BINNENLAND ker knijpen in schijn de beste zijn. Wat zonden de hoogmogende be stuurders van ons land van twee eeuwen her, die met een reiszak gevuld met roggebrood en ham ter vergadering togen, opzien, als zij ons, hun nakroost, zóó zagen han delen Sw. U,LKMI(K\ OVKHMIIT. De staat vau beleg is in de noor delijke provinciën van Spanje af gekondigd. Alle soldaten die met verlof wa ren zijn opgeroepen. Dit besluit zal het leger met 60,000 man vermeer deren. Alsvorens zijne portefeuille neder te leggen, heeft de heer Elduayen met den Duitschen gezant het pro tocol aangaande de kwestie der Carolineu geteekend, zoodat deze aangelegenheid geheel ten einde is gebracht. Sagasta heeft een Kabinet gevormd, hetwelk gisteren den eed heeft afgelegd. De Madridsche correspondent van de Times beschuldigt de Spaan- sche Regeering dat zij opzettelijk dagelijks valsehe officieele berichten omtrent den toestand des IConings heeft gegeven. Blijkens de berichten uit den Balkan moet er Donderdag tusschen Zaribrod en Pirot zwaar gevoch ten zijn. De Serviërs werden met belangrijke verliezen naar Pirot teruggeslagen.Prins Alexander avan ceert met 50,000 Bulgaren. De ver liezen der Serviërs 1.1. Woensdag bij Widdin beliepen 2000 man. De Bulgaarsche troepen heb ben Donderdag Pirot genomen, na tweemaal door de Serviërs te zijn afgeslagen. Aan de Daily News wordt uit Sofia gemeld, dat de Bulgaren Zaribrod hebben bezet, alwaar nu prins Alexanders hoofdkwartier is. Na een scherp gevecht zijn de Serviërs ijlings de grens overgetrokken naar Pirot hetwelk vermoedelijk zal wor den ontruimd, daar het onhoudbaar is, om tusschen Pirot en Nisch nieuwe bergstellingen te verdedigen. De Serviërs schijnen gedemoraliseerd en onmachtig om de zegevierend voortrukkende Bulgaren tegen te houden. De terugtrekkende Serviërs trachten wel is waar weder offen sief op te treden, doch werden totaal geslagen met belangrijke verliezen. Uit Belgrado wordt aan de Standard gemeld, dat de Regeering aldaar sinds Woensdag geen be richt van den Koning noch van het leger heeft ontvangen. Er dreig de eene ministerieele crisis. De Bul gaarsche Ristic-partij zal vermoe delijk het bestuur in handen krij gen. De invloed van Rusland neemt toe, die van Oostenrijk is gebroken. Er wordt gemeld, dat er Don derdag tweemaal Servische Parle mentairs in het Bulgaarsche kamp zijn gekomen, met verzoek om wa penstilstand, en dat dit beide keeren door prins Alexander is afgewezen. In Nepaul (Engelsche Indië) is een opstand uitgebroken. De Eerste Minister is vermoord, de Maharajah gevangen genomen. De Engelsche resident was van Khatmandu afwezig op eene in spectie-reis. De Times verneemt, dat de onder koning van Yun-nan enKwei-chon bevel heeft ontvangen, een obser vatiecorps aan de grens van Birma te plaatsen, ten einde gedurende den veldtocht der Engelschen in Boven-Birma, aldaar de orde te handhaven, en een ontvluchting van Koning Thebau naar China te beletten. Een dépêche uit Lima meldt dat Caceres weder offensief is opgetre den. Maandag heeft hij Chica be zet; later is hij San Maleo, op den weg naar Lima, binnengetrokken; Lima zelf wordt bedreigd. Haarlem, 28 November 1885. Dezer dagen meldden sommige dagbladen dat te Amsterdam en te Haarlem suikergoed was verkocht waartegen de commissaris van poli tie der 2e sectie in eerstgenoemde stad, heeft gewaarschuwd, daar zich bij de gebruikers ervan verschijn selen van vergiftiging hadden voor gedaan. Met alle zekerheid kan thans worden gemeld, dat het snoepgoed, janhagel en balletjes, door een per soon hier te stede, te Amsterdam in een winkel is gekocht. Het wetsontwerp tot wijziging der kiestabel is door de Tweede Kamer met 44 tegen 42 stemmen ver worpen. De Minister van Koloniën heeft de levering der brandspuitslangen, benoodigd voor Batavia, Samarang, Soerabaja, Padang en Atjeh opge dragen aan den heer Ch. R. Kou- veld te Amsterdam. Alle leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Wa- geuingen, ook de nieuwgekozene, hebben bedankt. Die gemeente is dus geheel van zulk een lichaam, waarvan alleen de secretaris is over gebleven, verstoken. De begrooting der gemeente Haarlemmermeer, dienst 1886, is door den Raad vastgesteld in ont vangst en in uitgaaf op f 81,887.05®, en die voor het Burgerlijk Armbe stuur in ontvangst en in uitgaaf op f6603.55. De St.-Ct. bevat de lijst der bekrooningen toegekend aan Neder- landsche exposanten op de Alge- meene Tentoonstelling te Antwerpen. Naar uit zeer goeden bron wordt vernomen zou Rijsselberghe, die gisteren voor het Hof van cas satie te Londen verscheen ter be handeling van de uitleveringsaan- vraag van ons land, als exceptie opwerpen dat hij geen Nederlan der is. Men schrijft uit Haarlemmermeer: De gemeeuteraad nam Donderdag een gewichtig besluit. Aan de grens nabij Leimuiden en Oude Wetering wonen eenige gezinnen welke meer dan 4500 meter van eene openbare school in deze gemeente zijn verwij derd; opdat de kindeaen daarvan toch een school zouden kunnen be zoeken, werd indertijd door het be stuur alhier met dat van Leimuiden gecontracteerd, om kinderen aldaar ter school te mogen zenden, waar voor de gemeente Haarlemmermeer aan de gemeente Leimuiden zoude vergoeden f 20 per jaar voor elk schoolgaand kind. Nu heeft echter iemand die van dat voorrecht geen gebruik wil maken en een kind naar de bij zondere school te Oude Wetering stuurt, bij den Raad alhier eene sub sidie gevraagd van tien gulden voor een kind, hetgeen na sterk bestre den te zijn door den voorzitter en den wethouder Bultman, toch is toegestaan. Hoewel hierdoor geen directe sub sidie aan een bijzondere school ver leend wordt, kan men het veilig als eene vermomde aannemen, en is derhalve hiermede de deur openge zet voor het restitutiestelsel door de voorstanders der bijzondere scholen reeds lang gewenscht, en zeer ten nadeele der gemeenten. Een bewoonster in de Papenburg- steeg te Amsterdam, wier meubelen gerechtelijk verkocht moesten wor den, heeft Donderdagmiddag een en ander aan een opkooper verkocht. De deurwaarder, hiervan onderricht, legde echter beslag op den boedel, en op zijn verzoek bemoeide de po litie zich met de zaak. Het goed werd niet door den opkooper mede genomen. Donderdag heeft de heer P. van der Stadt Jr., tot nog toe ma chinist op de fabriek «de Hollandia» van de heeren Bloemendaal en Laan te Wormerveer afscheid genomen van zijn patroons, om zich te Am sterdam te gaan vestigen, waar hij later zal optreden als concierge van .het te bouwen vereenigingslokaal der sociaal-democraten. Uit een nauwkeurig onderzoek is thans gebleken dat een gerucht van het lossen van een schut jl. Dins dagavond, bij de ontruiming van het «Café Zinaken» te Amsterdam, op waarheid berust. Er is geschoten door iemand uit de menigte, maar de dader is onbekend gebleven. De werkman S. Wijngaard, die 7 Nov. jl. door het omvallen van eenige balen rijst in de fabriek «de Phoenix» te Zaandam zwaar werd verwond, is gisteren aan de gevol gen overleden. Woensdag zijn te Utrecht door baldadige jongens op de Oudegracht en Lijnmarkt, in de voor eenige manufactuurwinkels staande balen wol en baai, diepe sneden gegeven. De politie doet een streng onder zoek. Het bericht, betreffende zekeren W. uit Heikant (N. B.), die sedert eenigen tijd vermist werd, en nabij Scheveniugen vermoord zou gevon den zijn, öeroofd van al zijn geld, berust op eene vergissing. Bij de Scheveningsche politie is ook niets vau dat lijk bekend. Donderdagochtend is de brieven gaarder M. uit Berlicum (N.-B.) gevankelijk naar Den Bosch over gebracht, beschuldigd van onnauw keurigheden in het beheer van zijn kantoor. Meer dan honderd jaar was het beheer van den post bij de familie van M. in goede handen. Men schrijft uit Sittard: De knevelarij der Pruisische amb tenaren tegenover de Nederlandsche grensbewoners schijnt dagelijks toe te nemen. Ziehier weder een inte ressant geval. Het dochtertje van Jos. Verjans, broodbakker te Sittard, ging in de vorige week 's morgens naar het Pruisisch dorpje Wehr een roggebrood van miuder dan 3 kilo zwaarte bij een klant aldaar bren gen. Een brood van dit g'ewicht mag vrij worden binnengebracht, 's Namiddags echter kwam hetzelfde meisje meteen dito brood naar Wehr, doch werd toen door een Pruisisch ambtenaar aangehouden en op het «Zollambt» gebracht. De ambtenaar ging daarop naar den klant, waar het meisje 's morgens het brood ge bracht had en vroeg of men hem niet een door bakker Verjans te Broek Sittard gebakken brood wilde over laten, daar hem dit als zeer smake lijk was aanbevolen. Toen hem het brood was ter hand gesteld keerde hij er mede naar het «Zollambt» terug en nu werd tegen het meisje procesverbaal opgemaakt, ais heb bende twee brooden, wegende te za- men meer dan 3 kilo, binnenge smokkeld. De vader van het meisje, inmiddels van het voorgevallene on derricht, begaf zich naar het «Zoll ambt» en had aldaar 2 Mark boete te betalen en de brooden achter te laten, die op eene waarde van 1 Mark 40 Pfg. werden geschat. Bak ker Verjans heeft zich wegens dit geval tot de Pruisische regeering gewend. Door de firma Regout te Maas tricht was het besluit genomen om aan hare werklieden van buiten de stad tegen 5 cents een portie krach tige soep te leveren van ruim een liter. Bij de berekening der kosten waren de brandstoffen niet mede- gerekend, aangezien de fabriek die voor hare rekening nam. Met een getal van 200 deelne mers was men na verschillende proefkooksels, èn wat spijs èn wat hoeveelheid betrof, gereed om de zaak door te zetten. Daar zich ech ter slechts 90 arbeiders hebben aan geboden om van de gelegenheid gebruik te maken, gaat de onder neming, louter en alleen op touw gezet om den werkman te gemoet te komen, niet door. In de onmiddellijke nabijheid van de Nieuwe Merwede aan de Kop, gemeente Dubbeldam, is door den heer A. Bot aldaar een zilveren penning gevonden met het opschrift: Shakspeare BornZa April 1564. Died 23 April 1616. (Shakspeare geb. 25 April 1564, gestorven 23 April, 1616. Donderdagavond omstreeks 10 uur is te Leeuwarden de onder-stations chef E. de Vries ten gevolge van de gladheid gestruikeld en onder den trein van Harlingen geraakt. Zwaar gekwest is hij naar het ziekenhuis vervoerd. Gisterennacht zijn hem beide beenen en een arm afgezet. Zijn toestand is levensgevaarlijk. Naar wij mededeelden, is de ver moedelijke dader van den moord te Oude-Pekela te Leeuwarden gevat, en ter beschikking gesteld van den officier van justitie te Winschoten. Uit Oude-Pekela wordt nog het volgende aan de N. R. Ct. ge schreven Hij was tot vóór korten tijd ar beider in eene der hier bestaande stroocartonfabrieken. Verschillende schijnbaar kleine omstandigheden, waaronder het wisselen van geld en een niet genoeg gemotiveerd ver trek naar Friesland, leidden tot huis zoeking en deze bracht verdachte voorwerpen aan 't licht, o. a. be bloede kleederen. Prijzenswaardigen ijver hebben de betrokken ambte naren in dezen aan den dag gelegd. Het is eene verademing te mogen denken, dat zoo spoedig en met zoo veel beleid de schuldige van het gru welstuk gevat is. Sedert eenige weken wordt te Groningen oplichterij gepleegd op groote schaal ten nadeele van win keliers, door eene jonge vrouw, als juffrouw gekleed. Zij koopt op eigen naam doch op krediet allerlei zaken, als meubelen, beddegoed, manufac- tnren, kinderwagens etc., en laat die goederen bezorgen in hare wo ning in de Nieuwe Kijk-in-'t jat straat. Terstond na aflevering zet zij die goederen tegen contante be taling ver beneden de waarde van de hand, en de bedrogen leveran ciers kunnen hunne goederen na zien. Zij is eene vrouw van 23 jaar, van beroep naaister. GEMENGD NIEUWS. -Uit Gothenburg wordt gemeld, dat den 15 dezer de telephondraden aldaar in aanraking waren gekomen met de geleiddraden van het elec- trisch licht. Een gevolg hiervan was, dat op het centraal-telephonbureau de leidingdraden smolten en het daarmede in aanraking zijnde hout werk begon te brande, hetwelk op hield toen de electrisehe lichtgelei- ding was weggeschoven. Eenige personen, die onderwijl van hun te- lephon gebruik hadden gemaakt, hadden een schok gekregen. De leden van het Aardrijks kundig Genootschap te Sydney die naar men beweerde op Nieuw-Gui- nea waren vermoord, zijn allen be houden te Cooktown aangekomen. De Vesuvius is sedert eenige dagen weder zeer onrustig. Sedert zeventien dezer is aan de westzijde van den voornaamsten krater eene vrij sterke lava-eruptie. Boven den kegel ziet men nu en dan een prach tige vuurkolom. De toevloed van vreemdelingen is zeer groot, onder hen bevindt zich ook prinses Friedrich Karl van Pruisen. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Avondzitling van 26 November. De Kamer hervatte hare werk zaamheden. De voorz. wijdde een diepgevoeld woord aan de herinnering van den ontslapen graaf van Lijnden, schet ste hem als een man van veel ver diensten, groote kennis en een sier raad voor de Kamer, die, zoo hij in 't leven gespaard had mogen blijven, nog vele en gewichtige diensten aan Vaderland en Koning zon hebben bewezen. De ontvangen missive van ken nisgeving van dit overlijden, zou met een adres van rouwbeklag worden beantwoord. Nog waren ingekomen eenige missives, ten geleide van laatstelijk door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen. Op voorstel van den president wer den de beraadslagingen over het wetsontwerp-Reekers vastgesteld op Maandag 30 Nov. a. s. TWEEDE KAMER Zitting van 27 November. Voortgezet werd het debat over de kiestabel. De Regeering stelde voor om een afzonderlijk district Schiedam te vormen, uit Schiedam Schietvalk, Hillegersberg en Kra lingen bestaande, en Rotterdam geen vijfde afgevaardigde te doen kiezen. Hierop trokken de heeren Bahlman en Fabius hun amende ment in. De heer Schaepman trok zijn amendement in om afzonderlijke dis tricten Rhenen, Bloemendaal en Voorschoten te vormen. Vervolgens werd over verschil lende amendementen gedebatteerd, voor Sneek, waarvan de tegenwoor- woordige indeeling door den heer Ruber een gruwelijk onrecht werd genoemd, wat de heeren Wijbenga en Buma ontkenden. De heer van der Feltz deed het voorstel om Schiedam te doen ver vallen als afzonderlijk district en Rotterdam een vijfledig district te maken. Hij beschouwt de Regee- ringswijziging als een bevordering van het partijbelang, waartegen de Minister ten sterkste opkwam en ontkende. De discussiën werden gesloten en gestemd over de volgende amende menten lo. Amendement Viruly (geen vijf nieuwe kiesdistricten, maar een lid meer aan vijf bestaande) ver worpen met 68 stemmen. 2o. Amendement Godin de Beau fort (Sneek tweeledig district en nieuw district Heerenveen; verwor pen met 43 tegen 43 stemmen. 3o. Amendement Wybinga (Steen- wijk dubbel district en Meppel op heffen) verworpen met 75 tegen 11 stemmen. 4o. Amendement Godin de Beau fort(Amersfoort ingedeeld te laten, gelijk het thans is), verworpen met 52 tegen 34 stemmen. 5o. Van Asck Van Wijck(ver schikking indeeling Amersfoort en Utrecht) verworpen met 43 tegen 42 stemmen. 6o. Amendement Van der feltz (geen district Schiedam maar Rot terdam vijfledig), verworpen met 43 tegen 43 stemmen. To. Amendement f. Rooft (on veranderde handhaving district Ze venbergen) verworpen met 55 tegen 31 stemmen. Art. 1 der kiestabel werd aan genomen met 43 tegen 42 stemmen. Daarna werd het geheele ontwerp met 44 tegen 42 stemmen verworpen. Met 43 tegen 24 stemmen werd besloten een adres van den predi kant Van der Hoogt te Zaandam, waarin hij aandringt op wijziging der inentingsbepalingen, ter griffie te deponeeren. De heer Rutgers had wegens den vorm, het adres niet waard geacht om ter griffie te worden neergelegd. Maandag zal in behandeling ko men het voorstel-Lokman, en daarna de Staatsbegrooting en belasting wetten. RECHTSZAKEN. De arr. rechtbank te Zutfen heeft afwijzend beschikt op het requisitoir van den officier van justitie bij die rechtbank, oin de be klaagden mevr. de wed. Bulkley, Kloppers en rnej. Schlingemann, ter zake van de be kende kinderontvoering te Apeldoorn, te ver wijzen naar de correctioneeie terechtzitting dezer rechtbank, en verstaan dal er uit de instructie geene voldoende bezwaren tegen beklaagden zijn geresulteerd, en bevolen, dat de beide eerste beklaagden die zich te Zutfen in hechtenis bevinden, onmiddellijk zullen worden in vrijheid gesteld. Door mr. D., uit Nijmegen, die onlangs te Reuver op eene drijfjacht, bij ongeluk, een persoon doodde, cn door de rechtbank te Roermond deswege veroordeeld werd tot 45 dagen celstraf en eene geldboete, is van dit vonnis hooger beroep aangeteekend. De éSjarige J. B en delöjarigeP.B., die de vorige week te Dordrecht terecht stonden wegens het verbrijzelen van glasrui ten ter gelegenheid van de plaatsgehad heb bende ongeregeldheden in den avond van 27 Sept. jl. en tegen wie door het O. M. was geëischt respectievelijk 4 maanden celstraf en f 25 geldboete en 15 dagen celstraf en eene geldboete van f 25, zijn gister door de recht bank veroordeeld tot 3 maanden celstraf en f 25 boete en 15 dagen celstraf en f 25 boete KEBKWIUWS. Ned. Herv. Kerk. Tweetal te Heemstede: ds. H. Wildeboer te .Benthuizen, ds. J. H. Wansinck te Neer langbroek; uit welk tweetal door den am bachtsheer van Heemstede een keuze zal worden gedaan. ONDERWIJS. Voor de betrekking van het hoofd der openbare lagere school op het Kalf te Zaan dam, hebben zich nu rcedB 126 sollicitanten aangemeld. üp de voordracht van fi. en W. der gemeente Amsterdam voor cle benoeming van een eersten onderwijzer aan de O. L. S. der 3de klasse voor jongens, genaamd Nieuwen- huijzenschool komen o. a. voor de heeren G. D. Hagenaar te Haarlem en P. J. H. Schnei der te Santpoort ^WEBBERICHTEN. Vkseswijk 28 Nov 1.94 M. boven A. f 4.58 M. onder N. 1 Kbülbn, 28 Nov. 2.20 boven 0. STOOMVAAR'! BERICHTEN. Het stoomschip VP Cdand," kapt.fionjer arriveerde den 27st.en Nov. van New-York to Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2