I Plll'l Ulii NEUK- Mosder en Zoon. Dinsdag 1 December 1885. No. 378. ABONNEMENTSPRIJS: fersehpf taiijh uitpngn Ion- h algemeens Feestdagen. ADVERTENTIËN: AMiESKttti OVjSH/JCIIT. FEUILLETON. 3e Jaargang. Voor Haarlem per maand Franco door geheel het Rijk p. maand Afzonderlijke Nommers 40 Cents. 55 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-, (umps-onitt Générale de xublicite Btrangère G. L. DAUB Jé d' Co., JOU. F. JONGS. SucrF ar ijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur; MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. 36 lot 4 uur. Toogaap; 25 cents por persoon. Donateurs cu ieden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid heblea op ir. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateur* sm me. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, voor*! Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaai - -.r - - - a - - °P "*aëen vaQ 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen boneden de 8 jaren worden iu het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren uiet dan onder behoorlijk geleide. fsglers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagea van liuur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geop«J Woensdag öe Zaterdag vaa 24 uur. Orgel-bespeling in de Grocte Kerk. Dinsdag van 12 er. Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroeuraarkt) vrij. Toen de koningin-weduwe en de Prinses van Asturië Zaterdag liet paleis te Madrid binuentradeu, werden zij door eene onafzienbare menigte begroet met de kreten «leve de prinses van Austurië!» De koniugin lieeft den eed als regentes afgelegd. De dagbladen toonen zich gunstig gestemd voor het nieuwe kabinet. Het stoffelijk overschot van koning Alfonso is van Pardo naar het koninklijk slot te Madrid over gebracht, en zal waarschijnlijk mor gen iu het Escuriaal worden bij gezet. Te Madrid zijn tot dusver geene bedenkelijke rustverstoringen voor gekomen; alleen sprong den 25slen dezer in een koffiehuis nabij de Puerta del Sol, een met ontplof bare stof gevulde patroon, tenge volge waarvan vier personen ge wond werden. Er werden te dezer zake veertien personen in verzekerde bewaring genomen, onder welke de aanlegger. De Frausche bladen vernemen dat bii alle Spaansche revolutionnai- ren eenige hoop op een visscken in troebel water bestaat. Kuiz Zorilla was Vrijdag te Londende la Guardia en Ladevese, agenten te Parijs, zijn daarheen vertrokken. Men meent, dat hij, als er iets ge beurt, zich over zee naar Barcelona zal begeven, en daar landen. Sedert Vrijdag zouden Castelar en Pi y Margall het met Ruiz Zorilla eens zijn. Wat de Carlisten betreft, zij zou den wel willen wachten op een op stand in republikeinschen zin, en Vrij mar het Italiaansch door Dr.... 25) Xle Hoofdstuk. Dat verwondert u, nietwaar? zeide zij, en haar stem beefde, ter wijl een droefgeestig glimlachje om haar lippen speelde, maar ik zal u de zaak uitleggen, dan begrijpt ge mij en willigt misschien mijn verzoek in. Een der voornaamste aandeelhouders van den schouwburg heeft, voor het geval dat ik succes had, een groot souper te mijner eere besteld, en ik moet daar ten minste zoo lang blijven, als dit zonder na deel voor mijn stem en mijn gezond heid kan geschieden; men zeide mij, dat het voldoende was, als ik er dan ais reactie hun slag willen slaan. Don Carlos is nog te Vene tië, zijn adjudant, burggraaf de Montserrat, deelt aau de Caribi sche kolonie te Parijs hare instruc- tiën uit. De geruchten omtrent Car- listische woelingen in het Noorden nemen op onrustbarende wijze toe. Te Madrid werden twee revolutio naire proclamation in beslag en de redacteuren van twee republikein- sche bladen in hechtenis genomen. De goeverneurs der provinciën heb ben de meest uitgestrekte volmach ten ontvangen om. zoodra zulks noodig is, handelend op te treden. In de hoofdstad is reeds de staat van beleg afgekondigd. De Zaterdag plaats gehad heb bende begrafenis van Serrano werd door 5000 personen bijgewoond. De verslaggever van de Daily News beschrijft Servië's toestand als uiterst jammerlijk. De geheele stad Nisch is gevuld met gewonden, waaronder velen die zichzelf ver wondden, lafaards, die hunne vin gers verminkten om niet langer te behoeven te vechten. De demora lisatie in Servië is volkomen. De Bulgaren hebben Vrijdag na een hevig gevecht, dat den gehee- leu dag duurde, Pirot bezet. Vorst Alexander heeft Zaterdag te Pirot zijn intocht gekoudeu. Graaf Khevenliüller verklaarde, dat, indien de Bulgaren voortruk ken, Oostenrijkscke troepeii Servië zouden binnenrukken om den Ser viërs hulp te bieden. Vorst Alexan der, lettende op de collectieve nota der mogendheden, en overwegende, dat de roemrijke inneming van Pirot zijn eer redt en zijn reputatie ver zekert, stemde toe in eene staking der vijandelijkheden, opdat beraad slagingen kunnen worden geopend aangaande de voorwaarden tot een wapenstilstand. Volgens dépêches uit Weenen eischt de vorst van Bulgarije als vredesvoorwaarde, dat Servië ats'aat het geheele district van Pirot tot Nisch. Zoo die eisck niet wordt ingewilligd dan dringt Bulgarije bij de groote mogendheden aau op er kenning van de vereeniging der Bulgaren als eenig alternatief. De conferentie te Constantino- pel heeft Zaterdag geen eigenlijke zitting gehouden, daar de gezanten, zoodra zij bijeen waren gekomen, dadelijk bemerkteu, dat vruchtbare beraadslagingen onmogelijk zouden zijn, omdat de punten van verschil tusschen Engeland en Rusland niet uit den weg waren geruimd. Men verzekert, dat de instructiën van den Engelschen gezant Sir Wil liam White, en die van den Russi- schen gezant, den beer Nelidoff, niet van dien aard zijn, dat er op bet tot stand komen eener overeenstem ming te rekenen valt. Het Engelsche expeditiekorps in Birma bereikte den 22sten dezer Pagan, waar eene afdeeliug mari niers eene door den vijand opge richte batterij zonder verlies ver meesterde. De Birmanen lieten twee stoombuoten van den Koning zinken en trokken toen terug op Myingvan, de belangrijkste plaats aau de Ira- waddy, na Mandalay. De Engel schen maakten zich daarna, op den 25sten, meester van Myingyan, welke stad verdedigd werd door ongeveer 4000 manmaar dezen verlieten haar, alsook de batterijen aau den oever, toen de Engelschen, na de stad beschoten te hebben, geland waren en storm hadden geloopen. slechts een half uur bleef. En hebt gij dat beloofd? Ik kon niet anders doen. Waarom niet? Dat is juist het lastige van het geval, mijnheer De Langes; had ik voor de uitnoodiging bedankt, dan waren de aandeelhouders be- leedigd, mijn collega's zouden mij bespotten en men zou mij het leven geheel ondragelijk maken. In dat geval hebt gij misschien gelijk. Ongetwijfeldgij kent het slag van menschen nietmaar, daar ik in u alleen een bijzonder vertrou wen stel en ik bovenal op uw ach ting prijs stel, wilde ik eerst wel weten, of ik mijn belofte moet na komen of mijn woord moet terug nemen. Meent gij, dat ik er niet mag beengaan? Dat heb ik niet gezegd, en wil ik ook niet zeggen. Dan moet gij mij helpen. In welk opzicht Ik kan met moeder alleen niet naar het souper gaan, omdat ik, behalve u, niemand durf vertrou wen. Sedert tien dagen ongeveer bezocht mijnheer De Marei mij, en als hij mij niet tehuis vindt, over laadt hij moeder met zooveel lievig heden, dat hij de goede vrouw ge heel op zijn hand heeft. Zij meent in allen ernst, dat mijnheer De Ma rel mij gelukkig' wil maken, en zij dringt dag en nacht bij mij aan, dat ik hem niet zoo terughoudend zal behandelen. Mijn goede moeder meent, dat iedereen even openhartig en even waar is als zij, en zij meent iu mijn werkelijk belang te bande lec, als zij mij naast mijnheer De Marei plaatst. Als gij daarentegen daar zijt.... Ik? ik zou dus aan het souper komen? Ik smeek u er om, mijnheer De Langes. Het verlies der Engelschen is niet noemenswaard. JKiMliAM). Haarlem, 30 November 18K5. Uit verschillende plaatsen van ons land wordt gemeld dat men Vrij dagavond den jl. door sterrekundigen aangekondigde!! regeu van vallende sterren heeft waargenomen. Oor te dezer stede hebben velen van dit prachtige natuurverschijnselgenoten. Zaterdagavond jl. had de feeste lijke opening plaats van de nieuwe, bij het hotel «Van den Berg» op gerichte manége onder directie van den heer von Kracht. Pas voor eenige maanden werd het plan voor deze inrichting ge vormd, en reeds nu kon de inwijding ervan plaats hebben. Een uitgelezen publiek woonde de opening bij, voor welke gelegen heid de heer von Kracht een afw: selend programma had saamgesteld Onder de nummers, daarop ver meld, verwierf al dadelijk veel bij val het eerste nummer, eene qua drille gereden door acht heeren, allen sedert Augustus van dit jaar leerlingen van den heer von Kracht. De dressuur der paarden «Fox» (volbloed ruin) en Adèla (spring paard) bereden door den directeur, werd algemeen toegejuicht. De andere nummers van het pro gramma, waaronder «Jeu de Rose» eu «La Flêcke,» eveneens uitge voerd door leerlingen dezer inrich ting, verwierven mede veel bijval. Ten slotte had zeer ten genoegen der aanwezigen het «Ringsteken» plaats, waaraan nog tal van andere heeren deelnamen. Na afloop sprak de heer van Vloten, een der genoodigden, den directeur op hartelijke en opwek kende wijze toe en wenschte hem succes met zijne onderneming, wier goede resultateu hij dien avond had gezien alsmede wat de energie van den heer von Kracht in zoo korten tijd bij zijne leerlingen tot stand had weten te brengen. De heer von Kracht dankte daarop iu welgekozen bewoordingen voor de getoonde belangstelling en beval zijne inrichting bij het publiek aau, hopeDde dat hij het succes, hem toegewenscht, mocht verwervenVer- der bracht hij deu heeren dank, die door hunne medewerkiug hem in staat hadden gesteld om den aan wezigen te toonen wat de resulta ten van zijn onderwijs wareD, en die het hem hadden mogelijk ge maakt om den avond door hunne medewerking op te luisteren. De inrichting van den heer von Kracht valt alleszins te roemen, en daarmede wenschen ook wij hem ^en goed sucees. Door de politie alhier is aange houden en naar het huis van arrest overgebracht Gerrit Schrier, oud 49 jaren, werkzaam op de steendruk kerij van de heeren v. E. Co., al waar hij zich ten nadeele vau een kameraad had schuldig gemaakt aan diefstal van een zilveren cylin- der-horloge. In 1875 is hij wegens aanranding eu diefstal tot 18 maan den cell, gevangenisstraf veroordeeld. Hij is de vader van W. Schrier, op 19 dezer wegens diefstal gearres teerd. Zaterdag 11. is weder door de politie alhier in beslag genomen een valsch 25-centstuk, voerende de beeltenis van Koning' Willen II en het jaartal 1849, blijkbaar bestaande uit lood. In de commissie vau het examen ter verkrijging van een diploma Maar gij weet toch zeer goed wat vervelende prater ik ben; men zou mij voor een domkop of een boerenjongen aanzien tusschen al die vroolijke lui. Volstrekt niet, mijnheer De Langes; doe het voor mijn ph izier. Maar zal men dan niet zeg gen.... Laat de menschen zeggen, wat ze willen; gij treft er daarenboven nog meer bekenden aan, want be halve mijnheer De Marei is de vi- comte De Mallepevre ook daar. Gij zult u dus minder verveleD, dan gij denkt en voor mij is het een ge rustheid, te weten, dat gij er zijt. Gij komt toch, niet waar? Omdat gij het gaarne hebt, ja! Minny's gezicht straalde van vreugde. O, ik dank u, riep zij, terwijl zij zijn hand greep. En wees nu zoo goed, weg' te gaan. Tot straks! Zij reikte hem de hand en hij verliet de loge. Op de trap ont moette hij Gaston en Lodewijk De Mallepeyre. Eindeirk! riep eerstge noemde. Zij heeft u dus toch nog losgelaten! Maar daardoor heb ben wij, naar ik hoop, nu het ge noegen, u heden avond bij ons te behouden. Ja, ik heb een uitnoodiging aaügenomen voor het souper, dat hedeu avond ter eere van Minny gegeven wordthoewel ik liever neen gezegd had De beide jonge lieden proestten het uit van lachen. Hebt gij ooit een jongmensch gezien, zooals mijn vriend Henri? riep Gaston uit. Het mooiste meisje uit Parijs, een echte parel, werpt zich zelve in zijn armen en hij zet daarbij een gezicht, alsof hij bang is. Waarlijk, ik vind uw ge drag heel onbeleefd en, als ik niet beter wist, zoude ik u door uw vrou.

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1