Te Grouw wordt geen St. Niko- laas gevierd, maar men houdt daar voor in de plaats op St. Pieter een soortgelijk volksfeest. Er schijnen meer plaatsen te zijn, waar dit ge beurt, althans ook te Koedijk bij Alkmaar weet men van geen St. Nikolaas, maar brengt op Nieuwjaar «de Gouden Engel» geschenken. Op het bouwterrein aan de Vliet- kade te Kralingen brak gisteren- ochtend een stelling voor een der panden, waardoor vier werklieden naar beneden vielen, en twee hun ner zoo zwaar gekwetst werden, dat zij onmiddellijk naar het zie kenhuis moesten worden vervoerd. De twee anderen werden naar hunne woning gebracht. Op de Rotterdamsche Beurs had gisteren een geweldig tumult plaats. Een aantal beursbezoekers trachtten een gefailleerd assuradeur, wieu handelingen ten laste worden ge legd, waardoor de belangen van anderen ernstig zijn benadeeld, van de Beurs te dringen. Het Beursco mité wendde alle pogingen aan om hem tegen dit geweld te bescher men en de goede orde te handha ven, doch was tegen de overmacht niet bestand. De man zou buiten het gebouw zijn gezet, wanneer niet een sterke politiemacht ware te hulp gekomen, die hem weder naar zijn plaats bracht. Maar nu begon het ge schreeuw eu gedrang opnieuw, en andermaal liep de man gevaar bui ten geworpen te worden, doch hij voorkwam dit thans door vrijwillig heen te gaan. Men zal zich de schaking zeker herinneren, die den lOn Novem ber in het logement «Keizerskroon» te Oud-Beierland plaats had. De 18-jarige Cornelia, dochter van den kastelein, is thans te Groede in de prov. Zeeland met haar ontvoerder aangehouden en onder politiegeleide naar Oud-Beierland gebracht. Vrijdagavond 11. is op de rivier de Maas, ter hoogte tusschen Bol- nès en IJselmonde, eene van laatst genoemde plaats naar Dordt bestemde aak, schipper Verhoef, geladen met zaagselovervaren door de boot «Industrie.» Hoewel door bovenge- noemden schipper, diens zoon en nog een persoon, die zich op de aak bevonden, alles werd aangewend, om door licht te ontsteken en te roepen hunne aanwezigheid aan de bemanning der boot kenbaar te maken, kon dit toch het ongeluk niet voorkomen. Tengevolge der aanva ring sloeg de schipper overboord, die na veel moeite door de beman ning der boot uit het water werd ge haald. De aak zonk met al wat er in was naar de diepte. Voor jonge onderwijzers schijnt Gorinchem niet het Dorado te zijn; daar toch bevindt zich onder de 70 sollecitanten naar de betrekking van politieagent een jeugdig school meester. Eene firma te Utrecht ontving van H. Schoemacher, Nieuwe Vo gelenzang 41, te Rotterdam, eene order op Eau de Cologne, te zenden per stoomboot. Het bedrag zou haar na «ontvangst en accoordbevinding» per post geremitteerd worden. Te voren was prijsopgave gevraagd, en ofschoon de firma, die wist met Mevrouw Millner zuchtte diep, ter wijl zij haar bord, waarop slechts de ledige scharen van het zeedier te vinden waren, verwisselde met een ander, waarop een heerlijk stuk wildbraad lag. Nadat zij zich met oog, neus en lippen had overtuigd, dat het een lekker brokje was, ver volgde zij: Minny is te gevoelig en stelt te spoedig vertrouwen in de men- schen en daarvan vrees ik het ergste. Om zich een weinig te troosten, dronk zij eens. Dat zoude meer dan erg zijn, zeide Gaston, die niet begreep, wat zijn buurvrouw bedoelde, op wie de krachtige wijn blijkbaar reeds veel invloed had. Ja, dat berokkent mij meer angst, dan ik u kan zeggen, mijn heer De Marei; mijn dochter heeft een positie; spoedig zal zij wereld beroemd zijn en kan zij aanspraak maken op een goede partij, even- wien zij te doen had, den prijs aan merkelijk had verhoogd, bleek Schoe macher van de Eau de Cologne wel gediend te zijn. Natuurlijk ontving hij die echter niet. In den nacht van Zaterdag op Zondag is bij de weduwe G. nabij Barneveld een brutale inbraak ge pleegd. Eerst is een stuk uit het dak gebroken, toen van binnen de achterdeur losgemaakt. Daar de deur vau het binnenvertrek goed gesloten was, heeft de dader zich met een ladder uit het achterhuis naar de andere zijde van het huis begeven, om door het raam naar binnen te kunnen klimmen. De weduwe meende, dat een raam was opengewaaid en stond op. Men verbeelde zich haar schrik, toen zij een manspersoon voor zich zag staan. Toch had zij den moed, de buren te gaan roepen. Toen dezen aankwamen was evenwel de dader verdwenen. De laatste dagen werden ver schillende ingezetenen te Wagenin- gen verblijd met belangrijke bestel lingen. Bij een smid werden kachels besteld, tot een bedrag van f200, bij een ander karren met beslag voor f 600, bij een zadelmaker kar- tuigen en zweepen voor f300, enz. Bij den een heette het te zijn voor baron Van Rappard en bij anderen voor baron Nagell te Oosterbeek. De man, die de bestellingen deed, zeide koetsier te zijn en liet zich overal koffie, brood of andere ver- verschingen welgevallen. Spoedig bleek, dat men met een bedrieger te doen had, die waar schijnlijk meermalen met de politie heeft kennis gemaakt. De politie waarschuwt thans tegen zijne praktijken. De persoon is ver moedelijk Gerrit Rijnsbergen, vroe ger wonende te Opheusdenhij leeft gescheiden van zijn vrouw, is iemand van tamelijke lengte, met zware zwarte snor en kleine bak- kenbaardjes, en spreekt een weinig Duitsch. Hij was vrij wel gekleed en droeg een fantasiehoed. Wegens onbevoegd uitoefenen der verloskunde te Stamprooi, Limburg, zijn ten laste van een vrouw aldaar, een zestal processen-verbaal opge maakt. Men schrijft uit Tilburg: De smokkelarij gaat hier gere geld voort. Het verschil tusschen de smokkelaars in deze streken en de meer westwaarts wonende is, dat het mes bij de eersten van twee zijden snijdt. Zij zijn niet meer te vreden met enkele zakken zout over de grenzen te voeren, maar bren gen ook in België tabak binnen. Zekere koopman De L., aldaar, had eenigen tijd geleden eene waggon- lading tabak gekocht, maakte er pakken van, van 5 kilo, en gaf ze aan zijne onderhoorige smokkelaars, die ze in Belgie brachten en met zout beladen terugkeerden. Uit Maastricht wordt thans ge meld, dat de door de heeren Regout voorgenomen soepkokerij ten be hoeve van hunne werklieden tot stand komt, daar zich reeds 150 werklieden hebben aangemeld om daarvan gebruik te maken. Te Tilburg' is dezer dagen in ver schillende fabrieken ingebroken. Bij de firma P. v. d. W. is een goed als andere zangeressen, die met graven en baronnen in het hu welijk getreden zijn. In plaats daar van vrees ik, dat zij een pennelik- ker neemt, iemand, die ter nauwer- nood zijn eigen brood kan verdienen, en voor wien zij dan ook nog moet werken. Met zulk een vooruitzicht zoude ik niet bezorgd zijn? Dan moest ik geen moeder wezen! Gaston begreep nog minder, wat mevrouw Millner bedoelde. Maar waarvoor zijt gij dan eigenlijk bevreesd mevrouw vraagde hij. Zij boog zich naar hem toe en antwoordde op geheimzinnigen toon, zoodat niemand anders het kon hooren Ik geloof, dat ik het u wel kan toevertrouwen, daar gij belang stelt in mij en mijn dochter; ziet eens links van u. Henri de Langes? Juist. Hebt gij dan nog niets afgewerkt stuk goed ontvreemd, bij welke gelegenheid de dader of da ders er niet zonder kleerscheuren afkwamen, daar op het weefgetouw en op den grond bloedvlekken te bespeuren waren, waarschijnlijk van de wonden, bij de inbraak bekomen. Meermalen werd in den laatsten tijd te Tilburg inbraak gepleegd. Vrijdag had in den Scheurpolder bij Rozenburg een droevig ongeluk plaats. De heer M., die daar aan het jagen was, trad de woning van den heer O. binnen en zette zijn gela den geweer beneden, terwijl hij zelf naar boven ging. Nauwelijks is hij daar evenwel, of hij hoort een hevigen knal. Ijlings snelt hij toe en vindt een veertien jarigen knaap doodelijk gewond ter neder liggen. Deze had hoogstwaarschijnlijk uit nieusgierigheid het vuurwapen eens willen bezichtigen en dit heeft hem het leven gekost. Ten nadeele van den heer J. H. te Valshermond zijn door een vos van den heer W. B. 10 fraaie ras hoenders doodgebeten. Zaterdag had een onbekende, als heer gekleed zich verborgen in een alkoof ten huize van den heer S. te Neede, blijkbaar met het plan om zich te laten insluiten en 's nachts zijn slag te slaan. Eene dienstbode moest 's avonds iets uit die alkoof krijgen, en ontdekte den indringer. Toen deze zich verraden zag, nam hij de vlucht. De politie werd terstond gewaar schuwd, maar alle nasporingen wa ren vergeefsch. GEMENGD NIEUWS. Eene Brusselsche broodfabriek met 20 dépots had 21 abonnemen ten op telefonische verbinding. Zij vroeg voor dat vervaarlijk getal vermindering van abonnementsprijs, maar mocht die niet erlangen. Thans worden hare bestellingen heel wat goedkooper door postdui ven overgebracht. Wegens de eigenschappen van het nikkel, om in vochtige lucht niet te oxideeren, wil men het toe passen op bliksemafleiders. De stang, die gewoonlijk verguld en van eene platina-spits voorzien is, wordt ver vangen door een stang van nikkel. Te Dresden is de proef genomen, doch na jaren eerst zal men kunnen beoordeelen, of het gebezigde metaal aan de verwachtingen beantwoordt. De Parijsche tandmeester Du chesne, die vóór eenigen tijd den dood veroorzaakte van den gewezen rechter Lejeune, door dezen voor het trekken van een kies een ver- doovend middel toe te dienen, is tot 600 frcs. boete en 3000 fr. scha deloosstelling aan de weduwe ver oordeeld. Hij is onmiddellijk in hoo- ger beroep gekomen. KOLONIËN. BATAVIA, 27 October. Naar men verneemt isdegoever- neur van Celebes door de regeering gemachtigd, om, wat de koeliear- beid betreft, gedeeltelijk in heeren- dienst, gedeeltelijk met behulp van dwangarbeiders en overigens in daghuur, tusschen Makassar en Takalar, ook over het gebied van den vorst van Gowa, wegen aan te leggen in aansluiting met de thans bemerkt? Neen! Wat is dan het geval? - Maar ziet gij dan niet, dat het ongelukkige kind hem niet uit het oog verliest? Zij vergeet voor hem eten en drinken; ter nauwernood geeft zij den directeur antwoord, als deze met haar spreekt; zij heeft nergens oogen voor dan voor hem; ik heb reeds eenmaal willen op staan, om haar te zeggen, dat zij meer op zich zelve acht moest geven. Doe dat liever niet, mevrouw, pleitte Gaston glimlachend, toen hij zag, hoe verbolgen Minny's moeder tegen Henri was. Maar ik ben haar moeder, en als ik zie, dat het kind te onerva ren en te onverstandig is, is het mijn plicht Maak u niet ongerust, me vrouw Millner, viel Gaston haar in de rede, want uw vrees is geheel en al ongegrondik stadaar- bestaande, zoodat eene doorgaande gemeenschap tusschen gemelde plaatsen wordt verkregen, en om tot dat einde te beschikken over eene som van f 2000. De Goeverneur-Generaal heeft, met intrekking van de bestaande ordonnantiën, de bepalingen, betrek kelijk de verpachte middelen en de heffing van in- en uitvoerrechten in de residentie Oostkust van Sumatra, herzien. Het besluit met vele bij lagen, is openbaar gemaakt in de Jav. Ct. Op een verzoek van de heeren H. M. van Dorp Co. en een leeraar aan de hoogere burgerschool alhier, om dezen met behoud zijner landsbetrekking te vergunnen op te treden als verantwoordelijk redac teur van den Java-bodespeciaal om een critisch toezicht uit te oefenen over dat dagblad, ten einde de drukkers en uitgevers daarvan voor den vervolge te vrijwaren van ge rechtelijke vervolging of andere regeerings-maatregelen, is door den Goeverneur-Generaal afwijzend be schikt, uit overweging dat de stel ling van verantwoordelijk redacteur van een dagblad niet vereenigbaar is met de positie van landsdienaar, en dat de inwilliging van dat ver zoek op de regeering den schijn zou laden van een officieele of officieuse censuur, geheel strijdig met de be ginselen, die aan art. 110 van het regeerings-reglement ten grondslag liggen. De geheele drukkerij der firma G. C. T. van Dorp Co. te Sama- rang is heden weder geopend. De Loc. meldt, dat te Sama- rang den 24en October een proef nummer zal verschijnen van een door de firma A. Bisschop uit te geven dagblad, genaamd De Indi sche Archipel. Het vervalschen van ordon- nanciën schijnt thans aan de orde van den dag te zijn. Zaterdag is bij het dept. van B. B. alweer eene valsche ordonnancie ontdekt ('t is de derde in een jaar tijd.) In het voorstel van den direc teur van justitie om mr. Dentz, die sedert eenige maanden belast is met de waarnemingen der functien van voorzitter bij den landraad te Palem- bang, definitief als zoodanig te be noemen, heeft de regeering niet wil len treden. Afgescheiden dat ge melde ambtenaar bij de destijds plaats gehad hebbende onregelma tigheden bij den raad van Justitie te PadaDg, incluis de Wees- en Boedelkamer aldaar, een slechten indruk heeft gemaakt, acht de re geering overeenkomstig het gevoe len van den president van het Hoog gerechtshof hem niet ten volle ge schikt voor de zoo gewichtige be trekking' van voorzitter bij den landraad te Palembang. Volgens het Hoog gerechtshof moeten eeuige door den landraad aldaar gewe zen vonnissen daarvan de bewijzen geven. Van het plan om de trakte menten der ambtenaren voortaan bij het einde en niet langer bij het begin der maand uit te betalen, is thans voor goed afgezien. Uit Tjilatjap wordt aan de Loc. geschreven«Zondag den lln waren een twintigtal inlandsche fuseliers van het garnizoens-batal- jon alhier er van doorgegaan, uit ontevredenheid over de behandeling die zij van hun compagnies-com mandant ondervonden. Den volgen den dag werd eene gewapende pa voor in, want die andere is tot over zijn ooren verliefd. Gode zij dankdat verandert de zaakIk kan u niet zeggen, hoe bezorgd ik er over was; het lag mij loodzwaar op het hart. Het gesprek was algemeen, en slechts Minny, de feestvierende per soon op dien avond, en Henri, haar bijzondere gast, schenen niet in de algemeene vroolijkheid te deelen; toen na het dessert de koffie werd rondg'ediend, stonden enkele gasten op, om vrienden, die verder zaten, op te zoekenen van de beweging die hierdoor ontstond, maakte ook Minny gebruik, om naar haar moe der te gaan; zij kuste haar harte lijk en wilde toen naast Henri gaan zitten, toen moeder Millner zich eens klaps aan haar andere zijde plaatste en haar zacht in 't oor fluisterde: Ik heb u gewichtig nieuws mede te deelen. Wat is dat dan trouille, bestaande uit 1 officier en 5 Europeesche militairen, uitgezon den, om de ontevredenen terug te halen. Dezen werden spoedig ach terhaald en aangemaand om naar het kampement terug te keeren. Toen alle pogingen vruchteloos ble ven, en de deserteurs verlangden, dat hun kapitein hen alleen en in persoon zou komen afhalen, wer den ze gesommeerd, en toen zij hieraan geen gevolg gaven, liet de bevelvoerende officier op hen vuren, waardoor vier deserteurs doodelijk getroffen werden, terwijl één zwaar gewond werd. De overigen gingen toen op de vlucht, doch werden allen, op twee 'na, gevat. Het hooggerechtshof heeft den 22ste uitspraak gedaan in de zaak »an de Regeering tegen den heer Kemper, gepensioneerd administra teur der tinmijnen op Banka. Het vonnis van den Raad van justitie, waarbij aan de Regeering hare vor dering was ontzegd, is bekrachtigd. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten. Gehuwd J. H. W. Voigt met .T. tea Kloos- tciij bij volmacht, Padang. E. Elcerman met H. L. E. Sassen, Salatiga. .T. Julius met L. E. Meijer Cluweu, Samaraug. L. Kivit met L. A. Waersegers, Soerabaja. H. Hagenaar met C. vau Krieken, Batavia. M. Josep met J. M. Gli. Thollen, Batavia. C. S. Hal met H. A. van de Pol, Batavia. P. P. Mesker met E. H. Lazare, Soerabaja. Bevallen Mevr. Mauw er, z., Padang. mevr. Pronk, d., Samaraug. mevr. Popelier, d., Ambarawa. mevr. Pol, z., Djocja. J. P. Kokv. Dam, d., Malang. A. C. Gong- grijpv. d. Valk, z, Hgalindoeng. A. Roe merPieters, d., Madiocn. mevr. v. Beuze- kom, Batavia. H. DavidEdwarts, d., Sa- lcmba. E. BavermannPaoqué, dMacasser. Overleden: T. D Puts, Padang. P. G. Trappen, Malang. 't Kindje van IT. M. Stibbe, Samaraug. B. M. Piller. Djocja. Ida Car ter, Soerabaja. J. M. Mallet, Soerabaja. T. D. Bczoct de Bie, Batavia. M. L. E. Plinz- nes, Batavia. Be lieer Mulder, Batavia. E. Deuuinger, Soerabaja. J. van Berkel Bik, Soerabaja. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 30 November. In behandeling' kwam het wets voorstel-Reekers, tot wedertoelating van de wonderkuil als vischtuig. Na langdurig en uitvoerig debat met 23 tegen 11 stemmen verwor pen. TWEEDE KAMER Zitting van 30 November. Het algemeen debat is aangevan gen over het voorstel-de Savornin Lokman tot wijziging van art. 1 der kieswet. De heer Schaepman verdedigde het uitvoerig, zoowel omdat het een einde maakt aan den willekeurig g'ekozen maatstaf voor kiesrechtrege ling, als met het oog op de aan staande herziening der Grondwet. De Kamer bevindt zich thans op haar doode punt waarvan zij eerst moet worden afgebracht. Door den heer Mees werd bestre den de inhoud van het ontwerp, dat op zeer onjuiste en onregelmatige grondslagen berustte. De Minister van Buitenl. Zaken bracht tal van bezwaren tegen den inhoud te berde, doch het overwe gend bezwaar was, dat het de grond wetsherziening onbepaald zou ver dagen. De Regeering kon er daar om niet in berusten. De heer Beelaerts zag evenwel het eenig middel om tot grondwets herziening te komen in verandering van den toestand der Kamer. Zoo als deze nu was bestond er op eene herziening der Grondwet geen kans. Heden voortzetting Onze vroegere buurman is tot over de ooren toe verliefd. Heeft hij u dat zelf gezegd? Hij zelf! Welk een vraag! Maar ik weet het toch van iemand wien hij het zelf heeft medege deeld. Minny's vriendelijk gelaat werd eensklaps doodsbleek. Mijnheer de Langes heeft toch wel het recht, verliefd te worden, antwoordde zij met inspanning, en zonder van het blijkbaar bereidwil lig aanbod harer moeder, om haar meer te vertellen, gebruik te maken, Hij is ten minste er oud genoeg voor, en niemand heeft het recht, hem dit kwalijk te nemen. Minny was opgestaan; zij kon bijna niet spreken en beet zich bijna tot bloedens toe in de lippen. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2