I Moeder en Soon. 3e Jaargrans». ZateHap 5 December 1885. No. 742. ABONN EMENTSPRUS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen- en aigemesne Feestdagen. ADVERTENTIËN: AMiKMKRN 0VBKZIG1IT. FEUILLETON. BINNENLAND. Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommere 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Generale de i ublicite Ktranyère G. L. DA VBF 8r Go., JOH. F. JON BB, Sn er., Fnrijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. ran 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cent». Groots letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum op hei Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dageiijka van iö tot 4 uur. Toegaat; 25 cent» per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebbea op rertoon vau diplolfia vrijen toegang, donateurs niet gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateur* 6E •den der Nederlandsche Maatschappij te? bevordering vau Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, voor»! van Nederland en meer bijzonder'van het Haarlemache Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zou- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaaï 1 1 gulden. Museum der stad Haarlem op hel Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen vari 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoou, alleen op Sandagen kostelonB van J24 uur, de overige Chriutelijke feestdagen tegen betaling vau 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden iu bet geheel niet toegolatea; kiuderen van 8 tot J4 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. fêylers muserm in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen vau 11—3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woeusuag, Donderdag, Vrijdag en Zatordag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geop*»| Woensdag on Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van J2 en Donderdag van 2—3 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrg. De Standard, verneemt uit Pest, dat de Oostenrijksche Regeering een gedeelte der officieren van het Zuid-Hongaarsche legerkorps heeft opgeroepen. In Hougaarsche regee- ringskringen gelooft men dat er eene zwenking in de Russische politiek ophanden is. Alexander zon zich aan den Czar onderwerpen, waarna Rusland zou optreden als bescher mer der Bulgaren. Oostenrijk schijnt hierin te berusteu, mits Bulgarije aan Servië een paar grensdistricten, met inbegrip van Widdin, afsta. De Spaansehe regeering heeft besloten, nu er geene ernstige rust verstoringen hebben plaats gehad, den staat van beleg iu de noorde lijke provinciën weder op te heffen. Wanneer de Carlisten tot dusver rustig zijn gebleven, zegt de Kó'l- -. 7 rr..:(]an is dit enkel een gevolg van de omstandigheid, dat hunne vroegere hulpbronnen zijn opgedroogd. Ook de regeeringen van Portugal en Frankrijk hebben be sloten, de woelingen der Carlisten aan hunne grenzen niet alleen niet toe te laten, doch met alle wettige middelen te keer te gaan. Gisteren werd de eerste minis terraad gehouden, met de Regentes als voorzitster. Sagasta zeide dat eene algemeene vergiffenis voor mis drijven der drukpers en staatkundige zaken noodzakelijk was. Hij voerde redenen van hooge staatkunde ter rechtvaardiging van dezen maatre gel aan. De Regentes keurde de plannen goed. De Raad nam ver scheidene administratieve ontwerpen aan. De Turkeche gedelegeerden zijn Vrij naar Tiet ItaliaanscJi door Dr.. 29) XlIIe Hoofdstuk. Gaston was weder tot bewustzijn gekomen; wel had hij, toen hij de oogen opende, zich geen denk beeld van zijn toestand kunnen ma ken, maar spoedig stond het ge beurde hem weer levendig voor den geest; hij wenkte den geneesheer, bij hem te komen. Is mijn wond doodelijk? vraagde hij op een toon en met een blik, die genoeg bewezen, dat hij- een stellig antwoord verwachtte. Neen, gij zult weer herstelleD, zeide de geneesheer. Zijt gij daar zeker van? Woensdagavond te Philippopël aangekomen. In eene samenkomst, gehouden in de woning van den bisschop en bijgewoond door de aan zienlijkste inwoners en door ver scheiden vertegenwoordigers der pro vincie, zijn eenstemmig besluiten g-enomen, strekkende tot onvoor waardelijke verwerping van elkan der voorstel dan de vereeniging van Oost-Roemelië met Bulgarije. De aanwezigen verklaarden, dat over een herstel van den vorigen stand van zaken zelts geweigerd zou wor den in onderhandeling te treden, en dat den Turkschen gedelegeerden zou verzocht worden, hunne zending op te schorten en de provincie weder te verlaten, te meer omdat de in woners van Oost-Roemelië sleehts Sofia als de hoofdplaats van hun ge west erkennen. Eene deputatie van 7 leden werd benoemd om de ge nomen besluiten aan de vreemde consuls mede te deelen. De Times verneemt uit Con- stautinopel dat de proclamaties, welke de Turksche commissarissen naar Philippopël medenamen, toe zeggen algemeene amnestie, zoomede instelling vau een internationale commissie, welke met den Turkschen oppercommissaris de toestanden zal onderzoeken en den Sultan van rap port zal dienen, met opgave van ge wenschte bestuurshervormingen iu Oost-Roemelië. Naar de Times uit Constantino- pel verneemt, is de toestand ernstig. De Duitsche, Russische en Oosten rijksche gezanten alsook de gedele geerde der Porte verklaarden verdere zittingen van het Congres overtollig, daar overeenstemming blijkbaar on mogelijk is en afstuit op de houding. Vermoedelijk zal de conferentie niet weder vergaderen. Voorzoover een geneesheer een bepaald oordeel kan uitspreken, ja. Goed, wilt gij dan mijnheer De Langes verzoeken even bij mij te komen? Henri was naast zijn vriend neer geknield en deze wilde juist iets zeggen, toen hij Lodewijk de Mal- lepeyre gewaar werd. Dadelijk ver trok zijn gezicht. Zool zeide hij op koorts- achtigen toon,zijt gij ook daar? Ik moet u ook spreken, maar eerst later; gij ziet, dat men mij aardig heeft toegetakeld. Wij zullen den ellendeling, die dat gedaan heeft, wel weten te vin den, antwoordde Lodewijk. Dat zal u niet veel moeite kosten, In allen gevalle reken ik op uw hulp, vervolgde Gaston op denzelfden toon. Dat hoop ikmijn waarde Gaston tlaarlem 4 December 1885. Gisteren avond omstreeks 9 ure is liggende op den spoorweg aan het station alhier, stervende gevon den de ladingmeester bij die maat schappij G. H. de Groot, oud 27 jaren, die van een trein was ge vallen, met een lantaarntje voor de borst. Hij was uitwendig niet ver wond en niet iu staat mededeeling te doen wat met hem gebeurd was; eenige oogenblikken daarna is hij overleden. Zijn lijk is per brancard naar het gasthuis overgebracht. Gisteren avond is weder een 14jarigen joDgen op heeterdaad be trapt bij diefstal van eenige pakjes sigaren in een winkel aan de Gast- huisvest alhier. Woensdag ïl. vierde W. de Graaff, zadelmaker, in dienst van den heer Küller alhier, den dag waarop hij voor 25 jaar bij zijn tegenwoordigen patroon in dienst trad, en bij wien hij al dien tijd werkzaam was. Niet denkende dat zulk eene aan gename verrassing voor hem was weggelegdontving hij van zijn patroon, onder een toepasselijk woord, een fraai gouden horloge met dito ketting ten geschenke, als blijk van waardeering voor zijne veeljarige trouwe diensten. De door de Evang. Luth. Dia conie gisteren alhier gehouden turf- of wintercollecte heeft opgebracht f 737.88. Naar men verneemt, heeft het hoofdbestuur der Algemeene Ver eeniging voor Bloembollencultuur alhier zich in eene te dien einde beiegde bijeenkomst op 1 dezer be ziggehouden met de bespreking der schalen van schatting voor de her- Altijd natuurlijk in de veron derstelling, dat gij er misschien niet meer belang bij hebt, dat de zaak geheim blij vel Wat zegt gij daar? vraagde de vicomte ontsteld. Een bittere lach was het eenige antwoord, dat Gaston gaf; hij be dwong zich echter en zeide eenige oogenblikken later: Vergeef mij, maar ik heb op dit oogen blik weinig tijd, daar ik mij nog zeer zwak gevoel; sta mij toe, dat ik eenige oogenblikken met mijn vriend Henri alleen spreek. Op dit verzoek bleef den vicomte niet anders te doen over, dan zich te verwijderen. De geneesheer volgde dit voorbeeld. Ik vermoedde wel, dat men iets tegen mij in het schild voerde, zeide Gaston zacht, toen hij met zijn vriend alleen was, maar zulk een laagheid had ik niet verwacht. Luister Henri! ziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen, door de commissiën in verschillende schat- tings-distrikteu ontworpen en door de hoofdcommissie voorloopiggoed- gekeurd.Deze herzienings-voorberei ding is een gevolg van de wet vaD 25 April 1879 Staatsilad no. 89). Gelijk bekend is, zijn voor elke ge meente eene reeks van schattings bedragen vastgesteld en een aantal ongebouwde eigendommen als typen dier bedragen geschat. De lijsten de zer schattingen liggen op de secre tarieën der gemeenten ter inzage voor een ieder, terwijl den eigenaars der als typen geschatte perceelen eene kennisgeving daaromtrent is toegezonden. Bezwaren tegen die schatting of tegen de belastbare op brengst der als typen gekozen eigen dommen kunnen door belangheb benden of hunne gemachtigden aan de commissiën in de verschillende schattings-districten worden mede gedeeld in een ongezegeld bezwaar schrift, dat binnen dertig dagen na de afkondiging (dat is uiterlijk 12 December e. k.) bij de respectieve burgemeesters tegen gedagteekend ontvangbewijs moet worden inge diend. Daar aan het hoofdbestuur voor noemd van verschillende zijden be zwaren tegen de wijze van schatting waren medegedeeld, heeft het ge meend, dat eene algemeener bespre king der schattingen van de bloem- bollengronden door belanghebbenden wenschelijk was. Te dien einde zijn door het hoofdbestuur alle besturen der afdeelingen van de Algmeene Vereeniging voor Bloembollencul tuur, vertegenwoordigd door hare voorzitters en secretarissen of bij ontstentenis door twee andere hun ner leden, uitgenoodigd tot het bij wonen eener vergadering tot het Ik brand van verlangen! Gij zijt een man van eer en zult mij niet verraden. Daarop geef ik u mijn woord. Dat weet ik en ik reken er op, gij zijt de eenige op de wereld dien ik op het oogenblik darf ver trouwen. Wat is dan de zaak? Ik wil mijn vijanden ontmas keren en mij op mijn moordenaar wreken. Gij kent hem dus? - Zeker I Zoodra ik hersteld ben, zullen wij er uitvoerig over sprexen. Mijn krachten begeven mij, mis schien kan ik u niet eens.... Wat kan ik voor u doen? vraagde Henri bezorgd. Hier in mijn linkerborstzak bevindt zich een couvert, dat een vreeselijk geheim bevat. En? Om dat pakje was het den moordenaar te doen en hij zou zijn bespreken dezer gelegenheid. Deze bijeenkomst zal worden gehouden Zaterdag 5 December, des middags te twaalf Hre precies, op de boven zaal van bet Café Brinkmann alhier Men stelt zich voor, in die verga dering de volgende vraagpunten aan de orde te stellen ter behandeling: 1. Is het hoogste schattings-type in de verschillende gemeenten ge rechtvaardigd? 2. Is de onderlinge verhouding van het hoogste schattings-type in de verschillende gemeenten juist? 3. Is de onderlinge verhouding van het laagste schattings-type in de verschillende gemeenten juist? 4. Is het wenschelijk, dat ieder, voor zoover hem aangaat, zich met zijne bezwaren wende tot de sehat- tings-commissiën? 5. Is het wenschelijk, dat door de Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur te geschikter tijd stap pen te dezer zake worden gedaan? De vertegenwoordigers der ver schillende afdeelingen zijn uitgenoo digd, ter vergadering mede te bren gen afschriften der typen-lijsten van iedere afdeeling, voor zoover haar aangaat, en er is op gewezen, dat de bespreking alleen zal loopen over de gronden, voor bloemisterij of bloembollenteelt gebezigd. Het Koninklijk gezin zal den 29n December a. s. te 's Hage terugkee- ren, om een deel van het winter seizoen in de Residentie door te brengen. Het plan zou bestaan om na het gewone bezoek aan de hoofd stad, eenigeu tijd op Soestdijk te gaan doorbrengen en vervolgens we derom naar het Buitenland te ver trekken. 's Konings gezondheidstoestand moet uitmuntend zijn, waaraan de doel bereikt hebben, als ik niet voor over gevallen was, hetgeen het zoe ken voor hem moeilijk maakte, en als de moordaanslag niet zoo spoe dig bemerkt was. De aanslag heeft zijn doel gemist en.... Wederom had Gaston een oogen blik van zwakheidtoen hij een mi nuut later weder hersteld was, ver volgde hij Gij bemerkt, dat bet er slecht met mij uitziet. Haal de brieven uit den zak.... spoedig Henri's nieuwsgierigheid was door deze mededeelingen hoog gespan nen; hij voldeed aan den wensch van zijn vriend en vond het pakje brieven, dat een paar uren te voren van Pandolfo in Gastons bezit was overgegaan. Juist, dat is het! zeide Gas ton blijkbaar verlicht, nu kunnen ze komen, ik heb hen in mijn macht. Blijkbaar begaven zijn krachten hem weder; hij ademde zwaar en reu-

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1