bijna dagelijksche wandeltochten zeer goed doen. Z. M. moet er dan ook weder krachtig uitzien. Voor het nemen van een spaarbankboekje bij de Rijksspaar bank is het niet noodig, dat de per soon, ten wiens name men het boekje wenscht gesteld te zien, zelf aan het postkantoor verschijne. Vooral voor hen, die, ter gelegen heid van Sint Nicolaas of op den Nieuwenjaarsdag, iemand met een spaarbankboekje willen verrassen, is deze, ten gerieve van het publiek gemaakte, bepaling van belang. Door bet hoofdcomilé van het «Roode Kruis» werd gisteren te 's-Hage eene vergadering gehou den, waarin het besluit is genomen om hulp aan te bieden voor zie*:en en gekwetsten van beide partijen, die in den Bulgaarsch-Servischen oorlog gewikkeld zijn. Bij de Holl. IJz. Sp. M. is benoemd tot inspecteur te Amers foort over het gedeelte Amersfoort- Winterswijk, en Amersfoort—Am sterdam de adjunct-inspecteur A. Melotte, terwijl de inspecteur H. J. Ronte van dat gedeelte geplaatst is aan het hoofdbureau te Amsterdam. Eenige leden van de afdeeling Assen van 'net bond voor Algemeen Stemrecht hebben, naar aanleiding van hetgeen in de algemeene ver gadering van dat bond te Amster dam is voorgevallen, voor het lid maatschap der afdeeling bedankt, daar zij niet verkiezen langer tot een bond te behooreu, waarin de sociaal-democraten den boventoon voeren. PD. C.) Den 19den dezer zal door de gymnastiekvereeniging der onder officieren «Milo-Leonidas» teArnhem eene uitvoering worden gegeven ten voordeele van het fonds voor het ver strekken van warme spijzen aan be hoeftige schoolgaande kinderen. De door de gymnasiasten te Groningen gegeven soirée ten voor deele der algemeene armen heeft ruim duizend gulden opgebracht. Meermalen wordt in de veen laag onder de oppervlakte onzer hooge venen hout gevonden, soms geheele boomstammen, en altijd zware wortels en omvangrijke tron ken, welke het vermoeden wettigen dat vóór of tijdens de veenvormiug in de veenstreken min of meer groote boomgroepen bestaan hebben. Thans zijn in Engeland, ook in leemlagen 10 voet onder den grond, een aantal boomen gevonden, en wel zoovele dat men aan een on- deraardsch bosch moet denken, want de ontgraven oppervlakte beslaat 13,000 vierk. meters. Sommige exem plaren zijn in bijzonder gaven toe stand, en een reusachtige eik meet 90 meter lengte. Een zekere R., pianist, heeft zich in een tapperij te Velzen schuldig gemaakt aan diefstal van een zil veren horloge. Vermoedelijk oefent hij in het een of ander café te Am sterdam zijn beroep uit. De officier van justitie te Haarlem verzoekt op sporing en aanhouding. De door de politie te Amster dam aangehouden personen, ver dacht van den diefstal van 107 zilveren en 80 gouden horloges op den Haarlemmerdijk zijn: Bot, on der meer ook verdacht van de in braak op de Prins Hendrikkade 9; Lavertu, de bekende paneelzager, en Bolhoven, een oud bekende der telend Ik geloof.... dat het.... met mij gedaan is, zeide hij met inspan ning. Vergeet niet, dat het een.... kostbaar.... document is, dat ik.... u heb toevertrouwd....; ik vertrouw het toe.... aan uw eer.... en uw moed. Geef het niemand en zeg er ook niemand iets van.... vooral niet aan Lodewijk de Mallepeyre. Henri sprong verschrikt op bij het hooren van dien naam; toen hij zag, dat zijn vriend in onmacht viel, stak hij het pakje brieven haastig in den zak en snelde de kamer uit, om den geneesheer te roepen. Dat was onvermijdelijk, merkte deze op; - hij heeft rust en kalmte noodig. Ik zal dezen nacht zelf bij hem waken, want ik geloof, dat 't het best is, dat anderen zich niet met de geschiedenis inlaten, ten minste tot zoo lang, als hij ons zelf zijn meening er over niet heeft medegedeeld. Als hij zich tot morgen justitie. Van de gestolen uurwerken waren er twee beleend in de stads bank van leening, een op den Ach terburgwal, in een huis van ver koop met recht van wederinkoop, één in de Goudsbloemstraat en één in de Westerstraat, alle op naam van de vrouw van Lavertu. De die ven hadden in de Bickerstraat eene kamer, waar zij hunne bijeenkomsten hielden. De Amsterdamsche Courant deelt omtrent den man, wiens lijk gevonden is in het huis aan den Kloveniersburgwal te Amsterdam, waar Maandagavond brand uitbrak, het resultaat harer onderzoekingen mede. Zij is overtuigd, dat hier een moord is gepleegd. De handelsreizi gerdie is gevonden, was Zondags des avonds in den schouwburg geweest en ongeveer te een uur des nachts thuis gekomen. Toen moeten twee mannenstemmen op de kamer zijn gehoord. Maandagavond te negen uur ont dekten de benedenwoners dat de zoldering boven hunne hoofden in brand stond. Men spoedde zich naar boven, vond de deur der kamer van buiten gesloten en na opening, de man geroosterd in zijn bed. Het lijk droeg geene uiterlijke teekenen van geweldpleging, de bedsprei was slechts gedeeltelijk geschroeid. Maar de zoldering onder het ledikant was geheel doorgebrand. De A. Ct. acht het vermoeden gegrond dat het slachtoffer door een slaapdrank is bedwelmd en daarna op het bed gelegd. Het lijk was naakt en alle kleinodiën waren ver dwenen, evenals het geld, waarvan de overledene in den regel ruim voorzien was. Het bericht zoo meldt ten slotte de Avisl. Ct. van het vinden van een vrouwenhand schoen is onjuist; men vond alleen een lap zwarte stof, die paste in een op de kamer aanwezige domino. Naar men ons nader mededeelt, was de omgekomene zekere L., kap per te Zaandam. - Een drietal vrienden stonden gisterenavond op den O.Z. Voor burgwal te Amsterdam in een eenigs- zins door drank opgewonden stem ming, te praten, toen plotseling een hunner zonder de minste aanleiding midden in de gracht sprong. Na vrij veel moeite gelukte het aan beide anderen, geholpen door eenige voorbijgangers, den man in half- bewusteloozen toestand weder op het droge te brengen. In den vorigen nacht was een huzaar aan het Kanaal te 's-Hage, in négligé bezig een raam van eene der woningen aldaar open te schui ven. Op het hulpgeroep van een juffrouw kwam een opzichter van den openbaren reinigingsdienst af, die den zoon van Mars aan de po litie overleverde, welke hem naar de kazerne bracht. Als die militair geen slaapwan delaar is, had hij stellig een stevi- gen borrel op. Donderdagavond heeft in een huis aan den Verversdijk te Delft eene gasontploffing plaats gehad, die, zonder evenwel brand te veroorzaken, groote schade heeft aangebracht; de gasfitter ontving daarbij eenige verwondingen. In de Doornboogsteeg te Utrecht had dezer dagen een verschrikkelijk voorval plaats. Een echtpaar, aldaar wonende, leefde sinds eenigen tijd rustig houdt, is zijn toestand, naar ik hoop, zooveel verbeterd, dat wij hem zonder gevaar naar zijn wo ning kunnen overbrengen. Verlangt gij, dat ik bij u blijf? vraagde Henri. Ten eerste kunt gij mij toch niet van dienst zijn, mijnheer De Langes, en in de tweede plaats zou hij misschien met u willen spreken, hetgeen volstrekt niet mag geschie den.... Misschien krijgt hij koorts en begint dan te ijlen, en wij moeten alles voorkomen, wat hem kan op winden. Dan kom ik morgen eens zien. Dat is goed, maar laat uw vriend nu maar aan mijn zorg over. Henri verwijderde zich; toen hij de salon binnentrad, was deze bijna ledig; het geheele gezelschap, dat kort te voren daar nog had gepraat, geschertst, gelachenwas na het bloedig tooneel uit elkander gesto ven en naar huis gesneld. Wel had in onmin. De vrouw, op een goeden dag door haar man uitgenoodigd een nieuwe turfkist, pas door hem gemaakt, in oogenschouw te nemen, gaf hieraan gevolg, ofschoon mee- nende dat zulk een luxe-artikel voor haar huishouden geheel overbodig was. In de keuken gekomen, ont sloot de man de kist, maar nauwe lijks had zijn vrouw er zich over heen gebogen, of ze werd door den wreedaard aangegrepen en met ruw geweld in de kist geduwd. Het deksel werd dichtgeslagen en de sleutel omgedraaid. Zoo zat de arme vrouw 6 dagen en 6 nachten in de kist, totdat eindelijk de buren, op merkzaam gemaakt door een aan houdend gekerm, de politie waar schuwden. Deze trok zich de zaak aan, verloste het slachtoffer en nam den woestaard in hechtenis. In eene onbewoonde schuit in de Nieuwe Haven te Nijmegen is het lijk gevonden van een 22-jarigen jongeling uit Nijmegen, die sedert geruimen tijd de ouderlijke woning had verlaten en een zwervend leven leidde. De korporaal N. geboren te Am- terdam, van de 3e comp. 4e bat. 2e reg. inf. te Maastricht, heeft zich schuldig gemaakt aan diefstal van een paar handschoenen en is ter be schikking gesteld van den auditeur militair te's-Boch. Te Maastricht heeft Woensdag avond in de St. Audrieskazerne eene ontploffing plaats gehad in den pri- vaatput. Een zware deksteen werd tegen het plafond geslingerd, terwijl vier manschappen, die zich op de pri vaten bevonden, opgenomen en tegen den muur geworpen werden. Allen kwamen gelukkig met den schrik vrij. Men vermoedt, dat door het werpen van eene brandende lucifer in een der privaten de daarin aan wezige gassen zich ontwikkeld en de ontploffing veroorzaakt hebben, 't Is de tweede maal dat zulks daar plaats heeft. Onder de gemeenten Noord- en Zuidbroek zijn 25 schapen in de weide verscheurd door honden. GEMENGD NIEUWS. Iemand te Bruggedie voor schandelijke feiten terecht stond, wist telkens, wanneer hij in het ver hoor moest komen, eene onpasselijk heid voor te wenden, waardoor de behandeling der zaak steeds uitge steld werd. Een der politiebeambten, die hem kende, wist dat hij het een of ander middel innam, dat hem ziek moest maken. Verleden week was dit weder het geval. Toen hij voor den rechter van instructie verscheen, viel hij eensklaps in onmacht. Naar de gevangenis overgebracht zijnde, verergerde zijn toestand zoodanig, dat hij naar het ziekenhuis moest vervoerd worden, waar hij den vol genden dag overleed. Bij een onder zoek bleek, dat de man zich ver giftigd had door eene hoeveelheid tabak in te slikken. Een treffend incident had in de jongste zitting der Académie Francaise plaats. Toen de genezing van den reeds meermalen genoem den herdersjongen, die door een dollen hond gebeten was, ter sprake werd gebracht, richtten aller oogen zich op professor Pasteur en de zaal Minny niet willen weggaan, maar wachten, tot zij iets meer van den toestand van den gewonde vernam, maar bovenal zich willen overtui- tuigen, dat Henry niet een dergelijk ongeluk overkwam, maar haar moe der had haar met geweld naar huis getroond. Slechts waren Lodewijk de Mal lepeyre en twee vrienden nog daar gebleven. Hoe gaat het met hem? vraagde de vicomte levendig. Heel gewoon, antwoordde Henrihij heeft een weinig koort6, hetgeen zeer natuurlijk is; ook ijlt hij nu en dan, maar de wond is, hoe zwaar ook, toch niet doodelijk. Gaat gij nu naar huis? Wij kunnen hier niets meer uitrichten; op zijn hoogst kunnen wij den geneesheer en Gaston zei ven slechts lastig vallen. Toen zij buiten waren bood Lo dewijk Henri een sigaar aan. daverde van toejuichingenen bravo's. De geleerde werd door deze on verwachte ovatie zóó getroffen, dat hij zich met de handen het gelaat bedekte en begon te weenen. De kort geleden te Parijs overleden heer G. M. Crawford, die vijf en dertig jaren achtereen correspondent van Daily News in Frankrijks hoofdstad was, is in dat blad in eene necrologie herdacht, waarin 's mans eerlijkheid en be langeloosheid in de hoogste mate worden geprezen. Ten einde Crawford ten gunste van het keizerrijk te stemmen, waarvan hij een verklaard tegen stander was, werd hem indertijd, nit naam van Napoleon III, de be trekking van inspecteur der spoor wegen, met een jaarlijksch inkomen van dertigduizend francs aangebo den. Het was Paulin Limagnac, van den Constitutionnel, die hem de aan bieding deed; hij voegde hem toe: «de Keizer denkt er volstrekt niet aan, om u te verzoeken hem te willen prijzen; hij wenscht slechts, dat gij die dingen onopgemerkt laat, die u van uw standpunt als Engelschman onaangenaam aandoen. Crawford gaf er de voorkeur aan correspondent van Daily News te blijven. Tot driemalen toe werd hij er mede bedreigd dat hij het land zoude moeten verlaten. Hij was met Jules Favre en Gambetta bevriend en Thiers behandelde hem met veel onderscheiding en schonk hem zijn vertrouwen. Door de bevolking van Parijs worden jaarlijks bijna 5,000,000 kilo's paardenvleesch genuttigd. Het heeft zeer lang geduurd eer het ge bruik van dit vleesch aldaar ingang heeft gevonden. Een ontzettend drama werd Vrijdagavond afgespeeld in eene restauratie in de Slegelslrasse te Berlijn, waar een orkestrion eiken avond tot vermaak der bezoekers allerlei deuntjes laat hooren. Een fatsoenlijk gekleed man, van onge veer 28 jaar, had aan een tafeltje plaats genomen, waaraan reeds een ander gast zat met wien hij een gesprek aanknoopte en er toen over klaagde dat zijne vrouw van hem weggegaan was. Hetorkestrionspeel- de juist een vroolijk potpourritoen dat bijna ten einde was, trok de verlaten echtgenoot, die onder het praten haastig twee cognacjes ge dronken had, plotseling een revol ver uit den zak, zette den loop in den mond en vuurde vóór dat zijn van schrik verstijfde buurman aan het tafeltje hem kon tegenhouden. De zelfmoordenaar stortte, terwijl een stroom bloed hem uit den mond vloeide, van zijn stoel op den grond en werd door de aansnellenden op gericht. «Dat is de schuld van mijne vrouw», kuchte de zwaar gewonde nog met moeite en verloor toen alle bezinning. Door bemiddeling der po litie uit de wijk werd hij naar het hospitaal overgebracht. Er werd dezer dagen een po ging gedaan om den trein van Win- terthur naar Zurich door dynamiet te doen springen. Gelukkig was de schade gering en werd slechts één reiziger gewond. In het armenhuis te Hammer (Denemarken! bij het station Lundby leeft eene vrouw, die binnen wei nige weken haar 105en verjaardag hoopt te vieren. Zij leefde samen met haar 83-jarigen zoon, maar daar deze Indien ik mij niet vergis, wo nen wij dicht bij elkander zeide de vicomte op vragenden toon. Jawel. Dan kunnen wij een groot eind samen gaan, als gij het goed vindt. Henri nam het aanbod aan en zij begaven zich op weg. Het is toch een zoo vreemde gebeurtenis, merkte Lodewijk op, toen zij een eind zwijgende voort gegaan waren. Hoe meer ik er over nadenk, hoe vreemder het mij voorkomt. Kendet gij een vijand van Gaston Ik? vraagde Henri. Geen een. Wel moet ik bekennen, dat wij weinig met elkander omgingen se dert wij beiden te Parijs zijn, en daarbij dagteekent onze kennisma king, zooals gij weet, van onze toe vallige ontmoeting in den spoortrein en van het u bekende ongeluk. Ik heb nooit naar zijn levenswijze een alles behalve «goede jongen» voor haar was, zoodat zij zelfs dik wijls gebrek leed, ontfermde het bestuur der genoemde inrichting zich over haar en zij is nu zeer dankbaar voor de goede behande ling, die zij ondervindt. In de laatste jaren zijn hare verstandelijke ver mogens zeer verzwakt; zij is bijna blind en zeer hardhoorig. Zij leeft meestentijds in de herinnering van vroegere dagen en neuriet geregeld psalmen, die zij in haren jeugd ge leerd heeft. Commissarisstn, directeuren en de geheele raad van beheer van den Ural-spoorweg, dus deelt de Petersl. Zeit. mede, bevonden zich den 7n October op een inspectiereis en ge bruikten aan het station Tschuxo- waja, na ingesteld onderzoek, geza- melijk een souper. Op de verdere reis naar Jekate- rinenburg werden al de heeren ziek en een geneesheer constateerde ver schijnselen van vergiftiging. Het bleek dat in een der vladen, die het dessert van het souper had den uitgemaakt, door een ongeluk kig toeval insectenpoeder vermengd was geraakt. Door spoedige hulp bleven de zieken gelukkig voor ernstige ge volgen bewaard. In het Carlo-Alberto-theater te Novi werd onlangs eene opera onder den titel Papa Martin opge voerd. De bas-buffo, Luigi Cuccoli, kreeg het gedurende de voorstelling eens klaps in zijn hoofd om zijne partij te reciteeren in plaats van die te zingen, en toen het publiek naar aanleiding daarvan begon te sissen en te fluiten riep hij het woedend toe: «het publiek en zijn gefluit kan mij geen lor schelenl» Ouder het geroep: «weg met den buffo!» viel het gordijn. Een oogenblik later kwam de zanger eebter weder op het tooneel, maar niet om, gelijk het publiek verwachtte, zijne ver ontschuldigingen aantebieden, maar opnieuw onbeschoftheden aan het adres der toeschouwers te richten. «Ik heb te huis», riep hij, «goed mijn brood, ik heb de bewoners van Novi volstrekt niet noodig; wanneer iemand satisfactie wil hebben, moet hij maar met mij naar buiten gaan. Een storm van verontwaardiging brak los en de menigte nam eene dreigende houding aan. De zaal moest door de politie worden ont ruimd, de entrée-gelden werden te rugbetaald en de «komische» zan ger werd door karabiniers en een com missaris van politie door een ach terdeurtje naar huis gebracht. - Een handelsklerk te Londen, zekere Davv Habron, schepte er behagen in, eene menigte insecten te verzamelen, die hij, op de ge bruikelijke wijze, met spelden op karton vasthechtte. Hij had zijne verzameling met de meeste zorg vuldigheid bijeengebracht en toen hij die nu verleden week van de hand deed, werd hem daarvoor de fabelachtige som van niet minder dan 61,000 francs betaald. Een Engelsch blad weet te vertellen op welke wijze de Indi sche Regeering in het bezit van langs photographischen weg ver kregen plannen van Mandalay is gekomen. Tien jaren geleden zond zij den tegenwoordigen majoor Macneill, die onlangs gekwetst werd, naar Birma. Hij was lid van het Indische bureau van militaire verkenningen en had in opdracht het meerdere bijzonderheden omtrent Birma te verschaffen. Daar de Engelschen echter aan het hof van koning Thebau slecht aangeschreven stonden, gaf Macneill en zijn kennissen hier ter stede ge vraagd, zoodat ik volstrekt niet weet, met wie hij omging. Ik ontmoette hem dikwijls, antwoordde Lodewijk, hij was altijd even opgeruimd, even vroo lijk en wist het zijn vrienden altijd gezellig te maken. In onze club mochten allen hem gaarne lijden, en zelfs zal mijn moeder zeer ge troffen zijn, als zij verneemt, wat er geschied is. Henri bleef onwillekeurig een oogenblik staan. Kende mevrouw de gravin Gaston dan? vraagde hij blijk baar verrast. 'Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2