BINNENLAND. ken verbergen, brengt allerwegen vroolijkheid te weeg en al wordt soms een Jan Salie verrast met een deftig aangekleede bokking of een keurig in 't zwart gestoken kraai met het opschrift: «Uw persoontje in levenden lijve,» het is nog geen bewijs van haat of wraak, maar van dartelheid en vroolijkheid. Alles jubelt en juicht, zoowel zij die ge schenken geven, als die ze ontvan gen, de verkoopers er van niet het minst, terwijl de straatjongens on danks de koude met van vreugde stralende gezichten rondloopen, om dat ze zulk een goedeu avond heb ben, daar ze van den een eeu kwartje, van een ander soms nog meer als fooi krijgen voor het overreiken der pakjes aan deze of gene aangewe zen deur. Van ganscher harte, waarde lezers, hopen we, dat het ook in uw gezinnen feest moge zijn in den waren zin des woords; ook in uwe woningen strooie de goede Sint ziju gaven rond en geen wanklank ver store er de algemeene vreugde. Dat ook bij u dankbaarheid uwer kin deren, de liefde die ge als eehtge- nooten voor elkander koestert, de vriendschap en hoogachting welke anderen u toedragen samenwerken, om u dezen avond en ook morgen genoeglijke uren te doen smaken, waarvan de herinnering u een ge heel jaar nog blijde stemt. Sw. tUiEHtitjjjN OVKKZHIHT. De Telegraph verneemt uit St. Petersburg dat in de hofkringen aldaar verzekerd wordt dat twee of drie legerkorpsen in Zuid-Rusland worden bijeengetrokken om even tueel Bulgarije te bezetten. 50,000 man Oosteurijksche troepen worden mede uitgerust. Bij de vergadering van het Slavisch weldadigheids-genootschap, Donderdag gehouden, waren de ge neraals Tchernajeff en Ignatieff te genwoordig. Generaal Durnowo, die den voorzitterszetel bekleedde, her innerde met leedwezen aan de ver anderingen in Oost-Roemelië en den broederoorlog, waartoe koning Milan blijkbaar is opgestookt. Hij zag in de jongste keizerlijke dagorder het begin van een nieuw tijdvak. De Standard verneemt uit Phl- lippopel dat de prefect weigert het officieele karakter te erkennen van de Turksche commissarissen, ondanks de pressie van den Russischen con sul, die vruchteloos bij den prefect aandrong dat deze de commissarissen zou ontvangen. De prefect weigerde, bewerend zonder instructiën te zijn. In eene groote vdïïcs-meetinq spoorde de Russische consul de aanwezigen aan, aan te dringen op de erken ning der Turksche commissarissen, alsook op het openen van onderhan delingen met hen. Geschiedt dit niet, zoo zeide de consul, dan staan dertigduizend man Turksche troe pen aan de grenzen gereed Bulga rije te bezetten. De meeling wei gerde echter het advies van den Russischen consul te volgen. Volgens eene dépêche uit Ber lijn aan den Standard, zou op het oogenblik bij de mogendheden eene regeling der Balkan-kwestie in over weging zijn, die kans had van aan genomen te worden. Zij zou in hoofd zaak luiden gewikkeld zoude worden, en hij had een somber voorgevoel, dat de ont knooping hem nog menig leed zou bezorgen. Daarbij was hij bezorgd voor het hem toevertrouwde pakje. In zijn kamer bevond zich slechts één meubel, dat gesloten kon wor den en daarvan was het slot zóó slecht, dat het met weinig inspan ning opengebroken kon worden. Op eenmaal kwam Henri op een gelukkig denkbeeld, hij zoude den volgenden morgen zijn patroon, den notaris, vragen, het in zijn brand kast, die in het kantoor stond, te bergen. Hij had het licht aange stoken en wilde juist het pakje, dat hij in het donker op de tafel ge legd had, in de kast sluiten, toen zijn blik er op viel. Verschrikt bracht hij de hand aan het voorhoofd, hij werd doodsbleek en bleef op het pakje staren, waarop hij las: De drie hierin gesloten pakjes brieven zijn bestemd: 1. De vereeniging van Bulgarije en Oost-Roemelië blijft bestaan. 2. De Oostenrijksche heerschappij zal zich uitstrekken tot den Kara- Dagh en de rivier de Drina-Pris- tina zou binnen deze grens begre pen zijn, Prisrend niet. 3. Servië zou eene kleine grens wijziging verkrijgen. Zeer waarschijnlijk komt ons deze regeling niet voor, daar Oos tenrijk op die wijze ongeveer geheel Oud-Servië zou annexeeren, en noch de Serviërs, noch de mogendheden zich tot zulk eene uitbreiding ge makkelijk zouden laten vinden. Uit Constantinopel wordt aan de Standard geseind dat de groote mogendheden de consuls te Philip- popel hebben benoemd als leden der internationale commissie voor de hervorming van het bestuur die met de Turksche commissaris sen zal optredeu. De Porte heeft aan vo^t Alexander geseind dat de door Servië aangeboden vredesvoor waarden moeten worden onderwor pen aan de goedkeuring des Sul tans, als den suzerein. Aan de Standard wordt uit Adria- nopel geseiud, dat het Turksche garnizoen van tienduizend man ver trekt naar de grenzen van Oost- Roemelië. Uit New-York zijn naar hetzelf de blad verneemt, veertigduizend geweren naar Turkije verzonden. De Standard verneemt uit Tama- tave, dat de Hovas de onderhan delingen tot herstel der betrekkin g-en met Frankrijk hebben heropend zij schijnen te zullen slagen, zoo Frankrijk den eisch van het pro tectoraat wil intrekken. Uit Durban wordt aan de Times geseind, dat de Boeren Massowa's verdedigingswerken van Mamoesa bestormd hebben, waarbij het ver lies der Boeren acht dooden ge weest is. Telegrammen uit Mandalay melden dat, tengevolge van het ge brek aan zorg der Engelschen, tal rijke bergroovers de hoofdstad zijn binnengedrongen, die allerwegen moordend en plunderend, ook de Engelschen hebben aangevallen. Er ontstonden hevige straatgevechteu, door welke meer lieden werden ge wond en gedood dan gedurende den eigenlijken oorlog. Haarlem, 5 December 1885. In den winkel van den heer P- J. de Loos, Koningstraat alhier, zijn dezer dagen een paar blank-eiken houten winkel kasten geplaatst, welke door fijne vormen en sierlijk beeld houwwerk uitmunten. Zij zijn in Italiaansch renaissance-stijl uitge roerd en getuigen alleszins van de bekwaamheid der vervaardigers, de heeren G. P. J. Beccari, timmer man, Gebrs. Geysec, beeldhouwers, en J. Kerrebijn, spiegelmaker. Ook de fraaie plafondschildering door den heer J. W". Veldheer en de zeer doelmatige gastoestellen door den heer L. de Jong vervaardigd, trek ken veler aandacht. Door B. en W. dezer gemeente zijn benoemd bij het korps brand- blusschers: tot 2en commandant de heer D. E. L. van den Arend, tot eersten adjudant de heer J. Leupen Het eerste voor den graaf De Mallepeyre. Het tweede voor zijn zoon Lo- dewijk. Het dirde voor zijn dochter Va lentine. De haren rezen hem te berge en een rilling ging hem door de leden. Wat beteekende dat? Wat kon de inhoud van de brieven zijn? Een oogenblik wilde hij zich diets ma ken, dat hij verkeerd gelezen had en hij spande zich in, om de dui delijk geschreven woorden misschien anders te lezenmaar dat veranderde niets aan de voor hem onbegrijpe lijke zaak, dat de brieven aan den graaf en zijn kinderen gericht waren. Eigenlijk was er slechts één naam, die hem verontrustte, die van Va lentine. Wat konden hem de ande ren schelen? Wat kon Valentine te doen hebben met een geheim, dat in nauw verband stond met den moordaanslag op Gaston? Zoude Va- en tot tweeden adjudant de heer Johs. de Breuk. Heden voormiddag is uit den Kloppersingel alhier opgehaald het lijk van den sedert 10 November vermisten koopman Co3ter. Gedurende de afgeloopen maand zijn door de politie alhier 56 per sonen vervolgd wegens dronkenschap op straat. In de maand November van het vorige jaar was dit getal 48, dus 8 minder. De heer J. B. A. Saeys, on derwijzer alhier, is geslaagd voor het examenaardrijkskunde (mid delbaar onderwijs.) De Koninklijke Fabriek van rijtuigen en spoorwegwagens, firma J. J. Beynes alhier, heeft zich bij adres tot de Tweede Kamer gewend, om aan te dringen in het belang der Nederlandsche industrie, op spoe dige wijziging van de Nederland sche en Nederlandsch-Indische tarief- wetten en zulks tot behoud van deu nationalen arbeid van Nederland sche onderdanen en nijverheidsin richtingen. Voorts verzoekt zij te bepalen, evenals door de wetgevende macht in Italië onlangs is geschied, dat de buitenlandsche fabrikant, bij me dedinging is ons land, percentsge wijze met evenredige lasten zal worden bezwaard, als den Neder- landschen inschrijver bij mededin ging in het land, waartoe de vreem de fabrikant behoort, worden op gelegd. In haar uitvoerig gemotiveerd adres wijst adressante er op, dat voor eene levering van spoorweg rijtuigen in Oostenrijk, bij een ge wicht van plm. 11000 kilogram, naar mate van de klasse der rijtui gen, 5 h 10% van de waarde moet betaald worden en dat het invoer recht in Duitschland bedraagt 10% voor bekleede en 6% voor onbe- kleede rijtuigen, terwijl volgens het Nederlandsche Tarief spoorwegwa gens onderworpen zijn aan een in voerrecht van 5%, zoodat daaruit, wel verre van eenige bescherming voor de nationalen industrie, eene aanzienlijke bevoorrechting van de buitenlandsche voortvloeit, terwijl ook het Ned. Ind. tarief, door de opheiiing der differentieele rechten, eene verongelijking van den Neder- landschen fabrikant oplevert tegen over den niet-Nederlandschen con current. Adressante constateert dat haar toestand letterlijk onhoudbaar is geworden, sedert het gebruik is ingedrongen, dat alle geheel afge werkte uit den vreemde afkomstige spoorwegwagens, zoomede de daar voor benoodigde onderdeelen, zonder betaling van eenig invoerrecht, de Nederlandschegrenzenoverschrijden. Adr. wordt daardoor achtergesteld bij buitenlandsche fabrikanten; ter wijl in Duitschland daarentegen bui tenlandsche concurrentie stelselmatig wordt geweerd. De Minister van Financiën maakt bekend, dat bij hem ontvan gen is eene som van f 20, onder het postmerk Amsterdam van 2 dezer, ten behoeve van 's Rijks schatkist ingezonden. Uit Haarlemmermeer meldt men dat gisteren-morgen half zeven in brand geraakte de boerenwoning met hooi- en graanbergen van den heer D. Vreede, bewoond door G. W. van Vuren, KK15aan den Ben- lentine zelve misschien eenig ge vaar loopen? Maar wie zou haar eenig leed willen veroorzaken, haar, die ter nauwernood de kinderschoe nen ontwassen was? Een sterk ver langen, om zich zekerheid te ver schaffen, kwam bij hem op, en hij stond op het punt, er aan toe te geven. Maar hij weifelde slechts een oogenblik; het was een voorwerp, dat hem op zijn eerewoord was toe vertrouwd, en hij had dus geen recht, het aan te raken. Haastig sloot hij het in de kast, om niet weer opnieuw in verleiding te ko men, en hij nam zich voor, zich op andere wijze zekerheid omtrent den inhoud te verschaffen. Gaston moest hem deze geven. Gaston moest met den inhoud en de strekking der brieven bekend zijn en hij wilde hem op den man af vragen, in welke betrekking zij stonden tot het bloe dige tooneel van dien nacht. Den volgenden morgen gaf Henri nebroeker weg. De oorzaak is onbe kend. De signaalwachter die, zooals wij mededeelden, 11. Woensdag aan het Rijnspoorwegstation te Amsterdam overreden en in het Militair Hos pitaal opgenomen werd, is aan de gevolgen der bekomen wonden over leden. - Volgens het Hdbld., heeft de officier van justitie hij de recht bank te Amsterdam de vervolging gelast van J. A. Fertuyn, wegens het voorstel, door hem gedaan in eene openbare vergadering, die on langs plaats had in het Café Markt- zicht, in de Dijkstraat, tot het hou den van een bedeltocht door werke- loozen; welk "oorstel door de aan wezige besturen van enkele Ver- eenigingen werd aangenomen, en de opwekking bevat tot het plegen eener strafbare daad. Omtrent den horloge-diefstal op den Haarlemmerdijk te Amster dam verneemt de Amst., in aan vulling van het in ons vorig blad reeds medegedeelde, dat de inbre kers zijn gevat naar aanleiding van mededeelingen, die een steenkolen- werker zich heeft laten ontvallen. Zij hadden, behalve, hun lokaal in de Bickerstraat, nog een kantoor voor bijeenkomsten en berging van goederen in de Haarlemmerhouttui nen, waar een gewezen bakkers knecht als portier dienst deed. De bestolene, de heer Verheije, heeft de 187 horloges reeds als zijn eigendom herkend. Aan de openbare scholen le klasse, te Amsterdam, 43 in getal, viel gisteren eeue aardige verrassing ten deel. Aan elke school werd 10 pond Sinterklaasgebak ter uitdeeling gezonden. De heer Langerhuyzen te Hil versum is, zooals de Arnh. Crt. mededeelt, aan de gevolgen van het schot, op hem door inbrekers ge lost, overleden. Gisterenochtend kwam aan het Kraling-sche Veer de stoomboot Quakernaat zoo hevig in botsing met den lichter der aanlegplaats van de Stoombootreederij Fop Smit Co., dat de brug daardoor ge deeltelijk werd verbrijzeld en de lichter een groot lek bekwam. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. De schade is nog al belang rijk. Het is der politie te Nijmegen mogen gelukken het bankbiljet van f 100 in beslag te nemen, dat de zer dagen door eene dame te Arn hem op straat is verloren, en waar naar men aldaar vruchteloos gezocht had. Het was te Nijmegen in eene tapperij, bij het voldoen van ge maakte vertering, door twee oude mannen uit Arnhem in betaling ge geven. De trein van het Rijnspoor, die Donderdagavond van Arnhem naar Amsterdam reed, ontspoorde bij Breukelen. Hoewel geen persoon lijke ongelukken te betreuren zijn, was de weg zoodanig versperd, dat geen treinen dien konden volgen. Gisterenochtend begaven zich te Oorschot 3 zoontjes van een land bouwer naar den stoommolen, ten einde voor de ouders graan te doen malen. Het oudste, ongeveer 8 jaren, schijnt in aanraking te zijn geko- het pakje aan zijn patroon, die het gaarne in zijn brandkast wilde be waren na afloop van zijn werk zaamheden snelde hij dadelijk naar de legerstede van Gaston, die ech ter, zooals te verwachten was, in een hevige koorts lag en in weer wil van de zorgvuldige verpleging van den geneesheer, duurde het volle veertien dagen, voor het gevaar ge heel geweken was; gedurende deze bange dagen bracht Henri ettelijke uren aan het ziekbed door en bleef er dikwijls tot laat in den nacht. Gaston was tengevolge van het groote bloedverlies zeer zwak; daarbij werd hij zeer afgemat door de aan houdende wondkoorts, die Henri ter nauwernood in staat stelde, gedu rende de eerste veertien dagen een woord met hem te spreken, zoodat het vanzelf sprak, dat hij geen na dere inlichtingen omtrent de brieven kon krijgen. Herhaaldelijk had Henri Lodewijk men met de stoommachine, met het ongelukkig gevolg, dat het kind de armen van het lichaam zijn gescheurd, en het eenige oogenblikken daarna overleed. Uit Ellewoutsdijk meldt men: In den nacht van Woensdag op Donderdag heeft alhier eene niet onbegrijpelijke, doch vooralsnog geenerlei gevaar opleverende oever- afschuiving plaats gehad. Aan den Oosthavendam is eene uitgestrekt heid van ongeveer 90 meter lengte en breedte, waarop men vóór een paar dagen de schooljeugd zich nog kon zien vermaken, en welke plaats, vooral des zomers, tot speelplaats diende, in de diepte verdwenen. Deze zandplaat had zich in de laat ste vijf jaren daar gevormd. Woensdagnacht bleek dat zich in het bureau der goederenloods te Maastricht iemand had doen inslui ten, waarschijnlijk met het doel om diefstal te plegen. Gelukkig dat de ladingmeester voor het verlaten der loods nog in het bureau moest zijn, en den indringer ontdekte, die ech ter onmiddellijk op den vlucht ging. De politie doet onderzoek. GEMGD NIEUWS. Een zonderling, graaf Maurits du Chastel, bewoonde sedert eenige jaren een prachtig vaartuig, een drijvend kasteel als 't ware, Diana geheeten, hetwelk meestentijds in de Schelde op verschillende plaat send geankerd of vastgemeerd lag. Dit verblijf was op de kostbaarste wijze en met fijne smaak ingericht en gemeubeld. In de nacht van 27 op 28 November is dit kostbare vaartuig, hetwelk aan een sprookje deed denken, in de nabijheid van Hollain met zijn geheelen inhoud eene prooi der vlammen geworden. De graaf en zijne bedienden hebben, zonder eenig voorwerp van den kostbaren inventaris in veiligheid te kunnen brengen, ternauwernood het leven kunnen redden. De schade wordt op 100,000 fr. begroot, ter wijl vaartuig en inboedel slechts voor 70,000 fr. geassureerd waren. Men vermoedt dat de brand inden schoorsteen is ontstaan. Het klooster der trappistinnen te Bonneval in het Fransche depar tement Eure-et-Loire, heeft een elec- trische verlichting. De non, die be last is met de voorbereidingen voor den morgendienst in de kerk, kan van uit haar cel de in de gangen, de overige cellen en de kerk aan gebrachte gloeilampen ontsteken, terwijl de portierster een draagbare lamp ter beschikking heeft, waar van zij den lichtbundel door een opening in de poort richt op den aankloppende. Ja de klokkeniuidster kan zelfs van hare plaats in de kerk, langs electrischen weg de klok in beweging brengen. Overigens heb ben de vrome zusters in electrisch verlichte zalen een groote chocola defabriek en voorzien daarmede in haar levensonderhoud. Te Hirschberg (Pruisen) is zekere Emilie Patzke veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 10 dagen wegens het «vervalschen van eene oorkonde». Zij had nl. in een recept van dr. Scheurich aldaar, waarop ten behoeve van onderhuidsche in jectie voor haar zelf, was opgeschre- in Gaston's voorkamer ontmoet, als deze berichten omtrent den toestand van zijn vriend in kwam winnen. Overigens bleek de vriendschap tus- schen Gaston en den jongen vicomte meer oppervlakkig dan innig te zijn, waaruit Henri spoedig opmaakte, dat de vreeselijke gebeurtenis in het restauiant Peters en de aanslag op het leven van Gaston weinig indruk op den jongen graaf gemaakt had den, ten minste niet zooveel, dat hij er een van zijn vermaken voor zou nalaten. Als hij Henri in de woning van den zieke aantrof, sprak hij van niets anders dan van de feesten van het seizoen, van Minny Millner, enz., zoodat Henri ten minste door hem op de hoogte bleef van het toene mend succes van het jonge meisje. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2