tDYUTUTIlBLüD Mosder en Zoon. 3e Jaargang. Dinsdag 8 December 1885. No. 744. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand Franco door geheel het Rijk Afzonderlijke Nommeru 40 Cents, maand 55 5 SJersBhijitf Dagelijks uitgcnomsn Zee- en algemeens Feestdagen. Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-, compagnie Générale de lublicite Etrangère G. L. DAÜHK a' Go., JOH. F. JONGS. Sar.r., F ar ij:, 3 Uit Faubourg Montmartre. AD VERÏENTT ËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cent». Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de Breefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateur» en leden der Nederlandsche Maatschappij tor bevordering Mrtoon van diploma vrij' •den der Nederlandsche fan Nederland en meer bijzonder 1 li 1 gulden. Museum der stad Haarlem op hei Raadhuis. Geopend van 15 April tot ié October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen vau 103 unr tegen betaling van 25 cents per persoou, alleen op Xond&gen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen togen betaling vau 25 cents per persoon. Kindereu beneden de 8 jaren worden in het geheel uiet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Ttvlers museum in de Damstraat'. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11'A uur. Tevlors bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag vau 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geop»ni Woensdag en Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag vau I—2 en Donderdag van 2—8 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. rijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met i dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateur' Maatschappij tor bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, knust en geschiedenis, vo r bijzonder van het Haariemsche Bisdom, Krnisweg No. 59. Geopend dageiijke, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopeiule toegangskaarten voor een geheel Nijverheid hebben op r- «i oer*l jaar ALGEMEEN OVERZICHT. De Chineesche ambassade te Parijs is thans voltallig en men kan den toestand als weer bevestigd beschouwen. Groot opzien wekte dezer dagen de aankomst der am bassadrice, hare excellentie Usi- King-Tcbeng. Zij was vergezeld door hare twee kinderen en talrijk gevolg, zij droeg een kleed van rose en blauwe zijde met bonte vogels gebordourd. De gezant wachtte hare aankomst aan het station, vergezeld door het geheele personeel der am bassade. Allen werden daar aan de ambassadrice voorgesteld, en kwa men om beurten zich voor haar op den grond werpen. De Spaansclie ministerraad heeft het verdrag met Duitschland over de Carolineo-kwestie onveran derd aangenomen en de door den vorigen minister Elduayen g'esloten overeenkomst geratificeerd. De Standard verneemt uit Bel grado, dat de uitslag van de ver gaderingen der ministers, drie dagen lang te Niseh gehouden, is ver werping van de voorwaarden door Bulgarije voor den wapenstilstand gesteld, maar aangezien Servië de krijgsbedrijven staakte naar aanlei ding van de sommatie der groote mogendheden, kregen de bevelheb bers der Servische legeratdeelingen bevel om de vijandelijkheden niet te hervatten, tenzij de Bulgaren weder aanvielen. De ministers zijn Vrijdagnacht te Belgrado teruggekeerd. Alles duidt op eene aanstaande hervatting der vijandelijkheden. FEU! Vrij naar het Italiaansch door Dr.... 31) XlIIe Hoofdstuk. Ook deelde Lodewijk hem mede, dat telkens, als hij de zangeres in haar loge ziju compliment ging ma ken, zij altijd naar Henri en den toestand van Gaston vraagde, en hem zelfs verzocht had, Henri te overreden, weder een voorstelling te komen hij wonen. Hij haastte zich dan ook, aan dit aangenaam ver zoek te voldoen, door Henri uit te noodigen, den volgenden avond met hem naar den schouwburg La Re naissance te gaan. Maar Henri had andere en ern stiger bezigheden; met verlangen Het gerucht, dat de Turksche gedelegeerden verscheidene verzoek schriften tot herstel van den vorigen toestand zouden hebben ontvaDgeD, is van allen grond ontbloot. Vrijdag hebben zij, bij een be zoek 'aan den bisschop, voor de aan wezigen het doel hunner zending uiteengezet en gewezen op het feit, dat 100,000 man troepen gereed stonden de provincie binnen te ruk ken, indien de Bulgaren, zich tegen den wil des Sultans mochten ver zetten. Men antwoordde hem met de verklaring dat het onmogelijk zon zijn, voorstellen van de zijde des Sultans in overweging te nemen zoo lang het leger afwezig was, en men verzocht de gedelegeerden zich naar Sofia te begeven. De Roemeliërs ziju bereid om in alles toe te stemmen, waartoe de regeering van vorst Alexander zal goedvinden te be sluiten. Gaban-Effendi is benoemd tot keizerlijke commissaris der Vacoufs te Sofia. Lebib-Effendi is gisterenmor gen naar Constantinopel vertrok ken; Gaban-Effendi zou zich heden naar Sofia begeren. De gedelegeer den hebben geene proclamatiën uit gevaardigd. De Turksche Regeering heeft in eene circulaire herinnert, dat alleen zij, met de vorst van Bul garije, de voorwaarden van wapen stilstand en vrede vaststellen moet. Naar verzekerd wordt, heeft Engeland aan de Porte gevraagd het voorstel eener nieuwe conferen tie te doen, welke te Londen zitting houden zou, maar zou de Porte niet genegen zijn, Londen als zetel aan te nemen. Volgens een telegram aan den Times uit Durban duren de vijande- zag bij bet oogenblik te gemoet, waarop Gaston weder zoover her steld zoude zijn, dat bij hem de vraag koude stellen, die zijn geest voortdurend in beslag nam en voor geen geld bad bij bet oogenblik willen laten voorbij gaan, waarop bij nadere inlichtingen zoude ont vangen omtrent de betrekking van Gaston tot de familie De Mallepeyre en vooral tot Valentine. Op zekeren avond schoot bet Henri weer te binnen, dat Antonio op bet uur van de misdaad in bet restau rant aanwezig was geweest; men bad met opzet elke inmenging van bet bedienden personeel in de zaak zooveel mogelijk voorkomendaarom was er voor Henri des te meer ge wicht in gelegen, alles op te hel deren, wat hem in de zaak duister voorkwam, zoodat zijn eerste vraag aan Lodewijktoen deze Gaston weer kwam bezoeken, was, wat An tonio op dien noodlottigen avond in lijkkeden tusschen de Transvaal en Massowa voort. De Boeren heb ben een groote legermacht in bet veld, waarbij zich vele «burgers» hebben aangesloten. Generaal Jou- bert zal waarschijnlijk de inboor lingen zonder veel vorm van proces behandelenzij hebben geweigerd belasting te betalen, en nog op andere wijze ziju gezag aangetast. Carrington's politie patrouilleert op de grens van Becbuanaland. Aan de Times wordt uit Man- dalay geseind, dot de Birmaan - SChe bergroovers voortgaan de stad te plunderen zonder eeuige belem mering. Zij vielen verscheiden bui zen van Europeers aan, plunderden de Boedha-kioosters, en vermoord den allen die weerstand boden. De prinsessen werden op straat van hun juweelen beroofd; bonderden vrou wen uit het volk plunderden het koiuklijk paleis. De Engelsche ko lonel Sladen redde de kroonjuwee- len alleen. Koning Thebau is te Rangoen aangekomen. KINNKMilNI). Haarlem, 7 December ls»5. Zaterdag werd alhier onder voor zitterschap van den heer J.H. Kre- iage eene vergadering gehouden, bestaande uit het hoofdbestuur der «Algemeene Vereenigiug voor bloem bollencultuur» en de voorzitters en secretarissen der afdeelingen of hunne plaatsvervangers, ter besprekiDg der schatting vau de typen voor de her ziening van de belastbare onge bouwde eigendommen. Van de 15 afdeelingen waren 13 vertegenwoor digd door 24 bestuursledenAker sloot en Limmen waren afwezig ge- het restaurant gezien had, en of deze ook in het kabinet was geweest, waar de aanslag had plaats gevon den. Bij deze vraag betrok het ge zicht van Lodewijk. Gij stelt mij daar een vraag, die mij sedert dien avond meer be zig houdt en meer zorgen baart, dan gij kunt gelooven. Hoe dat zoo? Verbeeld u, na dien avond heb ik Antonio niet weer gezien, maar ik moest licht tn de zaak hebben zoodat ik ongeduldig de terugkeer van den man tegemoet zag en ein delijk heb ik er met mijn moeder over gesprokendie mij vertelde, dat zij Antonio voor een gewich tige zaak naar Italië, naar het kas teel van mijn grootvader te Monte- leone. gezonden had, vanwaar hij ongeveer na veertien dagen zoude terugkeeren. Dat is zeer verdrietig. Moeder en ik zijn van het- bleven; de laatste afdeeling had schriftelijk hare meening kenbaar gemaakt. Nadat de voorzitter een kort over zicht had gegeven van de geschie denis der wet en van de bezwaren, daartegen door verschillende land bouw - maatschappijen ingebracht, werd naar aanleiding van het eerste vraagpunt: Is het hoogste type in de verschillende gemeenten gerecht vaardigd? door de verschillende af gevaardigden het hoogste type me degedeeld,en, met behandeiing tevens van de vraag: Is de verhouding voor het hoogste type in de ver schillende gemeenten onderling juisl? eene uitvoerige discussie gehouden. Daaruit bleek dat men o. a. te Haar lem en Overveeu-Bloemendaal, Hil- legom, Noordwijk, Heemskerk, Uit geest, Schooten en Wassenaar geen bedenkingen heeft tegen het voor gestelde type. Bij de behandeling der 3'7raag: Is het laagste type in de verschil lende gemeenten juist? bleek, of schoon de gegevens niet geheel vol ledig waren, dat men kon aanne men als laagst geschatte typen voor de besproken gronden f 100 k f150. In het algemeen vonden deze cijfers geene bedenking, alleen moest men zich onthouden van de waardeering of de gemeenten, waar f 150 als laagste type was aangenomen, allen op dat cijfer konden blijven en of niet sommigen in de richting van f 100 moesten worden verminderd. Omtrent het 4de puntIs het wenschelijk, dat, in geval van be zwaar, ieder voor zich zeiven de bezwaren inlevert? werd algemeen toestemmend geantwoord.Daar, waar men op goede gronden bezwaren heeft, moet men die inleveren, ieder voor zich zelve, in elke gemeente waar men gronden bezit afzonder- zelfde gevoelen, want wij vinden het, evenals gij, noodig, inlichtin gen omtrent die vreeselijke gebeur tenis te krijgen. Na eenige minuten gezwegen te hebben, vraagde Henri Kende mevrouw de gravin Gaston reeds voor de soirée, die ik ook de eer had bij te wonen? Mijn moeder heeft hem dien avond eerst leeren kennen, toen hij haar werd voorgesteld, antwoordde Lodewijk, dit moet ik ten minste gelooven, daar ik zijn naam nooit te voren door haar hoorde noemen. Maar ik heb u reeds vroeger ge zegd, dat moeder een levendige sym pathie voor bem gevoelde, die door het ongeluk nog is toegenomen. Daaraan twijfel ik volstrekt niet. Spoedig daarna vertrok Lodewijk, en Henri hoorde hem op de trap het refrein zingen van een lied, dat Minny met veel succes had voor lijk eene ruime indiening van ge gronde bezwaren is in den geest der wet en kan den commissiën slechts aangenaam zijn, daar op die wijze de ware toestand het best zal wor den gekend. Het is te meer noodig omdat, als eenmaal de wet te dezer zake mocht worden ingevoerd, de aanslagen naar de thans vast te stellen typen zoo spoedig niet zullen worden veranderd. Ofschoon men bij zijne bezwaren zich heeft te hou den binnen de door de wet aange wezen bepalingen, kan het zijn nut hebben, ook de commissiën telkens te wijzen op den veranderden toe stand sedert de voor de schatting tot grondslag genomen vijf jaren. Het 5de punt der agenda was: Is het wenschelijk, dat te geschikter tijd door het hoofdbestuur der Ai gemeene Vereenigiug voor bloem bollencultuur bezwaren worden in- diend? Hiervau werd de wensche- lijkheid algemeen erkend. Het hoofd bestuur deed de toezegging voor zoodanig adres te zullen zorgen hetwelk dan aan den Minister van Financiën kan worden verzonden. Het gemeentebestuur alhier heeft aan F. Voorderhake vergun ning verleend tot oprichting van een rookerij in het perceel Maartenspies- straat 24. Door den Raad van Nienwer- Amstel is Vrijdag het volgende adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal verzonden,houdende het verzoek, dat de Kamer het wetsvoorstel tot onteigening van duingronden onder Zandvoort niet aanneme, tenzij deze onteigening strekke ter voorziening van water, mede ten behoeve van de om Am sterdam en Haarlem gelegen ge meenten. gedragen. Dit herinnerde hem aan het jonge meisje en dadelijk snelde hij Lodewijk na. Wees zoo goed, mij hij het jonge meisje te verontschuldigen, zeide hij glimlachend, dat ik mij sedert haar eerste optreden niet we der heb laten zien, maar de toe stand van mijn vriend zal voor haar wel een voldoende verontschuldiging zijn. Zeg haar dan ook, dat ik niet in gebreke zal blijven, haar het be loofde bezoek te brengen, zoodra Gaston weer in beterschap is toe genomen. Het zal heden avond mijn eerste plicht zijnantwoordde Lodewijk, terwijl hij hem de hand reikte. Den volgenden avond zat Henri st.il naast het bed van den zieke, die vast sliep. De dokter was juist vertrokken en had hem verzekerd, dat hij in beterschap toenam. Henri had een boek ter hand genomen

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1