varia! de bewondering der verwende be woners dier stad opwekken. Hare schitterende diners, die aan de dagen van Lucullus doen terug denken, schijnen met het zooge naamde rozendiner hun glanspunt te hebben bereikt. De tafel was in eene rozengaarde herschapen, en er was slechts zoo veel plaats opengelaten om borden en glazen te kunnen nederzetten; de bloemen waren allen eerst half geopend en van teedere licht-rose kleur. Honderden waskaarsen op met rozen versierde candelabres ge plaatst, verspreidden een zee van licht; iedere vlam kwam om zoo te zeggen uit bloeiende rozenknoppen te voorschijn. De menu's waren op rose-kleurige zijde gedrukt. Twintig jaren geleden verdiende mevrouw Mackay in de mijndistric- ten het dagelijksch brood door met gebakken aardappelen te koop te loopen; in die dagen had zij ver moedelijk geen menu noodig en het allerminst een dat op zijde gedrukt was; ook zal zij zeker Diet op rozen gewandeld, noch er op gedineerd hebben. Tegenwoordig is zij de schoon mama van een prins, de echtgenoote van een Croesus en de toonaan- geefster der mode. Op een merkwaardige wijze werd verleden week een wachter van den Gotthard-spoorweg behou den, hoewel hij tusschen de lijnen in een der tunnels in slaap gevallen was. toen er een trein aankwam. De locomotief sleepte hem mede, terwijl de machinist niets daarvan bespeurde. Eerst toen men een knal hoorde, liet de machinist den trein stilstaan, begrijpende dat er een on geluk moest geschied zijn. De knal was afkomstig van de patroneD, die de wachters in een tasch bij zich dragen om teekens in de tunnels te geven, en de tasch van dezen wach ter was onder de wielen der loco motief geraakt. Men stelde nu een onderzoek in en vond den wachter niet alleen levend onder de locomo tief, maar zelts zonder wonden van zeer ernstigen aard. Te Feltre, een stadje in Italië, dat zoowel om de zachtheid van zijn klimaat als om zijn uitstekende minnen, die in geheel Europa ge zocht zijn, een zekere vermaardheid bezit, woont de 48-jarige Corona Piccolato, aan wie indertijd de eer te beurt viel den held van den dag, vorst Alexander van Bulgarije, te zogen. Zij was pas 20 jaren oud, toen hare koninklijke gestalte en hare bijzondere schoonheid uit de talrijke sollicitanten de keuze op haar deden vallen. Niettegenstaande haren eenigszins gevorderden leef tijd, is zij ook thans nog eene schoone vrouw. Steeds ontving zij van den vorst talrijke soevenirs, die haar in stelden een rustig en onbe zorgd leven te leiden. Daar Corona Piccolato beter den tong dan de pen weet te roeren, heeft zich de redacteur van een te Feltre verschijnend blad er zich wel mede willen belasten om aan vorst hare gelukwenschen met fijne wapenfeiten in welgekozen be woordingen over te brengen. De van de Serviërs zond ran zijne goede min in antwoord ;en aangeteekenden brief, die o. a. lijn portret bevatte met de woor- len: «Alla mia cara balia, il suo igliaccio Alessandro» (Aan mijn ieve zoogmoeder van haar voedster- Alexander). Het Berliner Tageblatl meldt lit Rome over anarchistische be op 4 dezer, dat er in het laleis des konings een soldaat ge- rangen werd genomen, die tot de 'ertrekken des konings zocht door e dringen en daarbij de wacht- lebbende karabiniers zwaar wondde. Te Turijn zijn, naar aanleiding ■an een poging tot vernieling van iet gedenkteeken van Victor Em- nanuel I verscheidene personen in verzekerde bewaring genomen. On- dezen een hoogleeraar in de cheikunde en eenige andere leden 'an het onderwijzend personeel aan akademie. De Moniteur du commerce lericht, dat de regeering in Spanje beambten der douane heeft aan- resch even, geen wijn tot uitvoer oe te laten, tenzij gebleken is uit attesten of scheikundig mderzoek, dat hij niet vervalscht s met voor de gezondheid schade- stoffen. In het andere geval moet hij worden aangehouden, en tegen de uitvoerders proces-verbaal worden opgemaakt. - In de nabijheid van het «Tea- tra Mercello», in de via Monte Sa- vello te Rome bevindt zich eene kleine Trattoria (restauratie), die in de vorige eeuw zeer druk werd bezocht. Goethe kwam er zeer vaak, gebruikte er het middagmaal en bewonderde er de schoone Faustina, de heldin van een zijner schoonste elegieën. Faustina was het dochtertje van de eigenares van het huis en bezat het echte Romeinsche type. In 1865 liet koning Lodewijk van Beijeren, die een groot vereerder van Goethe was, in de restauratie een marmeren gedenksteen plaatsen met het opschrift: «Goethe had ge durende zijn verblijf te Rome in 1776, 1777 en 1778 de gewoonte om zich hier te laven. De beroemde Trattoria zal thans worden afgebroken. Op het dorp Kunewald in Moravië, slaapt de twee en twin tig jarige ongehuwde Marianne Ingr reeds sedert vijf weken onop- houdelijk voort; drie weken geleden is zij eenige oogenblikken wakker geweest. De slapende heeft in dertig dagen geen voedsel genoten, eerst sedert de laatste dagen voedt men haar met melk, die door den neus in het lichaam wordt gebracht, want de kaken zijn stijf op elkander geslo ten en kunnen niet geopend worden. Deze zonderlinge toestand vond vijftien weken geleden met hetzelfde meisje nog eens plaats, toen duurde die echter slechts weinige dagen. Onder de patiënten van Pas teur behoort thans ook de 21jarige daglooner Alexander Rivnak, van Arad in Hongarije, die door een dollen hond in den rechterarm was gebeten. Door bijdragen van ge goede ingezetenen werd hij in staat gesteld de reis naar Parijs te onder nemen. De hoogleeraar Laufenauer, te Budapest, gaf hem een aanbeve ling aan zijn beroemden collega mede. Het trekt zeer de opmerkzaam heid, dat al de personen, die zich tot nog toe onder de behandeling van Pasteur bevonden, genezen of op den weg der beterschap zijn. De mechanische schrijnwer- kersfabriek van Eckmann, te Stock holm, heeft voor de Duitsche kolo nie Nieuw-Guinea tien houten hui zen geleverd waarvan er een in tegenwoordigheid van den Duit- schen gezant van Pfuel en van verscheidene andere genoodigden, in 1 uur en 3 minuten door 16 werklieden in elkaar gezet en bin nen het half uur weer afgebroken werd. Elk huis is 57 voet lang, 32 voet breed en 10 voet hoog en bevat 10 vertrekken, die op eene veranda uitkomen, welke om het geheele huis heenloopt. Monseigneur Sogaro, bisschop en gedelegeerde voor Centraal-Ame- rika, hield in de vorige week in zijn geboorteplaats, het dorpje Lo nigo, in de nabijheid van Verona, verblijf. Hij was er in ongeveer 30 jaar tijds niet geweest en kwam thans zijne familie bezoeken om voor zijn vertrek naar Egypte afscheid te nemen. De bewoners van het dorp waren uiterst verbaasd hun landsman, die in zijn jonge jaren barbiersbediende was, thans als bisschop terug te zien. De Amerikaansche stoomboot Canadadie Woensdag van New- York afvaart, heeft vier kinderen uit New-York aan boord, welke door eene dollen hond gebeten zijn, en naar Parijs komen om door Pa steur behandeld te worden. De kos ten der reis zijn bij openbare in schrijving volteekend. Eene nieuwe zaak zal binnen korten tijd in de praktijk worden toegepast. Wij moeten ons voorloo- pig nog behelpen met onze dienst boden te bellen, en op het nummer bord kan dan gezien worden in welke kamer er gebeld wordt. Abdank Abanacanawicz heeft daarin eene verandering gebracht. Na op den drukknop contract gemaakt te heb ben, wordt deze van den muur ge nomen door twee slappe draden verbonden en doet nu dienst als telephoon. zoodat wij onze orders per telephoon kunnen geven. In de dagbladen treft men niet zelden advertentiën aan, waarin eene ongehuwde dame of weduwe plaat sing zoekt bij een «eenig heer» om diens huishouding waar te nemen. Zelfs wordt dan minder op groot salaris, dan wel op «eene goede be handeling» gelet. Het schijnt dat er nu en dan eene nevenbedoeling nl. om daardoor tot een huwelijk te geraken, in het spel is. Op bovenbedoelde wijze had eeu eenig heer eene juffrouw bij zich in huis genomen. Men at gezamenlijk aan tafel, hield elkander gezelschap, gaf zelfs cadeautjes, tot opeens eene kennismaking met een jeugdig meisje alleillusiën voor mejuffrouw de huis houdster als rook deed vervliegen. Der huishoudster werd gerechte lijk aangezegd, om op een gegeven uur het huis met hare goederen te verlaten. Wilde zij niet op straat gezet worden, dan moest zij aan die som matie wel gevolg geven, doch stelde onmiddellijk eene rechtsvordering tegen haar voormaligen meester in tot vergoeding van schaden en kos ten, welke door haar werden begroot op f300. De gedaagde ontkende de juffrouw als iets anders geëngageerd te hebben dan als huishoudster tegen zeker loon, dus als dienstbode. Nu zij van een engagement van anderen aard, nl. verloving van haar meester met een zekere juffrouw, kennis had gekregen, had zij dien sten geweigerd en was op dien grond onmiddellijk ontslagen. De rechter overwoog, dat de eische- res nu wel na eene correspondentie in zeer beleefde vormen, waarin o. a. van betrekking» en salarisin tegenstelling van diensten «loon», bij gedaagde in dienst was geko men, doch zij door opvoeding en beschaving niet was te stellen boven de gewone dienstbode, met betoog op de nederige diensten, welke zij had te verrichten. Dat dus de ge daagde recht had haar te ontslaan, zooals hij gedaau heeft. Spreekwijzen op heimelijk schoolverzuim betrekking hebbende In Amsterdam zegt men daar voor «Stukjes draaienin Haarlem «Uit binken gaanin Utrecht «Een schubbetje maken;» in Rotterdam «Scharlokeren;» inDordrecht«Kram- metjes loopen;» in Leiden «Spijbe len;» in Kampen en Groningen «Plat loopenin Enkhuizen «Een schotje maken;» in Alkmaar «De wind ste ken;» in Deventer «Een sluipertje maken;» in Arnhem «Uit strikken gaan;» in Nijmegen «Flanken gaan;» in Amersfoort «Schoften gaan;» in Almeloo «Over den halster strijken;» in Harderwijk «Pijpen draaien;» in Amerongen «Gaan boksen;» in 's-Bosch «Fieteren» of «stukjes draai en;» in Schoonhoven «Schootje makken.» staal het ontwerp uitdrukkelijk ver dedigde. Na replieken werd het contract met 20 tegen 12 stemmen verwor- pen. De Kamer is tot nadere bijeen roeping gescheiden. EERSTE KAMER DER STATEN-CENERAAL. Zitting van 9 December. Het wetsontwerp betreffende ver- .^gging van de uitmonding der Maas naar den Amer werd eenparig aangenomen. De Minister van Water staat verklaarde den heer van Tien hoven dat het pontveer te Heusden voldoende was, maar dat, indien de Staten van Noord-Brabant eene overbrugging noodzakelijk achtten, de Regeering daartoe hare mede werking zou verleenen. De Minister verzekerde aan den heer Schimmel- penninck van der Oye dat geene sluiting der Heerenwaardsche over laten zou plaats hebben, voordat de nieuwe Maasmond geheel zal zijn geopend. Verschillende naturalisatie- en andere wetten werden aangenomen. Daarop werden de besprekingen begonnen over het contract met de HollaDdsche spoor voor de exploi tatie van de lijn AmersfoortKes- teren. De heeren van Naamenvan Eem- nes en Sickesz bestreden het ont werp ten sterkste, dat door de hee ren Tak van Poortvliet en Pijnap pel werd verdedigd. De heer Fransen van de Putte bestreed het contract. Eerst moesten worden vastgesteld de voorwaarden waaronder de Holl. Spoor «libre parcours» aan de Exploitatie-maat schappij naar Amsterdam zou ver gunnen. De Minister van Financiën be toogde uitvoerig dat het contract financieel gunstig was voor den Staat terwijl de Minister van Waler- TWEEDE KAMER Zitting van 9 December. De beraadslaging over Hoofdstuk V (Binnenl. Zaken) werd vervolgd. De Minister beantwoordde de sprekers van gister. De tractementen der geneeskun dige inspecteurs zijn niet verhoogd. De maatregelen tot ontsmetting in den afgeloopen zomer hebben goed gewerkt en worden door deskundigen goedgekeurd. De Minister blijft art. 17 der ziektewet handhaven, ook door bevordering zooveel mogelijk der inenting met dierlijke stof. De heeren Kcuchenius en Rutgers bespraken de vaccine en het toe zicht op prostitué's. Bij de behandeling van de posten «jaarwedden van een inspecteur der krankzinnigengestichten» drong de heer Mackay aan om niet te veel toe te geven aan de soms overdre ven eischen van particuliere ge stichten. De Minister verklaarde, steeds ten opzichte van die gestichten de meeste zuinigheid in acht te nemen. Bij iaarwedden districts-veeartsen Werd de traktementsverhooging van veeartsen gewijzigd in eene be looning. De Minister tracht de exceptio- neele maatregelen in het spoeling district op te heffen. Daarop kwam in behandeling de door de heeren van Delden en Lok man nader gewijzigde motie betref fende de schutterij wet, luidende, «dat de Kamer ook aandringt op wijzigiDg der bestaande schutterij- wet.» De Min. van Binnenl. Zaken acht wijziging onmogelijk, terwijl de Min. van Oorlog de schutterij-verbetering verdedigde. Bepaalde belofte deed de Regee ring niet. Op voorstel van den heer Ruijs werd ten slotte de motie gewijzigd en in dien zin overgenomen, dat de Kamer met wenscht wijziging te brengen in de getalsterkte, door aan de schutterijen uitbreiding te geven, noch nieuwe dienstdoende schutte rijen op te richten. Deze motie werd aangenomen met 63 tegen 6 stemmen. De heer Schaepman verlangde bij de afdeeling Hooger Onderwijs,onder de hoogleeraren alle richtingen'ver tegenwoordigd te zien en beklaagde zich dat geen enkel goed katholiek een leerstoel bekleedt. Eveneens bestreed de heer van Baar de richting van het universi tair onderwijs. De heer Bahlmann kondigde eene interpellatie aan om der Regeering te vragen, welk voornemen bij haar bestaat betreffende die interpellatie, na verwerping van het wetsvoorstel omtrent de exploitatie van den spoor weg AmersfoortKesteren. Heden zou daarover worden beslist dan hoop ik de kennismaking te hervatten! Tot zoo lang adieu!» Onderwijzer. Je moest je schamen, Cornelis. Je broer maakt het veel beter dan gij; dat is een jongen daar men pleizier van heeft. Cornelis. Mijn broer is ook ouder dan ik, mijnheer. Onderwijzer. Wat, ouder. Toen je broer zoo oud was als gij, sprak hij al heel aardig Fransch. Cornelis. Neen, mijnheer, mijn broer is altijd ouder geweest dan ik. In het signalement van een ont vluchten booswicht werd als bijzonder henteeken opgegeven'. Het wit van zijn rechteroog is rood. Een teergevoelig vader. Zij. HelpHelpNathan heeft een dubbeltje ingeslikt. Hij. Je maakt waarlijk een la waai als of 't een goudtientje was. Wat zeggen zetoeh? vroeg een doove oom aan zijn nichtje, toen hij zag hoe alle aanwezigen van het gezelschap, waarin hij zich be vond, zaten te lachen en te bab belen. Ik zal het u dadelijk vertel len, oom, schreeuwde nichtje, heel duidelijk den doove in het oor zoodra iemand wat verstandigs zegt. iplomatiek. Twee dames vroe gen aan een heer, welke van beiden hij voor ouder hield. «O dames,» antwoordde de voor zichtige man, «van u beiden ziet de eene er bepaald jeudiger uit dan de andere». RECHTSZAKEN. Bij beschikking van het gerechtshof te Arnhem in raadkamer van giater, is mevr. Bulkier in vrijheid gesteld, met verwijzing der zaak van de drie beklaagden (mevr. Bulkley, Kloppers en mej. Schlingemann) naar de arr. rechtbank te Arnhem en met laat dat Kloppers in hechtenis zal blijven. (Arnh. Ct.) ARMENZORG. Do firma Kok Zonen te Delft, heeft ten behoeve der algemeenc armen bij den bur gemeester van Delfc ter beschikking gesteld eene hoeveelheid van 750 hectol. steenkolen. Door tuascheukomst van de loge r/l'fn- aéparable», te Bergen-op-Zoom, cal aldaar gedurende de wintermaanden soep aan de algemeene armen worden verstrekt Op het Sim Nicolaasfeest ia aan onder scheidene behoeftige gezinnen te Groningen (men spreekt van wel 50) door eene onbe kende weldoenster of weldoener per post toe gezonden een blad, bevattende 10 bons voor eene portie spijs, te bekomrn in de volks gaarkeuken. Een koelbloedige en beleefde gast Op een familiaar diner werd een heer verzocht, een kalkoen voor te snijden en hij deed dit zoo netjes, dat het groote beest eensklaps met een ruk van den schotel vloog en terecht kwam in den schoot eener jonge dame, die naast hem zat, waardoor natuurlijk haar zijden japon onherroepelijk bedorven was. In plaats van ontsteld te zijn en zich uit te putten in verontschul digingen, zeide de geïmproviseerde voorsnijder tot het slachtoffer zijner onhandigheid. «Och, mejuffer, mag ik u eens las tig vallen om dien kalkoen», en tegelijk nam hij 't gebraad bij een bout en legde het weer op den schotel. Tot ziens. Een vervelend oud heer had eens iemand ergens op een badplaats ontmoet. Maanden later komt hij dien persoon in de hoofdstad tegen, en wil een praatje met hem aanknoopen. Deze houdt zich aanvankelijk dom. «Maar kent u me dan niet meer?» is nu de vraag van den heer. «Wel zeker, wel zeker, en als ik u weer eens te Creuznach ontmoeten mag, STUOmAARTBERlCMTEH, Het atoomschip .Zuid-Holland», van Java naar Rotterdam, arriveerde 8 Dec te Suez. Het stoomschip .Zaandam», kapt. Van tier Zee, van New-Tork naar Amsterdam, passeerde 9 Dec. des namiddag i.30 uur Lezard. Alles wei. O. wind. tflVlERBERICHTEN. Vbbkswijk, 10 Dec 4 26 M. boven A. P 2.26 M. onder N P Kiulm, 10 Dec. 6 05 boven 0 AANBESTEDINGEN. DONDERDAG 24 Dec. 1885. Haarlem. 11 ure. Aan het gebouw van h®t Prov. bestuur: Het maken van een stel houten binnen- vloeddeuren met toldeuren voor de uitwate- ringsluis der Oranjesluizen te Schellingwoude, het maken van een sleephelling op den bin- nenberm van den afsluitdijk aldaar en het maken van twee houten kappen tot dekking van de ijzeren binnenvloeddeuren, behoorende tot de werken van het Noordceekanaal (Ra ming f6300). DONDERDAG 31 Dec. 1885. Haablem. 11 ure. Aan het gebouw van het Prov. bestuur: Het leveren en verwerken van atortsteen, ten behoeve van het Noordzeekanaal. (Ra ming f30000). MARKTBE8l6fifTi& AMSTERDAM, 10 Dec. D6 prjjcen der Aardappelen waren als volgt: Friesche Dok* mmer Jammen f 1.90 a 2.10; dito Franeker f 1 90 a 0.dito Engelache fl.20 a 1.30; Zeeuwsche Blauwe f 1.80 1.90 Geld. Blauwe 1.50 a 1.60; dito Fleuren f 0. a 0. dito Thomassen f0.— a 0.dito klei f 0.a 0.—; Noordwiiker zand f 0.a 0.dito Sa8senheimer f 0.a 0.dito Hillegommer f 2.50 a 4.50; Haarlemmer Zand f0.a 0.Zeeuwsche Flakkeesche fl.90 2.10; dito Spuische Jammen 1.90 a 2.50; dito Pooters fl a 1.10; Pruisische Ham burgers f 2.30 a 2.60, Andijker Blauwe f 0. a 0.—. Aangevoerd 3 versche ladingen. Handel flauw

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 3