Staatsblad No. 196 bevat een kon. besluit van 25 Nov. jl. tot na dere wijziging van het algemeen reglement voor den dienst op de spoorwegen. Het houdt o. a. de volgende be palingen in: «De sneltreinen, rijdende met groo tere snelheid dan die van 60 kilo meter per uur of die zonder ophou den een afstand van meer dan twin tig kilometer afleggen, moeten voor zien zijn van inrichtingen, waar door het mogelijk is, gedurende den rit van uit iedere rijtuig-afdeeling het sein tot stilhouden aan het trein en locomotiefpersoneel kenbaar te maken. Gelijke gemeenschap moet bestaan tusschen de treinbeambten onderling en tusschen dezen en het locomotief- personeel. Het stelsel dier inrichtingen wordt door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid goedgekeurd of voorgeschreven. Van gelijke toestellen moeten mede voorzien worden de personen treinen, die met geene grootere snelheid dan van 60 kilometer per uur rijden, waar dit door den Ml- nister van Waterstaat, Handel en Nij- verhid wordt voorgeschreven. Vergunning voor het medevoeren van een of meer rijtuigen of wagens, niet voorzien van de goedgekeurde of voorgeschreven toestellen, kan in bijzondere gevallen door den raad van toezicht op de spoorwegdien sten worden verleend. Het is aan een ieder verboden, buiten het geval van gegrond ver moeden van gevaar, hetzij voor de zich daarin bevindende personen, van de bovenvermelde toestellen ge bruik te maken. Reizigers, die dit verbod overtre den, worden uit den trein verwij- derd, onverminderd de straf, op de overtreding gesteld.» De redactie van de Verzeke ringsbode, hoofdredacteur de heer M Henriquez Pimentel te 's-Hage, ver langt tegemoet te komen aan den herhaaldelijk uitgedrukten wensch van zeer velen, die het verzekerings wezen, waarbij de belangen van een groot deel der bevolking betrok ken zijn, algemeen willen beschouwd zien als publiek domein. Om daartoe te geraken, wenscht zij de verschil lende verzekerings-maatschappijen en aanverwante instellingen in Ne derlandals: begrafenisfondsen, maatschappijen van verzekering op het leven of tot uitkeering bij over lijden enz., 't zij ieder afzonderlijk 't zü en bloc in de VerzeAeringsbodt te bespreken. Om haar tot een gron dig en onpartijdig oordeel in staat te stellen verzoekt zij aan de Maat schappijen toezending en opgave van alle haar betreffende bijzonderheden als de statuten en reglementen, be- dra0, van het maatschappelijk kapi taal de laatste rekening met balans, het aantal loopende contracten, het bedrag der reserve enz. enz. De redactie vertrouwt hiermede een voor allen nuttig werk te onder nemen, want zal san den eenen kant eene, aldus in praktijk ge brachte, openbaarheid de wèl inge richte en goed beheerde maatschap pijen en fondsen reeds dadelijk ten goede komen, voor anderen kan die zelfde openbaarheid aanleiding ge ven tot nuttige hervormingen. Op Woensdag 23 dezer, des voormiddags te elf ure, zal op het terrein bij de Veemarkt te Rotter dam eene keuring van dekhengsten plaats hebben, waarvoor door den Minister van oorlog eene premie van f 500 is Deschikbaar gesteld. De premie zal worden toegewezen aan den hengst die het meest uit munt en tevens voor het fokken van remontepaarden geschikt is. De aangeboden hengsten moeten gestationueerd zijn in de provincie Zuid-Holland, en het bekroonde dier moet gedurende 1886 in dat gewest beschikbaar blijven tegen een dek- geld van hoogstens f25. Gaarne maken wij hiervan op ver zoek van het hoofdbestuur der Hol- landsche Maatschappij van Land bouw melding, ten einde aan dit gunstig besluit van den Minister van Oorlog de meest mogelijke bekend heid te geven, opdat er vele heng sten ter keuring mogen worden aan geboden en daardoor worden getoond, dat het voorzien in de behoefte van remontepaarden uit den aanfok in ons eigen land door velen op prijs wordt gesteld. tnt Bordeaux is bericht ont vangen van de behouden aankomst van het st. Hollandvan Rotterdam derwaarts vertrokken met o. a. een twintigtal Nederlandersdie daar werkzaam zullen zijn aan de uitdie ping van de Garonne. Dit werk, van grooten omvang en langen duur, is aangenomen door onze landgenoo- ten, de heeren Figee, Bouterse en Voordendag. Eerstdaags zullen een paar bag germolens den moeilijken tocht der waarts ondernemen. De heer mr. A. Wm. Jacob son spreekt het door ons aan Het Vaderland ontleende bericht van een nieuw proces tegen het Zeebad Sche veningen tegen. «Ik stel er prijs op schrijft hij aan de N. R. Ct. - dat de juistheid van dit bericht worde tegengespro ken. Tot nu is door mij, als advo caat van den aannemer, voor dien heer geen rechtsvordering tegen het «Zeebad Scheveningen» aanhangig gemaakt. De Vereeniging van weesva ders beproeft ook op het gebied der werkeloosheid iets tot stand te bren gen en heeft besloten, uit hare kas een aanzienlijk bedrag beschikbaar te stellen tot het aankoopen van materialen en het beloonen van door weezen verrichten arbeid. Zij stelt zich een drieledig doel voor, nl.: lo. aan weesjongens, die zonder werk zijn, of aan weesjon gens of meisjes, die over veel vrijen tijd te beschikken hebben, werk te verschaffen en dat werk te beloonen; 2o. een edelen naijver op te wekken om op het gebied van kunst en smaak iets schoons te leveren; 3o. den lust aan te kweeken om het lot van minderbedeelde broeders en zus ters te helpen verzachten. Zij wenscht daartoe in Mei a. s. eene tentoonstelling te organiseeren van voorwerpen van kunst en smaak, vervaardigd door weezen in gestich ten van beiderlei kunne, daaraan kleine bekrooningen te verbinden, die voorwerpen te verkoopen en de overblijvende te verloten. De commissie van uitvoering be staat uit de heeren G. Duif, te 's Gravenhage; J. van der Laaken, te Utrecht; K. Warburg, te Arnhem. Woensdag is op de werf der Kon. Maatschappij «De Schelde» te Vlissingen onder een der kappen de kiel gelegd van de vroeger gemelde rivier-zeestoomboot met dubbele schroef, die eene lengte zal hebben van 156, eene breedte van 24'^ en eene diepte van 11 Eng. voet. Ze is bestemd voor den dienst tusschen Keulen en Londen en wordt gebouwd voor rekening der Badensche schroef- stoomvaart-maatschappij te Mann heim. De bouw zal geschieden vol gens Lloyds rules 100 A1 special survey. De machines en ketels wor den mede op dezelfde fabriek ver vaardigd. gens zag ik telkens aan haar roode oogen en vermoeide trekken, dat zij dien nacht weinig of niet geslapen, maar zooveel te meer geweend had Maar dat was nog niet alles; soms, als zij een tijdlang in gedachten verzonken had gezeten, stond zij plotseling op, omarmde mij en kuste mij zoo hartstochtelijk mogelijk. Het was duidelijk, dat zij zich onder den druk van een of ander leed bevond, en ik was diep ongelukkig, daar ik zag, hoeveel de arme vrouw er onder leed. En hebt gij haar nooit naar de oorzaak gevraagd viel Henri haar in de rede. Eens heb ik het willen doen; ik werd er met alle kracht toe ge noodzaakt en dacht, dat zij, zoowel als ik, zich verlicht zoude gevoelen, als zij mij haar smart mededeelde; maar nauwelijks bad ik eenige woor den gesproken, waaruit zij kon ver moeden, waar ik heen wilde, of zij Een dame deelde Zaterdag middag op den Nieuwendijk te Am sterdam aan voorbijgaande kinderen prentenboekjes uit en hield hare portemonnaie in de hand, om den koopman, van wien zij kocht, te be talen. Een jongen van ongeveer 9 jaar rukte haar de portemonnaie uit de hand, een man liep hem na, pakte den bengel en bracht den knaap bij de politie. Een ander nam deze handelwijze den man zeer euvel en schold hem uit, maar deze stoorde zich daaraan niet en bracht het geld aan de dame terug, die intusschen flauw gevallen en in een apotheek gedragen was. Te Zaandam is, naar de Roepstem meldt, een proces-"e -baal opgemaakt tegen de juffrouw der Chr. Ger. bewaarschool, omdat zij niet voldoen kon aan eene vordering van den geneeskundigen inspecteur, om de vaccinatiebewijzen van zichzelve, hare helpsters en de kinderen over te leggen. Deze zaak diende jl. Zaterdag voor het kantongerecht te Zaandam. Nadat de inspecteur als getuige ge hoord was, en het O. M. schuldig verklaring en f10 boete, subsidiair één dag gevangenisstraf, geëischt had, hield ds. Van der Hoogt eene pleitrede, waarin, ook op grond van de geschiedenis der kwestie, de eisch van het Openbaar Ministerie bestreden werd. In het anders zoo stille Noordeind van Graft heerschke Woensdag mid dag eene ongewone drukte. De land man H., die van zijne vrouw ge scheiden leeft en bij zijne ouders in de Schermeer woont, eischte door middel der justitie zijn kind op, dat de moeder hem niet goedschiks wilde afstaan. bedoelde vereeniging weer spoedig zal kunnen voortgaan met het ver schaffen van aangename avonden aan onderofficieren en minder n. Zekere B., wonende in het Spijkemakersslop te 's-Hage heeft zich aan de Hoefkade van het leven willen berooven door op de rails te gaan liggen van den in aanleg zijn- den stoomtramweg. Gisterenochtend is onder Valburg, op den spoorweg EistDordrecht, een wisselwachter bij het rangeeren onder den trein geraakt, ten gevolge waarvan hem beide beenen zijn af gereden. Hij is ter verpleging naar het ziekenhuis te Nijmegen vervoerd De ongeregeldheden te 's-Graven deel zoo meldt de Dordr. Ct. schijnen ten einde te zijn. Ten minste Woensdag is kalm voorbijgegaan. Naar men uit goede bron ver neemt, zijn Maandag jl. de burge meester van Montfoort en het raads lid Van F. bij den heer rechter van instructie ontboden, ten einde gehoord te worden in zake mogelijke beleediging van een magistraats persoon, door laatstgenoemde. Een en ander staat in verband met eene door den heer Van F. in openbare raadszitting gemaakte ver gelijking, die door den burgemees ter minder vleiend voor zijn persoon werd gevonden. Te Kampen viel gisteren een be ambte der gemeentereiniging, van een in beweging zijnden wagen. Hij kreeg het zware voertuig over het lichaam en was na eenige oogen- blikken een lijk. Een bedeljongen te Harlingen, met toevallen behebt, was dezer da gen verdwenen; natuurlijk onder stelde ieder, dat hij den dood in het water had gevonden en er werd naar het lijk gevischt; een ijverig couranten-correspondent had zelfs zijn klompen in het water zien drij ven. Intusschen is het gebleken, dat de snaak een j eisje naar Engeland heeft gedaan. Zondag-middag is hij per Engelsche boot, welke hem me- denam, ook geretourneerd en de ekwipage van den bodem had goed voor hem gezorgd; hij zag er ten minste knapjes uit in de kleeding, welke de manschap hem had aan getrokken. Eene sleepbootje, dat Woensdag middag van Lemmer vetrok, met een twaalftal groote modderbakken van den heer Bennink te Utrecht op sleeptouw, en met bestemming naar Muiden, kwam reeds dienzelf den avond omstreeks 10 uur in de ha ven terug. Al de bakken waren in de nabijheid van Urk door het ruwe weder losgeslagen en weggedreven. brak in een zenuwachtig snikken uit en snelde naar haar kamer, waarin zij zich opsloot. 't Is zeer vreemd! Van dit oogenblik was ik nog meer bevreesd voor haar, en sloeg ik haar voortdurend met de meeste opmerkzaamheid gade. 's Nachts sliep ik nauwelijks meer, maar luisterde naar het geringste gedruisch. Maar gedurende een aantal dagen ge schiedde er niets, waaruit ik iets kon opmaken, zoodat ik reeds be gon te hopen, dat het gevaar, dat mijn moeder zooveel leed veroor zaakte, voorbij was; ik gunde mij t»en 's nachts weer eenige rust. Maar in den vorigen nacht vernam ik een gedeelte van de verschrikkelijke waarheid. Zij hield een oogenblik op, ter wijl Henri haar verlangend aanzag. Gisteren avond, zoo ver volgde Valentine haar verbaal, was ik vroeg naar mijn kamer ge- Te Terschelling kwam het bericht dat weder twee zeelieden van dit eiland door het vergaan der stoom boot Hecla in de golven hun dood vonden. Beiden waren vaders van gezinnende een laat eene weduwe met zes, de ander eene met vier kinderen achter. De Commandant van het regi ment grenadiers en jagers heeft zich genoodzaakt gezien maatregelen te nemen tegen een der meest hinder lijke kazerneplagen, nl. de aanwe zigheid van een groot aantal onbe heerde honden. Slechts een drietal zal worden behouden, waaronder die van den adj. onderofficier Van Ishovea, Ridder der Militaire Wil lemsorde, welke hond met zijn eige naar een gedeelte van den Atjeh- oorlog medemaakte. De z.g. loods in de Oranje kazerne te 's-Hage, waarin de on- derofficiersvereeniging D. O. G. des winters hare uitvoeringen geeft, is geheel gerestaureerd. Ook het too- neel is vernieuwd en van nette de- coratiën voorzien. Men is bezig de laatste hand te leggen aan het in orde brengen der zitplaatsen, zoodat gaan, daar ik door de aanhoudedn slapelooze nachten vermoeid en af gemat was; toch was ik nog te op gewonden, om dadelijk in te kunnen slapen, zoodat ik half wakend, half droomend in mijn bed lag. Plotse ling hoorde ik spreken; in de kamer mijner moeder waren twee perso nen de een was zij zelve, ae an der..-. Hier hield zij even op, maar toen vervolgde zij op vasten toon Gij moet weten, dat moeder een man in haar dienst heeft ge houden, die reeds bij haar geboorte in dienst van mijn grootvader was, en die moeder dus van haar prilste jeugd kent; deze bediende geniet dan ook het volste vertrouwen mij ner moeder. Antonio? vraagde Henri, terwijl hem een lichte huivering door de leden voer. Juist, zeide Valentine, kent gij hem? Op een der slaapzalen van het krankzinnigengesticht «Voorburg», onder de gemeente Vucht, was gis terennacht eene groote hoeveelheid gas ontsnapt.Twee krankzinnigen zijn dientengevolge reeds overleden, en negen verkeeren in levensgevaar, zoo dat hun reeds de Sacramenten zijn toegediend. Een broeder, die op de zaal aan wezig was, ofschoon zelf zóó be dwelmd, dat hij de deur niet kon bereiken, had toch de tegenwoor digheid van geest eene ruit van een der ramen stuk te slaan. Ware dit niet gebeurd, het ongeluk zou nog van grooteren omvang zijn geweest Een brief uit Numansdorp, waarin f75, gericht aan den heer J. van't Lindenhout voor de weezen te Neer bosch, is niet aan het adres bezorgd Op den Biltschen weg is Dinsdag avond een veld-artillerist door een tramwagen overreden, waarbij hem een been werd verbrijzeld. Hij werd naar het militair hospitaal te Utrecht overgebracht. Zondag namiddag was voor kor ten tijd de Dokkade te Vlissingen hoogst onveilig, zoo zelfs, dat een officier van het leger op de vlucht ging om niet in aanraking te komen met een woesteling, die door mis bruik van sterken drankjwild scheen geworden. De vele wandelaars vluchtten naar alle zijden. Niet zonder moeite mocht het der politie gelukken den woest- aard te grijpen en achter slot en grendel te plaatsen. Men verneemt dat het een treinsmid is van de Maatsch. tot Expl. van staatsspoor wegen, die den volgenden dag voor- loopig uit den dienst is ontslagen. Woensdagavond is een kaap van omstreeks tien jaren te Zutfen door het ijs gezakt en verdronken Tegen den uitgever van het week blad Argus, is op verzoek van den opzichter de Z., in dienst van de I firma J. te Waddingsveen. proces- verbaal opgemaakt wegens laster. In het tuchthuis te Leeuwarden heeft Dinsdag en Woensdag nogal opschudding plaats gehad. Dinsdag kwam het middagmaal eenigszins later dan gewoonlijk. De gevange nen in de beide weverszalen, om streeks 50, toonden zich hierover ontevreden en weigerden later op den dag te werken. Dientengevolge werden allen Woensdag gestraft met inhouding van eene maand zakgeld. Dit maakte hen nog meer weerbar stig, en weigerden zij opnieuw aan het werk te gaan. De toestand was zóó gespannen, dat de commandant een twintig man van de militaire wacht meende te moeten binnenroepen, die hunne ge weren laadden. De commandant zelf werd door een der voornaamste bel hamels met een stuk hout gedreigd, doch greep dezen met kracht aan, zoodat hij spoedig machteloos was. Langzamerhand werd nu de orde hersteld en werden 14 gevangenen die het meest schuldig waren, in het cachot gebracht. Een tweede nationale biljart-wed strijd zal op 15 en 16 Januari in «de Harmonie» te Groningen gehou den worden om prijzen van f150, f100, f50 en f25. Een weinig maar ga voort, uw verhaal boezemt mij het groot ste belang in. De andere stem dan in de ka mer mijner moeder was die van An tonio. Henri slaakte een zucht. Hij sprak luide en, terwijl hij sprak, hoorde ik mijne moeder snel in de kamer heen en weer loopen. En wat zeide hij In het eerst kon ik hem niet verstaan, maar ik spande mij in en toen hoorde ik woorden, die mij he vig deden sidderen. «Ik moet de brieven hebben, het koste, wat het will» zeide zij. Bied er geld voor, zooveel gij wilt, maar geen misdaad, hoor- antwoordde mijn moeder. Die misdaad was weer geheel nutteloos en heeft u niet tot het doel gebracht. Maar wie heeft de brieven nu? Weet gij het niet of kunt gij het niet vermoeden - Op deze in haast uitgesproken woor- Onlangs vervoegde zich bij een brugwachter aan het Oranje-kanaal een persoon, die beweerde gepension- neerd Indisch militair te zijnen tegen betaling bij den brugwachter kost en inwoning wilde genieten. Deze stemde hierin toe. Toen, naar het zeggen van den commensaal, de eerste betaaldag van het pensioen was aangebroken, reisden beiden naar Groningen, nadat vooraf voor eene behoorlijke kleeding van den gepensionneerde was gezorgd, waar van de kosten door den brugwach- den mijner moeder antwoordde An tonio met een naam, die mij bijna het bewustzijn deed verliezen. Wiens naam was het? vraagde Henri opgewonden. De uwe: Henri de Langes! Moeder lachte sarcastisch. Hoe komt gij zoo op eens op die dwaze gedachte? vraagde zij. Waar heeft hij de brieven dan gelaten Maar Antonio antwoordde, dat hij het zeker wist; gij hadt ie brieven van mijnheer De Marei gekregen en den notaris Fromentin in bewa ring gegeven. Vanaf dat oogenblik kon ik niets meer van het gesprek verstaan; zij sprak zacht en eerst toen Antonio mijn moeder een «goe den nacht» wenschte, verstond ik hem weer. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2