HUNNENLAND. Tan den Hoogen Raad aangesteld ziet, althans in ziin Terbeelding, is er dikwijls niet beter aan toe; te- Tergeefs ziet hij uit naar cliënten, die hem prachtige processen, Toor zijn zak ten minste, bezorgen; een zaam blijft hij op zijn kantoor zit ten, en na lang wachten is hij nog blijde in een paar strafzaken pro-deo te kunnen optreden. Zoo gaat het ieder, in welken rang of stand ook geplaatst; het gaat ons als den reizigers in de uit gestrekte zandwoestijnentelkens meenen zij in de rerte de lang ver- wachte oase te zien; immers, aller lei prachtige palmboomen "ertoonen zich aan den horizonwat kunnen zij nog meer Terlangen? Helaas, wanneer zij op de begeerde plek gekomen zijn, blijkt het gezichts bedrog geweest te zijn; zand, niets dan zand ontwaart hun oog. Ook wij meenen telkens het lang ver- wachte te bereiken; telkens meenen we ons doel bereikt te hebben, doch als wij er de hand naar uitstrekken blijkt het, dat het nog Terre Tan ons Terwijderd is. Ieder mensch ver- koopt op zijn beurt de huid, alvo- rens den beer geschoten is,- trekt wis sels op de toekomst, die met een ondoordringbaren sluier bedekt is. ETenwel, hoe groot ook het ver- driet zij, door het Terdwijnen der luchtkasteelen Teroorzaakt, het is toch gelukkig, dat het mensehelijk leTeu zoo rijk is aan zulke illusiën. Wat toch zou het leren zijn zonder hoop? «Hoop doet leren», zeiden onze roorouders en ze hadden vol- komen gelijk. Het bestaan des men- schen zou reel ran zijn aanlokke lijkheid rerliezen, als niet de hoop op de rerrulling ran den eenen of anderen wensch hem telkens nieu wen moed gaf en geestkracht om zijn doel te bereiken. Kunsten noch wetenschappen zouden meer bloeien, als er geen luchtkasteelen konden gebouwd worden, want het is om roem, eer of fortuin te erlangen, dat de pasbeginnende zich inspant om een meester in de kunst te worden; bestond er roor hem zulk een prik kel niet, hij zou spoedig moede wor den, zich aan de rlij mende steken der critiek bloot te stellen en onze aarde zoude gaan gelijken op den socialistiscben staat, waarin volko- men gelijkheid bestaat en waardoor dus alle aandrang om zich boren anderen te rerheffen is weggenomen. Zonder luchtkasteelen geen eandi- daten roor de Tweede Kamer of het ministerschap, geen nieuwe fi- nancieele wetten die het erenwicht tusschen uitgaven en inkomsten moe ten herstellen! Sw. AMiKMKKN OVERZICHT. De Duitsche Bondsraad heeft jl. Woensdag het ontwerp betref fende het Noord-Oostzee kanaal met algemeene stemmen en onreranderd aangenomen. De indiening bij den Rijksdag kan alzoo spoedig worden tegemoetgezien. De Parijsche gemeenteraad heeft een voorstel van een zijner leden, den heer Plichon, aangenomen, vol gens hetwelk de stad Parijs de op voeding der drie nagelaten kinderen van Olivier Pain voor hare reke ning neemt. Zooals men weet, is Olivier Pain in dienst van den Mahdi naar Egypte gegaan, waar hij den dood heeft gevonden. Het is nog niet uitge maakt op welke wijze. Wel heette het dat de Engelschen een prijs op zijn hoofd hadden gesteld. Kolonel Herbinger is te Al giers terstond in 't voorbijgaan ge ïnterviewd, maar heeft geweigerd eenige verklaring te geven. Hij protesteerde tegen de beschuldiging van dronkenschap, maar voegde er bij«Een dronkaard, die op hee- terdaad betrapt wordt, protesteert wel; het zou dwaas van mij zijn, niet te protesteeren». Herbinger zeide tot den correspondent, dat hij, wegens het respect aan zijn supe rieur, Brière de L'Isle, verschuldigd, geen enkel woord mocht zeggen, alsvorens generaal Campenon te hebben geraadpleegd. De Poolsche bladen maken uit "Warschau melding van officieele onderdrukking van alle Duitsche vereenigiugen in de groote Russisch- Poolsche fabrieksteden, waar vele Duitschers wonen. Het Spaansehe blad Siglo fa- turohet orgaan der onverzoenlijke Carlisten, behelst een artikel, waarin gezegd wordt dat de Carlisten voor alle tronen der wereld hunne be ginselen niet zouden verzaken. Hier na volgt eene verklaring, waarbij eene ineensmeltiDg der Carlisten met de Alphonsisten door middel van een huwelijk tusschen prins Jaimé, zoon van don Carlos, met het prinsesje Maria de las Mercedes verworpen wordt. Dépêches uit Weenen beves tigen, dat prins Alexander van Bul garije zich tot Oostenrijk en Rus land met het verzoek om hunne bemiddeling gewend heeft. Door beide Kabinetten is dit ver zoek aangenomen. Waarschijnlijk zal, na voorafgaande schikking tus schen Weenen en St. Petersburg, de unie tusschen Bulgarije en Oost- Roemelië tot stand komen, terwijl Servië een klein stukje van het Bulgaarsche grensgebied zou ver krijgen om den troon van koning Milan te redden. Aan de Standard wordt echter uit Sofia gemeld, dat eene verzoe ning tuschen den vorst van Bul garije en de Russische regeering ophanden schijnt, maar prins Alexan der weigert den eersten stap te doen. Engeland zou onlangs, naar het heetvan prins Alexander voor ondersteuning van zijne unie- politiek verlangd hebben handels- voorrechten in Burgos als Engel- sche vrijhaven, welke voorwaarden door prins Alexander echter afge wezen werden. Uit Philippopel wordt aan de Standard, geseind, dat de Turk- sche commissaris Nihad-pacha te ruggeroepen is. Hij verklaarde dat Turkije en alle mogendheden, uit gezonderd ééne, de erkenning van de Bulgaarsche unie wenschen. Haarlem, 12 December 1885. Gisteren werd aan de Amsterdam- sche universiteit tot candidaat in de wis- en natuurkunde bevorderd mej. E. M. C. van der Yen, alhier. Aan het gemeentebestuur al hier is door A. Noorloos vergun ning gevraagd tot oprichting van eene bakkerij in het perceel Ba- rendsestraat no. 2. dat mijnheer De Marei zijn plannen ten uitvoer brengt; ik wil het niet hebben en als er geen ander middel te vinden is, moet gij ons maar aan ons lot overlaten! Hoe gaarne zoude ik mijn leven willen geven, als ik maar wist, dat ik u daardoor gelukkig kon ma ken, gaf Henri hartstochtelijk ten antwoord. Ik zoude geen gerust oogen- blik meer hebben, als u een onge luk overkwam, antwoordde Va lentine, zich zelve vergetende. Een onuitsprekelijke vreugde maakte zich van Henri meester, toen hij deze woorden hoorde; hij greep met vuur haar beide handen en zich zeiven niet meer meester, riep hij uit: O, ValentineO, dan ben ik u niet onverschillig? Zeg het mij, opdat ik mijn geluk geheel kan overzien. Valentine, beantwoordt gij mijn liefde? Het jonge meisje trok haar han den niet terug, maar boog blozende het hoofd voorover, daar zij nu eerst begreep, dat zij door den angst en de opgewondenheid van het oogenblik het geheim haars harten had ver raden. Henri echter, dronken van vreug de, greep opnieuw haar beide handen en een nooit gekend gevoel dbor- stroomde zijn aderen. Beiden gevoel den, hoe het gevaar hen tot elkan der gebracht had, maar niet minder, hoe hun liefde door nieuwe gevaren bedreigd werd. Valentine onttrok zich echter spoedig aan zijn omarming; zij wierp hem .nog een enkelen blik toe en snelde toen de kamer uit. Henri zag haar na, zonder van zijn plaats te gaan; hij had er bijna berouw van, de hemelsche verschij ning losgelaten te hebben en het scheen hem toe alsof alles slechts een schoone droom was geweest. Bij de Donderdagavond gehou den repetitie van het «Duizend-Kin- derenconcert» werd door een der toehoorders aan het Dames-comité een gift geschonken voor de alhier op te richten crèche (kinderbewaar plaats), terwijl anderen zich bereid verklaarden dit voorbeeld te volgen. Zooals men weet, is de zuivere opbrengst van het «Duizend-Kinde- renconcert» bestemd voor de oprich ting dier crèche. De vereeniging «Bilderdijk» onder de zinspreuk«Onvermoeid voor uit», de uiterlijke welsprekendheid beoefenende, zal Maandagavond eene openbare vergadering houden, zijnde reeds de derde die door deze jeug dige vereeniging wordt gegeven. Het programma is zeer afwisselend en doet ons onderstellen dat de leden goed beslagen ten ijs zullen komen. Behalve de persoonlijke voordrach ten, zullen ook een klucht- en een blijspel worden gegeven. Heeft de vereeniging «Bilderdijk» reeds het vorige jaar getoond, dat zij hare zinspreuk krachtdadig hul digt, wij betwijfelen niet of zij is ook in dit jaar op dezen goeden weg voortgegaan. Reeds geniet zij veel sympathie bij onze stadgenooten en heeft daardoor vele kunstlievende leden verworven. Steeds kan men zich voor dit lidmaatschap wenden tot den president den heer A.J. C. van Es en den heer P. H. Horneer, secretaris. H. M. de Koningin is Donderdag druk aan het arren geweest. Men zag haar te Apeldoorn herhaalde lijk passeeren, telkens met een ander span paarden. Heden herdenkt jhr. J. W. M. van de Poll den dag, waarop hij vóór 25 jaren zijne betrekking als dijkgraaf van den Haarlemmermeer- polder aanvaardde. Gedurende dit tijdvak vielen hem de onderschei dingen te beurt, van in den adel stand verheven en tot ridder der orde van den «Ned. Leeuw» benoemd te worden. De hoofdinspecteur van 's Rijks Waterstaat, de heer P. Caland, keert heden na afwezigheid van een half jaar, uit Brazilië, waar hij belast is geweest met de leiding van Water staatswerken, te 's Hage terug. De tegen Donderdag aange kondigde vergadering van den «Bond tegen vaccinedwang» was, blijkens de D. Ct., niet voor de verslagge vers der dagbladen toegankelijk. Naar men verneemt heeft het bestuur der Horlogemakers-vak school, opgericht door de «Horloge- makers-vereeniging Christiaan Huy- gens» te Amsterdam, zich per cir culaire aan alle vakgenooten in den lande gewend tot inroeping van hun medewerking en materieelen steun. Haar aanvankelijke organisatie heeft reeds vele blijken van sympathie verworven. Ook van het buitenland werd haar ondersteuning toegezegd en de uitgebreidste inlichtingen ver strekt van de bekende firma Patek Philippe Co., horlogefabrikant te Genève, omtrent de inrichting der Ecole d'Horlogerie aldaar. Reeds is men bezig de school voor practisch onderwijs ten huize van den heer Addicks, directeur der school, naar de eischen in te rich ten, ten einde voorloopig een 15tal leerlingen te kunnen plaatsen. De vereeniging heeft in de voornaamste plaatsen van ons land hare corres pondenten. XVI Hoofdstuk. Lang bleef Henri zoo staan, met de oogen onafgebroken op de deur gericht, waardoor Valentine was ver dwenen; daarop verliet hij even eens het vertrek en het huis. Hij gevoelde behoefte aan frissche lucht na een tooneel, dat hem het bloed sneller door de aderen deed vloeien. De vreugde stond op zijn aangezicht te lezen, toen hij zich weer in 't gewoel van de Pa- rijzer wereld bevond. Hij had alles vergetende schenkingsacte, die hij voor den notaris naar den hertog gebracht had, het geheimzinnige document met zijn naam, dat Con tel hem gebracht had, zijn opgewon denheid en zijn vrees, toen hij be merkte, dat de hertog zich met zijn persoon bemoeide, kortom, alles, behalve het feit, dat Valentine hem beminde! Dit alleen had nu nog belang voor hem. Het onderwijs zal 4 Januari a. s. beginnen. Bij de gisteravond gegeven opvoe ring van de «Zauberflöte», door het gezelschap der Rotterd. Opera in het Paleis voor Volksvlijt, te Amster dam, ontstond er, toen de «Koningin der Nacht» hare aria in het tweede bedrijf aanhief, een begin van brand aan de voorzijde van het tooneel, onmiddellijk nabij het or kest. De schrik sloeg den artisten, muzikanten en hoornblazers om het hart, zoodat zij haastig vluchtten, terwijl daarentegen Monostatos met luider stemme tot kalmte aanspoor de. De paniek duurde kort, daar de brand spoedig met een weinig wa ter gebiuscht was. De voorstelling werd daarna zonder stoornis ten einde gebracht. Door de politie te Edam is aan gehouden een blind meisje, 19 jaar oud, dat het huis harer ouders in Friesland was ontvlucht, en nu met een muzikant rondzwierf. Door de ouders was de opsporing verzocht. Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat sinds 30 November tot heden te Alkmaar, eene gemeente van bijna 15000 inwoners, geen enkel sterfgeval is voorgekomen. In November zijn aldaar overle den 13 personen, waaronder een van 89, een van 71, een van 69 en een van 67 jaar. Schipper J. de Woerd, die onge veer drie jaren geleden nabij Wie- ringen zijn vaartuig verloor, had het ongeluk Donderdag ook zijn tweede tjalkschip te verliezen. Het vaartuig weigerde bij het wenden en liep tegen den Zeedijk, beoosten Medemblik. Weldra was het vaartuig gezon ken. De opvarenden zijn gered. Donderdag had in de nabijheid van Wieringen een ongeval plaats, dat treurige gevolgen na zicli had kun nen sleepen. De blazerschuit T. X. 87, welke aldaar de visscherij uit oefende, werd bij eene opkomende bui door een hevige stormvlaag omgeslagin. Gelukkig dat zich in de onmiddellijke nabijheid andere vaartuigen bevonden, aan wier op varenden bet met veel inspanning mocht gelukken, de in nood ver- keerende bemanning te redden, en behouden te Nieuwediep aan wal te brengen. De schuit werd door de stoomboot Ada van Holland naar de Tesselsche haven gesleept. Vrijdagnacht heeft men te Delfts haven op twee verschillende plaat sen getracht door overklimming in braak te plegen. In de sneeuw der tuinen waren de voetstappen duide lijk te bespeuren. Ook bij een der bewoners van de Kruiskade heeft men getracht binnen te komen. Telkens echter werd de toeleg door het ontwaken der bewoners verijdeld. Men meldt uit Groesbeek dat het smokkelen aldaar op groote schaal plaats heeft. Karren vol met koffie, tabak, enz. verhuizen van daar naar Duitschland in kleine hoeveelheden en komen van daar met andere ar tikelen, vooral spiritus, terug. Zoo had hij ongeveer een uur lang door de straten van Parijs ge doold, aan niets anders denkende dan aan zijn geluk; maar langza merhand maakten die liefelijke beel den plaats voor den persoon van Gaston en voor de gedachten, wat hij doen moest, om aan Valentine's verzoek gevolg te geven en haar eer en die harer moeder te redden. Hij mocht de brieven niet tegen Gaston's wil behouden, dit leed geen twijfel. Hij wilde Gaston ver zoeken, ze hem te laten, of, indien dit niet mogelijk was, hem met den inhoud ervan bekend temaken. Zoo zij dan werkelijk datgene bevatten, wat Valentine vreesde, had hij zich vast voorgenomen, haar eer desnoods met zijn bloed verdedigen. Toen schoot hem plotseling te binnen, dat Minny hem op dit uur verwachtte, en de gedachte kwam bij hem op, of het gewichtige nieuws, dat zij hem had mede te Uit Vlissingen wordt gemeld: Een treurig bericht werd hier gisteren bekend en aangebracht door de sleepboot President Kintdie, uit zee terugkeerende, de mededeeling deed dat het stoombaggervaartuig Margaux, waarmede zij den 2en dezer maand uit deze haven naar Bordeaux was vertrokken, door het overslaan van de hooge zeeën ge- passeerden Dinsdag in het Engel- sche Kanaal is gezonken, waarbij de twee personen, die er zich op bevonden, zijn verdronken. Het vaar tuig was te Haarlem bij den heer Figée gebouwd. De wisselwachter die Donderdag aan de Vork, onder Valburg, onder den trein geraakte en wien de beide beenen werden afgeredenis des avonds in het ziekenhuis te Nijme gen aan de gevolgen overleden. Hij laat eene vrouw met twee jeugdige kinderen achter. Men meldt uit Buitenpost: Door het uitsnijden van eene glasruit hebben kwaadwilligen zich in den nacht toegang verschaft tot het bu reau van den stationschef. Gelukkig had deze de in kas zijnde gelden des avonds medegenomen naar zijne woonkamerdie eene verdieping hooger ligt, zoodat de dieven on verrichter zake moesten aftrekken. Te Ter Apel is een met turf ge laden schip gezonken. De opvaren den, waaronder eene oude vrouw van 80 jaar, bemerkten het onheil spoe dig genoeg om zich te kunnen red den, maar het gezin is door dit on geluk nagenoeg aan de armoede prijs gegeven. Omstreeks 6l/s uur Djnsdagavond werd er brand ontdekt in een be huizing in de Oliemulderstraat te Groningen. De politie en een bur ger, die den brand het eerst be speurden, hebben de gesloten deur opengetrapt en vonden de bewoon ster in verregaanden staat van dron kenschap op den vloer liggen, met eene gebroken petroleumlamp naast zich, die zij, vermoedelijk in haren «abnormalen toestand», heeft om vergegooid. Hoogstwaarschijnlijk is daaraan de brand toe te schrijven, maar gelukkig konden de reeds hoogopgaande vlammen nog bijtijds door de binnentredenden worden gebiuscht. GELENGD NIEUWS. Tegen Dr. Blanche te Parijs, den bekendeden alienist (specialiteit in het krankzinnigenwezen), is dezer dagen eene vordering ingesteld door een persoon, die in het gesticht van Dr. B. was verpleegd en daaruit ontslagen, maar beweert dat nog altijd door een oppasser van dat gesticht op hem een electro-mag- netischen invloed wordt geoefend, welke hem zelfs op verre reizen tot in Egypte vervolgt, naar hij meent, langs de spoorstaven! Daarom vorderde de ongelukkige, dat den dokter zou worden bevolen, aan dien invloed van zijn onder geschikte een einde te maken. Als getuigen liet hij o. a. zijn vrienden Emile Augier en de schil der Bonnat hooren, die enkel kon den verklaren, dat de eischer soms plotseling erg vreemd werd, maar tevens met groote omzichtigheid te verstaan gaven, dat zij van andere verschijnselen, als electrische von- deelen, op Valentine betrekking had. Hij zag op zijn horloge; het was bijna twee uur, en wilde hij niet veel te laat komen, dat moest hij een rijtuig nemen, om zich naar Minny's woning te laten brengen. Het was juist twee uur, toen het rijtuig voor de deur stil hield en de portier wees Henri op diens ver zoek de woning van mevrouw en mejuffrouw Millner op de tweede verdieping. Henri snelde de trappen op; een dienstmeisje maakte de deur open. Is juffrouw Millner te huis? vraagde hij. Ja, wie moet ik zeggen, dat er is? Henri noemde zijn naam. De juffrouw verwacht mijn heer De Langes, zeide het meisje, wees zoo goed, mij te volgen. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2