Mosder en Zoon. 3e Jaarsrang. Dinsdag 15 December 1885. No. 750. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen-en aigenteene Feestdagen. AD VERTEN TI lil N Eerste kennisgeving. ALfiKMBBfl 0VKH7JCI1T. FEUILLETON. V BINNKNMNI). Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nomraers 5 Brieven, gelden, advertentiên enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de j ublieite Etrangère G. L. DATJBE 8r Go., JOH. F. JONES. Sucr., Parijs, 31 his Faubourg Montmartre. ▼an 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cent». Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiên worden aangenomen tot 's middags 12 uur. van Nijverheid hebben Op per persoon. Donateur» cfi MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum op hei Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs eu leden dor Nederlaudsche Maatschappij ter bcordei vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs roet gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde ie deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 ce •den dor Nederlandscha Maatschappij tor bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donatenrs met gezelschap, leden met. I dame. .Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, knust en geschiedenis, voor»! T»H Nederland en meer bijzonder van het Haarlamscho Bisdom, KruiBweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 26 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor oen geheel jaar 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, vaa 16 October tot 14 April op die dagen van 105 Hur tegen betaling van 25 cents per persnon, alleen op Sondaeen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling vau 26 cents per persoon. Kindereu beneden de 8 jaren worden ill het. geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Ttvlert museum in de Damstraat. Geopond dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11h uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geop»*4 Woensdag en Zaterdag vaa 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van l2 en Donderdag van 28 uur. Toegang (deur Oudegroeuiuarkivrij. BURGEMEESTER en WETHOUDERS m# Wtariem doen te weten, dat de «penbare kennisgeving omtrent de INSCHRIJVING voor de Na tionale Militie in de maand Ja nuari 1886 van alle mannelijke in gezetenen, die in het jaar 1867 zijn geboren, op de plaatsen, alhier ge bruikelijk, is aangeplakt en dat tot de inschrijving meer bepaald zal •worden zitting gehouden ten Raad- huize dezer gemeente (Afdeeling Militie en Schutterij), op: Maandag' den 4en Januari voor hen. wier namen aanvangen met een der letters A, B, C en D; Dinsdag- den 5en Januari voor hen, wier namen aanvangen met een der letters B, F, G en H; Woensdag den 6en Januari voor hen, wier namen aanvangen met een der letters I, J, K, L en M; Donderdag den 7en Januari voor hen, wier namen aanvangen met een der letters N, O, P, Q en R, en Vrijdag den Sen Januari voor hen, wier namen aanvangen met een der letters S, T, U, V, W, X, IJ en Z; telkens van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 uur. Haablem, 10 Dec. 1885. Burgemeester en Wethouders E. A. JORDENS. Be Secretaris, A. A. LAND. Bij den Zaterdagmorgen gehouden plechtigen lijkdienst voor den over leden koning van Spanje, Alphonso, Vrij naar het Italiaansch door Dr.. 37) XVIe Hoofdstuk. Zij bracht Henri door een salon, die zeer weelderig ingericht was, naar een kamer, waaruit, toen hij zich halverwege het salon bevond, Minny hem te gemoet snelde. Gij krijgt geen straf voor te laat komen, want gij zijt prompt op uw tijd, riep zij hem vroolijk en lachend toeik vind het heel prettig, dat gij mij niet lang hebt laten wachten Kom nu mede, want ik moet u dringend spreken, zooals gij zien zult. Henri volgde haar naar de andere kamer, terwijl het dienstmeisje zich waren ongeveer 2000 officieele per sonen tegenwoordig, waarvan 800 tot de uitnoodiging behoorden. Het meerendeel der uitgenoodigden kon den tempel niet binnen komen. Het geheel leverde een treffend schouwspel op; 38 prelaten namen aan de plechtigheid deel, terwijl de bisschop van Madrid de absolutie uitsprak. De aartsbisschop van Valladolid hield eene lijkrede waarin met groo- ten lof van den overleden koning werdt gewaagd en warme hulde ge bracht aan zijne uitnemende eigen schappen. De plechtigheid duurde tot twee uren in den namiddagop de kata falk waren een groote menigte lijkkransen neergelegd. Incidenten vielen niet voor. Met het oog op het stilzwijgen van Servië, heeft de Bulgaarsche regeering opnieuw eene nota aan de mogendheden gezonden, waarin verklaard wordt dat Servië slechts tijd zoekt te winnen om hare krach ten weder te verzamelen. De Ser vische voorstellen zijn onaanneme lijk en bevatten geene voorwaarden om over den vrede te onderhandelen gedurendeden wapenstilstand. Voorts wordt in de nota betoogd, dat we- derkeerige ontruiming niet gerecht vaardigd is, omdat de heide legers in geheel verschillende toestanden verkeeren. Ten slotte wordt de hoop uitgedrukt, dat de mogendheden ha- reu invloed zullen aanwenden, om een eervollen vrede tot stand te brengen. Volgens den Times zouden recht- streeksche onderhandelingen tus- schen de verschillende Europeesche Kabinetten tot het resultaat heb ben geleid, dat de drie keizerlijke mogendheden den eisch tot herstel verwijderde. Een groot aantal prach tige bouquetten stonden in vazen en bloemenmanden in de ronde; de gëheele kamer was met zeer veel smaak ingericht en Henri gevoelde zich geheel tehuis in het boudoir vau het jonge meisje. Verheugd vertelde de zangeres hem, dat de directeur van den schouw burg het contract met haar nog voor de beide volgende winters had verlengd, en dat hij haar een jaar- lijksch inkomen van vijftig duizend francs had beloofd. Mhar plotseling veranderde de toon harer stem en zeide zij Maar laten wij deze onver schillige dingen rusten, die komen van zelf terechtwij moeten nu over andere zaken spreken. Inderdaad, gij hebt mij den vorigen Zondag gezegd, dat gij mij een gewichtige mededeeling hadt te doen. Dat is ook zoo, luister dus van den vorigen toestand in Oost- Roemelië hebben losgelaten. Turkije zal door de mogendheden worden uitgenoodigd, commissarissen naar Oost-Roemelië te zenden, die naar de wenschen der bevolking zullen vernemeu en de middelen zullen formuleeren om daaraan te gemoet konten. Nadat eene regeling in dezen geest door Turkije is opgemaakt, zal aan den nieuwen toestand van Bulgarije de diplomatieke sanc tie der mogendheden worden ver leend. Een circulaire van den heer de Freycinet, waarin de houding van Frankrijk met betrekking tot de Balkan-kwestie wordt nagegaan en samengevatontwikkelt ook Frankrijk-s inzichten omtrent eene oplossing. De heer de Freycinet zegt, dat deze oplossing moet ge vonden worden in een billijke ver zoening tusschen een zeker toege ven aan de eischen der bevolking en de noodige waarborgen voor de veiligheid van het Ottomaansche rijk. De Daily News ontvangt van zijn correspondent te Cairo het bericht, dat de Khedive de annexatie van Massowah door Italië heeft goed gekeurd, op voorwaarde echter van de betaling eener jaarlijksche geld som, waarvan het bedrag gelijk staat met de gemiddelde opbrengst van Massowah gedurende de laatste drie jaren. Heden morgen omstreeks 5 ure is eene hevige brand uitgebro ken in perceel No. 11, in de Rip- perdastraat alhier, bewoond door jhr. mr. F. W. v. Styrum, advocaat eu procureur, welke brand ontstond door onvoorzichtigheid met licht. Ofschoon de brandweer spoedig aan wezig was en krachtige hulp heeft verleend, is het huis boven geheel eu beneden grootendeels uitgebrand. De inboedel is ook bijna geheel door de vlammen vtrnield. Alles was verzekerd. Haarlem, 14 December 1885. Tijdens het laatste St. Nicolaas- feest zijn te dezer stede aan het postkantoor 2640 postpakketten ver zonden en 2683 ontvangen. naar mij, zonder mij in de rede te vallen, en word vooal niet kwaad, als ik u eenige vragen doe, die u misschien vreemd zullen voorkomen, want iets anders dan bloote nieuws gierigheid dringt er mij toe en ik verzoek u dringend om te gelooven, dat de onbescheidenheid, waaraan ik mij misschien schuldig maak, geen andere oorzaak heeft, dan de wensch, om u teleurstellingen te besparen, die gij anders onvermijdelijk zult hebben. Henri begon te beven en zag Minny strak aan. Wat bedoelt gij hiermede? vraagde hij. Sedert het souper op dien be- wusten avond, waarvan de afloop zoo treurig was, heb ik wel honderd maal aan u gedacht; moeder heeft mij iets verteld, dat zij zeker wist, en wel, dat gij verliefd waart op een jonge dame uit de eerste krin gen der stad. De Minister van Financiën blijft op de kleintjes passen. Thans heeft hij voorgesteld een statistiek- reeht te heffen evenals in Frankrijk Duitschland en Hamburg geheven wordt van de goederen, die in-en uitgevoerd worden. Door dit niet bezwarend recht, van 6 ct. per 1000 kilogram en hoogstens 2 ct. per stuk vee, zal de schatkist eene in komst van ruim f 5000,000 verkrij gen, en de statistiek zal er in nauw keurigheid door winnen; het is overigens niet onbillijk, dat handel en nijverheid, die in de eerste plaats belang hebben bij een degelijke statistiek van den in,-uit-en door voer, iets bijdragen in de kosten der samenstelling daarvan. De Minister acht het wenschelijk zich, evenals in Duitschland, te be palen tot de vrije goederen, d. w. z. die, waarvoor tijdens den invoer recht noch accijns verschuldigd is, of welke uit het vrij verkeer wor den uitgevoerd. Te Amsterdrm is door eenige heeren het plan ontworpen eener vennootschap onder den naam «Be graafplaats Wilgenhove.» De oprich ters willen in plaats dier kale en barre lijkenvelden een park stich- Maar alleen Gaston.... wilde hij haar in de rede vallen. Juist, mijnheer De Marei heeit het haar gezegd en ik begrijp zeer goed, welke bedoeling hij er mede had. Maar hij heeft niet alleen aan moeder gezegd, dat gij die jonge dame bemindet, maar ook, dat die liefde geheel hopeloos was. Ik heb sedert dien tijd veel geleden door da gedachte, dat gij alle kwellingen eener ongelukkige liefde zoudt moe ten doorstaan eu ik heb ook aan moeder mijn bezorgdheid medege deeld. Reeds vroeger heb ik u ge zegd, dat mijnheer De Marei alles in het werk stelt, om zich in mijn gunst te dringen. Hij is sedert Zon dag reeds driemaal hier geweest, zonder dat ik hem heb ontvangen zoodat moeder alleen het gesprek heeft moeten voeren; eveneens is het in de vorige week gegaan. Ik gevoel nu eenmaal geen sympathie voor den heer De Marei; hij kan ten, dat de omgeving zal zijn eener begraafplaats, met graven en graf kelders door groen en bloemen in gesloten, met eene overdekte dooden- galarij van indrukwekkeuden stijl, waaronder toegangen tot lange rijen gemetselde graven. Een tempel, tot 't houden van toespraken en waarin ook graven gemetseld zullen wor den, zal in de nabijheid verrijzen. De ontwerpers hebben voor dit doel een terrein in den vorm van een langwerpig vierkant van 16 bun ders. Het benoodigde kapitaal be draagt f500,000. Het ss. Madura laadde te Amsterdam na vertrek van de Han delskade aan de Stadskraau een sta len stoomboot van 53 voet, waar van de machine van 50 p. k. ge bouwd was in de fabriek van den heer Jacobs te Haarlem. De boot bestemd voor den prauwendienst in Indië, maakte op den proeftocht ruim 9 mijl. De Amsterdamsche Gymnas tiekverenigingen, welke aan het Nederlandsche Gymnastiekverbond zijn aangesloten, stellen zich voor, den 16en Januari a. s. in het Paleis voor Volksvlijt eene aigemeene openbare uitvoering te geven ten voordeele van beboeftigen. Dr. Mezger heeft Zaterdag avond wederom aan honderd be- hoeftigen eene uitdeeling gedaan in het «Amstel-hotel» te Amsterdam. Ieder der weduwen of hoofden van gezinnen kreeg een wollen deken en vijf gulden. De N. R. Ct. meldt dat de socia list Fortuyn ook wordt vervolgd wegens het dragen van eene revol ver (dit wapen werd hem te IJmui- den voor eene vergadering ontno men). Voor het zegelen van quitan- tiën en van handelspapieren wordt eerlijke bedoelingen hebben, zooals hij moeder verzekert, die hem dien tengevolge zeer goed mag lijden, maar ik gevoel niets voor hem. Tel kens schijnt hij met moeder ook over u gesproken te hebben, want telkens wist moeder weder meer van uw liefde voor die jonge dame. De gedachte, dat die liefde u ongeluk kig zoude maken, werd telkens le vendiger bij mij, want een liefde, die nooit bevredigd en nooit beant woord kan worden, schijnt mij on uitsprekelijk ongelukkig toe. Maar.... wilde Henri op merken. Ja, ik ken dat! Spreek mij niet tegen, mijnheer De Langes, ver volgde zij op ernstigen toon. Dat gaat «en tijdlaDg goed, men geeft zich geheel over aan een liefde zon der hoop, zond«r uitzichten en mis schien gevoelt men zich daarbij nog eenigszins gelukkig. Maar dit kan niet lang dureneen hopelooze liefde

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1