met lo. Januari 1886een nieuw model van plakzegel ingevoerd. Op het terrein achter het nieuwe Rijks-Museum te Amster dam heeft Zaterdagnamiddag eene harddraverij met arren plaats ge had, waaraan door onderscheidene liefhebbers werd deelgenomen. De tribune was tamelijk goed bezet. Bij het concours voor de mooiste arresledebespannen met één of meer paarden, toebehoorende aan handelaren iu paardeu en stalhou ders, werd de prijs toegekend aan A. A. van den Berg; bij een soort gelijk concours voor liefhebbers aan den heer mr. H. Enschedé, met een tweespan «Roza» en «Flo ra». De Decemberprijs (voor han delaren en stalhouders), iu draf over 1256 M., werd behaald door «Marie», A. C. T. Thijssen: de Sneeuwprijs (voor liefhebbers) door een paard van H. F. Bultman. Den Harddra- versprijs behaalde «Tromp» van J. Koster. Naar men verneemt, zijn de voorwaarden waarop de Raad van Zaandam aan de Vereeniging «Plaat selijk Nut» subsidie wilde verleenen, door deze Vereeniging niet aange nomen, en zal zij dus op andere wijze dan door de voorgenomen dem ping eeuer sloot, den werkeloozen werk zoeken te verschaffen. De bepaling, dat de Vereeniging zich moe6t verbinden het eenmaal aangevangen werk te voltooien, schijnt de voorname oorzaak hier van te zijn. In de te Dordrecht gehouden vergadering van het boud tegen vac- cinedwang is besloten, bij de Re geering aan te dringen een ieder vrijheid te laten, zich al of niet te doen vaccineeren. Het Algemeen Nederlandsch Wielrijders-bond zal Zondag 20 Dec. a. s. te Utrecht eene algemeene vergadering houden ter behandeling van een straatrecord-reglement en een regieent, regelende de betrek king tusscheu toegetreden wielrij ders-kringen en het Alg. Ned. Wiel rijders-bond. Tevens wordt op deze vergadering aangeboden het jaar- lijksch verslag van den toestand der vereeniging, en wordt den leden de uitslag bekend gemaakt der verkie zing van bestuursleden in de afdee- lingen. «Wie betaalt de invoerrech ten?» is de vraag die Mr. M. Mees in de jongste aflevering van De Economist stelt. Het antwoord daar op, reeds zoo menigmaal vóór dien geleerden schrijver door anderen in denzelfden trant en geest gegeven, kan wel niet genoeg herhaald wor den en is in den tegen woordigen tijd zeer actueel. In de volgende stellin gen, welke uit het betoog des schrijvers voortvloeien, is het vervat: lo. Als een inkomend recht ge heven wordt van goederen, die van buitenlands moeten aangevoerd wor den, dan wordt de prijs juist met het bedrag van die rechten hooger dan in landen waar geen inkomend recht bestaat, en betaalt dus de con sument en niet de producent die rechten. 2o. Wanneer door de verhoogiug van den prijs tengevolge van de in voering dier rechten, de consumtie belaugrijk afneemt, dan kan de prijs op de wereldmarkt daleu en kan daardoor de producent een verlies lijden. Maar de consument betaalt altijd het volle bedrag van de rech ten" meer, dan in een land waar geen rechten bestaan. leidt tot wanhoop. En dat vrees ik voor u, te meer, toen ik den naam vernam van haar, die gij bemint. Ja, ik heb voor u gevreesd.... want ik weet, dat gij goed en edel zijt, en dat gij, vergeef mij, dat ik dit zeg, door uw bescheidene positie in de maatschappij en uw gebrek aan middelen niet kunt verwachten, dat uw liefde wordt beautwoord; dat gij, indien gij zoo gelukkig zijt, de wederliefde dier jonge dame te wiu- nen, haar toch nooit de uwe zoudt kunnen noemen, daar gij zeker nooit zoudt willen toestaan, dat men van u zeide, dat gij het niet om haar, maar om haar vermogen en haar naam deedt. Gij zoudt uw hopelooze liefde in uw hart begraven en er zoolang mede rondloopen, tot gij aan de wanhoop geen weerstand meer kondet bieden. Henri hoorde haar zwijgende aan en ook toen zij ophield, antwoordde hij niets. 3o. De daling van prijs op de wereldmarkt door die mindere con sumtie, tengevolge van het daarstel- len van een inkomend recht, is ech ter eene schade voor de consumenten in het land, waar dat recht gehe ven wordt. 4o. Alleen in enkele speciale ge vallen, waar het niet betreft goede ren, die eene wereldmarkt hebben, maar goederen voor een speciaal land gefabriceerd, kan tijdelijk de buitenlandsche fabrikant zijn prijs moeten verlagen, als dat land in komende rechten gaat heffen. Maar ook dit kan slechts kort duren. 5o. Bij artikelen, die gedeeltelijk binnenslands geproduceerd worden, maar waarvan ook een gedeelte van buitenslands moet aangevoerd wor den, rijst de prijs van het binneus- lands geproduceerde tot het bedrag van het buitenslands geproduceerde onder bijvoeging van de rechten. Het bestuur der afdeeliug Leeuwarden van den «Bond voor Algemeen Stemrecht» heeft in eene Zaterdag gehouden vergadering be sloten, aan de leden der afdeeling voor te stellen zich van den Bond af te scheiden en pogingen aan te wenden met andere afdeelingen en aangesloten vereenigingen en met het comité voor «Algemeen Stemrecht» een nieuwe Nederlandsche vereeui- ging op te richten. De aanleiding tot dit besluit is de motie ten opzichte van den heer Heldt, die onlangs op de algemeene vergadering van den Bond te Am sterdam is aangenomen. Niet dat men zich eenstemmig met de door den heer Heldt voorgestelde uit sluitingen vau het stemrecht kon vereenigen; men achtte die uitslui tingen öf vau te weinig gewicht óf niet gerechtvaardigd. Doch men vreesde dat na de bedoelde handel wijze van de algemeene vergade ring er veel kans bestond dat bij volgende gelegenheden audere le den op dergelijke wijze werden aan kaut gezet. Bij de zeer onbepaalde redactie van artikel 1 der statuten kon toch eigelijk niemand zeker heid hebben, daarmede niet iu strijd te zijn. Sterker nog dan de motie zelf, keurde men de wijze af, waarop die was voorgesteld en aangenomen. Men zag wemig heil voor de toe komst in een Bond, waar zoo ge handeld kon worden. Door de groote vorderingen, die het beginsel Alge meen Stemrecht in den laatsten tijd maakte, oordeelde men dat een nieuwe, op deugdelijke grondslagen gevestigde vereeniging, alle kans had vele leden te winnen. Iu den Duitscken Rijksdag werd Zaterdag door den Staatssecre taris von Bötticher medegedeeld, dat Antwerpen, bij wijze van proef, voor een jaar was gekozen als aanlegka- ven voor de gesubsidieerde Duitsche stoomvaartlijnen, waarvan vroeger sprake was dat Vlissing-en daarvoor was bestemd. De Staatssecr. verklaarde voorts, dat, behalve Antwerpen, alleen Rot terdam en Vlissingen in aanmerking waren gekomen. Rotterdam was niet aan te bevelen omdat deze haven met de zee is verbonden door een kanaal, dat wegens ijsgang onbe vaarbaar zal zijn en slechts weinig diepgang bezit. De haven van Vlis singen daarentegen biedt groote voor- deelen aan. De heer Hammacker wees op het groote belang, dat de Rhijn-indus- trie bij Rotterdam heef, doch kon Zij ging voort: Maar dat was niet de eenige reden; er is nog iets, dat mij nog meer bezorgd voor u maakt, want hoewel het op dit oogenblik nog een geheim schijnt te zijn, wat slechts weinige weten, is het niet onmoge lijk, dat binnen kort geheel Parijs het weet en dan hebt gij de open bare meening tegen u. Henri kroop ineen en doodsbleek, met weifelende stem, riep hij uit: Wat zegt gijjjdaar, Minny? Wat bedoelt? gij? Minny antwoordde op nog ern- stigeren toon dan te voren Gij zoudt door uw liefde ge heel Parijs tegen u in 't harnas ja gen want als het waar is, wat men vertelt.... Wat wordt verteld. Wie is die «men», riep Henri uit, terwijl hij van zijn zetel opsprongzijn oogeu schoten vlammen, zijn lede maten beefden en hij nam zulk een de technische moeielijkheden, die deze haven oplevert, niet ontkennen. De heer Meijer (Bremen) verklaarde zich voor Antwerpen, dat aan de belangen van Zuid- westelijkDuitsch- land tegemoet komt. De post werd ten slotte goedge keurd. Men is te Amsterdam van bestuurs- wege bezig met het maken van een plan betreffende den aanleg van wegen op het te: rein achter het nieuwe Rijksmuseum. Het ontwerp-bebouwingsplan be doelt is het Hll. wel ingelicht geheele bebouwing van het achter- terrein met vrijlating van het ge deelte dat onmiddellijk achter het Museum ligt en door een vaart van het overige wordt gescheiden. Aan den majoor der rijksveld- wacht en den inspecteur der ge- meente-politie te Hilversum, is het gelukt een persoon op te sporen, die aan elders wonende bloedver wanten van ingezetenen aldaar per briefkaart leugenachtige berichten, voorzien van valsche handteekening, deed toekomen, tengevolge waarvan den geadresseerden vrij wat onge rustheid en tevens geldelijke schade berokkend werd. Tijdens de afwezigheid der moe der viel een tweejarig knaapje te Oostzaan in een pot met kokend water en overleed spoedig aan de brandwonden. Vrijdag werd te Zaandam van wege «de Burger IJsclub» op de Gedempte gracht eeu wedstrijd ge houden door mannen boven de 18 jaren, die op klompeu zonder scherp, ledige petroleumvaten over de glad de sneeuwbaau moesten voortrollen. Vijftig van de 88 strijders ont vingen prijzen bestaande in gerookt spek en meel. Een ingezetene uit Nieuwe Nie- dorp kocht onlangs op de markt te Schagen eenige kilo's boter, volgens den verkooper alles zuivere grasbo- ter. De marktprijs werd daarvoor dan ook betaald. Tehuis gekomen, begon de kooper twijfel te koesteren of hij wel zuivere waar had ont vangen voor zijn geld, en weldra bleek hem, dat die twijfel ai te ge grond was geweest, want eene doos, met die boter gevuld, werd tot on derzoek naar het proefstation te Wageuingen opgezonden en spoedig kwam van daar het bericht, dat de zoogenaamde zuivere grasboter enkel kunstboter was. NR. Ct.) Te Oudenhoorn, waar vóór de invoering der drankwet op 15 of 16 plaatsen drauk verkocht werd, is nu dit getal tot drie ingekrompen. De omgeslagen blazerschuil F. X. 87, die door de Ada van Holland kosteloos is gesleept, werd Vrijdag door vier blazers gelicht. Alle hulp werd verleend, zonder dat eenige belooning werd gevraagd van den visscher, die toch veel heeft verloren. Zaterdag zijn spoorbalkjes en nieuwe battings aau het strand ge spoeld. Ook is een stuk van een scheeps roer met koperen haken aange dreven. dreigende houding aan, dat Minny ook verschrikt opstond. Iemand heeft verteld, dat, vóór er acht dageu verloopen zijn, er in Parijs geen fatsoenlijk man meer is, die den naam van De Mallepeyre durft uitspreken. Henri deed eenige passen achter uit, alsof hij door den bliksem ge troffen was; zijn kuieën knikten, zijn handen waren krampachtig ge sloten; maar spoedig kreeg een an der gevoel de overhand, en, in plaats van doodelijke bleekheid, werd zijn gezicht rood van toorn. Met bijna verstikte stem riep hij uit: Wie is de ellendeling, die u dat gezegd heeft? Wie is het? Ik moet het weten, ik wil hem leeren kennenSpreek toch Minny, wie zeide dat? Ik zal niet rusten, tot ik hem die schurkenstreek betaald zal hebben. Blijf toch in Godsnaam kalm, mijnheer de Langes! riep het jonge Een tweetal heeren, die zich in de vorige week te Leiden ia eene gewone slede bevonden, waarvoor een hitje gespannen was, viel door het omkantelen der slede, toen men de Nieuwsteegsbrug afkwam, op den grond, waardoor echter geen ongelukken gebeurden. Na de slede opgezet te hebben, werd weer plaats genomen eu de rit over de straat- steenen welke iets verder reeds ge heel van hun sneeuwkleed ontdaan waren,voortgezet,totdat op de hoogte van het Nutsgebouw de slede door het horten en stooten omkantelde en toen geheel in duigen viel. Met het onderstel werd de tocht tot groot vermaak der toeschouwers niettemin voortgezet over den Hoo- gewoerd, waar een der heeren nog met de menigte slaags geraakte, en toen verder over den Nieuwen Rijn, waar de optocht, welke door een groot puöliek onder wie een paar een oogje in 't zeil houdende agen ten gevolgd was, bij den eige naar der zonderlinge «ekwipage» ontbonden werd. Volgens de officiëele opgaaf is aan het hoofdcommissariaat van po litie te 's-Hage als gevonden aan gegeven een «bonteu dameshals band». Vrijdag ontstond bij den heer H. K. te Vlaardingen een hevige bin nenbrand. Door het werpen van twee Hayward's granaten was het vuur in een oogenblik gebluscht. Met uit. December is de termiju geëindigd dat men te Rotterdam, niettegenstaande het abattoir reeds iu gebruik genomen is, nog op an dere plaatsen in de gemeente slach terijen, penserijen, smelterijen van dierlijk vet, of inrichtingen bestemd tot verwerking van bloed of van afval van slachtvee, schapen, var kens of paarden, mocht houden. Van dien datum af zullen al derge lijke inrichtingen alleen mogen aan wezig zijn op het terrein van het abattoir Omtrent het ongeluk, veroorzaakt door gasontsnappiug in het krank zinnigengesticht «Voorburg» onder Vucht, wordt nader aan de N. R. Ct. gemeld, dat de 9 krankzinnigen voor wier behoud aanvankelijk eeni ge vrees bestond, allen zijn hersteld, zoodat het ongeluk zich bepaald heeft tot 2 dooden. Naar men verneemt, was op de zaal waar het ongeluk plaats had, den vorigen dag eene sterke gas- lucht waargenomen. Er is toen een onderzoek ingesteld, doch men heeft, geen lek ontdekt. Toch werd de gasleiding, voor zooveel de bewuste zaal betreft, voorzichtigheidshalve nog afgesloten (de inrichting is na melijk van dien aard, dat de lei ding van iedere zaal afzonderlijk kan gesloten worden;) bij het naar bed gaan werd van eene olie-lamp gebruik gemaakt, 's Morgens ten 4 ure werden de broeders oppassers gewekt; een hunner bleef afwezig; hij werd opgezocht en men kwam toen tot de ontdekking van het on geval. De hoofd-inspecteur van politie te Arnhem is thans in eeue uniform gestoken, bestaande uit blauw met zilver, helm, degen, enz. Ook de nieuwbenoemde inspecteur zal eerlang in een dergelijk groot pon tificaal in dienst verschijnen, doch meisje angstig uit. Ik zeg immers niet, dat ik het geloof; ik wil gaarne gelooven, dat het niet waar is, wat moeder mij verteld heeft. Maar ik wil welen, wie uw moeder zoo iets heeft durven zeg gen, riep de jongeling driftig uit. Hij, die het gezegd heeft is een lafaard, en ik zal hem als een laf aard de les lezen. Maar luister toch naar mij, mijnheer De Langes, zeide Minny terwijl zij vergeefsche pogingen aan wendde om hem tot kalmte te brengen. Ik wil niets hoeren, niets dan den naam van dien ellendeling. Dus nog eens, wie was het, Gaston De Marei Minny gaf geen antwoord, maar sloeg de oogen neer voor de drei gende blikken van den jongeling. 't Is goed, ik weet genoeg! vervolgde hij. Uw stilzwijgen bevestigt mijn vermoeden, en g-eeft met 2 sterren op zijn schouder, in plaats van 3, zooals zijn chef. De politie te Arnhem heeft een deserteur van het korps genietroe pen te Utrecht gearresteerd. Hij was in 1884 naar Duitschland ver trokken en is thans aan de militaire autoriteit overgeleverd. Wegens diefstal van eene koe werd zekere Hueskes te Zelhem in 1870 tot gevangenisstraf veroordeeld. Hij nam de vlucht naar Duitsch land en liet vrouw en kind te Zel hem achter. In het begin van deze maand vertoonde hij zich weer in het dorp, en toen hij bemerkte, dat de politie hem wilde aarresteeren, vluchtte hij op nieuw zonder schoe nen aan de voeten, over velden en akkers. Eindelijk kwam hij te Dremt, waar het den politieagent Breet- velp van Hoogkeppel gelukte, hem aan te houden. Eerst werd hij daarop naar Doesburg in voorloopig arrest gebracht en den volgenden dag naar de gevangenis te Arnhem getrans porteerd. Men oordeele echter over zijne blijde verrassing. Terwijl hij aldaar over zijne oude zonden zat na te denken, kwam het bevel van den officier van justitie, om hem onmiddellijk in vrijheid te stellen. Het over hem uitgesproken vonnis was den 15en October 1885 verjaard. Hij is nu weer naar Duitsch land teruggekeerd, waar hij niet onfortuinlijk schijnt te hebben ge werkt althans hij was in het bezit van eeue aardige som gelds. Uit Steenwijkerwold wordt aan de Z. C. gemeld: Tijdens een brand jl. Maandag in het huis van A. Dekker te Onna uitgebroken waren de bewoners, zoowel man als vrouw, afwezig, ter wijl bij hun nauwelijks eenjarig kindje ter oppassing was achterge laten het 14-jarig dienstmeisje Al- bertha Bul genaamd. Deze naar de schuur gaande om wat turf te halen, bemerkte dat het geheele achterhuis reeds lichterlaaie brandde, waarop ze zich weder snel in huis begaf en met het kindje, aan hare oppassing toevertrouwd, ijlings de vlucht neemt, daarna de buren, voor zoover die niet naar de jaarmarkt te Steenwijk waren, te hulp roepende. Toen deze toeschieten viel het huis reeds in, zoodat aan redden niet meer kon gedacht worden. Had dus het meisje niet zooveel tegen woordigheid van geest behouden om het kind te. redden, voorzeker hadden dan de ouders het verlies van hun eenig kind te betreuren ge had. Een onlangs door graaf d'Ans- sembourg en negen van zijn ge- noodigden gehouden jachtpartij be wijst opnieuw den rijkdom aan wild van onze provincie Limburg. Door het gezelschap werden niet minder dan 96 hazen, 325 konijnen, 4 vossen en 1 sperwer geschoten. De Gemeenteraad van Wonsera- deel (Friesland) heeft besloten, dat ook de Gemeente-secretaris voortaan het recht zal hebben in de Raads vergaderingen het woord te voeren. De Voorzitter gaf echter den Raad kennis, dat hij dit besluit niet ten uitvoer zal brengen, daar het in strijd is met de Wet. Zaterdag kwam te Apeldoorn eene vrouw aan, die naar zij het antwoord op mijn vraag. Hij was het dus, die dit aan uw moeder vertelde, en zij heeft het u weer gezegd! 't Is schande! - Gij houdt dus zooveel van me juffrouw De Mallepeyre? vraagde zij bijna onhoorbaar. Op kalmeren toon antwoordde hij Moet men dan een vrouw eerst kennen, om bereid te zijn, haar eer te verdedigen, als deze, tengevolge van haat en afgunst, door het slijk gesleurd wordt? Wanneer heeft Gas ton dat ellendige verhaal' aan uw moeder gedaan? Zeg het mij, Minny, zeg mij alles, ik bid u er om, en dat zult gij doen, als gij mij een genegenheid toedraagt als een hoe der, zooals gij mij zeidet. Hij had haar hand gevat en hield die vast omklemd. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2