Postkaitoor te Haarlem. zeide den Koning moest spreken. Dit was zoo gemakkelijk niet te be reiken, en de Apeldoornsche politie raadde haar aan weder naar Am sterdam te gaan, waarheen zij een retourkaartje had. Heeft de Apeldoornsche politie daarheen geseind? Wij weten het niet; maar zeker is, dat de vrouw, toen zij met het Oosterspoor Zater dagavond te 7.13 te Amsterdam aankwam, door de recherche der politie zeer nauwkeurig in het oog werd gehouden. Haar gelaat was met een dichten sluier bedekt, en zoo onkenbaar gemaakt nam zij plaats in de wachtkamer 2e kl., waar zij door gebaren een glas bier bestelde. Toen het gebaar onvol doende bleek om hare gedachte te vertolken, sprak zij zeer onduidelijk in eene vreemde taal. Zij kreeg echter het bier en moest om het te drinken, den sluier even oplichten. Te kwart over elven, toen de wachtkamer moest gesloten worden, beduidde de portier haar, dat zij heen moest gaan. Een der aanwezigen maakte haar dit verstaanbaar in de Fransche taal. Zij had echter weinig zin om heen te gaan, zoodat de rechercheurs ge noodzaakt waren haar, gearmd naar een logement op het Damrak te brengen. Eerst werd zij aan het bureau der tweede sectie ondervraagd, waar zij even weinig spraakzaam was als in het station. Zij had echter geld genoeg bij zich en werd in het logement gebracht, dat zij gisteren morgen, na met een 2 lire-stuk be taald te hebben, weder verliet. Te Nijmegen zij op den hellen den Lindenberg twee jongens onder eene arreslede geraakt, met het ge volg dat er ééu voor dood werd opgenomen. De andere is gevaarlijk gewond aan het hoofd. Door den deurwaarder te Weert, werd dezer dagen iemand te Neder- weert bij rechterl. vonnis uit zijne woning gezet en deze gesloten. Nauwelijks echter was de deur waarder met zijne helpers vertrok ken of de uitgezette opende de wo ning weder en nam ze met zijn ge- heele familie op nieuw in bezit. Tegen hem is thans proces-verbaal opgemaakt. Eigenaardige gebruiken en gewoon ten in Limburg. Wanneer een jong meisje «heirathsfahig» is, blijft 'ze Zondags 's namiddags thuis. De jongelieden, die een goed oog op haar hebben, verzamelen in de her berg, die het dichtst bij, liefst te genover haar woning ligt. Die 't eerst komt, mag 't eerst het aanzoek wagen. Hij begeeft zich naar haar huis en kan zeker wezen dat de moeder de deur opent. «Mag ich de partie hebbe?» moet hij vragen.De moeder gaat naar binnen en vraagt haar dochter of zij den sollicitant wil ontvangen. Wordt hij toegelaten, dan praat hij over het weder, over de bezittingen der ouders, de paar den, de koeien, enz. Brengt hij het zoo ver dat hij met het meisje een wandeling door het dorp mag ma ken, dan is het huwelijk geklonken. Wordt hij afgewezen, dan keert hij terug naar de herberg en is de beurt aan nummer twee. Dinsdag- en Woensdagnacht heb ben brutale dieven toegang weten te verkrijgen tot de zoogenaamde «hutte» bij den heer R. H. Oosten, onder Schoteruiterdijnen. Zij hebben zich meester gemaakt van een zijde gerookt spek, een geheel pak mans kieeren en de geheele wasch. De politie doet onderzoek. In de gemeente Smallingerland doet zich het geval voor, dat jon gens, na li 2 jaar schoolverzuim, weder ter school komen en zulks wel omdat ze geen werk meer kun nen bekomen. Sinds jaren bestaat te Workum de gewoonte, dat 5 Dec. op de so ciëteit Harmonie onder de leden wordt geloot om wild. De leden meenden in hun eigen huis, hunne sociëteit, vrij te zijn in hunne han delingen. Niemand sprak dat dan ook ooit tegen. Daar verschijnt op den jongsten St, Nicolaasavond, eenklaps de rijks veldwachter in de zaal! Nog nooit werd daar een politieagent gezien vóór dezen! Nu weet men dat de drankwet der politie het recht geeft om te komen waar «vergunning» is, maar tot nog toe werd van dat recht geen gebruik gemaakt, wat wel op de meeste sociëteiten in ons land zoo zal wezen. De rijksveldwachter overtuigde zich slechts, dat er geloot werd en verwijderde zich, waarna tegen den kastelein (pachter der sociëteit) pro cesverbaal werd opgemaakt. Met belangstelliug ziet men den verde ren afloop tegemoet. (N. Ct.) Uit Groningen wordt gemeld: Evenals eiken winter wordt ook thans weder van wege de commissie voor spijsuitdeeling aan behoeftige ingezetenen warme spijs verstrekt, en wel drie maal per week; doch ook thans weder wordt van dezen menschlievenden maatregel door sommigen misbruik gemaakt, daar zij de door hen ontvangen «soep- kaarten» voor een spotprijs (men zegt voor één cent zelfs) zoeken te verkoopen. GEMËW8S NIEUWS. De heer de Caron, een million- nair te Brussel, voerde sedert jaren een echtscheiding-proces tegen zijne echtgenoote dat, zeer tot leedwezen van beide partijen, steeds sleepende bleef. Onoverwinnelijke afkeer was het motief van de gevraagde schei ding. Den tweeden dezer maand werd eindelijk de echtscheiding door den rechter uitgesproken en de heer de Caron herdacht die gewichtige ge beurtenis met zijne vrienden door een luisterrijk banket. Toen hij in zijne woning kwam, vond hij er tot zijne ontsteltenis zijne vrouw, die verklaarde dat zij hem waanzinnig lief had en dat zij niet van hem wilde scheiden. Den volgenden morgen aanvaard de het paar een tweede huwelijks reisje naar Nizza en van daar uit verzochten de beide echtelingen hunne wederzijdsche advocaten om tegen de uitgesproken echtscheiding weder te protesteeren. Naar het Britsck Medical Jour nal meldt, zijn er thans reeds 62 personen, die door de gevolgen van dollehonds'beet bedreigd worden onder Pasteur's behandeling. Bismarck's bekende groote «rijkshond» Tyras bevindt zich thans in de «Klinik» der veeartsenijschool te Berlijn. Hij lijdt aan een darm gezwel en werd onder chloroform ge opereerd. Het is niet zeker of hij weder herstelt, want Tyras is reeds negen jaar oud, en op dien leeftijd plegen honden slecht meer tegen operaties te kunnen, daar er dan zoo licht ontsteking bij komt. Te Dresden vierden vierjonge werktuigkundign den verjaardag van een collega, 's Nachts te 2 uur liet laatstgenoemde een revolver, die on gelukkigerwijze geladen was, zien en die bij het overhandigen los brandde, tengevolge waarvan een der jongelieden, die door het schot getroffen was, dood neder viel. Dit voorval maakte op den gastheer zulk een nootlottigen indruk, dat hij, toen de politie op de kamer kwam, en de revolver in beslag wilde nemen, twee schoten op de borst loste en zwaar gewond neder viel. Hoop op behoud bestaat niet meer. De gedoode is de eenige zoon eener weduwe. Een te Lucern verschijnend dag blad deelt het volgende omtrent het transport van het reuzen-kanon van Krupp mede. De reis geschiedt van Essen naar Spezzia (niet naar Turkije); de on derhandelingen die Krupp met de spoorweg - ondernemingen voerde, hebben verscheidene maanden ge duurd en schijnen thans tot een be vredigend resultaat te hebben ge- geleid, zoodat de reis weldra zal kunnen beginnen, die over het Zui- derspoor van Aargau, via Roth Kreaz gaat. Het kanon weegt 121 tonnen of honderd een en twintig duizend ki logram, en de ledige wagen waarop het vervoerd wordt, weegt ongeveer honderdduizend kilogram. Het gevaarte is vijftien meters lang en de grootste doorsnede be draagt negentien decimeters. De wa gen heeft zestien assen, twee en der tig wielen, is drie en twintig meters lang en behoort in eigendom aan de fabriek van Krupp; het voertuig is zeer fraai geconstrueerd en op zoo danige wijze dat de druk der be lading ervan over alle assen gelijk matig verdeeld is, en telkens vier assen een groep vormen die onaf hankelijk van de andere groepen, de krommingen van de baan kan maken waardoor de lengte van den wagen geen beletsel is. Het transport over den bergrug kan met gemak door twee locomo tieven worden verricht, en hoewel de grootste zwaarte op eene voor de bruggen zeer ongunstige wijze in een klein bestek is vervat, behoeft toch geen der nieuwe b-uggen van den Gothard-baan geschoord of ver sterkt te worden. Gisterenmorgen brak in eene dichtbevolkte buurt van Plymouth brand uit. Het vuur verspreidde zich zoo snel, dat 12 menschen verbrand den vóór redding mogelijk was. Een ander die uit het venster sprong, kwam evenzeer om het leven. Twee personen worden bovendien vermist. Het Nordisk Idraetsblad van 4 December bevat de volgende uit daging aan Axel Paulsen door het Nederlandsche Schaatsenrijdersver- bond: Daar ook dezen winter te Ham burg een internationale schaatsen- wedstrijd zal gehouden worden, heb ben wij besloten met onze schaat senrijders daaraan deel te nemen. Wij nemen daarom de vrijheid, u uit te noodigen bij genoemden interna tionalen wedstrijd tegen ons te rijden om «the Speed Championship». Hetzelfde blad brengt de volgen de uitdaging van Axel Paulsen aan de schaatsenrijders: Ik daag bij deze eiken schaatsenrijder, die-mij het recht op den naam van «den snelsten schaatsenrijder der wereld» mocht betwisten, uit in het midden der maand Februari 1886 te Chris- tiania tegen mij te rijden over een afstand van 3 tot 50 Eng. mijlen, Inzet van weerszijden 100 1 et. Ik neem op mij, de baan van op zijn minst eene halve mijl in cmt'ek beschikbaar te hebben. Verdesbled ik aan, mijnen eventueelen tegen standers 25 Lst. voor reiskosten te vergoeden. Een ieder, die deze uitdaging aan neemt, wordt verzocht hiervan vóór den 31n Jan. 1886 bericht te geven aan de redactie van Nordisk Idraets bladaan welke tegelijkertijd vol doende zekerheid voor den inzet gegeven wordt. Wordt deze mijne uitdaging niet aangenomen, dan zal ik het er voor houden, dat niemand mij het recht op den titel van «den snelsten schaat senrijder der wereld» betwist. KOLONIËN. BATAVIA, 9 November. De correspondent van het A. D. v. N. I. in Banjoemas schrijft het volgende Als men hier in het Binnenland zit, vraagt men telkens onwillekeu rig, waarom toch van het biunen- landsch Europeesch element geen partij getrokken kan worden voor het leger. Met groote kosten worden vreemdelingen uit Europa geworven, elementen dikwijls, die weinig ge- wenscht zijn, en die uit dank in de couranten en tijdschriften van hun volk, het land, welks brood zij ge geten hebben, belasteren. En dat, terwijl hier in de Binnenlanden zoo vele Indische jongelui rondloopen, die, zoo zij onder fatsoenlijke chefs, en niet onder de vreemdelingen in het leger geplaatst waren, zeker even goed en beter zouden weten hun plicht te doen. Als scherp schutters zouden zij uitstekende diensten kunnen bewijzen; want van jongs af zijn zij gewoou met het geweer om te gaan. En welk voor deel een klein korps door buitenge wone bedrevenheid in het schieten bezit, hebben de hoereu in de Trans vaal bewezen. Zulke inlandsche jongelui zouden gemakkelijk in de menage zijn. Om brood zou men zich voor hen al thans niet behoeven te bekommeren, en het menu der Europeesche voe ding, dat voor de in Europa gewor ven vreemdelingen hier vooral op expeditie zoo omslachtig is, lacht hen niet eens aan. En ambitie en belangstelling in het land, en ge makkelijker aanraking met alle in landsche bevolkingen, te midden waarvan zij moeten ageeren, of zelfs tegen welke zij als vijand moeten optreden, zou men tienmaal beter vinden bij inheemsche Europeesche soldaten dan bij de vreemdelingen. Als men voor ieder dier recruten evenveel onkosten maken wilde als voor de hierheen gebrachte Euro peesche vreemdelingen zou men hen gemakkelijk kunnen verkrijgen en in afzonderlijke korpsen kunnen for- meeren; terwijl men hen nu maar al te dikwijls bezig ziet met smokkelen van goederen voor Chi- neezen en Arabieren. Bijna zou men soms wenschen, dat wij hier ook een Harderwijk hadden voor Nederland, gelijk Ne derland er een heeft voor hier, om zulke jongelui aan te werven als soldaat. Maar zou het dan toch niet practischer zijn, de Harderwijksche Europeanen in Europa te laten, en hier voor het leger partij te trekken van de jongelui, die hier tot niets goeds opgroeien, dank zij ook al het gebrekkig onderwijs in vele streken, waarin geen verbetering zal komen, zoolang alle contróle ontbreekt, met onbekwame en onbelangstellende commissies van toezicht, en inspec teurs, die zich, zooals hier in de residentie, in geen anderhalf jaar laten zien. Omtrent de tunnel in de lijn Djokjakarta Tjilatjap, op de grens der residentiën Bagelen en Banjoe maas, waarvan de richtingsgalerij den 27en dezer is doorgeslagen, deelt de Mataram het volgende mede. De tunnel is lang 577 M. en wordt volgens de zoogenaamde Belgische methode gebouwd. Eerst wordt een rechthoekig gat gemaakt van 2.60 M. breed en 2 M. hoog, de richtingsgalerij, en daarna 1 M. hooger een tweede van 1.4 M. breed en 2 M. hoog, de bo- vengalerij. Het uitgebroken en uit gesprongen gesteente wordt op een dubbel hulpspoor met wagentjes naar buiten gebracht. Uit de boven- galerij wordt rechts en links de ruimte gevormd voor het gewelf, dat in natuurlijken bergsteen gemet seld wordt. Na het gewelf volgt de verdere verbreeding van de richtingsgalerij en het metselen der rechtstanden. Den 23en Mei was de ingraving aan de Oostzijde van de tunnel zoo ver gevorderd, dat met het horen der richtingsgalerij kon worden be gonnen; den 27eu Juni was dit het geval aan de Westzijde. Bij de ontmoeting was de rich tingsgalerij aan de Oostzijde lang 320 M., waaronder 32 M. gemaakt van uit een put, die op 220 M. van den arbeid, was neergelaten; die aan de Westzijde had eene lengte van 257 M. Gemiddeld werd per maand dus 57 en 64 meter uitgebroken, een resultaat, dat de aanvankelijke ver wachtingen omtrent den voortgang van het werk ver heeft overtroffen. De reeders van de in de ha ven van Hongkong gezonken stoo- mer Glenfruin hebben tegen de Ned. Indische stoomvaartmaatschappij een eisch ingesteld van een millioen en vijf duizend dollar schadevergoeding. De maatschappij zal voor de be schadiging van de Camorla zeker een wederzijdschen eisch instellen. De Glenfruin zal door de dokmaat schappij voor 35000 dollars gelicht worden. Men heeft onder water met ontploffende middelen de naar bui ten gebogen en uitstekende stukken platen verwijderd, en zal nu eene houten afsluiting tegen het gat be vestigen en dan het schip leegpom pen. Naar het D. v. N.-I. verneemt, heeft de Conrad weder vier dagen moeten wachten te Djeddah, alwaar eenige honderden Mekka-gangers werden ingescheept. Verreweg 't grootste gedeelte der passagiers leed door dit oponthoud ontzaglijk onder de hitte; de com mandant zag dit, had er blijkbaar mee te doen, doch kon niets uit richten, zoolang- de scheepspapieren weg bleven. Intusschen kwamen de 385 hadji's bij troepjes van 25 5 50 man, soms ook van 3 h 4 man, langzaam aanzeilen. Men kan de stemming der passagiers begrijpen, waarvan sommigen in het bezit wa ren van een schrijven der maat schappij, waarbij hun voor den aan vang der reis verzekerd werd, dat het schip slechts eenige uren in Djeddah zou wachten. Dit dagen wachten op de hadjies staat in scherpe tegenstelling met het feit, dat de commandant van den Prins van Oranjeeenige dagen te voren op de terugreis, uit Genua op den bepaalden tijd was vertrok ken met achterlating van twee jeug dige passagiers, een jong zee-officier en een meisje van 13 jaren, die een kwartier te laat waren gekomen. De Conrad lag toen te Genua; men zag den Prins van Oranje wegstoo- men. en een kwartier later kwamen de beide jongelui op de kade. De directie in Holland, die nu voor de tweede maal blijkt, ten op zichte van de ongemakken van het hadjievervoer verzekeringen te ge ven, die door de uitkomst niet be vestigd worden, begrijpt zeker, hoe voordeelig dit hadjie-vervoer zij, haar belang niet goed. CiriEL DEPARTEMENT. Verleend: Vier maanden verlof naar Europa buiten bezwaar van den lande, ing. met 25 Nov. 1885, aan den ing. Ie kl. bij den dienst der Staatssp. op Java Tb. I'\ A. Delprat en een tweej. verlol naar Europa, wegens meer dan J 5 jaren onafgebroken dienst in deze gewesten, aan den len comm. bij bet dep. van Onderwijs, Eeredienst en Nijverheid, F. D. Meister. MILITAIR DEPARTEMENT. Vrdeend: Een tweej. verlof naar Europa, we gens ziekte, aan den kapt. der inf. T. J. M. F. Mollinger. Brieven, verzonden over de 2e lielft der maand Oct. 1885 en geadresseerd aan on bekende personen: 1. P. Olieman, Aarlanderveen, 2. Mej. C. M. de Holler. Amersfoort. 3. L. de Wolf, Amsterdam. 4. T. B. Bavenswaay, id. 5, Fransen, Arnhem. 6. Helena Beines, Haar lem. 7. Mevr. van der Schalk, id. 8. P. van Kampen, Haarlemmermeer. 9. M. Verhoeven Harderwijk. 10. Krijner, Nij verdal. 11. Mej. A. Vis, Wormerveer. 12 Mej. W. Mijnders,? Van het Hulpkantoor Heemstede, 18. Mecken Amsterdam, id. Zandpoort. 14. J. Maas, Am sterdam. 15. N. van Esterik, Nijmegen. Briefkaarten: 1. Tromp, Amsterdam. 2. Mej, S. Heydeman, id. 3 J. Jansen, id. 4. Marie Biegen, Haarlem. Brieven, verzonden geweest nasr: Amerika 1. W. Bus. Brooklyn, 2. F. L. Messing, Detroit. 3. Th. A. Sevenhuijsen, Columbia. LETTEREN EN KUNST. Men meldt ons uit Wildervank De prijs door de maatschappij „de Katho lieke Illustratie" uitgeloofd voor Bebus no. 1 is ten deel gevallen aan den heer W. J Hegge alhier. Die prijs bestaat, zooals bekend is, uit meubelen, ter keuze van den winner, ter waarde van tweehonderd gulden. LEBER EN VLOOT. De terreinen der legerplaats bij Milligen zijn door Z, M. den Koning ter beschikking van het departement van oorlog gesteld, tot het nemen van een proef met een remonte depot. De Min. van Oorlog heeft het daartoe noodige bedrag van f31.000 op zijn begroo ting gebraoht. Het voornemen bestaat, de inrichting te maken voor 130 paarden, voor een deel op zettelijk daarvoor aan te schaffen 3-jarige voor de bereden artillerie; daar het echter wenschelijk is, dit getal voor een proef niet te groot te nemen, wordt voor dien aankoop nu slechts f 10.000 gevraagd. Hoezeer van oordeel, dat een overdekte rijbaan te Bergen-op-Zoom en de ontworpen werkzaamheden aan de kazerne te Breda dringend noodig zijn, heeft de Minister ech ter, om het eindcijfer niet te verhoogen, die twee posten nu voor een jaar teruggenomen ten behoeve van de remonte-proef, welke ook in hooge mate aan de inlandsche paarden fokkerij zal ten goede komen, De Minster van Koloniën heeft uit voerige inlichtingen gegeven op het adres van den gepensioneerden kapitein der infanterie van het Indisch leger, E. W. Willink Ketjen, over zijn ontslag. Daaruit blijkt, dat adres sant van 3 April 1881 tot 9 Maart 1882 niet minder dan 16 maal door zijn chefs is gestraft geworden. Wegens 11 van die straf fen reclameerde hij bij den krijgsraad. Deze achtte zijn reclamatie slechts in twee geval len geheel gegrond, in drie gevallen gedeel telijk gegrond, in zes gevallen werd door den krijgsraad aanleiding gevonden, om den re clamant een nadere bestralliug op te leggen, wegens verregaande oneerbiedigheid. De eind uitspraken van het Hoog Militair Gerechts hof waren voor den reclamant meermalen ongunstiger dan die van den krijgsraad. Na in bijzonderheden op elk der door de com missie voor de verzoekschriften van de Tweede Kamer geresumeerde 8 punten te hebben ge antwoord, verklaart de Minister, dat adres sant uit den militairen dienst is ontslagen, nadat maar niet omdat hij vooreen raad van onderzoek had terechtgestaan. Hij is ontslagen, omdat het belang van den dienst vorderde, dat hij het leger verliet. lïOöSS^AARTBERICHTEN. Het stoomschip //Prinses Marie" vertrok 12 Dec. van Batavia naar Amsterdam. Het stoomschip //Prins Erederik" van Am- terdam, arriveerde 8 Dec. te Atjeh. Het stoomschip //Utrecht" vertrok 12 Dec. van Batavia naar Botterdam. Het stoomschip ^Madura", kapt. Koning, vertrok ]2 Dec. van Amsterdam naar Java. Het stoomschip //Soenda" arriveerde 13 Dec. des voormiddags van Java te IJmuiden.

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 3