vinden den heer Fortuyn gelegen heid te geven zijne motie te stellen, ja, deze motie in behandeling te ne men, buiten de agenda om, verklaart zoodanige handelwijze te zijn on wettig. Eindelijk geeft de afdeeling Heerenveen aan het nieuwe hoofd bestuur in overweging ten opzichte van dit incident te handelen als ware het niet voorgevallen. Overigens vertrouwt de afdeeling zooveel op de loyauteit van den heer Heldt, dat deze ter wille van de goede zaak zal trachten zoodanige behandeling te vergeven en te ver geten. Tot Voorzitter der afdeeling werd gekozen de heer H. de Boer. Een heel klein voorbeeldje voor het naar men ook daar zegt landbouwende Nederland, dat namelijk het Rijk zoo ontzettend weinig voor dien tak van volkswel vaart doet kan in casu Zwitser land zijn. In het budget der Unie zijn voor 1886 subsidiën opgenomen ten dienste van 3 model-kaasmake rijen, tevens zuivelscholen (resp. 7an 2500, 4000 en 5000 francs); voorts voor het zuivel-proefstation 5000 francs, voor premiën 1000 francs, en voor eenige cursussen over kaas makerij 600 francs. Ter bevordering der runderteelt is uitgetrokken 100,000 francs en voor de paardenfokkerij 50,000 frcs. In ons dierbare, steeds maar rede- neerende vaderland niets van dat alles, niets hoegenaamd. Midden in de landbouw-crisis ellenlange, op niets uitloopende, onpraktische dis- cussiën over het verknippen van ons land in kiesdistricten. En zoo nu en dan maar eens rari nantes etc.) in de Tweede Kamer een.hartelijk en hartig woordje over landbouw belangen. dat door de goedhartige belanghebbenden wordt toegejuicht, en voor het ongeluk wat opwekt, maar uiteenspat als een vuur werkje en niets nalaat, zelfs geen rook, want die waait weg. Niets van dat alles, wij herhalen het, in het landbouwende Neder land, geen enkele cent voor onder wijs in zuivelbereiding, geen cent voor runderteelt, geen cent voor paardenfokkerij van Staatswege, geen enkele cent voor praktisch land- bouw-onderwijs. Alles woest en braak. Eenige honderden guldens voor landbou w-voordrachten, zonder eenig plan of regel. Waarom wij ver oorloven ons deze ernstige vraag trekt de Regeering zich de belan gen der bevolking ten platten lande niet ten langen leste aan? De Neder- landsche landbouwer heeft toch im mers ook zijne rechten (Landb. Ct.) De Snrinaamsche Courant meldt uit Paramaribo, onder dagteekening van 16 November: Gisterenavond had de achtste al- gemeene vergadering van de land en tuinbouwvereeniging «Suriname» plaats. Over de vanille en hare bevruch ting liepen de discussies; ter tafel was een bloesem der vanille voor handen, door den heer Van Campen ter bezichtiging medegebracht. Hier te lande, alwaar de vanille inheemsch is, geschiedt de bevruch ting natuurlijkerwijze, d. w. z. door de insecten die op de vanille azen. In Oost-Indië daarentegen geschiedt de bevruchting altijd kunstmatig, door heel voorzichtig den stamper even tegen de meeldraden te druk ken. Indien de bloesem daarna bin- te vernemen, wilt gij mij dat be loven? Wilt gij? Dan verklaar ik u, dat ik daarin het bewijs zal vinden, dat gij datgene voor mij gevoelt, wat gij mij voortdurend zegt. Minny had tot dusver bijzonder ernstig "gesproken. Wel had Gaston die aangename mededeeling liever op een andere wijze ontvangen, maar het vooruitzichtdat Minny zijn hartstocht zoude beantwoorden, deed hem alle bijzaken uit het oog ver liezen het lag nu slechts aan hem, zich in het volle bezit te stellen van het geluk, dat hij sedert weken had nagejaagd. O, juffrouw Millner, is daar voor nog een bewijs noodig? En al was dit zoo en was het nog veel moeielijker te geven, ik zoude het doen. Hij was opgestaan, om haar hand te vatten; maar Minny stond ook op, en zeide, terwijl zij hem zacht afweerde nen 9 uur tijds verwelkt, zoo is de be vruchting gelukt. De natuurlijke bevruchting ge schiedt drie dagen nadat de bloesem is ontloken. Proeven hier genomen om de bloe sem kunstmatig te bevruchten zijn geslaagd. Zijn er meer bloesems aan denzelfden tak voorhanden, zoo wor den door vele kweekers de overigen weggenomen, ten einde een grooter boom in plaats van meerder kleinen te bekomen. De heer F. Horst deelde mede, dat hij een ramehplant uit zaad, al hier gewonnen, heeft bekomen. Deze mededeeling is zeer belangrijk, om- det een lid der vergadering, die ra.: ehzaad had besteld, het bericht ontving, dat dit niet in Suriname zoude opkomen en hem dus in zijn belang ramehplantjes zouden worden toegezonden. De heer Ad. Horst deelde voorts mede eene rups in de cacaovelden te hebben ontdekt, die nog verniel- zuchtiger dan de rupsen is, en be loofde te willen trachten eenige exemplaren op de volgende verga dering mede te brengen. Voor de volgende vergadering- werden verscheidene belangrijke mededeelingen door eenige leden toe gezegd. Door een noodlotig toeval is Maan dag te Haarlemmermeer het vier jarig kind van den heer G., aan den Spieringweg, te water geraakt en verdronken. Een 20 jaar geleden vertrok een jongmensch van Amsterdam naar Zuid-Amerika. Daar was de fortuin hem zoo gunstig, dat hij weldra genoegzame middelen aan zijne be hoeftige ouders kon toezenden, om ruim te leven. Dezer dagen is hij teruggekeerd Zijn vroegeren patroon te Amsterdam niet vindende is hij dien gaan opzoeken en heeft hem in den Haag in armoedige omstan digheden aangetroffen. Hem heeft hij geheel uit den nood geholpen, en eerlang neemt hij hem naar Zuid-Amerika mede, om hem een rijk bestaan te verschaffen. Door de commissie, welke te Amsterdam warme spijs aan school kinderen verschaft, werden in No vember en worden in December 215 kinderen gevoed. Met 1 Januari kan dit aantal klimmen tot 301. Naar men verneemt, zegt de A. C. is de justitie den vermoede- lijken moordenaar van den heer L'Amblé, in de Zandstraat, te Am sterdam, op het spoor. Dezer dagen werd als eene merk waardigheid vermeld, dat te Zaan dam een dominé voor den kanton rechter eene pleitrede hield voor een ander. Uit Zalt-Bommel wordt nu me degedeeld, dat een dominé voor het kantongerecht aldaar reeds twee malen als advocaat is opgetreden, en dat wel niet in eene kerkelijke of godsdienstige, maar geheel par ticuliere zaak, nl. betreffende eene vordering ingesteld door een notaris tegen een landpachter. De concierge, tevens magazijn meester, van het Departement van waterstaat (gebouw Parkstraat) te 's-Hage, onder wiens beheer de ver missing van eene groote hoeveelheid oud papier ontdekt werd, is in laatst genoemde bediening geschorscht. Dus ik reken er vast op, dat gij het mij mededeelt, en, zoo heden nog een besluit genomen wordt, hoop ik u morgen ochtend te zien. Vaar wel dus! Tot morgen! Gaston greep haar hand en bracht die aan zijn lippen. Tot morgen! zeide hij en verliet de kamer, hoe gaarne hij ook •nog gebleven was. Minny bleef alleen; zij was on beschrijfelijk opgewonden. Wat moest zij beginnen? Hoe den dag van mor gen af te wachten, die aan haar onzekerheid, aan haar bezorgdheid, aan haar vrees een einde zou ma ken of die misschien doen toene men? Zij meende, dat het onmoge lijk was, nog zoo lang te leven, zonder krankzinnig te worden. De terugkomst harer moeder stoor de haar in haar overpeinzingenzij begon haar toilet voor dien avond gereed te maken. Moeder Millner had dadelijk bij haar binnenkomen Men leest in de Amsterdammer: Past op uwe Neuzen! Juffrouw! daar is iemand, die u wenscht te spreken. Laat hem maar in de zijka mer, ik kom. Och, maD, kom even hier; die heer spreekt half Duitsch, zoodat het mij moeielijk valt hem te ver staan. Ik ben zoo vrij u te vragen, of u deze week geen biljet hebt ontvangen. Een bode in den Haag heb ik een heel pak ter hand ge- stelt om die te Voorburg bij de voornaamste ingezetenen rond te brengen, en overal, waar ik kom, weet men niets van zoo'n biljet. Weet u het no. niet van dien besteller? Och neen, wie let daarop; den Haag is zoo grootOm kort te gaan: ik heb theedoeken en handdoeken te koop en best linnen voor oü zoo weinig; bovendien heb ik kleeden, die een geheelen vloer bedekken voor f 1.80 't geheele kleed. Aan stonds komt mijn bediende met en kele goederen. Die theedoeken, kos ten 14 stuivers 't dozijn en de hand doeken 17 stuivers :t dozijn. (De bediende wordt binnengela ten). Mijnheer! u moet nog vier dozijn theedoekjes opschrijven voor den heer W. hierover, en of u zoo goed wilt zijn nog even over dit linnen te komen spreken. (Weg gaat de koopman). De be diende vertelt ons, dat mijnheer op reis was naar Amerika om naar zijne beide broeders te gaan; dat hij onderweg bericht had gekregen dat beiden waren overleden en dat hij nu naar Duitschland wensehte terug te keeren, doch dat hij, om de hooge inkomende rechten, zijne goederen voor een appel en een ei van de hand wensehte te doen. Juffrouw, als u voor een dozijn theedoekjes 25 cents en voor de handdoeken 30 cents per dozijn biedt, krijgt u ze beraald, en zie eens, hier heb ik nog een stuk best linnen voor 52 cents de el, dubbele breedte. Dat kan ik u bepaald re- commandeeren. Ik stond achter den bediende, mijn hoofd schuddende tegen mijne vrouw, die me dan ook zeer goed begreep. De koopman komt terug, prijst zijn waar hemelhoog, en zijn hand langer, om mijne vrouw toch maar in de val te lokken, zegt: «ik zal ruim meten, zoodat u zeker eenige ellen minder betaalt, dan ontvangt.» Om kort te gaan de historie ein digde met het bestellen van twee dozijn theedoekjes en evenveel hand doekjes respectievelijk voor 25 en 30 cents het dozijn. Den volgenden dag zouden die gezonden wordenwant wie toch kon zooveel goederen bij zich dragen! Natuurlijk werden de bestelde goederen, zooals we trouwens kon den denken, niet gezonden. Men zij op zijne goedewant dat het te doen was om het zoogenaamde linnen te slijten, begrijpt licht ieder. Het blad voegt er bij dat het historisch is. In Augustus 1885 werd een bom- schip van de weduwe Biever te Scheveningen, voor Doggersbank door de Engelsche stoomboot Agnes and Louise overvaren, zoodat schip met inventaris enz. verloren gingen. Na beproefde minnelijke schikking, waartoe de heeren Den Breems en Vernée van Scheveningen zich voor een onderzoekenden blik op haar dochter geworpen, zonder dat deze hierop acht gaf. Het stilzwijgen en het vreemde gedrag van het meisje lieten haar moeder geen rust. Wat was er toch, kind vraagde zij op bezorgden toon. Och niets, niets bijzonders, moeder! antwoordde Minny, zon der zich in haar bezigheden te laten storen. Maar gij zijt van daag zoo vreemd. Maak u niet ongerust, moe der, zeide zij. Word in godsnaam niet ziek, mijn kind! Ik geloof dat gij u be zorgd maakt over dingen, waaraan niets te veranderen is; denk liever aan uw toekomst! O, moeder, soms zou men wen- schen, in 't geheel geen toekomst te hebben, en heel, heel ziek te worden en dadelijk te sterven. Maar mijn Hemel! Wat is dat de weduwe naar Hartlepool bega ven, volgde een proces. Het succes van dit proces is voor de weduwe B. groot. Maandag deed de Handelsrecht bank te Londen uitspraak, met het gevolg dat haar f 9960 schadever goeding zal worden uitbetaald, waaronder ook begrepen is, de schade door zeelieden aan kleeren en uit rusting geleden. Gisteren morgen is op de Nieuwe Oostbrug te Rotterdam een 28 h 30- jarig man stervende gevonden. Per brancard naar het politiebureau aan de Kaasmarkt overgebracht, is hij aldaar spoedig overleden. De oor zaak van den dood is onbekend. Het lijk is door de familie herkend. Een winkelier en handelaar in oliezaden, kwam met een vriend in een wagentje van Utrecht rijden. Bij Werkhoven werd een hunner brandlucht gewaar, en kort daarop stond het voertuig in lichte laaie vlam. De geheele bagage verbrand de. De winkelier kwam met eenige brandwonden en zijn vriend met den schrik vrij. De oorzaak van het ongeval kon men niet nagaan. Gistei en had op den weg van Tiel naar Zoelen een ongeluk plaats. Een landbouwer uit Zoelen huis waarts keerende, viel van den boe renwagen en raakte er geheel on der. De wielen gingen hem over het lichaam; zwaar gekneusd werd hij naar zijne woning gebracht. Zijn toestand is bedenkelijk. Eenige jongens te Lienden had den de baldadigheid een voor een kar gespannen paard met sneeuw ballen te werpen. Hierdoor ging het dier op hol en viel een der op de kar zittende personen er af met het ongelukkig gevolg dat een wiel hem over het hoofd ging en ern stige verwondingen veroorzaakte. De toestand van den gekwetste is zeer bedenkelijk. Omtrent het verongelukken van het stoombaggervaartuig Margaux meldt men aan de Midd. Ct. uit Vlissingen eenige bijzonderheden: Nadat het vaartuig, gesleept door de Belgische sleepboot President Kindtgez. Marshall, den 2en Dec. de haven van Vlissingen verlaten had, passeerde men den 3en Dec. 's morgens 9 uur Dover en kwam men te 4 uur des middags van dien dag in de bocht van Dungeness ten anker, omdat het niet mogelijk was tegen de stijve Z.W. koelte en hooge zee in te sleepen. Den Sen Dec., des middags te 4 uren, kwam de wind met eene ma tige koelte uit het Z.O. en vervolg de men de reis, die zich zeer voorspoe dig liet aanzieD; tot 7 Dec. 's mor gens, nadat men Portland gepas seerd was, wind en zee gaandeweg- hevigei werden, zoodat men ge noodzaakt was zeer zacht aan te stoomen. Te 10 uur 's morgens brak de sleeptros; na veel inspanning ge lukte het des middag-s 2 uur dien weder vast te krijgende zee werd gedurig woester zoodat men slechts zeer zacht stoomde en zich er toe bepaalde om het baggervaartuig op zee te houden. Des avonds circa 6 uur brak de sleeptros andermaaltengevolge der diepe duisternis en de hemelhooge zee bestond er geene gelegenheid voor een godslasterlijke taal! Schaam u, Minny, maar dat komt ervan als het ei wijzer wil zijn dan de hen. Ik dacht het al, want de portier heeft mij het een en ander verteld. En wat heeft papa Hierony- mus u dan gezegd? Hij heeft mij gezegd, dat er een jongmensch hier geweest is, die volgens zijn beschrijving niemand anders kon zijn dan die penne... Mijnheer De Langes! viel Minny haar in de rede, zoodat haar moeder in de helft van het woord bleef steken; hij was u altijd zeer welkom, toen wij nog naast elkander woonden; daarom begrijp ik n<et, waarom gij hem nu den toegang tot ons huis zoudt weige ren, terwijl gij mijnheer De Marei het liefst eiken dag zoudt ontvangen. Omdat gij niet begrijpt, wat goed voor u is, moet ik het voor u doen en mij daarnaar regelen. Als gij u naar mijn wenschen wil- een anderen tros op de Margaux vast te maken. Men hield het vaartuig den ge heelen nacht in 't gezicht op een af stand van naar gissing 2 h 3 scheeps lengten en maakte met het aanbre ken van den dag toebereidselen om het weder op sleeptouw te nemen, toen het ten 7 uur eensklaps in de diepte verdween. Hoewel de sleep boot nog volle drie uren op de plaats bleef en vele losse voorwer pen van het vaartuig in het rond drijvende werden gezien, werd van de bemanning, bestaande uit twee personenniets meer ontwaard, zoodat het zeker is, dat beiden hun graf in de golven gevonden hebben. Het baggervaartuig was verzekerd. Te Venloo is Maandagavond om streeks 71/J ure een prachtig en zeldzaam natuurverschijnsel waar genomen. Het donkere luchtruim bood plotseling een gezicht aan alsof een zeer sterk electrisch licht het verlichtte, en daarop zag men in de terstond ingetreden duisternis een helderen bol nederdalen, die uit elkander spatte en van het NO. naar het ZW. een langen rooden gloed achterliet, alsof er een felle brand was uitgebroken. In het gehucht Ees is het be machtigen van wild met wildstrik ken eene gezochte ontspanning voor velen. Men stroopt er zóó sterk, dat de politie er reeds tien bekeuringen heeft gedaan. In het geheel zijn er in de gemeente Borger en aangren zende gemeenten door twee opzie ners der jacht, in compagnie sur- veilleerénde, reeds 26 bekeuringen op overtredingen der jachtwet ge daan, alle in dit jachtseizoen ge pleegd. Maandag was het een dubbel feest in de fabriek van muurtegel tjes van den heer S. Tjallingii te Harlingen. Niet alleen de oudste firmant, de heer D. Tjallingii, doch ook de werkman Barend Oosthuis hadgedurende vijftig jaar zijn diensten aan bovengenoemde inrichting ge wijd. Beiden mochten vele bewijzen van belangstelling ondervinden, Een jeugdige moeder met 4 kleine kinderen kwam dezer dagen te Leeu warden om onderstand vragen. Het was de ongelukkige vrouw van den man, die wegens den moord te Pe- kela gevangen zit. De vrouw werd te Leeuwarden afgewezen, omdat zij in hare woonplaats, Pekela, moet bedeeld worden. Onder geleide van politie namen vrouw en kinderen den terugtocht aan. GEMENGD UIE5JWS. De politie te Rome heeft dezer dagen weder twee opkoopers van kinderen gevat. De een, die agent is van den te Londen wonenden handelaar Tartaglia, had een meisje bij zich dat hij voor 100 fr. en een knaap, dien hij voor 60 fr. had ge kocht, en die hij naar Engeland moest zenden, om daar voor reke ning van hun eigenaren te bedelen. De andere was op het punt van twee kleine jongens naar Frankrijk te zenden, aan zekeren Maselli, wien hij ook nog een meisje leveren zou voor 6 fr. per maand. Omtrent den Maandag jl. door ons vermelden brand in Plymouth (Engeland) deelen de Engelsche bla- det schikken.,.. Misschien geschiedt dat eerder, dan mij lief is, antwoordde Minny op strengen toon en met een die pen zucht. Haar moeder keek bevreesd op, maar Minny had zich zoo diep over den kanten sleep van haar japon ge bogen, dat moeder Millner niets an ders zag dan twee dikke tranen, die op haar kleed vielen; toen zij zich een oogenblik daarna plotse ling weer oprichtte, verliet zij on middellijk de kamer, om haar toilet te voltooien, terwijl moeder Millner, die volstrekt niet wist, wat zij er van moest denken, naar de keuken ging, om daar op de keukenmeid revanche te nemen. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2