Merwede-kanaalwerken binnen Am sterdam, nadat de heer Metelerkamp uitvoerig had aangetoond, dat de vertraging de schuld was van den Minister van Waterstaat. Men schrijft uit 's Hage aan de N. R. Ct. De verbeteringen op telephonisch gebied in den laatsten tijd verkregen, zijn waarlijk verbazend te noemen. Bij het telephonisch overbrengen van muziekwerken, had men echter steeds nog dit groote nadeel, dat de klankkleur (timbre) van verre weg de meeste muziekinstrumenten in een onaangenaam metaalgeluid werd omgezet. De oorzaak dezer verandering van timbre was hoofd zakelijk, dat men verplicht was in de onmiddellijke nabijheid van, of op het toongevend lichaam zelf den telephoon-opvanger of ook de mi- crophoon aan te brengen. Door nu de toontrilliugen in hare actie in de afgesloten luchtruimte op zeer natuurlijke wijze concen- treerende op te vangen, heeft de geluidkundige Lefébre, in het Mu seum «Prins Hendrik» te 's Hage, thans eene der schoonste telephoni- sche muziekoverbrengingen mogen verkrijgen, waarbij het timbre vol komen behouden blijft. Naar meu verneemt is er een brochure ter perse over het beheer der Staatsspoorwegen, in verband met de polemiek tusscheh de hh. mr. H. baron v. d. Goes eu den directeur-generaal Vrolik. De titel zal luidenEen en ander naar aan leiding der jongte brochure van den heer directeur-generaal der Staats spoorwegen, door A. D. Eijssell, voormalig inspecteur der Staats spoorwegmaatschappij Door de Ned. Rijnspoorweg zijn dezer dagen proeven genomen met lampen van de nieuwste con structie ter verlichting der rijtuigen. Het licht van sommige dezer olie lampen is zeer goed. De proeven worden nog steeds voortgezet en de beste lampen zullen in gebruik ge nomen worden. Naar men aan het U. D. me dedeelt, is door den heer B. Erke- lens, te Alfen, lid van de schattings commissie van ongebouwde eigen dommen, tegen den uitgever van het weekblad De Rijnbode, wegens eene in dat blad geplaatste beschou wing over bedoelde schatting, een rechtsvervolging ingesteld, nadat hij genoemden uitgever reeds had uit gedaagd. Na daartoe bekomen machti ging van den Commissaris des Ko- nings in de provincie Gelderland, is dezer dagen door de expediteurs- firma D. G. van Huls te Lobith, met inachtneming van het onlangs verschenen kon. besluit, regelende het vervoer van ontplofbare stoffen, aldaar ingevoerd met de schepen Elise, Derh Gerhard en Voorwaarts 82200 kilo's buskruit, bestemd voor het ministerie van oorlog, benevens 5200 kilo's voor particulier gebruik. Te Tiel is dit jaar opgericht eene fabriek ter bereiding van vruch ten-geleien. Deze industrie was hier te lande nog geheel onbekend. Eenige ingezetenen van Tiel heb ben de noodige gelden om proeven te nemen bijeengebracht, welke uit stekend geslaagd zijn. Deze geleien (Jams) worden in het buitenland vooral van kersen gemaakt, welke, zooals bekend is, uit ons land bij enorme hoeveelheden uitgevoerd worden, om voer verreweg't groot ste gedeelte in conserven omgezet wijze tot een oplossing te brengen; het is mij goed en ik zoude onbe leefd zijn, als ik het weigerde, antwoordde Gaston. Dus gij kunt morgen op mij rekenenDat was alles, wat er tusschen hen gespro ken werd. Mijnheer De Langes groette mij, terwijl hij Gaston zon der zich om hem te bekommeren, den rug toekeerde. En dat noemt gij niets? Gij zegt, dat gij mijn onrust niet kunt begrijpen? O mijn God! Zij verborg het gezicht in beide handen. Maar waarvoor zijt gij dan bang, juffrouw Millner? Maar begrijpt gij dat dan niet Er volgt natuurlijk een duel op. Ik had wel goed gezien, toen zij el kander voor mijn woning ontmoet ten en ik wist wel, dat gij mij het bericht zoudt brengen, dat de uit daging had plaats gevonden! Maar wat nu te doen? Zij zullen niet te worden. Deze conserven worden vervolgens weer in ons land inge voerd. Uit de in Tiel dezen zomer geno men proeven blijkt, dat de aldaar vervaardigde geleien beter zijn dan die uit Engeland en de concurren tie goed doorstaan kunnen. Houdt men in het oog, dat in Engeland honderden werklieden met die industrie hun brood verdienen, dan kan het slechts toegejuicht wor den, dat eenige ondernemende man nen dien tak van nijverheid, welke vooral in de Betuwe zooveel levens vatbaarheid bezit, trachteninheemsch te maken. In de Dinsdag te Assen ge houden vergadering der afd. Assen van het Bond voor algemeen stem recht werden, naar aanleiding van het verslag der afdeelingsvergade- ring te Leeuwarden, uitvoerige dis- cussiën gehouden. Eenstemmig ver klaarde men zich voor het daar be- slotene. Ook te Assen wenscht men wel eene nieuwe vereeniging te stichten, maar zou men gaarne dui delijker omschreven zien, wie al of wie niet stemrecht moeten bezitten, wat nu in art. 1 niet genoegzaam omschreven is. In allen gevalle werd aan 't bestuur opgedragen aan 't afdeelingsbestuur te Leeuwarden adhaesie te betuigen omtrent het beslotene, en daarbij te kennen te geven, dat Assen geheel instemt met de besluiten, die op de verga dering der «Liberale Unie» zijn ge nomen. Het bestuur nam op zich om een verslag dezer bijeenkomst naar de redactie van het orgaan voor «Algemeen Stemrecht» te zen den. Niets meer aan de orde zijnde, werd de bijeenkomst gesloten. Welke is de zin der woorden «brief volgt» in een telegram? Het gold de uitvoering van een verkoop van 2000 centenaars zeme len tegen 12.75 francs het cente naar, waarvan de kooper de ont vangst weigerde, op grond dat in he t telegram alleen van zemelen was gesproken, zonder soortbepa ling of aanduiding van oorsprong. De rechtbank van koophandel te Gent besliste dat, vermits het tele gram, dat de aanneming van den koop aanduidde, eerst werd toege licht door den brief, waarnaar het verwees, de levering gebrekkig was, zoolang niet aan den inhoud van den brief volkomen was voldaan. Dit vonnis werd echter onlangs bij arrest van het hof van appèl te Gent vernietigd, waarbij beslist werd lo. men de toevoeging der woorden «brief volgt» aan het slot van een telegram, door den verkooper tot den kooper gericht, niet kan be schouwen als den zin en de bedoe ling der voorafgaande woorden te beperken of als vrijbrief aan den kooper, om in de correspondentie nieuwe voorwaarden te bepalen, en 2o. dat dit bijzonder het geval is, indien de partijen de gewoonte heb ben de gewisselde dépêches te be vestigen bij brieven, alleen ten doel hebbende de reeds bij telegram vast gestelde voorwaarden nader aan te duiden, en daaraan slechts bepa lingen van accessoiren aard en ge ring belang toe te voegen. (W. v h. Recht.) Uit Suriname wordt gemeld, dat in gronden, nabij de Boven-Sa- ramacca gelegen, belangrijke hoe veelheden goud zijn gevonden. Gisterenavond, omstreeks half zes, brak door een onbekende oorzaak, vechtenDat zal niet gebeurenIk wil het niet! Gij bemint mijnneer De Lan ger, juffrouw Minny? Of ik hem bemin? Wat is daaraan gelegen, daar hij mij toch niet bemint? antwoordde zij op bitteren toon- Het is vreeselijk! Hoe zal ik het overlevenAls ik maar wist, wat er in die brieven staat, die de aanleiding tot hun vij andschap vormenmaar ik weet niets en begrijp niets! Het is alles nacht, donkere nacht voor mij! Zij zweeg en keek enkele oogen- blikken wezenloos voor zichLode- wijk zag haar ongerust aan. Waaraan denkt gij - vraagde hij, om dat onaangenaam stilzwij gen te verbreken. Zij antwoordde niets, maar stond plotseling op en zeide Ik dank u van harte voor den grooten dienst, dien gij mij hebt bewezen. Ik hoop, dat ik kan voor- te Haarlemmermeer een geweldige brand uit in de aan den IJ weg ge legen boerderij van den heer C., gehuurd door C. L. Hetgebouw, de bijbehoorende stal len, 60,000 KG. hooi, alsmede eene aanzienlijke hoeveelheid boonen en tarwe, werden een prooi der vlam men; slechts enkele meubelen kon den worden gered. Het vee wist men gelukkig in veiligheid te bren gen; een hond is verbrand. De brandweer van de Lynden, (V* uur afstands) kwam eerst te zeven uur opdagen en het duurde toen nog een half uur eer zij water gaf, daar er weinig of geen in de nabijheid was. Slechts een schuur en een berg haver bleven ges: aard. De inboedel was verzekerd. Ongeveer kwart na zeven brak gisterenavond een felle brand uit in de Wijttenbachstraat te Amsterdam. Hij ontstond door het omvallen van een petroleumlamp op de eerste ver dieping. Het achtergedeelte van het perceel stond weldra in lichtte laaie vlam en brandde geheel uit. De be woners konden zich niet dan met groote moeite redden. Doordat de brandweer ijlings aanrukte en met 4 stoomspuiten en 3 handspuiten benevens een brandkraan dienst deed, bekwamen de belende perceelen wei nig schade. Met de ladder bereikten de mannen van de brandweer het bovengedeelte van het brandende huis, daar de trappen reeds door de vlam van alle kanten waren aan getast. Ten half negen eerst was men den brand meester en een kwar tier later werd het overig gedeelte van het perceel, op last van de bouw-opzichters, omver gehaald, teneinde gevaar voor omvallen te voorkomen. Te half tien rukte de brandweer eerst weer in. De burge meester was op de plaats van het onheil aanwezig. Alles was tegen brandschade ver zekerd. De Amsterdamsche socialisten hebben voor hunne vergaderingen het Volkspark te Amsterdam voor vast in huur genomen. Te Kallantsoog is gisterennacht gestrand eene vischschuit, naar men zegt, van Ostende. Het volk is gered. In den vorigen nacht is in eene onbewoonde gemeubileerde villa aan den Badhuisweg te Scheveningen ingebroken. Naar de eigenaar kan nagaan, hebben de inbrekers niets van eenige beteekenis ontvreemd. Op den derden omloop van den Dom te Utrecht heeft wederom, tot schrik der duiven en machtelooze woede der duivenhouders, een krem (soort valk) zijn verblijf gevestigd. Gisterenmorgen werd Kloppers (vervolgd wegens den kinderroof te Apeldoorn) onder geleide van twee rijksveldwachters per rijtuig naar Arnhem overgebracht. Waarschijnlijk zal deze zaak den 15en der volgende maand voor de arr. rechtbank te Arnhem in behan deling komen. Te Arnhem is de eigenares van eenen modewinkel voor eenige hon derden guldens door hare winkel juffrouw opgelicht. Bij een landbouwer te Einster- komen, wat ik vrees. Ik ga nu met mijn moeder naar huis. ik dank u nogmaals, vicomte. Zij reikte hem de hand, die hij galant aan de lippen bracht, waarop hij wegging. Spoedig daarna ver lieten mevrouw Millner en Minny ook den schouwburg. XIX Hoofdstuk. Hoe Minny den nacht had kun nen overleven, begreep zij zelve niet; lang voordat er iemand in huis was opgestaan, had zij het bed reeds verlaten en wachtte angstig den dag af. Gaston had beloofd, haar te zullen mededeelen, wat er gebeuren zoude en met een kloppend hart wachtte zij op zijn komstde eerste morgenuren te 10 uur schenen haar een eeuwigheid toe en toen zij op dit uur nog niemand gezien had, schreef zij eenige woorden op een kaartje en verzocht Gaston, haar wold is eene glasruit uitgesneden, waardoor een dief toegang tot het huis wist te verkrijgen. Het is hem echter niet gelukt eenig geld mach tig te worden, ofschoon sporen van bemodderd schoeisel waren waar te nemen tot bij de secretaire. De inboedel, kleederen enz. bleven on aangeroerd. Woensdagnamiddag ten ongeveer 6 ure is te 's-Hertogenbosch brand ontstaan in de woning van den ho venier Van der Heijden, staande in eene smalle steeg in de onmiddel lijke nabijheid van het paleis van justitie en het kantoor van den rijks ontvanger. Binnen het kortst moge lijk verwijl waren acht spuiten ter plaatse, en in minder dan een uur tijds was men de vlammen meester. Het gebouw heeft veel geleden, en, vooral door het water, ook de in boedel, die niet verzekerd was. De oorzaak van den brand is onbekend. Te Grevenbicht is Woensdag door een schipper het lijk opgevischt van een onbekend persoon van middel baren leeftijd, met zwarten knevel en gekleed in zwarten jas, dito broek en pantoffels. Het lijk schijnt reeds langen tijd in het water te hebben gelegen. Ter aanvulling van dit bericht, schrijft men uit Sittard, dat op het lijk eene groote wonde aan 't ach terhoofd is bevondendat verder door den met de lijkschouwing be lasten geneesheer is geconstateerd, dat volgens zijn gevoelen de per soon in Kwestie eerst na zijn over lijden te water is geraakt; ten ge volge waarvan het lijk op last der justitie te Maastricht in eene ver zegelde kist, onder begeleiding der maréchaussées te Sittard, naar de ziekeninrichting Calvarienherg te Maastricht is vervoerd, om aldaar aan een nader onderzoek te worden onderworpen. In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben grove baldadighe den plaats gehad te Neeritter. Bij den R. K. pastoor werd een tuinmuur gedeeltelijk omvergehaald en de tuin grootendeels verwoest. Van daar schijnt men naar den tuin van den brouwer W. getrokken te zijn. Eene bank, stoelen en eene tuintafel, alsook eene kar, werden van daar medegenomen en vond men later in de Neerittersche heek. Het onderzoek heeft nog niet tot de ontdekking der daders geleid. In de Groote Compagnons-venen onder Appelscha en Eochteloo werd in den gouden tijd der boekweit- bouw, voor een dertigtal jaren on geveer, voor f 50,000 aan veenboek- weit verbouwd. Dat was in den tijd toen men nog f8 en f 9 voor de H.L. bekwam, en ieder du3 gebruik maakte van de vergunning der be stuurders van die venen, om boek weitakkers op die gronden aan te leggen, met beding dat men afstand deed der zoogen. «garve»men moest nl. van iedere 5 garven er eene aan genoemde bestuurders af leveren, voor het gebruik van den grond. Toentertijde bedroeg dan ook de waarde dezer «garve» meerma len f10,000 'sjaars; en meerdere ingezetenen hebben grootendeels aan dien veen-boekweitbouw hun op komst te danken. Toen verleden jaar nog eens een ouderwetsch boekweitjaar bleek te zoo spoedig mogelijk te komen be zoeken. Nauwelijks was de knecht, die het briefje bezorgd had, terug gekeerd, of zij hoorde een rijtuig voor haar deur stilhouden en een vluchtige blik door het venster over tuigde haar, dat het Gastons ekwi- page was. Toen de jongeling de salon binnentrad, ontstelde hij, Minny zag er geheel ontdaan uit: haar gezwollen oogen bewezen, dat zij een slapeloozen nacht had doorge bracht; haar gezicht was doodsbleek en geheel haar uiterlijk zoude doen vermoeden, dat zij kort te voren van een zware ziekte hersteld was. Maar wat is er dan toch ge beurd, juffrouw Minny? riep Gaston uit, toen hij haar zag. Men zoude u nauweliiks herkennen! Spreek toch, juffrouw Minny, wat is er de reden van? Die wilde ik juist van uhoo- ren, daarom verzocht ik u, bij mij te komen. zijn, hebben opnieuw velen van dat nog steeds bestaande recht gebruik gemaakt, en zijn er vele akkers tot boekzaai gereed gemaakt. Jammer dat het resultaat in dit sei zoen zoo treurig is. GEMENGD NIEUWS. Voor eenige jaren overleed te Parijs markies De M., die een eigen handig geschreven testament naliet, dat met de volgende woorden ein digde Als een bewijs, dat ik mijne beide neven Charles en Henri zeer gene gen ben, «je lègue chacun d'eux (of deux) cent mille francs» (lega teer ik aan elk hunner (d'eux) 100,000 francs, of: legateer ik elk 200,000 (deux cent mille) francs. Het testament was, nog nat zijnde, toegevouwen, waardoor verscheidene letters vlekten. De voornaamste erf genaam beweerde, dat de apostrophe (d'eux) werkelijk geschreven was, terwijl de beide neven volhielden, dat het maar een inktvlek was. Deze laatsten wisten hunne mee ning ingang te doen vinden, zoodat deze ongelukkige apostrophe den hoofderfgenaam 200,000 francs kost. De executie van Riel, het hoofd van den laatsten Mestiezen- opstand in Canada, is verleden week gevolgd door die van acht Indianen, welke aan dien opstand deelgeno men en in koele bloede bijna de geheele blanke bevolking van Kik- kermeer vermoord hadden. De politieagenten in Berlijn wor den nu met revolvers gewapend. Zevenduizend mark zijn dezer da gen beschikbaar gesteld voor het aanschaffen van 350 revolvers, die hoogstens 20 mark per stuk moeten kosten en die in 1886 zullen uit gedeeld worden. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bevo len, dat de politie-agenten, met het oog op de gevaren, waaraan zij blootstaan, gewapend zullen wor den, zooals dat in andere groote steden het geval is. Zoo zijn bijv. in Parijs de Gardiens de la Paix en in New-York de policemen en de detectives reeds lang met vuur wapens gewapend. Over onvoldoende kennis van de eerste beginselen der aardrijks kunde wordt af en toe in alle lan den geklaagd, en dat de Denen in dit opzicht niet boven andere volken uitmunten is onlangs gebleken bij een examen van recruten voor le ger en vloot. Toen b. v. den manschappen van de lijfwacht naar de hoofdstad van Zweden werd gevraagd, werden Amsterdam, Parijs, St. Petersburg, Londen, Madrid en Constantinopel onder de antwoorden genoemd. De voornaamste steden van Dene marken waren, volgens de wakkere krijgers: Londen, Weenen, Parijs en Berlijn, en de voornaamste ge deelten van dat land: Amerika, Indië, Afrika, Australië en Europa. De antwoordden bij dat examen hebben algemeene verontwaardi ging verwekt, te meer omdat ver scheidene der ergsten onder die knappe bollen onderwijzers ten plat ten lande zijn! Bij Bridgend, in Wales, is we der een groote hoeveelheid dynamiet gestolen uit een magazijn, waar de ontplofbare stof bewaard werd voor het gebruik in mijnen. Prof. Nussbaum te Mtinchen kreeg elf jaren geleden een knaap Van mij? vraagde Gaston. Ik bid u, antwoord zonder om wegen, en zonder mrj iets te ver bergen, op mijn vragen. Toen gij gister namiddag mijnheer De Lan ges hier beneden ontmoet hebt, sprak gij af, elkander in de club te ont moeten. Gaston wilde haar in de rede vallen. O, mijnheer De Marei, als ik u niet geheel onverschillig ben, zoek dan, wat ik u bidden mag, geen uitvluchten. Ik weet, dat gij elkan der ontmoet hebt, dat mijnheer De Langes in de club bij u geweest is. Mijnheer De Mallepeyre heeft het mij medegedeeld, gijziet, dat ik alles weet. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2