ia voor de visschers ook niet zonder gevaar, met het oog op de 's nachts binnenkomende atoomschepen. Door eene spoedige uitvoering zou in eene lang gevoelde behoefte voorzien worden, en zou IJmuiden bewijzen de aangewezen plaats voor de visscherij te zijn. Dond rdagavond, tijdens den brand te Haarlemmermeer, zijn uit het brandende perceel verscheidene le vensmiddelen gestolen. De politie doet onderzoek. Voor eenigen tijd hebben de so ciaal-democraten te Amsterdam,naar het H.ilad verneemt, getracht zich in het bierhuis «De Leeuw van Wa terloo» op het Waterlooplein te oefe nen in het schieten met revolvers. Daartoe was in het bovengenoemd bierbuis, zonder verlof van de po litie, eene schietbaan ingericht. Toen de politie dit vernam, heeft zij deze oefeningen verboden. Dezer dagen had de veiling plaats van het kabinet der familie Alewijn. Voor een portret, geschil derd door J. A. Kruseman, werd f4010 betaald. Het was het portret van Cath., E. W. Snouck van Loo sen. De Amsterdamsche Ct. zegt: «Voor dit portret, hoogstens f25 waard, werd zulk eene hooge som betaald, daar het tot iederen prijs moest worden opgekocht, om.te worden verbrand. Die verbranding moet, naar wij vernemen, geschie den ingevolge testamentaire bepa ling der onlangs gestorven zuster van de afgebeelde, waarbij is voor geschreven, dat alle portretten der familie Snouck van Loosen door het vuur vernietigd moeten worden.» Door iemand die onbekend wenscht te blijven, is aan de af- deeling Amsterdam der «vereeniging tot heil des volks» f 3000 geschon ken. Tusscheu twee echtgenooten had Donderdagavond in een uitdra gerij up de Prinsengracht bij de Ege lantiersgracht te Amsterdam, een verwoede strijd plaats. Allerlei aan wezig goed, als kleeden, zeilen, sto ven, werd door elkaar gesmeten. Het dreigement der vrouw, die uitriepik zal je morgen in de cou rant laten zetten, weerhield den man niet alles kort en klein te slaan. Na een wederzijdsche duchtige af rossing, werd eindelijk de deur van het woonhuis gesloten en bemerk ten de honderden toeschouwers van dit treurige tooneel, dat de vrede allengs weer werd hersteld. Voor een der Amsterdamsche kantonrechters verscheen, een paar weken geleden, eene jonge, minder jarige schoone, die 's rechters hulp inriep, om door het zegel van den echt den band tusschen haar en den jongeling harer keuze onverbreek baar vast te knoopen. Reeds lang hadden de gelieven naar dat oogenblik gehaakt. Maar een wreede stiefvader stond in den weg en weigerde haar zijne toestemming. En waarom is hij tegen uw huwelijk? was des kantonrechters vraag. Nu volgde eene opheldering, die in hoofdzaak hierop neerkwamDe stiefvader, voorheen commensaal in moeders woning, was steeds een vurig aanbidder van de jonge maagd geweest. Toen hij vernam, dat haar hart reeds een ander toebehoorde, ver dubbelde zijn hartstocht en hij bleef minder reden, dat meisje te haten? Haar oogen schoten vlammen haar kleine vuisten balden zich krampachtig, en de jaloezie had haar geheel en al in haar macht. Maar wat kan ik tegen haar doen? vervolgde zij vertoornd en op geheel anderen toon; hoe zou ik met haar in het strijdperk treden, nu hij haar bemint! En toch, als die brieven, in plaats van in de han den van een ander, in de mijne vielen, en ik haar er mede kon be dreigen, er mede kon pijnigen, als ik hem daardoor er toe kon bren gen, van haar af te zien, wat een wellust zoude dat zijn, al won ik hem daardoor nog niet voor mij- zelve 1 Minnyriep Gaston uit, op verwijtenden toon, die ook niet ge heel van jaloezie vrij te pleiten was. Maar gij hebt nog nooit be mind 1 riep zij toornig uit. Gij weet nog niet, welk een ellende het arme kind vervolgen met lief desverklaringen, afgewisseld door dreigementen. Zij volhardde bij haar keuze en bleef baar W trouw. Toen kreeg de teleurgestelde minnaar een dui- velsch idee. Als ge mij niet neemt, zult ge hem niet toebehooren, voor ge meerderjarig zijt en de wet u vrij heid geeft. Een, twee, drie begon hij het hof te mak -n aan de 55-jarige mama; lang behoefde hij niet te wachten en het huwelijk werd voltrok ken. Nu was hij de stiefvader van zijn voormalige geliefde geworden en kon dus over haar huwelijk met W. zijn veto uitspreken. De kantonrechter beloofde alles te doen, wat in zijn vermogen was, om het geluk van 't arme meisje te redden. Maar een vriend van den huize, een dillettant-wetgeleerde, was den rechter voos» In overleg met de moeder die eigenlijk niets tegen het trouwplan der dochter had, maar haar echt genoot als levenslang commensaal respecteerde beraamde men 't volgenden plan. Als de kantonrechter uw va der dagvaardt, moet gij die dag vaarding voor hem achterwege hou den. Hij wordt dan bij verstek ge oordeeld, niets tegen het huwelijk te hebben, omdat hij niet ter zit ting is verschenen. Intusschen gaat gij met W. naar 't Stadhuis, en laat u aantee- kenen. Den trouwdag houdt ge ge heim en ge gaat met W... uwe moeder en een paar getuigen naar den ambtenaar van den burgelij ken stand, waar ge een acte ver toont, u door den kantonrechter ge- gen, in plaats van vaders toestem ming. Het plannetje werd ten uitvoer gebracht. De komst van den deur waarder, die de dagvaarding bracht, bleef voor het hoofd des huisge- zins geheim, dank zij de listig heid van de dienstmaagd die«niet thuis» gaf. De rest marcheerde uitstekend. De gefopte papa merkte er niets van, voor den avond van den trouwdag. In zijne woede snelde hij den vol genden morgen naar het kantonge recht maar hij vond luttel troost. «Nu», riep de teleurgestelde uit, «als ik niet bij de dochter kan zijn, wil ik de moeder ook niet meer hebben.» En hij hield woord. Onder geleide van den ingenieur Meijjes bezichtigden de leden van den Raad van Zaandam Donderdag de voltooide werken in de Voor- zaan. De heer Meijjes vertrekt eerst daags als ingenieur naar het Pana ma-kanaal. Bij den slijter B. op de voorhaven te Edam, is Donderdagnacht eene ruit ingeworpen. De politie vond bij haar onderzoek in den winkel een steen,die blijkbaar aan hitte was bloot gesteld geweest. Dit bracht op het spoor van den dader. Het bleek dat een bakkersjongen de baldadigheid had gehad, met een steen uit den oven van ziju baas te werpen. Hij heeft bij den burgemeester eene volledige bekentenis afgelegd. Bij Den Helder is Donderdagavond een arbeider en bij Sloterdijk ter- het is, door iemand versmaad te worden, die men bemint! Het is een hel op aarde! Maar het zal, het mag niet gebeuren! Er is nog één middel.... Wat voor een middel? vroeg Gaston nieuwsgierig. Nog één middel, om mijn me dedingster te verdringen. Gij alleen kunt mij dit aan de hand doen. Ik? Is u veel aan de brieven ge legen Wat zegt gij? riep Gaston verbaasd uit. Minny was opgestaan; er sprak een sombere vastberadenheid uit haar trekken; haar lippen bewogen zich krampachtig en zij was doodsbleek geworden. Gij hebt aan mijn moeder en aan mij gezegd, dat gij mij bemint. Wat stelt gij meer op prijsde brie ven of mij? Gaston was nog niet van zijn ver- zelfdertijd een poldergast door den trein overreden. Beide ongelukkigen waren onmiddellijk dood. Ook te Helder is onder den naam «Vergunning» eene Vereeniging op gericht, welke ten doel heeft aan de belangen van de kleinhandelaars in sterken drank bevorderlijk te zijn. Aanvankelijk zijn reeds 30 leden toegetreden. Een ongehuwde heer te 'sHage werd dezer dagen verrast door eene rekening van banketletters, die men op naam zijner niet bestaande echt- genoote besteld had. Tot aanvulling en verbetering van het bericht van gisteren omtrent eene inbraak in eene villa te Sche- veningen, deelt het Vaderland mede, dat Woensdagavond te halfelf uur de politie bemerkte, dat eene ruit in een onbewoond huis was uitge sneden. Bij onderzoek bleek niets ontvreemd te zijn. In den laatsten tijd neemt het stelen van kippen en eenden onder Delftshaven op schrikbarende wijze toe. Van één eigenaar, wonende in de nabijheid der schietbaan, werden achtereenvolgens niet minder dan 34 eenden gestolen. De bemanning van den Vlaar- dingschen logger Koolemans Beijnen is den 15en Jan. e. k. als getuige voor de rechtbank te Ostende ge dagvaard, ter zake van het moed willig vernielen hunner netten door Belgische visschers. (F.) Nog een derde slachtoffer van de gas-ontsnapping op «Voorburg», te Vucht, is overleden. Gisteren werd door de directie der Ned. Rhijnspoorweg-Mpij. aan den stationsklerk J. W. de Jeeger, te Abkoude, een diploma wegens 25-jarigen trouwen dienst, benevens een geschenk in geld uitgereikt. Woensdagmiddag kwam van het zoogenaamde Meer te Nijmegen naar de Waal aldaar een groote otter zwemmen. Een schipper, die dit zag en onbewust was welk ge vaarlijk roofdier het was, greep hem bij den staart en wierp hem in zijne boot, waar het veel moeite kostte om het woedende dier te houden. Toen men het in eene kooi wilde doen, beet hij een paar der ijzeren spijlen daarvan door als glas. Men voedert hem met visch, die het dier met graagte verslindt. Te Lith is Woensdagnacht door visschers een prachtige zeehond in de netten gevangen. Waarschijnlijk is dit dier door den hoogen water stand in de rivier terecht gekomen. Voor de dierenbescherming: Te Breda werd Woensdag jl. een koe voor een slachter van buiten naar de stad gebracht. Het dier scheen zoo vermoeid, dat het in de Lange Burgstraat neerviel en niet weder kon opstaan. Men heeft toen het arme dier, naar de Bred. Ct. schrijft, van 's morgens 9 uur tot 's namiddags ruim half één geschopt, getrapt, geslagen, aan staart en kop getrokken, kortom alles gedaan om het tot staan te krijgen, zonder dat dit evenwel mocht gelukken. Men is geëindigd met 't geen al bazing bekomendaar hij bleef zwij gen, vervolgde zij Geef mij de brieven, mijnheer De Marei, en ik schenk u voor al tijd mijn hand! Haar gevoelens overmeesterden haar; zij viel voor hem op de knieën en gaf in een krampachtig snikken haar hart lucht. Met opgeheven handen en de oogen vol tranen smeekte zij Ik zal uw trouwe gade zijn, uw slavin en u overal volgen, waarheen gij gaatmijnheer De Marei. Tot aan mijn dood zal ik u dankbaar zijn! Wat mij nog aan liefde voor u ontbreekt, zal dank baarheid vergoeden. Geef mij daar voor de brieven! Gaston was een stap terug ge weken; op zoo iets was hij niet gevat. Hij zag het schoone meisje voor zijn voeten, dat hem angstig en vol hoop aanzag, eu toen greep hij, als door instinct gedreven, in veel vroeger had moeten gebeuren en heeft eindelijk het dier op een wagen geladen en het op die wijze ter plaatse zijner bestemming ge bracht. Foei, 't is schandelijk! Te Maastricht heeft een zesjarig meisje door het vïam vatten van hi ar kleed zulke hevige brand wonden bekomen, dat men voor haar leven vreest. Sedert het begin der week doet de postbode van Wije naar Zwolle zijn dienst per vélocipède. Naar men verneemt, voldoet dit vervoermiddel uitstekend. Vooral bij 't vervoer van pakketten zal het een groot gemak opleveren. Eene vrouw te Lutten, gemeente Ambt-Hardenberg, viel, terwijl zij Woensdagmiddag op den zolder eenige werkzaamheden verrichtte, naar beneden, en was onmiddellijk dood. Te Diepenveen is Woensdag ver dronken een kind van 8 jaren, dat op een kolk liep die met eene dunne ijskorst bedekt was. Door den veldwachter te Oude- schoot is de dief ontdekt van een schaap uit de weide van den heer Stolberg te Oranjewoud, welke dief stal in 1884 is gepleegd. De dief is J. Slot van Noordwolde, die reeds in arrest zit wegens het ontvreem den van vee uit de weide van den heer Wagenaar te Heerenveen. De heer Meijer van Blesdijke Weststel lingwerf, die het gestolen schaap het vorig jaar had gekocht, heeft in Slot den persoon herkend, van wien hij het schaap heeft overge nomen. De persoon, die Dinsdag jl. te Lemmer gevangen genomen werd als verdacht van eene valsche ge tuigenis te hebben afgelegd voor het kantongerecht, heeft zijne schuld reeds bekend. Terwijl Woensdagavond op de bovenzaal van een hotel te Ierseke eene vergadering werd gehouden, opende een der aanwezigen eene deur van een in aanbouw zijnd en nog niet afgesloten balkon, waar schijnlijk om een kijkje over de straat te nemen. Hij had daarbij het ongeluk van eene vrij aanzienlijke hoogte naar beneden te storten en verwondde zich zóó ernstig, dat zijn toestand bedenkelijk moet zijn. De 81-jarige grijsaard J. H. te Winschoten, die verleden week zijn 79-jarige vrouw verliet en met een dienstbode op reis ging, is berouw vol in ziju gezin weergekeerd. Terwijl te Leens een daglooner en zijne vrouw naar de kerk waren, is men in huis gebroken, en heeft ruim 100 gld. uit een kabinet ont vreemd. De arme menschen zijn te beklagen over dit verlies, daar zij deze som door ijverig werken en zuinigheid hadden bijeengespaard. 8EMEM0S NIEUWS. Te Brussel, zijn berichten ont vangen van Luitenant Wisseman, die tegenwoordig een ontdekkings reis doet door den Congo-Vrijstaat in Midden-Afrika. Hij bevond de oevers van de Kassai-rivier tot hare zijn borstzak, om zich te overtui gen, of hij neg in het bezit was van den schat, waarvoor hij Minny, de gevierde zangeres, het schoonste en braafste meisje uit Parijs, tot zijn vrouw kon krijgen. Na een seconde lang nagedacht te hebben, greep hij Minny's handen, richtte haar op, haalde toen een pakje, dat in een stevig couvert was gesloten, te voorschijn en gaf dit aan het meisje; Minny greep het met beide handen aan en nam den kostbaren schat, waarvoor zij haar vrijheid, haar liefde verpandde, in ontvangst. Op hetzelfde oogenblik trad moe der Millner de salon binnen; ver baasd bleef zij in de deuropening staan, en een gelukkig lachje speelde om haar mond, toen zij Gaston her kende, die juist Minny's hand los liet. Met een veelbeteekenenden blik reikte zij hem de hand, die Gaston eenigszins verward drukte, terwijl Minny naar haar kamer snelde, om verbinding met den Congo dichter bevolkt dan eenig ander deel van Afrika; 24 uren lang voer hij tus schen dichte drommen van bloed dorstige kannibalen door, die zich op den oever verzameld hadden en de reizigers begroetten met oorverdoo- vend geschreeuw en bedreigingen. Deze kannibalen behooren tot den Bakoutos-stam. De vrouwen waren zelfs nog woedender en dreigender dan de mannen. De wilden begaven zich eindelijk in groote getale in hunne kanoes en trokken op de rei zigers af. Zij werden na een hard nekkig gevecht, dat zes uren duurde, teruggedreven. Honderden mannen en vrouwen werden gedood. Mevrouw De Lesseps is voor spoedig van een dochter bevallen. De Hongaartche kolonie zond on middellijk een scbriftelijken geluk- wensch aan den 70 jarigen De Les seps en herinnerde hem tegelijk aan eene belofte door hem teBuda-Pest afgelegd. Toen hij daar voor eenige maanden aan het hoofd van een Fransch gezantschap vertoefde, be loofde hij namelijk, bij een feeste lijke gelegenheid, aan zijn twaalfde kind een Hongaarschen voornaam te zullen geven. Een eigenaardige wedstrijd had dezer dagen te Parijs plaats tusschen twee voorname dames. De kwestie was, wie van beiden in een gegeven tijd de meeste woorden kon uitspreken. Beiden lazen manuscrip ten. De een bracht het in 3 uren tot 203,060 woordende tweede echter won het in radheid en bracht het tot 296,310! Naar uit Parijs aan de Berl. Borsen Cor. wordt gemeld, is het jargon der lanterfanters van de bou levards dier stad een woord rijker geworden de «crevés», «gommeux» en «pschutteux» hebben afgedaan en voor de «enbaumés» plaats ge maakt. Het portret dezer enbaumés is al dushet zijn jonge fatten met nauwe paletot-armen, opgeslagen jaskragen, kort en tegen het hoofd geplakt haarzij loopen zoo nonchalant mo gelijk, hebben eene jarapluie, met reusachtigen knop, onder den arm, dragen een geelkleurig overjasje en slenteren den geheelen dag langs de boulevards. De Oberschles. Anz. deelt het verhaal mede van het geen een man te lijden had, die als opnemer bij de volkstelling in Duitschland, dezer dag'en dienst deed. Hij bevond zich in een dorp en begaf zich naar een verafgelegen huis, terwijl het donker en zeer koud was. In de woning zag hij een lichtje branden en hij verheugde er zich op dat hij weder eens in een ver warmd vertrek zouden komen. Nauwelijke betrad onze teller ech ter de hoeve of een hond beet hem in het rechterbeen, en hij snelde, door het ondier achtervolgd, naar de huisdeur. Hij opende die en eene koei loeide hem tegen en versperde hem den weg. Slechts met moeite kon hij den halfdooven bewoner van het huis te voorschijn roepen en eerst toen kon hij zijn plicht doen. Aangezien er geen stoel in het vertrek was, ging onze man aan de tafel staan, om te schrijven. Eens klaps begon dit meubel te wagge.- len; de ambtenaar greep naar zijne papieren, maar reeds zat hij op een den schat achter slot te brengen. Heeft zij «ja» gezegd, mijn heer De Marei? Ja, antwoordde Gaston, kortaf. Dat hebt gij aan mij te dan ken! Het is toch een goed kind! Nu heb ik geen zorg meer, want nu is er van dien pennelikker niets te vreezen. Minny heeft een inko men van vijftigduizend francs per jaar. Weet gij dat, mijnheer De Marei Spoedig kwam Minny weer bin nen en kort daarna nam Gaston af scheid, terwijl hij zijn toekomstige schoonmoeder de hand gaf en de koude en bevende rechterhand van Minny kuste. Mevrouw Millner meende, dat de bleekheid harer dochter een gevolg was van de moeite, die haar het jawoord gekost had, en vond het dientengevolge beter, het meisje niet door vragen of opmerkingen nog meer op te winden, zoodat het arme schepsel spoedig tot baar groote vreugde zich alleen in de kamer bevond. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2