ptiniiiii mm- i Moeder en Zoon. 3e Jaargrang. Woensdag 23 December 1885. No. 757 FEUILLETON. UlNIMKNIiANÜ. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en aipmeene Feestdagen. Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adreBseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het .Buitenland-, (jompaynie Générale de i ublicite Etranyère G. L. DAUB E Sr Co., JOHF. JONES. Sncr., I'ar ijs, SI bis Faubourg Mohtmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum op hei Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per psrsöou. Donateurs eu leden dor Nederiaiidsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op •rtcon vau diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op her Paviljoen. Ingang Dreefzijde ]c deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateur* eden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, knust eu geschiedenis, vosnJ ran Nederland en iweor bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopeud dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 10o uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaai k 1 gulden. Museum der stad Haartooi op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot ]4 October alle werkdagen van 104 uur, vau 15 October tot 14 April op die dagen van 10.1 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op kosteloos va» 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de S jaren worden in het gekocl niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide.— museum in de Damstraat. Geopend dagolijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen vau 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopeud Woensdag, Donderdag, Vrijdag-eu Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geoptli en Zaterdag varc 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag vau 2—3 uur. Toegang (deur Oudegroenrnarkt) vrij. AMiKiHKEft OVERZICHT. In het te Warschau gevoerde iroces tegen de deelnemers aan een ■evolutionnair verbond tegen de naatschappelijke orde, zijn de vrede rechter Bardowsky, de genie-kapi- ein Lury en 4 andere beschuldig- len veroordeeld tot de doodstraf door len strop; 18 personen tot 16jaren Iwangarbeid in de mijnen, twee tot :0 jaren en 8 maanden dwangar- >eid met levenslang verblijf in Si- >erië, en twee tot levenslange ver- tanning naar Siberië. Omtrent het zonderling incident usschen den hertog van Sevilla en le Spaansehe Koningin-regentes ;eeft de Impartial eenige bijzonder- leden. De infant Hendrik van Sevilla is le zoon van den overleden vice- idmiraal Hendrik van Sevilla, een iroeder van Alfonso's vader. Hij vilde Woensdag, toen de Koningin ■an een wandelrit terug kwam, haar :en bezoek breDgen en gaf den delman, die de wacht had, dit te :ennen. De edelman weigerde hem toe te aten, op bevel der regentes, die ermoeid was van den wandelrit. De hertog bleef aandringen, maar e edelman herhaalde kortaf zijne reigering, waarop de hertog op hoo- en toon en zeer heftig sprak van ijne rechten als lid der koninklijke imilie, en de zaak vertelde aan de fficieren van de buitenwacht van et paleis, over welke hij het kom- aando voerde. Hij liet zich zelfs ntvallen, wat er wel van hem te reezen zou zijn, als men hem tot et uiterste bracht. De kolonel, die het regiment van Trif naar het Italiaansch door Dr.... 4) XXe Hoofdstuk. Dat is waar, hij heeft een riefje voor mij achtergelaten. Het briefje moet zeergewich- g geweest zijn, want hij was zoo ven hier, om persoonlijk het ant- roord te vernemen. Gewichtig en toch ook niet, ntwoordde Lodewijk ontwijkende; lijnheer De Langes werkt bij den otaris Fromentin en daarom heeft ij 's morgens zeker 'weinig tijd; &&rom was hij al zoo vroeg hier. Maar was het niet veel meer m de zaak zelve, dat hij zoo vroeg wam? den hertog kommandeerde, gaf ver slag van het tooneel aan den gene- raal-goeverneur vau Madrid en aan den minister van oorlog, waarop de hertog op nonactiviteit gesteld werd. De Impartialeen ministerieel blad, betreurt het, dat juist een lid der koninklijke familie zich jegens de algemeen geëerbiedigde regentes zoo oneerbiedig gedragen heeft. De Standard meldt uit Shanghai, dat een Amerikaansch, Japansch en Chineesch eskader naar Corea ge stevend zijn, waar ernstige onlusten uitgebroken zijn. Dépêche's uit Rangoen melden, dat in Birma de opstand zich uit breidt. De opstandelingen, onder aanvoering van Phongyee, gaan voort met het plunderen en verbran den van dorpen. De Engelschen be ramen een aanval van drie zijden op de rebellen en hebben eene premie uitgeloofd op de uitlevering van Phongyee. Haarlem, 22 December 1885. De inschrijvingen tot het hijeen- brengen van geld om aan behoef tige schoolkinderen warm voedsel te verschaffen hebben hier ter stede de som van circa f 1600 opgebracht, zoodat nu aan 400 kinderen gedu rende dezen wintier drie maal per week krachtig voedsel kan worden gegeven. Deze som strekt weer tot een ver blijdend teeken dat er nog vele per sonen gevonden worden, die tot een goed doel willen medewerken. Aan het departement van ju stitie te 's Hage werd Zaterdag aan besteed het driejarig onderhoud van Misschienmaar ik begrijp niet.... Dus de zaak is vau veel ge wicht Niet hijzonder. Kunt gij mij ook zeggen, wat er dan gebeurd is? Sedert wanneer zijn de jonge meisjes zoo nieuwsgierig, dat zij zich met dingen bemoeien, die ons hee- ren alleen aangaan vraagde Lo dewijk,terwijlhij te vergeefs trachtte uit te vorschen, wat zijn zuster toch wilde. Maar ik bid u, Lodewijk, zeg mij toch, wat mijnheer De Langes u gevraagd heeft. In plaats van te antwoorden, zag de jongeling zijn zuster met ver baasde blikken aan; zóó ernstig en zóó angstig had hij Valentine nog nooit gezien, zij, die altijd zoo dartel en levenslustig was. Er kwam een gedachte bij hem op, die hem deed schrikken. het rechtsgebouw en het huis van verzekering alhier. Minste inschrij ver was de heer S. B. Peyra alhier voor f4441. Een der hoofdbuizen der water leiding, waardoor Amsterdam van duinwater voorzien wordt, is giste renmorgen aan den Heerensingel alhier gesproDgen. De afdeeling Haarlem van de Nedeil. Vereeniging tot afschaffing van sterken drank hield gisteren avond in de bovenzaal van het «Nut» weder eene openbare vergadering. De voorzitter, de heer H. Zeeman, die dezen avond als spreker zou op treden, opende de bijeenkomst met eene toespraak tot de aanwezigen, waarbij hij, er op wijzende dat deze openbare vergadering de laatste in dit jaar was, den wensch uitsprak, dat de gehouden bijeenkomsten nut mochten hebben gesticht en meer personen als leden zouden toetreden tot deze vereenigiDg, die zich het bevorderen van het heil en het le vensgeluk des volks, door te strijden tegen het drankmisbruik, ten doel stelde. Voor dezen avond had spreker tot voordracht gekozen een schets uit «Burgerluidjes», van den wel bekenden schrijver Justus vau Mau- rik, daar bezigheden voor eene ver gadering van de afdeeling der ver eeniging te 's Hage, waarin hij den volgenden avond als spreker zou optreden, hem hadden verhinderd, om, zooals hij gewoon was, zelve eene bijdrage te leveren. In zijn gewonen boeienden ver haaltrant droeg spreker, na eene korte inleiding, waarin hij nogmaals de dronkenschap geeselde als den weg tot alle ellende en verdierlij- king van den mensch, genoemde schets voor, waarin een dronkemans schandaal wordt behandeld en de Gij zijt in hooge mate beangst, zeide hij toen ernstig, en ik ge voel mij genoodzaakt, u te vragen, wat dat te beteekenen heeft. Vraag het niet, antwoordde Valentine, want ik wilde u het, zonder te vragen, reeds mededee- len; ik bemin den heer De Lan ges Haar bleek gelaat werd purper rood bii deze bekentenis. Wat zegt gij daar Valentine? Gij riep Lodewijk verschrikt en bijna toornig uit. Zij glimlachte treurig. Ja, zeide zij, ik bemin hem en heb hem dit gisteren he kend. Lodewijk stond als door den blik sem getroffen, toen hij dit hoorde. Maar dat is niet mogelijk ik kan het niet gelooven! riep hij uit. Wij weten niet eens, wie die mijnheer De Langes is. Het toeval heeft hem met ons in kennis schrijver de personen, die er bij te genwoordig waren, zeiven spreken laat, en in welke schets de toe standen voorkomendoor spreker als den laagsten staat van 's men- schen verdierlijking gekenmerkt. Dit half ernstig, half luimig ver haal, in denzelfden geest voorge dragen, boeide niet weinig de aan dacht der toehoorders. Na afloop dankte een der be stuursleden den heer Zeeman voor zijne bijdrage en drukte vervolgens deu wensch uit, dat meerderen zich mochten aansluiten bij deze vereeni ging, die zich zoo zeer de bestrij ding van een kwaal ten taak stelt, die bij ons volk, helaas, zoo diep heeft wortelgeschoten. Ten slotte konden alle aanwezi gs n zich aan de bestuurstafel een almanak der Vereeniging tegen ge ringen prijs aanschaffen- De afdeeling Haarlem heeft dit jaar veel gedaan, waarvoor wij haar dank zijn verschuldigd; met kracht heeft zij tot bereiking van haar schoon doel gearbeid. Mogeu nog velen zich aansluiten en op die wijze door een geringen geldelijken doch grooten moreelen steun de Vereeniging haar arbeid verlichten en bevorderen. De heer L. J. du Celliée Muller, hoofd-ingenieur van den waterstaat alhier, is door den Pre sident der Eransche Republiek be noemd tot ridder der Orde van het Legioen van Eer. Bij koninkl. besluit is tot rechter plaatsvervanger in de arr. rechtbank alhier benoemd mr. J. Enschedé Jz. advocaat. In het Nutsgehouw alhier had Zaterdag jl. de laatste vergadering in dit jaar plaats van de afdeeling Haarlem van het N. O. G. Deze vergadering droeg een feestelijk gebracht; maar dat is toch niet vol doende. Gij zult het wel spoedig be grijpen, zeide zijn zuster, en dan zult gij mij ook recht laten wedervaren, en toestemmen, dat de dochter van den graaf De Malle- peyre niet lichtvaardig haar liefde wegschenkt. Maar laten wij nu alle verklaringen laten rusten en terug komen op de vraag, die van veel meer gewicht iswat had mijnheer De Langes u te vragen? Dat kan ik u niet zeggen, Valentine. Dan dwingt gij mij, er naar te radenmijnheer De Langes heeft woorden gehad met den heer De Marei, en daarop is een uitdaging gevolgd, en nu vraagt mijnheer De Langes u, om zijn getuige te zijn. Is dat niet zoo? Hoe weet gij dat? Lodewijk zag zijn zuster verbaasd aan. Het voor weinige weken nog karakter. Na afdoening van eenige werkzaamheden: het verkiezen van den heer P. D. Graaf tot lid van het bestuur en voorts de benoeming van den heer J. Spaan tot afge vaardigde ter gewestelijke vergade ring, werd een uitgebreid program ma, dat behalve een veertiental letterkundige en muzikale voordrach ten, twee operettes en een blijspel bevatte, ten uitvoer gebracht. Onder leiding van den heer C. Sorgdrager liep deze vergadering naar aller genoegen ten einde. De leden der afdeeling hadden geen moeite ontzien om deze samenkomst zoo aangenaam mogelijk te doen zijn; de dames hadden zich voor deze gelegenheid zeer verdienstelijk ge maakt. Het was een avond die alle aanwezigen zich zeker nog lang met genoegen zullen herinneren. Blijkens achterstaande adver tentie is de vereeniging «Bilderdijk» alhier, voornemens, 18 Januari a. s. eene liefdadigheidsvoorstelling te geven, waarvoor een lijst zal circu- leeren en een ten huize ,van den president, Auegang 18, is neerge legd. De opbrengst komt ten bate van een aantal der armste gezinnen te dezer stede. Het doel is om een bescheiden aantal armen goed, in plaats van een groot aantal onvoldoende, te helpen. We juichen deze zienswijze der vereeniging zeer toe en we ge looven dat velen dit met ons zullen doen. Moge eene ruime inteekemng daar van ten bewijze strekken De sociaal-democraten te Amster dam hadden tegen Zondag jl. te half een eene vergadering belegd in het zoogenaamde Volkspark al- zoo zorgelooze meisje was nu een helderziende vrouw geworden, die met een vasten wil op haar doel afging, en zich door niets van den rechten weg liet afbrengen. Valentine begreep, dat zij goed geraden had en vervolgde Niemand heeft mij dit gezegd, behalve de liefde; het tweegevecht is dus een afgesproken zaak tus- sehen die heiden? Lodewijk begreep thans, dat hij zich aan de vragen zijner zuster niet kon onttrekken en dat het beter was, haar alles te zeggen, wat hij wist, en haar op die wijze haar overdreven bezorgdheid te ontnemen. Gij hebt goed geraden, ant woordde hij, mijnheer De Lan ges is hij mij geweest, om te vragen, of ik zijn getuige bij het duel wilde zijn en ik heb hem dit belooid. Maar gij behoeft u niet ongerust te ma ken, vervolgde hij, toen hij het angstige gelaat zijner zuster zag.

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1