aanvrage te doen vóór ot uiterlijk op 9 Januari a. s., aan het adres der commissie voor de Koninklijke subsidiën, Arti et Amicitice, Rokin, te Amsterdam. De St.-Cl. no. 302 bevat een Konink. Besluit, waarbij de Minister van Waterstaat gemachtigd wordt, als proef, de Rijkstelegraaf beschik baar te stellen voor het overbren gen der namen van hen, die zich daartoe op 31 December 1885 en 1 Januari 1886 aanmelden tegen een vasten prijs van 10 cents voor iede- ren naam, en voorts op de voorwaar den, door den minister, tot verzeke ring van den goeden gang van den gewonen telegraafdienst, te stellen. Uit eene, in dezelfde St.-Ct. op genomen, bekendmaking blijkt, dat de nieuwjaarskaarten uitsluitend bij de Rijkstelegraafkantoren worden aangenomen en alleen gericht kun nen zijn aan geadresseerden in plaat sen, waar Nederlandsche Rijkstele graafkantoren zijn gevestigd. Be zorging buiten den gewonen b-stel- kring der kantoren van bestemming vindt niet plaats. De aanbieding van nieuwjaars kaarten zal, behalve op 1 Januari, ook kunnen geschieden op 31 De cember a. s. De kaarten mogen alleen den naam van den geadresseerde en diens woonplaats, alsmede den naam van den afzender bevatten, zonder toe voeging van de letters «jt. of dergelijke. Aanduidingen van den afzender of de afzenders, zooals «Smit en familie» «de heer en me vrouw Prins», «Willem en Mina», alsook de bijvoeging van den zoo veel mogelijk verkorten titel des af zenders, zoo dit verlangd wordt, zijn geoorloofd. De naam der plaats van afzending wordt ambtshalve medegeseind. Formulieren voor het schrijven der kaarten zijn ten dienste van het pu bliek bij de rijkstelegraafkantoren beschikbaar. Aanbieding op de ge bruikelijke naamkaartjes of op losse minuten is intusschen niet verboden. De prijs van elke nieuwjaarskaart is tien cent, onafhankelijk van het aantal woorden. De aflevering ter plaatse van be stemming, ook van de op 31 De cember aangeboden kaartenge schiedt indien eenigszins mogelijk, op 1 Januari, zonder omslag en zonder ontvangbewijs te vorderen. De uitwerping van den beer Heldt heeft aan de Amsterdamsche steenhouwersvereeniging «Eendracht maakt macht» aanleiding gegeven zich af te scheiden van het «Bond voor Alg. Kies- en Stemrecht.» De Vereeniging blijft echter naar algemeen kies- en stemrecht streven. De jonge kunstenaar Pier Pander, de eerste beeldhouwer, die naar den Nederlandschen «Prix de Rome» met succes meedong en door de jury van beoordeeiing met warme overtuiging aan de Regeering voor dien prijs en het daaraan verbonden jaargeld werd voorgedragen, ligt, naar het D. v. Zuidh. bericht, be denkelijk ziek in 't binnengasthuis te Amsterdam. Daar zal hem de gouden medaille door de commissie uit het bestuur der rijksacademie plechtig worden overhandigd. De eerepenning draagt het welgelijkend borstbeeld van Z. M. den Koning aan de eene zijde, en aan de keer zijde den naam «Pier Pander», om kranst door een lauwertak en het randschrifi «Wedstrijd in de beeldhouwkunst Antonio! Juist, moeder, en daarom heb ik tegen mijn wil uw gesprekken afgeluisterd. Bijna met geweld stiet de gra vin haar dochter van zich af en terwijl zij zich met beide handen voor het hoofd sloeg, riep zij uit: De straf!.... O mijn God! de straf! Dat moest er nog bijkomen, dat kon niet missen! Vader in den Hemel, is het nu genoeg? Maar Valentine had de beide ar men om den hals harer moeder ge slagen, en bedekte haar wangen met kussen, terwijl de tranen van moeder en dochter ineen smolten. Dus gij weet alles? fluis terde de gravin. Ik weet niets, moeder, niets anders, dan dat gij mijn moeder zijt, die ik vurig liefheb De gravin drukte haar dochter krachtig aan haar borst. En Lodewijk? Weet die er aan de Rijksacademie van beeldende kunsten, 1885.» Te Amsterdam bestaat het plan om eene maatschappij op te richten tot aankoop, verkoop en beheer van bezwaarde kapitalen. Men heeft hoofdzakelijk het oog op de kapi talen, ingeschreven in de grootboe- keu der Nationale Schuld en met vruchtgebruik, periodieke uitkeering of andere verbanden of rechten be zwaard. Zeer dikwijls doet zich het geval voor, dat de eigenaars dier be zwaarde kapitalen om verschillende redenen, waarvan de meest voorko mende is, dat men reeds terstond de vrije beschikking over die gelden wil verkrijgen, die kapitalen wen- schen te verkoopen. Zelden wordt dan echter een voldoend aantal koo- pers gevonden, en wel omdat de ka pitalisten meestal niet met juistheid de waarde kunnen bepalen en af- keerig zijn van eene belegging, die moeielijk te realiseeren is. De nieuw op te richten maat schappij nu stelt zich voor, genoemde kapitalen tot een billijken prijs te koopen, niet naar eene schatting van de waarde, gelijk op de meeste vei lingen tegenwoordig geschiedt, maar naar eene juiste berekening. De winst, die de maatschappij zal be halen, zal mede afhankelijk zijn van den prijs, dien zij voor het bezwaarde kapitaal minder betaalt dan de waarde, berekend naar de sterfte- tafels. Evenals bij eene levensver- zekering-maatschappij de regelma tigheid van de winst toeneemt met bet getal verzekerde personen, zal bij deze maatschappij de regelma tigheid grooter worden, naarmate meer kapitalen zijn aangekocht. Een maatschappelijk kapitaal van een millioen gulden wordt als bedrijfs kapitaal voldoende geacht. De heer Dirk Den Hartog te Amsterdam heeft de opdracht ont vangen in de lucifersfabriek van de heeren Mennen en Keunen te Pont- k Mousson in Frankrijk eene elec- trische verlichting van 120 gloei lampen te maken. Voor deze leve ring heeft hij moeten mededingen met Fransche industrieelen. Vele houders van premie-loten laten zich veel te weinig gelegen liggen aan het nazien der uitlotin gen, hetgeen toch hoogst noodza kelijk is ter voorkoming van verlies, dat vooral bij premieleeningen aan zienlijk kan zijn. Ten bewijze hier van kan dienen dat nog verscheiden hoofdprijzen, elk ten bedrage van heele en halve tonnen gouds, on afgehaald liggen, welke sommen door een Fransch blad zeer eigen aardig met den naam «vergeten rijkdommen» zijn betiteld. De firma Bar Co., te Amster dam, Uitgevers van De Kleine Kapitalist, hebben, om daarin te voorzien, besloten met JaDuari a. s. een Reslantenboek uit te geven, waarin de tot 31 December uitge lote seriën van niet minder dan 43 premieleeningen zullen worden ver meld. De geringe prijs van dit hoogst nuttige boekwerk, gedrukt op zwaar papier in 80 formaat, zal zeker veel koopers lokken. Voor de betrekking van ge meente-ontvanger te Groningen, op een jaarwedde van f 3200, bedraagt de borgstelling f 95,000. Het aantal sollicitanten is acht. Maandag is te Haarlemmermeer, afgebrand een huis van A. van Wal- steyn, aan den Sparenwouderweg van? vraagde zij angstig. Lodewijk heeft er niet het minst van vernomen. Gode zij dank! zeide de gravin, terwijl zij de handen vouwde, hij mag het nooit weten! Mis schien gelukt het nog.... gij hebt gelijkkinddat duel mag niet plaats vinden; ik zal er over den ken, misschien vind ik nog wel een middel, om het te voorkomen. Morg-en namiddag! Ik weet het, morgen! De gravin keek nadenkend voor zich, terwijl Valentine haar met be zorgde blikken aanzag. Er werd op de deur geklopt. Het was een dienst meisje, die haar meesteres mede deelde, dat Antonio daar was en haar dadelijk wenschte te spreken. Antonio! zeide de gravin op een toon, die duidelijk bewees, dat dit bericht haar opbeurde, ik kom dadelijk. Misschien zendt God hem op dit oogenblik tot mij, Va- B. 26. De oorzaak is onbekend. Het huis was verzekerd. Door de politie te Sloterdijk is een bedelaar aangehouden, die ruim f1400 en twee horloges bij zich droeg en verdacht wordt niet op eer lijke wijze deze te hebben verkre gen. Bij onderzoek bleek, dat dit alles door bedelen bijeen was ge bracht. Een drogist in de Jodenbreestraat te Amsterdam ontdekte Maandag morgen, dat hij met den gewonen sleutel zijn secretaire niet kon ope nen, waarin hij nog den vorigen avond eenig geld en een bankbil jet van 60 had geborgen. Toen met behulp van den smid de secretaire geopend was, bleek het bankbiljet verdwenen. De politie der 3e sectie van dit feit in kennis gesteld, heeft te vergeefs naar den dader gezocht. Vermoedelijk is de diefstal geschied op een oogenblik, dat de meid de deur open had laten staan. Van zekere Amsterdamsche dame, zegt De Tijdkan men niet be weren, men niet met haar «overweg» kan. Zij wordt door haar slager sedert 50, door haar bakker sedert 48, door haar melkboer en haar schoonmaakster sedert 38 jaren be diend. Haar beide dienstboden heb ben het nog niet verder dan tot 34 en 30 en haar loopknecht tot 30 jaar kunnen brengen. Op de kunstveiling van schil derijen, gisteren te Amsterdam in «de Brakke Grond» gehouden, werden 0. a. de volgende prijzen besteed: Bosboom f1580, Mesdag f1000, Roelofs f 825, Waldorp f 850. Van de buitenlandsche meesters werd een Colame voor f 3400, een Landelle f1125, een Pasini f 8600 verkocht. Door de recherche der politie van de 1ste sectie te Amsterdam werd Maandagavond een persoon aangehouden die, volgens opgege ven signalement, zich te Haarlem schuldig maakte aan diefstal van een horloge. Een koperslagersknecht te Hil versum overkwam Maandagavond een ernstig oDgeluk. Terwijl hij bij een metselaar aldaar, aan het werk was bij het licht eener spirituslamp, geraakte de lamp plotseling in brand en sloeg uiteen, tengevolge waar van de brandende spiritus den man in het aangezicht spatte. Hij bekwam zulke ernstige brandwonden, dat on verwijld geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Een marinier 3e klasse te Nieuwe- diep heeft zijn mes getrokken tegen den sergeant-majoor zijner compag nie en zal zich voor dat feit voor den krijgsraad moesten verantwoor den. Verkeerde uitwerking. Eene ingezetene van Tessel had veel last, dat zijne jonge kippen door ratten werden verslonden. Om verder ver lies te voorkomen, zette hij een vier tal rattenklemmen, welke van eeni- ge buren waren geleend, nabij het kippenhok. Toen hij den volgenden morgen eens ging zien, moest de boer tot zijn ergernis ontdekken, dat in elk der rattenklemmen een kip bekneld zat, wier achterlichaam door de ratten was opgepeuzeld. De man zal nu iets anders moeten bedenken om zijne kipjes tegen de aanvallen der gare ratten te be schermen. lentine; ik zal met hem spreken; bid God, Valentine, dat Hij ons uit den nood redt. Zij kuste haar dochter en snelde naar haar kamer, waar Antonio op haar wachtte. Hij schrikte, toen hij de gravin zoo haastig zag binnen komen. Hij kon niet weten, wat er in het hart zijner meesteres omging, en niemand zou kunnen begrijpen, door welke verschrikkelijke wroe gingen zij gefolterd werd; het ver schrikkelijke, wat zij vijfentwintig- jaar gevreesd had, was nu gebeurd. XXI Hoofdstuk. Toen de gravin zich tegenover den man bevond, die reeds zoovele jaren haar vertrouwen bezat, was zij zich zelve dadelijk weer meester. Ik had u gisteren verwacht, begon zij. Weet gij, wat er in dien tusschentijd gebeurd is? Door de Scheveningsche politie is proces-verbaal opgemaakt tegen een 13-jarigen jongen, die een gouden horlogeketting van zijn patroon heeft gestolen. Door de maréchaussées en gemeente-politie opgespoord, werd de ketting gevonden in de aarde onder een bloempot in de ouderlijke woning, waar hij dien had verstopt. Zaterdag zijn aan de sigarenfabriek van den heer Dobbelman te Rot terdam een 50tal werklieden op staanden voet ontslagen na eene plaats gehad hebbende visitatie. Naar men zegt, zijn eenigen dezer later weder in dienst genomen. Beide kerstdagen zal in het socië teitsgebouw van de Rotterdamsche diergaarde vanwege den pachter der buffetten een kerstboom met tom bola worden geplaatst. De loten worden h 50 cents ver kocht en de opbrengst zal strekken ten bate van het Sophia-kinderzie- kenhuis te Rotterdam. Te Arnhem kreeg een bedelaar aan eene woning een weigerend ant woord. Uit boosheid nam hij een steen op en verbrijzelde een der spie gelruiten. Op den straatweg van Wijhe naar Olst is Maandagavond een boeren arbeider aangevallen en zoodanig met een mes verwond, dat hij on middellijk onder geneeskundige be handeling moest gesteld worden. De dader werd in arrest genomen. Te Maastricht kreeg Zondagavond een man twist met zijn wederhelft. Daar de woordenwisseling nogal hoog liep, had zich een hoopje voor bijgangers voor de woning verza meld. De man die dezen wilde ver wijderen, snelde met een emmer water naar boven om die over de menigte uit te gieten. Door de on besuisdheid, waarmede hij te werk ging, verloor hij het evenwicht en viel hij op straat. De verschrikte omstanders haalden spoedig een ge neesheer, die gelukkig slechts onbe duidende wonden constateerde. Te Maastricht zijn Zondag avond drie sergeanten met een bur ger slaags geweest. Een voorbijgan ger, die de onderofficieren aan maande hunne sabels op te steken, kreeg tot antwoord een sabelhouw op het hoofd, waardoor hem ver wondingen aan hoofd en hals werden toegebracht. De daders, die bij de nadering der politie de vlucht namen, zijn bekend. Te Maastricht had een jonge ling de onvoorzichtigheid bij het wasschen van een paar handschoe nen met behulp van naphta, te dicht bij het vuur te komen, tengevolge waarvan deze licht ontvlambare stof vuur vatte en hij deerlijke brand wonden bekwam. In eene der binnenhavens van Ylissingen liggen gereed, om de reis van daar uit over zee spoedig naar Bordeaux te aanvaarden, eene stoombaggermachine, Cantemc ge naamd, alsmede vier modderpramen no. 1, 2, 3 en 4, om door sleep- booten te worden overgebracht. De genoemde baggermachine is gelijk aan de verongelukte Margaux. Op het landgoed «den Slangen burg» te Ambt-Deutichem is een prachtige vos geschoten. Alles, mevrouw. Henri de Langes en Gaston de Marei zullen morgen duelleeren. Dat weet ik, om drie uur, in het Bois de Vincennes. En de oorzaak ervan zijn mijn brieven. Juist. Dan ben ik verloren Nog niet, mevrouw. Hebt gij dan nog hoop? De hoop verdwijnt, als de jonge De Langes het onderspit delft; over wint hij, dat is te zeg-gen, wordt De Marei gedood, dan zijt gij ge red, en ik geloof, dat de heer De Marei in zijn tegenstander, die in Italië geleerd heeft, den degen te hanteeren, zijn meester gevonden heeft. Ik twijfel niet, of Gaston de Marei zal op de plaats blijven en dan zijt gij gered, mevrouw. De gravin antwoordde niet, maar streek zich met de hand over het voorhoofd. Gerrit Oosterveen, beschuldigd van moord op den onbezoldigden rijksveldwachter De Weerd te Vee- ningen, zal op 21 Januari a. s. voor het Hof te Leeuwarden terecht staan. Zestien getuigen, waaronder twee deskundigen, zullen in deze zaak worden gehoord. Gisteren had bij het rangeeren der treinen te Winterswijk, een per soon, belast met het remmen, het ongeluk tusschen de buffers van twee waggons te geraken, waardoor hij zoodanig gekwetst werd dat men voor het behoud van zijn leven vreest. In vier dagen zijn verleden week te Kloetinge door den beer Patijn van Kloetinge met zijn vrienden 501 hazen geschoten. Inderdaad een zeldzaam groot aantal. Te Garijp (Fr.) bestaat sedert eenigen tijd de grootste oneenigheid tusschen de leerlingen der openbare- en die der christelijke school, zoo zelfs dat de tusschenkomst der po litie noodig geworden is. In het gehucht Laag-Dalem tus schen Spijkschen eu Merwedijk is brand ontstaan door het omvallen van een olielichtje. Twee huizen en twee hooibergen werden door het vuur vernield. Drie stuks vee kwa- en iu de vlammen om. Te Leeuwarden hield Maandag avond in de concertzaal van de Wed. Van der Wielen, de Heer F. Do- mela Nieuwenhuis een voordracht over «de beschavende taak van bet Socialisme». Ongeveer 600 personen waren aanwezig; van de gelegen heid tot discussie werd door een viertal gebruik gemaakt. gëuqd nieuws. Te Luik heeft een merkwaar dige tentoonstelling van aardappelen plaats gehad. De zwaarste woog 1450 grammen. De langste was 32 centimeter. Van de aardappelen, die den prijs wonnen voor den zonder lingsten vorm, had de een den vorm van een buldog, een tweede dien van een laars! In de vorige week was een zeer lange goederentrein van het station Kösen vertrokken, toen de derde waggon er van dérailleerde. Het voertuig bleef geheel buiten de rails, naast den voortsnellenden trein medegaan, verbrijzelde telegraaf palen, bracht schade aan twee brug gen teweeg' en richtte allerlei on heil aan. Een conducteur, die op het dak van een der wagens stond, riep en floot in de grootste ontsteltenis, maar werd niet gehoord. Met zeer groote snelheid rende de trein steeds voort terwijl de ge dérailleerde wagon onophoudelijk mede werd gesleurd. Eindelijk be merkte de machinist wat gebeurd was en hij wist den trein, wellicht op het laatste oogenblik voor eene verschrikkelijke katastrophe, zeer spoedig tot stilstand te brengen. Verscheidene kilometers waren op de beschreven zonderlinge wijze af gelegd. De bewoners der omliggende stre ken hadden met ontzetting het schouwspel ontwaard en ieder oogen blik verwacht, dat de trein geheel zoude dérailleeren en in de rivier of van den spoorwegdijk zoude storten. Het wordt als een wonder be schouwd dat het ongeval zoo goed afliep, en zelfs mannen van het vak verbazen zich er over dat een ont zettende oorzaak zonder het natuur lijk gevolg ervan is gebleven. Neen, riep zij plotseling uit, dat mag niet gebeuren, An tonio! Er heeft al bloed genoeg gevloeid onschuldig bloeden tot nu toe heb ik gezwegen dat is mijn zwaarste schuld; het zou mij het leven kosten, als die Gaston de Marei gedood werd. Antonio zag zijn meesteres onge- loovig aan. Weet gij, wie die heer De Marei is? Neen, weet gij het? Hij koml uit Italië. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2