1ÜVEITENTIIBLAII. Moeder en Zoon. 3 e Jaargang. Dinsdag 29 December 1885. No. 760. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon-en aigemeene feestdagen. AD VERTENTIËN: ALGRMiKN OÏBKZMIHT. FEU1LLETON. GENLAND. mum \iims-1 Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bnreau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: (.ompugme Générale de t ublicite Etrangère G. L. DA UB It Co., JOH. F. JONES. Snor., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montrnartre. Tan 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cent». Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's midd&gs 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijdo 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 centï per persoon. Donateurs eu loden der Nederlaudsclie Maatschappij tor ticvordeiiug van Nijverheid hebben op rtrtoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid up het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateur* «H «den der Nederlandachc Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, 'leden met dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral ?aa Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Foestdageu, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopeiide toegangskaartc» voor een geheel jaai 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend vau 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10S uur togen betaling van 25 cents per prrsoon, alleen op ïondagen kosteloos van 124 unr, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kindereu beneden de 8 jaren worden in hot geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. f,ft/lers museum in de Damstraat'. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen vau 11unr. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag ea Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopssd Woensdag en Zaterdag van 24 nor. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van i2 en Donderdag van 28 uur. Toegang (dour Oudegroenmarkt) vrij. De Fransche Kamer heeft Don derdag met 273 teg"eu 267 stem men, het door de regeeriug aange vraagde bedrag van 30 millioen voor het onderhoud der troepen toege staan. De overige artikelen zijn zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd, waarna het geheele ontwerp met 274 tegen 270 stemmen werd aan genomen. De zitting ging onder groot tu mult uiteen. Tusschen rechter- en linkerzijde hadden talrijke bespre kingen plaats; uit het centrum werd herhaaldelijk de kreet «leve de republiek!» vernomen. De Fransche luitenant-kolonel Herbinger heeft gevraagd, voor een raad van onderzoek gebracht te worden, opdat deze uitspraak zal doen over de «gewoonte van dron kenschap» waarvan hij beschuldigd wordt. Zoodra de officier weder in garnizoen is, zal deze raad bijeen komen, niet echter om het geval van Lang-Son te onderzoeken, maar om na te gaan of de officier ge schikt is om zijne betrekking te blijven bekleeden. De Standard verneemt uit Nisch, dat de insubordinatie in het Ser vische leger toeneemtin de jong ste dagen werden minstens zestig Teservisten gefusilleerd. De Serviërs zullen Pirct Woensdag a. s. weder bezetten. Uit Belgrado wordt aan de Standard geseind dat de oorlogs partij krachtig optreedt en meetings organiseert. De verslaggever der Times te Nisch seint, dat eene deputatie van invloedrijke lieden, die de handels- Vrij naar liet Italiaanscb door Dr.... 47) XXI Hoofdstuk. De gravin week verschrikt terug. Pandolfo! riep zij uit, ter wijl haat en schrik op haar gelaat te lezen stonden. Uw dienaar, mevrouwant woordde deze, die weer met zijn geheele koelbloedigheid den toestand overzag. Wat komt gij hier doen? vraagde de gravin. Misschien hetzelfde als gij, mevrouw. Gij stelt zeker belang in brieven, die sommige oude geschie denissen aan het licht konden bren gen. belangen der voornaamste Servische steden vertegenwoordigt, den Ko ning opwacht, om bij dezen aan te dringen op het voortzetten van den oorlog, waartoe de deputatie gelde lijke hulp met veertig millioen fran ken aanbiedt. Indirecte dépêches uit Belgrado maken melding van een krakeel tusschen generaal Horvatovics en den minister van financiëneerst genoemde zou zijn ontslag hebben aangevraagd. De correspondent van de Standard te Belgrado meldt in tegendeel, dat Horvatovics alsook de minister van oorlog het ontslag van den minister van financiën eischen en hem beschuldigen van knoeierijen met zijn broeder, den leverancier van het leger, Petrovics, waardoor deze rijk wordt, terwijl de soldaten gebrek lijden. De meeste ministers van Servië, waaronder de president-minister, pleiten voor het voortzetten van den oorlog in de lente. Aan de Standard wordt uit Nisch gemeld, dat de Bulgaren ontruim den alle stellingen beoosten het Bjelava-gebergte. Bulgaarsche vrij willigers, meestal echter Macedo nische roovt Montenegrijnen en Arnauten, doen dagelijks invallen op Servisch gebied en plunderen de Servische dorpen. Genoemd blad verneemt uit Sofia dat talrijke soldaten nog gewond en half bevroren op de slagvelden ligg-en. De vereeniging van het «Roode Kruis» wendt alle pogin gen tot redding aan. Een schrik wekkende toestand heerst in de Balkanpassen, waar duizenden wol ven rondwaren, en de lieden, die op eenzame posten staan, aanvallen. Dépêches uit Weenen melden dat de Fransche en de Engelsche Ja, antwoordde zij, ik kom hier om de brieven, die gij, om uw eigen wraak te nemen, mijn zoon hebt gegeven, opdat hij, met behulp daarvan en met behulp van uw valsche verhalen, zijn moeder in het ongeluk zou storten. Uw zoon, mevrouw? vroeg Pandolfo lachende, dus gij hebt te Parijs uw kleinen Luigi nog niet vergeten Neen, ik heb hem niet verge ten, en eerst heden, voor een half uur, vernam ik, dat hij nog leeft, dat hij hier woont, en den naam Gaston de Marei draagt; hij weet niet, dat zijn moeder in de nabij heid is, en hij weet ook niet, dat hij haar kende, zonder haar te her kennen. Ik hen hier gekomen, om hem dit te zeggen. En hem om de brieven te vra gen voegde Pandolfo er spottend bij, terwijl hij haar uitvorschend aanzag. leden der militaire commissie be zwaar maakten tegen de bepalingen van den wapenstilstand, dewijl deze onbillijk zou zijn jegens Bulgarije. De meerderheid echter drong op de goedkeuring aau, waarop beiden ein delijk toegaven, omdat de onder handelingen anders gevaar liepen. De Turksclie Regeering gaat voort met de wapening; zij heeft thans 250,000 man onder de wape nen in haar Europeesch gebied. De Norddeutsclie Allgemeine van 24 dezer bevat het handelsverdrag, dat den 20en December tusschen het Duitsche Rijk en het Sultanaat van Zanzibar onderteekend is. Het verdrag heeft vooral rekening ge houden met de wenschen van den handelsstand te Hamburg, die het meest erbij betrokken is, alsmede met de belangen van het pas ver kregen gebied der Oost-Afrikaan- sche Handel-Maatschappij, in zoo verre dat eeoige artikelen, voor de streken, welke onder Duitsch pro tectoraat staan, bestemd, geheel vrij zijn van invoerrechten, als daar zijn landbouwmachines, gereedschappen en materieel voor den aanleg en de exploitatie van spoorwegen en trams. Het Perzische blad Nasret ver neemt uit Bokhara, dat de nieuwe Emir zijn voorgenomen reis naar Taschkend heeft uitgesteld tot de aankomst van den Russischen ge zant, die de eerste Christen zal zijn, aan wien de Bokhareezen verlof geven, zich onder hen te vestigen. De Russische vlag zal op de citadel worden geheschen, en 21 saluut schoten zullen ter eere van den ge zant worden gelost. Deze plechtige ontvangst bewijst alweer, hoe han- Volstrekt niet, mijn zoon be hoeft slechts te weten, dat hij het werktuig is van een man, die slechts door haat en wraakgevoel gedreven wordt, om weer geheel vrij in zijn handelen te worden, en gij zult toch zeker mij niet willen verhinderen, hem dit te zeggen. Neen, maar ik zal slechts een andere geschiedenis vertellen; heeft mevrouw lust, te luisteren naar het geen er voor ongeveer twintig jaren onder mijn oogen voorviel? Ondanks zich zelve luisterde zij aandachtig; het was haar, alsof de man haar volkomen beheerschte. Het verhaal van den vroegeren die naar der geheime politie, maakte haar het gevaarlijke van haar toe stand duidelijk, daar waarheid en leugen zóó behendig dooreen ge mengd waren, dat de arme vrouw nog schuldiger scheen, dan werke lijk het geval was. Trots wilde zij zich oprichten dig en zeker de Russen in Centraal- Azië voorwaarts driogen. Vierhonderd bandieten met twee kanonnen hebben den 21en dezer op vijftien mijlen afstands van het fort Ava. in Birmah een detachement Engelsche cavalerie aangevallen. Infanterie met twee kanonnen is ter versterking gezonden. Haarlem, 28 December 1885. Met de Haarl-.Zandvoort Spoor weg Mij. zijn in de maand Nov. 1885 vervoerd: 4709 passagiers waarvan de opbrengst was f 993.56 van goederen - 387.99 van diversen - 273.47 Totaal f 1655.02 Uitmakende per dag en per kilo meter f 6.49. Op bet Loo was Donderdag middag een kerstboom opgericht voor de Prinses en waren de kin deren van vele ingezetenen daarbij uitgenoodigd. De Minister van Binnenland- sche Zaken geeft kennis dat 's Rijks museum te Amsterdam op Vrijdag 1 Januari 1886 voor het publiek zal gesloten zijn. In het «Nederlandsche Pan opticum» te Amsterdam is een ten toonstelling geopend van ongeveer driehonderd gezichten uit Nederland. Zonder zich te vermoeien kan men dus ons geheele vaderland door reizen. Dit geschiedt door middel van een instrument, onlangs te Parijs uitgevonden, dat wij niet heter kunnen vergelijken dan bij een groote parapluie, die van bin nen verlicht, door een kolossaal en den ellendigen leugenaar vol verachting den rug toewenden, toen de laatste woorden van Pandolfo haar opnieuw terug hielden. Gij ziet, zoo besloot hij, dat ik u niet zal verhinderen, om datgene te doen, wat gij wenscht, maar ik vrees, dat ik zelfs niet eens meer zal behoeven tusschenbeiden te treden, om al uw verwachtingen in duigen te doen rallen. Wat zegt gij daar? riep de gravin verschrikt uit. Al wilde Gaston u de brieven teruggeven, dan zoude hij dat toch niet meer kunnen doen, omdat hij ze niet meer heeft. De gravin uitte een kreet van ontsteltenis. Maar wie heeft ze dan? vraagde zij. Aan wien heeft hij ze gegeven? Behalve hij en gij heeft niemand belang bij het ge heim. Raad er maar niet naar, me- uurwerk in beweging wordt ge bracht. Iedere machine bevat twee en dertig gezichtengephotographeerd door het huis Ferrier et Soulier te Parijs. Wij zagen o. a. afbeeldingen van de Kalverstraat, den Dam, van Scheveningen, Zandvoort, Rotter dam, Groningen, Leeuwarden enz. endaardephotografieën «instantané» zijn genomeD, behoeft het niemand te verwonderen, dat hij of zichzelf, of een zijner vrienden ontmoet, daar de afbeeldingen aan duidelijkheid niets te wenschen overlaten. De «Vereenigiug van het vreem delingenverkeer» heeft 200,000 ex emplaren naar alle werelddeelen verzonden, om den vreemdeling op te wekken, met het eigenaardig schoon van ons land te komen ken nis maken. Deze nieuwe collectie is een groote aanwinst voor het «Panop- ticu De verzameling groepen en beel den is in den laatsten tijd ook nog verrijkt met een nieuwe groep, gevende: een serie recruten, die door een sergeant en een korporaal geoefend worden in de voor hen nog zoo moeilijke kunst van «links om keert» en «rechts om keert». Amsterdammer Nu door de Tweede Kamer onlangs de door de Regeering daar toe voorgestelde subsidie geweigerd is, heeft het «Aardrijkskundig Ge nootschap,» naar men verneemt het plan voor een onderzoekings tocht naar Nieuw-Guinea voorloopig opgegeven. Eerder dan men durfde hopen, wordt eene oplossing van den Atjeh- oorlog aangegeven. In een inge zonden stuk in de Zntjl. Ct. leest men «De Mohammedanen hebben een vrouw, ik zal het u zeggen, hij heeft alle brieven aan een jong meisje gegeven, Minny Millner ge naamd. De gravin zag hem ongeloovig aan. Aan een zangeres? vraag de zij. Ja, aan een zangeres, op wie Gaston smoorlijk verliefd is, en die voor het bezit dier brieven, hem haar hand heeft toegezegd. Dat liegt gij! riep de gra vin toornig uit. Mevrouw is niet lief voor haar onderdanigen dienaar, die alles in het werk stelt, om haar nieuwsgie righeid te bevredigen. Ik kan slechts herhalen, wat ik gezegd heb, maar wil er ook nog bijvoegen, dat Gas ton heden middag aan de bekoor lijke zangeres heeft geschreven, dat hij het offer niet aannam, wat zij uit liefde voor een ander gebracht had, en dat hij haar haar woord terug gaf, dat zij hem niet uit liefde

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1