afschuw van honden en zijn er in den regel zeer bang voor. Een uit stekend middel om schildwachten en wachtposten in Atjeh voor nachte lijke overrompeling te vrijwaren, zou zijn om aan elke wacht een of meer keffertjes te hebben. Elke schildwacht kon er een bij zich hebben, b. v. aan een touwtje er gens vastgebonden. Zoodra de hond begon te blaffen, kon hij losgelaten worden. In alle kazernen is ge woonlijk overvloed van trouwe hon den. Het middel is allereenvoudigst en zou misschien veel onheilen ver hoeden.» Aardig bedacht! Te 's Hage, Leiden en Rotter dam zijn door de politie valsche kwartjes en een valsche gulden in beslag genomen. Het orgaan van den Nederland- schen Bond voor Algemeen Kies- en Stemrecht, uitgegeven door de Propaganda-cluh te Groningen is dezer dagen voor het eerst in nieuwen vorm verschenen. Het heet thaDS Het Orgaan, blad ter eenvoudige bespreking van maatschappelijke vraagstukken, in verband met Alg. Stemrecht. De redactie denkt zoo gaandeweg te hespreken lo. Eene progressive successie belasting. 2o. Eene enkele progressieve in komstenbelasting voor staat, pro vincie en gemeente, ter vervanging van alle bestaande belastingen. oo. Algemeene oefen- en weer- plicht. 4o. Volledige scheiding van kerk en staat. 5o. Algemeen kosteloos onderwijs van staatswege. 60. Kostelooze rechtspleging. 7o. Afschaffing van alle wetten, die aan de vrouw minder rechten toekennen dan aan den man. 80. Wettelijke regeling van; a den kinderarbeid; i den arbeid der vrouw; c het leerlingstelsel; tfden normalen arbeidsdag; e het toerei kend toezicht op werkplaatsen, fa brieken, woningen, levensbehoeften, e. m. a. Dr. Mezger is dezer dagen naar Rome vertrokken. Naar men verneemt is het doel der reis meer een consult, dan een geregelde be handeling van Z. H. den Paus. Een man wonende op het Ra penburg te Amsterdam, heeft zich aan het Bureau van Politie der 4e sectie aldaar aangegeven als schul dig aan het schrijven van een brand brief, dien hij in een bus op de Heerengracht heeft geworpen. Tot nader onderzoek werd hij op het bureau in hechtenis genomen. B. en W. van Amsterdam hebben eenige namen voorgesteld voor straten, enz. Daarvan verdie nen vermelding: Oranje Nassau- plein; Oranje Nassaukade; Oranje Nassaustraat; Frederik Hen drikstraat en Frederik Hendrikplein; - Maria van Reigersbergenstraat; Elsje van Houweningenstraat;- Van Hogendorpstraaten Van Hogen- dorpplein; Van der Duyn van Maasdamstraat; Van Limburg- Stirumstraat en Van Limburg-Sti- rumplein. Vrijdag gat te Amsterdam een heer aan een man, die blijkbaar iets wilde verdienen, een pak te dragen van de Lange Houtstraat naar het Centraal-station. Toen de eigenaar van het pak even in een winkel ging om sigaren te koopen, maar gedreven door een zedelijken druk, had gegeven. Is mevrouw de gravin hiermede tevreden vroeg Pandolfo met een valschen lach. Ik dank u, zeide zij koel en trots; uw woorden stellen mij ook omtrent een andere zaak gerust. Omtrent het duel? Juist, daar de oorzaak ervan is weggenomen of ten minste weg genomen zal worden. Met die zan geres zal wel te onderhandelen zijn, en ik zal haar wel zooveel voor die brieven bieden, dat zij ze mij af zal staan. Daar dan ook de oorzaak van het duel vervalt, zal dit natuurlijk niet plaats vinden. Gij vergist u in beide opzich ten; gij beoordeelt de zangeres ge heel verkeerd, en het duel heeft morgen namiddag zeker plaats. Is dat zeker? Zoo zeker, als ik Pandolfo heet. maakte zieh de drager met het hem toevertrouwde uit de voeten. Hij wordt nog gezocht. Op de Brouwersgracht te Amsterdam heeft een jongen hij een twist zijn makker zoo hevig met een steen op het hoofd geslagen, dat deze ernstig gewond naar hnis moest worden gebracht. Een hesteller van den spoorweg te Den Helder is Woensdagavond bij het vertrek van den laatsten trein aan het station plotseling in eengezakt. Een spoedig daar ter plaatse ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Donderdag werd te Nieuwediep een kabeljauw aan den afslag ge bracht, die na te zijn schoonge maakt ruim 15 kilogr. woog'. Deze kolossus werd door den vischhan- delaar C. Oldenburg aan Z. M.den Koning ten geschenke gezonden. Donderdag telde den Haag onder zijne ingezetenen een 100-jarige in den heer Ch. Enthoven, die 24 De cember 1785 aldaar het eerste le venslicht zag. Hij behoort tot de weinig overgeblevenen uit de dagen van 18131815, en is drager van het zilveren kruis, hetwelk nog maar de borst van zeer enkele Ne derlanders siert. Als men den heer Enthoven met flinken gang door de straten ziet wandelen, aan welke gewoonte hij nog bijna dagelijks getrouw blijft, zou men in hem niet den man her kennen, die eene eeuw geleefd heeft. Als een bewijs welk een aan zienlijk reizigersvervoer gedurende de feestdagen over den Rijnspoor weg plaats had, kan dienen, dat op de gezamenlijke kantoren der maat schappij den dag vóór Kerstmis en den len Kerstdag niet minder dan f 41584, of f 4000 meer dan het vorig jaar ontvangen werd. Herhaaldelijk meldde zich bij de ingezetenen te Delftshaven eene vrouw aan, zich noemende wed. Van Dijk uit Rotterdam, die onder mededeeling van allerhande treurige omstandigheden medelijden trachte op te wekken, om op die wijze in het bezit van geld te geraken. Toen zij zich daartoe dezer dagen weer hij een der ingezetenen aanmeldde, en deze haar uitnoodigde met hem naar het burgerlijk armbestuur te gaan, maakte zij zich eensklaps uit de voeten. Vrijdagavond is een werkman aan boord van een Engelsch stoomschip liggende in de Boompjes te Rotter dam, door den stoker zoodanig tegen het dek gegooid, dat beenbreuk heeft plaats gehad. Hij is naar het ziekenhuis overgebracht, terwijl de dader in arrest is. Voor de opengevallen betrekking van conducteur op de stoomboot Stad Hensden, varende tusschen Heusden en Rotterdam v. v., hebben zich niet minder dan 187 sollecitan- ten aaBgemeld. Er was nog slechts ééne oproeping gedaan. Aan den westelijken oever van den Anna Eriso-polder, den noord westelijk gelegen buitenpolder van Noord-Beveland, is 11. Woensdag eene vrij aanzienlijke afschuiving van den oever voorgekomen. Tegen het oeverwerk zijn inscharingen van Best, ik zal niet trachten, u mijn meening hieromtrent op te dringen; maar niets zal mij verhin deren, Gaston morgen ochtend op te zoeken en hem te smeeken, van het duel af te zien, en met dietooneel- dame zal ik beter kunnen praten dan met u. In allen gevalle doet het mij groot genoegen, dat gij de brie ven niet meer hebt. Zij verliet de kamer. Ik wensch u het meeste suc ces, mevrouw de gravin, riep Pandolfo haar op spottenden toon na, toen zij door den salon ging. Haar rijtuig stond nog beneden, en een kwartier later was zij weer in haar kamer. XXIIe Hoofdstuk. Nadat alle maatregelen voor het duel genomen waren, ging Henri 's avonds naar zijn kamer terug. Volgens den wensch der beide par 20 tot 40 M. ontstaan over eene lengte van ruim 70 M. en bij eene verdieping van bijna 10 M. Te Annen heeft men in een keu ken een dikke oude bunsing gevan gen. Terwijl de bewoners bij de lamp zaten, hoorde men wat aan de deur krabben. In alle stilte werd naar de deur gegaan en kon een paar pooten, die er onder door staken, al verder en verder opgemerkt worden. Spoe dig werd het fraaie dier bemach tigd. Bij het koloniaal werf-depot te Harderwijk wordt sedert 23 Dec. vermist de soldaat Pickel Georg Jo- han, Duitscher, lang 1,72 M., haar rossig, baard geene, oogen grijs, kleeding K. W. A. 297, merkbare teekens geene, gekleed in kapotjas of burgerkleeding. Hij, die een vermist koloniaal te rugbrengt, arresteert of doet arres teeren, ontvangt eene premie van zes gulden. Vrijdagochtend heeft onder Wa- geningen een strooper een zijner makkers in de beenen geschoten. De gekwetste is naar het zieken huis vervoerd. De justitie uit Arn hem heeft een onderzoek ingesteld. Vóór eenige dagen werd in de omstreken van Oosterhout en Was pik veelvuldig oplichterij gepleegd door iemand die voorgaf aardappe len, hooi enz. te willen koopen. doch niets liet afleveren. Deze oplichter schijnt thans Til burg als exploitatie-terrein voor zijne afzetterij te hebben gekozen. Dezer dagen (zoo meldt de T. C.) meldde zich een man, met fatsoen lijk uiterlijk, aan bij de wed. H. in de Reit alhier. Hij gaf voor een groot graankooper te zijn, broeder van den burgemeester van Ouden bosch en neef van den pastoor van Kerkdriel en wist zich goed voor te doen. Van gezegde weduwe kocht hij tegen hoogen prijs eenige hectoliter koren, en begaf zich daarna met den zoon des huizes op weg naar de Hasselt, waar hij nog een vijftal landbouwers in de wolken bracht door zijne dure inkoopen vau graan. Na eenige dagen bleef de graan kooper de gast van de weduwe, liet zich alles goed smaken en... verdween eensklaps, zonder de beleefdheid ge had te hebben afscheid te nemen of den tijd op te geven, wanneer hij het gekochte graan zou komen opmeten, halen en voldoen. Door wijlen mejuffrouw M. Ter Veer is aan de Ned. Hervormde g'emeente te Breda vermaakt een legaat, groot f 1000, waarvan de renten als zakpenningen maande lijks moeten verdeeld worden onder de vrouwtjes van het diaconie-be- stedelinghuis op de Boschstraat te Breda. De heer M. Jansen, secretaris der gemeente Sittard, herdacht Donder dag jl. den dag, waarop hij voor 50 jaren als secretaris dier gemeente werd geïnstalleerd. In een buiten gewone zitting van den gemeente raad werd hem van wege het ge meentebestuur een prachtigen arm stoel en een zilveren inkttoestel aan geboden. Ook van vele particulieren ontving de dienstvaardige a bte- naar tal van geschenken. Des avonds werd de geheele stad geïllumineerd, tijen hadden de getuigen het tijd stip op den volgenden dag bepaald en het uur. in plaats van in den namiddag, op 's morgens acht uur. Wel kiopte zijn pols sneller en liet zijn geweten hem geen rust, maar hij trachtte dit het zwijgen op te leggen door zich zeiven diets te maken, dat hij er toe gedwongen was, om een geheele familie van den ondergang te redden! Maar de stem, die hem aan het verkeerde van de handeling, die hij ging ver richten, herinnerde, zweeg niet. Hij opende het venster, om zijn gedach ten een afleiding te geven. Aan de overzijde was een venster verlicht, en hij wist, dat het Valentine's ka mer was; hij bleef voor het open venster staan en zijn blikken droe gen zijn wenschen en gedachten naar de overzijde. Alsot zij deze boodschap verstaan had, verscheen zij ook op hetzelfde oogenblik aan het venster, drukte het gezicht tegen terwijl het stedelijk muziekkorps den jubilaris een serenade bracht. Door twee maréchaussées der bri gade Alfen op het gehucht Ver hoven onder Gilze (N.-B.) zijn 18 personen achterhaald, ieder met een zak op den rug, waariu te samen ruim 700 K.G. zout geborgen waren, die zij uit België trachtten binnen te smokkelen. Bij het ontwaren der maréchaussées wierpen allen hunne zakken weg, en zetten het op een loopen. Toch gelukte het aan de maréchaussées een der smokkelaars vast te houden. Te Goes heeft eene dame, die door zenuwlijden reeds een paar jaren ge heel en al haar spraakvermogen miste, dit op eens, terwijl zij aan hevige, benauwdheden leed, terugge kregen. Een circa vijfjarig jongelje te Chaam vermaakte zich met het wer pen van eikels naar een jong paard dat langs den weg geleid werd. Plotseling kreeg het van het paard zulk een geweldigen slag; tegen het hoofd, dat het teDgevolge daarvan is overleden. Zaterdag zijn in de Bergkerk te Deventer 70 stoven in brand ge raakt. Er was 's morgens godsdienst oefening gehouden. De koster van de kerk ontdekte het, toen hij de gewone ronde door het gebouw deed, en het gelukte hem met de zijnen, de brandende stoven te blus- schen. Schade werd aan het kerk gebouw niet toegebracht. Het westen en zuidwesten van Drente is tegenwoordig min of meer onveilig door de talrijke bedelaars, die soms meer gebiedend optreden dan voor de bewoners wensche- lijk is. Zoo stond in de vorige week eene weduwe te Hoogersmilde bloot aan de brutale eischen van een drietal stevige kerels, die zich niet met de kleinigheid tevreden stelden, welke door de weduwe meer uit benauwd heid, dan uit liefdadigheid werd verstrekt. Het plan om te Sneek eene hard rijderij op schaatsen op de Brekken te doen plaats hebben op eene ellip tische baan, ten einde te beslissen wie de vlugste rijder van Friesland is, is in eene vergadering van de ijsvereeniging «Sneek» behandeld, maar wegens de groote financieele bezwaren, daaraan verbonden, opge geven. Een voorstel van een der leden, om voor hetzelfde doel nog eene andere poging te beproeven, die minder kostbaar zal zijn, maakt nog een punt van onderzoek uit. Het graankantoor van den heer v. d. B. te Groningen heeft de be taling gestaakt. Het passief bedraagt 2'/a ton en vele handelaars zijn ge ruïneerd. GEMENGD mms. Een voorzichtig rentenier te Char leroi, die zijn bezit tegen dieven wilde beschermen, liet aan den ach terzijde van zijn huis de blinden aan den binnenkant met ijzer beslaan. Terwijl de werklieden hiermede be zig waren, is door de openstaande straatdeur een dief binnengekomen, die in de voorkamer eene secretaire met geweld geopend en daaruit fr. de ruiten en liet daarna het gordijn weder vallen. Henri begaf zich ter ruste met het zalige gevoel, dat zij hem nog had begroet, voor hij haar misschien voor altijd zoude verla ten. Hij sliep onrustig en reeds hij het aanbreken van den dag stond hij op, daar men had afgesproken, zoo vroeg mogelijk de stad te ver laten. Zijn vrienden lieten niet lang op zioh wachten; reeds voor acht uur waren Lodewijk de Mallepeyre en de andere getuige op zijn kamer. Gij ziet, wij zijn op tijd, zeide Lodewijk, maar mogen ook geen oogenblik verliezen, als wij Gaston en zijn vrienden niet willen laten wachten. Dat mag niet gebeuren, ant woordde Henri, ik ben gereed. Zij stapten in Lodewijks rijtuig. De vicomte nam zelf de leidsels in de hand en de paarden vlogen langs den weg, zoodat zij spoedig de laat 3000 in zilver en goud genomen heeft. In de vorige week hebben eenige dieven door middel van braak ten huize van den pannenfahrikant v. H. te Mechelen (Wittem), ontvreemd het geld, aanwezig in de winkellade, benevens eenige kisten sigaren. De politie is de dieven tot heden nog niet op 't spoor. Het bureau van den consul- generaal van Italië te Parijs was dezer dagen de schouwplaats van een rumoerig schandaaltje. Francesco Rosa, een Italiaan en een buitengewoon groote en sterke kerel van twintig jaren vervoegde zich bij het kantoor-personeel en vertelde, op zeer bescheiden wijze, dat hij sedert vijf jaren te Parijs was en het vak van huisschilder uitoefende. Sedert maanden had hij echter geen werk en daarom ver zocht hij, op kosten zijner regee ring, naar Italië te worden terug gezonden. Toen de beambte, die hem te woord stond, hem mededeelde dat de terugreis wel tot lager prijs dan gewoonlijk, maar niet geheel koste loos kon geschieden, was Rosa zeer heftig. Hij verklaarde, dat hij er het recht op had, kosteloos naar zijn geboorteland te worden terugge stuurd en dat hij, als hij niet dade lijk het benoodigde reisgeld ontving, het bureau niet zoude verlaten. Hij ging op een bank zitten en hield het daarop werkelijk van des mor gens elf tot des middags vijf uur uit. Toen men op dit laatste tijdstip het lokaal wilde ontruimen en eene poging deed om Rosa, door middel van geweld buiten de deur te zet ten, viel hij het kantoor-personeel aan en ranselde alleD, die daartoe behoorden, op ongehoorde wijze af, waarna hij alle voorwerpen stuk sloeg, die hij machtig kon worden. Toen hij ten slotte op straat was gedrongen, wierp hij steenen en vuil naar het Italiaansche wapen en ver brijzelde alle vensterruiten van het consulaat. Op dit oogenblik snelden twee politie-agenten toe en grepen hem aan, maar Rosa rukte zich, na beiden mishandeld te hebben, met gemak los en nam de vlucht. De Italiaansche gezant, generaal Menabrea, gaf van het gebeurde kennis aan den prefect van politie, waarop het geheele consulaat door politie-beambten werd omgeven. Rosa kwam werkelijk terug, maar werd thans onmiddellijk gearres teerd en naar de gevangenis ge bracht. Verscheidene zijner kame raden, die de arrestatie vernamen, verschenen den volgenden dag even zeer voor het consulaat en maakten er een geweldig tumult. Zij werden op verzoek van generaal Menabrea gearresteerd, maar later weder op vrije voeten gelaten; Rosa bleef echter in de gevangenis. Een leerlooier die in een dorp in de nabijheid van Koningsbergen woont, was met zijn zoon, een gym nasiast, op de vossenjacht gegaan. Beiden gingen verschillende richtin gen uit en hadden elkander weldra uit het oog verloren. Na eenigen tijd meende de vader achter struiken, die zich heen en weder bewogen, een vos te bemer ken, en hij legde aan en schoot. Op hetzelfde oogenblik weergalmde een hartverscheurende kreet, de man snelde toe en vond zijn kind met verbrijzelden schedel en in zijn bloed badende, liggen. Hoewel Patti, zegt de Köln. Zeit., naar het beweren van per ste huizen van de reuzenstad achter zich hadden. De ongewone toestand waarin de jonge lieden zich bevon den, oefende natuurlijk een grooten invloed op hen uit, zoodat zij Parijs reeds verlaten hadden, voor er een enkel woord gesproken werd. Lode wijk verbrak hét eerst het stilzwij gen, door Henri te vragen, hoe hij zich gevoelde. O, ik gevoel mij heel goed, antwoordde deze met een ernstigen lach, ik wil wel bekennen, dat ik niet zoo goed geslapen heb, maar wees maar niet bang, ik zal mij goed houden. Hebt gij wel eens vroeger een duel gehad? Nog nooit; maar toch weet ik met mijn degen om te gaan, daar ik er mij vroeger, voor mijn genoe gen, veel in oefende. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2