Raai fler Gemeente Haarlem sonen die haar in de laatste jaren hoorden, in geenen deele meer als chanteuse is wat zij eenmaal was, worden de eischen van de verwende diva van jaar tot jaar hooger en thans nu zij, naar beweerd wordt, van de Europeesche kunstwereld afscheid gaat nemen, worden die eischen zelfs buitensporig hoog. Het schijnt dat Patti, alvorens zij hare laatste kunstreis begint, het voornemen heeft opgevat het publiek nog eens terdeeg te plunderen. Zij vroeg toch voor eene serie van vijf tig avonden een honorarium van vijfhonderd duizend franc in goud, of tienduizend franc per avond. De helft van die som ontvangt de kun stenares bij het begin der reis en de andere helft moet op den laat- sten avond worden betaald. Aan gezien de reis te Pest begint, wordt daar de eerste helft uitgekeerd. De prima-donna heeft bovendien van haren impresario vrij logies en vrij spoorwegtraject (vier biljetten eerste en twee biljetten tweede klasse) bedongen: hare bagage be staat uit meer dan dertig collis tot een gezamenlijk bedrag van vijftien honderd kilogram; de tooneelcostu- mes leggen ongelooflijk veel ge wicht in de schaal. Niettegenstaande dit alles is de zangeres naar personen uit hare omgeving verzekeren niet van de overtuiging af te brengen dat zij te Europa half voor niemendal zingt, daar zij in dit werelddeel slechts tienduizend franc per avond ontvangt terwijl zij in Amerika vijf en twintig duizend franc kreeg. Europa bespaart dus iederen avond vijftien duizend franc. De ontzettende ramp in den Ringschouwburg te Weenen ver jaarde Dinsdag jl. voor de vierde maal. Dat niettegenstaande dit lange tijdsverloop de droevige gebeurtenis nog versch iD het geheugen van de bevolking van Oostenrijks hoofd stad ligt, bewees de ongewone som berheid die over de geheele stad verspreid lag. Honderden gezinnen bezochten dien dag het algemeene graf, waarin de verkoolde overblijf selen van de vele omgekomenen Verzameld zijn en waarboven zich thans een katafalk, met tal van kransen gesierd, verhief. De schoon ste daa1 van was afkomstig van den kroonprins en zijn gemalin en voerde op een wit zijden lint het opschrift Rudolph, Stephanie. Koningin Margherita van Italië die alle Kerstgeschenken, zelfs de genen die voor de minste bedienden van het kasteel bestemd zijn, zelve inkoopt, vroeg dezer dagen haren echtgenoot of hij, met het oog op het naderend Kerstfeest, geen en kelen wensch had. «Zeker», antwoordde de Koning, er is zelfs iets wat ik dringend en vurig wensch. Tijdens de jachtpar tijen te Castelporziano heb ik heel veel van de koude te lijden gehad en ik zoude het allerliefst van je vinden, wanneer je een goed en stevig gevoerd.... vest voor mij liet maken.» Uit Rome wordt aan de Wie ner Allgem. Zeit. geschreven dat Koningin Margherita van Italië eene Itaüaansche dame, en wel mejuffrouw Margnerita Farne, tot haar lijfarts heeft benoemd. Mejuffrouw Farne was een der eerste Italiaansche jonge dames, die zich in het jaar 1870 aan de universiteit lieten inschrijven met het doel om in de medicijnen te studeeren. Zij kwam schitterend door hare examens en promoveerde «cum laude» tot doctor in de geneeskunde. Daarna oefende zij te Milaan in het hospitaal «Maggiore» practijk uit, en deed dit later te Turijn in twee particuliere ziekeninrichtingenin beide steden was zij als doctores zeer gezien en zij mocht zich in eene uitgebreide practijk onder de bur gerij verheugen. Mejuffrouw Farue arriveerde dezer dagen te Rome, ten einde zich in die stad te vestigen; zij is van mid delmatige lengte, blond en heeft zeer fijne gelaatstrekken. Perzië heeft wederom eene reu zenschrede op den weg der bescha ving gedaan. Ten einde namelijk de maatschappelijke positie der Perzi sche vrouw die, tengevolge van het ontbreken van alle onderwijs zeer treurig is, te verbeteren en haar de gelijke van den man te maken, heeft de Shah eene orde voor de vrouw gesticht en onmiddellijk de eerste vier grootkruisen ervan aan zijne vier fa vorites verleend. In de straten van Teheran ziet men thans de gedecoreerde dames bij dozijnen rondloopen, die de meeste harer Europeesche zusters nu ten zeerste kunnen beklagen. In het vervolg bestaat nu wellicht voor een Europeesch huisvader de kans, om wanneer hij persoonlijk de orde van zon en leeuw krijgt, tege lijkertijd de Perzische vrouwenorde voor zijn beter-ik, of wellicht zelfs voor zijne schoonmama uit Teheran te zien opdagen. Door een internationaal comité te Nizza is dezer dagen een adres aan alle Europeesche regeeringen gericht, betrekking hebbende op het nog altijd bestaande speelhol teMonte Carlo, en waarin de mogendheden tot een gezamenlijk diplomatiek op treden tegen Prins Karei III van Monaco aangespoord worden. Hetgeen dit stuk vooral merk waardig maakt, is een op officieele oorkonden berustende statistiek der zelfmoorden in de jaren 1877 tot 1885 te Monte Carlo gepleegd. Het totaal-cijfer der personen die op zoo ellendige wijze in 't beruchte plaatsje hun leven lieten, is niet minder dan 1880, d. i. bijna evenveel als de serenissimus van Monaco onderda nen telt. De sombere lijst bevat de namen, het vaderland en den sterf dag der zelfmoordenaars benevens een verzameling brieven waarin zij de reden die tot de treurige daad geleid heeft opgeven. Eenstemmig vervloeken allen het uur dat zij Monte Carlo aanschouwd hebben. De meesten van de onge- lukkigen hebben, na hun vermogen aan den speelduivel geofferd te hebben, zelfs geen eerlijke begra fenis verkregen, maar zijn in alle stilte op het armen-kerkhof onder den grond gestopt. Er is bijna geen land in Europa dat niet zijn con tingent in deze droevige schaar ge leverd heeft. Naar men zegt, heeft de consul-generaal van Italië de bouwstoffen voor deze even belang rijke als droevige statistiek gele verd. Volgens nadere berichten uitPon- typridd wordt het aantal slachtof fers der mijnontploffing op 120 ge schat. Tot dusver zijn 320 personen personen levend te voorschijn ge haald. TWEEDE KAMER DER STATEN-BENERAAL. Avondzüting van 23 December. Na voortzetting van het debat over de koloniale begrooting werd de afdeeling «Suriname» zonder dis cussie eenparig aangenomeG. De heer van Kerkwijk drong aan op voorziening van het muntwezen van Curacao, terwijl de heer Schaep- man den minister eene traktements- verhooging voor den Goeverneur dier kolonie aanbeval. De Minister antwoordde dat hij omtrent het muntwezen de defini tieve voorstellen van het Koloniaal Bestuur inwacht en de traktements- verhooging het volg-ende jaar te zullen overwegen. Het hoofdstuk «Koloniën» werd daarop met 59 tegen 2 stemmen, hoofdstuk «Onvoorziene uitgaven» eenparig aangenomen. Bij de «Wet op de Middelen» verklaarde de Minister aan den heer Duy vis, omtrent de klacht van den heer Beijnes over bevoorrechting der buitenlandsche industrie door de tariefwet, een onderzoek te zul len instellen, hoe daaraau tegemoet te komen, en te zullen overwegen de klacht van den heer Duy vis dat vele artikelen te laag worden aan gegeven omdat de ambtenaren ze niet kunnen benaderen, daar ze voorzien zijn van den naam van deu winkeliers en dus voor andere win keliers onverkoopbaar zijn. Een amendement van den heer De Meyier om de buitengewone opcenten op het personeel, verleden jaar als noodbelasting geheven, dit maal niet te beffen, daar er genoeg was bezuinigd op de uitgaven, en verhooging van 't overgangsrecht, door den heer Kolkman aangegeven, de middelen zou doen stijgen, werd na bestrijding door de heeren Blussé Gleicbnan, van DeldenRutgers en den Minister zeiven met 37 tegen 25 stemmen verworpen. De heeren Borgesins en Lieftinck verdedigden het amendement. Een daarop door de heeren van der Loef en Roëll voorgesteld amen dement om voor dit jaar de buiten gewone opcenten op vijf Xe bepalen werd met 35 tegen 28 stemmen aangenomen. De «Wet op de Middelen» werd aangenomen met 60 stemmen tegen één (Corver Hooft). De Kamer is daarna tot weder- oproeping gescheiden. VERGADERING VAN DEN VAN Woensdag 23 Dec. 1885. Aanwezig 19 leden. De beraadslagingen in deze zitting namen een aanvang bij de aanne ming van het voorstel tot het doen van herstellingen in de woning van het hoofd van school C. De heer van Eyk merkte op dat het wenschelijk was, de woning van het hoofd en de school, met het oog op besmettelijke ziekten, van elkan der te scheiden. Voorzitter verklaarde een onder zoek te zullen instellen, in hoever dit denkbeeld te verwezenlijken is. Aangenomen werd een voorstel van B. en W. om den bewaarder van het Stadhuis, die gedurende den bureautijd weinig te doen had, des Dinsdag en Donderdags tot hulp af te staan aan den opzichter over het Museum, waarvoor de commissie van het Stedelijk Museum echter een adjunct-opzichter noodig achtte. De jaarwedde van den bewaarder zou dan met f 100 worden verhoogd, ook omdat het Stadhuis was ver groot. Het plan om het kantoor aan den Zijlsingel tot inning van haven- en kaaigeld, geheel af te schaffen, nu die betrekking was opengevallen, werd in eene der vorige zittingen ter sprake gebracht en nu feitelijk door B. en W. voorgesteld. Zij kon den zich niet vereenigen met het denkbeeld, dien post naar de Leid- sche Vaart over te brengen. De verordeningen, in dien zin ge wijzigd, werden zonder verdere ge- dachtenwisseling goedgekeurd. Bij de bespreking van de rooilijn voor de huizen, door den heer van der Steur Jr. gebouwd aan de Nieuwe Gracht, verklaarde de heer van Ek, dat hij, het nieuwe blok huizen als een afzonderlijk geheel beschouwende, den rijweg voor die huizen (6 meter 30) niet zeer breed achtte en er voor zoude zijn dien 2 meter breeder te maken. De heer Boshouwer had hierom ook verzocht. Het voorstel van B. en W. om in de bestaande rooilijn voort te bou wen, werd echter aangenomen. De heer van Ek stemde tegen. Bij het rekest van Mej. de Wed. Bastiaans stelde de heer Derx de vraag, of het niet goed zou zijn, in het vervolg den organist een hooger en den klokkenist een lager tractement te geven dan tot nu toe was uitgeloofd. Bij de aanvraag van D. Eichhorn tot weder-inhuriDg, voor den tijd van 10 jaren, van een stukje gronds werd opgemerkt, dat het onregel matige van de verhuring van wal gronden reeds meermalen ter sprake was gebracht. B. en W. achtten het niet noodig, hierin verandering te brengen; de commissie van financiën echter wenschte de volgende punten als regel te zien vastgesteld: I. Punt lo der voorwaarden, waar op volgens Raadsbesluit van 10 Ja nuari 1855 no VI, walgronden wor den verhuurd, te wijzigen en te lezen als volgt: «Wanneer aanvragen tot het in huur verkrijgen van walgronden, die gelegen zijn aan bebouwde ge deelten der gemeentevoor eene gunstige beschikking vatbaar wor den geoordeeld, zal daarvoor in den regel worden betaald dertig cents per cA. en per jaar, welke prijs echter gesteld wordt op vijf cents, voor zoover die walgronden alleen worden gebruikt tot lijnbaan.» II. Dat in den regel voor het in huur verkrijgen van wateropper vlakten binnen deze gemeente zal worden betaald twintig cents per cA. en per jaar. III. Dat de betrekkelijke overeen komsten voor niet langer dan drie jaren zullen worden gesloten, met bepaling, dat het gemeentebestuur te allen tijde de huur kan opzeggen^ in welk geval de huur zal eindigen zes maanden na gedane opzegging. IV. Tegen 1 Juli 1886 op te zeggen de walgronden en opper vlakten water, die tot wederopzeg- gen3 zijn verhuurd, met kennisge ving aan de huurders, dat, wan neer zij ook na dien dag het door hen gehuurde wenschen in gebruik te houden, zij daartoe tijdig een ver zoekschrift aan den Raad behooren in te dienen. De heer Krelage verklaarde zich voor dit voorstel, doch wenschte dat men in sommige gevallen hooger dan 30 cent zou gaan. De heer von Reeken wenschte in het geheel geene prijsbepaling, doch die bij elke verhuring te re gelen. De heer de Kanter zag in deze schikking een regel van handelen voor de gemeente. De heer von Reeken wijst ten slotte op het versch/1 van waarde die de gronden al naar gelang hun ligging hebben. De verschillende voorstellen der commissie werden daarna met alge meene stemmen aangenomen. Bij het rekest-van Damme her innerde de heer de Kanter, dat van Damme verleden jaar de sloot heeft willen koopen, en stelde voor, hem nu bij de afwijzing van zijn verzoek te kennen te geven, dat, als hij zich met de andere eigenaren ver staat, hij zich over den koop nader tot den Raad kan wenden. Al dus aangenomen. Een rekest van den heer M. P. T. Prévinaire tot ruil van grond aan den Zijlweg- werd op verschil lende gronden niet in het belang der gemeente geacht. B. en W. stel den dan ook voor, het plan zooals het is ingediend, af te wijzen, maar had den andere voorwaarden ontworpen, waarop men tot eene schikking op dit punt zou kunnen geraken. Het hing dus van adressant af, of van zijne zijde nieuwe onderhande lingen zouden worden geopend. Ook dit werd door den Raad goedge keurd. De heer Krol sprak nog met een enkel woord over den brand in het Ripperdapark, bij welke gelegen heid, naar men hem had medege deeld de spuiten eerst tegen half 6 en 6 uur hadden water ge geven, nadat de brand om 5 uur was uitgebroken; dat op het Stad huis tweemaal een verkeerde sleutel was afgegevendat men op het terrein had moeten zoeken naar de brandkraan; dat men geen gebruik gemaakt had van de telephoondat de klok te laat had geluid, en dat geen der buren w-.s gewekt. Men was van plan uit die buurt een adres tot den burgemeester te richten. De Voorzitter verklaarde dat hij dit adres met genoegen zoude ont vangen; dat de slangenwagen vol gens verklaring van den commissa ris van politie, reeds te 51/. uur had water gegeven; dat spreker zelve ten half zes ure op het terrein was en de spuiten toen reeds werkten; dat er niet tweemaal, maar wel eens een verkeerde sleutel was g-egeven en dat men verzuimd had van de telefoon aan het station gebruik te maken. Hij deelde verder nog met genoegen mede hetgeen de com mandant der brandweer, alleen om der waarheid hulde te doen, in het Nieuws v. d. Dag had geschreven. De heer Macaré vroeg of er niets te veranderen was aan het onnoodig alarm, dat in de buitenwijken door de trommelslagers gemaakt wordt. Ten slotte stelde de heer Krelage voor om de schutters en spuitgasten in de buitenwijken te laten wekken en het trommelen in die wijken ach terwege te laten. RECHTSZAKEN. Het gerechtshof te 's-Hage heeft Donder dag jl. C. Q. v. Lgewezen politie-agent te Delftshaven, ter zake van moedwilligen man slag, gepleegd op den sjouwer de V. aldaar, veroordeeld tot 3 jaren correctioneele ge vangenisstraf. ARMENZORQ. Eene inzameling van gelden, door eenige ingezetenen te Monnikendam op touw gezet, tot uitreiking van levensmiddelen aan be- hoeftigen in die gemeente, bij gelegenheid van het Kerstfeest, heeft ruim f305 opge bracht. De directeur der weesinrichting te Neerbosch, heeft over het 3e kwartaal van dit jaar, behalve veel levensmiddelen en goe deren aan giften en legaten ontAangen f 28 397 25!';. LETTERED EN KUNST. Va* de hand van den heer Meynadier, acteur bij het >rNed. Tooneel" te Amsterdam, zal, naar men verneemt, verschijnen eene vertaling van den Russischen psychologisohen roman //Oblomow". *Oblomow* is de naam dien men in Rus land geeft aan personen, die wel het goede willen, doch wien de kracht ontbreekt tot de uitvoering Door de firma Boussod, Yaladon Cie (vroeger Goupil Co.) is in den handel ge bracht een serie etsen van de hand van Mej. B. E. van Houten, dochter van het Kamer lid, naar de aan de collectie van H. W. Mesdag ontleende stukken van Jules Breton, Corot, Ch. Dassbigny, Decamps, Jules Dupré en Michel. De platen dezer etsen zijn ver nietigd, nadat er van elk getrokken waren 10 afdrukken op perkament en 50 afdrukken op papier. MARKTBERICHTEN. Haarlem, 28 Dec. Graan- en Zaadmarkt. Roode tarwe f 0.a f 0.witte tarwe f7.15 a f6.70 rogge 5.a f 4.75 haver f3.80 a f3.50 Garst f 0.a f0,Duiven- boonen f7.20 a f6.75 Paardenboonen f 0. a f 0.Bruine boonen f 0.a f 0.Groene Erwten f0.a f0.— Witte Erwten f0. f0.Capucijners f0.a f0.— Kanarie zaad f 0.a f 0.Oliezaad f 0.a f 0. Koolzaad f 0.a f 0.Geel mosterdzaad f 0.a f0.Bruin mosterdzaad f 0.a f0.Karweizaad f 0.f0. AMSTERDAM, 28 Dec. Do prijzen der Aardappelen waren al» volgt: Friesche Dokkummer Jammen fl.90 a 2.10; dito Franeker f 1.80 a 1.90; dito Engelsche fl.20 a 1.30; Zeeuwsche Blauwe f 1,80 a 1.90 Geld. Blauwe 1.50 a 1.70; dito Fleuren f 0. a 0. dito Thomassen f0.a 0.dito klei f 0.a 0.Noordwijker zand f 0.a 0.dito Sassenheimer f0.a 0.dito Hillegommcr f 2.50 a 4.50; Haarlemmer Zand f0,a 0.Zeeuwsche Flakkeesche fl.90 a 2.10; dito Spuische Jammen 2.— a 2.60; dito Footers f 1.10 a 1 20; Pruisische Ham burgers f 2 30 a 2.50, Anna Paulownapolders f 1.50 a 2.30. Aangevoerd 1 versche ladingen. Suiker onveranderd; Tabak. Uit de hand werden afgedaan 1288 pn. Java merk Djarit. Katoen zeer flauw. Febr. 27JA ct. Mei 28 ct. vergeefs aangeboden, goede kooplust 1/4 ct. lager. Tin zeer vast. Banka 563/4. Billiton 553/4. Petroleum. Loco f 97'8 E. Jan. f 9 E, Febr./ Maart f 81/« E. Sept./Dec. f 97 8 E. Consum- tie fll. Tarwe op levering geen koers. Noteering van de Commissie voor den Graanhandel. Rogge op levering lager. Mei f125, 126. Noteering van Meane Thole. Koolzaad stil. Raapolie vast. lo. Mei f251,/4, 253'8. Lijnolie flauw. lo. Jan. f215U, 211/s- lo. Jan., Febr. f215/e. lo. Jan. Meif 22. lo. Mrt./ Aug. f 223/8. Hoorn, 24 Dec. Kaas: Ter waag gewogen 202 stapels, wegende 55973 kilo. Hoogste prijs: kleine Gras f 29.50 Hooi idem f Commissie idem f29.— middelbare f30.50 Zaandam, 23 Dec. Heden waren alhier ter markt aangevoerd 11 stapels kleine Kaas en stapels middelbare. Hoogste prijs der Gras kaas f 25.—, en middelbare f beiden per 50 kilogr. Alkmaar, 24 Dec. Ter veemarkt aange veerd; 5 paarden, vette kalveren, 14 nuchtere dito, 85 schapen, lammeren, vette varkens, 24 magere dito, 71 biggen, 10 bokken en geiten, 2 runderen 0 kl. bokjes, 0 Graskalveren. 0 Ezel. De prijzen waren als volgtvette kalveren f a nuchtere dito f 12 22, schapen f 14 26 lammeren f 0 a vette varkens a cents per1; kg., magere dito fl4a 24, bokken en geiten f 4 a 10 runderen f S0 a £150 paarden f 60 a 125, biggen f 6 a 8 kl. bokjes f 0.— a 0.— graskalveren f a Ezel f a allen per stuk. Leiden, 24 Dec. Aan de Gemeente-Waag gewogen123 1js en 85 V16 deelen Boter, te zamen 3310 stukken. Eerste kwal. f 44.a 60.2e kwal. f0.a 0. Sehlacfofft, 28 Dec. Moutwijn f 7-50 Jon®- var f 13.Amst. Proef f 12.25, Spooling (1.80, ide% do"f de Schiadamscbe Spooliug- Yereeniging f 1 90. Zwolle, 25 Dec. Boter. Prima le soort, f 25.a f 27.— afwijkende f 23.a f 24. tweede soort. f18.a f21. Sï SBMIf A ARTSEKISHTEN. Het stoomschip //Koningin Emma" arri veerde 24 Dec. van Amsterdam te Batavia. Het stoomschip "Gelderland" van Rotter dam naar Java, vertrok 24 Dec. des middags van Southampton. Het stoomschip A-Prins van Oranje" is 25 Dec. van Suez vertrokken naar Batavia. Het stoomschip //Zuid Holland", van Java naar Rotterdam, passeerde 24 Dec. 's mor gens Sagres. Het stoomschip //Schiedam", kapt. Bakker, vertrok 26 Dec, van New-York naar Amsterd. Het stoomschip //Soerabaja", kapt. S. Otto van Java naar Rotterdam, vertrok 26 Dec. des avonds van Port Saïd. Het stoomschip Caland", kapt. Bonjer, van Rotterdam, arriveerde 25 Dec. te New- York. Het stoomschip /«Sumatra" van Batavia naar Amsterdam, vertrok 23 December van Marseille, Hot stoomschip //Jacatra", van Java naar Amsterdam, arriveerde 24 Dec. te Suez.

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 3