1886. loeder en Zoon. 3;' Jaargang. Donderdag 31 December 1885. No. 762. ABONNEMENTSPRIJS: Versehijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeens feestdagen. AD VERTENTIËN: <?r Bij het Nummer van 1 Ja- i zal tevens de Wandkalender egd worden, terwijl de toege- e Portefeuille-Almanak bin- eenige dagen zal worden uit- ven. De Administeatie. iguken oveit/jciü. .SJ ILL ETON. HINNKiMLIM). or Haarlem per maand40 Cents. »nco door geheel het Rijk p. maand 55 zonderlijke Nommers 5 Brieven, geiden, aavertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Générale de j. ublicite Etrangèra G. L. 'a-rijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. Hoofdagenten voor het Buitenland: 1)A VB F Co.. JOH. F. JONES. Sitcr., van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 centa. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum op hei Paviljoen. Ingang aan de Draefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 16 tot 4 uur. 'loogaag 25 cents per pcraoou. Donateurs en leden der Noderlauduclie Maatschappij ter a van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op her Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Tuegam dor Nederlandache Maatschappij ter bevordering v?.b Nijverheid hebben op vertoon ran diploma vrijen toegang, donateurs roet gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke 'edorland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende ïlden. Museum der stad Haarlem op het Raudhuis. Geopend vp.u 16 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10S rut tegen betalin. en koutelooB van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 ccuts per pe-aoou. Kindercu beneden de S jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen vau tot 14 jarei museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11i uur. Tepiers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag eu Zaterdag van 14 uur. os Zaterdag van 2—4 our. Orgel-betpslinp in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 2—3 uur. Toegang (deur Oudogroenmarkt) vrij. bevordering van Nijverheid hebben op g 25 cents per pei'Boon. Donateur* ®B oudheid, "kunst en geschiedenis, voors! toegangskaarten voor een geheel jaa* g van 25 cents per persoon, alleen op i niet dan onder behoorlijk geleide. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopesi venals vorige jaren zal in Nummer, dat in den morgen ien lsten Januari 1886 zal gelegenheid bestaan voor om aan Vrienden, ustigers enz.,bun Nieuwjaars- 8: te brengen, voor 25 Cents g^beele advertentie. Dor spoedige toezending houden ons ten zeerste aanbevolen. en deelt mede, schrijft de Daily 's, dat een wetsontwerp in be ting is, waarin gelijke beginse- 'an plaatselijke autonomie voor t-Brittannië en Ierland wor- 'oorgesteld. Het moet reeds aan commissie van Kabinetsleden toegezonden en zal waarschijn- ï:ds bij het begin deraanstaande nentszitting worden ingediend. lekende Duitsche afgevaar- Eugen Richter, de oprichter ecacteur van de Freisinnige ':ig, zet zijne «Reptilienjagd» rnoeid voort. Tot dusver heeft têds 109 «Reptilienhlatter» op- J.ird, die van tijd tot tijd onder tie rubriek door hem aan vorden gesteld. De veront- ig onder de ontmaskerde n blaadjes is algemeen en ïaar let Italiaanscl door Dr.... XXIIe Hoofdstuk, ilvonds vond de dokter den tt in een hevige koorts. -Hij is zeer erg, niet waar? vLodewijk. -Inderdaad, was het korte "iord. Is hij verloren? niet, het hangt geheel -et verloop van de koorts, j waarschuwen, als deze af- erger wordt en zorg, dat liei g-een oogenblik alleen laat. aw jk boog en de dokter ging tien uur nam de koorts af de heer Richter is op het oogenblik, zoo beweert althans ie Indepen dence de meest gehate man van geheel Duitschland. Dit neemt jn- tusschen niet weg, dat zijn orgaan dagelijks veld wint, tot groote ver bittering der tegenpartij, inzonder heid van de nationaal-liberale pers. De Standard verneemt uit Miinchen, dat verscheidene crediteu ren van koning Lodewijk verlot hebben aangevraagd om beslag te leggen op 's konings bezittingen. Prins Luitpold, oom des konings,moet daarop de naaste bloedverwanten hebben gesommeerd, om te verhin deren dat de deurwaarders zich meester maken van de koninklijke domeinen. Een beslissende stap, mis schien wel afstand van den troon, zal ongetwijfeld binnen kort gedaan moeten worden. De Spaansehê regeering heeft te kennen gegeven, dat de amnes tie zich volgens hare bedoeling ook tot Ruiz Zorrilla uitstrekt. Men zou hem van hooger hand gaarne weder als gewoon afgevaardigde zien op treden en eene openlijke politieke rol spelen. Volgens een schrijven uit Ma drid aan de Kreuzzeitung, was op 21 December in geheel die stad het gerucht verspreid, dat er eene ern stige samenzwering was ontdekt, wier toeleg was geweest de dynas tie van Alfonsus omver te werpen en Dom Luis de Braganza, koning van Portugal, tot soeverein van Spanje te proclameeren. Hoogge plaatste personen moeten dit roeke- looze plan begunstigd hebben. Het brandpunt der samenzwering moet niet Madrid, maar Lissabon geweest zijn, en het komplot moet wijde vertakkingen hebben gehad. Naar het heet, zouden vele invloedrijke en viel de zieke in een korten, rus- tigen slaap. Toen hij daaruit ont waakte, hadden zijn oogen weder den helderen glans van iemand, die weet, wat hem omringt; inderdaad hij was weer tot bewustzijn geko men. Hij zag langzaam en verbaasd in het rond, en zijn gelaat toonde duidelijk, dat hij zich rekenschap trachtte te geven, waar hij zich be vond. Het was zijn kamer niet, waar hij lag; dat bewezen hem de hooge vensters en het prachtige behang, alsmede de prachtige schilderijen in olieverf, die hij hier zag. Waar was hij dan? Droomde hij of was het werkelijkheid. Hij spande zijn ge heugen in en herinnerde zich nu, dat hij geduelleerd had en dat hij gewond was; meer wist hij niet. Hoe was hij hier gekomen? Midden in de kamer brandde een hanglamp, waarvoor een scherm ge plaatst was, zoodat het licht hem niet bescheen, maar het overige van personen het plan begunstigen om een huwelijk tot stand te brengen tusscheu Alfonso's oudste dochter, de prinses vau Asturie, eu den zoon des konings van Portugal. Uit Rusland worden aanzienlijke geldsommen gezonden voor de Bul- gaarsche gewonden. Aanvankelijk maakte men van die zendingen eenigszins een geheim, om de Regee ring niet te mishagen, en ging alles door bemiddeling van bijzondere personen. Maar thans is dezer dagen door den burgemeester van Odessa openlijk een inzameling ten behoeve van de gewonde Bulgaren gedaan. De Czaar heeft op de talrijke smeekschriften van de Luthersche bevolking in de Oostzee-provinciën, om bescherming tegen de ondrage lijke verdrukking van de zijde der orthodoxe kerk en overheidsperso nen, eenvoudig afwijzend beschikt. Bepaalde gronden voor deze weige ring worden niet aangevoerd; de keizer verklaart eenvoudig, dat hij niets van de zaak wil weten. Haarlem, 30 December 1885. Gisteren is hier ter stede door de politie gearresteerd de in het Algem. Poliiiebl. gesignaleerde Pieter Siep- maudie door de arr. rechtbank te Amsterdam was veroordeeld tot twee maanden cell, gevangenisstraf ter zake van gewelddadigen en fei telijken wederstand tegen beambten in functie. HH. MM. de Koning en Konin gin zijn gisteren tegen 4 uren van het Loo te 's Hage teruggekeerd, aan het station begroet door den de kamer helder verlichtte. Juist tegenover zijn bed zag hij, helder door de lamp verlicht, een schilderij in een gouden lijst, dat hij reeds vroeger bij den hertog De Preslac gezien had, en waarvan hij zelf een copie bezat: het portret zijner over leden moeder. Hoe kwam dat por tret in deze kamer? Of hoe was hij hier gekomen? Hij bracht de hand aan het voor hoofd, alsof hij zijn geheugen wilde te hulp komen, en riep toen plot seling, luide en met een gebaar van angst uit: Waar ben ik? Hoe kom ik in dit huis? Men heeft mij bedrogen! Ik wil weg, ik blijf hier niet! Verschrikt wendde hij het hoofd om; er bewoog zich iemand achter zijn bed. Het was een pleegzuster, die zacht de deur van een aangren zend vertrek opende en een teeken gaf. Henri uitte een kreet, toen hij Valentine zag binnenkomen. Commissaris des Konings, den bur gemeester eu verschillende hofbe ambten, en op straat toegejuicht door eene talrijke menigte. HH. MM. de Koning en Ko ningin zullen op Nieuwjaarsdag teu 1 uur receptie verleenen tot het ontvangen der gelukwenscheu vau de Ministers, hoofden der departe menten, en de leden van het bur- gelijke en militaire huis van Z. M. Het bij de Tweede Kamer in gediende ontwerp tot uitbreiding der vrijstellingen van patentrecht strekt, om van patentrecht vrij te stellen den ambachts- en handwerksman voor zooveel hij arbeidt zonder werklieden, zij het ook met mede werking van vrouw en kinderen. Daardoor zullen ruim 47000 perso nen van belasting worden ontheven en de opbrengst van het patentrecht met f67000 verminderen. De besturen der spoorweg maatschappijen hier te lande zijn door den raad van toezicht op de spoorwegdiensten uitgenoodigd, vóór 1 Febr. e. k. aan dien raad voor stellen te doen nopens het, inge volge kon. besluit van 25 Nov. 11., binnen een jaar na de uitvaardi ging van dat besluit in te voeren gemeenschapsmiddel tusschen de rei zigers en het treinpersoneel (nood sein), bij welke uitnoodiging een vormigheid door den raad is aan bevolen. Aan het hoofd van het N. v. d. D. leest men het volgende: De directie van lel Nieuws van den Dag biedt een Nederlandsch geneeskundige, vertrouwd met bac teriologisch onderzoek, die genegen is, zich persoonlijk te overtuigen van de resultaten der onderzoekin gen van prof. Pasteur te Parijs, daarvoor de gelegenheid aan. De uitzending zal geschieden onder Gij? Valentine? riep hij en strekte de beide handen naar haar uit. Het jonge meisje vatte deze wee- nende. Ja, ik ben het. Maar waar bevind ik mij dan Bij den hertog De Preslac. Bij den moordenaar mijner moeder? O, Henri, hoe kunt gij een vader den moordenaar van zijn lief ste kind noemen? antwoordde het jonge meisje nauw hoorbaar. Wat zegt gij riep Henri verbaasd uit, terwijl hij zich half oprichtte. De hertog.... Is uw grootvader 1 Maar daar over spreken wij later. Houdt u in godsnaam kalm, want anders helpt alle verzorging en verpleging niets. Gij hebt niets zoo zeer noodig als rust. Gij hebt geijld en ik heb doods angsten uitgestaan, toen 'ik h;' naast uw verwarde gezegdt het toezicht van de heeren prof. B. J. J. Stokvis te Amsterdam, prof. J. Forster te Amsterdam, prof. Th. H. Mac Gillavry te Leiden, prof. C. A. Pekelharing te Utrecht en prof. A. P. Fokker te Groningen. Men gelieve zich schriftelijk aan te melden bij de directie van let Nieuws van den Day te Amsterdam, vóór 15 Januari 1886. - De heeren Eickelberg en Ge- veke hebben het voornemen opge vat tot oprichting eener Amsterdam- sche petroleumverlichting-maatsch., welke zich ten doel stelt het schoon houden, vullen en controleeren van lampen en toestellen, met bijleve ring der petroleum. De Maatschappij zal zich belasten met het in orde houden en vullen der lampen, zoo dat men geen petroleum in voor raad behoeft te hebben. Voor de branders zal het beste stelsel wor den toegepast, terwijl ook zuivere olie zal worden geleverd. Het bericht van de Midd. Ct. dat door het hoog militair gerechts hof de stukken, in zake het proces tegen de huzaren-officieren, opge vraagd zijn, zou doen vermoeden, dat deze zaak nog niet afgeloopen is. Het tegendeel is, volgens de Amst., waar. Die stukken zijn, naar men aan dit blad meldt, wel onlangs nog eens opgevraagd geworden, om den Minister inlichtingen te geven, maar nadat deze er inzage van heeft ge nomen, rusten ze thans reeds weder sedert eenige dagen in het archief ter plaatse waar ze behooren. Men meldt uit Haarlemmermeer dat gisterennacht aan den Spiering weg, hij den Sparenwouderweg, na verbreking derafsluiting van het hok, 17 kippen van Italiaansch ras zijn ontvreemd. Maar de geneesheer heeft verzekerd dat hij voor u instaat, ais gij n rustig houdt en trouw zijn voor schriften opvolgt. Een gelukkig lachje speelde om den mond van den zieke. Nu wil ik gaarne sterven, na zooveel geluk, Valentine 1 Valentine bloosde en zag hem liefderijk aan. Ik had verzocht, hiernaast te mogen wachten, tot gij weer tot bewustzijn gekomen waart. Nu moet gij echter verstandig zijn, en trach ten weer rustig in te slapen. Blijft gij dan hier Ik blijf tot morgen hiernaast, terwijl een pleegzuster voor u zor gen zal. Moeder is hier heden reeds dikwijls geweest en de hertogin eveneens. Henri herinnerde zich nu de oor zaak v zijn verbliif aldaar. V, fStr rel gewond ■Jer verw-

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1