F 1 iil NIEUWS-1» VERLOTING. 4e Jaargang. Vrijdag 2 Juli 1886. No. 915. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen-en algemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN: ALGEMEEN OVERZICHT. FEI; - 5.-LETON. „De van /ISlNNEMiANE). Voor Haarlem per maand40 Cent». Franeo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor kot Buitenland-. Compagnie QCnérals de xublieite Etrangère 6. L. BA TJBE Sr Co., J OH. F. J ONES, Stier., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. ▼an 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uuri MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koionmtü museum het Paviljoen. IngttEg aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 nur. Toegang 25 cents per persoon. Donatenro en leden der Nederlandacho Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben yirtoen van diploma vryes toegang, donateurB met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegaug 25 cents per persoon. Donateur» 6B iinu dor Nedorlar.dache Maatschappij ter bevordering vaa Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, loden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, voeraB '?an Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zatordag, Zon- on Feestdagen, van 105 nur. Toegang 25 cent» per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaaf 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 nur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 nar tegon betaling van 25 cents por persoon, alleen Of ten^gen kostnloo* van 124 uur, de overige Christelijke feeetdagen tegen betaling van 25 conts per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheol niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren niet dan onder behoorlijk geleide.— feyk-rs musea k in de Damstraat. Geopend dagalijko uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feeotdagon van 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag oh Zaterdag; van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopeii Woensdag en Zaterdag ?an 24 uur. Orgel-bespeling in de Qroote Kerk. Dinsdag van '12 en Donderdag van 28 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt} vrjj. Evenul bij liet begin van vorige jaargang-en zal er ooit mi weder eene VERbDTIVtt van VOO SS- Wi:ï8S!KS Uit litiislioude- li j li «febrsuk, onder de lezers van „Haarlem's Dagblad", worden ge houden en wel oji JÏAAS- DAfi S .VKJl'STS'S a. s. De voor werpen zullen in het opei 'iaar eerstdaags worden tentoongesteld. 'tA\, die zich op dit blad vóór Ansrustiis a. s. jvbon- üieeren, hebben het recht tot deelneming in de bo venvermelde Verlotbg. DE ADMINISTRATIE. Terwij: te Gent de toestand on veranderd jft en nog steeds in de drie groo -ieken van Casier, Hooreman n n de Wynckele de werkstaking voortduurt, is Maan dag ook in t Borinage opnieuw eene werkstaking onder de mijn arbeiders die, blijkens een telegra an heden, zich sedert heeft uitgebreid. Maandag lieten een duizendtal arbeiders der mijnen Cour VAgrap- pe van de ve.'eenigiDg der Char- lonnages b ,1" n van de firma Crachet-Picq.ieru te 4 uren 's mor gens. op welk uur zij in de mijnen zouden moete s gaan, zich te ver geefs wachten. Zij kwamen daaren tegen te 6 v r eu verklaarden aan Het auteursrecht var- dit werk is volgens t Wet tersekerd. 83) Xle HOOFDSTUK. EEN 0NV..I-. HT WEERZIEN. Henri was iet zelfzuchtig, hij was medelijden; en snelde dadelijk naar den onbekende om hem troost en hulp te ver.eenen. Zijn aingezicht was tegen den scheepswand gewend, zoodat het in de schadtw was en Henri het niet kon onderscheiden. Hij wis ook niet nieuwsgierig om den tngelukkige te leeren ken nen, matr verlangde te weten wat de oorzaik van zijn lijden was. Hij boog zic.\ over hem heen en vroeg 0p deelnemenden toon: het werk te zullen gaan, mits hun werd toegestaan, in plaats van 4 uur, te 6 uur den arbeid te begin nen en toch te 3 uur 's namiddags weder uit de mijn te komen, met behoud van het tot dusver genoten loon. De eisch werd niet ingewil ligd, althans niet terstond, en dien tengevolge het werk gestaakt. Een correspondent te Bergen verbaast zich over dezen eisch, niet alleen wegens den algemeen gedrukten toestand der mijnindustrie, maar vooral omdat juist de eisch gesteld wordt aan deze mijnen, waarin niet tegen vast dagloon, maar volgens het bij dagtaak geleverde gewerkt wordt. Een Reuter-telegram meldt Bergen 30 Juni. De werkstaking dreigt opnieuw algemeen te worden. Zij heeft zich gisteren ochtend uitgebreid over een aantal mijnen onder Paturages, Quaregnon en Was mes. De werkstakers gedragen zich rustig. De Berlijnsche dagbladen be vestigen het bericht der verbanning van Paul Singer, lid van den Rijks dag. Hij moet vóór aanstaanden Zaterdagmiddag de stad verlaten. De liberale bladen, deze verban ning besprekende, keuren dien maat regel af, omdat SiDger als groot fabrikant honderden personen werk verschaft en zoowel jegens nuttige openbare instellingen, als langs an dere wegen ter bevordering van het algemeen welzijn, zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt. De koningin-regentes van Spanje heeft zich Maandag jl. naar de basiliek van Atocha begeven om, naar oud gebruik, den jeugdigen koning Alfonso XIII aan de Heili ge Maagd van Atocha voor te stel Wat is er met u gebeurd? O, spreek, zeg mii wat u kwelt? De onbekende verschrikte en keerde zijn aangezicht den graaf toe. Deze deed eene schrede achteruit, ter wijl een gil aan zijne horst ont snapte. Hij staarde den man aan en kon geen woord uitbrengen. Ook de andere zweeg en men kon ook duidelijk de opgewondenheid ge waar worden, die het aanschouwen van den graaf bij hem teweeg had gebracht. En geen wonder, want de beide mannen waren Henri van Mont- fort en Angelo Frangi. Zijt gij het werkelijk? vroeg de eerste. Gij in de macht der Marokkanen? Het is zoo, hernam An gelo met zwakke stem. De straf des Hemels heeft mij getroffen, ik boet voor alles, wat ik aan u misdreven heb. Stil, zwijg daarvan! zeide len en den Hemel te danken voor hare gelukkige verlossing. Het was een schitterende tocht derwaarts. De weg was bezaaid met menschen. De huizen, langs welke de stoet voorbijreed, waren behangen met groen en bloemen en vlaggen. Het koninklijk rijtuig was omgeven door eene dubbele rij soldaten. Generaal Pavia, omgeven door een luisterrijk ken staf, vergezelde het rijtuig. De koningin-regentes had in het rijtuig haren zoon op den schoot. Tegen over haar was de min gezeten, ge kleed in het schilderachtige kostuum der boerinnen uit Andalusië. Het hof, met uitzondering van de koningin-regentes, had bij deze ge legenheid voor drie dagen dagen den rouw afgelegd. De irerk was schitterend getooid en behangen met fluweel, waarop de wapens van Catalonië en Arra- gon. Honderden waskaarsen brand den op het altaar. De aartsbisschop van Toledo heeft het Te Deurn gezongen. De plechtig heid der voorstelling des jeugdigen ko- nings aan de Maagd van Atocha had plaats in tegenwoordigheid van het corps diplomatique en van hon derden personen uit de aanzienlijkste kriDgen. Volgens Daily News trekt het voortdurend bijeenbrengen van Rus sische troepen in Bessarabië de aandacht. De hooidplaatst gelijkt een versterkt kamp, en nieuwe strijd krachten komen steeds aan. Ook de bezetting van Odessa is aanmerke lijk versterkt. Het centraalbestuur der Ame- rikaansehe werklieden-vereenigin- geu zet tegen aanstaanden Maan dag te New-York eene monster- betooging op touw, tot ondersteu Henri met de hem aangeborene edelmoedigheid. Deze plaats is niet bestemd om eene schuldbe kentenis aan te hoorenl O toch! riep Angelo, het is hier eene hel, en het past eenen verdoemde zich zelf te be- weenen. Waarom heb ik op booze wegen gewandeld? Waarom niet het smalle doornige pad van het gcede ingeslagen? Ik kon zoo gelukkig zijn Zeg mij alles, wat ik weten moet, zeide Henri. In Paler mo vernam ik, dat gij die stad met Julia Cagliari verliet. Is dat waar? Och, ware dat nooit gebeurd riep Angelo. Had ik mij toch nooit laten verleiden! Ik vergeef u, hernam Hen ri. Maar verhaal nu alles; waar is Julia? Ach, vraag mij niet zeide Angelo. Het is verschrikkelijk. ning van de Iersche home-rule. Bij die gelegenheid zal vermoedelijk een manifest aan alle Britsohe werk lieden worden uitgevaardigd, ten voordeele der Ieren. Haarlem, 1 Juli, 1886. Bij kon. besl. van 28 Mei 11., is bewilliging verleend op het ontwerp der acte van oprichting van de naamlooze vennootschap de Bloe- mendaal - O verveen -Haarlem-Tram- Omni bus-Maatschappij, te vestigen te Haarlem. Deze vennootschap, welker dienst den 2den Juli aan vangt, heeft ten doel het instellen en exploiteeren van een geregelden omnibusdienst tusschen Bloemen- daal, Overveen eu Haarlem, langs den Bloemendaalschen weg en den Zijlweg; welke dienst het geheele jaar door wordt gaande gehouden, Ook andere lijnen zullen kunnen worden ingesteld en geëxploiteerd, mits over straat- of grindwegen en uitgaande van Bloemendaal, Over veen of Haarlem, doch niet dan na speciale machtiging van de aan deelhouders in eene algemeene ver gadering te geven. De wagens zul len zijn tram-omnibussen, terwijl bij uitzondering en in geval van ge biedende noodzakelijkheid, ter be oordeeling van den directeur, in overleg met commissarissen, andere rijtuigen zullen mogen worden ge bruikt. In geval het wenschelijk mocht blijken om geregeld met andere wagens te rijden, dan zal daartoe op voorstel van directeur en com missarissen door de aandeelhouders in eene algemeene vergadering het besluit genomen kunnen worden. Voor beweegkracht mogen alleen Zeg maar op, zeide Henri, ik ben verhard, gij zult mij niet verschrikken. Angelo Frangi begon te vertel len. Graaf Henri vernam, dat hij zich na zijn huwelijk met Julia in de haven van Palermo ingescheept had met het doel naar Sumatra te vertrekken. Tot Malta ging de reis zonder hindernis. Hier echter wer den zij door roovers aangevallenen hun lot was dat de passagiers ge deeltelijk neergesabeld en gedeelte lijk gevangen genomen werden. Het laatste lot had c -.k Jul'a ge troffen. De bevelhebber d. vreesclijke Abdurab meisje wae -dig aa van Marokko zer Angelo gevangen hoog losgeld voor zip verkrijgen. En nu zucht vangene van A' paarden worden gebruikt, terwijl niet langs en over sporen of rails, van welken aard ook, gereden zal mo gen worden. Het kapitaal der ven nootschap beloopt veertig duizend gulden, verdeeld in honderdzestig aandeelen, elk groot tweehonderd vijftig gulden. Commissarissen zijn de heeren J. H. Stoel Jr., E. P. H. M. Bijleveld en G. J. van der Vliet, allen wonende in de gemeente Bloemendaal. Directeur de heer J. H. van West Junior, te Haarlem. De goedgekeurde statuten zijn open baar gemaakt in de St.-Ct. van 30 Juni. Gedurende de afgeloopen maand is het stedelijk Museum van schil derijen en oudheden op het Raad huis alhier bezocht door 371 perso nen zonder en 338 personen tegen betaling. Aan het eindexamen van het Gymnasium alhier, dat op 25, 26, 28, 29 en 30 Juni jl. plaats had, namen achttien candidaten deel. Toegelaten werden voor de fa culteit der godgeleerdheid, der rechtsgeleerdheid en der letteren of wijsbegeerte de heeren A. Leen- dertz, H. G. Derx, A. Maclaine Pont, H. Hulshof, D. J. H. Haak man, J. D. Bierens de Haan, C. J. de Lange, W. J. M. Plate, M. J. Stibbe, A. W. de Pauly, E. A. Hoeffelman, P. Teding van Berk hout en K. A. Cohen Stuart (ex traneus;) voor de faculteit der geneeskunde of de wis- en natuur kunde de heeren C. W. Broers, H. Hulshof, L. P. v. Lelyveld (extra neus), J. W. Lem (extraneus) en J. H. Meerburg (extraneus). Eén can- didaat is afgewezen. In de gisteren gehouden Raads vergadering werden eenige missives van Ged. Staten voor kennisgeving aangenomen. Een voorstel van B. sloot Angelo zijn verhaal. Op mij rust alle schuld, ik heb uw levensgeluk vernietigd en Julia on gelukkig gemaakt. Dood mij, graaf Henri, wreek u op mij en gij zult eene goede daad verrichten Gij vergist u, sprak Henri. Aan Mij is de wraak, zoo spreekt de Heer. Wie weet God ons niet heeft bijeeDgebrr m Julia te redden. Hoe zou dat mr vroeg Angelo. F De roover Marocco hri Wan

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1