Ie. Het leggen van bij de gemeente voorhanden zijnde trottoirbanden en het maken van klinkerbestratingen en zinkputten aan de Leidsohe Vaart. 2e. Het maken van klinkerbestra tingen in het Waaigat en in de Lange Bagijnestraat. 3e. Het maken van keibestratingen op den Zijl weg, in de Spaarnwouderstraat en in de Doelstraat, met het maken van trot toirs met koplagen en zinkputten in genoemde straten. Door 7 gega digden is ingeschreven. De laagst ingeschrevene was de wed. A. Reyn- ders Jr. alhier, de 3 perceelen resp. voor f1321, f2498 en f8158, aan wie de werken zijn gegund. Gedurende de afgeloopen maand zijn door de politie alhier 59 per sonen vervolgd wegens dronken schap op straat. In de maand Juni van het vorige jaar was dit getal 60, dus 1 meer. Terwij! bij gelegenheid van de 1091e algemeene vergadering van de Maatschappij ter bevordering van nijverheid, te houden alhier van 12 tot 16 Juli a. s., de Hout vanwege het bestuur wordt verlicht, is de directie der Haarlemsche gasfabriek {Imperial Continental Gas-Associa- tion) voornemens, als bewijs van sympathie voor de genoemde Maat schappij, den voorgevel van het Paviljoen te illumineeren. Deze ver lichting zal uit meer dan 10,000 spruiten bestaan en een grootsch effect maken. Ter gelegenheid van den verjaar dag van de Koningin, op 2 Augus tus a. s., zal van gemeentewege in het Haagsche Bosch eene illuminatie worden ontstoken. De levering van 32000 lampions zal o. a. Maandag door Burg. en Weth. worden aanbesteed. De restauratie van het Konink lijk paleis op Oranje-Nassau's Oord, in Maart 11. aangenomen door de hh. G. Goossen en P. de Leeuw te Wageningen, is thans gereed. Het paleis is geheel in kleuren geschil derd en heeft een fraai aanzien ge kregen. Woensdag i3 bij de Gedepu teerde Staten van Noord-Holland ingekomen de verklaring der Re geering, dat zij geen termen heeft gevonden, om het ontwerp tot grensverandering tusschen Amster dam en Nieuwer-Amstel in te dienen. Zeer belangwekkend was de schaakwedstrijd, welke Woensdag avond, van acht tot half een uur, van wege het Vereenigd Amster- damsch Schaakgenootschap, werd gehouden in het lokaal «DeKarse- boom», ia de Kalverstraat te Am sterdam. De Engelsche matador, de heer J. Gunsberg, speelde toen te gelijk twee en twintig partijen tegen de beste spelers van het Genoot schap; hij verloor er slechts ééne enkele van! Eeustemmig was dan ook het oordeel der talrijke aanwe zigen, zoo leden als geïntroduceer- den, dat de heer G. een even krach tig als bescheiden schaakspeler is, en zijn fraai spel de meeste bewon dering verdient. Bij kon. besluit is benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, gedurende de buitengewone vergadering der Sta ten Generaal, die zal aanvangen op 14 Juli a. s. jhr. mr. F. J. J. Van Eijsinga, lid van die Kamer. - De heer mr. J. A. De Vicq, con sul der Nederlanden te Djedda, heeft aan het Rijks Etnographisch raadsman en het gevolg was dat hij hem als zijn gunsteling behan delde. Henri had van de zeeroovers ver nomen, dat Julia ook te Marokko verbleef. Geen wonder derhalve, dat zijne eerste pogingen aan de bevrijding der uitverkorene zijns harten waren gewijd. De sultan was hem behulpzaam en bood hem zelfs aan Julia gezamenlijk op te zoeken. Dit had Henri niet verwacht; zooveel geluk bedwelmde hem. De gebeurtenissen.-van den laatsten tijd dden zul/ geweldigen in- -o he dat hij zich zou 'f in Museum te Leiden ten geschenke gegeven een aantal voorwerpen be treffende kleeding, huisraad en eere- dient uit Arabië afkomstig, waarvan de beschrijving is opgenomen in de vlet. Hem is daarvoor de dank der regeering betuigd. Het Rijks Etnographisch Mu seum te Leiden heeft van den heer A. J. van Koolwijk, R. K. priester en pastoor te Oranjestad op Aruba, ten geschenke ontvangen eenige voorwerpen van kleeding, afkomstig van de Guajiros Indianen, Venezu ela, en van Aruba. Voorts verschil lende artikelen van huisraad, af komstig van de Guajiros Indianen, de Indianen van Costa Rica, van ban Domingo en van Aruba. Aan den schenker, die reeds meermalen zijne vrijgevigheid ten aanzien van 's Rijks Museum be- toond heeft, is de dankbetuiging- der regeering aangeboden. Naar wij vernemen worden bij het Departement van marine plannen beraamd, ten einde den ouden dag van de werklieden, werk zaam bij 's Rijks werven, te verze keren. Een onderzoek hoe dienaangaande J. particuliere fabrieken in ons land genandeld wordt, is opgedragen aan den ingenieur le kl. der marine C L. Loder. Onder de passagiers, die Zon- uag uit Engeland te Rotterdam aankwamen, behoorden een heer en f0 j jme uit IPswicl1) die in Duitsch- land de baden gaan gebruiken, zoo als zij dit sedert 30 jaar deden. Dit paar heeft gezamenlijk den leeftiid van 174 jaar. J Aan de Midd. Ct. wordt ge meld, dat door het bestuur der anti- revo utionnaire kiesvereeniging te Middelburg zal geprotesteerd worden tegen de gehouden verkiezing voor de tweede kamer; naar het blad vermoedt op grond der beslissing van het stembureau in zake den naam van De Savornin Lohman Men schrijft aan de Middelb. I ?U s£dert 1 Juni de kustvaart tusschen Duitsche havens voor Ne derlandsche schepen weder vrijge komen is, is er in de Rijnhavens vraag naar scheepsruimte, en wel voor onze Nederlandsche zeetjalken die sedert de uitbreiding der stoom vaart een grooten werkkring ver oren hebben. Zoo vraagt de heer Garl Breuer te Bochum in West- talen, een der voornaamste expor- nlT* m &tC?kes en koleni d'e ook over Nederlandsche havens, en o. a. zooals wij meenen over Vlis- singen, soms ladingen verscheept, tjalkschepen om te Ruhrort en Duisburg naar Dantzig, Memel II- bmg, Stettin, Gothenburg, Stockholm Malmoe, enz. te laden. Daar de kosten van het spoorweg-vervoer naar de zeehavens hierdoor verval len en ook de overlading in ge noemde 2 Rijnhavens spoediger en aanmerkelijk goedkooper geschieden kan, zijn de vrachten nogal tame lijk goed, zoodat voor onze schip pers nu eene nieuwe bron van bestaan zich opdoet. Jdeelt aan de K- Ct. mede, dat de verhooging van het telegraaftarief voor den binnenland- schen dienst eerst den 5den Juli a. s zal ingaan, daar het desbetref fend koninklijk besluit niet vóór dien datum te verwachten is. T /)e. gemeenteraad van Hoorn heeft besloten dat de gemeente het lidmaatschap der Zuiderzee-ve eeni- ging zal aanvaarden. hem te gemoet, met vreugde kreten groette zij haren geliefde en wij kunnen het tooneel, dat nu volgde, niet beter schilderen dan door het woord des dichters: Zij lagen in elkanders armen en weenden van smart en vreugde. De sultan was diep bewogen, toen hij dit zag; dit was het schoon ste oogenbiik van zijn leven en voor Henri het gelukkigste. Henri trouwde met de schoone Julia en de Sultan gaf te hunner eere een schitterend feest. Sidi Abdullah was getroffen door het verhaal der wederwaardigheden, welke hej 'eng/ aar had moe ten bestrit eenige wensch was, dal ijn land, het parad'' dë, in zijn p" worden. schip uit en be naar Syracuse, ■•'een. aan- De Amsterdammer D. v. N. ont ving Woensdag jl. een «Oorlogs verklaring», waarin zeker «Interna tionaal Comité,» «bij monde van alle weldenkende medeburgers openlijk de j oorlog verklaart aan de bestaan de macht en rechtsvertooning.» Een ge-uststelling zegt de Amsterd. - is het, dat «de uitspraak der rechtvaardigheid» zooals het stuk zegt «niet gegrond zal zijn op afzetterij.» Woensdagmiddag viel in de Quel- lijnstraat te Amsterdam een kindje van anderhalf jaar uit het raam eener eerste verdieping. Deerlijk verwond aan het achterhoofd werd het naar het kinderziekenhuis ge bracht; maar men vreest voor het behoud van het jeugdig leven. Een schipper van de Zuiderzee Woensdagmiddag te Amsterdam binnengekomen, heeft het lijk aan gebracht van een marine-matroos, die, van Zr. Ms. instructievaartuig Pollux overboord gevallen en ver dronken, door bedoelden schipper nabij het eiland Marken uit zee is opgevischt. Woensdagnacht is een 27-jarig man, wonende op de Heerengracht te Amsterdam, terwijl hij koorts in het hoofd had, uit het raam der derde verdieping gesprongen en ne- dergekomen op de binnenplaats van het huis. Hij is onmiddellijk per raderbaar naar het gasthuis ge bracht. Gedurende het 2e kwartaal van dit jaar zijn 1276 landverhui zers van Amsterdam naar New-York vertrokken. In de restaurant-wachtkamer 2de klasse van het Centraalstation te Amsterdam deed zich Dinsdag avond een curieus geval voor. Eenige onzer voornaamste visch- handelaren hadden zich, tegen het oogenbiik dat het eerste zeebanket uit Vlaardingen per spoor zou aan komen, naar 't station begeven, om de lekkernij persoonlijk in ontvangst te nemen. Het wachten moede, be gon men door de zaal te drentelen, toen een van hen voor 't buffet kwam, en aldaar reeds de nieuwe haring, met kleine vlaggetjes ver sierd, te koop zag aangeboden. Op de verbaasde vraag: van waar die haring kwam, of het geen Schotsche, of ze inderdaad van de eerste bezending was, werd door den restaurateur toestemmend ge antwoord, en nog wel door de hee- ren kenners het waarmerk van her komst te toonen. Hij had nl. voor geld en goede woorden een kleine bezending een trein vroeger weten te krijgen, alleen om de primeur voor Amsterdam te hebben. (Tijd.) In een winkel van mode-ar tikelen op den Nieuwendijk te Am sterdam pleegde eene dienstbode Woensdagavond oplichting door op naam van eene dame, in de buurt wonende, kostbare zijde, kant en fournituren in te koopen. Nog vóór de dievegge zich voorgoed met het ontvreemde verwijderd had, werden heimelijk bij deze dame inlichtin gen gewonnen, de misdaad kwam toen aan het licht en men spoedde zich naar den winkel terug, waar de oplichtster in hechtenis genomen werd. Een bewoner van de Hekkelaan, te 's Hage, zekere D., en zijne vrouw hebben hunne 5 jonge kinderen verlaten. Het burgerlijk armbestuur komst op Sicilië woedde, maakte het voor een oogenbiik onmogelijk, stappen te doen om tot Henri's doel te geraken. Henri sloot zich aan bij de vol gelingen van den koning, onder graaf Gaston van Montfort, neef van Henri en wachtte de din gen af, die komen zouden. Wij laten dit rusten tot later en hervatten den draad der gebeurte nissen te Palermo. Hier was de toestand niet roos kleurig te noemen. Enrico Berto- lini was, niettegenstaande den tegen stand van eenige geachte mannen, tot sindaco van Palermo gekozen en dus met de hoogste macht be kleed, die er in de stad kon uitge oefend worden. Het doel van Enrico was, het koninkrijk Sicilië in eene republiek te herscheppen en zich zelf aan het hoofd er van te plaatsen, natuurlijk niet om het volk geluk- heeft zich de kleinen aangetrokken en voor hun verpleging gezorgd. Een reederij te Rotterdam had een derden stuurman noodig. Al vorens eenige publiciteit aan de zaak gegeven was, meldden zich 62 eerste stuurlieden aan, die als derde stuurman wilden gaan varen. De reederij heeft daarna haar ver langen publiek gemaakt, en er ver schenen 200 sollicitanten, uit welke zij een derden stuurman gekozen heeft. Te Gorinchem heeft, zoo verneemt het N. v. d. V., verleden week de heer D. A. v. P., op de groote markt aldaar, eene deur en een schotje uit zijn huis verkocht aan een oudheid kundige te Delft, voor een hoogen prijs. Het bedoelde huis is namelijk hetzelfde waarin Hugo de Groot het eerst aankwam en waar hij zich ver kleedde als metselaar, na zijne vlucht uit het slot Loevenstein. Te Arnhem zijn Woensdag twee knapen bij het baden in den Rijn verdronken. Slechts een der lijken is tot heden opgevischt. Aan de Kabenter, tusschen Die ren en Doesburg, is een koe door den bliksem doodgeslagen. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft men bij den horloge maker Salomon, te Vianen a/d Lek, beproefd in te breken. Een glasruit werd ingedrukt, doch het geraas der vallende scherven trok de aan dacht van een paar nachtwachts, die het geluk hadden den dief in hechtenis te nemen. Te Uitermeer is een landbouwer bij het laden van hooi door een ongelukkig toeval van den wagen gestort en kort daarop onder hevige pijnen bezweken. Ongeveer ter plaatse, waar vóór eenige jaren de zeedijk voor den Thoornpolder (N.-B.) bezweek, ont stond dezer dagen een belangrijke oeverafschuiving. Zij heeft een lengte van 240, een gemiddelde breedte van 45 en een diepte van 12 k 13 meter. Terwijl de metselaar Willems te Oorschot Woensdag in den vroegen ochtend bezig was eenige reperatién te doen in den stal der bouwhoeve, toebehoorende aan den heer Goos- sens, vond hij bij het afbreken van eenig metselwerk een kistje waarin voor eene waarde van ongeveer f500 aan oude gouden tiengulden stukken aanwezig was. In vervolg op hetgeen is gemeld omtrent de twee kinderen, die door hunne moeder onverzorgd bij 't ge meentehuis te Sleen zijn achterge laten, wordt door de Ass. Ct. nog medegedeeld, dat de heer M. Be versluis, predikant aldaar, aan het dagelijksch bestuur der gemeente heeft verzocht, beide kinderen tot zich te mogen nemen, om voor hunne verpleging te kunnen zor gen. Het dagelijksch bestuur heeft onmiddellijk aan dien wensch ge hoor gegeven. kig te maken, maar veeleer om zijne heerschzucht en zijnen harts tochten ongehinderd te kunnen botvieren. Dit plan ondervond echter eens klaps hevigen tegenstand. De ko ning van Sicilië, die gewoonlijk te Napels verbleef, had bericht gekre gen over de woelingen, die tot dit doel door Enrico in het leven ge roepen werden en deed eene krijgs macht Palermo binnenrukken. Hij zelf vergezelde deze en nam zijn verblijf in het regeeringspaleis in de stad. Nu werden voor Enrico de bord jes verhangen, hij moest een heel anderen toon aanslaan. Van een tegenstander der regee ring werd hij een ijverig aanhan ger er van, hij trachtte alles af te weren wat aan de macht des ko- nings kon schaden. De volgende gebeurtenissen moe ten wij nu als een gevolg beschou wen van den heerschenden toestand in Palermo en van den ommekeer, die met Enrico Bertolini heeft plaats gegrepen. {Wordt vervolgd.) Te Breskens zijn drie leden uit het huisgezin der weduwe v. L., moeder en twee dochters, plotseling ongesteld geworden na het gebruik van een boterham met leverworst. Een heer, aldaar gelogeerd, werd eveneens ziek, terwijl een ander, die bij de weduwe op kamers woonde en van de worst niet genuttigd had, geen letsel ondervond. Als curiositeit wordt aan de N. E. Ct. medegedeeld, dat bij de ver- ieden week te Zierikzee gehouden landbouwfeesten o. a. ook een lucht ballon zou opgelaten worden, doch dat dit door de politie verboden is, en wel op grond eener zeer oude wetsbepaling of verordening, naar men zegt uit den tijd toen de lucht ballons pas uitgevonden waren. Te Apeldoorn heeft een jongentje bij het omwippen eener kar zulk een hevigen slag op het hootd be komen, dat het dadelijk dood bleef. De huzaar Verspa, in garnizoen te Venioo, had het ongeluk bij het voltigeeren met het hoofd op den grond te vallen en zich zoodanig daarbij te kwetsen, dat hij gisteren avond aan de gevolgen is overleden GEMENGD NIEUWS. De huiveringwekkende ont dekking te St Gilles van de lede maten eener vrouw is gebleken eene walgelijke mystificatie te zijn. Dr. Wilmart van het St. Pieters- hospitaai heeft, aan den stempel oji een der armen, de ledematen herkend als dezelfde, welke Zater dag 11. door hem gebruik zijn bij eene anatomische les. Een handelaar te Soissons, Broissart genaamd, die voor een paar dagen met den nachttrein uit Parijs vertrokken was en zich in het rijtuig te slapen had gelegd, ontwaakte door een hevigen slag, hem met een hamer toegebracht door iemand, die te Crépy in de zelfde afdeeling had plaats genomen. Broissart riep om hulp en ontving daarop op nieuw twee slagen, ter wijl de moordenaar hem trachte te berooven. De handelaar was echter in staat weerstand te bieden, en de moordenaar, ziende dat hij zijn doel niet kon bereiken, opende het portier en sprong uit het rijtuig Aan het naaste station werd Brois sart bloedende op den bodem van het rijtuig gevonden en naar het ziekenhuis gebracht. De moordenaar had zijn hoofd deksel, den hamer en een briefje in liet rijtuig achter gelaten. Men heeft hem den volgenden dag aan een boom in het bosch van Villers- Cotterets opgehangen gevonden. Een vrij algemeen volksge- loot is, dat de maan invloed uit oefent op het weder. Wetenschap pelijke waarnemingen hebben dit sinds lang anders aangetoond, maar de onjuiste meening blijft halsstar rig stand houden. Thans heeft eene tienjarige waarneming van Pivatin Frankrijk opnieuw aangetoond, dat de invloed van de maan op het weder gelijk nul moet gesteld worden. Een vader, die zijn zoon ge dood heeft, is dezer dagen voor het gerechtshof te Stettin door de ge zworenen vrijgesproken. Het was een man van 58 jaar, een algemeen geacht houtvester. Zijn zoon, een 28jarig joDgman, paste slecht op, was soldaat geweest, maar wegens diefstal weggejaagd. In den laatsten tijd voerde hij niets uit. Zijn zusters werden dagelijks door hem mishan deld en eindelijk viel hij zelfs zijn vader met een hooivork aan en sloeg hem met een hamer op het hoofd. Toen, tot het uiterste gebracht, schoot de houtvester hem dood, om dat, naar hij verklaarde, de ontaarde zoon anders hem en zijne dochters vermoord zou hebben. Verscheidene getuigen bevestigden die verklaring en de jury sprak den beschuldigde vrij. Op het eiland Samos (Griek- schen Archipel) heeft men in den laatsten tijd met meer zorg onder zocht de wonderbare waterleiding van Eupalinus. Zij is als een tunnel vau 7 stadiën lengte door een ge bergte geboord, eenvoudig door de harde rots uit te kappen. De be schrijving die Herodotus geeft van dit bouwwerk, is geheel juist ge-

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2