Raat der Gemeente Haarlem Leto voor tie TweeRe Kamer der Staten-Generaal. bleken. Bij het samenkomen van heide helften van den tunnel, is slechts eene fout van 12 voet ge maakt, die verbeterd is, door op het betrokken punt het gewelf zeer hoog te maken. Dit reuzenwerk is gemaakt 610 jaren vóór Christus. De Koningin van Italië droeg onlangs aan een meisje, dat haar was aanbevolen, op, haar voor haar verjaardag een paar zijden kousen te breien en gaf haar tut aankoop van het materiaal twintig lire. De Koningin had het geval vergeten, maar op haar verjaardag kwamen, keurig in orde, de zijden kousen met een hartelijken gelukwensch. Wederkeerig zond nu de vorstin aan haar kleine vriendin ook een paar kousen, de eene gevuld met lira's, de andere met bonbons, met een klein briefje: «Ge moet me eens schrijven, beste kind, welke van de twee kousen u het best bevallen is.» Den volgenden dag kwam er reeds antwoord: «Lievj mevrouw de Koningin! Ik heb om de beide kousen al heel wat geschreid. Die met het geld heeft vader mij afge nomen, die met het lekkers mijn broer 1» De beroemde Egyptoloog Mas péro, die Mariette-bey in zijne we tenschappelijke zending in Egypte is opgevolgd, keert naar Frankrijk terug. Wat de reden van dit besluit is, wordt niet opgegeven. In de laatste dagen hield hij zich nog ijverig bezig met de werkzaamhe den tot ontdelving van den reus- achtigen Sphynx. Eene doctoresse, mevrouw Ri- bart, die zich in het gevolg van den onlangs benoemden resident van Tonkin, den heer Paul Bert, be vond, is te Quang-IJen aan dyssen- terie overleden. Uit Vermont (Vereenigde Sta ten) wordt de dood van generaal George J. Stannard gemeld, een der heldhaftigste figuren uit den Amerikaanschen burgeroorlog. Ge neraal Stannard verloor een arm bij fort Harisson, doch bleef, niet tegenstaande dit lichaamsdeel door kogels verbrijzeld was, nog een half uur het bevel voeren, totdat de slag gewonnen was. Bij den slag van Cold Harbour vielen zeven stafoffi cieren aan zijne zijde. NOUOIER 43. Toen ik op de badplaats X. aan kwam, waren we in het schoonste gedeelte van het saizoen. Het weer was prachtig geweest en de hötels waren overvol van elegante bad en kurgasten. Tot mijn groot geluk had men eene kamer voor mij be schikbaar gehouden in het Hótel Royal, de comfortabelste inrichting van X. Ik was zeer tevreden, toen ik vernam, dat mijn kamer aan den eenen kant begrensd was door een hoek van het huis en aan den an deren kant door een kamer, die door een alleenzijnd heer werd bewoond. Als men rust en gezondheid komt zoeken, heeft men niet gaarne luid ruchtige buren. Twee of drie dagen na mijne aankomst hoorde ik, terwijl ik las, klagende kreten uit de kamer ko men, die aan de mijne grensde; ik ondervroeg den hotelhouder en ver nam dat mijn buurman, huurder van de kamer nommer 43, na eerst met goeden uitslag zijne kuur aan gevangen te hebben, ten gevolge van eene hevige crisis genoodzaakt was, het bed te houden. Het was, naar het scheen, een fatsoenlijk heer, in de zestig, een zeer rijk, zeer wel dadig en in zijne geboorteplaats L. zeer gezien, ongetrouwd man. Hij had een kamerdienaar bij zich. Overigens, voegde de hotel houder er nadrukkelijk bij, heeft de geneesheer van den heer X. het plan, den zieke zoo spoedig moge lijk naar huis te zeDden en op dit oogenblik gelooft zelfs iedereen hier in het hotel reeds, dat hij vertrok ken is. Te X. houdt men zich weinig op met nachtbraken. De levenswijs is er betrekkelijk eenvoudig, en te elf uur ziet men de lichten achtereen volgens verdwijnen. Op den avond, dat ik, als naar gewoonte van de muziek terug- keerende, mijne kamer wilde binnen treden, vond ik voor de deur van mijn buurman van nommer 43 den kamerdienaar van den zieke met een kamermeisje van het hotel en den heer des huizes in druk gesprek Ik vroeg naar de gezondheid van mijn buurman en vernam, dat de geneesheer, welke dien dag twee maal was geroepen, juist den zieke had verlaten en op een beteren nacht hoopte. Uitgeput van ver moeienis en zelfs een weinig koort sig, wierp ik mij op het bed en sliep dadelijk in. Tegen één uur 's morgens werd ik wakker door regelmatige, maar afgebroken zuch ten, die uit de naburige kamer kwamen en mij met ontzetting ver vulden. Hoewel ik scherp luisterde, geloofde ik eerst aan eene halluci natie, totdat ik begreep, dat de doffe tonen, die ik hoorde, niets rnders waren dan het begin van het laatste reutelen en de doodstrijd mijns buur- mans. - Te midden van de diepe stilte des nachts, onderscheidde ik duidelijk de zware zuchten, die aan de borst van den stervende ontsnap ten en helaas zeer smartelijke her inneringen in mij opwekten. Geene enkele zijner bewegingen ontging mijhet gekraak van zijn bed, het wrijven van zijne door stuipen bewogen handen tegen el kander; ik hoorde alles duidelijk, dat ik met mijne oogen door het beschot meende te dringen en zijne blikken op mij gevestigd dacht te zien, als ware ik onder den invloed van een magnetischen stroom. Hoewel ik zelf ongesteld stond ik op. Ik opende dadelijk de deur mijner kamer en in de gang gaande, die aan het einde slechts flauw door een nachtlamp was ver licht, klopte ik aan kamer No. 43 aan. De kamerdienaar van den heer X. was alleen bij zijn meester, met eene oude Duitsche dienstbode van het hötel. «Ik geloof, dat het met mijnheer heel erg is,» zeide tamelijk onnoozel de bedroefde ka merdienaar. Voor den drommel, merkt ge dan niet, dat hij op sterven ligt. Uw ongelukkige meester mag met op deze wijze uit het leven scheiden, door allen verlatenga dadelijk den hótelhouder roepen en doe een gees telijke ontbieden. De kamerdienaar gehoorzaamde en alleen de Duitsche bleef wa ken. Daar ik nooit tot den stervende in betrekking had gestaan en hem slechts een enkele maal door de half geopende deur had gezien, on dervond ik, toen ik op mijne kamer was wedergekeerd geen ander ge voel van moreele smart, dan die soort van medelijden, welke men- schelijk leed steeds inboezemt. Toch zal ik nooit de verschrikkin gen van dien somberen nacht ver geten. Ik hoorde de klok van het hótel twee uren slaan, vervolgens naeen tijdsverloop dat eeuwig scheen te duren, halfslag. Eenige minuten vóór drieën werd de deur van nommer 43 e-eopend. Het was de geestelijke. Hij wendde zich tot den zieke, die nog ademde en sprak met luide stem het gebed der stervenden. Eensklaps hielden de gesmoorde klanken en de vreeselijke keeltonen op. Mijn buurman van nommer 43 was dood. Aan mij had de ongelukkige, bij gebreke van familie en vrienden, nog te danken, dat hij met de hand van een geestelijke in de zijne was overleden. Niettemin scheen het mij toe, dat er in dezen eenzamen, verborgen, als door een misdaad gesmoorden doodstrijd, zonder een laatst vaar wel, een kus, een handdruk, een vriendschappelijken blik, zonder dat een traan dezen armen mau bij zijn laatste reis had gesterkt en getroost iets gruwelijks gelegen was. Drie had de klok geslagen, toen de bewoner van nommer 43 zijn laatsten adem uitblies. Dadelijk ver lieten de twee wakers, de kamer dienaar en het hotelmeisje, het ver trek. Eenige oogenblikken later traden verscheidene personen het doodsvertrek binnen. «Het rijtuig moet gereed zijn,» zeide eene stem, welke ik herkende als die van den hotelhouder, «ge moet u haasten, want de dag breekt aan.» Ik hoorde tegelijkertijd een geluid als het stooten van kommen, waarin men water goot, zonder twijfel om al thans het gelaat van den doode te reinigen, alvorens hij in zijn laken, in zijn laatste omhulsel werd gewikkeld. Het gedruisch van het bed, hetwelk men van het beschot wegtrok, deed mij begrijpen, dat de beide mannen, alsof zij een koffer wegvoerden, het lijk op hunne schouders laadden. Ik hoorde hen zacht in de gang loopen en trede voor trede de trap afdalen. Nadat vervolgens het portier van het wachtende rijtuig gesloten was, ver wijderden de paarden zich in ge- strekten draf naar het militair hospitaal, waar het lijk van den overleden millionnair onder de doo- den werd bijgezet. Eindelijk kon de eigenaar van het Hotel Royal weer vrij ademhalen. Elk spoor van het voorgevallene was verdwenen en nommer43 was weer beschikbaar. De doode was nauwelijks weg gevoerd, toen het daglicht door de zonneblinden begon te schijnen. De vogels vingen hun gezang aan. In de naburige kamer werd op en neer geloopen en men sprak er bijna overluid. Het was de kamerdienaar, die de koffers van zijn meester pakte en in der haast de laden der kom- mode en de kasten leeg maakte. Het meisje van het hotel voerde met hem een gesprek over de be looningen en drinkgelden, die deze buitengewone werkzaamheden zou- opbrengen. Toen dit afgeloo- penwas, werd het venster geopend en begonnen de hótelknechten de kamer te vegen, die sinds verschei dene dagen niet was gelucht. Nadat de meubelen met eenige zorg ge wreven, de tapijten en gordijnen geklopt en de matrassen omgekeerd waren, werden op het bed schoone lakens gelegd. De zonneblinden werden geslotenalleen het venster bleef eenigzins geopend opdat de morgenlucht de kamer zou kunnei verfrisschen. Deze huishoudelijk! werkzaamheden afgeloopen zijnde werd het slot der deur van nom 43 tweemaal omgedraaid en de sleu tel opgehangen aan den daartoe bestemden hanger van het hótel- bureau. Schimmelpenninck v. d. Oye A. met 1439 stemmen. Op jhr. Pompe van Meerdervoort L. waren 1067, op den heer mr. Bybau L. 962 stem men uitgebracht. VERGADERING Om zes uur zet de expres-trein uit Parijs altijd de passagiers voor X. af. In weerwil van het leven, dat om mij heen werd gemaakt, was ik, uitgeput door vermoeidheid, in slaap gevallen, toen ik eens klaps werd gewekt; men opende met veel gedruisch de kamer van den doode. Nadat de commission- nairs van het hótel vele en zware koffers hadden neergezet, kwam de hotelhouder, met een suikerzoet lachje om de lippen, te voorschijn, met nieuwe bezoekers achter zich. Het was een jong paar. De jonge vrouw legde dadelijk beslag op nommer 43 en na hoed, reiskleed en parasol op het bed te hebben geworpen, snelde zij naar het venster en riep, zich over het balkon buigende: «Welk een ver rukkelijk gezicht.' Wat ziet het er hier prettig uit, lieve man! Deze kamer is zoo vroolijk; ik maak er mij meester vanwij zullen den ingang op de gang laten afsluiten en alles zal uw kamer moeten pas- seeren. Dit zal mijn eigen vertrekje zijn. Vindt ge het goed? Wat een perfekt idee was het, naar X. te gaan! Het land is heerlijk; het lo gies is uitstekend. Ik gevoel mij vol maakt gelukkig!» Ik zag hen eenige oogenblikken later arm in arm zacht fluisterend als verloofden het vertrek uitko men. Men kon inderdaad zeggen, dat het leven op den dood was ge volgd. Wat mij betreft, ik had genoeg van de aandoeningen, die de buren bij mij hadden opgewekt. Ik maakte een einde aan mijn kuur en ging naar Parijs terug. U. HERSTEMMING VAN 30 Juni 1886. De herstemming voor de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Goes heeft den volgenden uitslag gehad: Uitgebracht 2543 stemmen; blanco 54: geldige 2489. Gekozen de hee- ren jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman A. met 1431, en A. baron van Woensdag 30 Juni 1886. Aanwezig 20 leden. Bij den aanvang der zitting deelde Voorz. mede, dat alsnog waren inge komen een voorstel van B. en W. tot het wederinrichten van de Vleeschhal en de verhuring der kelders aldaar, alsmede een voor stel tot het onderhoud van de Kle verlaan; deze voorstellen zullen in een volgende vergadering worden behandeld. Eene dankbetuiging van de Ver- eeniging voor scholen met den Bij bel werd voor kennisgeving aange nomen, terwijl een bezwaarschrift van mej. H. A. van Heukelom te gen het berijden van de Emmaus- laan met dén stoomtram tegelijk met het rapport van B. en W. in behandeling zal komen. Aan een klacht van den heer Perrin betreffende overlast hem door de schooljeugd aangedaan, zou wor den tegemoet gekomen, op het re kest kon echter, als ongezegeld zijnde, overigens niet worden be schikt. Met de heeren Giebels en van Servellen waren B. en W. overeen gekomen de gronden aan de Kin- derhuisvest volgens de gestelde voorwaarden te verkoopen, mits aan de Nieuwe Gracht een ruimte van 10 M. werd bepaald voor een huis afet tuin. Eenige leden wisselden nog van gedachten over eene naamsverande ring van de Kinderhuisvest in Park- vest, Kenaukade of Nassauvest, doch de Voorz. gaf hen in overweging om desbetreffende voorstellen in eene volgende vergadering te doen. De demping van de Rustenbur- sloot kwam alsnu aan de orde. Het voorstel van B. en W. was om deze sloot te dempen en terio- leeren en tevens aldaar een breeden verbindingsweg te maken van den Hout naar het Zuider-buitenspaarne. Ter bereiking van dit doel waren aan de eigenaresse der aangelegen gronden voorstellen gedaan. De vergadering werd met geslo ten deuren voortgezet. Na wederopening stelde de heer Kist voor, als amendement op het voorstel van B. en W. om bij de kosten der demping op 'e nemen een bedrag van f700 tot wederaf sluiting van de gronden van de eigenaresse mej. Koensen. Het is z. i. wenschelijk, het aanbod van deze aan te nemen, en billijk het hek van gemeentewege te laten maken, aangezien het dempen der sloot de aanwezige afsluiting opheft. De kwestie van het eigendom laat men daarmede in het midden. Op eene vraag van den heer van Ek of ook de dwarssloot gedempt zal worden, antwoordde de Voorzitter dat dit niet in de bedoeling lag. Ten Elotte werd het voorstel- Kist verworpen en dat van B. en W. aangenomen. Bij het eervol ontslag, verleend aan den heer Logeman, vroeg de heer Krol, of over de benoeming van een opvolger zullen worden gehoord Curatoren en de Commissie van middelbaar onderwijs. De Voorzitter antwoordde dat dit gewoonlijk plaats vond. Het voorstel van 18 leden van den gemeenteraad om den heer Loge man een pensioen van f2000 te verleenen werd uitgesteld totdat de aanvrage om pensioen zal zijn in gekomen. Ten slotte deelde de Voorzitter neg mede dat de nieuwe archiefzaal gereed is, alsmede een plan tot ver huring van walgronden, waarop de vergadering gesloten werd. LETTEREN EN KUNST. Sedert eenige dagen is in het *H6tel Cen tral n, Lange Pooten te 's-Hage. ter bezich tiging gesteld het door Hans Makart nage laten groote doek //De Lente". Zooal» gewoonlijk bij Makart, is ook daar het on derwerp een echte vrucht van diens rijke phantasie. Gewoonlijk zien we van Makart veel ,/vleesch' in eene tropische omgeving. Zoo ook hier neer: Eene lieve vrouwenge stalte vertoont zich, naast eene grot met waterval. Een jongeling van zijn paard tegen geniet van den frisschen dronk dien zij hem bood en van den aanblik der bevallige vrouwenfiguur teveDs. Groepen kleine amoretten, genieën en saters stoffee- ren verder het tafereel dat ons echter door den diep blauwen hemel en den vollen tro- pischen plantengroei eer aan den zomer doet denken dan aan de lente. De bekende Nederlandsche pianist S. van Groningen, heeft onlangs in //Albert Hall" en andere groote concertzalen te Lon den, door zijn brillant spel, groot succes gehad. LAND- TUINBOUW EN VEETEELT. Men meldt ons uit Houtrijk en Polanen van 1 Juli: Hedenmiddag had alhier de aangekondigde voordracht plaats van den heer M. J. Hen- geveld, districts-veearts te Alkmaar, ten einde de kennis der landbouwers te vermeerderen mot betrekking tot de uiterlijke hoedanighe den van het p-ard. De opkomst was, jammer genoeg, niet groot. Door middel van flink afgewerkte platen wees spr. eerst op den vorm en bouw der paarden, al naar het ras waartoe zij behooren. Vervol gens werden achtereenvolgens een twintigtal paarden aan een nauwkeurig onderzoek on derworpen, de meer of mindere geschiktheid voor het werk, waartoe zij gebruikt werden, werd behoorlijk nagegaan en beoordeeld, waarna spr. nog met een enkel woord van het aanfokken der paarden melding maakte. De voordracht, zoowel als de^aanwijzingen, werden met belangstelling gevolgd. Naar wij vernemen zullen deze voordrach ten ook op andere plaatsen worden gehouden. De verwucluingen van den te velde staan- den oogst in den Haarlemmermeerpolder zijn als volgt: Tarwe staat goed en belooft een flink ge was rogge en. gerst leden veel door de langdurige wintervorsten en doen niet veel verwachten Erwten en boonen staan vrij goed, doch hebben veel geleden door aard- vloo Vlas goed, doch hier en daar door ha gelslag vernield. Karwei en kanariezaad staan vrij goed, evenzoo de beetwortelen en de vruchtboomen. Meekrap en maanzaad niet verbouwd. De aardappelen en het houtgewas staan best. Het weiland veel gras en het klaverland zuinig RECHTSZAKEN, Men deelt aan het yRott. Nieuwsblad mede, dat als advocaat in iiGOger beroep van AANBESTEDINGEN. Haarlem. 1 Juli. Door het prov. be stuur van Noord-Holland is heden bij enkele inschrijving aanbesteed: le. het maker, en leveren van 100 beton blokken voor do zeebrekers van de haven hoofden te IJmuiden, behoorende tot de wer ken van het Noordzeekanaal (raming f 16000); minste inschrijver de heer C. Bos Hz., te Dordrecht voor f13 300; 2e. de uitvoering van eenige onderhouds werken ten behoeve van de Keulsche vaart in Noord-Holland (raming f1457); minste inschrijver de heer A. Vos Rz., te Amster dam voor f119. AMSTERDAM, 2 Juli. Da prijzem nei Aardappelen waren alt volct: Frieseiie Dokku mmer Jammen f3.— a 3.10; dito Eramaker f 3,a 3.10; dito Engelsche f 0.a O»—: Zaeuweche Spuische Jammen f0. - a 0.Pruisische Hamburgers f2 50 a 3.Nieuwe. Malta per kilo f 0 08 a 0 09 Andijker Muisjes f 4.4 60; do. ronde f3 80 a 4.Westlandsche Klei in manden f210 a 2 5':; do. losse f2.15 a 2.25; dito Klei Muisjes f2 90 a 4.50; dito Zand dito f3.50 a o.itiles berekend per mud. Aangevoerd 10 vorsehe ladingen nieuwe en 1 oude Suiker. Biet en Geraffineerd onveranderd. Katoen vast. Juli 27 a 1/8 ct. Aug. 277» ct. plaatsbaar, 1/8 ct. hooger eenig aanbod. Tin flauwc-r cu f1 '4 a 1/2 leger verhandeld. Banka Juli-levering f613 4.Billiton loco f 611 /5 dito op 3 munuden f 613/4. Staat van Tin, Ultimo Juni 18 86. Banka Tin. Voorraad bij de N. H.-M. op cedul te Am sterdam te Rotterdam Billiton Tin. Voorr. alhier te Rotterdam Austral Tin. Voorr. alhier en te Rotterdam Afg. in deze md. Banka Billiton u Austral. sedert l°.Jan.Banka. Billiton uu u Austral.. Gelost// Billit. vreemde havens. Bank. Tin. Zeilend (de pie. a 2 Blokk. ger.) Voorr. bij de N. H.-M. in alle hav. voor vol gende Veiling. Zeilend Blokken. 14010 6172 16770 11500 6974 70514 45422 24918 14400 81339 34107 f62>/< -617< Ultimo Juni 18 8 5. Blokken. 38415 9420 33626 13131 15808 46441 52368 18800 4900 IC 6698 41106 f 533/« -637, Domcla Nieuwenhuis genoemd wordt, de heer mr. I. van Gigh. Het Gerechtshof te 's-Heiftogenbosch veroordeelde Woensdag J V, onb zol- digd rijksveldwachter Limburg), j Oc' wegens moedwillig"*- ijnevr< gepleegd, tot tijd van T" Bill. Prijs van Banka Tin Billiton ff Petroleum onveranderd. Loco f 7.75 E. Sept./Dec. f8.20 E. Consumtie f9. .ihtwe op levering onveran" 'ov. f21'' Notcariuy; van d8 Con Srtanhardn). Rogga op f129, 128.

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 3