VERLOTING. 4e Jaargang. Maandag 5 Juli 1886. No. 917. ABONNEMENTSPRIJS: feroéijnt Osgel^s uiigenosiicn Ibh-eh algssecat Feestdagen. ADVERTENTIËN: ALGEMEEN0 VERZICHT. FEUILLETON. „De GemasMe van Palermo". BINNENLAND. '7"oor Haarlem per maand40 Cent». ifraneo door geheel het Rijk p. maand 55 i'r.onderlijke Nommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresaeeren aan het Burean, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagente» voor het Buitenland: Compagnie Générale de xubliclte Etrangèrt 6. L DATJBE Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 eeuw. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentién worden aangenomen tot Ts middags 12 uorj MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal museum hei Paviljoen. Ingaag aan do Dreefzijde 2e d3U?. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Noderlandscbe Maatschappij tor tovorderiug van Nijverheid hebben Virtoon van diploma vrye"a toegang, donateurs met gezelschap, loden met 1 dame. Mutemn van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegaug 25 cents per persoon. Donateur» «B ftisn der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs mot gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst eu geschiedenis, voeKiB fan Nederland en moer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- on Feestdagen, van 10—5 uur. Taogang 25 cents per persoon. Doorloopeudo toegangskaarten voor een geheel jasf S 1 guldon. Museum der stad Raarleni op het Raadhuis. Geopend van J5 April tot 14 October allo vverkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op dio dagen van 103 uur tegen betaling van 26 ceutB por porsoou, alleen of agon kosteloos van"124 uur, do overige Christolyke feestdagen, tegen betaling van 25 cents per persoon. Kindoren bonedon do 8 jaron worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren uiet dan i lendage- - c. - Jtsglers museum iti de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zou- en Feestdagen van 11—i uur. Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in dg Groote Berk. Dinsdag van I2 en Donderdag van ndor behoorlijk geleide.- Teylers bibliotheek. Geopend Woeuadag, Donderdag, Vrydag on Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopwi 18 unr. Toegang (deur OndegroonTuarkt': vnj. Wegens plaatsgebrek zijn wij genoodzaakt ons Hoofd artikel tot een volgend nummer uittestellen. De Administratie. jjjSg"" Aan onze lezers binnen de stad wordt medegedeeld, dat in den loop der volgende week over het abonnements geld van de maand Juni per kwitantie zal worden beschikt. 3Ëvenals bij liet begin van vurige jaargangen zal er ook nu weder eenc VEBSJTiSSvan VOOB- "WsSèïSPElf tot Sinislionde- lijk gebruik, onder de lezers van „Sdaarlem's Dagblad", worden ge houden en wel op MAAS- DAC. Al!Gï8TP§ a. s. De voorwerpen zullen In het openbaar eerstdaags worden tentoongesteld. Zij, die zich op dit blad vóór Augustus a. s. abon- neeren, hebben het recht tot deelneming in de bo venvermelde Verloting. DE ADMINISTRATIE. Te Gent zijn de werkstakingen weder aan een einde. Woensdag ochtend reeds ontbrak er in de fa briek van Casier geene enkele spin ster, niettegenstaande de werkmees ter door het bestuur in zijn ambt gehandhaafd is. Ook bij Van de Wynckele zijn genoeg werklieden teruggekeerd om den geregelden gaDg van den arbeid te verzekeren, Het auteursrecht van dit werk is volgens de Wet verzekerd. 85) XlVde HOOFDSTUK. Een oproer. Het is geene overdrijving, wan neer we zeggen, dat eensklaps tal- looze vijanden tegen bet koninkrijk Sicilië opgestaan waren. Waar men ook de oogen wendde, overal zag men wreede soms bloe dige sporen van bun bestaan. Vele dorpen in den omtrek van Palermo werden geplunderd en aan de vlammen prijsgegeven. In Pa lermo had men van deze plunde- ICrachtens de nieuwe wet, die de prinsen uit voormalig regeerende buizen verbiedt in Frankrijk eenige openbare betrekking te bekleeden, hebben de Ministers van Oorlog en Marine de volgende titularissen van de raiiglijst ge schrapt: den Hertog vau Auma- le als generaal, den Hertog van Chartres als kolonel, den Hertog van Alenjon als kapitein der artil lerie, den Hertog vau Nemours als reserve-generaal, den Graaf van Parijs als luitenant-kolonel van bet territoriale leger, den Prins van Joinville als vice-admiraal, Prins Murat als generaal en diens zoon als luitenant bij de dragonders. Beide laatstgenoemden danken dien maat regel aan bet besluit, waarbij Na poleon indertijd de Murats tot leden der keizerlijke familie verklaarde. Prins Roland Bonaparte beeft bedankt voor de genade, die de minister van oorlog hem wilde be wijzen, door hem in bet leger te laten, op grond dat bij van Napo leon III niet, gelijk prius Murat, den titel van keizerlijke hoogheid bad gekregen. Hij beeft zijn ont slag gevraagd als luitenant der reserve van bet 36ste linie-regiment. Prins Roland is getrouwd met de dochter van wijlen den pachter van de speelbank te Monte Carlo, den heer Blanc. Hij is de zoon van Pierre Bonaparte, die onder het kei zerrijk Victor Noir gedood beeft, toen deze met getuigen bij hem kwam, om wegens zekere zaak vol doening of opheldering te vragen. Met het oog op de afwijzende houding, door een groot deel der industrieelen aangenomen tegenover de tentoonstelling te Berlijn in 1888, beeft de Bondsraad besloten, af te zien van het toestaan van een ringen geboord en dit baarde den koning niet weinig bezorgdheid. Er stonden hem niet zeer veel troepen ten dienste om bet oproer te dempen en ofschoon men zeide, dat er nog een leger uit Napels zou komen, stelde niemand ver trouwen in de donkere toekomst. De koning zelf was wellicht nog de moedigste. Hij bad een recht schapen karakter en was dadelijk na zijne aankomst overtuigd dat grove misbruiken bij de regeering ingeslopen waren en dat het volk reden tot ontevredenheid had. Hij nam maatregelen om eene ingrij pende verandering in den toestand te brengen. Hij verlaagde de belastingen en deed eenige voorvallen, die reden tot ontevredenheid gaven, in bet bijzonder onderzoeken. De macht der opstandelingen was juist daarom zoo groot, omdat zij de regeering trachtten te overrom- subsidie van 3 millioen mark voor dat doel. De jeugdige Keizer van China heeft in groote staatsie de bede vaart ondernomen naar de graven zijner voorvaderen, en daarmede tevens aan zijne onderdanen de ge legenheid geschonken hunnen ge bieder te aanschouwen. Eigenlijk is dit aanschouwen verboden, want ieder, die den keizerlijken stoet op weg ontmoet, behoort te knielen en de oogen voor het keizerlijk aan gezicht neder te slaanook is het niet geoorloofd uit deuren en ven sters den Vorst aan te zien, daar bij het voorbijtrekken van den stoet alle woningen behooren gesloten te zijn, en geen schepsel zich mag vertoonen. Maar de eerbied voor den Vorst in China is niet zoo groot, dat dit bevel strikt wordt nageleefd. Wel zijn deuren en ven sters gesloten op hoog bevel, maar door reten en gaten kijken duizen den zwarte oogen, om een kijkje te hebben vau den «Zoon des He mels» en de Keizerin-regentes, die voor het volk alleen bij deze bui tengewone plechtigheden zichtbaar worden. Haarlem, 3 Juli, 1886. Aan het gemeentebestuur alhier is door J. van Oldenmark vergun ning gevraagd tot oprichting van eene kieerenwasscherij, door stoom gedreven, in het perceel aan dtn Scheepmakersdijk no. 41. In het vorig nummer dezer courant word' onder de stedelijke berichten melding gemaakt van eene aanbesteding van drie perceelen, welke zijn gegund aan de Wed A. Reijnders, waarvan het laatste voor f8185. Dit moet ziin: f6733. pelen. Deze bestonden meestal uit roovers en zulke lieden, die wegens grove misdaden tot de galeien ver oordeeld waren. Men noemde verschillende na men, ook dien van Bispino. Deze was de man, die den nachtelijken strooptocht tegen Mentana onder nomen had, toen Luigi Casatti roo- verhoofdman geworden was was en het masker moest dragen. Van dezen man werden zonder linge dingen verteld, toch b schouwde men dezen Bispino niet als het hoofd der beweging, maar hiervoor gold de man met het masker, van wien wij zoo lang niets meer ge hoord hebben. Sedert de vlucht van Henri van Montfort had deze man niets meer van zich doen hooren. Eenigen welke beweerden de toe standen van Sicilië goed te kennen, meenden, dat hij het tooneel zijner woeste daden naar Italië overge- Donderdag kwam de Koning met de Koningin en het Prinsesje te 3.55 aan het station te Baarn aan. Het Koninklijk gezin stond bij aankomst op het balkon van den salonwagen. De muziek der Ut- rechtsche schutterij liet zich aan het station hooren, en een talrijke menigte bewoog zich in den omtrek. De Koning werd alleen ontvan gen in de hoedanigheid van am bachtsheer. Op drie plaatsen zongen de kinderen der verschillende scho len hem het welkom toe. De bur gemeester begroette bet Koninklijk echtpaar en het prinsesje met een kort woord aan het station, en eeni ge kinderen boden der Koningin en het Prinsesje ruikers aan. Te Soestdijk aangekomen groette HH. MM. van het balkon van het pa leis de daar saamgestroomde me nigte. De Koning ziet er goed uit, evenals zijne gemalin en zijn kind. De Koningin droeg een grijs reis toilet, terwijl het Prinsesje in het wit gekleed was. Het gemeentebestuur van Nieu- wer-Amstel heeft ter verdere voor bereiding van den aanleg eener drinkwaterleiding tijdelijk drie bui tengewone opzichters aangesteld. De bouwonderneming «Willemspark» bood dat bestuur een stuk grond in het park onder nader te bepalen voorwaarden ter overdracht aan voor den aanbouw van eeu nieuw raadhuis, terwijl de maatschappij ter Verkrijging van eigen Wonin gen een aanvraag zond tot vergun ning voor den aanleg eener 18 M. breede straat van den Ameteldijk naar de Wetering. De commissaris van politie, belast met het beheer der 2e afdee- ling te 's-Hage, verzoekt opsporing, aanhouding en opzending van een man, die zich genoemd heeft Mauris bracht had. Anderen voorspelden dat hij weer zou optreden en zij vergisten zich niet. Eensklaps was hij daar als een onweder en begon op nieuw angst en schrik te verspreiden. Dagelijks kwamen er berichten van gewelddadigheden en voortdu- durend verschenen afgevaardigden vau de omliggende dorpen om hulp tegen den gevreesden bandiet in te roepen. Onder zulke omstandigheden was voor Enrico Bertolini de taak niet gemakkelijk. Hij moest gedurig bezig zijn en den koning elk uur bericht zenden, hoe de zaken in Palermo stonden. Aan de minste volksbeweging werd de grootste aandacht geschonken. Ondertusschen gebeurde er ech ter niets. De man met het masker had, zooals Enrico aan den !:onibe richtte, in het geheel ge' of wel Morisse, 23 h 24 jaar, lang ongeveer 1.7 M., haar en oogen donker, kneveltje zwart, kleur ge zond, postuur tenger, kleeding: bruine demisaison, ronde hoed met platten bol. Hij heeft zich valschelijk voor gedaan als hoofd-depothouder van den heer C. de IConing-Tilly, fabri kant van Haarlemmerolie en van die kwaliteit gebruik gemaakt om zich f 10 te doen afgeven. Op een der feesten van het Carnaval te Nice, in Maart 11., droeg een der dames een domino van lichtrose fluweel, gegarneerd met witte kant en guirlandes van kleine vogels. In de dagbladen vinden wij telkens vermeld, dat groote hoe veelheden vogelhuiden zijn aange bracht uit overzeescbe gewesten. Een en ander bewijst, dat al het geen gezegd en geschreven is te gen het gebruik van vogeltjes en van hunne vederen tot het, zooge naamd, versieren van damestoiletten, nog niet veel geholpen heeft- Moch ten de dames toch eindelijk eens inzien, hoezeer het haar ontsiert en tot schande strekt, als zij zich tooien met datgene wat slechts verkregen kan worden ten koste van den dood van duizenden kleine medeschepselen, die niet minder recht hebben om te leven, dan de bekoorlijke draag sters zeiven. In een der Handelsbladen van Maart maakte T. Smit, Gouwe- naarssteeg no. 1, hoek Nieuwendijk 14, te Amsterdam, per advertentie bekend, dat bij hem te verkrijgen was een grooto partij oinuen- en buitenlandsche zang- en sieraad vogels. Men kan zich bezwaarlijk een sterker en onbeschaamder be wijs voorstellen van den spot, die gedreven wordt met de wet van 25 Mei 1880 tot bescherming van hang, in Palermo zelfs niet. Hier uit rekende zich Enrico, alssindaco der stad, eene eer en men kon hem met fier opgeheven hoofd door de straten zien wandelen. Vinetta was gevlucht, doch dit scheen hem geen belang in te boe zemen hij sprak nooit van haar en zij scheen hem volkomen on verschillig te zijn. Zoo vinden wij, korten tijd na de laatst verhaalde gebeurtenissen, den sindaco op zijne kamer, waar hij gewoonlijk werkte. Enrico vinden wij in gezelschap van Antonio, die tot adjudant des konings opgeklommen ie. Vol ongeduld wacht hij op zijne komst, daar het bepaalde uur reeds verstreken is. De minste vertraging komt hem verdacht voor. Werpen wij een blik in de stra-f ten van Palermo. De inwoners in t - -nen

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1