ALGEMEEN OVERZICHT. 3 cents boven de soldij verstrekt wordt tot verbetering der voeding. Zeker, zoo wordt op bet voedsel van bet leger door dat bongertarief veel uitgewonnen, maar aan den anderen kant moet ons goeverne- ment duizenden betalen om de krijgslieden telkens been en terug te doen vervoeren en de plaatsen der gestorvenen door anderen te doen innemen. Evenzeer zal de weinige zorg voor de zieken en de slecbte verpleging, aan de schatkist weinig kosten; maar wat moet er van ons leger overblijven, waarvan nu reeds een groot deel door de beri-beri aangetast is. Kunnen wij niet met een kleine wijziging als Multatuli zeggen: «Er kleeft bloed aan de overgegaarde penningen, die door verkeerd begrepen zuinigheid ver kregen zijn» Voorheen was men gewoon te zeggen, dat wie zijn vader en zijn moeder vermoord had nog te goed was om als koloniaal naar de Oost te gaan; maar als men met zulke feiten als de bovengenoemde bekend wordt, kan men niemand in gemoede aanraden in ons Oost-Indisch leger dienst te nemen. Gevaren, vermoeie nissen, ondragelijke hitte, honger, alles moeten zij doorstaan die man nen, om ten slotte misschien op ellendige wijze door beri-beri om te komen, terwijl, wat meer ge beurd is, de familie er zelfs niet van onderricht wordt. Zoo kan het niet langer, zeggen wij den correspondent na en het is een schande, dat er niet sedert lang verandering in gebracht is! Sw. Bij de verkiezingen voor het En- gelsche Lagerhuis zijn gekozen conservatieven 74;ministeriëelen 24; unionisten 10; Parnellieten 8. Onder de conservatieven zijn gekozen: Bour- ke, Gorst, Balfour, W. H. Smith en lord Randolph Churchill, de laatst genoemde met eene meerderheid van 1807 stemmen. Onder de aanhangers van Gladstone, die verkozen zijn, behooren Duncan te Liverpool, Ja cob Bright en sir H. E. Roscoe te Manchester. O'Connor, een Parnel- liet, is gekozen te Liverpool. Van 3 Juli wordt gemeld: Tot heden vier uur waren geko zen 123 conservatieven, 21 unio nisten, 43 ministeriëelen en 17 Par nellieten. De Spaansche regeering zal in het buitenland kamers van koop handel oprichten; zij is voornemens in 1888 te Madrid een Spaansch- Portugeesch-koloniale tentoonstel ling te houden en in 1892 het 4de eeuwfeest van Columbus metgroo- ten luister te vieren. Het is volkomen juist, dat de Porte Donderdag naar Sofia heeft gete- legrapheerd, om ernstige opmerkin gen te maken over zekere zinsneden in de troonrede van prins Alexander en in het adres van antwoord der Bulgaarsche Kamer, welke in strijd zijn met de Turksch-Bulgaarsche overeenkomst. De Standard verneemt van zijn berichtgever te Cairo, dat de sterfte onder de Eogelsche troepen te As- soean wegens de ondraaglijke hitte, zeer groot is en gelijk staat met 40 pCt. over het jaar. Vooral het Dorsetshire-regiment heeft veel ge- hij van het handelshuis, waaraan de schooner behoorde, bevel kreeg naar Ceylon onder zeil te gaan. Hij moest er eene partij kostbare waren halen. Deze lading zou hij krijgen uit de magazijnen van eèn man, die daar onder den naam van de Europeaan bekend was. Dezen moest hij zoeken. Hij verhaalde dit aan Vinetta, welke dadelijk den wensch te ken nen gaf, hem te mogen vergezellen. Tot weigeren was geene reden. Men stak dus weer in zee. De vaart was zeer aangenaam en men meende een paradijs te zien, toen men eindelijk Ceylon uit de baren zag opdoemen. Carlo maakte toebereidselen voor de reis naar het binnenste van het urman zou Carlo's ®n bleef aan boord;, voo3 CarJ leden. De officieren verklaren, dat de troepen «nmachtig zouden zijn, om bij dit weder een marsch van zes mijlen uit te houden, en keuren het ten sterkste af, dat een garnizoen te Assoean wordt gehandhaafd. mmmnm. Haarlem, 4 Juli 1886. Met de Haarl-.Zandvoort Spoor weg Mij. zijn in de maand Mei 1886 vervoerd: 10559 passagiers waarvan de opbrengst was f2487.50 van goederen - 248.891/» van diversen - 333.97 Totaal f 3070.36',, Uitmakende per dag en per kilo meter f 11.65. Van heden af loopt tot nadere aankondiging, op eiken dag der week, behalve Zondags: le. een personentrein van Zandvoort naar Haarlem. Vertrek Zandvoort 5.35 uur. 2e. een personentrein van Haar lem naar Zandvoort in aansluiting op den Exprestrein der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatscbappij, ver trekkende ten 5.33 uur van Am sterdam. Vertrek van Haarlem 5.58 uur., aankomst Zandvoort 6.14 uur. Beide treinen stoppen niet te Overveen. Met betrekking tot de berich ten omtrent het sluiten van een defensief verbond tusschen België en Nederland, wordt uit het Bel gische ministerie van buitenland- sche zaken medegedeeld, dat die berichten louter verzinsels zijn. België kan tengevolge zijner staats rechtelijk gewaarborgde onzijdigheid geen verbonden sluiten. De reis van generaal Brialmont, naar aanleiding waarvan de bovenbedoelde berichten zijn ontstaan, had alleen ten doel eene bezichtiging van eenige ver- sterkingswerken in Nederland. Bij deze gelegenheid wordt hier in her innering gebracht, dat er reeds vroeger, lang geleden, geruchten aangaande zulk een verbond in om loop zijn geweest, en wel in de dagen, toen de horizon tusschen Berlijn en Parijs nogal zwaar be wolkt was. Destijds werd prins Bismarck particulier er over geïn terpelleerd, ten einde te vernemen, hoe hij over de zaak dacht. En deze gaf ongeveer het volgendeten antwoordDuitschland gevoelt geen verlangen en ziet ook geen belang er in, te beginnen met de neutra liteit van kleine naburige landen te schenden. Het zou evenwel hoogst nuttig zijn, dat die landen zich zoo sterk mogelijk maakten, om door eigen kracht eene eventueele schen ding te kunnen beletten. De door Europa gewaarborgde neutraliteit van België is wel, evenals de vrij willige neutraliteit van Nederland, eene schoone zaak; maar zij schijnt eerst dhn werkelijk verzekerd te zijn, wanneer Frankrijk moest vree zen, bij het doorbreken met troepen onverwacht lang door strijdkrach ten en versterkingen der neu tralen te worden opgehouden. In dat opzicht staat het met België als met Zwitserland.» Naar men verneemt, is dit hier ook thans nog de politieke opvatting. Uitslag van den internationa len wieler-wedstrijd te Maastricht: Kampioenschap Limburg. 5000 me ter. Eerste prijs Huijsser, Maastricht. Tweede prijs Dumoulin, Maastricht. Internationale knapenstrijd 800 me ter. Eerste prijs Stokvis, Rotterdam. Tweede prijs Bongaerts, Roermond. Groote internationale wedstrijd 8000 den luitenant Béranger tot bevel hebber. Zoodra men aan land ge stapt was, zorgde hij ook voor mid delen van vervoer. Carlo met Vinetta en hare be dienden stapten aan wal. Op muildieren, kleine paarden en ezels begon de reis naar het binnenland. De kust was rotsig en bezaaid met schelpen van allerlei kleur en vorm. Daarna trokken zij door eene zandige vlakte en moes ten een rotsachtig pad beklimmen, waarop slechts plaats was voor een enkel muildier. Carlo ging naast het kleine paard van Vinetta en toonde haar de schoonheden der streek. Vrees niet, Vinetta, zeide hij, hierna zullen wij in eene weelderige vlakte komen. O, Carlo, hernam zij, ->etta' -reesde nooit iets andr -«der, wanneer h;' v «fine s' meter (9 racers! eerste prijs Kider- len. in 19 m. 38 sec., tweede prijs Swéron, Leuven in 19 m. 45 sec,, derde De Stuers, vierde Huyssers. Die laatste was de mooiste race die in ons land nog gezien werd. Eene particuliere dépêche uit Linz meldt, dat markgraat Alfred Pallavincini, die den 26sten Juni met den heer Crommelin, Neder- landsch gezantschapssecretaris te Weenen, en twee gidsen den Gross - glochier bestegen heeft, sedert met hem vermist wordt en, naar men vreest, verongelukt is. T)t Huisvrouw deelt mede, dat bij het hoofdbestuur der Alg. Ned. Vrouwenvereeniging Arbeid Adelt voor het op te richten pensioensfonds voor werksters der Vereeniging is ingekomen eene gift van f 500. Bij het verhoor, dat Belderok, de Amsterdamsche socialist, voor den rechter-commissaris onderging, ant woordde hij op de vraag, waarom hij de bewuste biljetten had aange plakt «Natuurlijk opdat het publiek ze lezen zou!» Vrijdagnacht werd weder een oproerig, majesteit-schen- nend biljet tegen de muren der Beurs te Amsterdam geplakt. Volgens het Geïl. Politienieuws verzette Belderok zich bij zijne ar restatie niet, en was hij zelfs zóó ontsteld, dat hij, aan het bureau van politie gekomen, vier kommen wa ter gebruikte om wat tot bedaren te komen. Bij eene gisteren gehouden socialistische bijeenkomst in het «Volkspark» te Amsterdam, waar Domela Nienwenhuis als spreker optrad, had het volgende incident plaats. Toen spreker aan dat deel zijner rede was gekomen waarin hij een uitvoerig betoog gaf dat de Grond wet aan 1848 nog niet zoo goed was als die van 1798 en 1801 het was toen ongeveer half twee, ont stond eene paniek in de zaal ten gevolge van het schreeuwen der me nigte buiten en het chargeeren der politie. Wat daar aanleiding toe gaf bleef voorshands onbekend, doch de bekende socialist Geel, uit het huis aan den ingang- gekomen zijn de, loste eene revolver op den com missaris van politie Stork, die zich mede op het terrein bevond te mid den eener sterke politie-macht. Vol gens verklaring van den heer Stork zelf ging de kogel over zijn schou der, langs het oor, doch miste ge lukkig. Het terrein werd nu dade lijk door de politie ontruimd en hier door ontstond de paniek. Fortuyn ging nu op de tafel staan en maande tot kalmte aan, want dat het alleen te doen was om de vergadering te kunnen ont binden. Na 10 minuten was de rust bin nen en buiten hersteld en vervolgde Domela Nieuwenhuis zijn rede. Or ganisatie was het eenige middel voorshands om het doel te treffen. Meer dan 10 jaren van propagan da, meer dan 10 schoone redevoe ringen was een proces waard, aan de woordvoerders der socialisten aangedaan. Elk jaar zal ons krach tiger maken en aan het einde dezer eeuw zal zeker de zege zijn aan de beginselen der socialisten. Hierna eindigde hij met het versjeDe po litie en de Sabel wat meermalen hilariteit te weeg bracht. Onder het gezang der socialisten zangvereeniging Apollovertrokken Nieuwenhuis en Fortuyn naar den dan de donder, en zijne hand dreigde vreeselijker dan een zwaard. Ter rechterzijde lag in de vlakte aan het strand de stad St. Louis. Naar het zuiden strekte zich een groote streek met weelderigen plan tengroei uit, waardoor zich eene ri vier kronkelde. Naar het Noorden liep de vlakte in zee uit en ze scheen wit, alsof de zee er haar schuim had achtergelaten; ze was gedeeltelijk met suikerriet en op vochtige plaatsen met rijst beplant. Van het Zuiden naar het Oosten had het land een vulkanisch berg achtig uitzicht en scheen met een groot maagdelijk woud bedekt te zijn. Toen de reizigers hun hart opge haald hadden ,«'an de pracht der natuur, verlangde ook de maag haar vecht. Visschen en andere eenvoudige .vensmiddelen, die het geliefkoosde voedsel van den zeeman zijn, waren in overvloed voorhanden. trein voor Rotterdam, begeleid door de politie die, waar noodig, sabel en stok gebruikte, zelfs tot op het spoorwegperron. Vrijdagnacht vervoegde zich aan een bureau van politie te Am sterdam een kantoorbediende, om te vertellen, dat hij op de Leidsche- gracht had gezien, dat twee per sonen twee biljetten aan een der huizen hadden aangeplakthij wist niet wat daarop te lezen stond. Zijne mededeeling bleek bij onderzoek on waar en hij werd wegens dronken schap in bewaring gehouden. Op het geroep van «moord», dat Vrijdagnacht uit een perceel op de Prinsengracht te Amsterdam klonk, snelden een paar agenten toe en brachten aan het bureau van politie der le sectie een man, rei niger van beroep, die in beschon ken toestand zijne vrouw en kind mishandelde. - Van sociaal-democratische zijde zal door een adres geprotesteerd worden tegen de vervolging van den heer F. Domela Nieuwenhuis. Het adres ligt ter teekening bij de h.h. Fortuyn, Tuinstraat 54; K. A. Bos, Kleine Wittenburgerstraat 34 en P. J. Penning, Waterlooplein 62 te Amsterdam. Den 24 Juli zal te Hoofddorp (Haarlemmermeer) weder een paar denmarkt gehouden worden. Aan boord van de te Nieuwediep liggende bark Brouwershaven viel Vrijdag een 13-jarige knaap, L. T., uit het want naar beneden, waarbij hij zulke hevige verwondingen be kwam, dat hij daaraan na eenige oogenblikken overleed. Aan den horst op Tessel is Vrij dagmorgen door een rogvisscher eene geheele haaien-familie gevan gen. Een haai, van, l1/. meter lang, was in zijn schakelnet vastgeraakt en werd gevangen. In haar gevan genschap wierp het dier 24 jongen. De visscher heeft zijne zonderlinge vangst naar de Tesselsche kermis overgebracht, om er eerst op die wijze voordeel van te trekken. Donderdagavond omstreeks zeven uur zonk op ongeveer anderhalve mijl afstands van de kust van Vlie land de te Amsterdam tehuisbe- hoorende doch laatst vanHarliugen komende visschersstoombootAiJiïtnw, tengevolge van het springen eener pijp. De bemanning, uit 5 koppen bestaande, is met eigen sloep be houden aan wal gekomen. Uit Borne schrijft men: In de stille en afgelegen buurt schap Bornerbroek (gemeente Borne) doen allerhande verhalen de rondte omtrent een zonderlingen vreemden man met een buitengewoon langen baard, welke aldaar in de voorlaat ste week zou hebben rondgeloopen. Zoo wordt verteld, dat hij een ge luid maakte en gras at geiijk een stuk rundvee, dat hij buitengewoon hard liep en allerlei zonderlinge sprongen maakte. Velen zien in hem een spook, anderen een wild mensch, terwijl eenige «geleerde» boeren van het Broek, zeker om het gras-eten, in hem Nebukadnezar meenen te herkennen, welke van den doode zou zijn opgestaan. Zij voorspellen daaruit een naderend einde der we reld. Die goede buitenlui! Terwijl de landbouwer W, v. d. Dit was de eerste keer dat Car lo en Vinetta samen aten. Toen Carlo deze opmerking maakte, lachte ze en zeide: Ja, wij moeten vrienden wezen; ik ben uw gast. Na zich goed gesterkt te hebben, moest men wederom de reis voort zetten. Zij lieten de zee aan hunne rech terzijde liggen, trokken langs den Mont Milieu, en kwamen toen tus schen bergen. Zij trokken door groene dalen, begroeid met varens, lianen en wilde tabak. Dan weer reden zij door het bed eener kla terende beek, omzoomd met dwerg eiken en olijven, waartusschen de donkere vijgeboom prijkte met zijne roode vruchten, die zichtbaar wa ren, daar de groene bast gebarsten was. Hier stond de statige palm, die zijn hoofd fier uitstak boven den eik, de acacia en muskaatboom, die hem omringden. Zij moesten Meulen van St. Hubert Vrijdag middag zijne laatste hooivracht huiswaarts voerde, geraakte hij bij den oprit aan den dijk van den polder 'Mars en Wijt onder Grave onder de kar, zoodat hij deze over het lichaam kreeg, tengevolge waar van hij eenigen tijd daarna den geest gaf. Een der vermakelijkste gemeen teraden van ons land, zoo niet de vermakelijkste, is en blijft zeker die van Breda. Dank zij de nauwgezet heid, waarmede de verslaggever der N. Bred, en Oosterh. Ct. opteekent al wat door de heeren gesproken wordt, en in denzelfden pikanten vorm, kan men zich 's wekelijks vergasten aan een half dozijn ko lommen prettig gekeuvel, slechts zelden ontaardende in vijandige schermutselingen, tusschen den edel- achtbaren voorzitter en de leden. Dat het daarbij niet parlementair kan toegaan, zal men gereedelijk begrijpen; er heerscht een sans gêne, een ongedwongenheid in de debat ten zooals wellicht in geen andere gemeente. Ten bewijze een kleine «bloemlezing» van het verslag der jongste zitting: Er is een missieve ingekomen van den heer Wittouck, beetwortel- suikerfabrikant, waarin deze, zoo de gasprijs niet verminderd wordt, dreigt zelf een gasfabaiek te zullen oprichten. «Aan dat dreigement,» doet de voorzitter opmerken, «hecht ik niet de minste waarde, want als hij daar bepaald voordeel in zag, zou hij het toch niet nalaten, mijnheer Wit touck moet niet denken, dat hij met naaimeisjes te doen heeft.» Men behandelt de conversie der stedelijke schuld. De heer Van Mierlo is van oordeel, dat in ieder geval alvast een commissie van voorbereiding zou kunnen worden benoemd. «Het komt mij voor,» zegt de geachte voorzitter, «dat men burge meester en wethouders al gauw heelemaal achter de bank zal smij ten.» Aan de orde is de rekening der gemeentereiniging over 1885. Naar aanleiding van eenige opmerkingen dienaangaande, verklaart de voor zitter«dat men op het punt van faecaliën zóó fijn wordt, dat al gauw als verliespost zal worden aangenomen niet datgene wat ge- gestort wordt uit de kasmaar uit de ton Nu mogen sommigen beweren, dat deze losheid van toon wel wat al te los is, dat het de spuigaten uitloopt, de leden van den Breda- schen gemeenteraad denken er blijk baar anders over; ten minste achter de eerste en de laatste der geciteer de uitdrukkingen staat «hilariteit,» en ook hier zal wel waar zijn: «j'ai ri, me voilh désarmé.» {Tijd.) Een arbeider der koninklijke pa pierfabriek te Maastricht, zekere M., gehuwd en vader van verscheidene kinderen, werd Zaterdag morgen, bij het smeren eener machine door een drijfriem gegrepen en rondge slingerd. Deerlijk verminkt is hij in hopeloozen toestand naar het burgergasthuis overgebracht. door een woud dringen, hun pad was gewelfd uit wilde jasmijn en eene soort van slingerplant; dit ge welf was zoo in elkaar geweven, dat noch de zon noch de storm het konden doordringen. Wat Carlo ooit van natuurschoonhe den gedroomd had, zag hij nu in wer kelijkheid. Maar eindelijk wenschte hij toch buiten het duistere woud te zijn en weer eens de zon te zien, hoe brandend heet zij ook schijnen mocht. Het pad begon eindelijk breeder te worden; uit de donkere scha duw kwamen zij op de vlakte. Toen zij over een landelijke een voudige brug reden, meende Carlo in den bouw de hand van een Eu ropeaan te herkennen. Zij gingen voort over een opklimmend pad, omgeven door boomen en struiken, en kwamen op een hoogvlakte, waarop een huis stond, door eenen tuin omgeven. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2