MIS-1 MERTEMBMD, VERLOTING. 4e Jaargang, Woensdag 7 Juli 1886. No. 919. ABONNEMENTSPRIJS: teéljnt Dagelijks uitgenomen Zsn-ea alpaieeee Fisstfepe. ADVERTENTIËN: ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. „De Gensteie van Palermo". binnenland. Vooi Haarlem per maand40 Cent», Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-. Compagnie Générale de aublicite EtrangèrG. L. DATJBE J* Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bit Faubourg Montmartre. ran 15 regel» 25 Cent; iedere regel meer 5 cent». Groote letter» naar Plaatsruimte. Adrertentién worden aangenomen totmiddags 12 uuri Iolon\aal ntiiitm MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. hit Fsviljom. Ingang aan de üreefigdo 2e dear. Geopend degelijke ven 10 tot aar. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsclre Maatschappij ter bevordering Nyverheid kobben rartoea van diploma vryon toegang, donaten» met geielsckap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelyk» van 10 tot- 4 tmr.'Toegaug 25 oenttT per persoon. Donateur» ii»n der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst eu geschiedenis, voer»! van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 nur. Toegang 25 cent» per persoon. Doorloouende toegangskaarten voor een geheel jaaz 1 1 enlden. Muteum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 nur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—5 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen Of loniaeen kosteloos van 12—4 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cent» per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren niet dau onder behoorlijk geleide. Sêvlert museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—8 unr. Teyiert bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrydag en Zaterdag; van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geepast Woensdag ea Zaterdag van 2A uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 28 nnr. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vry. Evenals bij liet begin van vorige jaargangen zal er ook au weder eenc VEBlOTIS'fivan VOÖB- WEBPES tot Huishoude lijk gebruik, onder de lezers van „Slaftrlem's Dagblad-', worden ge houden en wel op MAAiV- ])A(i a AllGUSTl'S a. s. De voorwerpen znllen in het openbaar eerstdaags worden tentoongesteld. J Zij, die zich op dit blad vóór Augustus a. s. abon- neeren, hebben bet recht tot deelneming in de bo venvermelde Verloting. DE ADMINISTRATIE De Engelsche morgenbladen maken de briefwisseling openbaar tusschen den gewezen president van den Local Government BoardBal four, en Gladstone, uit welke blijkt dat laatstgenoemde in December jl. aan de tory-regeering zijnen steun heeft aangeboden voor het oplossen van het vraagstuk der regeling van het bestuur in Ierland, onder bij voeging dat hij in het bezit was van authentieke berichten, volgens welke achter Parnell eene partij stond die tot daden van geweld in Engeland zou overgaan, wanneer er niet op afdoende wijze werd tege moetgekomen aan de wenschen der Iersche nationalisten. Het auteursrecht van dit werk is volgens t Wet verzekerd. 87) XVI HOOFDSTUK. In het verre Oosten. Vol verwondering riep Carlo tot Beranger, die achter hem kwam: Zie hier is het, want wie an ders dan een Europeaan had zulk een schoon oord tot woonplaats kun nen kiezen. Alle bekoorlijkheden der natuur zijn hier uitgestald! Carlo Borgia kon de schoonheid der ligging van het huis niet ge noeg prijzen. Men zag er verschil lende mannen uit te voorschijn komen, eindelijk ook hem, die met Carlo den overtocht naar Calcutta gemaakt had. Betreffende de verkiezingen wordt geseind Londen, 5 Juli (12 uur 's middags.) Er zijn gekozen 149 conser vatieven, 21 unionisten, 55 minis- terieelen en 18 aanhangers van Parnell. De conservatieven hebben 16, de unionisten 1 en de ministerieelen 10 zetels gewonnen. Zondagavond jl. had te Parijs het feestmaal der journalisten van de monarchale drukpers in de provin ciën plaats. De heer Lambert de Sainte-Croix, de erkende vertegen woordiger van den graaf .van Pa rijs, verklaarde dat de royalistische partij één en hetzefde hoofd heeft, ééne en dezelfde hoop, één en het zelfde doel. Hij eindigde met eene aanbeveling van een bondgenoot schap tusschen alle conservatieven voor eene herziening der constitutie door wettige middelen. De toosten: «Tot wederzien!» en «Leve de Koning!» werden levendig toegejuicht. De gemeenteraad te Parijs heeft bij de verdere beraadslaging over het ontwerp betreffende den aanleg van den stadsspoorweg, met 57 stemmen tegen 3, een amende ment van den heer Humbert aan genomen, waarbij bepaald wordt dat er bij de uitvoering van het werk niet meer dan 10 pet. vreem delingen mogen gebezigd worden en dat het materieel uitsluitend van Franschen oorsprong moet zijn. Jof- frin stelde zijnerzijds een amende ment voorvolgens hetwelk de werklieden niet anders dan om gel dige redenen mogen worden ont slagen. Eene jury, samengesteld uit werklieden, zal te dier zake beslis sen. Ook dit amendement werd (met 24 stemmen tegen 13) goedgekeurd. Beiden groetten elkander harte lijk en toen sprak de Europeaan Eindelijk zijt gij gelukkig bij mij aangekomen en aan alle ge varen der wildernis ontsnapt. Ik verheug mij daarover en vraag u dadelijk, hoe het u hier bevalt. Gij woont in een paradijs! riep Carlo. Waarlijk, hier is het goed te zijn en ik wenschte wel, dat ik nooit van hier behoefde te ver trekken. De Europeaan lachte. Stijg af, zeide hij. Gij zult tijd genoeg hebben om dit al les na te zien. Nu is het juist het warmste van den dag. Zie, sprak hij tot Vinetta, uw cava lier heeft ook nog juist de meest zonrijke plaats uitgezocht. Vinetta ging op Carlo toe en zeide hem: Sta nu niet in de zon, want dat is gevaarlijk. Alle bloemen verbergen zich, de vogels hebben Opmerkelijk zijn bij die stem mingen weer het aantal onthou dingen. Het ontwerp in zijn geheel is in eene daarop gevolgde zitting aan genomen met 47 stemmen tegen 7. De zuivere legitimisten, ook «Witten van Spanje» genoemd, om dat zij het pretendentschap van den graaf van Parijs verwerpen en een afstammeling van de Spaansche Bourbons: don Carlos of een zijner rechtverkrijgenden, op den Fran schen troon hebben willen, hebben eergisteren te Parijs ten getale van 200 personen, eene vergadering ge houden onder voorzitterschap van generaal Cathelineau. De zaal was rijkelijk getooid met de witte vlag. De graat van Parijs, en de Orle- ansen in het algemeen, werden vree- selijk doorgehaald. Zij werden «over weldigers» genoemd, «deserteurs», en de kreten: «Weg met hen! Weg met de deserteurs!» werden her haaldelijk aangeheven. Een der spre kers, de heer Duverne, zeide «Finis Galliae»Het is gedaan met Frank rijk, als het zich niet werpt in de armen van de leg.tieme monarchie. Het Orleanisme, voegde hij er aan toe, is als de giftboom, die degenen doodt welke zich onder zijne scha duw nederzetten. Ten slotte is eene motie aange nomen overeenkomstig de zuivere legitime begrippen van ouds en vol gal tegen de Orleansen. De aanleg van het kanaal in Pruisen tusschen de Noord- en de Oostzee zal niet, gelijk aanvan kelijk het plan was, aan particu liere ondernemers worden opgedra gen, maar aan eene speciale Com missie, bestaande uit deskundige autoriteiten in staats- en rijksdienst. Dit lichaam zal «Kanaal-Commis- zich in het woud verborgen om zich aan de brandende zonnestra len te onttrekken. Carlo gebood dan ook aan de kleine karavaan zich naar het gast vrije hu:s van den Europeaan te begeven. De vensters waren van blinden voorzien, welke de zon keerden, maar de lucht doorlieten. Iu een groot vertrek, dat bijna de helft van het gebouw besloeg, vond men een eivormig bekken, gevuld met kristalhelder water, dat. van hier naar eene badplaats in den tuin vloeide. Later vormde het eet waterval, tot het eindelijk weer in de rivier uitkwam, welke men van uit de vensters in de vlakte kon zien kronkelen. Tegen den muur van dit vertrek stonden kostbare divans, terwijl de wanden prijkten met Indische en Europeesche jachtwapenen. Vinetta en hare bedienden werden naar eenen vleugel van het huis sie» heeten. Tot deze verandering is besloten met het oog op de be langen der werklieden, en om an dere sociaal-politieke redenen. Volgens telegrafische berichten uit St. Petersburg zou aan de ge zamenlijke Russische spoorwegbe- sturen het gebruik van buiten- landsch spoorwegmaterieel verboden worden, en zou heden in den mi nisterraad het definitive superdivi dend van den Groot-Russischen spoorweg worden vastgesteld. Haarlem, 6 Jali 1886. Tot directeur der rijks-kweekschool voor onderwijzers alhier, is benoemd de heer J. H. Slangen. De staat van ingebrachte en terugbetaalde posten bij de Nuts- spaarbank alhier, gedurende de eer ste helft van 1886 is als volgt: Iagebracht. Maanden. Posten. Bedrag. Jan. 728 17,628,—6 Feb. 628 14,602,— Maart 409 8,858,58 April 353 16,261,43 Mei 524 16,130,41s Juni 420 10,837,89 Totaal 3062 84,318,32 Terugbetaald. Maanden. Posten. Bedrag. Jan. 445 22,807,64 Febr. 274 27.611,27s Maart 275 18,875,55 April 243 14,280,50s Mei 248 7,840,56s Juni 137 6,258,97' Totaal 1629 97,674,47 De ingebrachte posten waren ten bedrage van 1 tot 100 gulden en meer, de terugbetaalde van beneden f25 tot meer dan 500 gulden. geleid, waarboven in Arabische let ters het woord vrede uitge houwen was. Dit was eene luim van den kun stenaar, die het inwendige geschil derd had. Nog nooit had een vrou wenvoet deze plaats betreden. Dit zeide de Europeaan, zooals wij den huisheer voorloopig zullen noemen, lachende tot zijne gasten. Hij achtte de vrouwen hoog en was sedert eenigen tijd lang niet zoo eenzaam geweest. Een getrouwe echtgenoote had hij bezeten; maar deze had hem de wreede dood ontrukt. Op welke wijze zouden de gas ten later hooren. Zij konden nu rust nemen om van de vermoeienissen van de reis te bekomen. Daarna zouden zij ver nemen, waarom hij Carlo zoo drin gend uitgenoodigd had. Gij maakt mij nieuwsgierig - zeide Carlo hierop. Nu heb ik De schoolspaarbank, die als on derdeel van de spaarbank op 2 scho len in werking is, ontving een be drag van f288.35, terwijl aan rente f 15.48s op de boekjes werd bijge schreven. Terugbetaald werdf491.09 Op 30 Juni hadden 159 leerlingen te zamen f 1048,93s te goed. De rente aan de deelhebbers be droeg 2Vs pCt., gelijkstaande met de gemiddelde prolongatie-rente. Door de hoogere rente, verkregen door belegging van f 92.000 in hy potheken en f25.000 in aandeelen eener provinciale leening, konden de onvermijdelijke kosten der admini stratie gedekt en nog een klein overschot aan de reserve toegevoegd worden. De voorloopige balans wijst op 30 Juni aan de gezamenlijke deel hebbers f773.700 van de spaarbank te goed en bedraagt de reserve f 38.400het geheele kapitaal aldus f' 812.100. Bovendien is nog ont vangen voor rente f820, eerst in de rekening van het volgende half jaar te verantwoorden. Gisteren middag werd in de Plantage te Amsterdam, ter eere van den verjaardag van H. K. H. prinses Von Wied, prinses Marie der Nederlanden, eene groote parade ge houden, waaraan werd deelgenomen door het 7e regiment infanterie, het 2e regiment vesting-artillerie, 't deta chement van het 3e regiment huza ren en het le bataljon mariniers. De parade stond onder bevel van den luit.-kolonel Simon, van het 7e regiment infanterie, en werd geïn specteerd door generaal Baud. Een talrijk publiek woonde het militaire schouwspel bij, dat door het heerlijkst weder werd begunstigd. De kroonprins van Italië ver toefde korten tijd in Amsterdam. geen rust meer voordat ik weet, wat gij mij te zeggen hebt. Wees geduldig, jonge vriend, hernam de Europeaan glim lachende. Alles komt, of wij het ongeduldig of onverschillig af wachten. Het laatste is echter nog het beste, daardoor verliezen wij den kostbaren tijd niet, die nooit terugkeert. Dit was een wijze raad, dien Carlo ook volgde. Hij nam rust, welke hij hoog noodig had, want de reis was uiterst vermoeiend ge weest en het huis van den Euro peaan bood gulle gastvrijheid aan. Waar men ook de oogen wendde, overal zag men rijkdom en schoonheid, gepaard aan eenvoud. Zoodra Carlo een weinig uitge rust had, werd hij niet moede, dit alles te beschouwen. Hoe ver hij ook gereisd had en hoeveel ondervinding hij poF dit had hij nog noni»

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1