school voor Kunstnijverheid) 3 j. cursus, is met goed gevolg afge legd door mej. Johanna van der Kaaij van Alkmaar en mej. Jeanne Knol van Middelburg. Het zijn de eerste einddiploma's die aan die school worden toegekend. Het poolschip Willem Ba rents heelt in veiling opgebracht f2650. Over de afgeloopen maand Juni kwamen in het Algemeen Po litieblad op de maandelijksche lijst van gesignaleerden voor de namen van 1190 personen. De kleinste generaal der we reld, generaal Mite, en vrouw, bekend onder den naam American Midgets, van wie wij vroeger een en ander meededeelden, kwamen Donderdagavond met den 9 uur trein van Keulen te Vlissingen aan, om hunne terugreis naar Engeland met de mailboot Prins Hendrik voort te zetten. Het echtpaar wan delde, met eene bevallige trotsch- heid, tusschen de andere passagiers aan boord. Een ingezetene van Utrecht, die Zondag Artis te Amsterdam bezocht en voorbij de hokken der tijgers wandelde, meende dat een dezer in diepen slaap lag; hij bleef voor het hok staan en waagde zijne hand te dicht bij het schijnbaar slapende beest, met het treurig gevolg, dat de tijger, gestoord in zijne rust, een poot brullende uitsloeg en met de nagels den toeschouwer zoodanig verwondde aan de hand, dat deze den duim waarschijnlijk er bij zal inschieten. De hand werd te Am sterdam door een heelkundige ver bonden. Omtrent het gebeurde in de Heerenstraat te Amsterdam zijn aan het Hbl. de volgende bijzonderhe den bekend geworden Domela Nieuwenhuis werd Zon dag ochtend door een menigte, ge schat op ongeveer driehonderd per sonen, van het station afgehaald. Men wandelde langs Singel en Blauwburgwal door de Heerenstraat. Onderweg werd een enkele maal een hoeraatje aangeheven, maar in de Heerenstraat nam het gejoel en gezang toe en nam de wandeling het karakter aan van een optocht, doordien een roode lap als vlag werd ontplooid. De inspecteur Doornbos, die juist met tien agenten van de Keizers gracht de Heerenstraat inkwam, wendde zich tot Domela Nieuwen- huis, en verzocht hem terug te gaan of een anderen weg te nemen, ten einde aan den niet toegestanen optocht een einde te maken. Nieuwenhuis antwoordde dat hij niet helpen kon, dat men hem volgde. De inspecteur verzocht daarop herhaaldelijk de menigte zich rustig te houden en uiteen te gaan. Toen daaraan geen gevolg werd gegeven, gaf hij last haar uiteen té drijven, waarbij, be halve de personen tot het gevolg van Nieuwenhuis behoorende, ook anderen, die er toevallig bij waren, een slag met den stok of met de sabel hebben bekomen. Er is ons bij onderzoek niets ter oore gekomen, dat het gerucht bevestigt, alsof hier ernstige verwondingen zouden zijn- toegebracht, o. aaan rustige kerk'- gangers. Een viertal winkeliers in de Hee renstraat, bij wien wij inlichtingen inwonnen, bevestigden dat de me nigte herhaaldelijk werd gesom meerd niet te zingen en uiteen te gaan. Bij de huiszoeking ten huize van Geel is niets bijzonders gevonden. De minister van justitie is door den procureur-generaal dadelijk per telegraaf van den moordaanslag op den heer Stork in kennis gesteld. Wij vernemen nog zegt het Hbl. dat Geel, aan het bureau van politie aan de Oude Brug ge bracht, aldaar met cynische be daardheid tot den commissaris Stork zeide, dat zijn doel geweest was de zen te dooden. Door den substituut- officier, mr. Schimmelpenninck, den rechter-com- missaris mr. Scholten, en diens griffier, is in de woning der moe der van Geel eene huiszoeking in gesteld. Aan het commissariaat van politie vervoegde zich de burgemeester, de procureur-generaal en de officier van justitie, om den heer Stork persoonlijk geluk te wenschen met den gelukkigen afloop van den aanslag. Een hoofdofficier in garnizoen te Amsterdam deed Zondag een tochtje te paard langs de Weesper- zijde. Hij reed stapvoets, toen drie kerels aankwamen, die het socia listische z.g. vrijheidslied zongen; een hunner gaf het paard van den officier onverhoeds een slag, waar door het paard verschrikt steigerde. Maar de berijder wist de kerels we! te vinden. Elk op hun beurt wer den ze ingehaald en kregen ze met de karwats een pak, dat lang zal heugen. Zondagavond is in de Heintje- hoeksteeg te Amsterdam een meisje, dat een ketel koffie droeg, van de trap gevallen. Het kind kreeg het kokend warme vocht over het lijf, en werd door hare moeder naar het gasthuis gebracht om daar de brand wonden aan arm en beenen te laten verbinden. Wederom heeft te Amsterdam eene vrouw aan een kind een paar gouden oorbelletjes ontfutseld. Nu gebeurde het in de Haantjeshoek- steeg. Er werd bij de politie aan gifte gedaan, en deze stelde een onderzoek in, doch de vrouw zal wel niet op te sporen zijn. Een scheepssjouwer te Amster dam wonende en voorheen werk zaam bij een bekend aannemer, den heer V., waar hij zich op arglistige wijze moet hebben meester gemaakt van eene verzameling bons voor benoodigd materieel, als touwwerk enz., heeft dezer dagen, met ge bruikmaking van deze bons, val- schelijk door hem onderteekend, bij verschillende handelaren in scheeps- benoodigdheden aldaar zich nieuwe trossen touw, enz. doen afgeven. Zondagmiddag is die persoon bij het plegen van oplichterij op hee- terdaad betrapt en door de politie in verzekerde bewaring genomen. Zondag is door de politie te Bot terdam naar de cellulaire gevan genis overgebracht een knaap van achttienjarigen leeftijd, die Zaterdag avond zijnen zwager gevaarlijke wonden had toegebracht. De heeren Bingham en Brauer die zooals men weet eene reis per vélocipède maken van Rotterdam naar Weenen kwamen, na Vrij dag op hun rijwiel München te hebben verlaten, nog des avonds op Oo3tenrijksch grondgebied aan, Zaterdag met gevolg in Brack's Doelen-Hotel afgestapt, vertrok de hooge gast Zondagmorgen weder. Het bezoek geschiedde in streng incognito. De Minister van binnenland- sche zaken heeft maatregelen ge nomen opdat, telkens bij een geval van hondsdolheid of wanneer iemand door een dollen hond gebeten mocht worden, zulks ten spoedigste bij den betrokken geneeskundigen inspecteur bekend worde, die dan in overleg treedt met den minister over de wenschlijkheid van opzending van zulk eenen lijder naar Parijs. H. J. J. Ratelband, gep. ser geant-majoor van het Indisch leger, deelt in het Vaderland mede, met het verzoek daaraan publiciteit te geren, dat door hem eene aanklacht is ingediend bij den officier van justitie tegen de militaire autoriteiten (i. c. den commandant der veldar tillerie! wegens wederrechtelijke ge vangenzetting. De zaak is dezeHij had zich als burgerschrijver geën gageerd bij het tweede regiment veldartillerie, op 12 Mei 1886, doch vroeg uit deze betrekking ontslag op 21 Juni jl. Op 28 Juni, door den kolonel-commandant ontboden, vernam hij, dat deze in last had hem te straffen met 4 dagen provoost- arrest, welke straf door hem inder daad werd ondergaan, echter onder herhaald protest bij verschillende autoriteiten. Hij is van oordeel, dat hij als niet-militair aan de militaire wetgeving niet onderworpen is. Hij grondt zich daarbij op de feiten, dat hem bij zijne indiensttreding de krijgsartikelen niet zijn voorgelezen, ten blijke dat hij niet als militair wordt beschouwd; dat zijn vorige paspoort niet is ingenomen, zoodat hij het karakter van gepensioneerd militair heeft behouden; dat zijn contract slechts ééne straf kent, ontslag uit den dienst, hem op te leggen door den minister van oorlog. Aanstaanden Woensdag 7 Juli zal het Algemeen Nederlandsch Vredebond zijn Algemeene verga dering alhier houden in het lokaal van het Kon. Instituut voor taal-, land- en volkenkunde. Daarin zullen o. a. deze vragen, door het Algemeen Bestuur gesteld, behandeld wordrn «Behoort het Vredebond zich tot de Staten-Generaal te wenden, met het verzoek om, naar aanleiding van de aanhangige grondweteher ziening, art 56 der Grondwet in dien zin te wijzigen, dat'sKonings oorlogsverklaring door eene mach tiging van de Staten-Generaal worde voorafgegaan?» «Behoort het Vredebond gevolg te geven aan de uitnoodiging van het Bestuur van de International Arbitration and Peace Association, gevestigd te Londen, om zich, op de voorgestelde grondslagenaan eene International Federation of Peace and Arbitration Societies in Europe and America aan te sluiten?» Blijkens mededeeling van het Tijdschrift voor geneeskundeont leend aan de jaarverslagen van het geneeskundig staatstoezicht, bedroeg het aantal sterfgevallen in Neder land veroorzaakt door beet van dolle honden van 18691879, 22, onder welke 12 mannen, 4 vrouwen en 6 kinderen, Gedurende de laatste 7 jaren zijn geen sterfgevallen, door die ziekte veroorzaakt, meer voor gekomen. Het eind-examen der afdeeling voor Kunstnaaldmerk (aan de Rijks- de Europeaan kwam hem voortdu rend raadselachtig voor, die buiten zijne bedienden geen enkelen bloed verwant bij zich had. Hij scheen een zonderling te zij ii en geen wonder dat Carlo met on geduld het uur afwachtte, waarop hij van zijnen gastheer meer zou vernemen. Eindelijk naderde dit uur. Carlo bevond zich in bovengenoemd ver trek en wandelde rond tusschen geurige gewassen. De maan scheen helder en ver vulde de kamer met een tooverach- tig licht. Carlo ging aan het ven ster staan en liet zijne oogen wei den over het heerlijke landschap. Verre over den onmetelijken oceaan dwaalden zijne gedachten en voor zijn geestesoog doken de beelden hij eens in werkelijkheid J bad. die hij hij zich en hij begon in eene weemoe dige stemming te geraken. Eensklaps voelde hij eene hand op zijnen schouder, hij zag om en de Europeaan stond voor hem. XVIIe HOOFDSTUK. De schat van Syracuse. Daar ben ik, zeide de gast heer, en uwe nieuwsgierigheid zal nu bevredigend worden. Ik ben begeerig uw geheim te vernemen, hernam Carlo snel. Gij hebt mij wel geen raadsel opgegeven, maar het is toch zon derling, dat ik nog niet uwen naam weet. Hadde ik er bij uwe aan komst op het schip naar gevraagd, dan kende ik hem reeds! Gij vergist u, antwoordde de andere. Er zijn immers ook valsche passen en ik had zulk eenen. Carlo zag den spreker verwon- Ik kan u nauwelijks gelooven, - zeide hij. Gij ziet er zoo eer lijk uit, alsof gij niet bedriegen kondt I Vriend, hernam de gast heer, omstandigheden maken soms de edelste plannen onuitvoer baar. Wij kunnen niet altijd doen, wat we willen en zoo ging het mij ook toen ik u zag! Hoe moet ik dat verstaan riep Carlo verrast. Verbergt gij uwen naam, toen ge mij zaagt! Ja! hernam de andere. Ik had daar reden toe, want luister, ik draag uw naam! Carlo was op nieuw verwonderd. Het klinkt natuurlijk, maar het is ongeloofelijk. Gij schertst. In het geheel niet, zeide de Europeaan. Ik heet Frances co Borgia en ben de broeder van den kapitein, dien gij uwen tweeden vader noemdet. De overleden kapitein sprak namelijk te Salzburg, van waar zij Zaterdag morgen weder vertrokken. Dienzelfden dag kwamen zij te Jschl aan. Zondag geraakte het vijfjarig zoontje van den baanwachter Tak, bij het station Noordscharwoude, te water. Ofschoon terstond er uit ge haald, was het kind reeds een lijk. Zondag namiddag is in de Rotte eene roeiboot met negen menschen omgeslagen. De tapper L. Timmers, het .on geluk ziende, sprong terstond te water en had de zelfvoldoening, met behulp van één der personen uit het bootje die zwemmen kon, al de overigen op het droge te brengen. Niemand bekwam eenig letsel. •Arresteeren!» seinde men uit Oosterwijk. «Arresteerenluidde weder eene telegrafische mededee ling uit Bokstel, 't Gold drie perso nen, die verleden Donderdag plaats hadden genomen in een kermiswa gen, welke op een goederentrein geladen en voor deze stad bestemd was; deze lui vonden het heel wat gemakkelijker dood eenvoudig in hun wagen te kruipen en zich op die wijze gratis te laten vervoeren, dan door het nemen van een kaartje zich op behoorlijke wijs een plaats in den trein te verschaffen. Verschei dene leden der koninklijke maré- chaussée waren op het perron ge posteerd, aan beide zijden geflankeerd door het personeel, aan 't station werkzaam. Daar was de trein. Tot overmaat van voorzichtigheid had men de kast onderweg nog verze geld. Althans was er een zware ijzeren keten rondom den wagen gespannen om den gevangenen alle gelegenheid tot ontvluchten te ont nemen. Dit moet te Bokstel geschied zijn. Met gespannen verwachting zag men den trein stoppen. De politie stond klaar, de hand op de overtreders der wet te leggen. 'tWas een plechtig oogenblik, niet slechts voor de gerechtsdienaars maar ook voor de enkelen die lucht gekregen hadden van de zaak. De keten was verwijderd, de deur open gemaakt en de vogels waren gevlogen. Waarschijnlijk zijn de lui onderweg door een verborgen raam pje uit hun kast geraakt en dan van den stoppenden goederentrein ge sprongen. {Meier. Ctj De commissaris van politie te Deventer waarschuwt tegen zekeren Gerardus Christoffel Slosser, die voorgeeft oud te zijn 61 jaar. Hij neemt zijn intrek in de logementen zonder betalen. Sedert eenige avonden wordt het electrische licht te Nijmegen, aan gelegd door de firma Willem Smit en Co te Slikkerveer, beproefd. Zondagavond had op het Valkhof een concert plaats, terwijl aldaar over het groote perk vóór de ruïne van het slot van Karei den Groote eene electrische lamp was opgehan gen. Algemeen werd door de con cert-bezoekers het nieuwe licht ge roemd, hoewel men het meer cont- tant wenschte. Ook aan de Waalkade en op de wandelplaats het Kelf kensbosch wa ren weder de electrische lampen ontstoken, waar zij eveneens uit muntend voldeden. Naar men verneemt, zullen op het nooit van eenen broeder, her nam Carlo. Hij zinspeelde er ook niet op en ik heb hem altijd als een voorbeeld van openhartig heid aangezien! Geheel natuurlijk, sprak Francesco, zooals wij den rijken planter zullen noemen, het zal u lastig vallen mij te gelooven, maar ten slotte zult gij dit toch doen. Carlo Borgia was niet weinig verrast door de woorden van Fran cesco, het kwam hem als een droom voor en hij antwoordde niet. Gij zwijgt, hernam de gast heer, en ik kon mij even goed daarover verwonderen, indien het niet zoo natuurlijk ware. Doch ter zake, mijn woorden behoeven ver klaring en deels ook bewijzen. Het zal lang duren eer ik deze geef, maar gij zult mij toch zeker gehoor schenken Waarom niet? zeide Carlo. Valkhof nog twee of meer electri sche lampen worden aangebracht, om ook de paden te verlichten, aan- gezien de stralen van de electrische lamp over het groote perk niet ge noegzaam door het houtgewas kun nen doordringen. Door de hooge ligging der stad wordt de electri sche verlichting uren ver in den omtrek gezien. Zondag waren drie jongelieden uit Tiel in een licht roeibootje de Waal af naar Varik gekomen. Op den middag wilden zij naar huis terugkeeren, en zich daartoe aan 'tVariksche veer, midden op de rivier, door een opvarend sleepbootje met eenige schepen laten opsleepen. Door den golfslag kantelde hun bootje en raakten zij allen te water. Gelukkig werden zij, op hun hulp geroep, door de veerlieden met een paar roeibooten nog met moeite ge red, en kwamen zij met den schrik en een nat pak vrij. Behalve in de R. K. kerk te Baexem is er ook in den nacht van Vrijdag op Zaterdag ingebro- j ken in eene langs den weg staande kapel, onder die gemeente. Toeval lig had men daags te voren het offerblok geledigd, zoodat de in breker, na dit verbrijzeld te hebben, onverrichter zake is moeten aftrek ken. Te Gorredijk viel de knecht van den heer P. Minnema boven uit het hooivak, met het ongelukkig ge volg dat hij Zondag is overleden. Vijf jonge kinderen blijven als wee zen achter, daar de moeder ten vorigen jare overleed. Te Driel werd Zaterdag middag een arbeider, werkzaam op den Rijndijk, zoodanig door de hitte be vangen, 'dat hij bewusteloos neerviel en binnen kort een lijk was. Een milicien, te Geertruidenberg in garnizon, die op eene verboden plaats was gaan zwemmen, is aldaar verdronken. Zondagavond is de Engelsche stoomboot Abrota, kapt. Robson, van Wiburg naar Gent bestemd, geladen met hout, bij het binnen komen op de in de Westerhaven te Ter-Neuzen liggende stoomboot Westerschelde gevaren, waardoor die passagiersboot aan het achterschip nog al schade aan verschansingen en stuurtoestel bekwam. Gisteren ochtend is de boot echter weer op tijd naar Vlissingen vertroken. Door een onbekende oorzaak ont stond Vrijdag jl. brand in de wo ning van den landbouwer S. Kicken te Ransdaal, gem. Klimmen, waar door niet alleen dit huis, maar ook nog drie aangrenzende hoeven in korten tijd geheel werden vernield. Een stier, negen varkens en drie kalveren kwamen in de vlammen om. De schade beloopt ruim f 40,000. Alles is verzekerd. Een der verpleegden teVeenhui- zen no. 2, van wien men reeds eenigen tijd zeide, dat hij eene aan zienlijke erfenis zou te ontvangen hebben, is den 30sten Juni door een heer uit Frankrijk afgehaald. Natuurlijk had men zich bij den Minister van justitie eerst van het ontslag van den man verzekerd, die nu, naar men zegt, behalve eenige vasten goederen, een kapitaal van tachtigduizend francs aan contanten in bezit kan nemen. {Asser Ct.) Hoe zeldzaam mij ook alles toe- schijne wat ik gehoord heb, het kan waar zijn. Gij oordeelt goed, zeide Francesco, en zijn oog rustte met zeldzame uitdrukking op den jon gen man, en dat verheugt mij zeer. Ik heb ten opzichte van mijnen broeder een groote fout begaan. Raadsel op raadsel sprak Carlo, terwijl hij met Francesco uit de zaal in den tuin trad en op eene bank plaats nam. - Ik weet niet wat ik denk, en verzoek u, mij zoo spoedig mogelijk ophelderingen te geven. Juist 1 zeide Francesco. Men moet de zaken op de keper beschouwen. Luister dus! Uw vroegere kapitein en ik waren twee lingen (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2