VARIA. Zestiende Muziekuitvoering «waKTBÉgseinria. De dagloonen der handwerkslie den, die het landbouwwerk helpen verrichten, zijn in Drente nog altijd geregeld naar vroegere toestanden. Slechts in enkele gevallen is men van deze afgeweken in den tijd, toen alles duur was, en bij den tegen- woordigen goedkoopen tijd komt men niet licht tot die der met den te- genwoordigen gelijkstaanden tijd terug. Zoo ontving de grasmaaier, die in Noord-Holland, Friesland en Groningen gemakkelijk f 1.75 tot f2.45 verdient, te Borger, in Drente, slechts f 0.70, te Eksloo f 0.60, te Westerbork en Elp fl.benevens den kost. In enkele dorpen is de daghuur met 10 h 15 cents ver hoogd, in de meeste is alle6 gelijk dit voor eene halve eeuw reeds was. De opgaven der dagloonen zijn hier per dag bedoeld. GEMENGD NIEUWS, De kassier der Chesapeake-Dala- ware-Kanaal-Maatschappij heeft zich uit de voeten gemaakt, eene ge schreven bekentenis achterlatende, volgens welke hij tot een bedrag van 615.000 dollars te veel obliga- tiën van eene leening had uitge geven, welke den lsten dezer zou worden afgelost. De Maatschappij heeft bekend gemaakt, dat zij de aflossing niet kon laten doorgaan, noch den vervallen interest betalen. Op het eiland in het «boisde Cambre» bij Brussel, waren Zater dag-nacht, bij gelegenheid van een weldadigheidsfeest duizenden men- schen hijeen, om van daar het vuur werk te zien, toen de ponton-brug die tijdelijk het eiland met den vas ten wal verbond, niet meer bruik baar bleek. Ongelukkig waren er slechts twee vrij kleine booten be schikbaar om de kolossale menigte over te varen, zoodat de zon reeds hoog aan den hemel stond, toen nog minstens een paar duizend feest vierenden hunbeurt stonden te wach ten. Natuurlijk ontbrak het niet aan allerlei grappige tooneeltjes. Het publiek gedroeg zich zeer kalm en verloor geen oogenblik zijn goeden luim. Bij het Belgische leger is een nieuwe graad ingevoerd; alle onder officieren, die zich goed gedragen hebben, 8 jaren dienst tellen en de noodige bekwaamheden bezitten, zullen een diploma van adjunct officier kunnen bekomen met het tractement van «sous-lieutenant», mits zij zich verbinden nog 5 jaren in dienst te blijven. -Men schrijft uit Brussel dd. 3 Juli: De bekende zangeres Minnie Hauck is gisteren namiddag van haren triomftocht door Amerika te- rugkeerende te Antwerpen aange komen, en heden morgen naar Zwit serland vertrokken, om aldaar op een haar toebehoorend buitengoed eenige weken te midden harer fami lie te vertoeven. Nog is de akelige vondst in de rue de Fonsny, te St. Gille niet volkomen opgehelderd. Terwijl de justitie nog te vergeefs een ant woord zoekt op de vraag, hoe de zak met zijnen huiveringwekkenden inhoud uit de snijkamer daar ge komen kan zijn, komt le Nouvettistc verhalen, dat Woensdagavond aan het station "Vilvoorde een koffer is uitgeladen, komende van Brussel- noorderstation, waaruit eene vree- selijke geur zich verspreidde, het geen den stationschef aanleiding gaf de politie te waarschuwen. Deze opende den koffer en vond daarin den romp eener vrouw, zonder hoofd en ledematen. Natuurlijk dacht men terstond aan de akelige vondst te St- Gilles en per telegraaf werd de Brusselsche justitie van de ontdek king verwittigd. De rechter van instructie is terstond naar Vilvoorde vertrokken, waar door een genees heer een onderzoek bewerkstelligd is, zonder tot de zekerheid te leiden, dat deze romp en de gevonden le dematen tot hetzelfde lijk behoord hebben. Daartoe was het vervoer der treurige overblijfselen naar Brus sel noodig, hetgeen Vrijdagavond plaats had. Aanvankelijk meende men, dat le Nouvettiste de dupe van een of anderen mould, ie grappenmaker ge weest was, doch het verhaal is maar al te waar gebleken. De kransen, ter eere van Vic tor Hugo op ,dë trappen vau het Pantheon bij menigte bedergelegd en daarheen .geheel jaar gelaten, De muren in Montreuil, hebben den steen daaronder vochtig gehouden en zoodanige in wateringen veroorzaakt, dat er her- stellingswerken noodig zijn gewor den tot een bedrag van tusschen de vijf- en zesduizend frcs. Te Parijs is Woensdagnacht een daad van ongehoord vandalisme gepleegd.Van de Schotsche kerk inde «rue Bayard» zijn dien nacht de prachtig geschilderde vensterglazen moedwillig verbrijzeld. Zij vertegen woordigden een waarde van meer dan 12,000 francs en waren door Amerikanen, ter gedachtenis van te Parijs overleden vrienden aan de kerk geschonken. De rechtbank te Parijs heeft uitspraak gedaan in de zaak van het tweegevecht tusschen Drumont, schrijver van het zooveel gerucht makende werkla France jmve, en A'thur Meyer, van den Gaulois Gelijk wij indertijd gemeld hebben heeft Meyer, die zijne tegenpartij zwaar gewond heeft, tot tweemaal toe met de linkerhand den degen van Drumont gegrepen, zoodat de regelen van het tweegevecht door hem geschonden werden. Meyer bracht te zijner verontschuldiging bij, dat hij in zenuwachtigen toestand zijnde, onwillekeurig den degen zijner tegenpartij had gegrepen zelfs zonder zich dit bewust te zijn. Het opeobaar ministerie meende echter eene vervolging te moeten instellen, zeker niet om het ty®® gevecht zelf want hoewel dit bij de wet verboden is, zijn de duels in Frankrijk tegenwoordig aan de orde van den dag en wordt er aan geen vervolging gedacht maar omdat er ten deze niet naar den regel gehandeld is en de strijd dus ongelijk was. Natuurlijk dat de dag- vaardinghiervan geen gewagmaakte. De vervolging heette ingesteld te zijn wegens eene verwonding toe gebracht in een tweegevecht. De wijze hoe er gevochten is. heeft de rechtbank echter niet bui ten aanmerking gelaten. De getui gen van beide partijen hebben ver klaard, dat zij Meyer niet verden- ken van kwade trouw, maar zich overtuigd houden dat hij inderdaad onwillekeurig den degen der tegen partij gegrepen heeft. Dit door de rechtbank in overweging genomen, en daar het niet uitgemaakt is dat Drumont niet reeds gekwetst was op het oogenblik dat Meyer diens degen greep, heeft zij hem slechts veroordeeld tot eene boete van 200 fr. en in de kosten. De markt Beauveau te Parij is verleden week het tooneel geweest van een bloedig drama. Een groente koopman, zekere Pupeser, had twist gekregen met zijne en een andere vrouw. Eensklaps haalde de man een revolver te voorschijn en loste eerst een schot op zijn vrouw, daar na opbaar vriendin. Beiden werden gevaarlijk gewond. De kerel heeft zich daarna zelf een kogel door het hoofd gejaagd. Over de salarissen der too- neelspelers in Cicero's tijd geeft de rede van den beroemden wetgeleer de voor den tooneelspeler Quintus Roscius, eenige mededeelingen. Ci cero zegt daarin dat Roscius 6 mil lioen sestertiën, die hij in 10 jaar op de meest eervolle manier had kunnen verdienen, had geweigerd Deze som, die Cicero zelf zoo groot noemt, zou naar ons geld f 4.500,000 bedragen en derhalve een honora rium van f45,000 'sjaars doen on derstellen. Volgens Plinius VII, 30, had Roscius echter slechts ongeveer f37,450 per jaar, volgens Macrobius, Lib. II, 10, weder veel meer, t.w. ruim f108,000 'sjaars of 1000 de narii daags. Dit voorbeeld van Roscius is niet als uitzondering te beschouwen. Macrobius bericht, dat de tooneel speler Aesopus zijn zoon een ver mogen van bijna f 1,800,000 naliet, dat hij alleen door zijne kunst heeft verworven. Bedenkt men, schrijft de Gartenlauledat de acteurs des tijds evenmin als nu meesters in de zuinigheid waren, dan schijnt deze Aesopus een buitengewoon mooi inkomen gehad te hebben en nie mand zal den tegenweordigeu too neelspeler kwalijk nemen, dat hij naar den terugkeer van dat gouden tijdperk smacht. Montreuil, bij Parijs, is door zijn perziken-cultuur beroemd en overtreft hiermede alle andere cul turen van dezen aard in grootheid. die aan de perziken-cultuur gewijd zijn, hebben een oppervlakte van niet minder dan 500,000 vierkante meter. Te Calais is, tijden de voor stelling in eene menagerie, een smartelijk ongeluk gebeurd. Zekere Bijou, die daar het baantje had van aap-mensch, werd dooreen woeden den leeuw aangevallen eu onder de oogen der toeschouwers letterlijk verscheurd. Het cijfer 13 speelde een groote rol in het leven van Wagner. Deze werd geboren in 1813 en stierf op 13 Febr., na 13 jaren met Cosima Wagner te zijn getrouwd. 13 Maart 1861 werd zijn «Tannhauser» te Parijs uitgefloten. Het aantal letters in «Richard Wagner, is 13. Op merkelijk is het dat ook koning Lodewijk op een 13n stierf ;13 Juni.) Over den «Waldmeister» (bij ons genaamd «onze lieve vrouw bedstroo» en waarvan in Duitsch- land de zoo bekende en geliefde Meiwijn gemaakt wordt), wordt aan de Gemerbe-Zeit. het volgende me degedeeld: De heerlijke smaak van den Meiwijn bracht mij op de ge dachte, dat hetzelfde aroma ook in de gedroogde plant moest blijven bestaan. Ik besloot er eene proef mede te nemen, verzamelde «Wald meister. in den bloeitijd, trok de blaadjes er zorgvuldig af, zoodat er geen stengels bij waren, en droogde die blaadjes in de volle middagzon op vellen papier, totdat zij geheel in elkaar schrompelden en zwart werden. Zoo bewaarde ik ze. Eens in den winter haalde ik het kruid voor den dag en zette er thee van Hoe verbaasd was ik over den heer lijken geur en de schoone goud bruine kleur. Mijne kennissen wil len niet pelooveD, dat het gedroogde «Waldmeister. en niet de fijnste Chineesche thee is. Wellicht is dit kruid in het groot te kweeken. Uit Odessa wordt gemeld, dat een berucht rooverhoofdman, Sha- mur genaamd, die jaren lang de schrik van Transkaukasië en vooral de omstreken van Baku was, door de Perzen is gevangengeno men. Hij is onmiddellijk in handen van de Russische autoriteiten over geleverd. Toen de beroemde natuurkun dige John Tyndall verliefd was op de dochter van Lord Hamilton, thans zijne vrouw, schreef hij den volgen den minnebrief: Zoet conglomeraat van protoplas- ma! Aanbiddelijke combinatie van kracht en stof. Merkwaardig product van eeuwen van ontwikkeling! De lichtende aether is geen betere mid denstof voor de lichtstralen, dan mijne zenuwcentra voor den mysti- schen invloed, die aan de photo- sfeer van uw aangezicht ontstroomt. Gelijk het heliocentrisch stelsel uit den oorspronkelijken Chaos werd ontwikkeld dcor de werking eener onverbiddelijke wet, zoo wordt die verdunning van stof, welke de men- schen mijne ziel noemen, uit hare diepe wanhoop opgeheven door den uit uwe oogen te voorschijn schie tenden lichtglans. O verwaardig u, bewonderens waardig schepsel, dat verschijnsel van aantrekking waar te nemen, zij trekt mij tot u met eene kracht, omgekeerd evenredig aan het vier kant der afstanden. Sta toe, dat wij als dubbelzonnen concentrische kringen om elkander beschrijven, welke elkander op alle punten van hunne peripherie kunnen aanraken. Uw gansch toegewijde Tyndall. Het Engelsche medische blad the Lancet behandelt naar aanlei ding van den zelfmoord eener jonge vrouw in Keating de vraag, of men van vrees kan sterven. De bedoelde longe vrouw, een eind aan haar even willende maken, had eene ze kere dosis insectenpoeder ingenomen, was te bed gaan liggen en gestor ven. Een onderzoek werd ingesteld en het lijk geopend. Het bleek dat het insectenpoeder, dat trouwens niet eens verteerd was, den dood niet kon veroorzaakt hebben; de vrouw moest dus, meenende dat zij zich vergiftigd had, van angst ge storven zijn. Tlie Lancet haalt hierbij twee voorbeelden aan van vreeselijke mys- tificatiën, die den dood tengevolge hadden. Het eene is bijna honderd jaar geleden. Men had een ter dood veroordeelde aan de faculteit over geleverd tot het nemen van psy chologische proeven. Men had den ongelukkige met stevige riemen op eene tafel gebonden, hem geblind doekt en hem aangekondigd, dat zijn bloed afgetapt zou worden totdat hij dood was. Toen was hem een onbeduidend prikje in het vel van den hals gegeveneen syphon was naast hem geplaatst, zoodat een klein straaltje lauw water onafge broken langs zijn hals gleed en hoorbaar in een bak op den grond droop. Na zes minuten was de ver oordeelde, overtuigd dat hij minstens zeven of acht liter bloed had moe ten verliezen, van vrees gestorven. Het andere voorbeeld is uit den laatsten tijd. De portier eener school had zich de haat der leerlingen op den hals gehaald. Eenigen der kna pen maakten zich van den man meester, sloten hem in eene donkere kamer op en hielden eene soort rechtbank over hem. Getuigenver hoor en uitspraak volgden; na het optellen van al zijne misdaden werd geoordeeld dat alleen de doodstraf hiervoor voldoende boete kon zijn. Men besloot tot onthoofding. Er werd dus een bijl gehaald en een blok; beide werden in het midden der zaal geplaatst. Den veroordeelde werd aange kondigd, dat hij drie minuten tijd had om zich ten dood voorteberei- deneindelijk na drie minuten dwong men den portier te knielen, blind doekte hem en sloeg zijn halskraag om. Daarna hadden de jongens een natten handdoek, en een hunner gaf er den portier een flinken slag mede op den hals, termijl de anderen, zich niet meer kunnende goed houden, bet uitschaterden om de grap «Sta nu maar op, veroordeelde!» riep de rechter. De man echter bleef liggen; mei voelde hem den pols, men schudde hem; hij was dood. Onder den invloed der vreeselijke komedievertooning was hij van schrik gestorven. Nabij het station Woodhead, op de Lincolnshire railway, is een droevig ongeluk voorgevallen. Eene vrouw, Elliot genaamd, vergezeld van haar twee jonge kinderen, moest de spoorbaan oversteken, om naar Dunford te gaan. Daar juist een goederentrein voorbijreed, wachtte de vrouw tot deze voorbij was en zette daarna haar weg voort. De on gelukkige had echter den perso nentrein niet opgemerkt, die op het tweede spoor der baan in tegenover gestelde richting kwam aange- stoomd. Toen de trein voorbij was, vond men slechts de vreeselijk verminkte lijken der vrouw en van hare twee jonge kinderen. Een schrale troost. Vader. Ik had niet gedacht, dat het studeeren zóóveel geld zou kosten. Zoon. Ja, en nu studeer ik nog niet eens veel! RECHTSZAKEN, De rechtbank te Dordrecht heeft v. d. 8. uit s-Hage, die onder het voorgeven van majoor der rijksveldwacht te zijn, bedriege- lijke oplichterijen gepleegd had, tot 1 jaar celstraf en f 25 boete veroordeeld. Waar moet jij naar toe? vroeg een conducteur aan een boertje op het perron te Amsterdam. Naar Alkmaar, luidde het ant woord. Dan mag je je wel haasten, want de trein gaat zóó weg. -Nog niks geen haast man. Wat zeg je?(met de hand aan het portier» denk je soms, dat de trein op jou zou wachten? toe stap in. Dank je welik ga pas een andere week. «Schitterende uitslag!» «Met algemeene stemmen hebben de examinatoren bis geroepen.» Dit was de inhoud van een tele gram, door een student, na afloop van zijn examen, aan zijne vrienden afgezonden. Die leepert had gelijk. Hij was gezakt en moest het exa men overdoen. LEGER EN VLOOT. Het nieuw op te richten remonte-depót zal in de legerplaats bij Milligen gevestigd wor den, onder bevel van een ritmeester of ka pitein van een der bereden wapens. Deie aal eene toelage genieten van f560 'sjaare Do daaraan toegevoegde paardenarts aal eene toelage van f450 'sjaars genieten. De overige officieren worden van de korp sen gedetacheerd en genieten eene jaarliik- aehe toelage van f 200. LETTEREN EN KUNST. De jeugdige beeldhouwer P. Pander, die verleden jaar in den wedstrijd van de Rijke academie voor Beeldende Kunsten met zijn «Stroomnymf den Prix de Rome verwierf, L4 hersteld zijn van de langdurige ziekte, waardoor hij verhinderd werd, van de aan dien prijs verbonden voorrechten gebruik te maken. Hij wordt thans nog verpleegd in het bur gerziekenhuis te Amsterdam, dat hij evenwel spoedig zal kunnen verlaten. in den Hout op Woensdag 7 Juli 1886, des avonds van 7% tot 10 uur, door het Stedelijk Muziekkorps van Haarlem, onder directie van den Heer M. H. MüLLER, Kapel meester. PROGRAMMA. Eerste Afdeeling. 1. Marche a Défiler Battdonch. 2 JubelouvertureChb. Bach. 3. Morgenblatter. Walzer Stbadss. 4. Fantaisie. Les Mousquetai- res au Couvent de Vakneij, 5. Fantaisie. Une Corbeille de FleursRodolph. Tweede Afdeeling. 6. Ouverture. Fleurs d'Amitié. Nihoul, 7 Tbalia Quadrille Berger. 8. lotpourri LieblingskHingeClabens. 9. Finale. MarcheGovaebt. AMSTERDAM, 6 Juli. Verstrooid. De meid haastig de studeerkamer binnenloopende om den professor te zeggen, dat hij een zoon heeft gekregen. «Professor, een jongen 1» Professor. «Wat moet ie?» Eenvoudig middel. Zemmachtige mamamier dochter tje even nit den news bloedt. Och dokter, dokter, wat moet ik toch doen Neem een zakdoek, mevrouw. Uit de school. Jongens, ik zal jelui dit vraagstuk eens heel duide lijk maken. Acht van jelui krijgen samen 48 appelen, 32 peren en 16 pruimen; wat krijgt dan elk? Nu, weet jij het? Zeg het dan man- -® J«U. «oytwH» i6.6° J» Hans. Buikpijn, meester! j '"jj; iaj.j'dooTdof'-^ 1 I Vereenigin* f 0 De prijasc der Aardappelen waren alt volgt: Friescne Dokkummer Jammen f2 70 a 0.— dito Franeker f 0.a 0 dito Engelsche f 1.60 a I 60; Zeeuwsche Spnische Jammen f0.a 0.Pruisische Hamburgers f 0. a 0.—; Nieuwe Malta per kilo f 0.— a 0 Andijker Muisjes f 3.60 4.—; do. ronde f3.50 a 0.- Westlandsche Klei in manden f2.30 a 2.60; do. losse fl.40 a 1.80; dito Klei Muisjes f3.- a 3.40; dito Zand dito f3.50 a 4 20; dito Zand f3.20 a 3.40; Kat weker Zand f 4.50 a 5 60, alles ber. per mud. Aangevoorn 13 versche ladingen. Handel flauw. Suiker. Biet en Geraffineerd stil. Afgedaan i puncheons Demerary Melasse ex «Oranje Nassau1». Katoen met goede vraag naar loco goed voor export en binnenlandsche consumtie. Tin stil maar vaBt. Banka loco f613/fl. Billiton dito f61, dito op 3 maanden f 6-1 V« Vs koopbaar. Petroleum Loco f7.75 E. Sept./Dec. f8.20 E. Consumtie f9. Tarwe zonder noteering op levering fl lager. Nov. f212. Rogge onveranderd, per 2100 kg. a c. z. k. Taganrog f132. Notcering van da Commissie voor den iraauhandoL Kogge op levering lager. Oct. f127. JNotaering 7&11 Mumie Thole Koolzaad op 800 K. G. Olie onveranderd. Oct. f 248. Lijnzaad stil. Raapolie flauw; vliegend per 100 KG. f 231/4, 23 lo. Sept/.Dec. f 221/s. lo. Mei f 231/4, 23' /8. Lijnolie traag; vliegend per 100 K.G. f 23>/4, 23. lo. Aug. f 227/e. lo. Sept./Dec. f221/». lo. Jan. Mei f 221/8. Raapkoeken f70. a 83 per 1040 stuks. Lijnxoeken f9.a 12.50 per 104 stuks. Op de gisteren gehouden Veemarkt waren aangevoerd: 2 vette kalveren, le kwal. f 0.—2e kwal. f 0.— per kg. 0 Gras- f a 52 nuchtere dito f7 a 11.0 schapen en lammeren fa 0 0 Ham- urgerVarkens a ets. per kg. vette ▼arkens 34 a 40 ct. per kilogram; Obiggen a 0 paarden fa 492 runderen, la kwal. f 0.75, 2e kwal. f 0.66, 3e kwal. f 0.60 per kg. melk- en kalfkoeien f 100 a 250 p. st. Alkmaar, 3 Juli. Ter veemarkt aange roerd 0 paardenvette kalveren, 20 nuchtere dito, 39 schapen14 lammeren, vette varkens, 36 magere dito 216 biggen, 8 bokken en geiten, 9 runderen Okl. bokjes 0 Graskalveren. 0 Ezel. Do prijzen waren als volgtvette kalveren j a nuchtere dito f 13 a 24, schapen 1 16 a 23 lammeren f8 hll,vet'e varkens a cents per1/» kg., magere dilo f 94 15, bokken en geiten f 6 a 8 runderen f 180 a f219 paarden f 95 a 175, biggen f 5 a 8 f kl. bokjes f 0.a 0.graskalveren - a Ezel f a allen per stuk.

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 3