uitvoering geven aan zijn voorloo- pig plan, om in persoon de Staten- Generaal te openen. De Provinciale Staten van Noord-Holland kozen gisteren tot lid der Eerste Kamer der Stalen- Generaal den heer A. C. Wertheim, bankier te Amsterdam, met 34 van de 65 uitgebrachte stemmen. De heeren Bingham en Braner zijn Woensdag voormiddag te Wee- nen, het doel van hunnen tocht per rijwiel, aangekomen. Door de Ned. Centraalspoor- weg-Maatschappij zijn eenige goe derenwagens ingericht, speciaal voor het vervoer van bier in vaten. Volgens de Standaard is op Zondag 4 Juli eene samenkomst van de te Bussum gevestigde af- deeling van de Nederlandsche ver- eeniging «Vrienden der Waarheid,# door de politie, in naam van den burgemeester, gestoord geworden. Des avonds was een aantal per sonen daar bijeengekomen in eene localiteit, die aan een heer A. toe behoorde; en nadat eene predikatie was voorgelezen en gebeden was, bleef men nog eenige oogenblikken onder gesprekken bijeen. Onder die gesprekken hoorde men op de deur tikken. Er werd geopend; en toen zag men twee politie-agenten die den eigenaar van het lokaal ver langden te spreken. Deze begaf zich naar buiten; waar op hem door de agenten, in naam van het hoofd der politie (den bur gemeester der gemeente), gevraagd werd of er aanvraag gedaan was ter plaatse waar het behoort, om in dit lokaal met meer dan 20 personen godsdienstoefening te houden. De gevraagde zeide, niet te weten dat zulks noodig was, en verklaarde voorts kortelijk het doel der samen komst. Maar in antwoord hierop deelde de politie hem mede dat de burgemeester in een wetboek gelezen had, dat er aanvraag moest gedaan worden. De verpleegden in het Neder- landsch Israëlietische Oude Mannen- enVrou wenhuis te Amsterdam maak ten Dinsdag onder leiding van den vader en de huismeesteres van het gesticht en eenige andere beambten, een uitstapje naar Haar lem en omstreken. In tramwagens van de Plantage, door de welwil lendheid van de directie der Am- sterdamsche Omuibusmaatschappij, rechtstreeks naar den Westerdoks- dijk gebracht, begaf het gezelschap, uit ongeveer negentig personen be staande, zich aan boord van eene boot van den Havenstoombootdienst. Na den watertocht ter bestemmings plaats gekomen, vonden zij daar de noodige open rijtuigen, waarmede een toer gemaakt werd naar Bloe mendaal, Velzen, Overveen, enz. In den laten middag werd de terugreis aanvaard. De stoomboot bracht hen huiswaarts en diegenen der reizigers, welke nog goed ter been zijn, wandelden van den Wester- doksdijk naar het gesticht, terwijl de anderen met vigilantes vervoerd werden. Dit alles geschiedde op kos ten van eene der dames regentessen Twintig werklieden, arbeiden de aan de nieuwe huizen indeBil- derdijkstraat te Amsterdam, staakten Dinsdag het werk en dreigden hen, die voort bleven werken, te zullen mishandelen, 't Bleef gelukkig bij de bedreiging. Omtrent het gebeurde met den heer F. v. d. Goes, assuradeur woord kwam over mijne lippen en toen hij mij eindelijk v,oeg, waarom ik zoo zweeg, brak ik in tranen los. Nu vernam hij alles en hij stond als versteend. Geen verwijt of klacht kwam over zijne lippen, maar alles wat hij zeide wasGa heen, beken uw fout en bereid haar voor op mijn verschijnen! Dit was eene taak, waartoe mannenmoed noodig was. Ik deinsde er in 't begin voor terug; maar 't was eene boete, die men van mij vorderde. Zoo ging ik dus aan land terug. Filomela bemerkte dadelijk, dat er iets bui tengewoons gebeurd moest zijn, want ik was vreeselijk bleek. Zij ondervroeg mij en ik bekende welk een schurk ik geweest was.... Fi lomela wankelde; zij werd beurte lings rood en bleek. Ook greep zij dolk, die aan haren gordel - want zij was een Siciliaan- en dorstte naar wraak. Zij te Amsterdam en redacteur van De Nieuwe Gids deelen wij mede dat hij een vlugschrift heeft in 't licht gegeven, waarin hij den officier van- justitie Van der Kemp te 's Gravenhage, de leden van de Haagsche rechtbank en het Handelsblad aanvalt en Domela Nieuwenhuis en de socialisten tegen de justitie en Hbld. verdedigt. De toon, die wordt aangeslagen, verraadt in den heer v. d. Goes het tot vol len wasdom gerijpt sociaal-demo craatje. «Antwoord, zegt het Handelsblad, verdient zulk geschrijf niet. Wijge- looven alleen, dat het eenige aan dacht eischt, omdat al de redacteu ren van De Nieuwe Gids dit artikel hebben aangenomen voor het vol gende Dommer vau hun maand schrift.» Het publiek echter heeft reeds geantwoord op het ergerlijk ge schrijf van den heer v. d. Goes. Toen hij gister den assurantie- hoek van de beurs te Amsterdam wilde verlaten, gebeurde met hem wat wij gisteren hebben medege deeld. De heer Van der Goes was gisteren niet op de Beurs te Am sterdam. Op de meeting in het Volks park te Amsterdam is door Domela Nieuwenhuis onder anderen be weerd, dat een weesmeisje uit het Groene Weeshuis te Groningen zou zijn ontslagen wegens hare socia listische gevoelens. Hierover zegt de N. Gron. Ct.Het scheen onge- loofelijk, maar wij hebben toch in lichtingen ingewonnen en ons is gebleken, dat wel een weesmeisje is ontslagen, maar om redenen, die met het socialisme volstrekt niets te maken hebben. Domela Nieuwenhuis was dus verkeerd ingelicht. Door de militaire wacht te Am sterdam werd onder geleide van den sergeant dier wacht een man naar het bureau van politie der 3e sectie gebracht, die onder het marcheeren den korporaal dier wacht op de Nieuwe Heerengracht een klap had gegeven. Ook in den voorgaanden nacht zou die persoon de wacht voor het paleis voortdurend hebben bemoeilijkt. Door een paar agenten te Am sterdam werd aan een bureau van po - litie aldaar een man gebracht, die in beschonken toestand zijn zwager met een wandelstok geslagen en diens vrouw met een revolver gedreigd had. Een geladen revolver werd in zijn bezit bevonden. Uit Halfweg werd Haarlem ge waarschuwd; de reizigers der ach terste wagens stapten over in de voorste rijtuigen en met slechts een kwartier oponthoud kwam de halve trein te Amsterdam. De tijdige waarschuwing en de Westinghouse-rem voorkwamen een groot onheil. Nu kwam ieder er met den schrik af. Gisterenmiddag had een jongentje het ongeluk aan de Mare te Leiden in het water te vallen. Hoewel velen op dat oogenblik die plaats pas seerden waagde niemand het zich te water te begeven. Een agent van politie echter, die het ongeluk vernam, sprong gekleed en gewapend te water en mocht er gelukkig in slagen het ventje dat reeds zinkende was te grij pen en aan zijn vader terug te geven. Gisterennacht is te Leiden eene vrouw van verdachte zeden aan den openbaren weg door een wacht meester der artillerie met diens sa bel vrij ernstig aan hoofd en arm verwond, zoodat zij onmiddellijk on der geneeskundige behandeling moest gesteld worden. Voor de handelwijze van den wachtmeester werd op dat oogenblik door de vrouw niet de minste aanleiding gegeven, maar de beweegreden schijnt hierin te moe ten gezocht worden, dat hij vroe ger met haar verkeering gehad heeft en dat zij nu aan een korporaal der huzaren boven hem de voorkeur geeft. Gisterenavond is markies d'Ar- cicollar, voormalig gezant van Spanje aan ons Hof, te 's-Hage aangeko men. Het huwelijk eener dochter van den oudgezant met den graaf de Marchant d'Ansembourg, burge meester van Amstenrade (Limburg) zal aldaar deze maand worden vol trokken. De trein, welke gisterenmorgen om 8.45 van Zandvoort naar Am sterdam vertrok, had een opont houd, even voor Halfweg. De goe derenwagen van de Haarlem-Zand- voort Maatschappij, die in het mid den van den trein was, derailleerde. Groote stukken ijzer werden op den weg geslingerd en verbrijzelde ge deelten van den wagen werden over de leggers door het zand gesleurd. De reizigers in de rijtuigen, achter den goederenwagen, kregen eenige lichte schokken. Het scheen hun toe alsof het geheele voorste deel van den trein in brand stond, zoo dicht was de door de zon verlichte wolk van geel zand en stof, welke opgewoeld was. Een heer trok aan het alarmsein.... en de voor treffelijke Westinghouse-rem bracht in eenige seconden den in volle vaart vliegenden trein tot staan. maar de edelmoedigheid behield de overhand in haar, en zij schonk mij het leven. Roep mij Paolo, ik wil hem zien! was alles wat zij zeide. Toen Filomela hem zag, een hemelsche glans op haar .aangezicht; zij strekte de armen uit, deed een paar schrede voorwaarts en zonk ter aarde. Zij was dood.... de snelle wisseling der aandoening was te sterk. Paolo raasde als een bezetene, hij wierp zich op het lijk en bleef geruimen tijd beweging loos. Toen hij weder opstond, was hij kalm, dof klonk zijne stem, toen hij beval, dat wij ons allen konden inschepen.... Ook het lijk nam hij mee, want hij wilde het op Sicilië begraven. Dat was mogelijk; aai boord van het schip bevond zich een arts, die het lijk kon balsemen. Na een tocht van een maand kwa men wij te Syracuse aan en toen eerst zeide Paolo tot mijIu vreem- Drie leden van een werkmans gezin in de Kruisstraat te Delft werden dezer dagen door eene on gesteldheid aangetast, welke in hare verschijnselen zeer veel overeenkomst had met cholerine. Aanvankelijk meende men de oorzaak der ziekte te moeten zoeken in het gebruik van varkenslever, welke bij een slager in de buurt was gekocht. Daar evenwel in diens winkel niets meer van genoemde delicatesse voor handen was, kon men moeilijk de juistheid van dit vermoeden consta- teeren. De patiënten, man, vrouw en kind, zijn gelukkig aan de beter hand. Te Leeuwarden had Donderdag een droukemanstooneel plaats. Een dronken man, die door een politie dienaar naar huis werd geleid, werd door zijne vrouw met scheldwoorden en slagen met een pantoffel ontvan gen. Ook een buurman, in wiens gezelschap de man was geweestmoest het bij haar ontgelden, en deze werd daardoor zóó woedend, dat hij alle ruiten harer woning ver brijzelde, waarbij hij zich aan beide polsen ernstig verwondde. De politie dienaar had met den woesteling de handen vol, daar deze de buurvrouw te lijt wilde, doch hij kreeg op het telefonisch bericht van een der bewoners spoedig hulp van het po litie-bureau. Gisteren is te Lekkerkerk eene - "ij "'-'iw IUI mij, iu vxcci'i- *e willen doorboren, de landen heb ik gioote schatten verzameld, welke nu alle waarde voor mij verloren hebben. Ik be graaf ze met Filomela, zij kunnen dan haar Mausoleum versieren. En zoo gebeurde het. In eene rotsach tige streek niet verre van Syracuse werd Filomela bijgezet en met haar een groote schat begraven. Toen iprak Paolo: Wij tweeën kun nen niet naast elkander leven. Ga en neem de plantage in bezit, die ik op het eiland Ceylon verworven heb, maar geef mij uw zoon. Dit zij de straf voor uwe fout en vindt gij haar te zwaar, dan dood ik mij! Almachtige Godriep Carlo! dan was toch hetgene Paolo mij van mijne geboorte vertelde geen sprookje.... Ik ben de zoon van Fi lomela en gij zijt mijn vader? Ja, zeide Francesco, toen ik aan hoord van uw schip kwam gevoelde ik, dat mijn bloed door uwe aderen vloeide. Gij gelijkt uwe moeder, gij zijt mijn zoon! 80jarige vrouw in het water geraakt en verdronken. Op de fabriek van den heer Van de Loo, te Havikkerwaard, werd een eisch tot loonsverhooging en, in afwachting daarvan, werkstaking, met bedreiging tot geweld te zullen overgaan, door een 20tal arbeiders op touw gezet. Bij het meerendeel hunner metgezellen vond dat ge- reeden ingang. De werkbaas had echter tijdig het gevaar ontdekt en de rijks- en gemeente-politie in den omtrek doen waarschuwen, die dank zij haar snel en krachtdadig optreden er zeer spoedig in slaagde de orde te herstellen. Met uitzon dering van de 20 belhamels, welke het raadzaam oordeelden te vertrek ken, hebben allen het werk hervat en de geheele zaak is dus als ge ëindigd te beschouwen. De eigenaar der fabriek, die Maandag ochtend juist daarheen op weg was, werd vóór zijne aankomst erwittigd, dat men hem te lijf wilde, en keerde daarom bij tijds terug. Te Haren (N. B.) wilde Zondag iemand gaan jagen, doch hij had waarschijnlijk het geweer bij den loop vast, schijnt onderweg gestrui keld te zijn, zoodat het schot af ging en de volle lading hem in de borst trof. Toen hij 's morgens ge vonden werd, was hij reeds eenige uren overleden. Men schrijft uit Groot-Ammers Als eene bijzonderheid kan wor den medegedeeld, dat door P. d. O. alhier, bij het lossen van een voer hooi, eene slang van 1 M. lengte werd aangetroffen. Men meldt uit Maasdijk Heden had de landbouwer L. N. alhier het ongeluk, toen hij op den wagen wilde klimmen, mis te stap pen, waardoor hij met zijn been tusschen het voorwiel beklemd raakte. Door die beweging schrikten de paarden en gingen zij op den loop, met het ongelukkige gevolg dat genoemde persoon een been brak. Gelukkig waren er in de na bijheid personen, die de paarden tot staan brachten; auders had hij dit ongeluk wellicht met zijn leven moeten bekoopen. Een huzaar-oppasser aan de K. M. academie te Breda, verblijf houdende iu het Teteringsche kamp, vanwaar hij stil naar de stad was gegaan, heeft Maandag avond in een berucht huis, bij een twist met eene vrouw aldaar, deze eerst mishandeld en daarna van de trap geworpen, met het gevolg, dat zijn slachtoffer on middellijk den geest gaf. Zij was 38 jaren oud en leefde gescheiden van haar wettigen man. De dader is in hechtenis genomen. Dinsdagavond is de burgemeester van Arnemuiden aan een groot ge vaar ontsnapt. Terwijl hij alleen in huis was, trad onverwachts een persoon hinnen, K. genaamd en aldaar woonachtig die reeds verscheidene malen wegens krank zinnigheid in een gesticht was ver pleegd en vroeg hem om geld. De burgemeester trachtte hem zacht- kens te verwijderen, toen de man :laps met een scherp mes op hem aanviel en hem poogde te vermoorden. Op zijn hulpgeschreeuw kwamen dadelijk buren toeschieten, die het geluk hadden, den burge meester te bevrijden en den aan valler in bewaring te nemen, die daarop nog des avonds door de ju stitie naar het huis van arrest te Middelburg is overgebracht. Onder de merkwaardigheden van den Drentschen bodem telt men de laagten en kuilen op de heidevel den, die deels door de natuur zijn gevormd, deels in den grijzen voor tijd door menschenarbeid zijn aan gebracht. De merkwaardigste dezer zijn zeker de «Dobbendab in het heideveld te Gasselte, zoo men wil, eene Romeinsche legerplaats. Het volksgeloof heeft langen tijd gewild, dat aldaar een schat in den grond lag verborgen en reeds meermalen van dwaallichten gesproken, die de bergplaats van dezen schat zouden aanwijzen. Eene andere dezer laagten is de Valterkuil, door het geheele Zuiden veld van Drente bekend wegens hare geschiktheid voor het wasschen der heideschapen. Er worden in deze kuil, die zelfs bij de meeste droge zomers nog altijd genoeg water be vat, de schapen uit zeven dorpen en gehuchten gewasschen. Deze kuil ligt in de nabijheid der vroe gere stad Hunsow, door de Noor mannen in 581 verwoest. Ongeveer van de plaats, waar eens het vroe gere Hunsow lag, tot aan de nabij heid van het tegenwoordige Ter Apel, ligt de zoogenaamde Romein sche brug door het veen, die, we gens de vergraving dier venen, wel licht binnen eenige jaren geheel zal worden uitgedolven. Het bestuur van het provinciaal museum van oudheden in Drente heeft den wensch kenbaar gemaakt, van deze brug eenige herinneringen of gedenkstuk ken in haar museum op te nemen, en deswege een paar bestuursleden tot het laten bijeenbrengen van en kele dier stukken verzocht. Een winkelier te Terneuzen had het ongeluk, dat een paar bankbil jetten van 100 frs. tusschen eenige papieren op den grond raakten. De jongen, die den winkel schoonmaakte, veegde ze naar buiten, zonder ze op te merken. Een jongetje, die juist voorbij kwam, vond het wel aardige prentjes en raapte ze op. Dit werd opgemerktdoor een volwassen knaap die misbruik maakte van de onkunde van 't jongetje en de beide bankbil jetten van hem kocht voor 2 cent per stuk. De zaak werd echter spoe dig ruchtbaar en in handen der po litie gesteld. Door de ijverige be moeiingen der maréchaussée was men den dader spoedig op 't 'spoor Een bankbiljet van 100 frs. was nog niet gewisseld, terwijl van het andere reeds een gedeelte verteerd was. Carlo bleef stom. In den bleeken schijn der maan scheen hij een beeld van marmer. Zijn oog zocht de aarde, zijn lichaam beefde als een blad en zijn borst hijgde. De meest verschillende gevoelens stormden in het hart van den jongen man, Carlo meende, dat Vinetta voor hem verloren was en dat zij hem nooit hare hand zou geven. Wees mijn genadige rechter, dierbare zoon! riep Francesco uit aan zijne borst zinkend. Pa olo heeft mij vergeven, vergeef mij ook, omarm mij als uw vader! Carlo zweeg nog altijd. De stem der natuur deed zich in hem hoo- ren. - Mijn zoon, mijn zoon, riep Francesco klagende en weenende uit, gedurende al de jaren mij ner vrijwillige verbanning uit mijn vaderland zweefde mij uw beeld gedurig voor oogen. Ik dacht immer aan u, toen ik u zag, zooals gij GEMENGD NIÉUWS, Dat men op reis niet voor zichtig genoeg kan zijn tegenover onbekende personeD, zelfs al schij nen zij, door hnn beschaafde ma niereu, tot den gegoeden stand te behooren, ondervond dezer dagen een logeergast te Spa. Deze was nl. in kennis geraakt met een jong mensch van e-n zeer deftig voor komen, die beweerde tot den Rus- sischen adelstand te behooren en aldaar te zijn afgestapt om de ont vangst van zijn familie, welke hij in de armen van Paolo rusttet en hij zwoer, voor u een tweede vader te zijn. Hij heeft, woord gehouden riep Carlo. Wat hij voor mij gedaan heeft zal ik nooit vergeten. Gezegend zij het aandenken van den edelen man en op mijn woord, ik wil uw zoon zijn! O, hoe koud klinkt dat! hernam Francesco Borgia. Het is een belofte alsof het zich om geld handelde en niet om een heiligen en duren plicht! Maar, ging hij voort, ik heb ODgelijk, gij weet eerst kort dat ik uw vader ben; hoe zou reeds de minste liefde kunnen aanwezig zijn? Als zoon moet ik die hebben, zeide Carlo. Laat mij eerst met die gedachte vertrouwd wor den, het andere zal wel van zelf ko men. (Wordt vervolg dl)

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2