eiken dag verwachten kon, voor te bereiden. Op zekeren dag moest eerstgenoemde naar Luik. De Rus sische graaf verzocht hem, om dat hij geld noodig had en zich, voor zijn familie gearriveerd was, moeilijk verwijderen kon, bij een bankier aldaar, voor hem een wissel te incasseeren. Tegenover dit blijk van vertrouwen kon de ander moei lijk nalaten den graaf een voor schot op het bedrag van den wissel aan te bieden, dat, hoewel aarze lend, ten slotte toch dankbaar werd aangenomen. Te Luik aangekomen, werd de gedienstige vriend bij het aanbieden van den wissel in hech tenis genomen, omdat deze gestolen en reeds gesignaleerd was. Nadat de verschrikte reiziger zijn indenti- teit had bewezer. en zijn onschuld daardoor aan den dag kwam, liet men hem echter weder vrij. Hij ijlde onmiddellijk naar Spa terug, maar de Russische graaf was met zijn goudstukken verdwenen. Te Bourneville (Frankrijk) is een oud kanon gesprongen, waaruit vreugdeschoten gelost werden. Een jongeling is op de plaats gedood, twee zijn er zwaar gekwetst. De Fransche bladen bevatten een reeks van misdaden, alle in één nacht, namelijk die van Woensdag op Donderdag, gepleegd. Vooreerst sloeg een pannebakker aan de in richting van den heer Parmentier te Sannois, zijn vrouw, wier ontrouw hem ten duidelijkste gebleken was, met een bijl voor het hoofd, na haar eerst met twee revolverschoten licht gewond te hebben. Verder schoot een kwartiermeester van de cava lerie, Dubois, te Parijs, zichzelf en de vrouw met wie hij leefde, door middel van een revolver dood. De derde misdaad (reeds in 'tkort me degedeeld) is onbeschrijflijk laag hartig. Veertien vagebonden slaag den er in een 30-jarige koopvrouw, een Iersche, Rosalie Mac Glan ge naamd, op een eenzame plaats in het bois de Vincennes te voeren, waar zij het slachtoffer werd van het ruwste geweld. Den volgenden morgen vond men de ongelukkige met verbrande kleederen en half ge- steenigd stervende in het bosch. Ne gen van de ellendigen zijn door de gendarmerie van Vincennes gear resteerd, die groote moeite had om hen tegen de volkswoede te be schermen. Omtrent het ongeluk, den vermaarden dierentemmer Blidel op de kermis te Neuilly overkomen (waarvan een bericht in ons vorig nummer gewag heeft gemaakt), wordt nader bet volgende gemeld: Nadat Blidel in zijn beestenspel achtereenvolgens zijne kunsten in het hok had vertoond met vier leeuwen en twee beren, bleef hij alleen over met den leeuw, Sultan genaamd, dien hij beval op twee pooten overeind te gaan staan. Maar Blidel, die aan rhumatisme leed, deed hierbij een mistred en viel op zij. De leeuw sprong toen op en zette zijne klauwen in den hals van Blidel. Het publiek gilde het uit van schrik en angst en de vrouwen vielen in zwijm. Het ge lukte Blidel, die eene ongehoorde koelbloedigheid bewaard had, weer overeind te komen, doch de leeuw hield hem nog vast. Blidel, die de eene hand vrij gekregen had, greep den leeuw bij den kop, waarop deze hem losliet. Blidel bloedde geducht, maar scheen zijne volle kracht bewaard te hebben. Zelfs wilde hij zijne kunsten opnieuw beginnen, maar hetpubliekiiet dit niet toe. Hij heeft 17 wonden ontvangen doch geene daarvan schijnt gevaar lijk. De Kiiln. Zeitung van 7 Juli meldt Morgen, den 8en Juli 1886, zal er te Dusseldorf groot feest zijn. De aldaar bestaande «Malkasten» organiseert een grooten gecostu- meerden optocht met volksspelen, boottournooi, enz. De optocht stelt voor terngkeerende kruisvaarders, die kostbare sieraden, gevangenen, ook Zigeuners, Oosterlingen en an dere rariteiten meebrengen. In goede orde rijden de ridders met hun tros ten Raadhuize, waar zij den eere wijn moeten drinken en van waar zij het tournooi kunnen aanzien, voor zoover zij niet mededoen. Wat het feest een bijzonder karakter verleent is de omstandigheid dat het publiek ook in kostumes van eigen keuze kan verschijnen, zoodat de heeren van de roeiclub bij hun «Schifferstecken» op den aVenus- vijver» allerlei pakjes zullen dra gen. Zoo hoopt Dusseldorf een eigen carnaval te vieren. Eene zeer avontuurlijke ge schiedenis werd door een aange klaagde den 26sten Juni 1.1. voor het Militair gerechtshof te München verhar ld. De man had dertien jaar geleden zich van zijn troep verwijderd, meldde zich echter in Mei van dit jaar vrijwillig weer aan en moest zich nu wegens het misdrijf van desertie verantwoorden. Hij heet Johann Trimberger, was gemeen soldaat bij het 10de Reg. Infanterie, kwam in November 1872 in dienst bij zijn regiment, dat tot het bezettingsleger in Frankrijk be hoorde en werd met zijn bataillon te Mousière in garnizoen gelegd. Op den 18en Februari 1873 ver dween hij plotseling. Zijn verblijf plaats kon niet worden opgespoord en hij werd in hetzelfde jaar tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld; de straf was zoo zwaar, omdat de troep nog mobiel was. Daar naar de te genwoordige wetsvoorschriften de zaak nog eens moest behandeld worden, omdat Trimberger zich vrij willig ter beschikking had gesteld, stond deze nu op genoemden datum weder voor de militaire gezworenen, wien hij 't volgende vertelde. Hij moet den 18en Febr. 1873 in een koffiehuis te Mousière gegaan zijn, waar een Fransche boer bij hem is gekomen, hem een roes heeft laten drinken en toen tot een ritje heeft uitgenoodigd. Maar de boer bracht hem over de demarcatielijn en Trim berger werd door Fransche gendar mes gegrepen, naar Chdlons aan de Marne gevoerd, waar de Beiersche uniform in eene gevangenis voor eene Fransche verwisseld werd en van waar hij naar Marseille werd getransporteerd. Daar moest hij een stuk onderteekenen waarvan hij den inhoud niet begreep. Toen bracht men hem op een schip en daarmede naar Algiers. Hier werd hem bevo len vijfjaren in het vreemdenlegioen te dienen. Maar reeds in het eerste jaar haalde een hartstochtelijk ver zet tegen een superieur hem zeven jaren gevangenis op den hals. Een jaar, vertelt hij verder, werd hem van de straf kwijtgescholden en de nog resteerende vier dienstjaren diende hij zonder bijzondere lotge vallen uit, waarna hij zich in een Algerijnsch klooster van Trappisten als knecht verhuurde. Hier heeft hij zooveel geld overgespaard dat hij naar Europa kon terugkeeren en ook gelukkig over Zwitserland op den 30en Mei in zijne woonplaats Schirding aankwam. De jury ont kende naar de Magdeb. Allg. Ztg., het feit van desertie, maar erkende het misdrijf van on veroorloofde ver wijdering. Er volgde toen, omdat het feit reeds lang verjaard was, natuurlijk vrijspraak. Zondagnacht is op de Pruisi sche Oosterspoor, bij DüringhoveD, een vreeselijk ongeluk voorgevallen. De passagiers van den personen trein Koningsbergen-Berlijn hoorden plotseling een ontzettenden gil, ter wijl op hetzelfde oogenblik de ex- prestrein in tegenovergestelde rich ting met een ontzettende snelheid voorbijratelde. Bij onderzoek bleek dat een 76- jarige Poolsche vrouw, die zich op weg naar haren zoon in Noord- Amerika bevond, op welke wijze is niet uitgemaakt, van den trein ge raakt en door den juist aankomen den expres-trein verpletterd was. Men vermoedt, dat het oude vrouwtje zich op het platform van een der waggons heeft gewaagd en daar, door een duizeling is overvallen. Te Iversbeim, in Pruisen, kwam dezer dagen het verbaal in omloop, dat eene bende Zigeuners een kind had medegevoerd. Die bende was door het dorp getrokken en er waren lieden, die het zich beklagende kind gesproken hadden. Dadelijk gingen twee gendarmes de bende achterna, haalden haar in en vonden daar werkelijk een knaapje van 7 jareD, dat niet van Zigeuner- afkomst, maar het kind van Duit- sche ouders uit den omtrek van Saarbrücken was. Het bleek echter niet gestolen, rr aar door zijne moe der verkocht te zijn. Deze en haar man zijn nu, evenals de Zigeuners, in hechtenis genomen. Ofschoon nog steeds met groote omzichtigheid op te nemen, omdat officieele mededeelingen dienaan gaande nog ontbreken, schijnen de sedert eenigen tijd uit het Noorden van Australië komende berichten omtrent het vinden van rijke goud en zilvermijnen niet geheel van waarheid ontbloot. De laatst ont vangen Sidney Morning Herald be vestigd althans zijne vroegere me dedeelingen daaromtrent, en verze kert dat uit alle deelen van Austra lië goudgravers op weg zijn naar de nieuwe goudvelden in het Kim- berley-district (men beweert ver scheiden duizendtallen van'lieden). Het heet dat er reeds 10,000 12,000 onsen goud gedolven zijn, van goede kwaliteit, en dat er 4 pst. per ons verkregen wordt. Bij Braiwood heeft men weder eene vroeger veriaten mijn in ontginning genomeD, welke nu goud, zilver en lood, met name zilver in groote hoe veelheid, blijkt op te leveren. Men heeft de mijn reeds herdoopt in de Koh-i-Nooren er heeft zich eene groep van kapitalisten te Sydney gevormd, om haar op groote schaal te exploiteeren. In Londen begint de aristo cratie meer zin voor en in het prak tische te krijgen. Het is reeds niet meer shocking dat gravenzonen zich aan den handel wijden. Sedert de hertog van Argyll, wiens oudste zoon eene der jongste dochters van Koningin Victoria heeft gehuwd, twee jongere zoons wegens finan- cieele omstandigheden eene «zaak» liet leeren, hebben vele andere adel lijken zich laten bewegen een van zoo hooge zijde gegeven voorbeeld te volgen. De markies van London derry, eigenaar van zeer belangrijke .steeDkoolgroeven en tevens de dra ger van een der aanzienlijkste Ier sche titels, wenschte niet langer het grootste gedeelte van de winst in den zak der tusschenpersonen te zien vloeien en is sedert het vorige jaar zijne kolen direct aan de consumen ten gaan verkoopen met welk gevolg, kan men van den vice-kan- selier te weten komen. Als de «edele Lords» handelaars worden is 'tte verwachten dat de scheidsmuur, welke in 't dagelijksch en burgelijk leven groot- en klein handelaars scheidt, niet lang meer in stand zal te houden zijn. En de hooge Markies staat niet alleen. Elke bezoeker van het West-End kent de uitmuntende hansoms, voor zien van de letters S. T., en her innert zich met veel genoegen een ritje van een of ander punt in de huizenzee naar bijv. Hurlingham. Die huurwagens nu, die wegens hun goede inrichting en beste paar den «in gansch Londen» beroemd zijn geworden, behooren den spruit van een der oudste, zoo niet van het oudste Engelsche gravenge slacht, den Earl of Shrewsbury and Talbot, wiens adelbrief 444 jaar oud is. De graaf is een landeigenaar in Ierland, waar hij den titel van Earl of Waterford voert en waarschijn lijk is de toestand zijner «schatkist» de oorzaak en de aanleiding der goed geslaagde speculatie geweest. Doch de hertog van St. Albans, die voor korten tijd in Nottingham een slagerswinkel geopend heeft, is geen arme man, tenminste niet naar onze begrippen, ofschoon een der landheeren in zijn buurt hem on lange «a poor gentleman» noemde. De zaak, waar dit alles op neer komt. is dat de prijzen van produc ten van land- en tuinbouw etc. zeer gedaald zijn en daarvoor ook rijke landeigenaars genoodzaakt worden anders dan voorheen hun zaken te beheeren, door direct met de verbruikers in verbinding te tre den. De hertog van St. Albans heeft slechts gedaan wat in Sussex en Surrey honderden van groote far mers en grondbezitters gedwongen zijn te doen. Het joDgste voorbeeld geeft eene dame van adel, die in de hoogst fashionable Bondstreet een modewinkel geopend heeft. De eerlijkheid van een Lon- densch huurkoetsier is bijna spreek woordelijk geworden. Veel draagt daartoe bij het jaarlijksch publicee- ren van hun heldendaden op dit gebied ter gelegenheid van het jaar feest der weldadigheidsvereeniging die zich het lot van oude of voor den dienst ongeschikte mannen van het gild aantrekt. Niemand minder dan de Lord-kanselier presideerde ditmaal het feest der Londensche huurkoetsiers. Zijn tafelrede was een doorloopende lofspraak op de eer lijkheid der Londensche «cabby» waarvan hij een geheele reeks voor beelden aanhaalde. Tusschen de ja ren 1880 en 1884 waren in huur rijtuigen 94167 voorwerpen achter gelaten, die door de koetsiers aan de politie waren afgegeven. Daar waren o. a. bij twee doozen met juweelen ter waarde van 1500 pd. st. en 750 pd. st.; banknoten ter waarde van 830 pd. st.; twee obligatiën van 3000 pd. st. en 1500 pd. st.; baar geld ten bedrage van 250 pd. st.; een brillaDten hoofdsieraad van 850 pd. st., enz. enz Blijkens een défêche van Sir John Kirks, den Engelschen con sul-generaal te Zanzibar, bevinden zich de Duitsche reizigers, Junker, Schnitzler en Casati, die reeds lan ger dan drie jaren in Middel-Afrika hebben gezworven, gezond en wel noordelijk van het landschap Unyoro. Maandagmorgen zijn op het eiland Ré 363 boeven ingescheept met bestemming naar Nieuw-Cale- donië, waar zij hun straftijd zulleü ondergaan. Een noodlottige brand. «Het universiteitsgebouw brandt was de kreet dien men gisteren namiddag in de straten van Brus sel omstreeks één ure hoorde. Men kon het niet gelooven, op klaar lichten dag een gebou w, waar geen kachel of haard gestookt was, geen gaspit gebrand had, in den exa mentijd, als wanneer in de labora- toriën niet gewerkt wordt! Het bleek intusschen al te zeer dat de kreet gerechtvaardigd was. Ruim half een, toen de metse laars, die aan den linkervleugel van het gebouw, tegenover de Rue de rimpératrice, gewerkt hadden, en naar het binnenplein waren getrok ken om er hun rusttijd door te brengen, werden zij door een voor bijganger gewaarschuwd, dat er rook uit het dak van den linker vleugel opsteeg. Bijna op hetzelfde oogenblik werd ook de concierge gewaarschuwd, dat het dak aan den linkervleugel moest branden. De concierge liep naar de hoogleeraren, die in verscheidene zalen bezig wa ren met het afuemen der examens, terwijl de werklieden en voorbijgan gers de brandweer en het telegraafbu reau op de Grand' Place waar schuwden, van waar onmiddellijk geseind werd naar alle commissa riaten van politie, waar bluschma- terieel voorhanden is. Er daagde nu van alle kanten hulp op. Tien minuten voor één ure was er reeds een stoombrandspuit en eene sterke bezetting van brand weermannen op de plaats des on- heils. Doch het vuur bad met een schier ongelooflijke snelheid om zich heen gegrepen en was reeds aan de bibliotheek. Een vijftigtal studen ten, dit ziende, vlogen naar de boe kerij, voorafgegaan door den heer Joly, hoogleeraar in de scheikunde. Op gevaar af van om te komen in de vlammen, of te stikken in den rook, pakten zij de kostbaarste boek werken om ze in veiligheid te brengen. Anderen wierpen de boe ken uit de vensters in de Rue de Finance en Op een klein bin nenplein. Terwijl zij hiermede bezig waren, zag de menigte op straat dat de vlammen zich steeds verder ver breidden; men riep, sidderende over het lot dat de studenten be dreigde, hun toe: «Komt af! Redt u! Het plafond zal instorten!» Dit gebeurde inderdaad. Twee of drie studenten, die het laatst in de boekerijzaal gebleven waren, wis ten het gevaar nog te ontkomen, door op de kroonlijsten van een venster te springen, waarvan zij door ladders naar beneden daaldem Die moedige studenten hebben meer dan de helft der boekerij ge red. Ook hebben zij de verzameling van het physisch kabinet en de bijna eenige verzameling van chi rurgische instrumenten, die in 1880 op het Champ des Manoeuvres ten toongesteld was, voor vernieling behoed. Ongelukkiglijk is de collectie van mineralogische voorwerpen vernield Eenige minuten na één ure vie len de eerste brokken bout en steen op straat. Te l1/, ure stortte de groote gaskroon naar beneden. Ondanks den rusteloozen arbeid der brandweer werden de vlammen al heviger. Het was als eene zee van vuur. Met donderend geraas stortte de koepel in. Eene vreese- lijke hitte heerschte er iu den omtrek van de universiteit. Het was er niet uit te houden. Ten 21/i ure was men de vlam men meester, zoodat de stoombrand- spuiten al minder begonnen te werken. Twee brandspuitgasten hebben kneuzmgen ontvaugen. Verder moe ten geen personen gedeerd ziju. Hoe de brand is ontstaan, weet men niet. Verschillende lezingen of geruchten zijn daaromtrent in om loop. Volgens den een zouden de loodgieters in den linkervleugel van het gebrouw daar een komfoor met vuur hebben laten staan. Anderen beweren dat werklieden er hunne nog niet uitgedoofde pijpen hebben laten bggen. (N. R. Ct.) «MKÏBERISNTI». AMSTEKiMM, 8 Juli. prijsrn d-- Aardappelen waren ale rolgt: Rijusburgera f160 a 1.90; Katwijker Zand f4.50 a 5 50; Audijker Muisjes f4.e 4.50; do. rondo f3 50 a 4 - Wéstlandscbe Klei in manden f190 a 2.70; do. losse fl.SO a 190; dito Klei Muisjes f 3 SO a 4.20; dito Zand f3 40 a 3 80; Friesche Dokkumer Jam men f2. dito Engelsche f 1.30, alles bere kend per mud. Aangeroerd 13 rarscbe ladingen. Suiker. Biet en Geraffineerd onveranderd. Katoen zeer vast maar stil, prijzen onver- Rnderd. Tin stil rnair vast. Banka loco tot f62 gedaan en koopvaar. Petroleum kelru. Loco f 7.75 E. Sept./Dec. fS.12Vs E, Consumtie f9 Tarwe iu loco zonder noteering op leve ring fl booger Nov. f212. Rogge in loco zonder noteering. Notacring de Commissie voor dan rianbandei Roe-va op levering booger. Oct. f126, 3 27, 128, 127. Noteering isv iujone Tholo Koolzaad op 800 K. G. Olie stil. Lijnzaad onveranderd. Raapolie traag; vliegend per 100 KG. f231 22» lo. Sept/.Dec. f221/.,, 22 lo. Mei f231/,, 23. Lijnolie flauw; vliegend per 100K.G. f23, 22s/,. lo. Aug. f 225/8. lo. Sept., Deo f221/.. io. Jdu. Mei f 221/8. Raapkoeken f70. a 83 per 1040 stuks. Lijnkoeken f9.— a 12.50 per 104 Btuks. Op de gisteren gehouden Veemarkt waren aangevoerd19i vette kalveren, le kwal. *0 70 2e kwal. f 0.50 per kg. 3 Gras- f a 30 nuchtere dito f6 a 11.2 schapen en lammeren fa 0 0 Qam- urger Varkens a ets. per kg. 136 vette varkens 36 a 4) ct. per kilogram; Obiggen a 0 paarden f— a runderen, ie kwal. f0,—2e kwal. f 0.—3e kwal. 10.per kg. iselk- en kalfkoeien f n p. st. Alkmaar, 6 Juli. Ter veemarkt aange voerd; Opaarden, 337 vette kalveren, 13 nuchtere dito, 309 schapenlammeren, 197 vette varkens, 21 magere dito biggen, 0 bokken engeiten, 0 runderen Oki. bokjes, 0 Graskalvcren. 0 Ezel. Do prijzen waren als volgtvette kalveren f25 a 130 nuchtere dito f 12 a 21, schapen f 20 a 29 lammeren f0 it 0, vet e varkens 34 a 42 cents per1/, kg., magere dito f 9a 16, bokken en geiten 1 0 a 0 rundereu f af paarden f a biggen f 0 a 0 kl. bokjes f 0.a 0.graskalveren f a Ezel f a allen per stuk. ïlsrSalifiisSrjfd, 8 Juli. Moutwijn 16 50 Jana- tsr f 12.— A mat. Proef f10 50, Spoeling '0 60, ids- door da Scbiedamsche Spooling- Varaenigint 0 70 RECHTSZAKEN. De rechtbank te Arnhem heeft Dinsdag veroordeeld G. Lubbtra, huisvrouw van B. Evers, zonder beroep of vaste woonplaats, welke in oen laatsten tijd zich schuldig maakte aan oplichterij, onder voorgeven eener valschen raam, o. a. van freule ïïulsteijn, ter zake van landlooperij na vroegere veroordee ling tot Cfhn celstraf van langer dan 6 maan den, tot eene gevangenisstraf van 3 maanden met last tot opzending naar een bedelaars- gesticht. LETTEREN EN KUNST. De vroolijke operetto ,Der Bettelstudent-" zal a. s. Zaterdag in den Parkschouwburg te Amsterdam, in het Hollandsch zal worden gespeeld Het stuk heet dan ,/De arme Stu dent.-" Op het concours voor de vioolklasse aan het koninklijk conservatoire te Brussel, heeft m<juffrouw Mess, de begaafde dochter van den baddokter te Scheveningen, den eer sten prijs, met eervolle vermelding, behaald. Over hot spel van mej. Mess wordt met groo ten lof gesproken. LEQER EN VLOOT. NaEr wij vernemen, bestaat er een plan tot oprichting eener militaire school voor volontairs, dingende naar den rang van twee den luitenant der infanterie. (R.N.) Dezer dagen kwam de Vereeniging van sepnnsionneerde Onderofficieren en minderen van het Nederlandsche leger, in het bezit van het legaat groot f 50(JO, haar nagels^ door wijlen den gep, luit.-kolon»' D. Pe*

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 3