[VIEWS' I I Aan onze Lezers. 4e Jaargang. Maandag 12 Juli 1886. No. 923. ABONNEMENTSPRIJS: Varssbijnt öayaSijka uityensmert Zen-ea sipmesss fesstdagea. ADVERTENTIËN: Zomergenoegens. FEUILLETON. „De Gemstetle van Palermo". Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommers 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat Ho. 9. Boo fdag enten voor hot .Buitenland: Compagnie Qér als de i ublicite Etrangèra L. DATJBK Co,, JOU. F. JON BS, Sncr., Parijs, 31bit Faubourg Montmartr». Y»n 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 ceni*. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uurt MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. F 7 l «««Hst hei Paviljoen. Ingang aan de Droefzyde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 nur. ïsegang 25 cents per persoon. Donateur» en ledon der Noderlandsclie Maatsohappij tor bevordering van Nyverheid hebben ep Kcloma?. yJ.;465 toegang/donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op hst Paviljoen. Ingang Dreefzijde le dour. Geopond dagelijks van 10 tot 4 u«r. Toegang 25 cents per persoon. Donatenrt aa tertoen van p Maatschappij ter bovordering van iïyvtrheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donatanrs mot gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voer kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, voor*! «a N-dorland en rees? bijzonder van het Haarlemache Bisdom, Kruisweg No. SS. Gaopend dagelijks, uitgenome n Zaterdag,^Zon- cn Feestdagen, van 16—5^uur. Toegang 25 conts per ^persoon. Doorloopendo toegangskaarten voor een geheel jaai 1 gulden. Museum der stad lonaagen kosteloos van 124 unr, 'ÖrJÏXntMw i* ït Groot, K,.iri. llinada* van 1—2 «n Dondordsg van 2—8 uur. Tosgang (dour Oudsgroonmarkt) vrj. De voorwerpen, aangekocht voor de Verloting op 2 Augustus a. s., zijn thans tentoongesteld ir. de na volgende magazijnen: In het magazijn van den Heer K. VAN VEEN, Lange Veerslraat No. 36: No. l.Een prachtige Japansch verlatte ronde Tafel (bekroond op de laatstgehouden tentoonstel ling in «Weten en Werken» alhier.) No. 2. Twee keurige poreelei- nen Bloemvazen op standaards. In het magazijn van den Heer BAARS, Jacobijnestraat No. 7 No. 3. Een fraaie Leuningstoel met leeren zitting. No. 4. Een mahoniehouten Penanttafeltje. SDSfT" Ieder die zicli vóór Augustus a. s. abonneert, ont vangt mede een lot in deze Verloting. DE ADMINISTRATIE. Ieder jaargetijde heeft zijn eigen aardige genoegens en voorzeker spant de zomer hierbij de kroon. Pleizier van allerlei aard biedt hij aan en wat het mooiste is, een ieder rijk of arm kan daarvan genieten. Wie zeer veel geld heeft en daar om niet op een paar honderd gulden behoeft te zien, gaat naar het bui tenland om de schoonheden van Italië te bewonderen, de bergen van Zwitserland te beklimmen, op de helder blauwe meren aldaar een heerlijk tochtje te doen; of wel hij trekt den Rijn met zijn immer schoone bergen, zijn trotscbe ruïnen van ridderkasteelen of roofsloten langs, Het auteursrecht van dit werk is volgens de Wet verzekerd. 90) XIX HOODSTÜK. Strijd en nederlaag. Carlo was nu in zijn element. Vaak kad hij, als scheepskapitein, moeten strijden; hij was dapper, moedig en onverschrokken in de ure van gevaar. De dienaren van Francesco wa ren meest moedige mannen. Carlo sloot de wilden van twee kanten in en deed tegelijk vuren. Zij sche nen te willen vluchten, maar hun opperhoofd hield de wankelende horde tegen en dreigde iedereen neer te slaan, die van zijne plaats week. of vermeit zich in de merkwaardig heden van Frankrijk'» hoofdstad, waar allerlei genietingen te smaken zijn. Andere rijke lieden, die niet die trekvogelachtige natuur hebben en meer op hun g'emak gesteld zijn, terwijl zij toch van het buitenleven willen genieten, koopen of huren een villa om daar de zomermaanden door te brengen, of zij trekken naar Scheveningen, Zandvoort en Wijk- aan-Zee, om het genot van het bui tenleven te vereenigen met de af wisselende vermaken van een bad plaats. Wie minder geld heeft, moet zich natuurlijk met minder vergenoegen, want de gastvrijheid van voorheen, waardoor vreemdelingen voor onbe- paalden tijd kosteloos geherbergd werden, alleen om het pleizier eens vreemden bij zich te zien, is tegen woordig, waar men ook komt, slechts met Hollandsche rijksdaalders of wat daarmee in waarde gelijk staat, te koopen, het bezoek aan familie of intime vrienden hierbij niet in rekening gebracht. Kan men echter geen villa betrekken of per bliksem- trein naar het buitenland ^aan, om daar zoo lang men wil te vertoeven, omdat dit te veel geld kost, dan biedt de zomer toch nog veel an dere genoegens aan, waarbij het ook volstrekt geen kunst is in korten tijd een honderdtal guldens uitzijn zak in dien van anderen te zien overgaan. Ziet maar eens, hoe aller lei spoor-, tram- en stoombootmaat schappijen u de gelegenheid aan bieden om voor betrekkelijk weinig geld en tegen veel verminderden twe/tiprijs de schoonste streken van het land in korten tijd te bezichti gen of van de merkwaardigheden van groote of kleine steden of wel van reusachtige bouwwerken ken nis te nemen. En al komt ge slechts Dat werkte. De bruine mannen stonden pal en op bevel van hunnen aanvoerder stortten zij zich op de knechten van Francesco. Carlo had dit voorzien en beval in den hoop te schieten. Dertig ge weerschoten knalden en daar de wilden zoo vast aaneengedrongen waren was het geen wooder, dat menige kogel twee offers vorderde. Ongeveer veertig vijanden rolden in hun bloed, maar zij waren meer dan honderd en dezen moesten allen vernietigd worden, eer de plantage buiten gevaar was. Ik heb geen medelijden met hen, zeide Carlo. Het geldt leven em leven, schiet nog eens Vuur! Een nieuw salvo ging los; het gevolg was echter niet zoo bloedig, daar zich de wilden meer verspreid hadden. Maar de strijdlust der aanvallers voor eenige dagen, met welk een voorkomendheid wordt ge overal ontvangen; 't is, of men het u aan den neus kan zien, dat ge voor uw genoegen uit zijt en ge daarom zoo krenterig niet voor den dag wilt komen. Gedienstige geesten staan aan de stations om u tot gids te strekken en u het schoonste der ge- heele omgeving te toonenlogement houders zijn zoo vriendelijk, u hun ekwipage te zenden en de koetsiers ot portiers noodigen u met stentor stem uit om in het prachtige rijtuig plaats te nemen, zoodat ge met de keus verlegen wordt, en wilt ge liever loopen, dan kunnen ferme jongens, onverschillig waar ge zijt, het bijna niet aanzien, dat ge zwoegt onder den last van een klein valies of een paraplu, en om u die moeite te besparen, rukken ze het u bijna uit de handen. Is dat geen bewijs, hoe welkom ge zijt? Twijfelt geer nog aan, ziet dan eens naar het ho ningzoete gelaat van den logement houder, die u met open armen ont vangt en in stilte berekent, hoeveel veeren hij dien vreemden vogels zal uittrekken! Honderden andere genoegens val len er thans voor u te genieten, zoo ge het geluk hebt tot den bemid delden burgerstand te behooren, ook al zijt ge niet van plan op verkwis tende wijze met uw geld rond te springen. Staat de rijtuigverhuurder niet op uw eersten wenk gereed om u te brengen, waar en wanneer ge verkiest. Kunt ge geen voetreizen doen door de fraaiste streken van ons land of per rij wieier als Charles Boissevain «Van den Rijn tot de Noorderzee» gaan of gelijk sommige heeren op de vélocipède een tochtje doen zelfs naar Weenen, wat u bui tengewoon veel reiskosten uitwint? Zoo zou ik aan het opsommen kun- was niet gebluscht. Zij schoten hunne pijien en wierpen lansen met groote juistheid en behendigheid. Een der knechten van Francesco werd midden in de borst getroffen, en stierf weinige oogenblikken later waarhij men kon zien, dat de pun ten der pijlen en lansen vergiftigd waren, want het lichaam zwol op en werd geheel zwart. De anderen antwoordden met eenen kogelregen. Wederom vielen onge veer tien wilden; terwijl hunne vrouwen en kinderen een schrikba rend gehuil aanhieven. Het was akelig om aan te hooren en Vinetta, die van zoo iets geene voorstelling had, beefde en sidderde. Zij vreesde voor het leven van haren Carlo; uit het venster van het vertrek kon zij duidelijk den geliefde zien, hij stond op eene kleine hoogte en voerde de schare aan, die ongeveer uit vijftien man bestond. Maar zie, eensklaps naderde hem nen blijven, want de zomer is de tijd van potverteringen, van lande lijke maaltijden en dito bals, van pie-nics en ik en weet niet wat, zooals vader Cats gemoedelijk zou zeggen. Zelfs aan hen, die weinig of geen geld hebben, biedt de zomer genoe gens in overvloed en ze hebben volstrekt geen reden om zich te beklagen, dat ze in dit opzicht al thans stiefmoederlijk bedeeld zijn Wat toch is er heerlijker dan de zon 's zomers te. zien opkomen en vooral waar men dit zien kan in omstreken zoo schoon als Haarlem die aanbiedt? Waar kan men prach tiger vergezicht genieten, dan op den top der duinen, als men den blik over de zee in haar grootsche uitgestrektheid, of over de heerlijke golvende landstreek van Kennemer- iand laat wijden? Leveren niet de dreven van den Hout de uitlok- kendste wandelplaatsen en is het niet verrukkelijk daar de heerlijke tonen der muziek onder het lom merrijk geboomte te hooren weer klinken. Dat alles zijn genoegens, waarvan iedereen profiteeren kan, al is hij op het punt van klinken de schijven nog zoo karig bedeeld. Het genot des Zondags of op een vrijen dag in de week een kortere of langere wandeling te doen, zoo dat ge kunt genieten van den geur der bloemen, het liefelijk gekweel der vogels, van frissche lucht en beschuttend lommer, wie zou u hiervan kunnen weerhouden, al hadt ge geen cent zelfs in den zak? Daarom, we herhalen het nog eens, biedt de zomer genoegens aan door iedereen te smakeD. Wat allen zoe ken is schoonheid der natuur en frissche lucht en daarvoor behoeft men niet ver te gaan. Geniet daar om, wie ge ook zijt, want kort is het opperhoofd der wilden, een reusachtig man, op wiens hoofd een bos struisveeren wapperde. In de rechterhand hield hij eenen knots, in de linker eene kris, een soort gebogen dolk. Carlo stak hem de punt van zijnen dolk toe, maar een slag van den knots sloeg hem in tweeën. Carlo scheen verloren, maar daar knalde een schot en de hoofdman stortte neer. Hij was ten minste zwaar gewond. De wilden zagen dit en wilden vluchten. Doch eensklaps kwamen nieuwe scharen opzetten. Het ge vaar was dus niet geweken, en Carlo achtte het raadzaam zich terug te trekken naar het inwendige der plantage, want tegen zulk eene overmacht, was het hoopje volk niet bestand. Wat zal er nu gebeu ren? riep hem Francesco bij zijne aankomst toe. Ik heb u gezegd, dat deze wilden tot alles de zomertijd en dan nog zijn niet alle dagen geschikt om er gebruik van te maken. De hoog kan niet altijd gespannen blijven en dus is het gelukkig, dat ieder, hoe hard hij in de week ook moet zwoegen om het brood voor zich en de zijnen te verdienen, op Zondag althans gelegenheid heeft om zich, zij het ook voor slechts enkele uren, te ontspannen. Zulk een dag geeft ons weer frisschen moed om de moei lijkheden van onze betrekking of beroep het hoofd te bieden. Die wandelingen in de vrije natuur, ze brengen zulk een verandering in ons te weeg! Wij ademen veel rui mer, veel dieper, als wij den fris schen dennengeur naarbinnen zwel gen; we worden vroolijker en beter, als we zulk een bezoek aan de na tuur kunnen brengenzelfs hij, die met sombere gedachten daar heen gaat, gevoelt zich meer opgewekt, vergeet de beslommeringen, die hem neerdrukken en ziet de toekomst minder donker in. Het genot van zooveel blijde gezichten om zich heen te zien, het gejubel en ge lach van vroolijke kinderstemmen, de adem der onschuld, die overhel wezen dier kleinen verspreid ligt, alles wekt op om mee te doen in de algemeene vreugde. Toch zijn er menschen, die voor dat alles geen oog hebben, die met nijdige en af gunstige blikken bespieden, dat een ander genoegen heeft en over meer geld kan beschikken dan zijzij verwachten alles van de toekomst, en de omverwerping der maatschap pelijke instellingen is hun idiaal; wat zouden zij veel gelukkiger zijn, als zij het tegenwoordige wisten te genieten; want ook voor den on gelukkigste, ook voar den arme biedt het leven nog zooveel schoons. Diogenes, een der wijsgeeren van in staat zijn als men hen tergt, en nu hebt gij het bewijs. Wij zijn verloren Nog niet, hernam Carlo. Wij zullen ons verdedigen! Niets daarvan, zeide Fran cesco. wij zullen de plantage in brand steken en dan vluchten Hoe wilt gij uw eigendom vernietigen, u tot den bedelstaf brengen Neen! ik bezit millioenen, deze bevinden zich niet hier maar te Calcutta! Doe dus wat ik zeg. Schiet op de aanvallers, terwijl ik het verni-lingswerk voltooi. Carlo snelde naar zijne lieden, die achter de hooge, uit bamboes sa mengestelde omheining, de wilden gadesloegen. Vuur! kommandeerde hij en de kogels deden menigen vijand in het stof bijten. Verder beval hij het vuur op de wilden te onder houden.

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1