ALGEMEEN OVERZICHT. BINNENLAND. Griekenland, had zich uit eigen he weging een vat tot woonplaats ge kozen; uit zijn hand dronk hij het frissche water der beek, met krui den voedde hij zich en toch, toen de machtige Alexander de Groote hem uitnoodigde een gunst te vra gen, die dadelijk zou vervuld wor den, gal hij den vorst alleen te kennen, dat deze de zonnestralen onderschepte en verzocht hem dus uit den weg te gaan. Zoo waar is het dus, dat men met weinig tevre den kan zijn, als men slechts wil. Alles in de natuur lacht ons toe; alles wijst ons, dat een Vaderlijke hand er Zijn behagen in vond zoo veel schoons en liefelijks voor den mensch te scheppen; zoud :n we dan niet genieten, zooveel en zoo lang wij kunnen Laat dan anderen on tevreden zijn met hun lot en immer afwachten, dat de dag van morgen hun rijkdom, eer en eerambten aan brengt. Wij voor ons, we zeggen met den dichter: „Ach, waren alle menschen wijs Eu deden daarbij wel, Dan was de aarde een Paradijs, Nu is zij vaak een hel 1" Sw. De Press Association verneemt dat de Engelsche regeering, ter zake van Batoem, eene diploma tieke nota tot Rusland heeft gericht, en dat zij deswege ook reeds aan den Russischen gezant te Londen hare ontevredenheid heeft betuigd. Aan de Times wordt uit Weenen geseind, dat de Oostenrijksche re geering in antwoord op Rusiands mededeeling betreffende de zaak van Batoem, verklaard heeft dat zij met de andere mogendheden dienaangaande van gedachte zal wisselen. Gekozen zijn thans 251 con servatieven, 50 unionisten, 121 mi- nisterieelen en 65 Purnellieten. De conservatieve minister Richard Cross en de liberale minister Campbell Bannerman zijn herkozen. Onder de Fransche afgevaar digden loopt het gerucht, dat de voorzitter der commissie in zake het Panama-kanaal een brief van de Lesseps ontvangen heeft, de mede deeling inhoudende dat hij den mi nister de Freycinet verzocht heeft, het wetsontwerp omtrent de uit gifte eener loterij-leening in te trekken. Verleden Zondag werd in geheel Zwitserland de 500e verjaardig gevierd van den slag van Sempach, in welken 2000 Zwitsersche boeren, onder leiding van Arnold Von Winckelried, het leger van hertog Leopold van Oostenrijk versloegen Dit leger bestond uit 4000 zwaar geharnaste ruiters, waaronder de bloem der Duitsche ridderschap. Arnold Von Winckelried verloor het leven in den slag, doch werd moedig gewroken: wat van het Oostenrijksche leger niet gedood was, werd krijsgevangen gemaakt. Sedert dien tijd heeft het huis van Habsburg, dat toen reeds over Oostenrijk regeerde en nu nog de kroon draagt, nooit iets meer tegen de kleine, doch moedige bevolking durven ondernemen. Een communiqué der Russische regeering in een der officieuse bla Er knalde schot op schot. De knechten staken hunne ge weren tusschen de bamboesstokken door, zoodat zij tegen de pijlen der wilden beschut waren: Deze schoten zeer levendig en naderden de plan tage. De schurken zoeken zich voor onze kogels te vrijwaren, zeide Carlo. Maar let wel op en schiet ze neer, zoodra ze opspringen. Dit gebeurde en menige wilde werd door het moordend lood ge troffen, eer zij de plantage op hon derd passen genaderd waren. Nu was het voor hen eene lichte taak de omheining door te breken en het gebouw binnen te dringen. Toch schenen ze nog te weifelen, een der wilden sprong eensklaps op en kwam de plantage aauloopen. eenen sproDg was hij over en eer Carlo wist wat -r- wilde reeds voor -< genade j den zegt, dat de opheffing der vrij haven van Batoem geen schending is van het Berlijnsche tractaat. Het desbetreffende artikel verklaart niet dat de mogendheden Batoem tot eene vrijhaven verklaard hebben. Rusland heeft uit eigen beweging te kennen gegeven, Batoem tot eene vrijhaven te willen maken. Na afschaffing van het transito-verkeer biedt die haven de andere mogend heden geen voordeel meer aan voor de verzending van handelsartikelen uit Europa naar Perzië. Haarlem, 10 Juli 1886. De Koning en de Koningin heb ben aan Directeuren der Ned. Maat schappij t/b. van Nijverheidhunne groote ingenomenheid te kennen gegeven met de aanstaande plech tige opening der zalen van het Pa viljoen alhier, die thans geheel ter beschikking zijn gesteld van de beide Museums der Maatschappij, en tevens hun leedwezen te kennen gegeven dat Zij verhinderd zijn aan de uitnoodiging, om a. s. Maandag bij die plechtigheid tegenwoordig te zijn, gevolg te geven. Naar men weet, is Z. M. de Ko ning beschermheer der maatschappij en H. M. de Koningin bescherm vrouw van het Museum voor Kunst nijverheid. De zomerzitting van de Staten van Noord-Holland werd gisteren gesloten, na een aanneming van alle voordrachten van Gedeputeerde Staten. Daarvan verdienen vermelding het voorstel tot het aanstellen van een provincialen archivaris, welke betrekking bestemd is te worden opgedragen aan den kort geleden benoemden rijks-archivaris in Noord Holland. Verder vereenigden de Staten zich met de voordracht tot het verleenen eener bijdrage van f 1000 uit de provinciale fondsen aan de Vereeniging tot ontwikke ling- van den landbouw in Hollands Noorderkwartier, voor het algemeen bekend maken van de methode van kaasbereiding gevolgd door P. Boe kei, landbouwer te Wieringerwaard Een langdurige discussie liep daar bij over de vraag, of die methode al dan niet aanbevelingswaardig is. Terwijl zij sterk bestreden werd door den heer F. H. Pont, vond zij daarentegen van vele andere zijden, o. a. van den rapporteur der com missie, in wier handen deze voor dracht was gesteld, mr. Rutgers van Rozenburg, en het lid van Ge deputeerde Staten, mr. Herman J. vau Lennep, warme ondersteuning. De vergadering stond het subsi die toe met 57 tegen 6 stemmen. Ook over de concept-verordening op de vaart door het kanaal van Het Schouw ontspon zich eene langdu rige gedachtenwisseling. De heeretf Mouthaan, Zur Mühlen en Jansen beweerden, dat het middel, hetwelk te baat werd genomen om afbrok keling van de oevers in het kanaal tegen te gaan, nl. beperking van de omwentelingssnelheid van de schroef, minder goed is in. verge lijking van het middel dat de rijks reglementen en het Zuid-Holland- sche reglement tot dat doel aan wendt, hetgeen bestaat in beper king van de vaartsnelheid. Door de snelheid toch ontstaat de zuiging en deze veroorzaakt den golfslag, welke de afbrokkeling vau de oevers ten gevolge heeft. Daartegenover stelden de rappor teur van de betrekkelijke kommissie uit de Staten, mr. Th. Heemskerk, en het lid van Ged. Staten, mr. F. Westerwoudt, dat blijkens door den hoofd-ingenieur van den provincia len waterstaat gedane proefnemin gen, juist in de beperking van de schroefbeweging het middel moest worden gevonden, om het bezwaar der oeverafbrokkeling tegen te gaan, aangezien in dit kanaal vrij wel dezelfde snelheid verkregen werd bij eene langzame en bij eene snel" schroefbeweging, terwijl alleen in het laatste geval die groote roering in het water met zwaren golfslag ontstaat, welke men wil tegengaan. Een ander bezwaar tegen het voor schrift, waarbij de omwentelings snelheid der schroef wordt beperkt, bestaat in de moeielijkheid van con trole tegenover dit bezwaar werd echter gewezen op het niet minder lastige van de controle, waar de vaartsnelheid wordt beperkt. De verordening werd ten slotte met 38 tegen 20 stemmen aange nomen, nadat de vergadering zich vereenigd had met een amendement van mr. Kist, om de strafbepaling reeds nu in overeenstemming te brengen met het nieuwe strafwet boek, en met een amendement van de commissie uit de Staten, om met name den persoon aan te duiden, die voor overtreding der verordening aansprakelijk zal zijn. Gisteren namiddag is eene on geveer 60-jarige vrouw, woonach tig te Heemstede in de Groote Hout straat alhier, aangereden door een rijtuig, bespannen met twee paar den, waarbij zij aan het hoofd ver wonding heeft bekomen. Na in de apotheek van den heer Tubergen te zijn verbonden, is zij te voet naar hare woonplaats teruggekeerd. Dienzelfden namiddag is een 5-jarig kind dat spelende in den Burgwal was geraakt met moeite gered door zekeren van Dijk, woon achtig in de Zuid-Polderstraat, die zich daartoe gekleed te water heeft begeven. Van Dijk is reeds meer malen voor dergelijke moedige daden door de maatschappij tot redding van drenkelingen beloond geworden. Op de Bakkerij-tentoonstelling, waarvan de voorbereidende werk zaamheden ongeveer over eene week in het «Paleis voor Volksvlijt» te Amsterdam zullen aanvangen en aan welke tentoonstelling ongeveer 300 inzenders deeluemen, zal men ook verschillende rechtstreeks tot het vak behoorende en andere zaken zien tentoongesteld. In den tuin, aan de zijde van het westeinde, brengt o.a. de firma Wed. Legrand en Belain alhier, haar weefgetouw in werking. -y- Aanstaande week zal eene t tentoonstelling worden gehouden in - fle teekenzalen van de Teekenschool en vertelde dat de strijd onrecht vaardig was en hij gedwongen was mee te doen. Carlo vermoedde eene krijgslist, maar spoedig kon hij zich overtui- een, dat het den man ernst was, wat hij zeide. Men moest nog een paar uren met de verdediging voortgaan en dan zou men zien, dat er geen re den was om het huis in brand te steken. Francesco had zijn plan niet kunnen uitvoeren, want eene hagelbui van pijlen had hem van den zolder gedreven. Tot den volgenden morgen zijn ze weg, verzekerde Torra, maar ik raad u aan een groot vuur aau te leggen, opdat zij kun nen zien, dat men de wacht houdt. Niemand had reden om den ge vangene te wantrouwen; zijn raad werd goedgevonden en opgevolgd. De verdedigers der plantage leger den zich, terwijl Carlo en Frances- voor Kunstnijverheid alhier. Reeds heeft de Nederl. Maat schappij ter bevordering van Nij verheid in 1879 te Arnhem eene tentoonstelling van teekenproeven gehouden, door de leerlingen van verschillende Teekenscholen hier te lande vervaardigd. In 1883 had in het Museum de tentoonstelling plaats van het teeken- en schilderwerk van de kunstnijverheidsschool te Berlijn en in 1885 die vau het werk van vijf kunstnijverheidsscholen in Italië Thans zullen negen Nederlandsche inrichtingen, en wel de Rijksschool voor kunstnijverheid, de Quellinus- co bezig waren Vinetta te troosten, op de veranda, waar het vuur brandde. Zij waren afgemat door de vermoeienissen van den dag en wilden zich ter ruste leggen. Maar de hofmeester van Fran cesco, een bedaagd man, was voor het heil zijns meesters bezorgd en trachtte de manschap wakker te houden. Slaapt niet, sprak hij, maar weest op uwe hoede, want gij kent de wilden te goed' Nog hebben wij gewonnen spel, op voor waarde, dat de wilden hunnen aan val niet hernieuwen! Een frissche drank zou goed zijn om wakker te blijven, zeide Torra. Ook kan ik u geschie denissen verhalen. Wel, ik ben nieuwsgierig de geschiedenis van een man van uw ras te vernemen spreek, zei de hofmeester, wij zullen luiste ren. Reikt hem den beker! school en de school van Fabrieks- en Handwerksnijverheid, allen te Amsterdam, de Academie te 's Hage die van Rotterdam en die van Gro ningen, alsmede nog de Polytech nische school te Delft, de Teeken school van het Genootschap Mathe sis Scientiarum Genetrix te Leiden en de school van kunstnijverheid alhier, het werk harer leerlingen tentoonstellen. Deze hoogst belang rijke tentoonstelling zal van 14 Juli tot 1 Augustus kosteloos voor het publiek geopend zijn van 's morgens 10 tot 's middags 3 ure. De gezondheidstoestand dezer :ente was in de afgeloopen maand Juni even als in de vorige maanden zeer gunstig. Van besmet telijke ziekten werden ter stedelijke secretarie aangegeven: 13 gevallen van mazelen en 2 van roodvonk. Sterfte aan besmettelijke ziekten kwam niet voor. Het totaal der overledenen, daaronder begrepen 6 levenloos aangegevenen, bedraagt 66. Het sterftecijfer was buiten gewoon laag. Verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar, voor deze maand berekend 16,9. Aan lichaams zwakte stierven 11, aan klierziekte 2, aan kanker 2, aan stuipen 4, aan hersenziekten 7, aan organische hart- gebreken 2, aan ziekten der adem halingsorganen 18, (waarvan 8 aan keel- en longtering of bloedspu wing), aan ziekten der spijsverte- ringswerktuigen 6, aan andere oor zaken 5, aan onbekende oorzaken 3 personen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt: beneden 1 jaar 20, vau 1—5 jaren 7, van 514. jaren 7, van 1420 jaren 2, van 2050 jaren 9, van 5065 jaren 5, van 6580 jaren 6, boven 80 jaren 4. Geboren zijn 62 jongens en 64 meisjes. Men verneemt dat de Regee ring besloten heeft, de wetsontwer pen tot het in overweging nemen van de voorstellen tot herziening der Grondwet, opnieuw aan de Sta- ten-Generaal in te dienen. De Minister van Justitie heeft aan den brigadier-majoor van de rijksveldwacht N. Lamens en aan de rijksveldwachters A. Verbraeck en J. W. F. van Schuijlenburg te Amsterdam zijne bijzondere tevre denheid te kennen gegeven, wegens het beleid door hen betoond, bij het op heeterdaad betrappen en aan houden van een aanplakker van gedrukte biljetten van oproerige strekking. Hiervan is eervol ver melding gemaakt in het algemeen Politieblad. De Minister van koloniën heeft den heer Ch. R. Kouveld te Am sterdam de levering opgedragen van eene Kingston stoom-graaf- en bag germachine voor de verbetering van de haven van Curacao. Tot nu toe werd aldaar eene Priestman machine gebruikt, doch de groote voordeelen der Kingston uoopten het Depar tement van koloniën deze naar Cu rasao te zenden, waar zij zoowel koraalrots als zachte stoffen weg te ruimen heeft. Naar de Haarl. Ct. met zeker heid verneemt, is het bericht, als zouden de lijken der vermisten op den Gross-glockner gevonden zijn, onjuist. Tot nu toe is alleen het lijk van één der gidsen gevon den. Slecht weder maakte het zoe ken zeer moeielijk. In het «Amstel-hotel» te Am Dit gebeurde, en Torra maakte zich gereed om aan het verzoek te voldoen. Daarna vertelde hij het volgende Ik ben geboren in een vis- schersdorp in het noordoostelijk ge deelte van het eiland Ceylon. Mijn vader en moeder waren arme lie den. Zij hadden slechts een kind, dat ziekelijk was. Toen mijne moeder oud werd, werd zij knorrig. Gij ziet dus, dat hier de vrouwen zijn evenals in Europa. De toehoorders zagen elkander aau en lachten. Mijn vader heeft in Europa gewoond, en zeide altijdIn de jeugd is eene vrouw gelijk aan eene groe ne pompoen, de schaal is week en buigzaam, wordt zij oud, dan is de schaal harder dan eikenhout. Mijn vader zegt niet tot zijne vrouwGij deugt niet, maar hij gaat uit en koopt eene andere en van deze krijgt sterdam vertoefde Donderdag J beroemde oudheden-ontgraver di Schliemanu, die een bezoek had g; bracht aan Scheveningen. De colporteur Meegens, die Dot derdag voor de arrondissement: rechtbank te Amsterdam terecl stond, was getooid met eene ross van bijzondere grootte. De brigi dier-majoor der rijksveldwacht vei zocht hem evenwel, alvorens i gerchtszaal binnen te gaan, zich vs die versiering te ontdoen, waaraj hij onmiddellijk voldeed. Uit Amsterdam wordt gemelc Gerhard, een woordvoerder dt voormalige Internationale, en deze dagen overleden, is Donderdag doi: vele socialisten begraven. Een rood krans dekte de lijkkist. Domei Nieuwenhuis sprak aan het gra Overigens bleef alles rustig. Bij ongeveer 25 winkeliers di Dam- en Warmoesstraten te Ai sterdam zijn Donderdagavond i spiegelruiten met een scherp voor werp zoozeer bekrast en beschadig! dat sommige vernieuwd zulleu moi ten worden. De politie doet ondei zoek. Volgens het Handelsblad hout het te Amsterdam ontvangen be richt van de politie te Londen it dat eenige beruchte Engelsche die ven in het bezit geraakt zijn vs nagemaakte sleutels voor een de bankgebouwen te Amsterdam. Woensdag j. 1. werden te Wo: merveer twee meisjes geboren, d: aan elkaar gegroeid waren. Hoewt de kinderen levensvatbaarheid hat den, zijn ze toch kort na de ge boorte overleden. Door tusschen komst van den geneesheer, zulle; ze naar het rijks-ziekenhuis te Lei den worden gezonden. Naar men verneemt zal in d eerstvolgende raadsvergadering I Delft o.a. worden behandeld eei voorstel van de plaatselijke com missie voor de oprichting van ee: monument voor Hugo de Groot oi op den dag der onthulling van d« monument van gemeentewege to verhooging van die plechtigheid bi te dragen, met een voorstel va: Burg. en Weth. daaromtrent; en d benoeming casu quo van leden voo eene feestcommissie. Gisterenochtend is eene dienstbo de, dienende op de stoomboot Tt legraaf II, liggende aan het Bol werk te Rotterdam, bij het scheppe: van een emmer water in de Mas gevallen en verdronken. Onmiddel lijk aangewende pogingen om haa te redden mochten niet gelukker daar zij dadelijk in de diepte weg zonk. Ruim een uur later is het lijl. opgevischt. Het van l sch vor uitj zak var prij kas nie i. f I een ver we de tar eer is. Pa: dat 35 zei me Hi zet oog zal in: ni( af' zij dr de tat Gisterennacht is in de rivier d: IJsel nabij het Kralingscheveer eei aakschip van schipper Bonnes, vai Woudrichem, beladen met een groo ten last klaverhooi en bestemd voo: de Amsterdamsche Diergaarde, tei gevolge van lekkage gedeeltelijl gezonken, terwijl de opvarenden ii het schip lagen te slapen. Daar zij spoedig uit den slaa: werden gewekt door A. Kalkma: Kapelle a/d. IJsel, die dit ongelul zag, konden vrouw, schipper en kir deren bijtijds gered worden. Zij stap ten uit hun bed in de kajuit onmid dellijk in het water, dat reeds tol hunne legerstede geklommen was hij drie kinderen. De eerste vrouv 1 is daar boos om en laat de kinde ren niet in huis komen. Mijn vade: gaat op den anderen oever van dt rivier en bouwt een nieuw huif Hier vangt hij meer visschen ei handelt met de blanken, die daa komen. Nu ziet hij zijne oude vrouf in het geheel niet. Haar zoon groot genoeg en hij geeft hem eer: boor, een vischnet en eene lans Maar werken mag hij niet en zij zijn zeer arm. Toen ik opgroeidl- werd ik een goed visscher. Mijl' vader beminde mij. Soms gaf il mijn broeder visschen en ais ifê- geene visschen had gaf ik heijj koeri. De blanken (hieronder veria staat Torra Franschen en Hollar ders) zagen dat de streek goed waf zij spraken vriendelijk met mijiüi vader. Wordt vervolgd.) j

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2