Aan onze Lazers. 4e Jaargang. Dinsdag 13 Juli 1886. No. 924. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen-en nigemeene feestdagen. ADVERTENTIËN: ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. „De GeiasMe van Palermo". BINNENLAND. mum mm m foor Haarlem per maand 40 Cent®. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommer® 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-. Compagnie Générale de xublicite Etrangère 6. L. DA TJBK Sr Co., JOH. F. JONiïS. Sucr., Parijs, 31bii Faubourg Montmartre. van 15 regel» 25 Ceut; iedere regel meer 5 cent». Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags IS uu| Kolomaal museum MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. hit Pxniljotn. Ingaag aan ie Dreefltfde 2e ienr. Geopend degelijke ven 1» tot 4 oor. Toegang 25 eente per persoon. Donatonre en leien ier Nederlaniiclto Maatsohappjj ter keroriering ran Njjrerheid kelken I rtoon'rTr'Tinloina'Vrüea toegang, io'natenre Met geeeleehap, loden met 1 lame. Muituvt van kimitHijvirhmd op hit taviljoin. Ingang ll.-eefigdo le denr. Geopend iegelijk, ran 10 tot 4 nar. Toegang JE eente per pereoon. lloaatenre aa der Nederlnndeche Maatschappij ter kesordeiing van Kijrerheid hebben op rortoon ran diploma vrijen toegang, annates re met geielachap, leden met 1 dame. Biliehopptlijk mutêwn roor kerkelijke ondbeld, knust en geschiedenis, ro.nl e'ederland ca meer biisonder ran het Haarlemeshe Bisdom, Kruisweg No. B9. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang SS eenta per persoon. Uoorloopende toegangskaarten roor een geheel jast 1*1 n'den Mtitetim tier itaJ Haarlem op het Xaaihuu. Geopend ran IB April tot 14 October alle werkdagen van 104 nor, van IB October tot 14 April op die dagen ran 10—3 uur tegen betaling ran 25 cents per persoon, alleen Of dutsen koeteloos vae 124 unr, de overige Christolijko feestdagen tegen betaling van 25 ceute por persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorljjkgeleide.^ *°V-( in dl namitraat. Geopend dagelgke uitgenomen Zaterdag, Zon- ea Feestdagen ma 11—3 unr. Ttylert bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrjjdag en Zaterdag van 1—4 uur. StadiHHiothiik Frinlnho/. Gespaad en Zaterdag van 2I. uur. Orpsl-biipilinp in dl Brooti Kerk. Dinsdag ran 1—2 en Donderdag van 2—8 unr. Toegang (door Oudegroenmarkt) rrjj. [pip Aan onxe lexers bui ten de stad tvordt medegedeeld, dat dexer dagen per post-kwi- tantie over de abonnements gelden van 't 2e kwartaal 1886 sol worden beschikt. De voorwerpeo, aangekocht voor de Verloting op 2 Augustus a. s., zijn thans tentoongesteld in de na volgende magazijnen In het magazijn van den Heer K. VAN VEEN, Lange Veerslraat No. 36: No. l.Een prachtige Japanseh verlakte ronde Tafel (bekroond op de laatstgehouden tentoonstel ling in «Weten en Werken» alhier.) No. 2. Twee keurige porce- leinen Bloempotten op stan daards. In het magazijn van den Heer BAARS, Jacobijnestraat No. 7 No. 3. Een fraaie Leuningstoel met leeren zitting. No. 4. Een mahoniehouten Penanttafeltje. gyy- Ieder die xich vóór Augustus a. s. abonneert, ont vangt mede een lot in dexe Verloting. DE ADMINISTRATIE. Dezer dagen verscheen in de Gentsche Vooruit en le Peuple het manifest der socialistische arbeiders vereniging, aankondigende, dat de op den 13en Juni verboden mani festatie ter verkrijging van alge meen stemrecht, nu den 15den Augustus zal plaats hebben, met Het auteursrecht van dit werk is volgens de Wet verzekerd. 91) XIX HOODSTUK. STKfJD EN KEDEBLAAG. Zij verlangen zijn land, waar hij zijn broad wint, om eene sterke plaats te bouwen. Mijn vader wil dat niet geven en zij dooden hem. Zij nemen het land, mijne moeder sn mijne zuster en maken hen tot slaven. Ik liep naar de bergen, aan den anderen oever der rivier. Daar wonen goede lieden en zij haten de blanken. Zij stelen op het water, maar niet op het land en maken geene slaven. Toen ik hen vertelde, dat de blanken kwamen en mijnen ouden vader dood sloegen, zeiden de bedreiging dat, wanneer op nieuw een verbod zou worden uit gevaardigd, den volgenden dag door geheel België de «grève générale» zal worden afgekondigd. Waarschijnlijk zal ditmaal de manifestatie niet verboden worden, maar het plan schijnt te bestaan om op denzelfden dag een revue over 40000 man troepen te Brussel te houden, waardoor alle beroerin gen dus oogenblikkelijk zouden kunnen worden onderdrukt. De vo rige week is door een revue over de artillerie aangetoond, dat in vijf uren tijd een 80tal kanonnen van uit Mechelen en Leuven te Brussel kunnen wezen, alles vingerwijzin gen voor de oproerstokers dat de regeering in geval van nood met kracht denkt op te treden. Zaterdag jl. te middernacht wa ren in Engeland gekozen: 290 conservatieven, 52 unionisten, 148 Gladstonianen, 72 Parnellisten. In een artikel, hetwelk op nieuw handelt 'over de Batoem- kwestie, zegt de Times dat ofschoon de zaak niet gewichtig genoeg is om tot eenen ernstigen strijd aan leiding te geven, toch er op gelet moet worden, dat Rusland eene rechtstreeksche 'uitdaging tot En geland gericht heeft, welks politiek dan ook daarmede in overeenstem ming moet worden gebracht. Door het op zijde zetten ■.an art. 59 van het tractaat van Berlijn is, volgens het blad, voor Engeland de ver plichting, welke het in het con gres te Berlijn op zich nam, om ten aanzien der Dardanellen den status quo ante te eerbiedigen, eene dooie letter geworden. Evengoed als Rusland, heeft nu Engeland weder zijne vrijheid van handelen verkregen. zij allen, dat het goed was en dat mijn vader geene blanke vrienden mocht hebben. Toen ik hen echter zeide, dat zij mijne moeder namen en die tot slaven maakten, waren zij zeer kwaad. Zij kwamen bijeen en zij wilden met de blanke man nen spreken. En toen zeide een oude man, die een vriend van mij nen vader was: Neen, het is niet goed met hen te spreken. Hunne woorden zijn schoon als de dage raad, maar hunne daden zwart als de nacht. Het is niet goed met hen te spreken, het is goed hen te doo den. En alle anderen stemden in met den ouden man. Zij namen vele booten en gingen over de ri vier. De maan scheen niet en het was zeer duister. De oude man be mint den donkeren nacht. Want, zeide hij, de blanke man vreest hem en kan niet in het donker vechten. Een zwarte man gelijkt de uil, die in den nacht de anderen In de Fransche Kamer heeft de minister Floquet voorlezing gedaan van een ontwerp, strekkende tot intrekking van het ontwerp van wet betrekkelijk de leening voor Panama. Volgens berichten uit Weenen hebbeu alle groote mogendheden van het Europeesche vasteland, met inbegrip van Turkije, op Rusland's nota omtrent Batoem slechts geant woord met eene kennisgeving van ontvangst, in afwachting dat En geland, als voornaamste belangheb bende bij deze zaak, zijne te volgen gedragslijn aanduidt. Haarlem, 12 Juli 1886. Woensdag a.s. zullen in de Raads zitting worden behandeld: Een re kest van bewoners aan den Wagen weg tegen het verleggen van den stoomtram. Een voorstel van B. en W. om de vleeschhal weder op te richten tot publiek verkooplokaal van vleesch. Id. id. houdende rege ling met de gemeente Bloemendaal tot het onderhouden van de Kle verlaan. Id. id. om de heeren D. Storm en F. van der Gragt van den huur vau grond in de Schooterstraat te ontslaan en de schutting tegen taxatie over te nemen. Een rekest van de heeren Giebels en van Ser- vellen tot aankoop van gronden in de Barrevoetesteeg. Een rapport der Commissie van financiën op het voorstel van"B. en W., aan G. J. Kok te vergunnen de Esschilder- sloot tegen f 5. per M3 over te ne men, indien aan de daarbij gestelde voorwaarden wordt voldaan. Id. id. met goedkeuring van het rekest van J. van Cittert tot demping van de ziet, de blanke gelijkt de wilde kalkoen, die niets ziet. Hun donder treft niet. De blanke mannen had den een feest en toen wij hoorden, dat zij niet meer zongen, wisten wij, dat zij sliepen. Wij kwamen de bergen af en maakten allen dood. Mijne vrienden nemen alles, wat zij vinden kunnen en gaan weg. Ik mag daar niet blijven, wijl mijn vader dood is. Ik neem mijne moe der en mijne zuster en ga naar den anderen kant, waar mijn va der het laatst leefde. Mijn vader is weg, mijn broeder, de zoon der eerste vrouw, is zeer bedroefd. Wij zijn allen goede vrienden en ik werk voor allen. Mijn broeder gaat vaak uit, wij weten niet waarheen; en hij blijft vele dagen weg. Vier weken later ga ik naar Nosi Ibra him, om den ouden man te zien, want hij was een goed vriend en vele maanden ouder, dan ik zeg gen kan. Als ik terugkom, ga ik sloot en ruiling van grond aan den Zijl weg. Id. id. op een rekest van L. Boterman om den aangevraagden grond aan de Kampervest ad. f 5 per M3 aan hem te verkoopen. Id. id. om van F. Buijs Jr. voor f 60 een strook grond aan te koopen aan den Gasthuissingel. Id. id. tot goedkeuring der le en 2e suppl. begrootingen 1886. Id. id. der comm. voor de pensioenen om op het ver zoek van P. Snoek om pensioen goedgunstig te beschikken. Voorts nog het verslag omtrent de teeken- school in het Museum van Kunst nijverheid en het verslag van den gasopzichter. Door de politie alhier is aan gehouden en naar het Huis van Arrest overgebracht eene 44-jarige vrouw, genaamd E. A. Nijssen, die zich had schuldig gemaakt aan dief stal van een gouden horlogeketting en eenige manskleederen.Deze vrouw heeft reeds vroeger wegens diefstal gevangenisstraf ondergaan en was eerst onlangs uit de gevangenis ont- Zaterdag avond 11., ten II1/., ure, is een begin van brand ontstaan in de «Bazar Francais» in de Gr. Houtstraat alhier, dat door een agent van politie werd ontdekt en met behulp van eenige voorbijgangers spoedig gebluscht. Verschillende winkelgoederen zijn verbrand, maar alles was verzekerd. De oorzaak is onbekend. Heden morgen is door de po litie alhier in beslag genomen een valsche gulden, blijkbaar bestaande uit lood, zonder randschrift en voe rende de beeltenis van Koning Willem II en het jaartal 1845. Heden middag te half twee ure had de plechtige opening plaats van de nieuwe zalen in het Pavil joen en de tentoonstelling van de in mijn huis en vind niemand of schoon het nacht was. Ik ga naar mijnen broeder en deze sterft wel dra van verdriet. Hij zeide mij, dat de blanken zijne moeder doodden en zijne zuster en de booten weg namen. Wij maakten een vuur en verbrandden het lijk. Toen zeide mijn broeder: het is niet goed te weenen, waarom namen zij u niet? O, ik dwaalde op de bergen en ben hen ontloopenl Ik ben nu vrij I De laatste woorden riep de in boorling met luider stemme en daarna gebeurde iets dat niemand verwacht had. Een vreeselijk krijgsrumoer weer klonk door de nachtelijke stilte en de wilden, die, terwijl Torra ge sproken, de plantage sluipend ge naderd waren, sprongen over de omheining en overvielen de knech ten van Francesco. Torra was dus een verrader. Op voortbrengselen van 9 Nederland- sche teekenscholen in de Teeken- school daarnaast. In tegenwoordigheid van direc teuren, afgevaardigden, donateurs en Raadsleden der Museums hield de president der Nederlandsche Maat schappij ter bevordering van Nij verheid eene uitvoerige openingsrede, waarin hij de verschillende bijzon derheden, die met de uitbreiding van het koloniaal en kunstnijver heidsmuseum gepaard gingen, ter sprake bracht en verder op het groote nut vau deze instelling voor de Nederlandsche kunst en industrie wees. Zijne rede werd beantwoord door Z. Exc. den Minister van Binnenl. Zaken, mede tegenwoordig die in duidelijke bewoordingen zijne groo te ingenomenheid met de nieuwe inrichting te kennen gaf, als van veel belang voor de kunst- en technische ontwikkeling van hen die van deze instelling gebruikmaak ten. Nog enkele bijzonderheden werden daarbij aangehaald betref fende de stichting en wording van dit Museum. De aanwezigen gaven luide van hunne instemming, met het door bovengenoemde heeren gesprokene, blijk. Op uitnoodiging van den presi dent begaven daarop de aanwezi gen zich in de nieuwe zalen, en eenstemmig, durven wij wel zeggen, verklaarde men dat de inrichting daarvan prachtig kon worden ge noemd. Overal onder de aanwezigen teekenen van goedkeuring, en ge wis kunnen wij verzekeren dat, nu de beide museums die uitbreiding verkregen hebben en zoo prachtig zijn ingericht, een ieder, al moge hij dan ook alles niet met een kennersoog gadeslaan, er met het meeste genoe- zettelijk was hij overgeloopen en zijn verhaal was er op aangelegd om de verdedigers des huizes van de wacht af te houden. Dat alles was gelukt en de wil den kwamen den dood hunner broe ders wreken. Een vreeselijk worgen en moorden begon. De slaapdronken bedienden ver dedigden zich nauwelijks en de een viel na den anderen. Torra zelf stak den hofmeester neer en riep zijne gezellen toe, zich in het gebouw te begeven om de aldaar aanwezige personen af te maken. Op dit oogenblik kraakte een donderend salvo uit het inwendige des huizes. Carlo, Francesco en eenige knechten begonnen eenen strijd op leven en dood. Dit ileef niet zonder uitwerking. De wilden, die geen weerstand meer verwachtten, sprongen ver schrikt terug. Maar de dapperste

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1