lavicini's lijk nu ook spoedig uitge graven zal worden, zijn de drie ge vonden lijken van den berg naar Heiligenbluth, in het dal, gebracht, waar de familiën der zoo noodlottig omgekomenen vertoeven. Dezer dagen overleed te Pa rijs de gep. kolonel Jhr. C. T. H. Van Capellen, ridder 4e klasse van de militaire Willemsorde, kamerheer in buitengewonen dienst van Z. M. De overledene, die jaren lang te Parijs gevestigd was, had tevens den titel van militair-attaché bij de Neder - landeche legatie aldaar. Uit Leeuwarden wordt ge meld: Op het goede voorbeeld van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, vereenigden zich eenigen tijd gele den aldaar eenige dames en heeren, om een zeker getal schoolgaande kinderen, voor wier pkysieke ont wikkeling het wenschelijk zou zijn, eens een week ot wat van de zee lucht te genieten, gedurende den vacantietijd naar eene daartoe ge schikte plaats te zenden. De pogin gen, om de hiervoor benoodigde gelden bijeen te krijgen, hadden een goeden uitslag, zoodat morgen (Woensdag) een twintigtal kinderen met studie en op advies van de onderscheidene huis-doctoren uitge kozen, naar het vriendelijke eiland Schiermonnikoog vertrekken, waar «de Burg», door de welwillende heschikkiog van den eigenaar, den heer mr. J. E. Banck te 's-Hage, voor hun tijdelijk verblijf is open gesteld. De hoofdonderwijzeres van eene der gemeentelijke bewaarscho len, mej. C. van der Sluis, geleidt hen naar het eiland, en zal zich ook verder met het toezicht op de jeugdige kolonie tijdens haar ver blijf aldaar belasten. De kolonie blijft drie weken uit. Ter voorloopige bespreking van de a. s. winterdienstregeling, zal eene samenkomst der besturen van Nederlandscbe spoorwegen op 20 Juli e. k. plaats hebben. Met het stoomschip Schollen vertrokken Zaterdag uit Rotterdam naar New-York twee neven, een Franscliman en een Italiaan, on langs uit Amerika aangekomen om te Marseile een erfenis van 600,000 francs te gaan ontvangen. In de giste-en gehouden ver gadering van de vereeniging »Am- sterdamsebe Werkmansbond» werd o. a. de mededeeling met toejuiching vernomen, dat het bestuur de zaal niet meer wilde verhuren aan de vereeniging «Het Vrije Woord», het «Arbeiter Bildungsverein» ende sociaal-democraten. Daarentegen werd besloten het ge bouw kosteloos ter beschikking te stellen van vertrekkende of terug- keerende vacantiekolonies. Eene bevriende hand zegt de Ned. Speet. wijst er ons op, dat eene benoeming, in het buiten land geschied, hier niet zoodanig de aandacht heeft getrokken als zij alleszins verdient. De benoeming toch van dr. Johannes Franck, vroeger privaat-docent te Bonn totbuitenge- woonhoogleeraar in deNederduitsche en Nederlandsche taal- en letterkunde aan de universiteit aldaar, is eene gebeurtenis welke 's mans talrijke vrienden en hoogschatters hier te lande groot genoegen moet doen; maar daarenboven is zij verblijdend, omdat zij de eerste maal in den vreemde, een leerstoel sticht voor Nederlandsche filologie en eenh rechtmatige hulde brengt aan een man als Franck, den schrijver van zich niet alleen aan Francesco ge wend, maar, ook innig aangesloten had. Waarom zouden de Fran- schen, want dat zijn ze volgens hunne vlag, op roof uitgaan. Daar toe moeten zij toch reden hebben. Jawel zeide Francesco lachende, die goede mensclien zullen ons voor zeeschuimers hou den; wij kunnen hen niet meer ontvluchten. Wie weet, hernam Carlo. - Wanneer wij westwaarts aan houden, krijgen wij goeden wind en kunnen den strijd vermijden. Openhartig gesproken vrees ik er voor, niet voor mij, maar voor Vi- netta. Zij mag niet aan de gevaren van een gevecht prijs gegeven worden. Het roer naar zuidwest! riep Francesco. Alle ze.len bij zetten. De wind sloeg om. Voor het schip was hij gunstig, de eerste uitvoerige Middel-Neder- landsche spraakkunst en van het etymologisch woordenboek onzer taal, den uitgever van Maerlants Alexander enz. De socialist Fortuijn is naar het huis van arrest op den Heiligenweg te Amsterdam overgebracht om daar de gevangenisstraf van veertien dagen, hem opgelegd, te ondergaan. Aan eenige tramwagens op de lijn Tulpplein—Weesperzijde te Amsterdam is eene vernuftige vin ding aangebracht door den heer André Schiader, waardoor de rem- stang onnoodig wordt, en het paard niet behoeft aan te zetten als de wagen na stoppen weer in bewe ging moet komen. De rem wordt bewogen met den voet en door het neertrappen rolt een ketting om; laat de voet los, dan komt de wa gen door een veer aan den terug rollenden ketting van zelf in be weging en wordt daardoor aan het paard het harde werk van het aan zetten bespaard. Het paard heefi dan slechts te trekken wat reeds in beweging is. De proef schijnt zeer goed te voldoen, zoodat de vinding wel op alle wagens zal worden toegepast. (Hhl.) Door den brigadier van po litie Jan Van Duijn te Amsterdam zijn Zondagmiddag twee menschen- levens gered onder de navolgende omstandigheden. Toen te omstreeks 12 uur de negenjarige Johan Kroonenburg spelende aan de Brouwersgracht bij de Keizersgracht, te water gevallen was en reeds in zinkenden staat verkeerde, sprong de melkverkooper Westerink, uit de Brouwerstraat, dien knaap ter redding achterna; de man meende dat het zijn eigen zoon was. Doch ras bleek dat ook Westerink in levensgevaar verkeer de, en nauwelijks werd zulks door Jan Van Duijn van den walkant bemerkt, of hij sprong even koen als vastberaden, in uniform gekleed, te water, wist den melkboer en het kind juist in tijds vast te grijpen, en geholpen door de omstanders bracht hij beiden behouden en zon der eeuig letsel aan den wal. In een openbare vergadering van de meubelmakersvereeniging «De broederband», Zondag in bet Volkspark te Amsterdam gehouden, sprak de heer C. Croll, van 's-Hage, over de maatschappelijke en staat kundige beteekenis der vakvereeni- gen. De orde werd niet gestoord. Een scbriltelijk protest tegen het proces Domela Nieuwenhuis ver kreeg spoedig een 300tal handtee- keningen. Plan was, het aan de Regeering op te zenden. Bij vonnis der arrondissements rechtbank te Alkmaar werd de vordering van de wed. Siebrands tegen de gemeente Alkmaar, ter zake van het haren man overko men ongeluk bij de Waag, toege wezen tot een bedrag van f 6500. Men meldt uit Tessel van 11 Juli Gisteren-en ook eergisterennacht werd hier een prachtig noorderlicht waargenomen. Voor de visschers op de Noordzee was het zelfs hin derlijk bij het visschen naar tong. Alle voorwerpen in de schuitjes waren door het sterke licht bijna even duidelijk waar te nemen als bij dag. Het licht was den geheelen nacht zichtbaar. voor de fregatten echter nadeelig, want men zag duidelijk door den kijker, dat zij gedwongen waren te laveeren. Dit gaf den anderen hoop. Wij zullen hen ontkomen, zeide Francesco. - Nog eenige zeemijlen en we zijn op eene veilige plaats. Ziet gij dat donkere punt daar? Dat zijn de eilanden, waar tusschen wij de fregatten moeten lokken om hen te ontzeilen. Francesco was op zee thuis, al len die aan boord waren, waren er over verwonderd. Niemand twijfelde aan zijne woor den, Carlo zelf zag zijn vader vaak vragend aan. Intusschen zeilde het schip snel voort. De wind blies zoo sterk in de zeilen, dat de masten kraakten en de raas dreigden te breken. Maar niemand lette daarop. Onder de levendige beweging vond Carlo soms gelegenheid met Een 2Ys-jarig meisje dat Zondag middag, in de Van Diemenstraat te 's-Hage eengedeeltelijk in aan<- bouw zijnde straat speelde, ge raakte in een met biezen begroeide sloot. Toen het oDgeluk werd op gemerkt en het kind was opge haald, werd de hulp van een viertal doctoren ingeroepen die er echter niet in slaagdenhettothetleven terug te brengen. Het lijkje werd naar 't ziekenhuis overgebracht. Zondagavond brachten verschil lende reizigers, die met een van.de Belgische treinen te 's-Hage aan kwamen, de tijding mede, dat, Do mela Nieuwenhuis, op reis van den Haag naar Antwerpen, aan de Bel gische grenzen tegengehouden en hem den toegang op Belgisch grond gebied door de autoriteiten gewei gerd zou zijn. Bij nader onderzoek is gebleken, dat hij Zondagochtend met den eer sten trein, vergezeld van een ander, beiden plaats nemende in de derde klasse, van Den Haag is vertrokken met een reisbiljet naar Antwerpen. Des avonds te acht uur was het tweetal wederom in Den Haag terug. Men verzekerd tevens, dat tegen bet toelaten in België van den per soon, met wien Domela Nieuwen huis reisde, bij de grensbeambten geen bezwaar bestoud, doch dat be doelde reigenoot, na de terugwijzing van Nieuwenhuis, eveneens wilde terugkeeren. Nader verneemt men, dat Domela Nieuwenhuis voornemens was te Gent een congres hij te wonen. Een loodgieter, werkzaam in de v. Bassenstraat te 's Hage viel gisteren morgen van een steiger en was oogenblikkelijk dood. Hij laat een weduwe met vier kinderen ach ter. Een bleeker, die haast scheen te hebben, wiide Zaterdagavond met alle geweld den overweg van den stoomtram op het Bezuidenhout te 's Hage met paard en wagen over steken, op het oogenblik dat daar een stoomtram zou passeeren. De wachter, die van het doorrij den met den wagen ongelukken voorzag, belette den verderen voort gang van het voertuig door het paard bij den teugel te grijpen en vast te houden totdat het kruispunt wederom vrij was. Midlerwijl ge bruikte de voerman de zweep om den behoedzamen wachter duchtig af te ranselen, omdat hij daar ter plaatse een ernstig ongeluk voor kwam. De wachter heeft wegens deze mishandeling tegen den bestuurder van den wagen proces-verbaal la ten opmaken. De broodbakkersvereeniging «Bijstand zij ons doel» hield Zon dag haar tweemaandelijksche alge- meene vergadering in het café «Gel derland», te 's-Hage. Tegen een voorstel-Boudewijnse, om gezainelijk de bakkerstentoon stelling te Amsterdam te bezoeken, werden eenige bezwaren ingebracht, o. a. deze, dat vele leden en voor namelijk zijdie aan fabrieken arbeiden, wegens hunne werkzaam heden toch niet zouden kunnen gaan. Men besloot daarna om aan on geveer 150 leden een bedrag van f 2.50 uit te keeren, onverschillig welk gebruik zij ervan maakten. Zon dag 25 Juli is bepaald als de dag waarop men de tentoonstelling zal bezoeken. Te 's Hage loopen, zooals men Vinetta te spreken. Zij stelde belang in alles en hield voortdurend de fregatten in het oog, die al kleiner en kleiner werden. Het ware toch beter, zeide zij, dat het niet tot een strijd kwame. Er heeft reeds bloed ge noeg gevloeid, en gij hebt de wil den leelijk toegetakeld. Het is een waar wonder, dat gij niet gekwetst zijt geworden. Zeemansgelukhernam Carlo. Het schijnt alsof gij mijn goede geest zijt. Eensklaps kwam Francesco na der hij zeide, dat de wind weer stiller geworden was en de fregat ten weer zichtbaar werden. Het schijnt een nieuw fregat te zijn, eerst pas uit Europa gekomen, zeide hij. Ik houd niet van dit weer, want als de zon opkomt, zal de wind gaan liggen. En werkelijk, twee uur later was meldt, personen rond, die handtee- keningen zoeken bijeen te krijgen onder een request om gratie voor Domela Nieuwenhuis. Door de verificateurs der in- en uitgaande rechten te Rotterdam is eene lading van ongeveer 16000 stuks ijzersteentegels benaderd, we gens te lage aangifte. Deze tegels zijn te Rotterdam ingevoerd uit Li verpool, en waren voor Breda be stemd. Zondagmiddag hebben de leden van de zangvereeniging uit den so- cialistischen bond te Rotterdam, ver gezeld van een aantal nieuwsgierigen, een voetreis gemaakt naardeZwet, gemeente Vrijenban. Nadat zij daar eenige socialistische liederen hadden ten gehoore gebracht, wilden zij, vermoeid van hunne wandeling, met een stoomboot van de reederij «de Schie» weder naar hunne woonplaats terug keeren. Toen hun echter geld gevraagd werd, begonnen zij met te weigeren voor hun overtocht te betalen. De kapitein dier boot wilde daarmede natuurlijk geen genoegen nemen en dreigde hun, dat, wan neer zij niet betaalden, hij de reis niet wilden voortzetten. Toen zij bemerkten dat dit ernst werd, haalden zij schoorvoetend het geld voor den dag; maar nu kwam de beurt aan de medegeloopen nieuwsgierigen, die zoo vrij waren geweest zich op de boot bij hen aan te sluiten, waarvan verschei dene niet in staat waren te betalen. Om hen voor verdere onaangenaam heden te bewaren werd door een der heeren van voornoemd gezel schap een collecte gehouden onder de aanwezigen, zoodat zij na vol doende inzameling, zonder verdere stoornis naar Rotterdam werden overgebracht. Zondag middag viel aan de Hof- laan te Kralingen een kinderwagentje waarin zich een tweelingpaar van ongeveer 1' 5 jaar bevonden, in het water, doordien het meisje, dat den wagen voortduwde, andere kinderen wilde beschermen tegen het gevaar van door een paar naderende ruiters overreden te worden. Een dier ruiters, de heer P. v. d. A. uit Rotterdam, het ongeluk ziende, sprong onmiddellijk van zijn paard, begaf zich te water en mocht, ge holpen door d n werkman Verheul uit Kralingen, het genoegen sma ken de twee kleine drenkelingen, die onder het wagentje lagen, onge deerd op het droge te brengen. Te Geldermalsen is gisterenmor gen een onbekend manspersoon door den trein overreden. Beide beenen werden hem afgereden, en het hoofd op twee plaatsen zwaar be schadigd, zoodat de dood onmiddel lijk volgde. Vermoedelijk was zijn doel, om met den goederentrein kosteloos mede te reizen, en is hij te dien einde, na eerst den gehee len nacht zich in een weiland in den omtrek te hebban opgehouden, op den trein geklommen, doch daar afgevallen. Zondag nacht is ingebroken in de kapel te Panheel, gemeente Heel. Het offerblok vond men 's morgens geledigd, eene kast ver broken en daaruit een gouden kruis ontvreemd. Verleden week Zondag is te Hil versum een 3-jarige knaap, een zoontje van W. de Jong, verdron- de zee zoo glad als een spiegel. De zon ging op als een vuurbol, men kon nauwelijks haren verzengenden gloed verdragen en haar licht was zoo verblindend dat men nauwelijks de oogen konde open houden. Niet tegenstaande die hitte waagde het fregat het toch zijne sloepen uit te zetten, om op het schip jacht te maken. Francesco bewonderde hun ne onversaagdheid en gaf kalm zijne bevelen. De lieden doen vergeefsohe moeite, zeide hij. Vau mid dag zal een wind opsteken, dan moeten zij de sloepen intrekken en dus tijd verliezen. Wat hij gezegd had gebeurde, een windje begon de oppervlakte der waters te doen rimpelen. Toen Carlo aan Francesco vroeg, hoe hij dit zoo juist kon voorspellen, zeide hij: Mijn geheele leven heb ik de natuur gadegeslagen, maar het leven is te kort om hare geheimen ken. Met een paar makkers aan het visschen zijnde, gleed hij uit p en viel voorover in het water. Zijne makkers schreeuwden om hulp, en d de knaap werd er uit gehaald, dat -t wil in dit geval zeggenmen legde t hem aan den waterkant, met het hoofd hoven, het onderlijf in het ,e water, naar het bleek, in de nog j altijd heerschende dwaze en ver- y derfelijke meening, dat men een t drenkeling niet uit het water mag t balen zonder dat de politie er bij is. 0 En had men nu nog maar dadelijk 1 de politie gehaald, doch men liep eerst naar een tante; deze moest v zich eerst wat aankleeden en zich I van het feit overtuigen; daarna f waarschuwde men de politie en de t geneesheeren. De laatsten hebben g gedurende bijna twee uren beproefd, J of de levensgeesten nog aanwezig waren, doch zonder goed gevolg. 2 (G. en Eeml.) Uit Berg en Dal, bij Nijmegen, wordt aan bet U. D. dd. 10 Juli, 1 het volgende geschreven over een r prachtig natuurverschijnsel, dat daar r werd waargenomen. «Reeds voor vier en vijf dagen vertoonden zich twee avonden ach- - tereen, eenigen tijd na zonsonder- gang, aan den onbewolkten hemel 1 in het noorden sterk verlichte plek- j ken, van nog lichter glinsterende aderen doorsneden. Telkens wissel- den deze zilveren lichtgestalten, om 1 iets meer westelijk door dergelijke te worden vervangen, totdat het doffe avondrood aan den horizon in een gouden gloed begon te gloeien, zoodat er eene langwerpige, vrij breede, lichtende oppervlakte ont stond, die van boven een zilveren en lager een gouden glans vertoonde. Omstreeks elf ure begon de gloed te verflauwen en werd ten deele door langwerpige donkere wolken met zacht verlichte randen onder schept. Gisteren (Vrijdagavond) her haalde zich niet alleen het ver schijnsel, maar nam tegen elf ure zoozeer in uitgebreidheid en hel derheid toe, dat de sterk gloeiende noorder-horizon een prachtig schouw spel opleverde, en de gansche he mel daardoor begon verlicht te worden, zoodat die omtrent midder nacht eene lichtgroene tint kreeg. Onder allerlei wisselingen trok nu de lichtende oppervlakte aan den horizon, soms weer door wolkstre- pen doorsneden, langzaam oostwaarts en verspreidde zich eenigêrmate, zoo dat het licht aan den horizon iets zwakker werd, maar integendeel het lichtruim omstreeks twee ure zoo verlicht was, alsof de zon weldra stond op te komen.» Zondag, bij het uitrukken der ca valerie te Zutfen, schrikte het paard van den ritmeester G. door het fluiten van eene voorbijkomende locomotief. Het paard ging op hol en struikelde op eene brug, buiten de voormalige Nieuwstadspoort, waardoor zijn berijder met het ach terhoofd tegen den grond sloeg. Spoedig werd geneeskundige hulp verleend. De toestand van den heer G. is vrij bevredigend. Van de ruwheid der Drentsehe boeren levert de volgende recht zaak, onlangs voor de rechtbank te te begrijpen. Zij is een boek, waar in de zeeman onophoudelijk moet lezen,, want het ligt steeds openge slagen voor hem. Wie dat met doet, is geen goed kapitein. Men hield op Isle de France aan en daar de wind sterker werd, trok men de kleine zeilen in. Het fregat had volle zeilen en won eeuenniet geringen afstand op onze zeelieden. Toch verliep de dag zonder strijd. De zon ging woikenloos onder, rood en vurig zooals ze opgekomen was. De wind immer frisscber en toen het schip om middernacht het land naderde besloot Francesco aan de oostzijde het anker te werpen. Onuertusschen was men den ge heelen nacht zeer waakzaam; wie sliep, had toch zijn wapens gereed liggen. De kanonnen waren geladen, ge heel e hoopen kogels lagen gereed en elk man bereid om zijne plicht te doen. Wauneer de bemanning van het fregat dus geloofde een gemakke lijk spel te hebben, vergiste zij zich geweldig en kon zich verrekenen in de kans op overwinning. Wordt vervolgdl)

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2