MERTINTIEBLAI), Aan onze Lezers. 4e Jaargang Vrijdag 16 Juli 1886. No. 927. ABONNEMENTSPRIJS: VerscRijat Dagelijks uitgenntRen Ine-sa algemeens Feestdagen. ADVERTENTIËN: ALGEMEEN OVERZICHT. „De GemsMs van Palermo". UlftKKNLANE). Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door gelieel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommers 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-. Compagnie Générale de rublicïte Etrangèr» Q. L. DATJBE Co., JOE. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartr». ▼an 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cent». Groote letters naar Plaatsruimte. Adyertentiën worden aangenomen tot 's middags IS nor| Kolomaal museum rsrtoen van diploma vr\jeE toegang, MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Ingang aan de Breefzïjde 2e deur. Geopend dagelijkB van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateur» en leden der Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nyverheid hebben Sj jurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Droefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs SB sartoon *a^0^j^gCj1*e,Vj^Ratac^appjj ter bevordering van Nijverheid habhen op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral *DVaderland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Teegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaaï trniden. Museum dsr stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagea van 103 UHr tegen betaling van 25 centB per persoon, alleen op koatelooB vaa 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de S jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dau onder behoorlijk geleide. mteum in de Damstraat! Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen vau 11—3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1- Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 28 nur. Toegaag (deur Oudegroenmarkt) vry. ÏOttdagei Eoylsrs Woensdag en Zatordag van i uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopaai De voorwerpen, aangekocht voor de Verloting op 2 Augustus a. s., zijn thans tentoongesteld in de na volgende magazijnen In het magazijn van den Heer K. VAN VEEN, Lange Veerslraat No. 36: No. l.Een prachtige Japansch verlakte ronde Tafel (bekroond op de laatstgehouden tentoonstel ling in «Weten en Werken» alhier.) No. 2. Twee keurige porce- leinen Bloempotten op stan daards. In het magazijn van den Heer BAARS, Jacolijnestraat No. 7 No. 3. Een fraaie Leuningstoel met leeren zitting. No. 4. Een mahoniehouten Penanttafeltje. Ieder die sicli vóór Augustus a. s. abonneert, ont vangt mede een lot in deze Terloting. DE ADMINISTRATIE. Tot gisterenavond 7 uur waren in Engeland gekozen 307 conser vatieven, 73 unionisten, 170 Glad- stonianen, 81 Parnellisten. De slot som daarvan is, dat de Tories 7 en de Gladstone-partij 1 zetel ge wonnen hebben. Aan Reuter's Agentschap te Londen wordt van 14 Juli medege deeld, dat er niet de miuste grond bestaat voor het bericht in de Wee- ner Presse van gisteren, waarin be weerd werd, dat lord Rosebery eene nota tot de Mogendheden gericht had, behelzende dat met het oog op Rusland's handelwijze ten aan- Het auteursrecht van dit werk is volgens Wet verzekerd. 04) XXIe HOOFDSTUK. De bekentenis eens stervenden. Toen de booten verzameld waren, verdeelden zij zich in twee afdee- lingen en roeiden op het schip aan. Men vuurde onophoudelijk, maar ieder schot werd met een hoera be antwoord en ze kwamen nog snel ler nader. Zie, riep Carlo tot Fran cesco, een boot is getroffen en zinkt, toch roepen zij luide hoera, alsof zij vroolijk feest vierden! Zij kregen nog eens de volle la ding, een tweede boot zonk en hoe onverschrokken zij ook schenen, zij zien van Batoem, de Engelsche re geering niet kon vertrouwen, dat Rusland de andere bepalingen van het tractaat van Berlijn zou eer biedigen, weshalve zij zich genood zaakt zag tot het nemen van maatre gelen van voorzorg en lastgegeven had tot het vertrek van drie pant serschepen naar de Dardanellen, ten einde elke andere verrassing te be letten. Dinsdagavond hebben te Belfast (Ierland) ernstige onlusten plaats gehad tusschen de Orangisten en de Katholieken. In twee wijken der stad werd met geweren geschoten en met steenen geworpen. Velen wer den gekwetst. Nadat de politie ver sterking had ontvangen, slaagde zij er in, de menigte uiteen te drijven. De straten zijn thans afgezet door infanterie en cavalerie. Een nader telegram meldt dat twee gendarmes en twee der mui ters bij het oproer doodgeschoten zijn. Twaalf personen ontvingen ernstige verwondingen. Ook te Lim- merick zijn onlusten uitgebroken. De menigte nam aldaar eene drei gende houding aan, en weigerde op het bevel der politie uiteen te gaan, zoodat deze gebruik moest maken van hare wapenen. Er wer den velen gekwetst. De bijdragen der Ieren in de Vereenigde Staten voor het Engel sche parlementaire verkiezingsfonds blijven nog steeds ruim vloeien, omdat men veronderstelt dat hei nieuwe Lagerhuis spoedig weder zal worden ontbonden. Het nationale feest is gisteren te Parijs ondanks den aanhoudenden regen, met de gewone opgewekt heid gevierd, zonder eenig bijzon der voorval. De hertog d'Aumale, werden toch in hunnen voortgang gestuit. Van terugkeeren kenden deze lieden niets. De grootste der booten met een kanon voorzien kwam nu vooruit. Men hoorde het hevel: Voor uit, jongens I - en onder een snel vuur, dat eenige schade aan boord deed, roeiden zij met vreugdekreten op het schip van Francesco aan. Zij leden echter veel van het vuur, alhoewel zij ten deele achter eenige rotsblokken beschutting vonden. Zij hadden klaarblijkelijk zulk eene ontvangst niet verwacht en vertwijfeling scheen hen voort te drijven. Vijf hunner booten werden in den grond gehoord, terwijl het kermen der stervenden zich ver mengde met de vreugdekreten hun ner kameraden. Nu grepeu Francesco's lieden hunne lansen. De vijanden beproef den aan boord te komen en of schoon zij telkens teruggeslagen wien heden ochtend het verban- ningsbesluit is aangezegd, vertrekt morgen naar Engeland. De Grieksche regeering onder- teekende Zaterdag een contract met vier groote bankiersfirma's te Athene, waarbij deze laatsten aannemen hsar 19.000,000 drachmen (francs) in goud te leenen. Hiervoor is hun 't zout- eu petroleum-mouopolie af gestaan. Haarlem, 15 Juli 1886. Iu de gisteren gehouden zitting van den Gemeenteraad werd het rekest van bewoners van den Wa genweg aangehouden tot nadere behandeling. Het voorstel van B. en W. tot wederinrichting van de Vleeschhal tot publiek verkoop- lokaal werd uitgesteld. Id. id. omtrent het onderhouden van de Kleverlaan werd aangenomen. De heeren D. Storm en F. van der Gragt werden ontslagen van de huur van grond aan de Schooter- straat. Het rekest van de heeren J. Giebels en J. van Servellen werd in handen van B. en W. gesteld. Op het rekest van G. J. Kok werd goedkeurend beschikt. Des gelijks op het rekest van J. van Cittert. Voorts werd besloten, aan L. Boterman grond te verkoopen aan de Kampervest en van F. Buijs Jr. eenigen grond aan te koopen. De eerste en de tweede supple- toire begrootiDgen voor 1886 werden goedgekeurd. Het rapport van de commissie wegens het pensioen van P. Snoek werd goedgekeurd. Het verslag van de Teekenschool en het Museum van Kunstnijver heid werd voor kennisgeving aan genomen. Desgelijks het verslag werden, lieten zij toch niet af. Ondertusschen had de wind het schip met den boeg aan land ge dreven en nu kwamen zij van den landkant om aan boord te geraken. Men snelde ter verdediging op dat puut. Het gevecht was nu alge meen, Carlo werd licht gewond en een pistool hem hevig tegen den mond gezet. Het wapen ging echter niet af. De aanvallers wonnen echter geen voet, hoe dapper zij ook voch ten. Velen van hen, alhoewel zwaar gewond, hielden zich aan takelwerk vast en vochten moedig door. Hun verlies was aanmerkelijk. Carlo's bloed kookte; ofschoon hij op vele plaatsen gewond was, gevoelde hij geene pijn en vocht met evenveel moed. Nog twee vijandelijke booten zon ken in de nabijheid van Francesco's schip. Wat nog van vijanden aan boord was, onderwierp zich mor- ven den gasopzichter over de maan den Mei en Juni. Hedenmorgen is alhier naar het Huis van Arrest overgebracht A. D. P., steenhouwer, woonachtig aan het Donkere Spaarne, als verdacht van brandstichting. Gisterenavond is door de politie, na een begin van brand, ontstaan op den zolder zijner woning, die door de buren spoedig werd ontdekt en gebluscht, op twee verschillende plaatsen aldaar op eenige meters van elkander tusschen verbrande kleederen, gevonden een waschkom en een kan gevuld met terpentijn. Zijne woning, waarvan hij eigenaar is, is benevens zijnen inboedel hoog geassureerd. De opening der zitting van de Staten-Generaal geschiedde gisteren in volkomen orde, overeenkomstig het programma. De generaals Pel en Van der Heyden reden te paard naast het Koninklijk rijtuig met den adjudant generaal Verspijck en den goever- neur der residentie, jhr. Klerck. Herhaaldelijk werd de Koning op den tocht van het Paleis naar het Binnenhof toegejuicht. Voor een venster van het Paleis zaten de Koningin en het Prinsesje, die den Koning toewuifden. - Ook de Kamers van koophan del te Gouda en in Schoterland hebben hare adhaesie betuigd aan het bezwaarschrift, door de Kamer van koophandel te Amsterdam ge richt aan den minister van water staat in zake het verhoogde tarief voor de hinnenlandsche telegram men. De ook door ons naar aan leiding van berichten van het Vad. vermelde zaak van den schrijver rende, of had, beter gezegd, een oogenblik opgehouden te vechten. Liever sterf ik, dan mij aan eenen neger te onderwerpen! riep er een. Hij meende daarmede de beide zwarte matrozen, die hem op be vel van Carlo moesten in het schip voeren, en hij wilde zich te weer stellen. Wees niet dwaas, kerel, zeide Francesco, die juist bijkwam, wij hebben overwonnen en dit zult gij ons niet betwisten Ik alleen niet, - hernam de gevangene, maar op het fregat daar ginds zijn nog vele dappere mannen, die ons zullen wreken! Francesco haalde de schouders op en wendde zich om, ten einde aan Beranger een bevel te geven. Op dit oogenblik viel een schot en Carlo's vader zonk met eenen zwakken gil ter aarde. Wat is dat? riep Carlo. Ratelband, is naar den krijgsraad te 's-Hage verwezen. Hij wordt wegens «dienstweigering» vervolgd. Aan de in September a. s. in Frankrijk te houden groote herfst- manoeuvres zal door twee Neder- landsche hoofdofficieren worden deelgenomen. Het tentoonstelling-comité voor de nationale tentoonstelling van oude en nieuwe kunstnijverheid, in 1887 te 's-Hage te houden ter gelegen heid van het 100-jarig bestaan van het departement 's-Hage der Ne- derlandsche Maatschappij ter bevor dering van Nijverheid, heeft zich bij circulaire tot de ingezetenen van 's-Hage gewend. Aan het comité, door en namens genoemd departement benoemd, is, buiten alle verantwoordelijkheid van het departement, èn de verwezen lijking èn het geheele beheer van genoemde tentoonstelling opgedra gen. Tot dekking vau mogelijk ver lies zal een waarborgfonds worden tot stand gebracht. Het geld wordt niet dadelijk ge vraagd. Eerst als de financieele uit slag der tentoonsteliing ongunstiger mocht zijn, dan men nu na nauw gezette overweging heeft geraamd, verbinden de inschrijvers zich, in dat eventueel nadeelig saldo hun evenredig deel te dragen, doch nooit meer dan waarvoor ze hebben inge schreven. Het comité ontving reeds eenige toezeggingen. In het Kurhaus te Sehevenin- gen had onlangs een Duitsch ko miek veel succes door zijn vertoo ning van zeer snelle transformatiën door schier onmerkbaar vlugge wij zigingen in zijn costuum en door zijn voorstelling van allerlei be roemde mannen: Napoleon, de oude Fritz, Windthorst, Offenbach, Rich. Wagner, keizer Wilhelm en ten Wie is de moordenaar? Ik! hernam een der ge vangenen, op wien men, daar hij zwaar gewond was, geen acht had gegeven. Ik heb dezen duivel in menschengestalte neergeschoten. Carlo hief zijn zwaard op, hoe zwak hij ook was, om den moor denaar te treffen, maar een blik van Francesco ontwapende hem. Vergiet geen druppel bloed, mijn zoon, zeide hij met gebro ken stem. Hij heeft wel slecht gehandeld, maar hij is mijn vijand en van hem moet ik het ergste verwachten. Spaar hem, spaar he n De sabel viel Carlo uit de hand en hij zonk naast den zwaar ge wonde op de knie, terwiji Vinetta op het dek trad. Volgens den wensch van Carlo, was zij onder in het schip geble ven en uit het geëindigde gewoel had zij opgemaakt, dat ook het

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1