slottede heer Heemskerk, Er- ster Minister Hollands, werden op frappante wijze door hem voorge steld. By het nabootsen van onzen premier, speelde, zoo meldt let Vod., het orkest het volkslied, waarbij het publiek eerbiedig het hoofd ont- Gisterennacht is te 's-Hage in 75-jarigen ouderdom overleden de heer J. J. F. Noordziek, laatste- lijk referendaris, bibliothecaris en directeur van de stenografische in richting bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Men deelt aan het Vad. als eene merkwaardigheid mede, dat tot de stichters van de stad Albany in den staat New-York, die deze maand haar 200jarig bestaan viert, waarbij dr. Blom Coster DenHaac vertegenwoordigt, ook een Coste°r behoort, die lid is van hetzelfde geslacht, waaruit de heer Blom Coster aistamt, die het adres van gelnkwensching der Haagsche bur gerij zal overhandigen. Men verzoekt aan de Maas- en Roerbode het volgende te melden Als een bewijs, dat ook ministers zich soms leelijk kunnen vergissen, kan dienen, dat het ministerie van financiën aan de Roermondsche glu- cosefabriek thans reeds -vóór 15 maanden verboden heef t te werken, of zij moest^ zwaren accijns betalen, waardoor die firma de werkzaam heden moest staken en de fabriek sluiten. Tengevolge van de groote schade, daardoor geleden, werd zij gedwongen boedelafstand te doen. Na herhaaldelijk daartegen gepro- testeerd en bij rekest op rekest er op gewezen te hebben, dat volgens de wet de minister ongelijk had, daar hun fabrikaat accijnsvrij was is thans eindelijk nu de fabriek geruïneerd is bericht gekomen, dat de firma weer kan werken als vroeger, zonder accijns te betalen. Omtrent het verbod der Bel gische Regeering, om den heer Domela Nieuwenhuis in België toe te laten, verneemt de Amsterd. D. v. N. nader het volgende: De hee- ren D. N. en v. d. Stad waren te zamen op reis naar Gent en werden aan het grensstation aangehouden De gendarmen, met het portret van D. N. gewapend, schenen niet zeker van hun zaak, toen zij de reizigers zagen; zij twijfelden wie van befden de gesignaleerde was. Op hun vraag fi1?. ,^e ^eer D. N. te kennen, dat hij de persoon was, dien zij zochten en mocht hij vernemen, dat het verbod slechts voor eenige dagen gold. Blijkbaar heeft men in België alleen de manifestatie, die te Gent zou plaats vinden, willen voorko men, misschien wel om geen aan stoot te geven aan het Nederland- sche Hof. Naar de Gentsche bericht gever van de Etoile Beige meldt, wachtte Domela Nieuwenhuis te Gent een ovatie van de socialistische vereeniging «Vooruit». Bij die ge legenheid zou hem een koperen inktkoker aangeboden zijn geworden met de volgende inscriptie: aAan Domela Nieuwenhuis, vervolgd door de regeeringbemind door het volk.» Door de Amsterdamsche Wiel- rijdersclub de Ster is besloten aan dengene barer leden, die binnen 24 uur 200 ICM. per rijwiel aflegde, een medaille uit te reiken. Aange moedigd door dit besluit vertrokken de heeren G. W. Jansen en H. J. Edelman Jr. van Amsterdam en gin gen via Utrecht, Wijk-bij-Duurstede gevecht voorbij was. Maar het schot had haar verschrikt en ze snelde naar boven om te zien wat er ge beurd was. Haar eerste oogenblik trof Fran cesco. Bleek lag hij op een hoop takel werk, Carlo knielde zwijgend naast hem en de overigen stonden om hem heen. Francesco zag Vinetta en scheen haar toe te wenken Kom, eer het te laat is! Het meisje vloog op het gezicht van dit nieuwe ongeluk, dat haren Carlo trof, naast den laatste op de knieën. Is er hulp mogelijk? vroeg zij. O haalt gauw den doctor! Francesco schudde het hoofd. Vergeefsche moeite, fluis terde hij, mij helpt niemand. De kogel is in de longen gedron gen en een wonder dat ik nog leef. j- Nog eene kleine spanne tijds -egund en van deze moet ik naar Nijmegen. Daarna keerden zij langs denzelfden weg terug tot Nieuwersluis. De afstand (207 KM.) werd afgelegd in 16 uur 15 min. (werkelijke rijtijd.) Wegens een ge brek nau eeu der machines moes ten de rijders van Nieuwersluis per spoor naar Amsterdam gaan. Volgens telegrafisch bericht aan de Koln. Zeitung is het lijk van graaf Pallavicini, denongeluk- kigen lotgenoot van den heer Crom- melin, Maandagnamiddag gevonden. In de maand Juni werd door den ontvanger der registratie te Breda voor ruim 1800 gulden aan efïectenzegels verkocht, wat dus een kapitaal van negen millioen gulden nominaal aanwijst. Dit bedrag kan wel niet als maat aangenomen worden van den rijkdom in dit ge deelte van het land, daar er veel effecten zijn, die of vrij van zegel of reeds vroeger gezegeld waren maar men kan zich hierdoor toch een klein denkbeeld vormen van het bezit der burgers van Breda en die der omliggende dorpen. In den loop der tijden is alles duur geworden 1 maar de solda ten zeker niet het minst! De vol gende opgave kan deze waarheid bevestigen. Jaren lang vóór den Java-oorlog (182530) tot aan 1844, ontving ieder koloniaal soldaat als handgeldslechts 2 dukaten of f 10,50. Toen werd het f 24. In 1848 reeds f 40 voor Nederlanders, en f 8 voor vreemdelingen, die echter in 1852 f 24 ontvingen. In 1854 steeg het reeds respect, voor Nederlanders en vreemdelingen tot f 60 en f 40. Tien jaren later tot f 150 en f 12Ö. In 1867 tot f200 en f160. In 1870 ging het een oogenblik terug tot f 150 en f 120, doch de Atjeh-oorlog (begin 1873) bracht het voor allen op f 200 en een jaar later voor Ne derlanders op f300 en voor vreem delingen op f200, zooals het thans nog is. In 1885 is, aan een totaal van 1878 naar Oost en West uitgezon den troepen, in het geheel aan handgeld uitbetaald eene som van f464,190. Men meldt ons uit Houtrijk en Polanen Gisteren zijn door de Rijkspolitie van deze gemeente 3 smokkelaars gearresteerd en naar Haarlem over- geDracht, als zijnde door de recht bank te Middelburg bij verstek ver oordeeld. Dinsdagavond ongeveer 10"= uur is er buiten Haarlem nabij Ilaarlemmerliede op een trein een schot gelost. Een raampje van een gelukkig ledigen waggon werd ge heel verbrijzeld. De politie doet onderzoek. Dinsdagavond waren twee broe ders op de Baangracht te Amsterdam aan het vechten, en trok de een zijn mes. De moeder der twistenden wilde hare kinderen beletten elkan der ongelukkig te maken en wierp zich tusschen hen, met het onge lukkig gevolg, dat zij zwaar aan haar arm verwond werd. en naar het gasthuis gebracht moest wor den. Dinsdagavond viel een jon gentje, omstreeks vijf jaar oud, in de Egelantiersgracht te Amsterdam te water. Twee schutters snelden toe en brachten hem op het droge, maar één offer eischte het natte element toch, want een der wei- gebruik maken. Luister Carlo, geef aan al de gevangenen de vrij heid weer, laat hen naar het fregat terugkeeren. Het moet zijn, mijn zoon! Waarom, zal ik u dadelijk verklaren. Maar vlug, vlug! Carlo stond op en voldeed aan het bevel, zoodat de gevangenen zich weinige minuten later in een der booten van het schip bevonden en terugkeeren konden. Onder dezen bevond zich ook op het uitdrukkelijk verlangen van Francesco zijn moordenaar, alhoe wel stervende scheen hij toch eene helsche vreugde te gevoelen over zijne daad. De meeste matrozen morden over dit bevel en wilden de ge vangenen nog een kogel nasturen, maar op straffe des doods verbood Carlo dit. Francesco, door den arts bijge- aan, liet zich in de kapiteins- willende mannen verloor zijn zijd- geweer, dat in het water plofte en niet te redden was. Het volgende zonderlinge ver haal meldt het Handelsbl.: Een zekere J. L. te Amsterdam, vroeger hofmeester op een der stoom schepen der Mij. «Nederland», werd ongeveer 2 jaar geleden plotseling vermist, en men vermoedde dat hij verdronken was. Werkelijk werd kort daarop een lijk opgeviecht, dat door den schoonvader en eenige vrienden voor dat van J. L. werd herkend, zoodat zijne vrouw en hare twee kinderen niet anders meenden, dan dat man en vader door een noodlottig toeval het leven had ver loren. Laatstleden Zondag bracht echter J. L. in levenden lijve, ge zond maar arm en haveloos ge kleed, een bezoek aan de Javaan- sche bedienden der Suezbooten en werd hij eok later door verschillen de personen aan de Handelskade te Amsterdam gezien en door allen herkend, en door een hunner toe gesproken. Intusschen is zijne vrouw in het bezit van de akte van zijn overlijden en volgens de wet niet verplicht den verrezen echtgenoot weder met liefde te ontvangen. Gisterenmorgen is aan de Geer te Delft bij de Rijks Stapel Magazij nen aldaar, een op wacht staand soldaat, vermoedelijk door den slaap overvallen, in het water geraakt. Door een schipper van een nabij liggend vaartuig werd hij echter spoedig gered, zoodat hij er geluk kig met den schrik afkwam. In de drukkerij der Weesinrich ting te Neirbosch is thans in be werking een Maleische catechismus, voor de Sangir-eilanden bestemd. Dit is het eerste werk van dien aard, hetwelk in deze inrichting wordt gedrukt. Aan iet station Maarsen viel Dins dag middag een man uit een stil- staanden trein en kwam met het hoofd tegen een telegraafpaal terecht. De ongelukkige lijdt thans aan hersenschudding. Naar De Tijd verneemt, heeft het volgende geval in het kamp op de Teteringsche Heide plaats gehad. Een cadet w.lde op een avond van verleden week zich uit het kamp verwijderen, doch werd hierin verhinderd door een schildwacht. Na eerst getracht te hebben den schildwacht om te koopen, waarin hij niét is kunnen slagen wat tot eer strekt van den nederigen soldaat ontstond een worsteling waarop de schildwacht hulp riep. Daarop kwamen, naar men zegt van alle kanten cadetten toeschie ten, om den schildwacht zijn geweer te ontnemen, die zich echter dap per verdedigde met de bajonet op het geweer, waardoor een cadet een steek in den rug bekwam. De naastbijzijnde schildwacht, die het geroep gehoord had, kwam toeijlen, zijn geweer met een lossen patroon geladen in de lucht afschie tende. Op dat schot kwam de ge- heele wacht toegesneld, waarop de cadetten de vlucht namen. De schildwacht, door de overheid ondervraagd zijnde, of hij den cadet kende, antwoordde ontkennend, maar daar op de punt van de bajonet bloed gebleven was, zou de dader wel te ontdekken ziju of uitgevon den kunnen worden. kajuit brengen en wenschte, dat Carlo en Vinetta dadelijk zouden volgen. Dit gebeurde natuurlijk. Spoedig bevonden zich de jonge lieden om de sponde des stervenden en ter wijl zij hem alle mogelijke hulp trachtten te verleenen, sprak hij tot hen. Kinderen, ik dank u voor uwe liefde en ben gelukkig, onder uwe bescherming den geest te kunnen gevenSlechts eene gedachte stoort dit geluk, namelijk, dat ik uwer zorgen niet waardig ben! Spreek zoo niet, vader! zeide Carlo. Uw leven is een geopend boek, w-aarin ik geene schuld ontdek. Dat is een troost, waarvoor ik u dankbaar ben, hernam Francesco. Luister, ik wist zeer goed, dat zich op het fregat, met wier be manning wij heden zoo hevig kamp ten, mijn ergste vijand bevond, en Het noodige onderzoek is door den dokter en de overheid gedaan, waarop de cadetten één voor één werden onderzocht, zoodat spoedig de schuldige gevonden en herkend werd, en hij zich zal hebben te verant woorden bij den tuchtraad, waar hij zijn verdiende straf niet zal ont gaan. In het zomerlokaal der Konink lijke Harmonie te Roermond is ingebroken. De dieven hebben twee groote lantaarns van de palen afgeschroefd en ontvreemd. Eene groote instrumentkist is mede door hen opengebroken, maar in den tuin achtergelaten, omdat ze ledig was. Thans is toch als vermoedelijke moordenaar van vrouw Claessens te Maastricht, haar zwager aange houden. In een oogenblik van drift sloeg de veehouder S. te Mirns Dinsdag zijn 17-jarigen, zoon zoo hevig, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen en men vreest, dat de jongen zijn leven lang ongelukkig zal blijven. Wegens verduistering van goede ren, behoorende tot een faillieten boedel, zijn drie personen, vader, moeder en schoonzoon, uit West stellingwerf in hechtenis genomen, Als een bewijs van hetgeen ruw heid en onkunde vermogen, diene het volgendeOp zeker dorp in de provincie Drente had een kind zich eenigen tijd geleden bezeerd aan de knie. Wat men aanvankelijk voor eene kleinigheid aanzag, bleek ern stig genoeg te zijn om er eindelijk eens een geneesheer over te raad plegen. Amputatie scheen dezen het eenige middel, dat afdoende kon helpen. Daarvan echter niet gediend «dat leek zoo griezelig» nam men zijn toevlucht tot kwakzalvers, althans tot minder «griezelige» huis middelen. En zoo experimenteert men thans op deze wijzetwee jonge hondjes werden levend door midden gesneden en, van de inge wanden ontdaan, op de wonde plek gelegd! Dezer dagen werd ter secre tarie te Steenwijkerwold huwelijks aangifte gedaan door een paar, waarvan de bruigom zoowel als de bruid doofstom zijn. De bruigom is weduwnaar. Ook zijne eerste wederhelft was. doofstom. Dinsdag namiddag is in het Langdeel, even buiten Leeuwarden, eene roeiboot, waarin twee jonge lieden, (broeders) uit Leeuwarden zaten, met een schip in botsing ge komen en omgeslagen, met het noodlottig gevolg dat een hunner, oud 18 jaren, verdronk; de ander, 12 jaren oud, kon nog in tijds door eenige schippers worden gered. Het lijk is nog niet opgevischt. SSMNGD NIEUWS. Men zegt, dat de oudste bekende aardbewoner is overleden en wel zekere Meyer, een geboren Neder lander, die te St. Mary Parish in Louisiana woonde. Deze «alleroud ste» mensch was in 1760 geboren. De dierentemmer Bidel is ge nezen van de wonden, die zijn leeuw sultan hem bij de kunstver- toch verzweeg ik u dit, om niet eene zonde te moeten bekennen. O, Carlo, mijn zoon, die man heeft een recht mij overal uit te loeren en te vervolgen. Zwaar,zeer zwaar heb ik mij aan hem ver grepen Bedaar! zeide Carlo. Uwe verbeelding vergroot een klein misdrijf tot eene zonde. Spreek zoo niet, alles zal zich ten goede wenden. Door mijnen dood, her nam Francesco. Ben ik niet meer, dan wordt menig vijand ver zoend en gij zult van eene onaan gename tegenwoordigheid ontsla gen zijn! Deze woorden doen mij pijn! riep Carlo. Wie geeft u reden tot zulke taal? Mijn slecht geweten, was 't antwoord. Hadde ik altijd goed geleefd, dan zou ik nu niet behoeven te klagen en u vergiffe nis vragen, u zeggen: ga aan tooning op de kermis te Neuilly heeft toegebracht. Die wonden waren niet minder dan 17 in getal. Bidel heeft aan den Temps kennis van zijne genezing gegeven door een brief, dien hij wel niet zelf geschreven heeft, maar waaronder hij toch zijne handteekening heeft gezet. De vice-admiraal Cloué hield onlangs in de «Acad. des Sciences» te Parijs eene voordracht over den cycloon, waardoor ook het Duitsche oorlogsschip Augusta vergaan is, en dien 42 groote schepen moesten doorstaan, van welke er 5 den ondergang vonden. Cloué is van gevoelen, dat het enkel door de op richting van telegraphische signaal stations aan beide zijden van de Golf van Aden, van het eiland So- kotra af, mogelijk zal zijn om de schepen voor dergelijke storan-n te waarschuwen. Volgens zijne mee ning had veel ongeluk voorkomen kunnen worden, wanneer den 31en Mei een telegram van Sokatra af het naderen van eenen orkaan voor de Golf van Aden gemeld had; de Augusta zou dan te Perim, de Re- nard te Obock, de meeste der overige verongelukte of beschadigde sche pen in de Roode Zee gebleven zijn, en de Bachante, die wegens haren diepgang niet in de haven van Aden kon binnenloopen, zou waarschijnlijk de reede verlaten hebben en in de Roode Zee gevlucht zijn. Vele kust vaarders eindelijk zouden nog tijd gehad hebben om ergens aan de kust eene beschermende zeehaven te bereiken. Bij een der aanzienlijke hu welijken, de vorige week te Parijs gesloten, is gedurende het diner, in het huis der familie, een persoon gearresteerd. Daar er tal van gasten waren, van beide familiën, waarvan de eene den anderen weinig kende, was het niet te verwonderen dat wel iemand kon binnenkomen, die tot geen van beiden behoorde. Toch was er eene zeergoedgekleede dame, dieniemand kende, en wier heen en weer wan delen men opmerkte. Men zou haar echter niet lastig gevallen hebben, als niet een der gasten plotseling had gemerkt dat zijn portemonnaie met 300 francs verdwenen was. Hij vertelde het zacht aan zijn buur man, en het bleek weldra, van ge fluister tot gefluister, dat zeven da mes haar beurs misten. De beide families, onthutst, beraadslaagden even, men raadpleegde een vertrouwd bediende, en deze vestigde het ver moeden op de bewuste dame, zij had bijna het huis reeds verlaten. De bruidegom bereikte haar nog juist in de voorkamer. «Mevrouw!» zeide hij, «wees zoo goed nog een enkel oogenblik binnen te komen. Er zijn een aan tal portemonnaies gerold. Niemand wordt beschuldigd, maar men zal ons allen fouilleeren." «Met genoegen!» antwoordde de dame. Zij kwam weer binnen en liet zich fouilleeren; er werd niets ge vonden. Een heer maakte toen de opmer king: boord des fregats en zeg den kom- msndant, die Aston heet, dat ik gerust gestorven ben en dat ik u op het hart gedrukt heb, al zijne wenschen te vervullen. Hier stokte de stem des verwon den, een bloedstroom kwam uit zijnen mond en dreigde hem te verstikken. De arts trok de schou ders op en ried Francesco aan, zijne aardsche aangelegenheden te regelen. Hij gaf door teekens te verstaan, dat hij nog iets wilde zeggen. Gij zult niet meer spreken, zeide de arts heel koelbloedig; binnen weinige minuten herhaalt zich de bloedstorting en dan zijt gij een lijk. Francesco verlangde eene schrijf tafel. Men bracht ze hem en hij schreef met bevende hand Mijn zoon, eens werd ik ver blind door den boozen geest der hebzucht en ik heb Aston veel schade berokkend. De helft van het vermogen, dat ik achterlaat en dat gij erft, behoort hem. Sluit vrede met dien man; dit wenscht uw vader. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2