«Had u zooeven niet een pa rasol?» «Neen», antwoordde de dame. Men zocht overaleindelijk werd, half achter een gordijn, de parasol gevonden. Bij het opendoen vielen dezeven portemonnaies op den vloer. De diefegge is eene dame, die eerst eenige dagen vroeger uit Bou logne Sur-Mer was aangekomen en in een hotel afgestapt. Bismarck, die in 1879 nog een gewicht van 247 pond had, is, volgens de laatste weging tot op 208 pond vermagerd. De Hollander Cornelius Bon- 'tekoe, lijfarts van den grooten Keur vorst, gaf in 1661 de eerste Berlijn- sche courant uit. De uitgave ervan was nog al eigenaardig en zeer be perkt. Slechts twee boekverkoopers had den vergunning het blad te verkoo- pen. Eenmaal 's weeks verscheen het op Zaterdag, doch de uitgave mocht eerst piaats hebben op Zon dag daaraanvolgend, in den winter vóór en in den zomer na de gods dienstoefening. Terstond na het slot gebed werd met den verkoop be gonnen. Slechts zeer matig mocht de lijfarts den volke bekend makenmet detijds- gebeurtenissen; meestal waren liet berichten van het hof en gemengde berichten («absonderliche Dinge») die het blad vulden en gretig ge lezen werden. Tot aan zijn dood sloeg de Keurvorst elk verzoek van uitgevers om een tweede blad te mogen oprichten af; één blad een maal per week verschijnend, vond hij meer dan voldoende. Te Berlijn is een kind van 31/» jaar door een ander van 12 jaar vermoord. Woensdagavond om acht uur viel boven uit een woning in de Palissadenstrasse een kind op straat en bleef met verpletterde leden liggen. Niemand in het huis of in de straat herkende het, het werd terstond naar een der stede lijke hospitalen gebracht, en weldra was het door een werkman uit de Wassmannstrasse als het lijk van zijn 31 jarig dochtertje herkend. On der de verzamelde getuigenissen, was dat van een politieagent, die toevallig in het huis de trap af gaande, een kind tot een ander had hooren zeggen, «als je niet stil bent, gooi ik je het raam uit.» Toen hij heneden kwam, lag het kind reeds op de straat. De kleine moordena res werd opgespoord. Zij had in de Wassmannstrasse een klein kind ge zien met fraaie gouden belletjes in de ooren, en had het medegelokt naar de Palissadenstrasse. Hare moeder, eene weduwe was uit; zij nam toen het kind mede naar boven met de opzettelijke bedoeling, gelijk zij erkende, om het te berooven en daarop uit het raam te werpen, ge lijk ook geschied is. Een vreemdsoortig bedrog is dezer dagen te Berlijn gestraft. In een kunsthandel aldaar waren voor een jaar photographische afbeeldin gen verkrijgbaar gesteld van den Duitschen keizer met een kind op schoot. Zij werden verkocht voor 75 pf. per stuk met de bewe-ing, dat het kind 's keizers achter-klein zoon moest voorstellen. Aan een politie-agent, die de zaak moest on derzoeken, werd hetzelfde verzekerd door den winkelbediende. Bij uader onderzoek bleek echter, dat het kin derportret genomen was naar... het driejarig dochtertje van den kunst handelaar! Deze had nl. de uniform als die, welke de keizer gewoonlijk draagt, aangetrokken en zich aldus met zijn dochtertje op schoot, laten photographeeren. Toen werd uit de photographie van den koopman het hoofd netjes weggesnedeu, en in plaats daarvan uit een afbeelding van den keizer het hoofd geplakt. Die afbeelding diende nu om er in verschillende grootten photograpbiën van te vervaardigen, waarbij de photograaf zich inspande om door retoucheereu het kinderhoofd eenige gelijkenis te geven met 's keizers achterkleinzoon. Veel moeite veroor zaakten daarbij de oorringetjes, die men vergeten had het meisje uit de ooren te nemen, vóór haar portret werd gemaakt! Zoowel de eerste rechter als de rechter van hooger beroep achtten de vereischteu voor strafbaar bedrog aanwezig en veroordeelden den kunsthandelaar tot een boete van 20 mark. Te Leppehne is een gedenk- teeken onthuld ter herinnering aan het feit dat de toenmalige luite nant bij de ruiterij der landweer, Otto van Bismarck, thans kanselier van het Duitsche rijk, aldaar den 24n Juni 1842 met levensgevaar een rijknecht uit het water redde. Ook het huis waar Bismarck toentertijd woonde, was feestelijk opgetooid. Maandagvoormiddag nam bij het college van professor Hofmann te Berlijn over organische schei kunde, een bevallige, elegant ge- kleede aDglaise, in de rijen der studiosi plaats. Zij is niet de eerste vrouwelijke student aldaar, want reeds voor eenige jaren volgde een wetenschappelijk ontwikkelde jonge dame de colleges over physiologie bij den hoogleeraar Du Bois Rey- mond. Zij was echter door een gor dijn aan het oog van de studenten onttrokken. Te Berli n mogen dames wel bij de lessen komen toeluiste ren, zij kunnen echter geen acade mie-burgeressen worden. Graaf Leo Tolstoi, de beroemde Russische schrijver, moet een nieu wen reman onderbanden hebben. Zijn gezondheidstoestand moet beter zijn, dan men, na de slechte be richten van verleden jaar, had durven hopen. Tolstoi moet met de laatste uit gave van zijne werken eene som van 50,000 roebel verdiend hebben. Aan de weduwe van den onlangs overleden dichter Ostrowski is door den Czar een jaargeld van 3000 roebel toegekend. Daarenboven ont vangt zij jaarlijks 600 roebel voor de opvoeding van haar minderjari gen zoon. en 1200 roebel voor de andere kinderen. Een schoenmakersweduwe te Konradswalde (Silezië) heeft hare beide tweelingkinderen, oud 12 da gen, met de hoofdjes vooruit in een grooten ketel met kokend water gestoken en zoo om het leven ge bracht. De ongelukkige was een jaar geleden als hersteld uit een krankzinnigengesticht ontslagen. Een sergeant der infanterie, te Monza (Italië; in bezettiug. heeft eene mislukte poging gedaan om zich met zijn geweer dood te schie ten. Onder zijne papieren heeft men een brief gevonden, die door hem gericht was aan den koning. Daarin schreef hij dat hij door een geheim genootschap was aangewezen om den koning te doodën, maar dat bij liever verkoos te sterven dan hiertoe over te gaan. Hij beval verder zijne moeder in de welwillendheid des konings aan. De sergeant, voor een magistraats persoon gebracht, verklaarde, dat het waar was wat hij in den brief had geschreven, maar hij weigerde de leden van het geheim genoot schap te noemen, waarvan hij in den brief gesproken had. Algemeen gelooft men dat de sergeant met een praatje voor den dag is geko men. De koning zou na het lezen van den bedoelden brief gezegd hebben: «De man moet krankzin nig zijn, als hij meent op die wijze zijue poging tot zelfmoord belang wekkend te maken.» Men schrijft uit Portoferrajo: Het Italiaansche schip San Carlo kapt. Parinotti, is op acht mijlen afstand van Monte Cristo en op dertig van vau het eiland Elba in de lucht gevlogen. Het had 3 ton dynamiet aan boord en was bestemd van Genua naar Caloforto. De ekwipage is als door een wonder gered. Gewaarschuwd door een weinig rook, die door een scheur in de beplanking omhoog steeg, zette men onmiddellijk een der booten uit, waarop men zich met kracht van riemen van boord verwij derde. En nauwelijks een afstand van kilometer bereikt hebbende, vloog het schip met donderend geweld in de lucht; enkele stukken bereikten zelfs de sloep, waarin zich de ekwi page bevond. Te Glasgow is thans een torpedo- jachtschip voor de Spaansche re geering in aanbouw, dat een deplacement van 450 ton zal hebben Zijne lengte is 16.4 M., zijne breedte M. en de diepgaug wordt op toeschouwers Zondag bijeen waren aan den waterval der Niagara ter bijwoning van een waagstuk, door een kuiper van Buffalo, Graham geheeten, ondernomen, die om eene belangrijke som gewed had, in eene zelf gemaakte 7 voet hooge ton dezeltde snelstroomingen te passee- ren, waarin Webb zwemmend om kwam. De politie trachtte Graham te arresteeren en het waagstuk te verhinderen, maar zij moest hem weder loslaten, waarop de waag hals in het vat kroop, hetwelk sa mengesteld was uit 2'/:duims eiken houten duigen, waaromheen vier- en-twintig stalen hoepels. Het zon derlinge vaartuig had van binnen toestellen tot luchtverversching en wateruitpomping, én om het lichaam recht op te houden én te beletten dat het met geweld tegen de wan den van het vat geslagen werd. Na een half uur van het verschrikke lijkste slingeren tusschen de ge vaarlijke rotsen, welke den beken den maalstroom begrenzen, kwam Graham 5 mijlen beneden den wa terval in duizeligen toestand, maar zond.-r ee:.ig letsel uit het vat. Hij beweert door middel van zijne uitvinding den waterval zeiven te kunneu passeereD. Een gezellig stadje. In de Amerikaansche stad East SaiDt- Louis schijnt het al zeer eigenaar toe te gaan. De politie was er zoo meldt men in eeu misschien wat sterk gekleurd bericht lang zamerhand een rooverbende gewor den, die winkels en .particuliere huizen plunderde, totdat het zoo erg liep, dat op last der gemeente raad het geheele politie-personeel ontslagen werd. De politie wreekt zich nu daar over op de inwoners. Er heerscht eeu waar schrikbewind. Geen bur ger kan zich op straat vertoonen, of hij loopt gevaar van door eeu paar politieagenten achtervolgd te worden, die hem berooven van alles, wat hij bij zich heeft, en hem nog afranselen op den koop toe. Een dagblad-verslaggever, die deze ge welddadigheden vermeld en ten strengste gelaakt had, werd op zijn bureau door de verwoede agenten overvallen en half doodgeslagen. Eeu ander reporter, die in zijn blad het gemeentebestuur van plicht verzuim en verduistering van gelden had beschuldigd, werd door drie daartoe gehuurde mannen met mes sen overvallen en bijna vermoord. Vrouwen durven in 't geheel niet meer op straat komen, uit vrees van door de woeste kerels meege voerd en mishandeld te worden. Mannen, die voor zaken moeten uitgaau, loopen van top tot teen gewapend. Meu dringt van alle kanten er op aan, dat de politie weer in dienst worde genomen. Dan zou de toe stand beter worden, al begon de politie dan ook weder met hare gewone rooftochten. Voorloopig is de overwinning dus aan den directeur van het the atre Wallach. Zijn haan kraait er victorie en daarom heeft hij voor zijn deur een reuzenhaan als recla me tentoongesteld. Byou daarente gen stelt een muizenval ten toon, waarin een haan den geest geeft en waarop te lezen staat: «Waar om heb ik ook gekraaid.» Het publiek schept natuurlijk vermaak in deze grappige vijande lijkheden maar kiest voorloopig noeh voor de muizenval noch voor den haan partij. KOLONIËN. BATAVIA, 8 Juni. Van den resident der Oostkust van Sumatra is het volgende tele gram ontvangen, den 5en dezer te Penang aangeboden. «Nacht 1 op 2 Juni benting Ta- maran Estate, Beneden Langkat, door Atjehers overvallen. Militairen twee dooden, acht gewonden, min deren; één Europeesch adsistent gedood, één gewond." In de plaats van den gewezen consul-generaal Ghalib Be}-, die tot Turksch consul te Bombay is be noemd, zal, naar men meldt, te Batavia optreden de Turksche com- 0/**arri& Tama'li Uit New-York wordt gemeld, dat het eiland Jamaica 27 Juni door r c A 2.43 M. aanzeg-even. De machines indiceeren 2700 paardekracht en moeten aan het schip eene snelheid van 18. 5 tot 10. 5 knoop verleenen. De prijs bedraagt f 600,000. De correspondent der A7. R. Ct. te Londen meldtdat duizenden eeu geduchten orkaan is geteisterd. De schade op het geheele eiland aangericht, wordt geschat op zes millioen gulden. In New York zijn twee tegen over elkander liggende schouwbur gen, het Theatre Wallach en het Theatre Byou, die beiden een ver taling van hetzelfde stuk spelen, namelijk Audran's operette «Serment d'auaour.» In het theatre Byou gaat het ouder den titel: «De muizenval van het huwelijk» en in Wallach heet het «De zingende haan.» Natuurlijk heeft de eene schouw burgdirecteur den ondergang gezwo ren van den andere en wordt de strijd, na een reeks van wederzijd- sche hatelijkheden aangevangen, onafgebroken en in het openbaar gevoerd. Byou opende het vuur, in de letterlijke beteekenis van het woord, door op den gevel van zijn overbuur, met behulp vaa een soort kalklicht, een annonce te laten val len, waarin met letters van een voetlengte te lezen stond«Ga naar Byou en zie het onderscheid tus- schen geest en lafheid, enz. enz.» Deze verwoede aanval beroofde Wallach niet lang van zijn tegen woordigheid van geest. In een oogenblik was de lichtende annon ce van Byou, tot groote teleurstel ling der menigte, te niet gedaan door een nog sterker licht, dat uit een der vensters van Wallach straalde. missaris in Servië Ismail Bey. De regeering heeft aau D. A. Kessler qq. van J. B. A. Kessler, directeur der naamlooze vennoot- nootschap Cnlluurmaalsch. Uagare tha in erfpacht afgestaan eene uit gestrektheid woeste gronden van 35 bouws, gelegen in het district Batoewang, res. Preanger regent schappen, tegen betaling van eene pachtsom van f5 er bouw's jaars. Uit Lebak wordt aan het Bat. Nieuwsblad geschreven, dat den 3en dezer een hadji van Djasinga, handelaar in lijnwaden, zwaar ge kwetst te Rangkas Betong is aan gebracht. Volgens zijne alles behalve waarschijnlijke bewering zou hij aan gewelddadige handelingen op het erfpachtsperceel Kosala zijn blootgesteld geweest, zouden de ad ministrateur en een opziener hem hebben willen ophangen, en zouden zij, toen hij zich door de vlucht aau die operatie trachtte te onttrek ken, op hem hebben gevuurd, met het gevolg, dat hij in den rug werd gewond. In den nacht van den len op den 2en Juni is ingebroken in het kantoor van de factorij van de Ne- derlandsche handelmaatschappij te Padang. De dieven hebben, na op zeer behendige wijze de deur, die tot het kantoor toegaDg geeft, te hebben geopend, de brandkast van het aanwezige bankpapier en zil vergeld, ter gezamenlijke waarde van ongeveer f 4000, ontlast. De politie is de daders op het spoor. In het officieele blad der Straits-Settlements zijn de quaran taine maatregelen afgekondigd, van toepassing op schepen met bede vaartgangers aan boord, die door de straat van Bab-el-Mandeb van April tot September in de Roode Zee komtn. Die maatregelen blijven eene plaag voor het verkeer. Zij berok kenen reizigers en handel overlast en schade en geven geringe zeker heid ten opzichte van de wering van besmettelijke ziekte. Weder is het eiland Camaran, dat een broei nest heet van allerlei ziekten, als quarantaine- plaats aangewezen. Daar moeten alle schepen die meer dan 5 pelgrims per 100 ton aan boord hebben, geneeskundig onder zocht worden, terwijl schepen, ko mende van eene besmet verklaarde haven, ook al zijn er gedurende de reis geen gevallen van besmettelijke ziekte op voorkomen, daar 10 dagen quarantaine moeten houden. Sche pen, aan boord waarvan zich een cholera-geval gedurende de reis voorgedaan geeft, moeten met de bedevaartgangers, zieken en gezon den, 16 dagen quarantaine houden en eeu gelijk tijdvak voor elk geval van dien aard na de aankomst in het lazaret. (Bat. Hbl.) OIFIEL DEPARTEMENT. Verleend: Eeu tweej. verlof naar Europa wegens ziekte, aan den ing. 3e kl. bij den waterstaat C. W. Weijs; wegens vijftien ja ren ona'gebroken dienst, aan den controleur le kl. J. L. A Ruijssenaers. MILITAIR DEPARTEMENT. EERSTE KAMER DER STATEN-BENERAAL. Zitting van 14 Juli. Na goedkeuring zijner geloofs brieven wordt de heer Wertheim, nieuwbenoemd lid voor Noordhol land, toegelaten en neemt hij zitting. De heer Van Eysinga, opnieuw benoemd tot voorzitter der Kamer, aanvaardde het voorzitterschap met eene uitvoerige rede, waarin hij stilstond bij de gewichtige gebeur tenissen van den laatsten tijd, die schier in alle deelen des lands groote beweging en opgewondenheid heeft te weeg gebracht. Hij eindigt met de hoop te uiten, dat van het gebied der staathuishouding alle kerkelijke strijd verwijderd mocht blijven, gedachtig aan de spreuk: «Eendracht maakt macht». De voorzitter benoemt tot leden der Commissie voor de verzoek schriften, de heeren Van Swinderen, Blijdenstein, Regout, Van Pallandt van Keppel en De Vos van Steen- wijk tot leden der gemengde com missie voor de stenographie de hee- ren Blussé, Schimmelpenninck v. d. Oye en Pijnappel. De Kamer heeft besloten de troon rede met een adres te beantwoor den. De zitting is daarop gescheiden. TWEEDE KAMER Zitting van 14 Juli. De heer Wijienga, als oudste lid in jaren, opende de zitting en gaf zijne ingenomenheid te kennen dat hij ook nu weder het voorrecht ge noot de betrekking van voorzitter waar te nemen. Hij wees vervolgens op de oorzaak, die tot de ont binding der vorige Kamer aanlei ding had gegeven en hoopte dat de nieuwe, wier leden hij hartelijk welkom heette, met ijver de werk zaamheden zoude hervatten en dezen tot een goed einde zoude brengen. Daarna opende de voorz. de ver gadering. Vervolgens werden de commis- siën benoemd tot onderzoek der ge loofsbrieven der nieuw gekozen leden. De voorz. verzoekt de commissiën zoo spoedig mogelijk te rapportee ren en in de eerstvolgende zitting (15 Juli) verslag uit te brengen. Daarna wijdde hij een warm woord aan de nagedachtenis van den over leden ambtenaar der kamer den heer Noordziek. van wien wij in dit num mer onder het «Binnenland» melding maken. Daarna werd de zitting geschei den. KERKNIEUWS. Cbr. Geref. Kerk. Bedankt voor Breukelen d». J. Schotel te Haarlem, msximmwi. AMSTERDAM, 15 Juli. Ho prijzen der Aardappelen waren al» volgt: Rijnsburgers f110 a 1.40; Katwijker Zand f2.50 a 3.50; Andijker Muisjes f2.a 3. do. ronde f2.a 0.Westlandache Klei in manden f 1 30 Verleend: een tweej. verlof naar Europa wegens ziekte, aan den 2e luit. der int A* Deutz en aau den majoor-intendant bij de mii. administratie J.D Rolandus Hagedoorn. 1.40; do. losse fl. 1.20; dito Klei Muisjes f 1.50 a 2.dito Zand f190 a 215; GeldcrBcke Kralen f2. a 2 40 Noord-»ijker zand fl.60 a 2.50,alles berekend per mud. Aangevoerd 15 verscbo ladingen. Suiker. Biet en Geraffineerd onveranderd. Katoen stil. met ietB meer aanbod. He vraag naar disponibele partijen Amerikaanscb ia echter zeer voldoende. Termijnen stil. Aug. nomin. 28 c. verkoopers Tin vast tot onveranderde prijzen en met eenigevraag voor consumtie en beperkten omzet Banka f 60»/». Billitou f 60'/,, termij nen fhooger. Petroloum. Loco f7.75E.Sept./Dec. f8E. Consumtie f 9. Tarwe in loco zonder 'noteering op leve ring onveranderd. Nov. f214. Rogge in loco zonder noteering. orsering van de Coremissio voor dan i-lrsanbandel. Roers op levering weinig ver anderd. Oct. f 130, 128. Noteerin»- va« M-june Thoio. Koolzaad op 800 K. G. Olie vaat. Lijnzaad onveranderd. Raapolie vastvliegend per 100 KG. f 223 221/.,- lo. Sept./Dec. f221/-, 22s; B. lo. Mei f23'/,- Lijnolie traag; vliegend per 100 K.G. f 22s/, 221/,. lo. Aug. f223 22s 8. lo. Sept, Dec. f221/». lo. Jan. Mei f22. Raapkoeken f70. a 83 per 1040 stuks. Lijnkoeken f9.a 12.50 per 104 Btuka. Op de gisteren gehouden Veemarkt waren aangevoerd: 191 vette kalveren, le kwal. f 0.68 2e kwal. f 0.50 per kg. 0 Gras- f a 43 nuchtere dito f7 a 11. vchapen en lammeren fa 0 0 Ham- nrger Varkens a ets. per kg, 127 vette varkens 36 a 40 ct. per kilogram 0bi a 0 paarden f a 469 p- le kwal. f 0.75, 2e kwal. f0.6' f0 60 per kg, melk- en kalf' 269 p. st.

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 3