Aan onze Lezers. 4e Jaargang. Zaterdag 17 Juli 1886. No. 928. ABONNEMENTSPRIJS: Zan-eii algemeene Feestdagen. Verschijnt Dagelijks ADYERTENTIÊN: ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. „De GemasMe van Palermo". BINNENLAND. foor Haarlem per maand40 Cent». Franco door geheel het Rijk p. maand 55 .Afzonderlijke Hommers 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland Compagnie Générale de rublicite Etrangère O. L. BA TJBE Co., JOH. F. JONESSuer., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. ▼an 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cent». Groote letters naar Plaateruimte. AdTertentiën worden aangenomen totmiddags IS uurj Kolomaal mujewn MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. hei Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e denr. Geopend dagelijkg van 10 tot 4 unr. Toegang 25 centü per persoon. Donateurs en leden der Nederlandselie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben êf mrtoea van diploma vrijen toegong, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 unr. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs »S fldsn der Nederlaadscha Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs mot gezelschap,'leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst eu geschiedenis, voeral ran Nederland on meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, KruiBweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 eents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaai J 1 gulden. Museum der stad Raarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 unr, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 Har tegen betaling van 25 oeuts per persoon, alleen Of Ion dagen kosteloos van 124 uur, do overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren niet dan ouder behoorlijk geleide.— i'fylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 113 nur. Teylerx bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geoptii Woensdag ew Zaterdag van 4 nur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van i2 en Donderdag van 28 usr. Toegang (denr Oudegroenmarkt) vrij. De voorwerpen, aangekocht voor de Verloting op 2 Augustus a. s., zijn thans tentoongesteld in de na volgende magazijnen In het magazijn van den Heer K. VAN VEEN, Lange Veerslraat No. 36: No. l.Een prachtige Japansch verlakte ronde Tafel (bekroond op de laatstgehouden tentoonstel ling in «Weten en Werken» alhier.) No. 2. Twee keurige porce- leinen Bloempotten op stan daards. In het magazijn van den Heer BAARS, Jacobijnestraat No. 7 No. 3. Een fraaie Leuningstoel met leeren zitting. No. 4. Een mahoniehouten Penanttafeltje. jjjgJgT" Ieder die zich vóór Augustus a. s. abonneert, ont vangt mede een lot in deze Verloting. DE ADMINISTRATIE. De algemeene vergadering van den Verein für Social politik zal dit jaar te Frankfort gehouden worden op 24 en 25 September. Op de agenda zijn de volgende onder werpen geplaats: den eersten dag zal de burgemeester van Frankfort, dr. Miquel, praeadvies uitbrengen over «de woningen der arme klas sen in de groote steden van Duitsch- land», waarover een tweede refe raat zal worden uitgebracht door den heer von Bodelschwingh, pre dikant te Bielefeld. In de tweede plaats is aan de orde gesteld de «hinnenlandsche kolonisatie, in het Het auteursrecht van dit werk is volgens de Wet verzekerd. 95) XXIe HOOFDSTUK. De BEKENTENtS EENS STEKVENDEN. Nauwelijks had Francesco deze oorden geschreven of de bloed- itroom herhaalde zich en eenige inuten later was de planter van Ceylon een lijk. Diep getroffen stonden Carlo en Vinetta om het sterfbed. Zij weende, Carlo niet; maar het beven van zijne hand bewees de aandoening en de smart, die hij gevoelde. Hij beklaagde Vmetta, die voor eeuwig aan hem verbonden was, en hij zoude haar gaarne de vrij heid teruggegeven hebben, indien bijzonder in verband met de hand having en de uitbreiding van het kleine grondbezit ten plattelande.» Dit vraagstuk zal worden ingeleid door prof. dr. Schmoller en den grondeigenaar Sombart, beiden uit Berlijn. In den Franschen Senaat heeft Chesnelong de regeering geïnter pelleerd over de verbanning van den hertog van Aumale, die hij volstrekt niet gerechtvaardigd vond door den brief, door den hertog aan president Grévy gericht. Generaal Boulanger antwoordde, dat hij zulk eeu insolenten brief niet mocht dulden, al was die dan ook aan den President gericht. Op heftige wijze werd hij door de rech terzijde in zijne rede gestoord. La- reinty riep: «Het is een laagheid 1» Boulanger verklaarde daarop, dat hij niet kon toelaten, dat men hem, minister van oorlog, een laaghar tige noemde, en verliet de tribune. Sarrien zeide, dat de brief van Aumale geschreven is met toe stemming van den graaf van Pa rijs. Het is een waar complot. Boulanger verklaarde, dat hij zijn plicht zal doen als republikeinsch minister. De Senaat nam daarop met 157 tegen 78 stemmen eene motie aan, strekkende tot goedkeuring van de houding der regeering, en vertrou wen uitdrukkende in hare waak zaamheid. Tengevolge van het incident heeft Boulanger zijne getuigen gezonden aan Lareinty. Het geschil zal waarschijnlijk eindigen met een duel. De minister zal zijne getuigen opdragen, het pistool als wapen te eischen. De Fransche Kamer heeft de kredieten voor Madagascar aange- zulks mogelijk ware. Het ging nietgeene macht op aarde kon de beide personen scheiden. Ofschoon zij nog niet door den ze gen des priesters vereenigd waren, was de band toch innig gesloten. Carlo ging den laatsten wil zijns vaders uitvoeren; hij wierp nog eenen blik op den afgestorvene, die er zoo gerust uitzag, alsof hij sliep. Daarna begaf hij zich op het dek, waar de matrozen in groepen bijeenstonden en over den dood van Francesco spraken. Wat zal er van ons worden? was de vraag van allen, met het oog op het naderend fregat. Carlo beantwoordde ze door den uitersten wil zijns vaders hekend te maken. Vrienden en broeders, zeide hij, wij zullen de wapenen moeten neerleggen en ons overge ven! Neen! riepen velen. nomen met 308 tegen 92 stemmen. De voorzitter Floquet las daarop een decreet voor, waarbij de ge wone zitting gesloten wordt ver klaard. De linkerzijde hief den kreet aan «Leve de Republiek!» en de rech terzijde den kreet: «Leve Frank rijk!» De vergadering ging daarop uiteen. De Standard verneemt uit Bern dat Frankrijk met den Congo-staat overeengekomen is de geschillen over de grensregeling te onderwer pen aan de uitspraak vau den pre sident van den Zwitserschen bond. Uit Weenen wordt aan de geseind dat de koning van Servië eenen staatsgreep voorbereidt ten einde, overeenkomstig het advies van zijne vrienden te Weenen, de alleenheerschappij in handen te krijgen, en zoodoende het naderende staatsbankroet te voorkomen. Uit Constantinopel wordt aan de Times gemeld dat de Porte het verzoek der Russische regeering heeft ingewilligd, om met de nieuwe torpedo-booten door de Dardanellen te mogen varen. De Porte heeft eene commissie van land- en zee-officieren benoemd om de militaire beteekenis van het Batoem-vraagstuk na te gaan en daarover advies uit te hreugen. De Porte gelooft dat als Rusland Ba- toem kan maken tot eene onneem.-. bare vesting, het voor Turkije zaak zou zijn Sinope belangrijk te ver sterken, opdat er een tegenwicht zij tegen de groote macht der Russen aan de Zwarte zee. Wij willen overwinnen of sterven. Laat het schip in de lucht springen, wanneer er geen ander middel is om ons te redden! riepen anderen. Niemand was met overgave tevre den, de geheele bemanning morde. Komt, kameraden! sprak hij, legt de wapenen neer en dan zult gij iets hebben wat zeer noo- dig is en nuttig: eene dubbele por tie vleesch en eenen stevigen grog. De matrozen hielden een tijd lang raad onder elkander; hunne stemmen waren verdeeld. Toen echter de beide fregatten nader kwamen en in de bocht bleven lig gen, zoodat zij het schip in den grond konden boren, gaven zij toe en droegen de wapenen in eenen hoek op het dek bijeen. Gelijktijdig zonk de driekleur en de witte vlag werd op den mast geheschen. Dit was het teeken tot overgave. Haarlem, 16 Juli 1886. De feestelijkheden ter gelegen heid van de 109de algemeene ver gadering en het Congres der Nederl. Maatschappij tot bevordering van nijverheid, werden gisteren besloten met eene keurige illuminatie van de frontispiece van het paviljoen «Welgelegen,» terwijl de lantarens van de Dreef in verschillende ster renfiguren waren veranderd. Daar het ongunstige weer Woens dag jl., den vastgestelden dag, een en ander belette, vond nu de illu minatie gisteren plaats. Geen won der dat Haarlems ingezeten zich bij honderden in den Hout bewogen, om deze waarlijk prachtige verlich ting, afgewisseld met bengaalsch vuur in verschillende kleuren, te bewonderen. Het weder hield zich uitstekend en de Haarlemsche Gas fabriek op wier kosten en door welke de illuminatie plaats vond, heeft eer van haar werk gehad. Sedert een paar maanden werden er onder de exporteurs vau bloembollen in Haarlems omstreken geruchten verspreid, als zou de in voer van bloembollen in Rusland geheel verboden zijn. Die berichten, hoe ongelooflijk ook, eischten nader onderzoek, daar eene Nederlandsche expediteurs-firma mededeelde, ze van officiëele zijde te hebben ont vangen. Doorandere expeditie-firma's hier te lande was op hare aanvrage het bericht ontvangen, dat de invoer rij was. Tot bevestiging daarvan kan dienen, dat gisteren door den heer J. H. Iirelage, die daaromtrent in het begin dezer maand naar Peters burg om inlichtingen had geschre ven, van zeer bevoegde zijde, name lijk van den heer directeur van den Het fregat antwoordde dat het genegen was om te onderhandelen, maar er moest iemand aan boord komen. Carlo ging in eene hoot met de «vitte vlag voorzien en van twee matrozen vergezeld en roeide naar de grootste der twee fregatten, want hij meende dat zich hierop de kommandant Aston zou bevinden. XXIIe HOOFDSTUK. Nieuwe avontuben. Laten wij onzen vriend vooruit snellen en betreden wij het fiere schip, van welks hoogen mast de met sterren bezaaide Amerikaan- sche vlag wapperde. Een levendige beweging heersch- te op het dek, dat met kanon nen beplant was; ongeveer honderd matrozen en soldaten wemelden door elkander. De kapitein, een grijs man, met Keizerlijk Botanischen Tuin te Pe tersburg, vice-president van de Maatschappij van Tuinbouw aldaar, het volgende bericht is ontvangen: «Alle bolgewassen, verzonden per spoor over Eydtkühnen of over zee over Stettin of Lubeck, of ook direct over zee uit eene Nederland sche haven naar Petersburg, worden als vroeger zonder hinder in Rusland toegelaten, mits voorzien van een certificaat van oorsprong; ook leven de planten worden zonder hinder ingevoerd.» Gisteren waren de voorloopige werkzaamheden voor den bouw der nieuwe «Melkbrug» alhier, zoo ver gevorderd dat het leggen van den eersten steen kon plaats hebben. Het terrein was met vlaggen en planten versierd en te kwart voor éénen verschenen aldaar ter plaatse Burgemeester, Wethouders en de Secretaris der gemeente alsmede eenige Raadsleden en belangstellen den. De eerste steen werd gelegd door den Burgemeester, mr. E. A. Jordens, daarbij het woord nemende en in herinnering brengende hoe hij reeds meermalen het voorrecht had gehad, bij den aanvang van belang rijke werken hier ter stede, tegen woordig te zijn. Inzonderheid bracht hij dank aan de stedelijke ambtenaren, die bij dezen bouw betrokken waren, voor hunne doeltreffende plannen en hunne werkzaamheid te dezer zake. Voorts wenschte spreker den aannemer, den heer G. P. J. Bec- cari, namens het gemeeniebestuur, geluk met zijnen arbeid, die met kracht aangevat, ook voor het overige een gunstigen uitslag voorspelde. Nog sprak de wethouder mr. Hes- huysen eenige woorden van waar deering en gaf als voorz. der com missie van fabricage te kennen, dat een ernstig, duister uitzicht, ziet dat eene boot met de witte vlag voorzien het schip van Francesco verlaat en hij beveelt het tege moet te gaan. Halverwege ontmoeten de beide booten elkander. Carlo stijgt in de sloep van het fregat, welke dadelijk terugkeert. De boot is het fregat genaderd. Carlo moet de wapenen neerleggen en aan boord stijgen. Zwijgend doet onze vriend alles, want hij weet zeer goed, dat hij de overwonnene is en geen recht heeft iets te vor deren. Hij most zich aan alles onder werpen den matrozen van het fregat ging het immers ook zoo, toen zij gevangen genomen werden. Carlo ziet voor zich zonder de matrozen te bemerken, wier rijen hij passeeren moet om hij den be velhebber te komen, die zijnen vij and te gemoet komt.

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1