IDIRTITIEBUD. 4e Jaargang. Maandag 19 Juli 1886. No. 929. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Znn-en aigemeene Feestdagen. ADYERTENTIËN: REIZEN. FEUILLETON. „De Genasteile van Palermo". Voor Haarlem per maand40 Cent». Franeo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adres Beer en aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor h»t BuitenlandCompagnie Générale de rublicïte Etrangère G. L. DATJBK Co., JOH. F. JONES. Sucr., Parijs, 31bix Faubourg Montmartre. ran 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cent». Groote letters naar Plaatsruimte. AdTertentiën worden aangenomen totmiddags 12 uur» MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. KoUmtaal museum hei Paviljoen. Ingang aan de Dreefz^jde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateur» en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben »JI fartoen van diploma vryen toegang, donateur» met gezel»chap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 UHr. Toegang 25 cent» per persoon. Donateur! falen der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, voewl Nederland en meer bijzonder van het Haarlemscho Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cent» per porsoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaai X gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen Of Sondazen kosteloos vau 124 nnr, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Sondagen kosteloos vau 12- Ssglers museum in de I) Woensdag en Zaterdag van Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren niet dan onder behoorlijk geleide. H gelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- es Feestdagen van II8 uur. Teylers bibliotheekGeopend Woensdag,'Donderdag, Vrijdag ea Zaterdag: van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. OeGfftij i uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van i2 en Donderdag van 2 —8 uur. Toegang (deur Oudegroonmarkt) vrijj. Met de ooievaars, zwaluwen, ganzen en een menigte andere vogels hebben vele menschen dit gemeen, dat zij op gezette tijden des jaars zich niet langer in hun geboorte land tevreden gevoelen, maar zich gereed maken de reis naar andere streken te aanvaarden. Bij de vogels staat het utiliteits- of nuttigheids beginsel daarbij op den voorgrond; immers zij verlaten hun nest en hun gewoüe omgeviDg, omdat het hun te warm of te koud wordt en zij niet laDger op voldoende wijze in hun onderhoud kunnen voorzien, zoodat de noodzakelijkheid hen daar toe aandrijft. Bij de menschen is het meestal niet uit nood, maar uit weelde en voor genot, dat zij hun woonplaats verlaten, tenzij ze met de noorderzon vertrekken, in welk ge val dit minder om die reden is. Doch, wij willen de waarheid hulde doen en gaarne erkennen, dat er ook een aantal aanzienlijke lie den gevonden worden, die om be langrijke en degelijke gronden naar den vreemde gaan en voor wie ge not slechts bijzaak is. Hoeveel duizenden zijn er b. v. niet, die naar de meest verwijderde ge - westen trekken, om, hetzij daar bestaande handelsbetrekkingen uit te breiden, of geheel nieuwe te scheppen? Hoe veel anderen ver laten er niet voor een zeker aantal jaren hun vaderland om in de ko loniën cp eervolle en eerlijke wijze den kost te verdienen, of waarnaar meer gestreefd wordt, fortuin te verwerven Velen doen reizen door Europa, ja zelfs door Azië en de Nieuwe Wereld, om den schat hunner kennis uit te breiden, de wetenschap te Het auteursrecht van dit werk is volgens i Wat verzekerd. 96) XXIIe HOOFDSTUK. Nieuwe avontuben. Tracht niet, mij van mijn be- sluit af te brengen, zeide hij. Ik weet wat ik doe en ben dit aan bet aandenken van Francesco ver schuldigd. Zeg mij, wie was bij, die de vlag van mijn schip door eenen sluipmoord bezoeldelde? Hij was zelf den dood nabij, Ihernam Carlo. Ik wilde hem afmaken, maar Francesco bad om genade voor hem. Ik bewonder uwe edelmoedig heid! riep Aston. Waarlijk, dezen dag vergeet ik nooit. Hoe verrijken eu door vergelijking van verschillende landen én de zeden en gewoonten der bewoners juiste denkbeelden daaromtrent te ver spreiden, waardoor we in het be zit geraken van belangrijke reis beschrijvingen. Schilders bezoe ken de schoonste streken der we reld, om er schetsen voor nieuwe doeken te maken, of ze verlustigen zich met de beeldhouwers en bouw meesters in de beschouwing van betgeen musea en kerken in het buitenland schoons aanbieden, om aldus hun kunstgevoel meer en meer te volmaken en door het voorbeeld van groote meesters tot navolging aangespoord en voor de kunst be zield te worden. Jonge lieden uit den voornamen stand reizen evenzeer de merkwaar digste rijken rond, om bun opvoe ding te voltooien, door den kring hunner kundigheden uit te breiden, de moderne talen, die zij nog slechts op de scholen aanleerden, in de lan den zeiven vloeiend te leeren spre ken en, wat niet het minst van waarde is, in de wereld en door bet verkeer met de menschen men- scbenkennis op te doen. Nog ande ren, en hun getal is maar klein, hebben een verheven doel, waarom zij familie en vrienden verlaten en dikwijls hun leven in gevaar stellen. Is dat niet het geval met die man nen, welke de binnenlanden van Afrika en van andere onbeschaafde streken intrekken om aan halve of heele wilden de voordeelen der be schaving- aan te brengen en de leer der liefde te verkondigen. Men ziet het dus; velerlei oorzaken sporen den mensch aan om zijn huisgoden vaarwel te zeggen eu de grenzen zijns lands of van zijn provincie te overschrijden. De meeste lieden ech ter doen het met een dubbel doel: bloedig hij ook was, ik heb toch gezien, dat er nog goede en edele menschen zijn en nu verlaat ik deze wateren. Heden scheiden we nog en geef me daarom de verze kering, dat gij mij een vriendelijk aandenken zult bewaren! Wat zou Carlo doen? Hij moest zich buigen naar den wil van den man, die zoo fier voor hein stond. Nog een tijd lang bleef hij aan boord, waar men hem met onder scheiding behandelde, dan scheidde hij van Aston na vernomen te heb ben, dat het eiland, aan welks kus ten het schip van Francesco lag, een wilden roofzieken volksstam her bergde. Tracht zoo spoedig mogelijk weg te komen! Dat waren de laatste woorden van Aston, en Car lo besloot zich deze waarschuwing ten nutte te maken. Aan boord van zijn schip teru g om te genieten en tevens te leereo. Toch dienen wij melding te maken van een niet onbelangrijk deel van het reizend publiek, namelijk van dezulken, die tot reizen overgaan, omdat het nu eenmaal smaak is, het buitenland te doorreizen, wil men den naam hebben een weten schappelijk, althans een aanzienlijk persoon te zijn! Immers, het spreek woord zegt, dat wie veel reist ook veel vertellen kan en daarop is die mode, want anders is het niet, ge grond; maar daartegenover staat weer, dat een ezel, als hij driemaal naar Parijs geweest is, zijn reisin drukken weergeeft door zijn bekend harmonisch geluid en vele men- schelijke, zij het ook rijke ezels volgen het voorbeeld van heer Lang oor in zoover, dat zij bij hun terug komst van alles wat zij gezien heb ben niets weten te zeggen, dan dat het er zoo verschrikkelijk mooizoo buitengewoon duur of zoo stikheet was, terwijl bij onderzoek blijkt, dat ze al even geleerd terug komen als hun vierpootige naamgenoot! We zijn tegenwoordig vooral in den tijd, waarin het meest gereisd wordt, want de komkommerdagen leenen zich daartoe bij uitstek. Wel is het de gewoonte van «Le tout Paris», d. i. aanzienlijke lieden van Parijs en Frankrijk, om den winter voor een deel te Nizza, te Monaco of onder den zoelen hemel van Ita lië door te brengen, wel is het ook aan te raden, de reis naar warmer streken, zooals Egypte en Algiers reeds in Februari aan te vangen, maar toch, thans vooral zet zich het meerendeel der reizigers voor het buitenland in beweging, want de tijd der examens is zoo goed als verstreken, de vacantiën van hooge- scholen en pensionaten vaögen aan en de verschillende logementhon- gekeerd, werd hij weder zeer treu rig verrast. Vinetta, die men met den dooden Francesco alleen gela ten had, was door de gedachte overvallen geworden, dat zij aan het stertbed haars vaders lag. Car lo vermocht niet haar van het lijk te scheiden. Met geweld was dit wel te doen, maar de ruwste ma troos gevoelde medelijden met de arme krankzinnige. Het was te voorzien, dat het schip door de inboorlingen zoude aangevallen worden, want men zag op het strand vele mannen en vrouwen, die kano's bijhaalden en te water lieten. Carlo beval op de wilden te schieten en dit had gevolg. De wilden vluchtten huilend in hunne rotsen terug en nu was de tijd daar om het anker te lichten. Maar eene sterke branding maakte het onmogelijk, eu daar het schip dreigde te stranden, werd de toestand ders in badplaatsen en bergstreken zien met hunkerend verlangen hun komst tegemoet. Zwermen Engel- sche heeren en dames zijn reeds het kanaal overgestoken, gevolgd door hnn Amerikaansche stamverwan ten, voor wie een zeereisje van een dag of negen geen beletsel meer is, om het vasteland te doorreizen en te bezichtigen aan de hand van Baedeker of een anderen reisgids of liever met de bekende boekjes met ruoden of zwarten band in de hand, en alles wat zij gratis kunnen zien, bezichtigen zij, zonder nu juist veel aandacht aan het tentoongestelde te schenken, want voor hen komt het er meer op aan overal geweest te zijn, dan alles bewonderd te hebben. Met een gelaat, waarop «spleen» of eigenlijk verveling te le zen staat, treft men ze overal aaD, in de musea en kerken van Rome zoowel als bij de Vesuvius, op de toppen der Alpen evenzeer als in de schoone Rijnstreek, aan de dok ken te Marseille en te Antwerpen niet minder dan op de drukke markten van Amsterdam en hoewel zij zich de moeite niet geven er een andere taal dan hun moeder taal op na te houden, komen ze met hun goedgevulde portemonnaies de wereld door, en ze zijn overal welkom. Naast hen en den geestigen, spraakzamen en beleefden Fransch- man, den gemoedelijken en opmerk- zamen Duitscher maakt ook de cosmopolitische Nederlander, die zich gemakkelijk in drie of vier talen uitdrukt en zich dus overal tame lijk op zijn gemak gevoelt, een deel uit vau het reisgrage publiek, want men behoeft slechts de wagens van het internationaal verkeer te zien vertrekken, om te ontwaren, dat velen onzer landgenooten gedurende gevaarlijk. Carlo gaf bevel aan land te gaan, want het schip liep gevaar op eene der talrijke klippen geworpen te worden en daar vast te blijven zitten. Met groote moeite werden wa penen en andere dingen aan land gebracht en onder tenten, in der haast opgeslagen, geborgen. Ook het lijk van Francesco, waarvan Vinetta niet te scheiden was, werd er onder gelegd. Hier lag het meisje door de oude Ame lia die we kennen, bewaakt, in de grilligste gedachten verzonken. Zelfs Carlo vermocht niet haar uit den droom te wekken, en hij had hiertoe geen tijd. De wilde bewoners van het uiterst vruchtbare eiland moesten verjaagd worden. Men dreef ze over de heu vels terug en sloeg daar het leger op. Daar het weer rustiger werd en de wind ging liggen, moest een den zomer elders vertoeven. Zeker, het is schoon, alles met eigen oogen bezichtigd te hebben en teruggekeerd een belangwekkend persoon te zijn geworden; maar toch, hoe menigeen ook met afgunstige blikken die volle treinen naoogt, aan het reizen zijn veel ongemak ken en ontberingen verbonden, die niet altijd door geld zijn uit den weg te ruimen. Wie veel zien wil en goed het merkwaardige in oogen- schouw wil nemen, moet vooral niet baog zijn voor lange wandelingen, urenlange tochten per spoor of boot of vermoeiende bergbeklimmingen. Hij moet zich niet laten afschrikken door onpleizierige en slecht gehu meurde reisgenooten, door ongerie- felijke en dure hötels, waar het eten hem zelden naar zijn smaak toebe reid is, evenmin als door vervelende gidsen, die het genot van het schoone half vergallen of brutale indringers en bedelaars, wien het om het geld te doen is. Een gezond gestel, een opgeruiirde aard, een goede dosis moed zijn onmisbaar voor een elk, die met vrucht wil reizen, dat wil zeggen, zijn reis dienstbaar wil maken aan de verrijking van zijn geest. Daarom zal hij het meeste nut van zijn tochten trekken, die vooraf in goed geschreven boeken zijn reis in gedachte gemaakt heeft en reeds weet, voor hij ergens komt, wat er te zien is en welke herin neringen zich vastknoopen aan per sonen en zaken. Doet men dit niet, gaat men onvoorbereid op reis, dan zal het genot ook zooveel te minder wezen en het is te vreezen, dat het reizen denzelfden uitslag heeft als in het bekende punt dieht: //Reinier is met zijn stramme leden Naar Akens baden toegereden; Baar heeft hij geld èu goed èn peerd In alle vroolijkheid verteerd. Zie, wat de wateren vermogen Hij is te paard naar 't bad getogen En op zijn voeten weergekeerd!» Sw. deel der manschappen het schip» uit de bocht verwijderen. De andere helft zou de wilden aanvallen, op dat zij het schip niet zouden be klimmen. Ook moest nieuwe voor raad voor den tocht opgedaan worden. Zooals Carlo wilde, gebeurde het. Ongeveer twintig gewapende ma trozen achtervolgden de wilden en maakten eenen goeden buit. Men vond tot aller verbazing veel goud en edelgesteenten, waar van de wilden geen begrip hadden. Daarna keerde men tot de tenten rug en zag dat het schip reeds in volle zee geankerd lag. Fier fladderden zijne wimpels in den wind en men zou het spoedig bereikt hebben, indien de wachten niet gemeld hadden, dat de wilden weer tot den aanval bereid waren. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1