i MËRTMTI1UD. Aai onze Lezers. 4e Jaargang. Dinsdag 20 Juli 1886. No. 930. FEUILLETON. „De Gemaskerde m Palermo". ABONNEMENTSPRIJS: /oor Haarlem per maand40 Cent». S'raneo door geheel het Rijk p. maand S5 Afzonderlijke Nommer» 5 Verschijnt dagelijks uitgenomen Zan-en alpmeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adreaaeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de ublicite Etrangère ff. L. DAUBE fp Co., JOH. F. JONES, Suer., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: ▼an 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 eeuw. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur| MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum van het Paviljoen. Ingang aan de Dreefsyde 2e dear. Geopend dagelijki v&n 10 tot 4 unr. Toegang 25 centa per persoon. Donateur» en leden der Nederlandaebe Maatschappij ter bevordering van Nyverheid hebben tf ertoen van diploma vryea toegang, donatenr» met gozeUchap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op hei Paviljoen. Ingang Frontzyde van het Paviljoen op het terra*. Geop, dag. v 104 nar. Toegang 25 ct. p. peraoon. Donateur» es F li» a der Nederlaudache Maatschappy ter bevordering vau Nyverheid hebben op vertooa van diploma vrijen toegang, donateur» met gezelschap, leden mot I dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, knust en geschiedenis, vooral tal Nederland en meer bijzonder van hét Haarlemseho Bisdom, KruiBweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Fcastdagea, van 195 uur. Jaegang 25 coats per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jftftf ft 1 galden. Museum der stad Haarlem op hst Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 nar tegen betaling van 25 cents por persoon, allee» Of Sondagen koste'oos van 12—4 uur, de Gverige Christelijke feestdagen, tegen bota;iag van 25 cents psr persoon. Kinderen beneden do S jaren wordsn in het geheel niet toegelatenkinderen van 8 tot 14 Jaren niet dan onder behoorlijk geleide. H Sgpejrs museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Fee td-.gon ?sa U3 «ar. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrydag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopaii Woensdag ea Zaterdag van 2—4 unr. Orgel-bespeling in de Groots Kerk. Dinsdag van 12 ei Dmdordag 28 anr. Toegang (deur Oudrgroenmarkt) vry. De voorwerpen, aangekocht voor de Verloting op 2 Augustus a. s., zijn thans tentoongesteld in de na volgende magazijnen In het magazijn van den Heer K. VAN VEEN, Lange Veerslraat No. 36: No. l.Een prachtige Japansch verlakte ronde Tafel (bekroond op de laatstgehouden tentoonstel ling in «Weten en Werken» alhier.) No, 2. Twee keurige porce- leinen Bloempotten op stan daards. In het magazijn van den Heer BAARS, Jacobijnestraat No. 7 No. 3. Een fraaie Leuningstoel met leoren zitting. No. 4. Een mahoniehouten Penanttafeltje. gJSg- Ieder die zich vóór Augustus a. s. abonneert, ont vangt mede een lot in deze Verloting. DE ADMINISTRATIE. ALGEMEEN OVERZICHT. Nu de verkieziugen in Engeland afgeloopen zijn, met uitzondering van die voor drie zetels, waarvan 2 waarschijnlijk door aanhangers van Parnell en 1 door een volger van Gladstone bezet worden zal, is het nieuwe Parlement als volgt sa mengesteld317 conservatieven, 191 volgers van Gladstone, 86 aauhan- gers van Parnell en 76 unionistische liberalen. De Standard, vermeent dat het Kabinet besloten heeft af te treden. Gladstone en de meeste overige ministers zijn daar vóór. Salisbury zou, indien hij met de vorming van Het auteursrecht van dit werk is volgens t Wet verzekerd. 97) XXIIe HOOFDSTUK. Nieuwe avontuben. Wij hebben geen oogenhlik te verliezen, zeide Beranger. Laat ons naar het schip ijlen, want de wilden worden voortdurend tal rijker. Ga eerst met mij in de tent, 1 - zeide Carlo, en help mij ons ongelukkig meisje wegvoeren. Wij kunnen niets anders doen dan ge weld gebruiken en de tenten in brand steken. Beiden gingen in de tent, waar zij Vinetta vonden, die nog altijd meende, dat haar vader door vreem- een nieuw Kabinet belast wordt, Hartington en diens vrienden uit- noodigen hem te steunen. Dezen echter, de Unionisten, zouden be sloten zijn geene plaats te nemen in het ministerie. De agrarische Kreimeitung, die tegenwoordig op de groote industri- eelen in de Rijnstreek wegens hunne onwillige houding tegenover de ontworpen nationale tentoonstel ling 1888 te Berlijn, zeer verstoord is, legt heden zelfs eene vlaag van vrijhandelsgezindheid aan den dag. Het heeft, zoo verklaart zij, in Duitsehland op onaangename wijze de opmerkzaamheid getrokken, dat Krupp te Essen bij eene aanbeste ding van spoorwegrails te Altona voor de mededinging eener Engel- sche firma de vlag heeft moeten strijken. Nadat echter diezelfde Krnpp, die zich in Duitsehland door Engeland liet verslaan, onmiddellijk daarop bij eene aanbesteding van rails in Holland toewijzing verkre gen had, moet men (zoo zegt het blad) dit duidelijk op den voorgrond tredende streven om de prijzen in het binnenland geregeld hooger te houden dan in het buitenland, ten scherpste afkeuren. Le Kreimeitung eindigt als volgt: «Indien deze fir ma's in het buitenland met het buitenland concurreeren kunnen, zoo moet haar dit ook in het bin nenland mogelijk zijn.» Het tractaat tot regeling van het internationaal goederenvervoer der spoorwegen is Zaterdag te Bern door de vertegenwoordigers van negen staten onderteekend. Het tweegevecht tusschen den Franschen minister van oorlog en den heer de Lareinty heeft Za delingen zwaar gewond was en in onmacht lag. Soms riep zij uit: Sta op, vader, wij zijn vrij! De vreemdelingen zijn geene moor denaars, anders hadden ze mij en deze vrouw (zij meende Amalia) reeds lang gedood! Sta op, vader, uw zoon, mijn broeder is hier. Uwe wonde zal heelen. Ik heb ze ver bonden en ze bloedt niet meer! Zij had werkelijk met stukken van haar kleed den gewaanden vader verhonden. Carlo vatte hare hand en zeide Kom lieve zuster, gij zijtvrij. Wij moeten weg van deze bloed dorstige wilden Zonder den spreker aan te zien, zeide zijZie, mijn vader slaapt en zij wilden hem niet laten sia- pen, noch eten geven. Kom zuster, zeide Carlo weder, wij moeten nu toch weg Weg hernam zij, hoe zou terdag ochtend te 9 ure bij Meu- don plaats gehad. Nadat de heer de Lareinty op den Minister had gevuurd, heeft deze zijn pistool in de lucht afgeschoten. De minister is te HP/n ure te Parijs terug gekeerd. Hij werd levendig toe gejuicht. De tijdingen uit Tonkin luiden verre van gunstig. Benden roovers, hoofdzakelijk samengesteld uit ont slagen Chiueesche troepen, die in den oorlog de Franschen zoozeer bestookt hebben, kopen het land rondom Lang-Son af en gaan met groote stoutheid te werk. Den 53sten Mei hebben zij een militairen post bij That-Khé aangevallen en vier personen gedood en zestien gewond. Den 30sten Mei vielen zij Than- Moi aan, en hierbij verloren de Franschen drie doodeu en werden er achttien gewond. Den 3u Juni, den dag toen de mail vertrok, moet Than-Moi geheel door de benden omsingeld zijn geweest. De kom- mandant Servières is toen van Lang- Son met eenige troepen op weg gegaan om Than Moi te ontzetten. Ook uit andere deelen van Ton kin zijn ongunstige tijdingen ont vangen. Zoo zijn de agent van een Frausch handelshuis en twee Chi- neezen vermoord en zeven jonken op de Roode Rivier geplunderd. Een andere Fransch agent, die van het huis Pottier en Wibaux, werd, van Laokai komende, tusschen Than- Quan en Kom-Khé insgelijks ver moord. Éii Haarlem, 19 Juli 1886. De uitslag der examens aan de Hoogere Burgerschool ter op dat kunnen? Mijn vader slaapt; men mag hem niet wakker maken. O, wek hem, dat ik hem te eten geef! Zie hier, hier is eene koste lijke vrucht en zijne lippm zijn droog. Dit zeggende kuste zij den doode en drukte hem eenen granaatappel tegen den mond. Vlug, zeide Beranger, die dit tooneel huiverend aanzag, men roept, wij moeten weg! Ik zal Vinetta in de boot brengen. Carlo maakte zachtjes Vinetta's handen van het lijk los, bedekte haar met zijnen mantel en zeide, dat hij voor haren vader zoude zorgen. Daarna hief hij haar op en snelde heen. Zij schreeuwde verschrikkelijk en riep haren vader aanzij weerde zich om vrij te zijn. Maar de jonge man omvatte haar met alle kracht en ijlde naar het strand. Carlo was woedend over het aar leiding voor Handel en Nijverheid is geweest als volgt: aan het eind examen werd deelgenomen door 15 leerlingen, van welke 2 zich gedu rende het examen terugtrokken. Het diploma werd uitgereikt aan: J. C. Max, E. J. Kok, J. C. Ritse- ma, J. Droste, D. de Haan, W. F. Stoel, J. A. Leupen, H. Bentkem- per, A. J. Levert, J. D. Wackwitz, A. W. van Zuydam, D. J. Wester- veld en A. E. van Praag, gerang schikt naar het aantal behaalde punten. Uit de le klasse gingen over tot de 2e: W. Voet, C. v. d. Werff, G. P. Zalsman, P. C. Groe- nings, H. J. Leupen, H. C. A. Kui pers (de laatste drie met gelijke punten). N. Bentkemper en W. ten Boom (met gelijke punten), C. Wit- teveen, A. v. Leer, H. G. Mulder en J. A. Raasveld (de laatste 3 met gelijke punten); C. W. André de la Porte en L. van Dam van Snelre- waard (met gelijke punten), L. Stoel en J. Lingeman. Niet bevorderd werden 6 leerlingen. Uit de 2e kl. gingen over tot de 3e kl.C. Wes- selingh, F. Versteegh, J. Lamp, J. R. Mikkers en B. Sluizer (met gel. punten); Th. Sorgdrager, H. W. Sneltjes, J. C. Haan, M. Loosjes, W. Vrijdag, G. Ankersmit en J. M. van de Water (met gel. punten); C. S. van Duyn, A. J. Misselblom Beyer en A. Juda. Niet bevorderd werden 3 leerlingen. Aan het le toelatings-examen werddeelgenomen door 20 candidaten voor de le en 2 voor de 3e kl. Van dezen slaag den, voor de le klasse, onvoorwaar delijk: C. J. Max, C. Baas, Cb.A. Westerveld, J. v. Huizen, C. Geyl, B. Chits, L. Staal, J. Cats, F. W. Vaarzon Morel, P. A. Charbon, J. C. H. Schultz, W. Worst, P. Haan, C. D. Caalen en L. B. Heil; voor waardelijk L. Obermüller en J. G. zelen zijner lieden. Velen waren dronken en kwamen niet uit de tenten. Het krijgsrumoer op de heuvelen werd sterker en de matrozen moes ten eindelijk vluchten, want de wilden kwamen in menigte de hel ling afdalen. Eindelijk waren allen gered, be halve twee personen, namelijk de kok van het schip met name Louis en een matroos, die hem vergezelde. Carlo riep hen toe haast te maken, want het gevaar werd ieder oogen hlik grooter. Louis droeg eene schildpad, waar van de prachtige huid in de zon schitterde, terwijl de zakken van den matroos dik waren van het goud en de edelgesteenten, die hij in de woning van een der wilden gevonden had. Eer zij bij hunne lotgenooten kwamen, moesten zij eene kleine ri vier doorwaden, en dit was nog Anthonysterwijl 3 candidaten moes ten worden afgewezen. Tot de 3e klasse werden toegelatenF. H. Meyer en G. J. Droste. Het 2e toelatings-examen heeft plaats op 1 September a. s. Aan het toelatings-examen voor de H. B. S. met 5jarigen cur sus hebben 43 jongens deelgeno men, waaronder 39 voor de le klasse. Toegelaten tot de le klasse zijn: G. K. Avis, J. D. Besier, L. H. Blad, P. C. A. H. Burkens, G. Calkoen, G. Coblijn, C. Doncker, A. J. H. Eyken, H. v. d. Eist, P. R. de Haas, W. C. M. Jacolson, H. J. Kerbert, L. Kunze, A. H. J. van Loenen Martinet, J. F. Lotman, A. Merens, M. J. Nix, J. Ooster, A. B. J. Pagé, C. M. Pleyte, J. A. Resink, D. M. A. de Roo van Al- derwereldt, C. Schultz, D. Stibbe, O. W. J. Strumphler, D. J. Vrij dag, H. van -Ier Weyde en V. S. M. van der Willigen. Voorwaarde lijk C. M. Donck, E. Prinsen Geer- ligs, C. T. Koopman, H. W. Plaat- zer van den Hull, J. P. van Vlis- singen, W. H. E. Vrijdag en W. van Waveren. Tot de 2e klasse: H. H. van Ark, J. J. de Vries, en voorwaardelijk C. van Eek. Tot de 4e klasse J. W. van Eek. Na gehouden overgangs-examen zijn bevorderd van de le tot de 2e klasse: G. A. Blits, C. de Breuk, A. C. van Braam Houckgeest, C. A. Broms, S. H. Brongersma, J, van Essen, L. P. F. van Gemert, J. H. Geraets, F. H. L. Gerth van Wijk, G. v. Goeverden, B. Hagen, L. J. H. Heyman, S. J. R. van Huyzen, J. G. Koopman, W. G. L. Kretschmer, L. C. G. A. J. Landré, J. Mees, A. Michielse, J. C. E. Mohr, F. Putman Cramer, H. M. F. Savrij, H. S. Schouten, H. C. B. Schregardus, A. F. P. van Son5 slechts op ééne plaats mogelijk. Eensklaps hoorde men iets in het water spartelen en tegelijkertijd hie ven de wilden een vreugdekreet aan. Carlo vermiste den matroos. Overladen door zijne schatten had hij het evenwicht verloren en daar hij zijnen rijkdom niet kon kwijt raken, was hij in de diepte gezonken. Ook Louis, de kok, was gevallen; toen de schildpad weer in haar ele ment was, was zij hem meester ge worden. Zoo gauw als Louis op de zand bank was, riep hij uit: - Waar is mijne schildpad? Bekommer u niet om mij, kapitein. Red mijne schildpad Dat de duivel uwe schildpad hale Toen de kapitein deze woorden uitriep, kwam de schildpad boven water, als wilde zij haren vijand bespotten en zoodra Louis dit zag,

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1