Aai onze Lezers. 4e Jaargang. Woensdag 21 Juli 1886. No. 931. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen- en algemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN: ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. „De Gemaskerde van Palermo". UINNENUND. Voor Haarlem per maand40 Centi. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de ruèlicite Etrangèr* Q. L. BA UBE Co., J OH. F. J ONES, Suer., Parijs, 31bis Faubourg Montmartr». ▼an 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. AdTertentiën worden aangenomen tot 'i middags 12 uur* MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal museum van hei Paviljoen. Ingaag aan de JDroefryde 2e dear. Geopend dagelijks van 10 tot 4 unr. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering, van Nijverheid hebben 3? 1 ortooa van diploma vr«jea toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Muséum van kunstnijverheid op hei Paviljoen. Ingang Frontzijde van het Paviljoen op het terras. Geop, dag. v 104 unr. Toegang 25 et. p. persoon. Donateurs ea Tiisnder NederlandBche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donatoars met gezolscnap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst eu geschiedenis, voora •ai Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 69. Geopond dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per peraoou. Doorlooponde toegangskaarten voor een geheel jaar gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 aar, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen Of Sandagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 26 Cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14' jaren niet dan onder behoorlijk geleide.— Zeveirs museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—3 uur. Teylert bibliotheekGeopend Woensdag, Dondordag, Vrijdag ea Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geoptli Woensdag en Zaterdag van 2—4 unr. Orgel-bespeling in de Qreote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—8 uur. Toegang (deur Oudogroenmarkt) vrjj. De voorwerpen, aangekocht voor de Verloting op 2 Augustus a. s., zijn thans tentoongesteld in de na volgende magazijnen In het magazijn van den Heer K. VAN VEEN, Lange Veerstraat No. 36: No. l.Een prachtige Japanseh verlakte ronde Tafel (bekroond op de laatstgehouden tentoonstel ling in «Weten en Werken» alhier.) No. 2. Twee keurige porce- leinen Bloempotten op stan daards. In het magazijn van den Heer BAARS, Jacolijnestraat No. 7 No. 3. Een fraaie Leuningstoel met leeren zitting. No. 4. Een mahoniehouten Penanttafeltje. JjjSg: Ieder die zich vóór Augustus a. s. abonneertont vangt mede een lot in deze Verloting. DE ADMINISTRATIE. Lord Salisbury zal onmiddellijk naar Engeland terugkomen. Hij zal als premier optreden. Het schijnt zeker, dat lord Hartington geen post in het nieuwe Kabinet zal aan nemen. Naar de Daily News ver neemt, werd er op het Kabinets diner, dat Gladstone Zaterdagavond gaf, besloten dat de Regeering ter stond zal aftreden, zonder de bijeen komst van het nieuwe Parlement af te wachten. De Standard verneemt, dat de Britsche nota betreffende Batoem door eenen bijzonderen koerier naar Het auteursrecht van dit werk is volgens de Wet verzekerd. 1) XXIIIe HOOFDSTUK. De wreker nadert. Uit de Indische wateren, waar eenige personen van ons verhaal zulke gevaarvolle avonturen had den, keeren we terug naar Sicilië, waar de gebeurtenissen hunnen aangeduiden loop hebben gehad. Palermo, of beter gezegd, de re bellen, die in deze stad heerschten, hebben den koning de gehoorzaam heid opgezegd, hem gedwoDgen het land te verlaten en zelf de teugels van het bewind in handen genomen. Natuurlijk oefenden zij geen recht uit in naam der wet, maar han- St. Petersburg overgebracht is en zich alreeds in handen bevindt van des Czar's ministers. Naardien het nu zeker is dat prins Bismarck en graaf Kalnocky nog in het laatst dezer week te Kissingen eene bijeenkomst zullen hebben, spreekt de Berlijnsche pers vol sympathie over die samen komst der beide bevriende staats mannen en doet zij de hooge be- teekenis daarvan uitkomen, inzon derheid onder herinnering van het feit, dat Kalnocky eenige dagen bij den keizer van Oostenrijk te Ischl heeft doorgebracht. Baron Courcel heeft in een particulieren brief, die Zaterdag te Berlijn is ontvangen, medegedeeld dat hij alleen ter indiening zijner, brieven van terugroeping naar Ber/ lijn zal terugkomen. Tot nog toe is het twijfelachtig, of hij den diplo- matieken werkkring wil verlaten of niet. Volgens sommige Berlijn sche bladen zouden Courcel en Wad- dington hunne gezantschapsposten met elkaar ruilen. De Times meldt uit Constanti- nopel, dat de Porte begonnen is met te ontwapenen, door de resA- visttn huiswaarts te zenden; maar de gepantserde vloot blijft uitgerust, ofschoon de buitengewone beman ning gedeeltelijk is afgedankt. De Nem-Yorb Tribune deelt na dere bijzonderheden mede nopens het uitleveringstractaathetwelk tusschen Engeland en de Vereenig- de Staten van Noord-Amerika den 25en Juni te Londen gesloten is. Het korte tractaat voegt vier misdaden bij die, vermeld in het tractaat van 1842, namelijk dood slag door onvoorzichtigheid, inbraak, delden willekeurig en verspreidden overal schrik en ontzetting. Gaston van Montfort en Bispino zoowel als de overige welgezinden, waren er in geslaagd te ontvluch ten, en hadden bescherming ge vonden bij den graaf Filippi. Eindelijk kwam de tijding dat eene talrijke vloot de kusten van Sicilië naderde. Naar de meening van Gaston en Henri konden de- schepen, welke men uit de torens der sterkte kon zien, geene andere zijn, dan die van den koning. Natuurlijk werd dadelijk het be sluit genomen, het slot te verlaten en zich naar de kust te hegeven, waar de koning landen moest. Wij moeten den rechtmatigen gebieder van dit land eer bewijzen, zeide Gaston. Hij kan eiken ge trouwen arm gebruiken en wie weet of hij niet over eene groote macht beschikt. Het leger, dat hij in Na- geldverduisteringen opzettelijke vernieling van eigendommen, waar bij menschenlevens in gevaar ge bracht worden. Onder dit laatste misdrijf zouden de dynamietman- nen vallen. De Amerikaansche bla den keuren voor het meerendeel dit tractaat af voor zoover het de uitleve ring beoogt van politieke misdadi gers, wat de dynamietmannen zijn; desniettemin verwacht men dat b Senaatscomité voor buitenlandsche zaken in den loop der week het verdrag ratificeeren zal. Haarlem, 20 Juli 1886. Ter gelegenheid van het eenjarig bestaan der roei- en zeilvereeni-ring «Het Spaarne» alhier, had Zondag op uitnoodiging van het bestuur een tocht per stoomboot plaats van de loods aan het Spaarne, over Spaarn- dam en Velsen naar IJmuiden. Ten 9l/s uur vereenigde men zich in het nieuw gebouwde, iraai met bloemen en vlaggen versierde vereenigings- lokaal op «Spaarnoog». Met een toe spraak van den president, den heer C. H. Holst, werd het gebouw der vereeniging aangeboden. Aan het lokaal is een loods ver bonden, gelegenheid gevende tot berging van een twintigtal gieken. Na het aanbieden van den eerewijn, begaf men zich op de boot, met vele vlaggen versierd en prijkende met het groote vereenigingsvaandel van Haarlem's kleuren, rood en wit. Onder begunstiging van heerlijk zomerweder nam de tocht een aan vang, terwijl verscheidene werkende leden den tocht in gieken tot Spaarn- dam medemaakten om verder op de boot de reis te vervolgen. Na een uurtje oponthoud in IJmuiden, spoed- pels geworven heeft, bestaat groo- tendeels uit lieden, die voor buit vechten, en met dezen zal in Sicilië weinig te maken zijn! Juist, bemerkte Filippi.- Het volk is uitgezogen. De rebel len hebben de belasting verhoogd en nuttelooze uitgaven gedaan, arm en rijk werd geplunderd. Het zal den koDing moeite kosten de op standelingen te onderwerpen! God hescherme den koning, zeide Henri van Montfort, die zeer weinig sprak. Wat ons betreft, wij zullen ons best doen en ofschoon wij niet weten of de koning ons onder hen zal opnemen, die voor hem strijden, schrijven we toch op onze banier: Overwinnen of sterven Ferm gesproken, zeide Fi lippi. Wij moeten doen, wat we kunnen. Ik brand van verlangen iets te doen, om de gunst des ko- nings te verwerven. Zooals ik u den de meesten der aanwezigen zich naar de sleepboot Simson, daartoe welwillend door den heer A. D. Zurmühlen beschikbaar gesteld, om een zeetochtje naar Zandvoort te maken. Een en ander werd opge luisterd door de vroolijke tonen der muziek. Omstreeks 5 uur kwam men weder op de plaats van afvaart te rug, van Spaarndam af, door de ■ieken weder begeleid. Bij de gisteren gehouden aan besteding van het bouwen van een stal en remise voor den tram-om- nibusdienst BloemendaalOverveen Haarlem, aan den Baljuwslaan alhier, zijn ingeleverd 20 biljetten. Het werk is gegund aan den heer B. Zuithof alhier, voor de som van f11300. Gisteren is door de politie aan gehouden een 23-jarig timmermans knecht, genaamd J. Z., die zich door oplichting had meester gemaakt van een partij hout, welke hij daar na ver beneden de waarde heeft verkocht. Voor dergelijk wanbedrijf heeft hij reeds zes maanden gevan genisstraf ondergaan. Gisteren is door de politie al hier naar het Huis van Arrest over gebracht Jacob Bakker, oud 56 jaren, zich noemende koopman, wonende te Amsterdam, wegens bedelarij aan den Zijlweg op 11. Zondag namiddag. Bij zijne aanhouding verkeerde hij in beschonken toestand en was hij in het bezit van een flesch bier, een retourbiljet van den Holl. Spoorweg en ruim drie gulden aan van de voorbijgangers gebedelde centen. Bakker is een gevaarlijk persoon, die vroeger 15 jaren heeft getucht wegens diefstal met bedreiging van moord. Een der vermiste oorknoppen van den heer Hoogeveen Sterk, is door een werkman op straat terug- reeds zeide, heeft Z. M. een zeke ren afkeer van mij, en het zal hem lastig vallen, dien te verdrijven! Niets gemakkelijker dan dat, sprak Gaston. De koning is rechtvaardig en hij behoeft slechts goed ingelicht te worden, om de vooroordeelen weg tene men. Wij zijn wel een onaanzienlijk hoopje, maar op weg naar de kust zullen we alle weidenkenden oproepen om zich bij ons aan te sluiten. Dat is eene voortreffelijke ge dachte! hernam Filippi. Er wonen vele herders in de nabijheid van het slot. Het is wel een vreed zaam volk, maar het zal wel in begeestering komen, als we zeggen, dat de koning en het vaderland in gevaar zijn. Aan het werk dan, riep Gaston ongeduldig. Laten wij de herders op onze zijde zien te krijgen. Waar zijn deze lieden te vinden? gevonden. De opsporing van den andere blijft aanbevolen. Het museum van kunstnij verheid op het Paviljoen alhier, is Zondag 18 dezer bezocht door 741 personen. De tentoonstelling van werken der leerlingen van 9 tee- kenscholen, die gehouden wordt in het gebouw naast het Paviljoen, is dien dag bezocht door 591 personen. De officier van gezondheid 2e klasse H. A. van der Hout, van het 3e bat. 4e reg. inf. alhier, wordt op 31 Augustus a. s. overgep'aatst naar Hoorn, als chef van het mili tair hospitaal aldaar. De officier van gezondheid 2e kl. C. A. J. Grol, van het 4e reg. vest. art., thans werkzaam aan het militair hospitaal te Leiden, wordt op 1 Augustus a. s. overgeplaatst bij het 3e bat. 4e reg. inf. alhier. Door den burgemeester alhier, mr. E. A. Jordens, is voor den schiet wedstrijd, die Dinsdag a. s. door het kader der dd. schutterij alhier zal worden gehouden, eene zeer fraaie coupe van niekel-metaalwaarop figuren zijn geëtst, als prijs aange boden. Voor het examen tot het ver krijgen van eene akte in de gym nastiek, gisteren te 's-Hage gehou den, slaagden 4 van de 8 candidaten, waaronder de heeren A. J. Schreu- der en J. Buwalda, alhier. Bij het in de vorige week gehouden notarieele staats-examen is voor het eerste gedeelte geslaagd o. a. de heer J. C. Burkens alhier. Het adres aan de Tweede Ka mer in zake Ratelband, is ter zijde gelegd, als zijnde niet door adres sant zeiven geteekend. De heer A. J. J. v. Gogh verzoekt ons, naar aanleiding daarvan mede te deelen, dat nog gistere* een tweede adres is Weinige uren later bevonden zich onze vrienden in een bekoorlijk dal, te midden van een volk, dat met het oog op zeden en gebruiken nog half wild kon genoemd worden. Toch had het geen der eigen schappen gemeen met de wilde stammen van Indië, met welke Carlo in aanraking was gekomen. Het was een goed, braaf volk, dat slechts de Tanden liet zien, wanneer het getergd werd. Filippi en de zijnen werden niet als vijanden beschouwd maar vrien delijk ontvangen. De oudste van den stam nam ze in zijn huis op en hier waren ze in veiligheid. We konden geen heter dak vinden, sprak Gaston tot Henri, die nog altijd met sombere gedach ten vervuld scheen. Deze streek is overheerlijk, de menschen zijn een voudig en zullen zeker de wapenen opvatten, wanneer wij hen de nood zakelijkheid er van onder de oogen

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1