verzonden, door den heer Ratelband zeiven onderteekend. Avondp De a.s. Bakkerij-tentoonstelling te Amsterdam verheugt zich in den steun der verschillende spoorweg maatschappijen. Het comité heeft nl. de beloften gekregen, dat de Holl. IJzeren Spoorwegmij. degoe deren voor de tentoonstelling heen en terug gratis zal vervoeren; de Rijnspoorwegmij., de Mij. tot Ex ploitatie van Staatsspoorwegen en de Grand Central Beige hebben gratis vervoer toegezegd alleen bij de terugzending der goederen na afloop der tentoonstelling. Aan de stations zijn voor belanghebbenden speciale vrachtbrieven verkrijgbaar gesteld. Ook de Hollandsche Mij. van Landbouw heeft hare ingenomen heid met deze vaktentoonstelling betuigd. Zij heeft. nl. een gouden medaille uitgeloofd voor het beste ingezonden meel van inlandsch fa brikaat. Met het opstellen der verschil lende machines zal binnen enkele dagen een aanvang worden ge maakt. De Haagsche kroniekschrijver van de N. Gron. Ct. meldt nog omtrent dén onlangs overleden archi varis-bibliothecaris der Tweede Ka mer, den heer Noordziek, dat hij indertijd de man is. geweest, die wijlen koningin Sophie onze moe dertaal leerde. Ter gelegenheid van de alge- meene vergadering van het Ned. Onderwijzers-genootschap te Leiden van 3 tot 5 Aug. a. s., geeft de Maat schappij tot expl. van staatsspoor wegen aan de bezoekers daarvan speciale retourkaarten, geldig van 2 tot 7 Aug. tegen betaling van de enkele vracht, evenzoo de Holl. IJzeren-Spoorweg-Maatschappij,met uitsluiting van den Ooster-Spoor weg en de lijn AmersfoortReste ren, tegen den prijs van gewone retourkaarten. Bij de Zaterdag te Amsterdam gehouden wieler-wedstrijden, bleef de heer Kiderlen van Delft weder zijn meesterschap boven alle andere bondsleden toonen. Bij een wed strijd voor driewielers toonde echter ook de heer H. W. Van Raden uit 's-Hage een ijverig oefenaar te zijn. De afstand van 2000 meter door den heer Kiderlen in 4 minuten 53/ï sec. afgelegd, reed de heer Van Raden in 4 minuten 123/i seconden af. Hij bekwam den tweeden prijs en een kunstvoorwerp. De heer Ki derlen gaf 110 meter voor. Het feest werd door fraai weder begun stigd en door duizenden bijgewoond. De duiven-societeit Volharding te Rozendaal, hield jl. Zondag eene prijsvlucht met jonge duiven van St. Juste (Frankrijk), alwaar zij des ochtends te 6 uren zijn losge- laien. De eerste prijsduif kwam te 10 uren 35 min. aande laatste te 10 uren 54 min. Bij deze prijsvlucht behaalden vele duiven eene snel heid van 1200 meter per minuut. Aanst. Zondag zal deze sociëteit een prijskamp houden van St. Denis. Een aantal hoofdredacteuren en uitgevers van Nederlandsche dag bladen hebben een adres gericht tot de Tweede Kamer, waarin zij deze vergadering verzoeken door haren invloed te bewerken, dat het op 7 Juli ingevoerd tarief voor binnen- landsche telegrammen ten spoedig ste worde vervangen door een la ger tarief of dat althans voor de brengen. Daarbij moet men de werke lijke nood in het oog houden, zeide Henri. Voor geen geld ter wereld wilde ik de verantwoorde lijkheid op mij nemen van den rust verstoorder geworden te zijn. Be denk dus wel, eer ge spreekt, op dat het u later niet berouwe! Juist! hernam Filippi. Maar er is werkelijk nood; de ko ning is in gevaar - Dat is zoo, zeide Henri, maar het is de vraag, of de koning zelf niet in staat is het gevaar af te weren. Heeft hij deze lieden noo- dig; moet in deze menschen de zucht naar strijd opgewekt worden Ik geloof het niet, maar het zal toch gebeuren. Laat uw stem hoo- ren, opdat de koning overtuigd worde van uw goed streven! Het gesprek werd door de aan komst van het opperhoofd van den stam afgebroken. Hij had de gas-l dagbladen het oude tarief van kracht blijve. Een Haagsch correspondent van de Midd. Ct. schrijft o. a. het volgende Dat de Koning persoonlijk de bui tengewone zitting der Staten-Gene- raal heeft geopend, heeft hier een uitnemenden indruk gemaakt na de verschillende geruchten, die tot de laatste dagen liepen over redenen, welke Zijne Majesteit, naar men geloofde, daarvan zouden terughou den. Sommigen meenen tegenwoor dig overal gevaar te ontdekken, waar het toch waarlijk niet be staat. Zoo werd ook nu weer van zekere zijde er op aangedrongen, dat de Koning niet de zitting zou openen; de vreesachtigen zagen daarin een gevaar voor ongeregeld heden en allerlei schrikbeelden war den hun door het angstig brein. Onze grijze Vorst heeft echter ge lukkig daaraan geen gehoor gege ven, maar heeft niet geschroomd zich aan zijn volk te toonen, wel vertrouwende op de liefde van zijn onderdanen, wat ook een Domela Nieuwenhuis daarop smaalde. De openbaring van die liefde, van dien eerbied voor onzen Koning, is wel het beste bewijs voor het leu genachtige dier sociaal-demoerati- sche beweringen, die, in tegenspraak met de tastbare werkelijkheid als zij zijn, niet verdienen dat men er zooveel over spreekt en schrijft als men doet, die niet waard zijn door den strafrechter vervolgd te worden, voor welke de oplettendheid, die men er aan schenkt, te veel eerbe wijs is. Maar het schijnt wel of men tegenwoordig de eenvoudige waarheid vergeten is, dat een smeu lend vuur slechts behoeft opgera keld te worden om in een vlam- menden gloed te veranderen. Zoo verhaalt men zelfs, dat onze regee ring ernstig overweegt, te trachten een soort socialistenwet in het leven te roepen. Indien ik goed ben ingelicht zou reeds het gevoelen van den Raad van State over een dergelijken stap zijn ingewonnen. Het is te ho pen, dat men niet de onhandigheid zal begaan om zulk een uitzonde ringswet voor te stellen, want het kan niet anders of zij zal werken als olie in het vuur. Een repressief optreden kan noodig zijn, maar daarvoor is onze strafwetgeving voldoende, terwijl daarentegen het plaatsen van de sociaal-democraten onder een bijzondere preventieve wet, dus buiten de gemeene wetge ving, een tegenover gesteld gevolg zou hebben, dan men er door wil bereiken. Toch is mijn zegsman van zoodanig gehalte, dat ik vrees wel dra een stap in die gevaarlijke rich ting te zullen zien doen. Een beter middel dan dergelijke uitzonderingsmaatregelen tegen het wassen van den sociaal-democrati- schen stroom ware zeker, dat de Koning meer in het openbaar aan den gang van 's lands zaken deel nam. Geen welgezinde zal Zijner Majesteit de rust misgunnen, die hij des zomers op een zijner landgoe deren neemt, maar wel mocht men verwachten, dat ook andere aange legenheden dan de opening van een Kamerzitting in staat zouden zijn, die rust te doen afbreken. Meerma len zou 's Konings tegenwoordigheid in Den Haag wensehelijk zijn. Al leen reeds het feit, dat HH. MM. zich dagelijks onder de residentie bewoners bewegen en publieke ten voor korten tijd alleen gelaten en hij zeide, dat zij gerust hun hoofd ter ruste konden leggen, in dien zij dit wilden. Neen wij wilden niet slapen, zeide Gaston maar u verha len wat er in de wereld gebeurt. Zijt gij niet nieuwsgierig iets daar van te vernemen? O zeker! hernam de oude, wien men niet zou gezegd hebben, dat hij reeds zeventig zomers telde. Wij vernemen niets van hetgeen achter de bergen geschiedt, zelden komt een wandelaar hier, die ons iets bericht. Wij zullen het doen! zeide Gaston. Maar gij moet de man nen van uwen stam bijeenroepen, opdat zij ons booren! Gaarne! - antwoordde de hoofdman en zette een horen aan zijne lippen. Het signaal werd dadelijk van verschillende zijden beantwoord. I plaatsen bezoeken, oefent een wel- dadigen invloed uit op de gezind heid des volks. Het moge kinder achtig schijnen, maar ons volk is nu eenmaal watkinderaehtiggestemd in zijn liefde tot en gehechtheid aan. ons Vorstenhuis, en gelukkig dat het zoo is. Gelukkig dat reeds zulke klei nigheden vermogen, in veler harten een bijzonder gevoel van genegen heid op te wekkén en levendig te houden. Maar vooral zou meer open lijke deelneming van 's Konings zijde aan hetgeen hier in regeerings- en bestuurszaken voorvalt niet wei nig bijdragen om de achting voor zijn persoon1 te verhoogen, zoowel in het binnen- als in het buiten land. Een bezoek aan ons land van hooge vreemde personages, interna tionale beraadslagingen,hier gevoerd, trekken meestal, voor zoover althans blijkt, niet de aandacht van den Koning. Nog onlangs werd hier de conferentie gehouden tot wering van het misbruik van sterken drank op de Noordzee, zonder dat hare leden in éen enkel opzicht hebben bespeurd, dat wij een Koning be zitten. Al ware het alleen maar uit be leefdheid tegenover de regeeringen der vreemde staten, die hare afge vaardigden herwaarts zonden, had men mogen verwachten, dat de Koning die heeren ten minste eens ten gehoore zou hebben ontvangen. Dat niets van dat alles gebeurde, schijnt dan ook geen aangenamen indruk op hen te hebben gemaakt. De heer R. v. d. Meije, geagr; klerk bij de posterijen te Zandvoort, heeft met goed gevolg het examen in den telegraafdienst afgelegd. Zaterdagmiddag ten circa 3 ure zijn de jongelieden van de gymna siumweerbaarheid met hunne instruc teurs na een zesdaagsch verblijf in het kamp bij Laren te Amsterdam teruggekeerd. Vier kinderen, die door een we duwnaar bij eene vrouw op de Lin- dengracht te Amsterdam waren uit besteed, werden door die vrouw Zaterdag aan het politie-bureau ge bracht, omdat de vader spoorloos verdwenen is en de vrouw dus geen kostgeld voor de kinderen ontving. Zaterdag zou het barkschip Maria, van het Nieuwediep vertrekken; reeds maakte de sleepstoomboot zich gereed om het schip buiten havec te sleepen, toen een matroos over boord sprong en zich zwemmende naar den wal begaf. Van zijne ver dwijning werd terstond aangifte gedaan aan de politie, die alle po gingen in het werk stelde om den voortvluchtige op te sporen en weer aan boord te brengen, waar men alsnog op zijn terugkeer wachtte. Alle nasporingen waren echter vruchteloos. Op aansporing van den gezagvoerder, werd echter nog tot eene laatste poging besloten. Daar men geen spoor van den ontvluchten matroos had kunnen ontdekken kwam men op de gedachte, of hij misschien ook onder de waarlooze sluisdeuren, die nabij de Koopvaar ders-schutsluis zijn nedergelegd kon zijn gekropen, om zich daar tot nh het vertrek van het schip schuil te houden. De politieagenten wisten een lang stuk hout te krijgen, waar mede zij onder die deuren een on derzoek instelden. En jawel, men stootte na eenige bewegingen tegen Spoedig was het huis gevuld met gebaarde en wild uitziende man nen. Allen bleven op den achter grond van het ruime vertrek staan, zij zwegen en schenen in afwach ting van hetgeen er volgen zou. Vrienden en broeders! zoo begon de oude man, in de groote stad aan de zee, die men Palermo noemt, zijn zooals deze menschen verhalen, wonderbare dingen ge schied. Roovers bedreigen daar de goede lieden. De koning werd van den troon gestooten en uit het land verdreven De hoofdman sprak zeer klaar en duidelijk en de anderen bewe zen, dat zij het gezegde zeer goed verstonden. Ieder van hen wist, ofschoon zij niet in Palermo geweest waren, dat de rebellen onrecht gedaan hadden door den koning te bedreigen, ieder balde de vuist en sprak be iets anders dan hout, ijzer of aarde; men was zeker, de-vluchteling hield zich aldaar schuil. Hij werd in be leefde vormen uitgenoodigd zijne vreemde schuilplaats te verlaten doch weigerde aanvankelijk om aan die invitatie gehoor te verleenen. Toen hij eindelijk met schieten werd bedreigd, kwam hij, uit vrees voor ernstige gevolgen, te voorschijn, en werd hij op het 'tot vertrek liggen de vaartuig teruggebracht, om tegen wil en dank de reis mede té maken. De zoo lang gestaakte werkzaam heden voor de haven IJmuiden be ginnen, naar het schijnt, weer lang zamerhand aan te vangen. Het schijnt nu ernst te worden met de nog te maken werken, als: nieuwe sluizenspuikanaalvluchthaven enz., enz.; overal ziet men bakens voor bovengenoemde werken, overal spoortreinen tot afvoer van zand. Uit Terschelling wordt van 18 Juli gemeld: Een ernstig ongeluk, dat echter nog grootere afmetingen had kunnen hebben, heeft Zaterdag in de duinen onder Midsland plaats gehad. De jaarlijksche oefeningstocht met de reddingsboot van dat station zou plaats hebben. De tocht door de duinen bood een zeer slechten weg aan. Halverwege gekomen, werd de weg smal en helde naar eene ver vaarlijke diepte. Hoewel goed ge steund, kantelde plotseling het logge gevaarte, bestaande uit wagen en boot, op zijde en viel in de diepte, met het treurige gevolg dat een der roeiers, Pieter Zorgdrager, onder wagen en boot in het zand bedolven geraakte. Angstig waren de ver wachtingen, in welke staat de on gelukkige er van onder zou komen. Door vereende krachtdadige hulp der manschappen bij de boot be- hoorende, slaagde men er in den rampspoedige er betrekkelijk spoe dig van onder uit te halen. Met eene wond aan het hoofd, gekneusd aan dij en zijde, was hij niet in staat te loopen, zoodat hij per wagen voorloopig naar het huis van den bootsman moest vervoerd worden. Het eiland Schiermonnikoog krijgt meer en meer bezoek, niet alleen van hen die er willen baden, of van de dartele schooljeugd, die zich daar in de vacantie flink ontspannen kan en de fris&che zeelucht inademt, maar het vroeger vergeten eiland wordt meer en meer het einddoel voor pleizierreisjes van allerlei ver- eenigiDgen. Men huurt eene stoom boot af, stoomt de Dokkumer Nieu- wezijleu uit en brengt den dag op het eiland door, waar men zich kostelijk amuseert met allerlei on gewone zaken. Vooral uit Gronin gen is het bezoek groot; jl. Zondag bracht een boot p. m. 90 bezoekers uitzie provincie. Aan boord van het sloepschip Jan Haflandstuurman Johs. van der Hoeven, van Zwartewaal, zijn den llden Juli jl. op 53° 20' wes terlengte in de Noordzee twee blijk baar zeer vermoeide duiven neer gestreken, die nog heden in het bezit van den stuurman te Zwar tewaal zijn. De eene duif draagt de volgende merken: op den linkervleugel, 159 Hune, 62 L'abbe, 110 St. Margue rite; op den rechtervleugel, 110 St. Marguerite, 80 Rietro, 110 St. Marguerite. dreigingen uit tegen de rustver stoorders. Laat ons tegen de rebellen te velde trekken! zeiden eenigen. Laat ons hen vernietigen Goed, zeide Gaston. Dit strekt u tot eer, vrienden en de koning zal u dank weten, indien gij hem ter hulpe komt. Ik wil den vrede in dit dal niet storen, maar ik moet u oproepen tot den strijd... Daar doet gij wel aan, hernam de hoofdman. Wij zijn nooit lafaards geweest en waren al tijd te vinden, als het gold voor recht en waarheid te strijden. Gij roept niet te vergeefs, wij staan op als één man en volgen u! Voert ons tot den koning. Waar is hij? Niet verre van hier! ant woordde Gaston. Aan de kust zullen dezen nacht zijne schepen nog landen. Er zullen vele gewa pende mannen aan land komen en met dezen zult ge u vereenigen! De tweede duif: op den linker vleugel, 734, waarachter kruislings twee Goudsche pijpen en de woor den Sociéii de VUnion, Hasselt; op den rechtervleugel, eene parapluie, 913 Sociélé deu ess Hasselt, 8 Ban Société de V Union, Hasselt. In de Houtstraat te 's-Hage vond Zondag een vechtpartij plaats tus- schen een burger en militairen. De burger trok de sabel van een der militairen, waarmede deze licht ver wond werd. Zondagmiddag te 1 ure ver gaderde de kleermakers-vereeniging De Ster, in de zaal van den Hoog- duitschen Schouwburg te 's Hage, om in het openbaar de wenschelijk- heid te bespreken van het richten van een adres aan de Tweede Ka mer der Staten-Generaal en aan de Kamer van koophandel en fabrieken van genoemde stad ten einde een flink invoerrecht te verkrijgen op de confectie en de afschaffing te verzoeken der werkzaamheden in de gevangenhuizen. De vereeniging hoopt (idoor dezen steeds toenemen- den tijd eene verbetering te verkrij gen, waardoor vooruitgang en bloei voor Nederland door dit hierboven omschreven doel voor HH. kleer makers een beter bestaan zou kun nen opleveren.» De vergadering was door vele belangstellenden, waaronder afge vaardigden van zustervereenigingen, bezocht. In zijn openingswoord deed de Voorzitter, de heer J. G. Weber, uitkomen dat de tegenwoordige tijd zeer nijpend voor het kleermakers vak is. De confectie-magazijnen verrijzen schier iederen dag en doen aan het vak veel afbreuk. Na dit korte woord verzocht hij den secretaris voorlezing te doen van het concept-adres. De conclusie van het adres is eene zware inkomstenheffing van buitenlands ingevoerd wordende nieuw gemaakte kleedingstukken; dat de arbeid in de gevangenis sen worde beperkt tot de behoefte der gevangenen zelve, of, zoo noo dig, dat zij niet aan concurrentie onderhevig zij. Uit het na voorlezing van het concept-adres geopend debat bleken eenige bezwaren. Na eenige discussie werd het adres met groote meerderheid onveranderd vastgesteld en voorzagen uitsluitend de mr. kleermakers het met hunne handteekeningen. De vergadering werd daarna ge sloten. Zondag namiddag is aan de Hee renstraat nabij de Luthersche vest te Rotterdam, een beschonken man op den grond gevallen en onder de tram geraakt. Beide dijbeenen van den man werden gebroken, en voorts werd hij aan den rechterschouder gekwetst. Op de rails, nabij de halte Bel- feld (Limburg) is gisterenochtend het verminkte lijk gevonden van een manspersoon, wiens identiteit nog niet is vastgesteld. Te Deventer viel Zaterdag een metselaar van een steiger. Hij kwam met de linkerzijde op een balk te recht, waardoor hij zich erg be zeerde en per rijtuig naar zijne woning gebracht moest worden. Gisteren voormiddag is te Nijme gen een 20jarige verversknecht, ter wijl hij op eene ladder voor een De hoofdman schudde het hoofd. Indien de koning zoo veel.krijgs- volk heeft, zal hij onze hulp wel niet noodig hebben, zeide hij. Wij zijn slechts weinigen en heb ben slechte wapenen! De koning, uw heer, zal zich over u verheugen, zeide Gaston. Zijt er zeker van, gij wordt met open armen antvangen en hij zal nooit de diensten vergeten, welke gij hem beweest. Aarzelt niet, on zen roep te volgen. Op, gij mannen uit het dalNeemt de wapenen, laat uw krijgsgeschreeuw weerklin ken; roept, leve de koning! Deze woorden hadden goed ge volg. De mannen werden begees terd, zij wilden strijden, zij liepen de straat op en zetten het heele dorp in rep en roer. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2