AUVERTEIVTIESL4D Aai onze Lezers. 4e Jaargang. Donderdag 22 Juli 1886. No. 932. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN: 1 AEGEMEE\_0VERZICÜT. PEUILLET „Be &emasMe van Palermo". BINNENLAND. Voor Haarlem per maand40 Cent». Franeo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommen 5 Brieven, gelden, sdvertentiën enz. franeo te adresseeren aan het Burean, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland Compagnie Générale de rublieite Etrangèrs O. L. DATJBE Go., JOH. F. JONESSuer., Parijs, 31bit Faubourg Montmartre. ran 15 regel» 25 Cent; iedere regel meer 5 cent». Groote letter» naar Plaatsruimte. Advertentiën -worden aangenomen totmiddags 12 uur» MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum van het Faviljoen. IngaBg aan do Droofrydo 2e donr. Geopend dagelijks van 10 tot 4 unr. Toegang 26 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsclie Maatschappij ter bovorderiug van Nijverheid hehhen •ertoen van diploma vryen toegang, donateur» met geselschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Faviljoen. Ingang Frontzijde van het Paviljoen op het terras. Geop, dag. v 10—4. uur. Toegang 25 ct. p. persoon. Donateur» ei 4i»nder Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst »u geschiedenis, vooral Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 69. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 26 cent» per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaat 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 nur, van 16 October tot 14 April op die dagen van 103 aHr tegen betaling van 25 cents per persooH, alleen Cf jadagen kosteloos van 124 unr, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide.— teems museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 118 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrjjdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof^ Geoptvi •^osnsdag ea Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van "1—2 en Donderdag van 2—8 nur. Toegang (denr Oudegroenmarkt) vrij. De voorwerpen, aangekocht voor ,e Verloting op 2 Augustus a. s., ;ijn thans tentoongesteld in de na- olgende magazijnen In het magazijn van den Heer VAN VEEN, Lange Veer straat o. 36: No. 1. Een prachtige Japansch verlakte ronde Tafel (bekroond op de laatstgehouden tentoonstel ling in «Weten en Werken» alhier.) No. 2. Twee keurige porce- leinen Bloempotten op stan daards. In bet magazijn van den Heer BAARS, Jacobijnestraat No. 7 No. 3. Een fraaie Leuningstoel met leeren zitting. No. 4. Een mahoniehouten Penanttafeltje. Ieder die zich vóór A ugustus a. s. abonneert, ont vangt mede een lot in deze Verloting. DE ADMINISTRATIE. Nu de verkiezingen in Engeland op twee na afgeloopen zijn (South Donegal kiest hoogst waarschijnlijk eeneu Parnelliet, Shetland eeuen Giadstoniaan), kan men den uitslag er van nagenoeg in zijn geheel overzi n. Er werden gekozen: 316 conser vatieven en 78 unionistische libera len, alzoo 394 unionisten. Voorts 191 Gladstonianen en 86 Parnellie- ten. alzoo 277 separatisten. De uni onistische meerderheid bedraagt dus 117. Ia de verschillende landen van het Vereenigd Koninkrijk is de uit komst als volgt: Engeland leverde 339 unionisten en 126 separatisten; Wales, 7 unio nisten ea 23 separatisten; Schotland, 29 unionisten en 43 separatisten; Ierland, 19 unionisten en 85 sepa ratisten. Wales, Schotland en Ierland zon den dus separatistische meerderhe den naar Westminster. De unionis tische meerderheid uit Engeland zelf is echter zóó overwegend, dat zij met 117 stemmen den doorslag geelt. Het verzet tegen Home Rule in Ierland komt hoofdzakelijk uit Engeland alléén. Schotten en Wel- schen zouden blijkbaar aan de Ie ren wel datgene willen gunnen, wat zij vermoedelijk later te gelegener ure ook voor zichzelvea verlangen zouden. Het ministerie heeft gisteren namiddag besloten, onmiddellijk aanvraag te doen om ontslag. Zondag is te Genua, in tegen woordigheid van den koning en de koningin van Italië, een standbeeld van Victor Emmanuel onthuld. Het vorstelijk paar werd met warmte toegejuicht, en er heerschte over het algemeen veel geestdrift. Te Ravenna en Eorli, waar Cipriani tot afgevaardigde was ge kozen, maar die door de Kamer niet toegelaten was, omdat hij wegens eene misdaad van het gemeene recht (een moord) tot twintig jaren tucht huisstraf was veroordeeld, heeft Zondag een nieuwe verkiezing plaats gehad. De uitslag was dat Cipriani in beide districten ten twee den male is gekozen. Cipriani, die aan de tuchthuisstraf heeft weten te ontkomen, bevond zich in 1870 te Parijs, waar hij het volgende jaar deel genomen heeft aan den opstand der commune te gen het wettig gezag. Het auteursrecht van dit werk is volgens de Wet verzekerd. 98) XXIIIe HOOFDSTUK. De wrekeb nadeet. Weldra stonden honderd mannen om het huis van den oude geschaard. Deze verscheen met onze vrienden onder de schare en begoD op nieuw den toestand in Palermo uit elkan der te zetten. Als één man grepen de herders naar de wapenen en toen de morgen aanbrak telde de troep, aan wier hoofd Bispino gesteld werd, meer dan honderdtwintig weerbare man nen. Met zonsopgang braken zij op. Toen de dagvorstin uit de zee opdook en de toppen der bergen verguldde, zette zich de schare in beweging en trok onder vroolijk gezang zeewaarts. De schepen, welke de wachters uit de vesting van Filippi gezien hadden, waren de kust zoo dicht mogelijk genaderd en hadden het anker geworpen. Toen de morgen aanbrak waren minstens zes duizend man op het strand gelegerd. De meesten rustten in hunne mantels, anderen sloegen tenten op zoo lat men veronderstellen kon, dat het leger zich geruimen tijd aan de kust zou ophouden. De tenten stonden op eenen bloem rijken bodem, waren allen even groot behalve eene, die in het mid den stond en niet wit was evenals de anderen, maar blauw. Ook was deze minstens driemaal zoo groot als de andere. Het was gemakkelijk te raden, dat deze de tent was van den be- Naar hetgeen uit St. Petersburg aan de Times wordt gemeld, is de Russische reiziger Macleay voor nemens, op Nieuw-Guinea eene Russische kolonie te stichten, waar toe zich reeds 250 landverhuizers hebben aangemeld. Aan de Standard wordt uit Con- stantinopel gemeld: Iu spijt van het officieele démenti verzekert men, dat er tusschen de Russische en de Rumeensche regeering onderhande lingen plaats hebben over het door trekken van troepen. De tweede editie der Times van gisteren bevat eene dépêche uit Peking, onder dagteekening van 17 dezer, meldende dat de haven van Lazareff door eene Russische vloot wordt bedreigd, onder voor wendsel van eene Eugelsche bezet ting van Port Hamilton. De Chi- neesche vloot onder bevel van den vice-admiraal Zang gaat naar Vladjvostock. Uit Tongkin wordt gemeld, dat eene bende van omstreeks 8C0 Chineesche roovers, die goed ge wapend wasNa-Cham heett aan gevallen, welks bezetting bestond uit 67 man en 50 Tonkineesche tirailleurs. Er werd een hardnekkig gevecht geleverd, dat eindigde met den terugtocht der aanvallers, die vele doodeu en 100 gewonden ach terlieten. De Franschen verloren 4 dooden en 19 gewonden. Haarlem, 21 Juli 1886. Gisteren had op de infanterie- schietbaan, onder Overveen, de schietwedstrijd plaats van het kader der stedelijke schutterij waarvan velhebber des legers. Toen de zon opging was men met alles klaar, en een kanonschot, dat op het schip gelost werd, wekte de soldaten. Spoedig waren zij onder de wa penen. Hunne sabels, zoowel als de bajonetten, die op het geweer ge plant waren, schitterden in de op komende zon. Men hoorde lustige krijgsmuziek en zonder veel keu nis van oorlogszaken te hebben, kon men toch gemakkelijk raden, dat er aan de kust krijgsoefeningen gehouden werden. De soldaten stonden in het gelid en wachtten slechts het teeken om voor hunnen aanvoerder parade te maken. Bevond deze zich in de groote blauwe tent? Neen; ze was ledig. De hevelhebbers toefden nog aan boord van het schip, waarop de admiraalsvlag wapperde. Eerst tegen wij in ons vorig nummer melding maakten. De afstand was 150 M. en er werd gebruik gemaakt gemaakt van con cours-schijven. De le prijs (geschenk van den Burgemeester van Haarlem' werd gewonnen door den sergeant W. F. van Deinse met 42 punten. De 2e prijs (aangeboden door den kapitein mr. Jager GerliDgs, waarn.- kommandant) is behaald <}oor den fourier P. Versteegh met 40 puDten. De 3e prijs, (aangeboden door de hh. officieren der dd. schutterij al hier), door den korporaal A. Broek- meijer met 40 punten. De 4de prijs (aangeboden door den kapitein-adjudant Piepenbrink) donr den sergeant A. S. P. Robin met 40 punten. De 5de prijs (aangeboden door den len luitenant van Lennep) door den sergeant C. W. J. Ibach met 40 punten. De 6de prijs (aangeboden door den len luit. kwartiermeester Wall- brink) door serg. maj. M. Kokkel- kooru met 39 punten. Daar door Versteegh, Broekmeijer Rob:n en Ibach door ieder, 40 pun ten zijn behaald, is door kampen het lot der prijsnummers bepaald. Door den len luitenant der in fanterie, den heer J. C. A. Pabst, die zich welwillend met de instruc tie in het schieten voor het kader ter beschikking heeit gesteld, is na afloop van den wedstrijd een salvo- vuur gecommandeerd; door 10 on derofficieren en korporaals is daar aan deelgenomen. De uitslag is geweest: 13 tref fers in 20 schoten. Het muziekkorps der schutterij heeft het kader, waarbij zich de HH. officieren grootendeels hadden aangesloten, te Overveen afgehaald acht uur des morgens, toen de zon tamelijk hoog stond, stapten heeren in uniform in de booten, die om het admiraalschip kruisten. Velen hunner hadden de borst met orde- teekens voorzien en schitterden van goud; slechts een was eenvoudig gekleed. Wij kennen hem. Het was de koning van Sicilië, die geruimen tijd voor de macht der opstandelingen moest bukken. Vele opofferingen had het ge kost een leger op de heen te bren gen. Men moest de menschen deels door geld voor de goede zaak win nen, want de Napolitanen zijn af- keerig van den krijgsdienst, deels door geweld dwingen. Daarna kwam de moeielijkheid zulk een troep aan tucht en gehoorzaamheid te ge wennen. Ook bevonden zich vele Duit- schers in het leger; zij vormden de kern er van, bekleedden hooge pos en op zijn terugtocht naar de stad en op zijn marsch door de stad naar de Doelen begeleid. Een aanzienlijke menigte was op de been om dit militaire schouwspel gade te slaan. Op den Doelen aangekomen, had de uitreiking der prijzen door den kapitein, waarn. kommandant, plaats, waarbij door hem een hartelijk woord tot aanmoediging van het kader werd gesproken, om op den ingeslagen weg voort te gaan en aldus het welzijn der schutterij voort durend te bevorderen. De sergeant van Deinse vatte daarop het woord en dankte voor de vele moeite en bewijzen van ge hechtheid door den kapitein steeds aan de schutterij betoond. De aanvrage van J. van 01- denmark tot oprichting van een kleerenwasscherij, door stoom ge dreven, in het perceel aan den Scheepmakersdijk, get. no. 41 is door B. en W. ingewilligd. Voor het examen ter verkrij ging van eene acte in de gymnastiek, gisteren te 's-Hage gehouden, is o.a. geslaagd de heer J. B. A. Saeys, alhier. Naar men verneemt zal het muziekcorps van het 7e regiment infanterie, kapelmeester de hr. Son- nemann, den 2n Aug. a. s. bij ge legenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, op bevel van Z. M. den Koning aan het Paleis te Soestdijk medewerken tot opluis tering der feestviering. Naar een telegram uit Lissa bon meldt, zal de Koning van Por tugal zich den 31n dezer met een aanzienlijk gevolg op reis begeven naar Engeland en Duitschland. Ook Amsterdam en 's Hage zulien dan bezocht worden. ten en slechts hun bevelhebber, graaf Mentano, was een Siciliaan. Naast hem had een Zwitser het kommando en een Franschman was aanvoerder der ruiterij, welke ove rigens zeer zwak was. Slechts zeer weinig kanonnen be zat het leger, dat Sicilië zou her overen, in een woord het waren geene onoverwinnelijke legioenen, die tegen Palermo oprukten, wan neer de overige transportschepen zouden zijn aangekomen In eene prachtig versierde boot, in gezelschap van graaf Mentano en andere notabelen, kwam de ko ning aan land. waar de paarden gereed stonden. Hij besteeg een der rijk getuigde dieren, een prachtigen schimmel, die eertijds het zand der steppen onder zijne hoeven getre den had, want het droeg zijnen meester in fleren galop te midden der soldaten. Zij presenteerden het geweer en

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1