■iummmïïrm. haling te herstellen, naar de voor geschreven methode, gaf de schijn- doode het eerste teeken van her wakend leven, en de afwezige ou ders vonden bij hun terugkeer in de woning hun kind behouden. Zij zijn genoemde mannen voor hun betoonde volhardende pogingen dubbelen dank verschuldigd, daar in deze gemeente van 1700 zielen elke plaatselijke geneeskundige hulp ont breekt, en de uit Arnhem ontboden dokter zeker te laat zou gekomen zijn om redding te brengen. Deze bracht thans de meest ver- eerende hulde aan wat Hameka en Van Dijk verricht hadden, ondanks de overtuiging der omstanders, dat al dat gesol te vergeefs zou zijn, vooral toen de schijndood bijna twee uren geduurd had. Dinsdagmiddag is te Oosterbeek een voermansknecht, die onder het rijden van zijn wagen sprong, om eenige vaten, die daaraf waren ge vallen, weder op te laden, door te struikelen, onder een der raderen van de zwaar geladen kar geraakt. Zwaar gekneusd werd hij opgeno men; zijn toestand moet niet zoLder gevaar zijn. Door de politie te Maastricht is Dinsdagavond gearresteerd een zak kenroller, die met eene schaar het kleed eener dienstmaagd openknipte, ten einde zich van haren zak mees ter te maken. De gearresteerde is een Franschman, te Maastricht woonachtig, die reeds eenmaal we gens diefstal was veroordeeld. Maandag zijn de hondsdagen be gonnen. Men weet, dat de bonden reeds voorlang hebben gebroken met de traditie om dat tijdperk uit te kiezen voor eventueele dolheid. Dinsdag was het Sint Margeriet de dag die zes weken regen of mooi weer geeft naar de aloude theorie, die nooit is weerlegd dan door de feiten. Tegenover onze lezers achtten wij ons echter verplicht, deze merk waardige dagen in herinnering te brengen. {Arnb. Ct De «Hun», geplaatst opdenhoo- gen puntgevel van het nieuwe goe- vernementsgebouw te Assen, ver loor in den afgeloopen winter ten gevolge van de felle vorst zijne linkerhand. Tot nu was deze niet weer bevestigd. Dinsdagmiddag echter ondernam H. Schimmelpen ning, meesterknecht bij den aanne mer den heer T. Boonstra, dit lang niet gemakkelijke en tevens gevaar lijke werk doordien hij het zonder be hulp van steigers moest uitvoerenhij volbracht het «karweitje» op zoo solide wijze, dat de Hun nooit weer het verlies van dat lichaamsdeel zal behoeven te betreuren. Gisteren nacht is een boerenhof stede te Wieldrecht, gemeente Dub beldam, door brand vernield. On geveer 60 voer hooi werden eene prooi der vlammen. Huis en inboe del waren verzekerd, doch het hooi niet. Oorzaak onbekend. Dinsdagnacht had te Hoogwoud het volgende ongeluk plaats. Het lemoen van een rijtuigraakte onder het rijden los, waardoor het rijtuig in de diepe Ringsloot liep. De voer man redde zich met veel moeite. Zijne vrouw echter verdronk on danks alle aangewende pogingen. GEMENGD MiEUWS- Kapitein M. G. Marcel, van het 12de bataljon infanterie in Frankrijk, heeft een gemakkelijk te dragen toestelletje uitgedacht, waaraan hij den naam geeft van éclimètre-pendule, en waarmede eene helling in centimeters, millimeters en tiende gedeelten van illimeters in een oogwenk is af te lezen. Te Parijs is in een hotel het volgende vreeselijke drama afge speeld. Een jongmensch schoot een meisje dood, waarna hij den hotel houder, die hem wilde grijpen om verdere Onheilen te voorkomen, met een dolk in de borst stak. De ho telhouder zeeg ineen. Een der gas ten, die op het leven kwam aan- loopen, werd door den moordenaar met een pistoolschot zóó zwaar ge wond, dat hij dood ter aarde stortte. Eindelijk maakte men zich van den onverlaat meester, die op het politie bureau beweerde te hebben beloofd, op dien dag een moord te bedrij ven, op wien was hem onverschil lig! Om zich te wreken over een verloren proces, heeft een advocaat te Aubussou (Frankrijk) een rechter, den heer Bourdery, vermoord. De moordenaar behoort tot een hoogst achtenswaardige familie. Dit is het derde soortgelijk geval te Aubusson in dertig jaren. De heeren Chanta- gru, substituut en Talandier, raads heer, werden onder dergelijke om standigheden gewond. Er is thans voor het hof van assises te Parijs een monsterproces in behandeling. Een dievenbende, genaamd «de bende van Villette», bestaande uit 22 personen, bene vens drie vrouwen, bij wie de die ven de gestolen goederen van de hand deden, staat te recht. Doch volgens de door de politie ingewon nen inlichtingen bestaat de bende wel uit 80 of 100 boosdoeners meer dan 22 personen heeft men echter niet kunnen vatten; de an deren hebben zich uit de voeten weten te maken. De bende veront rustte in 1882, 1883 en 1884 de voorsteden in het oostelijk deel van Parijs, en gedurende de instructie zijn er niet minder dan zes zeven honderd getuigen gehoord. De dief stallen of pogingen tot diefstal, ge plet gd met zeldzame stoutmoedig heid, met of zonder inbraak, met of zonder gebruik van valsche sleu tels, breekijzers, enz. enz., waarvoor de beschuldigden zich te ver antwoorden hebben, bedragen 325. De bende, meestal bestaande uit jongeliedenhad tot aan voerder een jongen schavuit van twintig jaren, Paul Joseph gekee- ten. Hij was veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en verklaarde in 1884, terwijl hij' in de gevange nis zat, aan de justitie belangrijke ont hullingen :e willen doen. Hij werd diensvolgens gehoord, en nu bracht hij het bestaan der bende en de door haar gepleegde misdaden aan het licht, waarbij hij tal van aan wijzingen voegde. De justitie ging daarop dadelijk tot opsporing' der andere dieven over, doch, gelijk gezegd, verre weg de meesten waren niet te vin den. Veertien van de 22 gearres teerden waren reeds vroeger ver oordeeld wegens diefstal. De gezworenen zullen op 1500 vragen hun. door den rechter voor gelegd, «ja» of «neen» te antwoor den hebben. Verscheidene uren zul len daarmede in de raadkamer heen gaan. Het voorlezen der acte van be schuldiging heeft volle drie uren .geduurd. Daar de bank van beschuldigden te klein is voor al die misdadigers, van welke ieder een gendarme naast zich heeft, zoo is de tribune, be stemd voor de verslaggevers der dagbladen, in beslag' genomen ter plaatsing der boosdoeners. Drie honderd tien getuigen zijn door het openbaar ministerie ge dagvaard. In de badplaats Spa is, naar aan de Vossiscbe Zeitunq gemeld was, hoewel het seizoen eerst voor weinige weken begon, het spelen in vollen gang. Wel heeft de Staat aan de stad een aanzienlijke som voor de ophefEing der openbare speelbank aangeboden, die ook aan genomen is, doch dit heeft niets gebaat. In de «cercles» en «clubs» wordt ongestoord doorgespeeid. Lid van deze vereenigingen kan ieder een worden, die geld op zak heeft. Een «gentleman», lid van den cercle «de l'Union», heeft in één nacht 100,000 francs verlorenDe autori teiten zien deze ongerechtigheden kalm aan. Uit Kassei wordt bericht, dat Zondag namiddag de machinist van den exprestrein Frankfort —Berlijn, nabij het station Neustadt eensklaps badende in zijn bloed nederzonk. De stoker voerde den trein lang zaam naar Treysa, waar bij onder zoek bleek, dat de machinist door een schot zwaar aau het achterhoofd gewond was. 1 lij is onmiddellijk in bet hospitaal opgenomen en ver keert niet buiten gevaar. Te Bublitz, bij Köslin, ont stond des nachts brand in een huis, door vele gezinuen bewoond en waarvan een zolderkamertje een weduwe met vier jeugdige kinderen herbergde. Men vergat de ongelukkigen ge heel en toen de moeder, door de rook gewekt, allen uitweg afgesne den zag, wierp zij in haar wanhoop eerst de kleinen, waaronder een van een halfjaar, en daarna zich zelf uit het raam. Allen, hoewel nog levend, verkeeren in deerniswekken- den toestand. In de Berlijnsche bladen leest men de geschiedenis eener schaking. Een jong meisje, dat peet naaien den kost verdiende, was de bruid. Haar bruidegom had zij voor kor ten tijd leeren kennen en toen ook een einde gemaakt aan een lang durig engagement met een inge nieur hier ter stede, door wien zij nu juist niet altijd met bijzondere teederheid was behandeld en die niet van plan scheen haar ooit te zullen trouwen. Eenige dagen voor 't huwelijk voltrokken zou worden, verscheen eensklaps deze vorige be minde en eischte, dat zij van haar voornemen, om een ander haar hand te sehenken, zou afzien. Hij kreeg echter een weigerend antwoord en heeft toen, naar men zegt, met be hulp van een met hem bevriend apotheker, het meisje, op den dag der bruiloft, na haar met chloro form te hebben bedwelmd, met ge weld ontvoerd. Een huurrijtuig bracht hen naar het station, waar de zonderlinge minnaar plaats nam naar Kreuz. Maar hier was de po litie van de ontvoering onderricht en werd de schaker der jonge bruid gearresteerd. Op den 26n Juni in bij Napels een zonderling geval voorgekomen. De reusachtige schoorsteen van den Vesuvius is over een uitgestrekt heid van ruim 50 meter gedeelte lijk ingestort, waardoor het lagere gedeelte is verstopt geraakt. De prop, daardoor gevormd, zat zoo vast en sloot den wijden schoorsteen daar beneden zoo dicht, dat de eerste rook- en dampzuil niet vroe ger zich een uitweg heeft kunnen banen dan op den 2n dezer maand. Toen de prop niet meer sloot, vlo gen onmiddellijk na de eerste rook zuil duizenden bij duizenden gloei ende steenblokken groot en klein in de lucht, onmiddellijk gevolgd dorr een nieuwen lavastroom, die in de richting van Offajano lang zaam bergafwaarts gleed. Uit Budapest wordt aan het Neue Wiener Abendblatl geschreven: In den nacht van deu 18en' dezer gelukte het der politie eene sedert weken gevestigde speelbank op te heffen. Als bankier fungeerde een Franschmaa, Adolf de Loyand ge naamd. Deze was in bet begin van Mei uit Parijs bier aangekomen, nam zijn intrek in den «Koning van Beieren», vertrok echter weldra naar Mehadra, van waar hij onlangs terugkeerde. Hij buurde toen eene uit zes kamers bestaan le bovenwo ning eu gaf zich voor een Fransch journalist uit. Op ziju naambordje las men: «A. de Loyand, eorres- pondant des journaux étrangers.» Niemand in het benedenhuis had eenig verm ,eden, dat er boven ge speeld werd. De bank werd in de derde kamer gehouden, waar een 3 M. lange speeltafel stond. Loyand beoogde een geheel Dieuwe soort roulette, het zoogenaamde Remono- Bombo-spel. Men speelt aan een roulette-tafel met 36 nummers, Aiepasse, manque., pairimpairrouge, noir eu nul aangegeven. Aan de roulette is de «Bombo» in gebruik eeu fleschvormig, van boven met een opening voorzien, korfje, dat de 36 genummerde ko gels bevat. Heeft de speler iugezet, dan schudt de bankier de «Bombo» zoolang tot er een kogel uitvliegt, die dan aan wijst, of er gewonnen of verloren is. Loyand was bijzonder gelukkig; slechts zelden verliet een speler met winst zijn lokaal. Eenigen tijd geleden kreeg een rijke grondbezitter, die duizenden verloreu had, argwaan en nam eens op eeu avond het geheele Bombo- spel naar huis; hij gaf het echter aan Loyand terug, omdat hij niet te groote ruchtbaarheid aan de zaak geven wilde. De zaak kwam der politie ter oore, die de spelers op heeterdnad trachtte te betrappen. Een poging om met, naar wasafdrukuen ver vaardigde, sleutels binnen te drin gen mislukte. Nu klom één der agenten op de schouders van twee anderen, drukte een ruit in en haalde de koperen pennen uit het venster raam, waarna allen naar boven klommen en tot het speelhol door drongen. Vóór de spelers iets van den over val vermoedden, stond de commis saris Splenyi reeds in de speelzaal en riep uit: «Iu naam der Wet!» 60,000 fl. werden in Loyand's be zit gevopden. Loyand, vroeger croupier te Monte Carlo, woonde daarna te Parijs, het laatst vertoefde hij in Spanje, waar hij een tijd lang directeur van het Casino van San Sebastian was. De pointeurs waren meerendeels kooplieden. Al de spelers moesten mede gaan naar het Centraal-Bureau der poli tie, waar men hen ondervroeg. Het spel en het voorhanden ge vonden geld werden in beslag ge nomen. Te Londen in Queens Bench is voor rechter Mathews een zon derling geval behandeld. Als eischer trad op Lord Howard de Walden, gedagvaard waren de hh. Oakley, Somerset en Kenelly, die men mo derne zeeroovers zou kunnen noemen. Zij bestelen echter niet op den Oce aan vreemde schepen, maar hun eigen passagiers. Zij bezitten een snelzei lend jacht, de Tylburniaen adver teerden eene pleizierreis daarmede rondom de wereld. Men zou overal gelegenheid hebben tot jachtavon turen en tot het bezichtigen der merkwaardigheden. Onder de passa giers bevond zich ook Lord Howard de Walden, wien tegen betaling eener som van 200 pond al de ge noegens van het zeiltochtje beloofd werden. De Tylburnia ging behoorlijk on der zeil. Maar reeds in Gravesend deserteerde een deel der equipage. Te Plymouth bleef het jacht acht dagen liggen. Te Gibraltar maakte zich de kassier uit de voeten. Te Madera kreeg men twist met de douane en het jacht ging, door de kogels van het fort vervolgd, onder zeil, zonder versch water ingenomen te hebben. Te Barbados verdween de kok, en toen Lord Howard de Walden tot den eigenaar van het schip eenige vertogen richtte en zich eenigszins minachtend uitdrukte omtrent de soo t en de manieren van de dames aan boord, werd hij op het dek af geranseld. Tengevolge hiervan verliet hij met andere passagiers het schip, eu keerde op eigen kosten naar Londen terug, waar hij een der eigenaars voor den rechter daagde. De recht bank kende hem 90 pond schade vergoeding toe; op de Tylbu/rnia is intusschen te New-York beslag ge legd. Te Port-Royal (Jamaica) is tengevolge van een rukwind een boot omgeslagen, waarin 14 matro zen van de Ecgelsche kanonneer boot «Gosbawk», zich van den wal naar boord begaven. Al de opva renden kwamen in de golven om. Den 7n Nov. vertrekt Adelina Patti van Queenstown naar Ame rika, om haar laatste kunstreis door de nieuwe wereld te maken. TWEEDE KAMER DER STATEN-QENERAAL. Zitting van 21 Juli. In deze zitting kwamen aan de orde de beraadslagingen over de alge- meene strekking van het adres van antwoord op de Troonrede. De sprekers der Rechterzijde, de heeren van BaarVermeulende Savornin Loliman, Scbimmelpennink van der Oye en van Wassenaar van Catwijk, verklaarden zich tegen de algemeene strekking, als ziende in dat stuk een manifest der liberale meerderheid, en ook omdat er in de Troonrede geen gewag wordt ge maakt van de hervorming van het bestaande kiesrecht. De heer Schaepman was de eenige voorstander. Bijna allen behandelden de be schuldiging, dat door de leden der Rechterzijde zou zijn geweigerd om tot grondwetsherziening mede te werken en ontkenden evenzeer dat zij de werkstaking had uitgelokt, voorts meenende dat aan de kiezers een geheel scheeve voorstelling van den toestand was gegeven. Alleen uit het niet inwilligen der onder wijs-verlangens was de toestand ge boren. De heer Lobman betoogde dat de ontbinding niet gerechtvaardigd was. Nadat de heer de Beaufort de strekking van het adres van ant woord had verdedigd, werd door den heer Heemskerk de ontbinding ver dedigd. Nog wenschte hij zich niet over de in het adres gevraagde kies rechthervorming uit te laren en handhaafde het standpunt der Re geering als dat van een bewind boven de partijen in weerwil van duo der verkiezingen aan de liberalen be voegde meerderheid. Achtte de heer van Houten voor de liberale meerderheid den tijd tot regeeren aangebroken, de heer Rut gers acht het wenschelijk om met het ministerie-Heemskerk, mits ge wijzigd, aan de Grondwetsherziening mede te werken. Heden voortzetting. Het gewijzigd ontwerp-adres van antwoord der Tweede Kamer op de openingsrede, luidt aldus: Sire! 1. De Tweede Kamer der Staten- Generaal waardeert het hoogelijk, dat deze zitting wederom door Uwe Majesteit mocht worden geopend. 2. Erkentelijk voor de mededee- lingen, in Uwer Majesteits rede ver vat, mag zij niet verhelen, dat naar hare meening nevens de lichtzijden in 's Lands toestand, ook schaduw zijden zijn waar te nemen, en met name in Nederlandsch-Indië, meer dan eene aangelegenheid bijzondere zorg vereiscbt. 3. Aan de behandeling der aan gekondigde wetsontwerpen, in het bijzonder aan de herziening der Grondwet, hoopt zij hare beste krach ten te wijden. 4. Onder de belangrijkevoorschrif- ten der hoogste Staatswet, waarvan wijziging raadzaam is, behooren die betreffende het kiesrecht. Naar de overtuiging der Kamer zal 's lands belang het best gediend worden, wanneer aan deu gewonen wetge ver bij de toekomstige regeling van dat ontwerp eene groote mate van vrijheid wordt toegekend, en aan de gewijzigde Grondwet voorloopige bepalingen worden toegevoegd,strek kende om de kiesbevoegdheid reeds dadelijk uit te breiden buiten den kring, door de tegenwoordige Grond wet afgebakend. 5. Mogen de werkzaamheden van Uwe Majesteit en van de Staten- Generaal, onder Hoogeren zegen, het welzijn van het vaderland be vorderen. AMSTERDAM, 22 Juli. Dsprjjl*n aardappelen waren aln volgt: Rijnsburgers f0.80 a 1.— Katwijker Zand f2.80 a 3.60; Andijker Muisjes f1 75 .2,25; do. ronde fl.a 2.Westlandsche Klei in manden f120 a 1.40; do. losse f 0.60 a 1.dito Klei Muisjes f2,a 2.40; dito Zand f 1.80 a 0 Geldersche Kralen fl.40 a 1.90, Noordwijker zand f 1.20 a 2.alles berekend per mud. Aangeroerd 14 vorsehe ladingen. Handel flauw. Suiker. Biet en Geraffineerd stil. Katoen onveranderd. Aug. 27Va c. plaats baar. Tin met goeden handel. Banka f 60 a Vs. Petroleum. Loco f7.75 E. Sept./Dec. f 7.95 E. Consuiutie f9. Tarwe in loco zonder noteering op leve ring onveranderd. Nov. f212. Rogge in loco zonder noteering. Notacring van da Commissie voor dan flraanbandel Rogge op levering vaster. Oct, f 124, 125, 124. Notozring van Mu-.ne Thola. Koolzaad op 800 K. G. Olie stil. Lijnzaad vast. Raapolie onveranderd; vliegend per 100 KG. f223 22'/2. lo. Sept./Dec. f 22s/b«. lo. Mei f23, 23Vs. Lijnolie willig; vliegend per 100 KG. f 23'/ 23. lo. Aug. f23, 227» 23V,lo. Sept.,Dei f 227a, 223/,. lo. Jan, Mei f221/,, Raapkoeken f70. a 83 per 1040 Btuks. Lijnkoeken f9.a 12.60 per 104 stuks. Op de gisteren gehouden Veemarkt waren •.ingevoerd194 vette kalveren, le kwal. f 0.66 2e kwal. f 0.48 per kg. 6 Gras- f v 38 nuchtere dito f7 a 11.1 schapen en lammeren fa 0 0 Ham- urger Varkens a ets. per kg. 105 vette varkens 34 a 40 ct. per kilogram; Obiggen a 0 paarden f— a 3 runderen, le kwal. f 0.—, 2e kwal. f 0.—, 3e kwal. f0.— per kg, melk- en kalfkoeien f a p. st. Alkmaar, 20 Juli. Ter veemarkt aange voerd 0 paarden ,306 vette kalveren, 19 nuchtere dito, 352 schapen, lammeren, 92 vette varkens, 22 magere dito biggen, 1 bokken en geiten, 1 runderen Okl. bokjes, 0 Graskalveren. 0 Ezel. De prijzen waren als volgt; vette kalveren f 30 a 130 nuchtere dito f 13 a 19, schapen t 21 a 33 lammeren f0 a 0,vet, e varkens 40 a 46 cents perkg., magere di.o f9» 15, bokken en geiten f 8 a 0 runderen f 180 t f - paarden f a biggen f 0 a 0 kl. bokjes f 0.— a 0 graskalveren f a Ezel fa allen per st-k.

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 3