ATTENTIE. 4e Jaargang. Dinsdag 27 Juli 1886. No. 936. ABONNEMENTSPRIJS: taéijti! Dagelijks uitgenomen Zon-sn a!§eras Fasslslapi. ADVERTENTIËN: ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. „De GemasMe van Palermo". BINNENLAND. i n mis- i '?oor Haarlem per maand40 Cent». Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-. Compagnie GCnérale de xublicite Etrcmghre GL. DA UBE Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cenw. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uuré MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal wuwvn van hei Paviljoen. Ingaag aan de Droefzyde 2e deur. Geopend dagelijkr vRn 10 tot 4 uur. Toegang '25 cents per persoon. Donatoura en leden der Nedorlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nyverheid hebbea Sfj trtrtoeti van diploma vryen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Frontzijde van het Paviljoen op het terras. Geop, dag. v 104 uur. Toegang 25 et. p. persoon. Donateurs eg ■ödender Noderlandache Maatschappij ter bevordering vaa Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, loden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral ?6n Nederland en meer bijzonder van het HaarlemacLe Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 195 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaaï a 1 gulden. Museum der stad Haarlem op hst Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen Of fandagen koateloos van 124 nnr, do overige Christelijke fsostdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kindoren beneden de 8 jaren worden in' het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dau onder behoorlijk geleide. H Wm\n museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feeatdigen va a 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrydag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geop«i Wesnadag on Zaterdag van S—nar. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 28 nnr. Toegang (deur Oudegroenraarkt) vry. Maandag en Dinsdag, 26 en 27 Juli a. s., ontvangen onze geabon- neerden te dezer stede het LOT voor de op 2 Augustus a. s. te hou den verloting. apEf- Onze geabonneerden buiten de stad ontvangen het LOT met de courant die Dinsdag avond a. s. verschijnt, dus de cou rant van 28 Juli. Evenals bij vorige verlotingen is het lot in de courant gedrukt, op de vierde bladzijde in de laatste kolom der advertentiën, bovenaan. Ieder die zich vóór 1 Augustus abonneertont vangt de nog loopende num mers tot dien datum gratis, alsmede een lot in de te hou den verloting. DE ADMINISTRATIE, Sir Charles Dilke heeft in eenen brief van zijne kiezers afscheid ge nomen, dewijl hij zijne openbare loophaan als geëindigd beschouwt. Alle Engelsche dagbladen laten zich in streng afkeurenden zin over hem uit; de Times zegt dat de re- geeriDg hem als lid van den ge heime raad (privy councillor) moet ontslaan en hem wegens meineed behoort te doen vervolgen. Uit Washington wordt bericht dat het hnis der afgevaardigden het amendement van den Senaat op de oleomargarine-wet heeft aange nomen, welke wet alsnu den pre sident ter goedkeuring zal worden aangeboden. De Kamer van afgevaardigden heeft in Spanje het handelsverdrag Het auteursrecht vm dit werk is volgens de Wet verzekerd. 103) XXVe HOOFDSTUK. De stbaf. Wij hebben Julia in Marokko achtergelaten; niet zonder smart had zij haren Henri zien scheiden en ze gaf zich alle moeite om alle kwade voorgevoelens te verdrijven. Ook scheen het haar in de hel dere oogenblikken toe dat zij on gegrond waren. Zoo verliepen drie bange maan den, toen er eensklaps iets gebeurde, wat hare verwondering gaande maakte. Een vreemd schip liep de haven binnen en wierp het anker uit. met Engeland aangenomen. Het meerendeel der afgevaardigden uit Catalonië hebben zich onthouden en verlieten vóór de stemming de zaal. De zitting is daarna opgeheven. Deberichten uit Mexico, het land dat men zich bijna niet zonder op roer of revolutie kan voorstellen, schijnen eenigzins overdreven ge weest te zijn. De heer Romero, gezant der Mexi- caansche Republiek te Washington, heeft althans van den president Porfirio Diaz eene dépêche ontvan gen, waarin wordt verklaard, dat de omwenteling in Tamaulipas niet van belaDg is en vier aanvoerders der opstandelingen in hechtenis ge nomen zijn. In zijne mededeeling aan de dagbladen voegt de heer Romero er bij, dat de beweging geen staatkundig karakter schijnt te hebben, en dat zij evenmin de beteekenis heeft, welke in de berichten van de grenzen daaraan wordt toegeschreven. Na het sluiten der zitting heeft hdt Goevernement van Turkije de militie opgeroepen tot het houden van geregelde oefeningen, die gisteren zijn begonnen. Deze ongewone maat regel baart eenige bevreemding. Haarlem, 26 Juli 1886. Gisteren hield de scherpschutters- vereeniging «SchietclubWillem III» alhier, haar huishoudelijk concours op de haan «Den Blinkert» te Over- veen. De uitslag fan dezen wed strijd, die eerst om 12 ure was be slist, was als volgt: Corpsschuttersprijzenle prijs F. De kapitein er van was Carlo Borgia, dien we op de reis naar Calcutta verlaten hebben en hier dicht bij zijn vaderland weervinden. Als een bliksemstraal, die voor onze voeten neerschiet trof hem de tijding, dat Sidi Abdullah met zijnen vriend Henri in Afrika toefde. Henri I dat was een woord hetwelk Carlo den ongelukkigen graaf van Montfort herinnerde. Nog eene verrassing zoude Carlo ten deel vallen, waarvan hij niet het minst vermoedde. In het leger van den koning van Napels en Sicilië of van de beide Siciliën zooals men gewoonlijk zegt, was werkelijk Sidi Abdullah aangekomen en er keerschte groote vreugde, toen de beide vorsten door Henri's tusschenkomst elkander leer den kennen. Sidi, die door een groot deel van 't land gereisd was en overal vrede en orde gevonden had, verwonderde W. Balabréga, 2e prijs A. Smits, beide met 102 punten. Tweede afdeeling (niet corpsschut- tere) le prijs A. C. Balabréga, 2e prijs F. Sipkes, beide met 98 pun ten, alle in een serie van 10 schoten op 200 pas. Het had het voorstel gedaan, en dit zooveel mogelijk gepubliceerd, om na afloop van het'concours voor de leden een wedstrijd open te stel len, voor iedereen die zich wilden aanmelden, tegen een inleg van 50 cents, voor elke serie. Buiten de meesten der leden, werd hieraan slechts door een vijftal anderen deel genomen, zoodat wij betwijfelen of die vereeniging eene dergelijke ge legenheid om ook niet-leden en oud-schutters een kans tot schie ten te geven, zou herhalen. Niette min was de strijd zeer hardnekkig, en trachtte ieder telkens het laatste schot van zijnen voorganger te over treffen. Tegen twee ure ware alle kaarten verschoten, en kon de uit slag worden bekend gemaakt; de le prijs was behaald door F. Grip- peling, te O verveen, met 57 punten, en de 2e prijs door A. Smits, met 55 punten. Bij de heden alhier in «Weten en Werken» gehouden aanbesteding tot het bouwen van eene nieuwe Remonstrantsche kerk met conciërge woning, waren 12 inschrijvingsbil jetten ingekomen. Hoogste inschrij ver, de heer J. Kooi, te Amsterdam, voor f34066; laagste, de heer B. Zuitwijk alhier voor f26493. - Bij de gisteren gehouden Zangwedstrijd te Verviers is ds le prijs niet toegekend de 2e prijs is behaald, door de Vereeniging «Zang en Vriendschap» en de 3e prijs door de Vereeniging «Crescendo» beide alhier. Op de heden alhier gehouden zich, dat de koning hij noemde hem broeder hier met een le?er geland was, en wilde de reden hiervan weten. Deze rebellen, zeide hij, moeten door geweld verpletterd worden en geen enkel moest er met het leven van af komen. Dat was gemakkelijker gezegd dan gedaan. De vijanden van rust en orde beschikten over rijke hulp middelen, terwijl de koning zich moest beperken tot hetgene hij vond of hem zou worden nagezonden. Zijn geheel leger was nog niet aangekomen maar op reis en indien het weder ongunstig was kon de aankomst nog vertraagd worden. De koning was van oordeel dat men zeer voorzichtig te werk moest gaan, om zeker te zijn van het welslagen der onderneming. Dit wilde Sidi Abdullah niet vatten. Hij begon ook over de zaak van groote jaarlijksche paardenmarkt waren aangevoerd 718 paarden. De prijzen liepen van f 800 tot f 50. De handel was zeer levendig en vele Fransch- en Duitsche kooplie den waren tegenwoordig. Blijkens verslag der gemeente reiniging alhier heelt de exploitatie van dien dienst in 1885 een nadee- lig saldo van f 24,546.85 opgeleverd. De directie bleef aan den opzich ter J. Verkoren opgedragen. Het tonnenstelsel is thans in 2740 woningen in gebruik, lu het ge heel werden 774 beerputten ge ruimd. Er waren 19 paarden in ge bruik; de kosten per paard en per dag aan voeder, beslag en belasting beliepen f0.941/.,. De handel in meststoffen bleef voortdurend slap. De compost werd voornamelijk gesleten te Vries (Drente) waar deze meststof in vei ling werd gebracht en aan Gronin ger en Drentsche landbouwers ver kocht. Ook naar de Dedemsvaart werden enkele ladingen verzonden Er werden verkocht o. a. aan fae- cale stoffen 8885 HL, voor f 2018.56; 6583 M" compost voor f 12,782,60 of fl.94 per Ms, 1602 M3 grove puin bracht f 1715,80 op. Aan straat- vuil werd 2844 M8. verkocht voor f2698.25. Vergeleken met de uit komsten over 1885 in andere steden (o. a. Arnhem en Utrecht) is de uitkomst zeer zeker ongunstig te noemen. In de coupé, van trein no. 17, waarop Zaterdag jl.door eenen on bekende alhier is geschoten, bevond zich o. a. de Commissaris des Ko- nings van Noord-Holland, jhr. J. W. M. Schorer. Bij het hoofdbestuur der Al- gemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur alhier, is bericht ont vangen van de Pennsylvania Horti- zijnen vriend Henri te spreken en vorderde, dat de koning hem zou vrijspreken van de schuld, die kwaadwillige menschen op hem hadden gelaten. Ook dit ging natuurlijk niet. Daartoe was eene rechtbank noo- dig voor welke, buiten den aange klaagde, ook getuigen moesten ver schijnen. De laatsten waren echter alleen in Palermo te vinden. Eensklaps kwam Bispino met Enrico Bertolini aan in het leger. Hij was den voormaligen bandiet argeloos gevolgd en toen hij Henri van Montfort, Gaston, den koning en de anderen zag stiet hij een gil uit even als Antonio, toen hij Henri in het paleis van Bertolini bemerkte. Van nu af aan scheen Enrico verpletterd. Weg was zijn hoogmoed, hij bekendde alles, wat men wilde weten. Te beginnen met het misdrijf op cultural Society te Philadelphia, in Noord-America, dat het aanbod der nederlandsche Vereeniging, om me dailles te schenken ten behoeve der voorjaars-tentoonstelliDg van het Genootschap te Philadelphia in 1887, in dank wordt aangenomen. Tevens is een voorloopig programma dier tentoonstelling ontvangen, die op nader te bepalen tijd in Maart van het volgende jaar zal worden ge opend. Gelijk bekend is, werden uitgeloofdvoor eene inzending van hyacinthen eene gouden, eene zil veren vergulde en eene zilveren medaille, en voor inzendingen van enkele vroege tulpen en van tros- narcissen telkens eene zilveren ver gulde, eene zilveren en eene bron zen medalje. De mededinging staat open voor alle ingezetenen van Noord-Amerika. Bij het door de politie alhier ingesteld onderzoek naar den dader van het stuk schieten van de ruit in den spoortrein 11. Zaterdag mor- is gebleken dat eenige klune jon gens nabij den voerweg hadden gespeeld met zoogenaamde houten proppenschieters, en bij ongeluk of toeval een prop tegen de ruit is terecht gekomen zoodat het ver moeden om in deze aan boos op zet te denken, daardoor geheel ver valt. Jhr. S. W- J. van Spengler is door Z. M. den Koning eervol ontslagen van de opdracht, betref fende het eventueel voeren van het beheer over het pensioenfonds van wijlen H. M. KoniDgin Sophie der Nederlanden. Naar men verneemt, is de heer mr. A. M. D. baron Sweerts de Landas Wyborgh, uit Rotterdam, benoemd tot attaché hij het depar tement van buitenlandsche zaken. Henri van Montfort gepleegd, tot zijn laatste fout aan Miranda be gaan bekende hij alles en smeekte slechts om ééne zaak, namelijk zijn ellendig leven. Allen die den lafaard zagen, ge voelden afschuw voor hem, en zelfs Sidi Abdullah, die een menschen- leven niet veel achtte, meende, dat de beul zich over zulk een slacht offer moest schamen. De koning was niet ongenegen den ellendeling het leven te laten, indien Henri, die het meest door hem (geleden had, hem wilde ver geven. Ik vergeef gaarne, zeide hij, maar ik verneem daar juist dat er nog iemand onder ons is, die door Enrico benadeeld is. Deze is de edele graaf van Mentanoi O, ik vermoedde het! -riep hij. Dus heeft Enrico mijn dier baar kind mijne Rosa vermoord? Ik niet, knarste de hoos-

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1