iUK MIS-1 4e Jaargang. Zaterdag 31 Juli 1886. No. 940. ABONNEMENTSPRIJS: herschijnt Dagelijks uitgenomen Zen-en algemene Feestdagen. ADVERTENTIËN: ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. DE GIDS. Voor Haarlem per maand40 Cent». franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Kommer» 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de rublieite Etrang'&re G. L. DATJBE J* Co., JOH. F. JONES, Suer., Farijt, 31bit Faubourg Montmartr». Tan 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 eenu. Groote letter» naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot middags IS uurj MUSEUMS EIM ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal viusetm van -rT09a van diploma vr\joE toegang, ddtfndef Nedorl&ndsche Maats;' bevordering van Nijverheid hebbes ijl Toegang 25 ct. p. persoon. Donateurs ea oudheid, kunst en geschiedenis, vooial N9d.rl.0d .n »eit bijicmd.r'v». i.t Hurbmnh» Biidom, Kruisweg No. 59. G.op.ud degelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen »an 10—5 T galden. Ma,sum isr ,taA Raarlm op ill Raadiui,. Geopend van 15 .'.pril tot 14 Oetoker elle werkdagen van 10—4 nor vaa 15 Ortober totl. ïn' n j par F"™»- "oorloopende toegangikaarteu roor een geb'eefiau toe i-gea kosteloos van 12-4 uur. de overig. Christelijk, f.s.tdeg.» tapbetaling van 25 een,, per perseen. Kinderen beneden de S jaren worden in h.t gebeurt t.gotatan T „T? ,b',t',lin8 P« P™»»». o" ma.sam m i» Dam,Iraat. Geopend dsg.luk. n.tgeaomen Zaterdag Zon- en Feestdagen van U-S nnr. Tsylm tiiliglissi. Geopend W„,0.d.g Dond.rdan 14 )a™n oi,,t iau oad" behoorlijk geleide.4 «visdag ok Zaterdag van 4 unr. Orgel-oetpeling in de Groote Kerk. Dinsdag van J.2 en Donderdag van 28 nnr. Toegang'(den? Ond.gw.JSkO nj1-4 U°r' G..?«| Het Hof van gezworenen in Henegouwen heeft uitspraak ge daan in de zaak der vernieling van de glasfabriek van Baudoux, tijdens de ongeregeldheden in Maart. Vier der beschuldigden zijn vrijgespro ken, terwijl veroordeeld zijn: twee tot levenslangen dwangarbeid, twee tot 15 en drie tot 12 jaar dwang arbeid; één tot 10 jaar, twee tot 5 jaar en zeven tot 3 maanden ge vangenisstraf. Uit Coustantinopel wordt aan de Daily News gemeld, dat he: samen trekken der Russische troepen in Zuidelijk Rusland en Armenië voort duurt. Om deze reden heelt de Porte opgehouden haar leger te ontbinden, en is zij voornemens al hare be- Bchikbare middelen a»n te wenden tot aanschaffing van oorlogsmate- rieel. De verandering van ministerie in Engeland wordt geacht, de kan sen op eenen Europeeschen oorlog te vermeerdereu. Hetzelfde blad verneemt uit Batoem, dat de Russische regeering te Sheffield onderhandelt over het pantseren der vestingwerken van Batoem. w-oor het ministerie van oorlog worden legeroefeningen op groote schaal in Zuid-Rusland voorbereid, tot bijwoning waarvan de keizer en de keizerin van Rusland tegen het einde der volgende maand terug- keeren. Het onruststokend artikel in de Kölnische Zeitung (zie Köln. Zlg. van 29 Juli, Eerste Blad, corres pondentie uit Petersburg, onder den titel: Die Verstimmung der Russi- schen Gesellschaft gegetn, Deutsch- landwaarin, met aanwijzing van In den loop van den wanhopigen strijd, dien Napoleon in 't jaar 1813 tegen de Russen en zijn afvallige bondgénooten voerde, had de Sak sische generaal S. zijn troepen in een boschrijk dal samengetrokken en stond hij bij een pas aangelegd vuur te praten met den gids, die had aangeboden de troepen zooda nig te leiden dat ze gelegenheid zouden hebben een Russische voor hoede te overrompelen. De dag, die zijn einde naderde, was donker en bewolkt geweest en voor het seizoen buitengewoon warm, zoodat niets ijen naderenden sneeuwstorm voor spelde, die den onweerstaanbare aan- verschiilende oorzaken en voorbeel den, beweerd wordt dat onder de Russen in het algemeen een geest van haat en kwaadwilligheid tegen de Duitschers bestaat, «welke bij de geringste aanleiding in staat is eenen kunstmatig opgewekten storm van vijandigheid tegen Duitschland in het leven te roepen, tegen wel ken al het beleid van Keizer Alexan der III en van zijne minister van buitenlandsche zaken moeilijk be stand zou kunnen zijn,») baart zooveel te meer opzien, dewijl juist gisteren aartshertog Karei Ludwig naar Peterhof vertrok en deze alsvorens het plan tot zijne reis officieel bekend werd gemaakt, met den Duitschen kroonprins te Pots dam een onderhoud gehad heeft. De Standard logenstraft het be richt van de Times, dat de geschil len over de Afghaanflchegrenslinie reeds geheel geëindigd zouden zijn. De moeilijkheid over Khojasaleh blijft bestaan en de oplossing daar van vooreerst onwaarschijnlijk. Naar Reuter's office verneemt is er te Peking eene Britsch-Chiiiee- sche conventie onderteekend, waar bij China de Britsche heerschappij in Birma erkent en belooft den han del aldaar te zullen bevorderen. De Chineesche gezant, markies Tseng, is te Kissingen aangekomen om vorst Bismarck een bezoek te brengen. Te New-York zijn berichten uit Chili ontvangen, behelzende dat de Britsche regeering bevel heeft ge zonden, dat de Anglo-Chileensche commissie tot onderzoek der eischen vau schadevergoeding voor den oor log met Peru hare werkzaamheden moet stakenin afwachting van nadere instructies. loop des veroveraars voor een wijl stuiten zou. Bij het glimmend bivak- vuur kon men de forsche gestalte des generaals, in de nauwsluitende uniform, die bedekt was met krui sen en eereteekenen, duidelijk on derscheiden; zijn metgezel, een Poolsche Israëliet met een onbedui dend voorkomen en gehuld in zijn zwarten kaftan, scheen geheel hij hem in 't niet te verzinken; zijn vaalbleeke wangen waarlangs aan weerszijden een lok rossig haar ne- derhing, die uit eeu zwarte recht opstaande vilten kap te voorschijn kwamen, waren diep ingevallen zijn levendige grijze oogen gingen rusteloos en opmerkzaam rond, niet ongelijk aan die van een kat, die op den loer ligt om weg te komen of zich, zoo noodig, te verweren. Hij boog werktuigelijk het hoofd als het harde geluid van 's generaals stem in zijn oor drong en zijn blik scheen dien van den bevelhebber 11 Haarlem, 30 Juli 1886. Door Z. M. den Koning-Groot hertog zijn benoemdtot groot-offi cier in de Orde van de Eikenkroon M. Hacké, directeur-generaal, en tot ridder M, Schlegelmilch, hoofd ambtenaar bij het bestuur der tele grafen in het Duitsche Rijk, te Berlijn. Een van de meest gelezen Parijsche dagbladen gaf gisteren met de meeste plechtstatigheid te lezen, dat de toestand in Nederland zeer ernstig is, dat de volksverte genwoordiging in open strijd is met de regeering, dat de heer Berg, voorzitter van het Folkething (T vee- de Kamer) twee maanden in de gevangenis heeft gezeten, en dat een behoudend ministerie, gesteund door den koning, regeert zonder de Kamers. Verwarring van 's Graven- hage met Kopenhagen!! Bij het Departement van Ko loniën worden, volgens Middeli. Ct., maatregelen beraamd tot opbeuring der suiker-industrie, die nog altijd zeer kwijnende is. De Minister is voornemens, verbetering aan te brengen door een wijziging van de bepalingen van het Regeerings-re- glement voor Nederlandsch-Indië betreffende de op hoog gezag inge voerde cultures. Een wetsontwerp daartoe moet reeds gereed liggen. Utrecht wordt lid van de Zui- derzee-vereeniging, niettegenstaande het verzet van den heer De Geer, die, zoolang er geen vaste plannen waren (andere dan de geheele zee uit te drinken) de stad liefst tot niets verbinden wilde. De heeren Duyvis en Reiger toonden aan, dat het juist het doel was te onderzoeken, of de moge lijkheid tot droogmaking bestond, en niet goed te kunnen doorstaan. De generaal was werkelijk een man, dien men niet zonder vrees kon naderen, als men zijn hardvochtige inborst kende. Dapper, vermetel zelfs, be leidvol en onverzettelijk op het punt van krijgstucht, strafte hij elke over treding der militaire wetten en reglementen met onverbiddelijke strengheid. Zijne officieren ensoldaten droegen hem wel eerbied, maar geen liefde toetoch was er niemand, die zijn toorn durfde opwekken, want hij was op het pistool zoo zeker van zijn schot, dat elk tweegevecht waarin hij was opgetreden, zijn te genpartij het leven had gekost. Kerel, zei de generaal op zijn stroefsten toon van gezag, ge hebt beloofd mijn korps langs een geheim pad te geleiden, om den vijand te verrassen. Indien ge ons veilig uit dezen doolhof brengt, kunt ge zelt uw belooning bepalengoud of land zal het uwe zijn in ruil voor uw zoo ja, op welke wijze, waarop de Raad, behalve de heer De Geer, het voorstel aannam om vijf gulden 'sjaars aan de zaak te.... wagen. (N. R. Cl.) De heer J. van 't Lindenhout, directeur der Weesinrichting te Neerbos :h, die onlangs naar Noord- Amerika is vertrokken, is Vrijdag jl. te New-York behouden aange komen. Hij is daarop onmiddellijk naar Grand Rapids vertrokken, waar hij zijn arbeid in het belang der weezen zal aanvangen. Een voerman, die Woensdagmor gen met zijn kar op het J. D. Mei- jerplein te Amsterdam stond, zou door een baldadigen kwajongen aanmerkelijke schade zijn toege bracht, had zich niet een der om standers over den armen man ont fermd en hem in geld het verlies vergoed. Terwijl de voerman stil hield had n.l. een belhamel een vaatje met azijn van de kar afge trokken, waardoor dit leeggeloopen was. Men meldt uit Amsterdam van gisteren Na genoegzame zekerheid verkre gen te hebben (vermoedelijk van den gearresteerden verspreider op Woensdagavond van een bulletin, waarin socialistische theorieën in opruiende woorden verkondigd wor den,) is gisteren ochtend de socialist I. A. Eortuyn als de vermoedelijke uitgever van dat geschrift (de naam des drukkers was niet genoemd) gearresteerd. In eeu kort verhoor moet hij bekend hebben het bulle tin uitgegeven, doch onbewust daar door de wet overtreden te hebben. Nauwelijks twee dagen uit de cel ontslagen, is hij daarheen thans weder vervoerd. bewezen diensten. Maar beef, als ge ons misleidt; de minste schijn van uwe zijde brengt u den dood en geen alledaagschen!» Heb je het verstaan! De gids maakte een diepe, schuwe buiging, maar zonder een woord te uiten, alsof de vrees zijn tong had verlamd. Ah! barstte de generaal los, gij aarzelt? Stel mijn geduld niet op de proef! Bij den hemel zweer ik u, dat als ge niet trouw u van uwen plicht kwijt, ge den dans niet ontspringen zult!» De gids keek verschrikt op. Zijn bleek gelaat kreeg een loodkleur, maar gewoon om zijn aandoenin gen te verbergen, onderdrukte hij zoo goed mogelijk zijn vrees en na men zijn gelaatstrekken terstond weder hun gewone uitdrukking van lijdzame onderwerping aan. «Bij Aaron», antwoordde hij eindelijk, «heb ik gezworen u te brengen 200 infanteristen betrekken de Noorderkerk, 180 infanteristen de hoofdwacht op den Dam, onder be vel van majoor Maller. Alles is rustig. Van de 22 dooden in het gast huis zijn er 18 door de familiebe trekkingen gere^uireerd, de overige 4 werden heden op stadskosten door de Begrafenisvereeniging begraven. De agent Korfmaker is niet dood, maar zal vermoedelijk in het leven behouden blijven. Uit Amsterdam wordt aan de N. R. Ct. geseind: Den afgeloopen nacht half twee was het in de verschillende kazernes algemeene reveille. Op het onver wachtst werd het geheele garnizoen te wapen geroepen, en wel naar aanleiding van besluiten, door den burgemeester en den plaatscomman dant genomen met het oog op de begrafenis van de slachtoffers, die in den nacht van Maandag op Dins dag zijn gevallen. De meest doel treffende maatregelen waren geno men om alle eventualiteiten te voor komen, om onverhoopt tumult of oproer te onderdrukken. Ziehier wat de zaak is: Op 19 verschillende punten der stad, rond om de drie begraafplaatsen Ooster en Westerbegraafplaats en het kerk hof De Liefde, waren infanterie, mariniers en cavallerie geplaatst met alle agenten van politie, die voor eenige uren rust hadden ge nomen, allen onder de hevelen van 20 inspecteurs. Op de Noordermarkt en aan de hoofdwacht op den Dam bevonden zich de hoofdwachten onder de onmiddellijke bevelen van hoofdofficieren. Aan het hoofdbu reau vau politie in de Spinhuissteeg verkreeg de politie eeu geduchte versterking van mariniers. Aan de waar uw vijand zijn leger heeft op geslagen; waarom zijt ge vertoornd op uw dienaar, die zijn eed zal na komen?» De generaal zag hem met een zijdelingschen blik aan en zei«Nie mand vertrouwt ooit een spion, zelfs niet als mengebruik van hem maakt. Toen zei hij zacht tot zijn adjudant «Sternberg, houd dien kwant in het oog. Als ge hem verdenkt, brengt ge hem dadelijk bij me.» De officier bracht de hand aan den steekhoed, en toen werden de noo- dige bevelen gegeven om zich in beweging te stellen. De marsch ge schiedde in diepe stilte en met de uiterste voorzorgen. De weg ging door een engte, en bood nu en dan nog al moeilijkheden aan, hetzij door het dichte kreupelhout of door de gladde van regen doorweekte hellingen, waardoor de gelederen verbroken werden en de manschap, pen verspreid raakten. Herhaalde.

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1