Raat ter Gemeente Haarlem 756,500,000 stuks ter waarde van 461/» mill. Mark. In 1863 was dit slechts 267,000,000 stuks ter waarde van 13,5 mill. Mark. Bovengenoemde groote staten zijn de hoofdleveranciers van Engeland en wel door middel van Duitsche en Fransche expediteurs. Te Parijs worden nog telkens geheime speelhuizen ontdekt, en telkens nieuwe geopend. Eene dame uit de groote wereld, die 55,000 fr. verloren had in een geheim speel huis in de Rue Pigalle, diende eene aanklacht in, en de commissaris van politie begaf zich naar het huis. Men klopte; er werd niet openge daan, maar men hoorde in het huis allerlei opschudding. De commissa ris liet toen het slot door een smid opensteken, maar er zat een zware veiligheidsketting achter. Eerst op de bedreiging, dat men de deur zou j verbrijzelen en alle menschen in het huis arresteeren, werd de ket ting weggenomen. Men vond een aantal zeer elegante dames aan tafel, wachtend dat het souper zou opge-: discht worden; maar de kaarten waren verdwenen. De dames werden gefouilleerd en bij eenige werd veel geld gevonden. Een der dames, die zich markiezin liet noemen, had een dikken bundel bankbiljetten en zeide tot den commissaris: «Ik heb ze gewonnen, maar ge krijgt ze niet!» De meubels zijn in beslag genomen en tegen de gastvrouw is proces-verbaal opgemaakt. Een geschiedenis van «Monsieur, madame et bébé» werd Zaterdag voor de rechtbank te Parijs afge- speeld. De beer Duehamel wil van zijne vrouw Céleste scheiden, omdat j zij onophoudelijk snuift. De heer Duehamel klaagt: «Wanneer ik haar 's morgens, met de snuifdoos in de hand, naast mij zag sluime ren, dan kon ik haar voorbeeld volgen en weer inslapen; maar als I ik haar 's avonds den Daehtkus gaf, dan moest ik tot ver na midder nacht niezen. Ik ben bereid, haar een behoorlijk jaargeld te verzeke ren, en verzoek, dat ons kind mij wordt toegewezen, daar het, als zijnde een jongen, mij toebehoort.» Daarop antwoordde madame Du ehamel snikkend«Het kind behoort aan zijne moeder; het heeft mijne zorgen noodig, ik kan het niet laten gaan. De strijd om bébé wordt heftig en pathetisch; eindelijk zegt de rechter: «Als eenmaal een kind veertien jaar is, mag het zelf be slissen, of het bij vader of moeder wil blijven.» «Het is veertien jaar!» roept madame Duehamel; «de knaap staat buiten, laat ons hem binnenhalen!» De deur opent zich en op den drempel verschijnt een zes voet lang luitenant der dra- gonders, die papa en mama harte lijk omhelst, en op de vraag der rechters, bij wien hij blijven wil, aan zijn knevel draaiend antwoordt, onder het lachen van hel publiek: «Ik wil noch bij papa blijven, noch bij mama, maar wel bij mijn lieve Mimi.» De rechter heeft op deze keus weinig aantemerken, eene verzoe ning komt tot stand. Madame be looft slechts matig te snuiven, het echtpaar omhelst elkander, en de zoon, die haastig vertrekt, zegt «Mimi wacht mij.» Het Journal des Débats geeft sedert verleden week een nieuw wonderverhaal van Jules Verne, den gevierden schrijver, die nog altijd niet hersteld is van de wond, die zijn krankzinnige neef hem in het been heeft toegebracht. Het verhaal heet «Robur le Conquérant». In het tweede hoofdstuk komt een vernuf tig middel voor om te beslissen wie van twee personen, precies even oud, bij staking van stemmen, ge kozen is, als men niet aan het blinde lot de beslissing wil laten. Men neemt twee vellen papier, trekt op elk een lijn, beiden van gelijke lengte, en laat ieder der eaudidaten met een speld een prik geven op de plek die hij voor bet juiste midden houdt. Wie 't dichtst bij het midden prikt, is gekozen. j In het verhaal prikken beiden zóó goed in het midden, dat de strijd onbeslist blijft, totdat men een mi- krometer van Perreaux ging' gebrui ken, welke nog 1500 ste deelen van een millimeter aanwijst. Toen bleek, dat een der candidaten zijn prik op !6, de ander op 9 dier deeltjes van j het werkelijke midden had aange bracht, zoodat de eerste als geko zen werd geproclameerd. Zeer geschikt voor een nieuwe kieswet! Uit Wildbad Gastein wordt gemeld, dat de gezondheidstoestand van den negentig jarigen Duitschen Keizer niets te wenschen overlaat. Zijn frisch uiterlijk, zijn veerkrach tige tred en kaarsrechte houding wijzen dit trouwens wel uit. De Kei zer zelf verklaar zich in langen tijd niet zoo wel gevoeld te hebben. -Maandag a. s. nemen de fees ten ter eere van het 500-jarig be staan der Hoogeschool te Heidelberg een aanvang. Het uitsluitend recht tot het maker en verkoopen van fotogra fische afbeeldingen der Beiersche Koningspaleizen moet door een firma te München gekocht zijn voor een som van 50,000 Mark (f30,000). De vergunning was eerst kosteloos afgestaan aan een ander fotograaf, naar men heeft die weer ingetrok ken. Een lid van de WeenerBicy- cle-club, de heer Fortner, is op een tweewieler van Wéenen naar Pa rijs gereden in 11 dagen en 2 uren. Dat is dus nog sneller dan de ver maarde rit van luitenant Zubowitz, die indertijd te paard in 14 dagen van Weenen naar Parijs reed. De Corsikaansche bandiet Olando, die twee moorden en twee pogingen tot moord op de familie Nicolaï de Vignale gepleegd heeft, is door de gendarmen doodgescho ten. Io het gebergte in het nauw gebracht, weigerde hij zich over te geven en vuurde op de gendarmen, waarvan één licht gewond werd. Olando was met zes kogels door boord. Luidens het officieele bericht van de gezworenen voor de lijk schouwing van Londen, hebben zij in het vorige jaar 37 maal rene verklaring van dood door verhon geren afgegeven. Van deze 37 ge vallen kwamen 14 op de centrale divisie van Middlesex, 18 op de oostelijke divisie, 1 op de weste lijke, 2 op de Greenwicher divisie van Kenten, 2 op deNewington-divi- sie van hetzelfde graafschap. Op de verschrikkelijkste wijze, die men zich denken kan, heeft een man in het arsenaal te Woolwich den dood gevonden. In een der smelterijen was een ploeg arbeiders bezig met het gieten van een ka non van 68 ton. De gietvorm was een cylinder, staande in een put van ongeveer 10 vierkante voeten oppervlakte. De ijzeren vloer van den put vormde den bodem van den gietvorm. Ongeveer 8 ton ge smolten staal waren in den vorm gegoten en deze moest een paar uur staan, om het gietwerk te doen stollen. Na een uur ongeveer daalde een man in den put af, om het werk te doen, dat noodig was op dat de cylinder zou kunnen rijzen. Het staal was aan de oppervlakte gehard, doch nauwelijks begon de cylinder op te rijzen of het gesmolten ijzer verspreidde zich op den bo dem van den put. De werkman, Moriarby beproefde nog den ladder te bereiken, waarmede hij afgedaald was, doch te vergeefs. De gloeiende vloed pakte hem en wierp hem om ver, voor zijn makkers hem helpen konden. In de ziedende massa zag men nog slechts weinig van den ongelukkigen Moriarby. Toen het vloeiende metaal tot een vast staal- blok gestold was, vond men niets dan de ruggegraat van den op deze vreeselijke wijze omgekomen man. Te Fréthun, 8 kilometers van Calais gelegen, is een 9-jarig meisje onthoofd gevonden. De drijfveer van den moordenaar, die in hechtenis genomen is, was diefstal. De staatkundige gezindheid in EDgeland openbaart zich tegen woordig ook in de dameshoeden. Conservatieve hoeden dragen als kenteeken gele en witte primula's, de «unionistische» zijn versierd met Chamberlain's lievelingsbloemenor chideeën, en de voorstandsters van home-rule dragen het Iersche kla verblad met blauwe korenbloemen op haar hoeden. Woensdagochtend heeft in de Rijkskruitfabriek te Macrikecci, in den omtrek van Constantinopel, een gedeeltelijke ontploffing plaats ge had. Een vijftiental personen zijn gedood; de aangerichte schade is aanzienlijk. Het feit, dat de censuur het bericht der ramp tegengehou den heeft, doet vermoeden, dat het ongeluk grooter is dan gezegd wordt. Den 27sten April is in het district Kistna, in de residentie Ma dras, een ambtenaar, F. E. Robin son, assistent-collector and magi strate van Kistna, op de jacht voor de oogen van zijn gezelschap door een tijger verscheurd. Hij had over al naar tijgers laten zoeken, en eindelijk werd bericht dat in de naaste buurt een spoor gevonden was. Een troep drijvers werd in het kreupelhout gezonden, en plot seling hadden zij een tijger in hun midden, die een van hen een slag met zijn klauw gaf en toen, na zelf nog een steek gekregen te hebben, verdween. De drijvers, eèrst uit elkaar gestoven, brachten hun gewonden kameraad bij den heer Robinson, die hem zelf verbond en toen dadelijk er op uitging met een inlandschen ambtenaar, gevolgd door drijvers en een menigte menschen. De heer Robinson verbood uitdruk kelijk den inlandschen ambtenaar om eerder te vuren dan hij. Bij de plek gekomen, wilde de Eogelschman bet kreupelhout in gaan, en hoezeer hem dit werd ontraden, deed hij het toch, door den inlander gevolgd. Op eens za gen, nog in den rand van het kreu pelhout, al de inlanders den tijger en wezen hem aan den EDgelsch- man, doch deze, ongewoon aan het zien tusschen de struiken, zag het dier zoo spoedig niet en riep: «Waar, waar?» Tegelijk deed hij nog een paar pas voorwaarts. Op dat oogenblik stond de tijger brullend op; de jager, dit hoorende en zoo vlak bij zich, op geen tien pas afstand, het dier ziende, schoot in alle baast en miste, terwijl in hetzelfde oogenblik de tijger naar voren sprong en zijn beide pooten op den schouder van den heer Robinson zette. Het geweer was dezen ontvallen; hij keerde het hoofd af en klemde zijn handen om het lichaam van den tijger, die zijn hoofd reeds in den muil nam en tusschen de tan den kraakte. Nog eer de stervende gevallen was, en toch te laat, had den twee kogels van den inland schen ambtenaar den tijger gedood. Men lichtte het hoofd van den on gelukkige op, die nog twee maal zacht ademde en toen stil lag. Aan boord van eene rivier stoomboot te New-York waarop zich de Braziliaanscbe Prins Augus tus Leopold en een gezelschap hee- ren bevonden, is verleden Dinsdag eene flesch met brandende lont ge vonden. Een matroos wierp die haas tig in het water. De zaak verwekte eecige opschudding, maar de Prins bespeurde er niets van en kreeg eerst kennis van het geval toen hij aan wal was gestapt. Men was het oneens, of men toen hier met een ernstigen aanslag of eene «grap» te doen had. Zeker is het, dat de Stoomboot-Maatschappij kort te vo ren ,een dreigbrief ontvangen had. Sarah Bernhardt en hare karwats. Naar men van verschil lende zijden uit Rio Janeiro meldt, had zekere looneelspeelster Noir- mont, behoorende tot bet gezelschap waarmede Sarah Bernhardt hare kunstreis in Zuid-Amerika onder nam, in het laatst van Juni haar voornemen te kennen gegeven om terug te keeren. Dit «verraad» leidde tot booge woorden en volgens som migen gaf Noirmont Sarah Bern hardt op het tooneel een klap. Hierin stemmen de berichten over een, datlaatstgenoemde kunstenares, hare wederspannige volgeling den dag daarna, hetzij dan al ol niet toevallig, achter de schermen tegen komende, haar eene dracht slagen met de karwats toediende, terwijl Noirmont door een der heeren, vol gens sommigen ook door Sarah's zoon Maurits, gedurende de pijnlijke operatie werd vastgehouden. De getuchtigde beklaagde zich bij de politie, maar wat hiervan het gevolg geweest is, melden de berichten niet. Hoe sommige spreekwoorden ontstaan zijn. «Hij is om zeep.» Een gezegde, afkomstig van de kruistochten. Jeruzalem was in de middeleeuwen vermaard om de daar vervaardigde harde zeep. Kruisvaar ders, die terugkwamen, brachten dan ook meestal daarvan iets mee. Maar naardien zoo vele kruisvaarders nooit terugkwamen, ging men zeggen: «hij is om zeep», in den zin van: hij is weg, hij is dood. «De weg van mijlen op zevenen. Dit is eene verbastering van: «De weg van Meiel op Sevenum.» Meiel en Senenum zijn twee Limburgsche dorpen. Om het bochtige van den, deze dorpen verbindenden, weg, wérd «de weg van Meiel op Seve num» een gezegde, dat aanduidde een omslachtigen weg. VERGADERING VAN BEN VAN Woensdag 28 Juli 1886. Aanwezig 18 leden. De zaak van de Vleeschhal zal in een volgende vergadering wor den behandeld. Aan 'Ie onderwijzerswoning in het Klein Heiligland, zullen de noo- dige herstellingen geschieden. Een voorstel tot het aanbrengen van eenige verbeteringen der ban ken enz. in de Hoogere Burgerschool, door de comm. van fabricage goed gekeurd, werd aangehouden. Een geschenk van 5 bekers voor bet archiefvan eene ingezetene hier ter stede, werd in dank aan vaard. Een bedrag van f20 dat bij de conversie van het legaat-Schnee- voogt beschikbaar kwam, is gesteld in handen der commissie voor het archief. Door Voorzitter werd medegedeeld dat aan Rijnland is verzocht te spuien; dat is ingekomen een ver zoek van het fonds-de Haas om een klein terrein in eigendom te beko men dat het gemeenteverslag wel dra zal worden gedrnktdat er ver scheidene reclames zijn ingekomen, benevens de begrooting van het armbestuur en een rekest tot ver lenging van de vergunning tot tele fonische geleiding van wege de N. Z. H. Stoomtram-Maatschappij. Er werd besloten om de brug bij Zuid-Schalkwijk, tijdelijk wegens herstelling voor het verkeer geslo ten, door een pont te vervangen. Ingekomen zijn een rapport der commissie van uitbreiding in het Schooterkwartier, alsmede de nieuwe politie-verordening. Een rekest van Van Oosterom on gezegeld en gericht aan den Raad in plaats van aan het Dageliikseh Bestuur werd niet in behandeling genomen. Vier missives van Ged. Staten met goedkeuring van Raadsbeslui ten tot koop en verkoop van grond werden voor kennisgeving aange nomen. Een brief van de directie der gas fabriek (zie ons vorig nummer) werd voor kennisgeving aangenomen. Daarop volgde een geheime zit ting. Na heropening werd na eenige reeds in ons vorig nummer mede gedeelde benoemingen als plaats van vestiging voor de nieuwe school ter vervanging van school C. aan gewezen het terrein langs het Spaarne tusschen Hoogebrug en Zandersbrug. Bij bet vaststellen der voorwaarden waarop aan het be stuur der Remonstr. Broederschap alhier een stuk grond in de Prins Hendrikstraat zal worden afgestaan, deed de heer Macaré de vraag, waarom is voorgeschreven de af sluiting met een hek en de bepaliDg dat tegen dat hek geen doode voor werpen mogen worden aangebracht. Dit is een last voor de bewoners zooals hij bij ondervinding verklaart te weten. Na eenige discussie werd besloten dit verbod te handhaven, maar aan B. en W. de bevoegdheid te geven belanghebbenden vrijstelling daarvan te verleenen. Nog werd bepaald, dat het gebouw, zonder goedkeuring van den Raad, niet van bestemming mag veranderen. Een staat van overschijving uit de onvoorziene uitgaven werd goed gekeurd. Aan den heer H. Jansen werd voor den tijd van vijf jaren de «Ko renbeurs» verhuurd. Met het herstellen der Doelstraat zal weldra worden begonnen. De heer Krol klaagde over de wijze, waarop de nieuwe straat in het Florapark is gelegd. De heer Berkhout vroeg, wanneer de regeling betreffende de Klever laan tot stand zal komen. De Voorzitter antwoordde dat hij geloofde, dat de gemeente Bloemen- daal tegen deze alleszins billijke regeling geen bezwaar zal hebben en er tot nu toe slechts besprekin gen met de commissie hebben plaats gehad. VAKIA. Hard! Wat is harder dan goud en zilver, zelfs diamant? Het noodlot, niets van dat alles te bezitten! Bedelaarslogica. Heer. Werk, in plaats van te bedelen, opdat ge wat verdient. Ik geloof, dat je het gansche jaar niets uitvoert. Bedelaar. Ach, weet u, mijnheer, er werken al zooveel menschen, dat het er niet op aan komt of ik mee werk of niet. Waarom kan men aannemen, dat de bewoners van de Poolstreken beschaafde menschen zijn? Omdat zij in de hoogste krin gen verkeeren. Een consult. Zou het gebruik van snuif geen nadeeligen invloed op de hersenen uitoefenen, dokter Onmogelijk mevrouw! Zij, uie hersenen hebben, snuiven niet. Afgeluisterd. «Je engagement iB zoo «af» hoor ik?» «Ja, mijn aanstaande schoonva der wou informatiën gaan inwin nen.» «En dat was natuurlijk een be- leediging, een inbreuk op je waar digheid?» «Dat juist niet, maar wat zal ik je zeggen? Daar de man ongetwij feld het engagement zou hebben verbroken, als hij inlichtingen had gekregen, hield ik liever de eer aan mijzelf.» t- President. Hoe is het mogelijk, dat gij met dezen kleinen hamer een mensch hebt kunnen doodslaan? Beschuldigde. Dat is zoo moei lijk niet!... Zal ik het u eens laten zien? Bij den boekverhooper. Laat mij eens wat postpapier zien, maar van je beste kwaliteit hoor. Zoo, hm, is dat al wat je hebt? Vraag excuus, mijnheer. Hier heb ik nog extra-best en daar nog allerbest. Het «beste» is maar derde kwaliteit. Heb je gehoord, Piet, dat ze nu al van papier dakpannen gaan maken Ja. Jan, en op zoo'n manier zullen ze er nog wel eens in slagen sommige papieren in de hoogte te brengen. Voor de rechtbank. Gij zijt wederom tot 40 gulden boete ver oordeeld wegens beleediging. Och, mijnheer de rechter, kan het niet voor wat minder, ik kom hier zoo dikwijls. Bij het drillen van rekruten riep een onderofficier: «Kerel, als je zoo lang waart als je stom bent, zou je uit de goot van den kerktoren kun nen simpen!» »h«rTISBIMITE8. 4MSMRBAM, 30 Juli. O» priixsc dor Aardappelen ware» air volgt: Geld. Muisjes (2.15 a 240; dito Kralen f 1.50 a 1.70 Rijnsburgers f0.a 0. Katwijker Zsnd fl.40 a 3.Noordwijker do. f0 - a 0. Haarlemmer do. f0.— a 0.—Audijker Muisjes f3.50 4.do. ronde f3.— a 3.20; Westlandsche Klei in manden f0.— a 0.—; do. losse fl.— a 1.20; dito Klei Muisjes f160 a 2.— dito Zandfl.SO a 2.allee berekend per mud. Aangeyoeru 14 vsrscbe ladingen. Koffie. Afgedaan 187 bn. Java (Kadoe) en 225 luien Java (Samarang) ex «Kosmopo liet III". Suiker. Biet stil. Geraffineerd onveranderd. Katoen flauw. Aug. 2?3/a c. gedaan. Tin zeer vast. Banka tot veilingprijs f60 plaatsbaar. Billiton loco f593/, a s/a koop baar. In veiling werden heden verkocht van de N. H. M 23248 blokken Banka tot f60 a 601/,- Averij f60. Petroleum. Loco f7.55 fi. Sept./Dec.f 7.80 E. Consumtie f9. ral-we op levering fl lsger. Kov. f210. Noteer: ran de Commissie voor dsn raaeStodal. Rojgs op levering lager. Oct. Notearin» van Mesne Sr. Thols. Kooliaad en Lijnolie stil. Raapolie onveranderd, lo. Sept./Dec. f 22'/, Zaandam, 28 Juli. Heden waren alhier ter markt aangevoerd 24 stapels kleine Kaas en stapels middelbare. Hoogste prijs der Gras kaas f 25.50, en middelbare f beiden per 50 kilogr.

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 3