Ui II» i MERTIWIEBUO. M Verloting! 4e Jaargang. Maandag 2 Augustus 1886. No. 911. ABONNEMENTSPRIJS: tesÉp! iageiijks uüBennmen Zon- en algemeens Feestdagen. ADYERTENTIËN: Dit Nummer Wat uit 2 Diaden. Een nuttige instelling. ALGEMEEN OVERZICHT. BINNENLAND. /oor Haarlem per maand40 Cent». F-aneo door geheel het Rijk p. maand 55 1 feonderlijke Hommers 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresaeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat Ho. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland Compagnie Générale de xublieite Etrangère 8. L. DATJBE Jf Co., JOH. F. JOB ES. Sncr., F ar ijs, Slbis Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 oenie. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur» MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN Paviljoen. Ingang aan de Preofayde 2e Kolonxaal museum van het rv/tasn van diploma v/yaa toegang, donateurs met gezelschap, loden niet 1 Al so der Nedoriaadaehe Maatschappij ter bevordering vaa Ny verheid habhon ;ati Nederland on meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg i gulden. Museum der sia-d Haarlem op het Raadhuis. Geopend van *ioat\gsn kosteloos van 124 nnr, de everige Christelijke feestdagen tegen ¥e?t;rs museum in de Damstraat. Geopana dagelijks uitgenomen Zaterdag, -ensdag en Zaterdag van 24 nnr. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. HAARLEM. dear. Geopend dagelijks van 16 tot 4 uur. Toegang 25 cents por peraoou. Donateurs en leden der Nedorlandsche Mnatachappy ter hevordoriug van Nyverheid hebben dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Frontzijde van liet Paviljoen op het terras. Geop, dag. v 104 uur. Toegang 25 ct. p. persoon. Donateurs es op vertoon van diploma vrijen toegang, donatoara mtt gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kuiiBt en geschiedenis, vooitl No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 195 nur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jtftl 15 April tot 14 October alle werkdagen van 10—4 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—S nnr tegen betaling van 25 cents per persooH, alleen Of betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren niet dau onder behoorlijk geleidt. H Zon- on Foostdagen van 118 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrydag ea Zaterdag van 14 nur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geoptl'i Dinsdag van t2 en Donderdag van 28 unr. Toegang (deur Ondegroenmarkt) vrij. Bij dit blad ontvangt men een Proefnummer, van behoorende bij HAARLEM'S DAGBLAD van 2 Augustus DE ADMINISTRATIE. Du verloting van wege Haar lem's Dagblad, zal op Maan dag a. s. 2 Augustus, in het openbaar plaats hebben en wel ten 1 ure precies, in het verkooplo kaal van den heer N. D. De LEUR, Ba/ienessergracht 13. Geabonneeerden, die onverhoopt geen lot hebben ontvangen, kunnen dit nog tot Maandagmiddag 12 uur aau ons bureau, Kleine Hout straat 9, bekomen. De uitslag wordt in het nummer, dat a. s. Maandagavond verschijnt, medegedeeld. De Administratie. ii. In den bl-eitijd der gilden, be weerden we iu ons vorig hoofdar tikel, werd op elk gebied degelijk werk geleverd, dat, de minder vol komen werktuigen van dien tijd in aanmerking geuomen, kunstwerk mocht heeten eu de toets met veel voortbrengselen van de hedendaag- sche nijverheid flink doorstaan kon, zoowel onder het oogpunt van sier lijkheid als ouder dat van sterkte en soüedheid. Doch hoe kon het andera? Zoodra een leerjongen bij zijn baas het vak, waarin hij werd opgeleid, eenigszins had leeren be oefenen, zoodat hij ten naastenbij overal daarmede zijn brood kon verdienen, ging hij elders werk zoeken, om aldus zijn ambacht door en door te leeren kenneu. Dikwijls met niet veel meer dan hetgeen hij als kleederen aan het lijf droeg op reis gegaan, was dit voor hem de beste spoorslag om werk te zoeken en zich in zijn vak hoe langer hoe meer te bekwameD, ten einde meer geld te verdienen en zoo het kon fortuin te maken. Zoo reisde zulk een gezel dikwijls verschillende landen door, bleef hier eenige we ken, daar even zooveel maanden, elders soms jaren, naar gelang hij er meer kon leeren en verdienen, doch zijn einddoel met al dat rei zen en trekken waszich eens er gens als meester, d. i. als door en door bekwaam ambachtsman Deer te zetten, wat niet kon gescheiden dan na vervaardiging van moeilijke proefstukken voor de hoofdlieden van zijn gild. Was het wonder, dat iemand, die op zooveel plaatsen nauwkeurig waarnam hoe anderen werkten, die er naar streefde eens als meester in zijn vak het beste op dat gebied te leveren, daarin ook veelal slaagde? En nu? Och, in den regel ma ken knapen en jongelingen niet zooveel werk om later uit te mun ten in hun vak. Vader of moeder zoekt, als zij op een ambacht moe ten gaan, een baas. Is die goed en beta-ilt hij redelijk, dan blijft zulk een jongen ook als jongmaatje en knecht veelal haDgen, doet zooals zijn patroon het altijd gedaan heeft, want zóó zal het wel goed wezen, en gelooft zich al bijzonder knap in zijn vak, als hij zijn meester in bekwaamheid op zijde streeft. Dan meent hij genoeg te kennen, om, als hij eenig kapitaal heeft, zich als baas neer te zetten. Zou dit niet de reden zijn, dat men den Nederlandschen werkman beschuldigt en veelal met recht, dat hij te weinig met zijn tijd meegaat, tenzij met knoeierijen hij aangeno men werk? Steekt er ook geen waar heid in de bewering, dat zijn voort brengselen in sierlijkheid van be werking bij die der buitenlandsche werklieden achterstaan en zijn werk als het guedkoop is, smaakloos en zonder stijl, doch als het net a£ge- werkt wordt en er karakter of stijl in zit, veel te duur is in vergelij king met dezelfde buitenlandsche artikelen? Een harde waarheid, maar.... toch waarheid! Het is daarom een geluk te noe men, dat de Maatschappij tot bevor dering van Nijverheid den werklie den, zoowel als den patroons, de ge legenheid geeft om ook zonder te reizen zich de kennis eigen te ma ken, die noodig is om niet alleen sterk en doelmatig, maar ook sier lijk en kunstig werk te kunnen leveren, en dit doet zij door nu en dan tentoonstellingen van voort brengselen uit de hand of althans door ambachtslieden gemaakt, in het leven te roepen, maar vooral door de openstelling van het Museum van Kunstnijverheid, dat een blij vende tentoonstelling te noemen is. Welk een voorrecht is hierdoor ten deel gevallen aan allen, die zich in deze gemeente en hare omstreken, op eenig ambacht of kunstvak toe leggen! Wanneer de ambachtslie den van Haarlem niet de besten in hun vak wordeu, zal dit alleen aan hen zeiven te wijten zijn. Immers, de Maatschappij tot be vordering van Nijverheid stelt ieder, die slechts wil, in de gelegenheid om zich op haar Teekenschool on der leiiiiug van de bekwaamste meesters op het teekeneu toe te leggen en met behulp vaa de mo dellen, als ornamenfeD, enz. die in het Museum voorhanden zijn, dit in den grond te leeren. Niemand toch kan een knap tim merman, smid of welk ambachts man worden, die de bekwaamheid mist aan zijn grondstof, sierlijke vormen te geven. Daartoe is het noodig, dat hij de vers-billende stij len van bouwkunst en ornamenttee- ring goed bestudeerd heeft, en waar vindt hij daartoe gelegenheid als in de Teekenschool en het Museum. We zeggen dus niet te veel, als we bijzonder het Museum van Kunst nijverheid een zegen voor de hand werkslieden in deze plaats noemen; de kunst toegepast op nijverheid wordt hun daar als gesneden brood voorgezet, zoo gemakkelijk is het den bezoekers gemaakt. Dat niet een kijkje, maar een nauwkeurige en herhaalde bezichtiging van het geen daar te zien is, de moeite hon derdvoudig loont, zal ieder blijken, die er komt om te leeren. We wil len slechts in hoofdzaak opsommen; wat er te zien valt, dan kan de lezer oordeelen: a- «Werken in steen;» bestaande uit afgietsels van de stijlen der verschillende tijdper ken; moderne werken uit verschil lende landen en vrijstaande beelden i. «Werken in metalen van artis tieke en abemeene waarde,» toege past op de nijverheid der edele en onedele metalen; c. «Werken in hout,» nagebootste schoone typen van meubels eu andere voorwerpen; d. «Werken in glas en aardewerk e. «Fextiele kunsten,» dus hetgeen op spinnen en weven betrekking heeft; «Lederwerk en werken der papierindustrie";» g. «Een boekerij en prentenverzameling.» Uit deze korte aanwijzing blijkt, dat bijna ieder ambachtsman of wie met kunst of nijverheid te maken heeft er iets van zijn gading kan vinden, en daar alles volgens de verschillende tijdperken gerangschikt is, kan men uitstekend nagaan, wat er in de verschillende eeuwen tot stand gebracht is, en waardoor zich het werk toen onderscheidde. Ook het Koloniaal Museum is bij uitnemendheid geschikt om zich op de hoogte te stellen van alles, wat op onze bezittingen betrekking heeft, zoodat men er de modellen van in- landsche huizen en vaartuigen, veie grondstoffen voor de Europeesche nijverheid, modellen van landbouw inrichtingen en visscherijbenoodigd- heden, benevens zooveel andere za ken kan aanschouwen, die óf om het vreemde óf om het nuttige onze belangstelling wekken. Voorzeker, de beide Museums verdienen in hooge mate ieders aandacht en de Maatschappij tot bevordering van Nijverheid, waaraan beide haar ont staan en belangrijkheid te danken hebben, mag er terecht trotsch op gaan. Daarom zou het inderdaad jammer zijn, als de beide museums niet voortdurend vol bezoekers wa ren. De Nederlander in het algemeen en de leergrage werkman in het bijzonder, kan nog zooveel van het buitenland leeren en hier vindt hij de gelegenheid om de leemten in zijn kennis aan te vullen. Van harte hopen we dan ook, dat de Nijver heidsmaatschappij, die zich zooveel en zoo groote offers getroost heeft, om die blijvende tentoonstellingen in het leven te roepen, niet alleen eer, maar ook dank wegens die stichtingen zal inoogsten, dank, zich uitend in veelvuldig bezoek. De Haagsche correspondent van het Handelsblad schreef dezer dagen, dat de daar gehouden Veetentoon stelling, ofschoon zij aanspraak op degelijkheid en volledigheid kan maken en in den geest van het Nijverheidsmuseum alhier ingericht is, zoo weinig bezocht wordt; men gaat haar voorhij zooals men dat een oude jongejuffrouw doet; welnu onze beide tentoonstellingen zijn geen oude jongejuffrouwen, maar knappe jonge dames, die door schoon heid en bevalligheid ieders bewon dering wekken, en men dient haar dus het hof te maken. Terecht mee- nen we, na hetgeen we over de Maatschappij tot bevordering van Nijverheid gezegd hebben, haar een nuttige instelling te mogen noemen; hoe oud zij ook is, zij blijkt nog krachtige levenssappen te bezitten; en geeft hoe langer hoe meer en telkens beter en edeler vruchten! Sw. De Noorder spoorwegmaatschap pij heeft het verzoek van Belgi sche socialisten, om voor een groot aantal Parijsche broeders, die deel willen nemen aan de groote mani festatie te Brussel op 15 Augustus, een bijzonderen trein te laten loo- pen, van de hand gewezen. Aan de Kreuzzeitung wordt door haren correspondent te Parijs ge schreven, dat het bezetten der di plomatieke posten aan De Freyci- net groote zorg gebaard heeft. Graaf De Montebello werd door het Kabinet te Weenen niet aan genomen. omdat de naam De Mon tebello hij de keizerlijke familie on aangename herinneringen opwek ken moest. Markies de Noailles is, op uitdrukkelijk verlangen van den Sultan, niet naar Constantinopel teruggekeerd; de uitspattingen van den zoon van Noailles noopten den Sultan de benoeming van een an deren ambassadeur te verzoeken. De pogingen om voor Noailles een anderen ambassadeurspost te vinden, werden voor de Freyciuet belemmerd door het bekende feit, dat de mar kiezin De Noailles, die eene gebo rene Lachmann uit Warschau is en vroeger weduwe was van graaf Swieykowsky, om persoonlijke re denen in hofkringen niet wordt toe gelaten. Daarom werd Noailles bij het Vaticaan benoemd, waardoor de klip van de ontvangst ten hove werd omgezeild. De ambassadeurs- post te St. Petersburg is nog on bezet; de daarvoor bestemde gene raal Billot zal den Czaar als zoo danig voorgesteld worden, zoodra ba ron Mohrenheim of een andere Russische ambassadeur te Parijs teruggekeerd zal zijn. Maar zooals de omstandigheden thans zijn, zal men te Parijs nog langen tijd op de komst van den Ru6siscken am bassadeur kunnen wachten. Het Turksche dagblad Misret verneemt uit Teheran, dat de Khan van Khiva plotseling heeft afge zien van de reis naar Europa, waarop hij plan had, omdat de be trekkingen met Ruslands regeering minder hartelijk geworden zijn. De Khan gelooft dat Rusland den vorst van Bokhara begunstigt, wien thans zou zijn voorgesteld, het zuidelijk gedeelte van zijn Khanaat, dat aan Afghanistan grenst, te ruilen tegen het Khanaat van Khiva, dat inge lijfd zou worden. De correspondent van den Stan dard meldt uit Weenen, dat Rus land inderdaad plan heeft op eene dergelijke verrassing in Midden- Azië. Haarlem, 31 Juli 1886. Op de Internationale Bakke rij-tentoonstelling, te Antwerpen ge houden, behaalde de heer C. Donc- ker, alhier, in Groep 1, bakkerij, een eere-diploma, alsmede voor brood van tarwe noch rogge een zilveren medaille. Door den Minister van binnen- landsche zaken zijn maatregelen genomen, tot opzending naar 's Rijks veeartsenijschool van de cadavers van eiken hond, die wegens honds dolheid of vermoeden daarvan is afgemaakt, onmiddellijk na de af making, terwijl de districts-veeart- sen van elk geval van verwonding van een mensch onmiddellijk kennis moeten geven aan de geneeskundige ambtenaren, die gehouden zijn om- ren t aard en karakter der verwon ding onmiddellijk een onderzoek in

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1